AUSTIN. lerlach "v, Meevaller voor gemeentekas Axel O ERUIT loet water uit Zoommeer straks »ok in grote delen van Zeeland Voor raddraaiers in Renesse eis drie maanden Studieleider: 'Lotus is een serieuze zaak' ivonds hersteld! [0GELUK OOK LUXE CAMPING IN LAMPZINSPOLDER BU NIEUWVLIET 'Water uit Zoommeer moet wel goed zijn' Cursisten ZIKV Hulst stellen werken tentoon Rij I. 01140-12038 43-328 Iets te vieren? VRIJDAG 12 JUN11987 OSTBURG - Aan de Groedse kust is volgens >t college van B en W van Oostburg ruimte om m complex van zo'n 250 vakantiewoningen te luwen. Dat dorp kan in de Cletemspolder naast imping Van Damme komen. ampeerboer Open strook Pdracht Aanvoer Duur PROMOTIEDAG IN IJZENDUKE Grimeren Onderbezetting Promotie Unieke kans AS nd om eeri auto te kopen auw 'n paar duizend een Austin, zijn die extra lijk zelf. En betaalt bod geldt voor de legen- V),de slimme Metro e Montego (beiden max ijke klasse. o Surf CT. Voor slechts cc motor, een MG-achter- atten met GT-logo en en antenne. En dat tegen I nieuwe Austin een aanbe- ilwaarde van uw an het bedrag betaalt u in ordt van de auto. rgelijking met een gewone 1 er 36 maanden uitsmeren, rekenen, is extra laag nj' engen aan onze showroom i I uw beslissing om rentevrij 1 en. rijzen inkl. BTW. af fabriek; exkl afleve- I ande akties komen hierbij te vervallen. lllllUlllln.,,Ijll 4É0MMB» vl MONTEGO V.A. 24.600,- 01140-12097 (tel. 01150-13690 Tweekoos Philishave Tracer HP 1622 A 2 Verende 90 Super 15 scheer- hoofden Afneembare scheerkop mei tondeuse in opbergetui Omschakel baar 110/220 Volt $9"" Philishave HP 1607 Dubbele scheertechniek. Drie verende scheerhoofden, Automa tische aanpassing 100/240 V Brede, uitklapbare tondeuse Philips midi HiFi-svsteem- kombinatie met compact disc-speler F 363 CD Bestaande uit een tuner, versterker en cassettedeck. 12 FM, 6 LG en 6 MG voorkeurzenders. Elektronische zoekafstemming Versterker 2 x 30 W, 5-bands graphic equalizer Dolby 6. Compact disc speler met digitale indikatie van 1 O QQ^ max. 99 nummers X tallaties - reparatie - K.T.V-' n - koeling - klein huishoude- <tc. Specialiteitenrestaurant tt vriendelijke prijzen Oosterhoutseweg - Tcteringen - 076-713381 DE STEM VAN ZEELAND onze verslaggever SL - De gemeente Axel a een onverwacht mee- ilertje van ruim 40.000 Iden gekregen. de ene kant vangt de ge- >nte wegens een gewijzigde êkening van de algemene rering en een grote aantal Iwoners ruim een ton meer het rijk. Anderzijds gaat l voor 60.000 gulden het schip in wegens verliezen op verstrekte gemeentegaranties. Een en ander blijkt uit een 'voorjaarsnotitie' die aan de ge meenteraad is gepresenteerd. Met het meevallertje erbij zit er nu ruim 125.000 gulden in het potje voor onvoorziene uitga ven. Voor de gemeentekas zit er overigens nog een aardig be drag aan te komen. De gemeen teraad krijgt volgende verga dering het voorstel om het plaatselijke kabeltelevisienet voor 223.000 gulden over te dra gen aan de CAI Axel bv. Deze maatschappij gaat in de toe komst in Axel de kabeltelevisie exploiteren. Als de financiële afwikkeling voltooid is stellen B en W zich voor om het bedrag dat uiteindelijk overblijft in een spaarpotje te storten voor een gemeentelijk informatie kanaal. Over de opzet van zo'n kanaal kan de gemeenteraad te zijner tijd voorstellen ver wachten. Nu al kunnen de raadsleden verenigingen gelukkig maken die oud papier ophalen. Burge- T27 meester en wethouders stellen voor de subsidie voor iedere kilo opgehaald oud papier te verhogen van 2 naar 3 cent. Een pleidooi voor meer