Schuster in Milanese uitstalkast OHN TALEN KIEST VERKEERDE 'VLUCHTROUTE' im gkennen :gom Schuiten terug als ploegleider Pasjesregeling gaat van start bij 'risico-clubs' SPORT Stanley Matthews sportiefste man UITSLAGEN 7 JUNI IUIS (og twee beslissingen esten Westduits voetbal Latek er naar buiten ondo hout ffftTEM SPORT 2 DONDERDAG 18 JUN11987 lat 27 150-17911 NIEUWSOVERZICHT Schapers naar derde ronde in Bristol Wereldtijd Bulgaarse sprintster Nuneva Maassen zevende in criterium Murdo McLeod naar Dortmund Straf voor Michel Hidalgo Rinie van Roon naar Haarlem Zege Carla Beurskens in Kassei 23.15 1 7.55 28.50+ 22. 36.00+ 29.5 50 T14 „r onze correspondent Jj van der Voort ■HCELONA - Bernd juister neemt eind deze Ld met zijn club Barce- a deel aan het Mundiali- etoernooi van Milaan. jcelona-voorzitter Nunez ,je internationale voetbal- Ljd laten zien dat de Duitse ddenvelder nog steeds een assespeler is, hoewel hij het afgelopen seizoen geen enkele officiële wedstrijd heeft ge speeld. De Catalaanse club wil Schuster liever vandaag dan morgen kwijt. Eventuele ko pers of huurders van de blonde ster worden van 23 tot 29 juni met open armen in Milaan ver wacht. Schuster verloor enkele we ken geleden het proces dat hij tegen zijn broodheer aange spannen had. Het gevolg daar van is dat de blonde midden velder zijn tot juni '88 lopend contract normaal moet uitdie nen. Daarna is de Duitser vrij om te gaan en staan waar hij wil. Wel moet dan de nieuwe club van Schuster Barcelona een wettelijk vastgelegde scha devergoeding betalen van on geveer drie miljoen gulden. Barcelona heeft nu de keus om Schuster onmiddellijk te verkopen of om hem voor het komend seizoen uit te lenen. In beide gevallen moet echter eerst de marktwaarde van Schuster flink worden opge schroefd. De Duitser speelde het afgelopen seizoen slechts .drie vriendschappelijke wed strijden met zijn ploeg. Elke koper of huurder zal eerst met eigen ogen willen zien dat de middenvelder nog niets van zijn onmiskenbare talenten verloren heeft. Het Mundialito-toernooi is volgens Barcelona-voorzitter Nunez een leuke uitstalkast voor zijn speciale 'zomeraan- bieding'. Behalve de Catalanen, nemen ook Oporto, Inter, Paris St. Germain en Milaan deel aan het toernooi. Ploegen als Ju- ventus en Roma hebben de laatste weken al belangstelling voor de speler getoond. 39.70 20,00 41.10+ 35.0l 158.00 99.50 79.10+ 60.0 41.10+ 25.0l 61.50 76.50 93.50 iOOGSTE KWALITEIT KKER 'Chaos in Zwitserland op ir zijn dan elf jaar. uis in Terneuzen circa 16.30 uur. opgeven via tele- i naar L. Buizert. ngt U als U Uw onder- n van De Stem 4 u het dan. Als u ruim- een van onze kantoren ipstuurt, dan garanderen Felicitatiedienst pakket met en reductie- lerkartikelfa- #t Rob van Deursen IiGGELL - In de eerste etappe van de Ronde Zwitserland werd gisteren zwarte wielerhis- rie geschreven. In de in het vorstendom Liech- nstein gelegen finishplaats Ruggell had de hui- ging plaats van niet minder dan zes etappe- linnaars. echte, de Italiaan Adriano Baffi en vijf morele: de ederlander John Talen, de Zwitsers Steinmann en Haf- iger, de Italiaan Santimaria en de Amerikaan Shapiro, laatste vijf kwamen op grote achterstand zij aan zij er de eindstreep, maar juichten alsof zij de rit tussen ffoltern am Ambis en Ruggell op hun naam hadden ge- hreven. at was er gebeurd? Ongeveer Hometer voor de meet gokte Talen met vlak