subsidie werd tijdens de behandeling van de begroting voor dit jaar gehouden door de PvdA-frac- tie. Naar aanleiding daarvan zijn ook B en W tot de slotsom gekomen dat de animo om oud papier op te halen wat gesti muleerd moet worden. akantiedorp bij Groede in onze verslaggever is momenteel reeds een mogelijke gegadigde die dat mplex wil bouwen, zo liet gisteren wethouder J. de ^ies weten tijdens de vergadering van de recreatiecom- isie. Dat is een pensioenfonds van een vakbond. bond wil een complex in |est-Zeeuwsch-Vlaanderen tetten, speciaal voor haar le- >n. De Vries wilde de naam li de bond nog niet noemen. In de visie van het college ihet goed zijn als het vakan- jomplex bij Groede flink af- jkt van de reeds bestaande mplexen. „Door bijvoorbeeld lar heel eenvoudige huisjes ier te zetten". Die wens komt iereen met die van het pen- jenfonds. Op het gebied al- lar rust nog niet de bestem ig recreatiewoningen, zodat nog enige tijd kan duren daar daadwerkelijk een va- intiedorpje verschijnt. J. Wielakker (PvdA) en L. ielenaere-Faes (CDA) waar- huwden dat de politiek niet overhaast mag besluiten stemming te geven om daar tadwerkelijk een complex te ten ontstaan. De Vries was :t met hen eens. „We moeten iderzoeken wat de gevolgen fat zijn", zei hij. it college ziet ook een moge- jkheid voor een luxe camping de Lampzinspolder bij ieuwvliet. Dat moet dan een Wiping worden met erg veel men en de kampeerders moe ten flink veel ruimte tot hun beschikking hebben. Met deze visie wijkt het col lege af van de onlangs nog her ziene recreatienota. Volgens de nota is die vier hectare grote polder niet bestemd voor re creatief gebruik. Recronlid A. Boomert sprak de vrees uit dat het college, door de polder aan te wijzen als mogelijk gebied voor een camping, een kam- peerboer die in die polder woont de ruimte geeft om toch uit te breiden. Cuelenaere wees erop dat met de komst van die camping, er een aaneengesloten strook van recreatiebedrijven ontstaat tussen de kust en Nieuwvliet. Ze vindt dat een slecht idee. „Er moet een open gordel tussen de kust en het dorp blijven", zei ze. De Vries zei daarop dat er nu al feitelijk geen open strook meer is. Afgezien van Cuelenaere maakte geen van de andere raadsleden bezwaar tegen het plan van het college om af te wijken van de recreatienota. In het verleden maakte het col lege regelmatig de raad het verwijt dat men zich niet hield aan de richtlijnen van die nota. Het Mel Lewis Quartet blaast de eerste noten van het festival. Van onze verslaggever TERNEUZEN - Terneuzen is dit weekeinde weer gevuld met jazz- klanken. Burgemeester C. Ockeloen gaf gisteravond in Porgy and Bess het officiële startsein voor het vijf tiende Schelde Jazz Festival, dat deel uitmaakt van het Scheldefest. Hij onthulde namens de Stichting Porgy and Bess een vlag als geschenk aan de Stichting Jazz. Daarna blies het Mel Le wis Quartet de eerste noten van het festi val, dat tot zondagavond zal voortduren. De voorzitter van de Stichting Jazz, P. de Visser, roemde de reputatie van het festi val. Volkskrant journalist en jazzliefheb ber Bert Vuijsje noemde het Schelde Jazz Festival ooit 'een van de meest presti gieuze jazzfestivals van Nederland'. Ockeloen riep even herrinneringen op aan de tijd dat wijlen Frank Koulen in Porgy de grondslag legde voor Terneu- - FOTO DE STEM COH J. DE BOER zen als jazzstad. Hij gaf een dikke pluim aan de Stichting Porgy and Bess, die de jazzclub weer in de oude glorie wil her stellen. „Een klein wonder heeft zich vol trokken", sprak Ockeloen. „Men