achter aide andere vier als leider in wedstrijd verkeerd. Talen, de Ronde van Italië ook al door pech in zijn jit op zijn eerste zege bij de s: „Er stonden nergens pij- op de weg. Misschien heb- die er wel gestaan, maar nen ze door de vele regen esleten. In ieder geval ik helemaal niet welke ut ik op moest. Ik ging naar te, die vier achtervolgers ken ik dacht dat ik goed zat. auto van de directeur van koers, Vögeli kwam achter aan. Na vijf kilometer ver- de men ons dat we verkeerd waren. En toen was natuurlijk gebeurd". ;n typisch voorbeeld van chaotische koersbeeld in te Ronde van Zwitserland, t veroorzaakte ook direct al- mene verwarring bij de jury. eindelijk besloten de offi- ilszich te verschuilen achter reglementair weliswaar ite dooddoener: elke deelne- wordt geacht het af te leg- parkoers te kennen. Al rdhet vijftal de twintig mi- ien achterstand op het pelo- wel kwijtgescholden. Ta- die vrij laconiek reageerde: atuurlijk, maar je mag toch wachten dat er aanwijzin- staan welke kant je op et. Die andere vier vertelden dat ze eerder al vaak had- moeten gokken welke kant is het een schan- Pleister op de wonde voor de teg van Panasonic (Talen d op het moment dat hij ver- trd 2.18 minuut voor- wg op de grote groep en zou 13 zeker in de leiderstrui te recht zijn gekomen) was dat de Australiër Alan Peiper via een tweede plek achter de Italiaan Baffi naar de eerste plaats in de algemene rangschikking wipte. Walter Planckaert, bij afwezigheid van Peter Post eerste man in Zwitserland: „Dat vergoedt nog wat, maar het blijft voor Talen enorm vervelend. Hij mag kennelijk geen succes boeken". Nog een Nederlander werd door de totale verwarring die ontstond in het pak gedaan. Dat was Gert-Jan Theunisse, die in de eerste plaatselijke omloop was meegeslopen in een groep van zes met Baffi, Pei per, Alcala, Sergeant en Le- clerq. „Ik wist niet beter dan dat die vijf nog steeds vooruit zaten. Dat wij dus voor de zesde plaats reden. Niemand is ons komen zeggen dat wij plot seling tot kopgroep waren ge bombardeerd. Daar baal ik verschrikkelijk van. Ik had an ders zeker in de finale getracht weg te komen. Nu zat alleen die Leclercq te donderjagen. Ik dacht nog: wat maakt die vent zich druk om een zesde plek. Baffi heeft het link gespeeld. Die liet zich eerst lossen en kwam er in de laatste 500 meter plotseling als een sneltrein overheen. Misschien heeft hij wat van het publiek opgevan gen". De rit van gisteren over 170 kilometer stond in het teken van de vroege aanval van Steinmann, Haflinger, Santi maria en Shapiro. Dat viertal ging in de eerste beklimming van de dag, die van de Rothen- thurm (derde categorie) aan de haal. Het kwartet bouwde een voorsprong op van meer dan vier minuten alvorens Walter De Italiaan Adriano Baffi gaat als eerste over de finish. Links rijdt Alan Peiper, op de achtergrond nadert de Mexicaan Raul Alcala. - fotoanp Andy Hampsten (VSt), 38. Didi Thurau (WD1), 55. Peter Winnen (Ned), 60. Werner Stutz (Zwi), 63. Gerard Veldscholten (Ned), 72. Pe ter Harings (Ned), 74. Steven Rooks (Ned), 90. Teun van Vliet (Ned), 91. Pedro Delgado (Spa), 99. Laurent Fignon (Fra) allen zelfde als Daams, 114 ex aequo John Talen (Ned) op 20 minuten, later gecorri geerd naar zelfde tijd als Daams, 130. en laatste Joël Peller (Fra) op 20.42. Afgestapt: Martin Ramirez (Col) en Maurizio Vandelli (Ita). Algemeen klassement: 1. Alan Pei per (Aus) 4.52.50, 2. Raul Alcala (Mex) op 12 seconden, 3. Jean- Claude Leclercq (Fra) 0.14, 4. Wer ner Stutz (Zwi) 0.16, 5. Mare Ser geant (Bel) 0.17, 6. Stephan Joho (Zwi) 0.17, 7. Andy Hampsten (Vst) 0.18, 8. Guido Winterberg (Zwi) 0.23, 9. Tony Rominger (Zwi) 0.25, 10. Dag-Erik Pedersen (Noo) 0.26, 11. Dag-Otto Lauritzen (Noo) 0.26, 12. Acacio da Silva (Por) 0.30, 13. Marco Giovanetti (Ita) 0.31,14. Rolf Jarmann (Zwi) 0.33,15. Niki Rütti- mann (Zwi) 0.34,18. Daams 0.36,21. Freuler 0.37, 23. Veldscholten 0.37, 26. Thurau 0.40, 36. Vanderaerden 0.46,38. Rooks 0.47,42. Talen 0.48,45. Fignon 0,48, 53. Delgado 0.55, 55. Winnen 0.56, 70. Theunisse 1.05, 74. Van der Velde 1.09, 83. Stevenhaa- gen 1.13, 93. Van Vliet 1.20, 98. Ha rings 1.24, 130 en laatste Pelier 24.24. Van onze speciale verslaggever RUGGELL - Roy Schuiten keert volgend seizoen als ploegleider terug in de wieler sport. De ex-coureur uit Putte, die afgelopen winter door PDM aan de kant geschoven werd, heeft een akkoord bereikt met het Italiaanse auto merk Fiat voor het opzetten van een nieuwe, internationale wielerfomatie. Schuiten heeft al contacten gelegd met Stephen Roche, de winnaar van de Ronde van Italië vorige week. Fiat Nederland heeft inmiddels een voor schotje op het starten van een profwieler- equipe genomen door onlangs Fons van Kat wijk onder contract te nemen. Planckaert het tijd vond wor den zijn troepen in de strijd te gooien. De Belg: „Ik gaf op dracht dat eerst Talen moest gaan. Daarna Van Lancker en uiteindelijk Peiper. Maar die Talen ging er zo hard vandoor dat hij binnen de kortste keren bij de leiders was". Talen: „Ik zag dat ze niet zo fris meer za ten. Dus het werd er op en er over. Echt, ik voelde me super. Tot dat me verteld werd dat ik op de verkeerde weg zat. Toen knapte er iets in mij". Talen had graag gewonnen omdat hij Peter Post wilde overtuigen van zijn klasse. Ta len: „Post zei me na de Giro dat ik voorlopig genoeg gedaan had en moest gaan rusten. Daar voelde ik weinig voor. Na veel gepraat mocht ik toch hier naar Zwitserland. Daarom was ik zo gebrand op een goede uit slag. Maar ja, de volgende keer beter". De uitslag van de eerste etappe van de Ronde van Zwitserland is: 1. Adriano Baffi (Ita) 170 km in 4.31.15 (gem. 37,604 km/u), 2. Alan Peiper (Aus) zelfde tijd, 3. Haul Al cala (Mex) op 2 seconden, 4. Mare Sergeant (Bel) op 0.11, 5. Gert-Jan Theunisse (Ned), 6. Jean-Claude Leclercq (Fra) z. t., 7. Hans Daams (Ned) op 0.30, 8. Peter Stevenhaa- gen (Ned), 9. Max Hurzeler (Zwi), 10. Davis Phinney (VSt), 11. Jan Goessens (Bel), 12. Eric Vanderaer den (Bel), 13. Paul Popp (Oos), 14. Mauro Baldi (Ita), 15. Acacio da Silva (Por), 18. Urs Freuler (Zwi), 21. Johan van der Velde (Ned), 26. (SID/DPA) - Na de laatste wedstrijden in de ötduitse competitie zijn nog twee beslissingen niet ge ilen. 1* vierde plaats voor ^•Duitsland in het UEFA- Ptoernooi zal gaan innemen «omburg terugkeert naar «eede Bundesliga. Voor die 'n de Europa Cup 3 ko- nog twee clubs in aanmer- 8' Hamburger SV en Lever- sen. c'nb van de vertrekkende "ter Ernst Happel heeft Mogelijkheden op Euro- voetbal. Komende zater- speelt HSV de eindstrijd net toernooi om de West beker tegen het een jager spelende Stuttgar- Rickers. Bij winst speelt rij? ^et volgend seizoen Europese toernooi voor •[winnaars. Heel Leverku- "Mpt daarop, want slechts wiM van HSV speelt de uit het Roergebied in de ,l, bekerstrijd. Bij verlies 'Hamburg namelijk in tFA-Cupevenement en verkusen buiten de boot. S ?ejStaart van de rang- de beslissing over de degradant. Fortuna ;ioorf sloot het slechte sei- 'm stijl af door bij VfLBo- ir slechts 2-2 te spelen. °or was het gelijke spel ;nvja! voor de zestiende in de Bundesliga, Hom- iW meer van belang. 