heeft kans gezien er met de steun van de ge meenschap Terneuzen, het gemeentebe stuur, de provincie en het Anjerfonds voor te zorgen dat het voortbestaan van het etablissement geaarborgd is". Verder zei hij: „We kunnen Frank Koulen niet beter eren dan door z'n werk zo goed mo gelijk voort te zetten". n onze verslaggever iRGEN OP ZOOM - Voor ote delen van Zeeland en Kt-Brabant is het in de ikomst rendabel om voor landbouwgronden zoet ter uit het Zoommeer te bruiken. vendien kan het aantal ar- 'dsplaatsen op de landbouw- Wjven in deze gebieden met driehonderd toenemen, kosten, die gemaakt moet rden voor het transport van zoete water, worden ge- jmd op een dikke veertig "loon gulden. zijn de belangrijkste con- lies uit het rapport dat de «groep Landbouwvoorzie- >8 Zoommeer gisteren in rgon op Zoom presenteerde 11 de Zeeuwse gedeputeerde Wouw G. de Vries-Hommes Brabantse gedeputeerde Welschen. provinciebesturen van wd-Brabant en Zeeland "oen namelijk samen in 1982 werkgroep opdracht gege- te bekijken hoe het water «et straks zoete Zoommeer 101 de landbouw te gebruiken de werkgroep zaten ver- wwoordigers van de twee Wncies, Rijkswaterstaat, rmnisterie van Landbouw visserij, onderzoeksinstitu ut het Hoogheemraadschap «-Brabant. o werkgroep is tot de con- e gekomen dat het veel te wordt om diverse delen ./J®!-Brabant, Walcheren, "Beveland, het westelijk van Zuid-Beveland en '■Zeeuwsch-Vlaanderen van water uit het Zoommeer te voorzien. Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen zou dat water kun nen krijgen via een zinker door de Westersehelde vanaf het Bathse spuikanaal. De zinker alleen al kost echter zo'n hon derd miljoen gulden. Vanwege dit hoge bedrag is Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen buiten het verdere onderzoek geble ven. Volgens de werkgroep zijn er goede mogelijkheden voor aan voer van zoet water vanuit het Zoommeer voor het zandgebied Aa of Weerijs, ten zuiden van Etten-Leur, en Rucphen. En ook voor de kleidelen in de Brabantse Noordwesthoek en een deel van de Scheldezoom (met name het kleigebied ten zuiden van Bergen op Zoom). In verschillende gebieden, vooral in West-Brabant, wordt voor de landbouw al zoet water uit de grond gehaald. Het is voordeliger om water uit het Zoommeer te gebruiken. Niet alleen is dat goedkoper, maar ook blijft de grondwaterstand dan op peil, hetgeen voor de landbouw van belang is. Wat West-Brabant betreft wordt het een te dure zaak om het Zoommeer-water te trans porteren naar de zandgebieden Elderse Turfvaart (in de buurt van Schijf), De Zoom (tussen Bergen op Zoom en Roosen daal), de Scheldezoom (ten zui den van Bergen op Zoom) en Chaam/Baarle-Nassau. In gebieden, waar wel water uit het Zoommeer heen gaat, wordt verwacht dat de land bouwbedrijven per jaar elf miljoen gulden meer aan in komsten krijgen. Daarbij re kent men er overigens op dat de overheid de helft van de in vesteringen voor de wateraan- voer betaalt. Het extra inko men voor aanverwante bedrij ven en extra werkgelegenheid wordt op ongeveer tien miljoen gulden geschat. De zoetwatervoorziening heeft volgens de werkgroep ook tot gevolg dat een aantal be drijven, dat vanwege de slechte financiële situatie anders ge sloten moet worden, toch kan blijven bestaan. Het rapport over de wa tervoorziening voor de land bouw vanuit het Zoommeer werd gisteren in Bergen op Zoom door ir. H. Jonkers, voorzitter van de werkgroep, aangeboden aan de Zeeuwse gedeputeerde mevrouw De Vries-Hommes en haar Bra bantse collega Welschen. FOTO DE STEM/BEN STEFFEN Van onze verslaggever BERGEN OP ZOOM - Zo wel de Zeeuwse gedepu teerde mevrouw G. de Vries-Hommes als haar Brabantse collega R. Wel schen was gisteren inge nomen met de resultaten van een onderzoek, waar uit blijkt dat aardig wat landbouwgrond in Zee land en West-Brabant van zoet water uit het Zoommeer kan worden voorzien. Wel stelden ze allebei dat dit water dan wel voor de land bouw geschikt moet zijn. 