'Wg mag nu jn twee duels p nummer drie van de Tweede Bundesliga, FC St. Pauli, gaan uitmaken wie de achttiende ploeg in de Eerste Bundesliga volgend seizoen is. Hannover 96 en Karlsruhe SC promoveerden rechtstreeks naar de hoogste voetbalklasse. Voor het eerst sinds het sei zoen 1982-'83 kwamen er weer meer dan zes miljoen mensen kijken: 6.027.701. Dat betekende een stijging van meer dan 500.000, 1840 per wedstrijd. Op de laatste competitie dag maakte Uwe Rahn nogmaals duidelijk, wat PSV volgend seizoen mist. Door zijn twee treffers in het duel tegen FC Nürnberg werd de middenvel der van Borussia Mön- chengladbach topscorer in de Westduitse competitie met 24 doelpunten. Uitslagen: Blau Weiss Berlin - Homburg 2-2, Borussia Mön- chengladbach - FC Nürnberg 4-0, Werder Bremen - FC Köln 2-1, VfL Bochum - Fortuna Düsseldorf 2-2, Eintracht Frankfurt - Borussia Dortmund 0-4, Bayern München - Schalke 04 1-0, Leverkusen - VfB Stuttgart 4-1, Waldhof Mannheim - Uerdingen 2-3, Kaiserslautern - Hamburger SV 0-4. Eindstand: Bayern München 34-53, Hamburger SV 34-47, Borussia M- gladbach 34-43. Borussia Dort mund 34-40, Werder Bremen 34-40, Leverkusen 34-39, Kaiserslautern 34-37, Uerdingen 34-35, FC Nürn berg 34-35, FC Köln 34-35, Bochum 34-32, Stuttgart 34-32, Schalke 04 34-32, Waldhof Mannheim 34-28, Eintracht Frankfurt 34-25, Hom burg 34-21, Fortuna Düsseldorf 34- 20, Blau Weiss Berlin 34-18. Udo Latek trainer en coach van FC Bayern Mün chen, gooit jasje, broek en schoenen in het publiek tij dens de viering van het Westduitse kampioenschap van zijn club. Latek treedt af als trainer na deze overwin nen van FC Bayern Mün chen. Door onze Haagse redacteur Ad Burger DEN HAAG - Supporters van ere-divi- sieclubs met een gewelddadige aanhang zullen in het nieuwe voetbalseizoen in het bezit moeten zijn van een pasje, willen ze 'risicovolle' uitwedstrijden van hun club bezoeken. Om welke verenigingen het gaat, is nog niet helemaal bekend. Aangenomen wordt dat in ieder geval aanhangers van Ajax, Feyenoord en FC Den Haag onder deze regeling gaan val len. De ervaringen met deze nieuwe pasjesrege ling worden in november besproken. Zijn die ervaringen positief, dan zal het systeem wor den uitgebreid: alle supporters van uitspe lende clubs zullen dan alleen op vertoon van een pasje bij wedstrijden met een verhoogd ri sico worden toegelaten. Uiteindelijk kan de reikwijdte van de regeling in een derde fase nog verder worden vergroot door alle suppor ters, zowel van de uit- als de thuisspelende verenigingen, bij risicovolle wedstrijden een 'pasjesplicht' op te leggen. Volgens een woordvoerder van het Lande lijk Overleg Voetbalvandalisme (LOV), dat de bestrijding van voetbalvandalisme coördi neert, zal in eerste instantie de KNVB uitma ken welke supportersscharen en welke voet balwedstrijden 'risicovol' zijn. „De KNVB geeft bij wedstrijden overigens alleen een drempel aan. Het staat burgemeesters vrij om wedstrijden die de KNVB niet gevaarlijk acht, toch het predikaat 'risicogevoelig' op te plak ken", aldus de zegsman. Voetbalsupporters die onder de nieuwe re geling vallen, zullen op twee manieren worden gecontroleerd. Ze zullen hun pasje moeten vertonen bij aanschaf van een kaartje voor de wedstrijd en wanneer ze het stadion binnen gaan. Voor die laatste controle zullen extra suppoosten moeten worden ingezet; het LOV speelt met de gedachte om de controle aan de kassa's electronisch - bijvoorbeeld door mid del van een 'pin-code' - te laten plaatsvinden. Zo'n electronische controle is slechts rendabel als de pasjesregeling op grote schaal wordt toegepast. De controle bij de kassa's maakt het voetbalclubs praktisch onmogelijk om kaartjes voor 'risicovolle' uitwedstrijden te bestellen. De in het LOV deelnemende instanties zijn nog in overleg over de vraag wie de kosten van het pasjessysteem moet gaan betalen. De gemeenten en de KNVB rekenen op een bij drage van het rijk. De burgemeesters van voetbalsteden hebben vorige week nog overleg gevoerd over de nieuwe regeling. Zij zijn, al dus de LOV-zegsman, in principe bereid het systeem mee te helpen uitvoereren, maar plaatsen nog wat vraagtekens bij de financie ring en de benodigde inzet van politie-agen- ten. BRISTOL (Rtr) - In de aanloop naar Wimbledon oefent Michiel Schapers op Britse bodem. In Bristol bereikte de Rotterdam mer woensdag de derde ronde van het Grand-Prixtoernooi. Hij versloeg in de tweede ronde de Mexicaan Eduardo Velez in twee sets: 6-4, 6-4. Schapers is in Bristol als achtste geplaatst. De als eerste geplaatste Fransman Leconte kwam verder door de Brit Bailey in twee sets aan de kant te zetten: 7-5,6-1. BELGRADO (DPA) - Met het Bulgaarse record op de 100 meter van 10,86 seconden miste Anelia Nuneva woensdag in Belgrado het wereldrecord van Olympisch kampioene Evelyn Ashford met ééntiende van een seconde. De tijd van Nuneva, de nummer twee van de Europese titel strijd, was wel goed voor de evenaring van de beste wereldsei- zoentijd van de Jamaicaanse Merlene Ottey-Page. Tien dagen geleden had Nuneva in Moskou al 10,92 gelopen. Haar tijd in Belgrado leverde haar met Ottey de gedeelde vierde plaats op de ranglijst aller tijden op. Die wordt aangevoerd door de Amerikaanse Ashford (10,76) gevolgd door de Oostduitsen Marlies Göhr (10,81) en Marita Koch (10,83). Een andere wereldseizoentijd kwam op de naam van de Joe goslavische Slobodanka Colovic, die de 800 meter in 1.56,62 af legde. Het betekende voor haar de verbetering van het natio nale record. De Cubaanse Anne Quirot (1.57,26) werd tweede en verbeterde ook het landsrecord. ST AGATHA-BERCHEM (ANP) - Dirk Claryusse heeft woensdag de profkoers in St. Agatha-Berchem (België) over 203 km gewonnen in 4 uur en 55 minuten. Hij won de massa sprint voor Johan Capiot en Yvan La mote. De Nederlanders Frans Maassen en Henri Manders eindigden respectievelijk als zevende en zestiende. DORTMUND (RTR) - Borussia Dortmund heeft de Schotse in ternational Murdo MacLeod van Celtic overgenomen. Borussia betaalde bijna 800.000 gulden voor de middenvelder. PARIJS (Rtr) - Michel Hidalgo en Gerard Banide, manager en trainer van Olympique Marseille, zijn door de Franse voetbal bond voor twee en vier maanden van de wisselbank verban nen. Het duo kreeg de schorsing voor het gedrag tegen de scheidsrechter bij het duel tegen Paris St Germain. HAARLEM (ANP) - Rinie van Roon heeft een tweejarig con tract getekend bij