'Zoet? Maar dan wel goed,' was in dit verband de slogan van de Zeeuwse gedeputeer de. Welschen voegde daaraan toe: „Het water moet zo schoon mogelijk zijn." Mevrouw De Vries vond het een prima zaak als in Zeeland meer boeren van zoet water kunnen profite ren. „Door gebrek aan zoet water derft de Zeeuwse landbouw momenteel een dertig tot veertig miljoen gulden aan inkomen," merkte ze in dat verband op. Overigens is nog veel stu die nodig voordat er zoet wa ter vanuit het Zoommeer over de landerijen stroomt. Met name de milieu-aspecten moeten nog danig worden' bekeken. En ook is nog heel wat overleg nodig. In het kader daarvan wordt op 1 juli voor de waterschappen een infor matiebijeenkomst gehouden in Bouvigne in Breda. Van onze correspondente MIDDELBURG - On der het motto 'samen uit samen thuis' eiste officier van justitie mr. Nijmeijer donder dag voor de politie rechter een gevange nisstraf van vier maanden waarvan een maand voorwaardelijk tegen elk van de elf verdachten uit Vlaar- dingen en Gouda die dinsdag in Middelburg terecht stonden. Een twaalfde betrokkene bij een massale vechtpar tij op 25 juli in Renesse had zich ziek gemeld en zijn zaak zal dan ook op een later tijdstip worden behandeld. De twee groepen jon gens (in leeftijd variërend van 20 tot 26 jaar) hadden elkaar ontmoet in een dis cotheek. De groep uit Gouda verbleef die dagen op een camping in Renes se, de Vlaardingers waren die avond in de discotheek terecht gekomen 'om er een potje bier te drinken'. 'Het was dan ook voor de zoveelste maal het bier in combinatie met de menta liteit van de betrokkenen die een belangrijke rol hebben gespeeld in de vechtpartij, waarbij be halve enkele raddraaiers, ook vier politie-agenten gewond raakten', aldus mr. Nijmeijer, die verder opmerkte dat 'men gewoon naar Renesse komt om er een rotzooitje van te ma ken'. Bij voorbaat veegde hij dan ook het beroep op 'zelfverdediging' van de zes raadslieden van tafel. Dit beroep op zelfverdedi ging (of dat van een maat 'die je toch ook niet in elk aar hoeft te laten slaan') kwam inderdaad bij alle verdedigers boven tafel. Het aandeel van de betref fende cliënten zou eigen lijk maar 'heel gering' zijn geweest, in een enkel geval hadden de jongens zelfs pogingen gedaan de vech tenden te scheiden, kort om, aldus een van de ver dedigers 'het was gewoon een storm in een glas wa ter' en de geëiste straf werd algemeen 'buiten sporig hoog' gevonden. Mr. Nijmeijer verweet de betreffende raadsman dat hij de zaak bagatelli seerde. Hij merkte op dat er ook messen waren ge hanteerd, maar wie van de jongens dat nu precies ge daan had werd niet duide lijk, zodat dit feit dan ook niet ten laste was gelegd. 