Haarlem. De spits speelde het afgelopen seizoen bij Oberhausen in de tweede Bundesliga. Van Roon begon zijn loopbaan in Haarlem, bij de amateurclub DIO, gevolgd door EDO. Vervolgens was hij semi-prof bij Ajax en PEC Zwolle, alvorens hij in dienst trad van de Belgische eerste klasser Lierse SK. In het tweede jaar werd zijn positie bij Lierse onmogelijk door een schorsing van zeven maanden wegens het laten zakken van zijn broek tijdens een competitiewedstrijd. KASSEL (SID) - De Nederlandse atlete Carla Beurskens heeft woensdag in de Westduitse stad Kassei een stratenloop over acht kilometer gewonnen. De Limburgse marathonloopster had op de eindstreep een grote voorsprong op de rest van het deelnemersveld, meer dan een minuut en 44 seconden. De Westduitse Ursula Heldt ein digde als tweede. Bij de heren, die toen kilometer moesten af leggen, zegevierde de Keniaan Sam Negatia. De Westduitse marathonloper Ralf Salzmann werd tweede. Uitslag: dames: 1. Carla Beurskens (Ned) acht kilometer in 26 minuten en 3,9 seconden; 2. Ursula Heldt (WD1) 27.48,2 3. Bernadette Hudy (WD1) 28.05,2. Heren: 1. Sam Negatia (Ken) 27.47,5; 2. Ralf Salzmann (WD1) 28.11,4; 3. Richard Pryzbylla (WD1) 28.20,3 Hoofdklasse: Heiloo - Terrasvogels 3-6, Bloemendaal - Twins 1-0, EDO - HCAW 0-8, HHC - DSC '74 1-0, Onze Gezellen - ADO 7-3. ZWEMMEN De belangrijkste uitslagen van de tweede dag van de Oostduitse zwemkampioenschappen in Erfurt zijn: Heren: 100 m vlinderslag: 1. Thomas Dressier 54,54 seconden, 2. Uwe Schnabel 55,23, 3. Thilo Haase 56,00. 400 m wisselslag: 1. Patrick Kühl 4 minuten 20,37 seconden, 2. Christian Gessner 4.22,46, 3. Raik Hannemann 4.26,65. 4 x 200 m vrije slag: 1. Dynamo Berlin (Matzk, Bludau, Hinneburg, Hannemann) 7 minuten 29,28 seconden, 2. Vorwarts Potsdam 7.34,72. Dames: 200 m vrije slag: 1. Heike Friedrich 1 minuut 59,70 seconden, 2. Manuela Stellmach 1.59,79, 3. Astrid Strauss 1.59,89, 4. Regina Dittman 2.00,54. 200 m schoolslag: 1. Silke Hörner 2 minuten 30,61 seconden, 2. Sylvia Gerasch 2.31,23,3. Susanne Börnike 2.33,99,4. Kathleen Nord 2.34,27. PARIJS (Reuter) - Stan ley Matthews heeft op 72- jarige leeftijd alsnog de hoogste sportiviteitsprijs ontvangen. Aan de vroegere rechtsbui ten van het Engelse elftal werd woensdag in Parijs door de Internationale Com missie voor Fair Play de Pierre de Coubertin-trofee toegekend voor zijn carrière, die gekenmerkt werd door een hoge graad van sportivi teit. Matthews, de 'tovenaar', droeg 84 keer het shirt van het Engelse elftal en speelde op vijftigjarige leeftijd nog in de eerste divisie van Enge land. In zijn actieve periode, die dertig jaar duurde, kreeg hij nooit een waarschuwing of boeking. De Zwitserse ski-ster Erika Hess en de Belgische marathonloper Karei Lis- mont ontvingen een oor konde voor sportief gedrag, de Hongaarse kanovaarders Vaskuti en Sarusi-Kiss een beker. Het Oosteuropese tweetal had op de wereldti telstrijd de reserve-boot uit geleend aan de Joegoslavi sche K-2. De Hongaren, die sterk favoriet waren voor de wereldtitel, liepen tijdens de voorronde schade op aan de eigen boot. In plaats van de uitgeleende boot terug te vorderen, probeerden ze de beschadigde boot te repare ren. Die poging had geen suc ces en de Hongaren eindig den in de finale als vijfde, achter de Joegoslaven. Stanley Matthews: .spotiviteitsprijs. foto afp (ADVERTENTIE)

de Stem | 1987 | | pagina 11