'Maar duidelijk is in ieder geval dat beide groepen na een onbenullige aanleiding met graagte zijn ingegaan op de vechtpartijwaaraan ieder afzonderlijk zich ook had kunnen onttrekken', aldus de officier. Boven dien werd het feit dat twee politie-agenten in uniform en twee in burger die de zaak hadden willen sussen zonder meer door de meute werden aangeval len, zwaar opgenomen. Na een vier uur durende zitting kwam politierech ter mr. De Wilde tot de conclusie dat hij tijd nodig had om de zaken 'goed op een rijtje te zetten'. Hij be sloot dan ook pas over een week en wel schriftelijk uitspraak te doen. Van onze correspondent IJZENDIJKE - De Lotuskring West-Zeeuwsch-Vlaande ren houdt zaterdag 20 juni een unieke promotiedag in de hal van de familie Verstraeten in IJzendijke. De bezoekers worden er ge- tracteerd op materialen, voor lichting en informatie van di verse hulporganisaties, zoals reddingsbrigade, brandweer, EHBO en Rode Kruis en niet te vergeten op grimeerdemon straties. Het lijkt allemaal gemakke lijk en aantrekkelijk, slachtof fer spelen, maar de praktijk is anders. „Lotus is een serieuze zaak," aldus studielieder Edy de Smit, de initiatiefnemer van de promotiedag. Lotus is de af korting voor Landelijle Oplei ding Tot Uitbeelding van Slachtoffers. Bij iedere EHBO- les is een 'slachtoffer' nodig. In het verre verleden waren er enkele vrijwilligers die zo goed en kwaad mogelijk een slacht offer uitbeeldden, totdat er mensen waren die er zich in gingen specialiseren, de Lotus. Lotuslid word je niet zomaar. Eerst moet minimaal eenmaal het EHBO-diploma verlengd zijn. Daarnaast moet de cursist 75 lessen hebben gevolgd. Gri meren is het belangrijkste on derdeel, naast het acterea Een afgerukt been of een oog uit, komt alleen goed over als het perfect is gegritneerd. „Gemiddeld verzorgen wij drie keer per week, behalve in de zomermaanden, een EHBO- cursus. Je steekt er inderdaad veel tijd in, al hebben we mo menteel te kampen met een on derbezetting. Er zijn slechts tien leden in onze kring." Om het Lotuswerk toch meer bekendheid te geven is deze promotiedag in het leven ge roepen. „Vaak hoor je dat de mensen nog niet weten wat Lo tus inhoudt. Onze leden weten donders goed hoe een slachtof fer zich in werkelijkheid ge- drssgtt We richten ons op de hulpverlener. Doet hij of zij het goed dan kun je verder helpen, gaat het fout, dan kun je hen de goede richting uitsturen," aldus De Smit Zaterdag 20 juni krijgt de Zeeuws-Vlaamse bevolking de unieke kans een kijkje achter de schermen te nemen. Tussen tien en twaalf uur wordt er voorlichting en informatie ge geven, waarbij dan presentatie van materialen en hulpmidde len door iedere organsisatie, zoals EHBO, brandweer. Rode Kruis en Reddingsbrigade. In de middaguren, vanaf één uur, gaan deze vier hulporganisa ties hun kennis en vaardigheid demonstreren in de voor hen opgezette ongevalsituaties. Van onze correspondente HULST - Volgens goede traditie verzorgen de docen ten en de cursisten van het Zeeuws Instituut voor Kunstzinnige Vorming (ZIKV) afdeling Hulst een slotmanifestatie. Het einde van het cursusjaar 1986-'87 wordt besloten met een tentoonstelling en demonstra ties. De expositie wordt van avond (vrijdag 12 juni) geopend door wethouder P. Weemaes van Hulst om 19.30 uur in de ontmoetingshal van het ge meenschapscentrum Den Dul- laert. De tentoonstelling met de resultaten van de leerlingen van de diverse cursussen is te bezichtigen tot 21 juni. De opening krijgt een extra feestelijk tintje door de ballet demonstraties in de grote zaal en het optreden van jeugdige muzikanten van de Zeeuwse Muziekschool die haar muzi kale medewerking verleent. Vrijdagavond zijn er boven dien een aantal demonstraties van verschillende disciplines. Zo laten cursisten zien hoe men werkt in het atelier Beeldhou wen, keramiek, schilderen, cal- ligrafie en textiele werkvor men. De toegang tot dit kunstig gebeuren is vrij. Alle belang stellenden zijn welkom.

de Stem | 1987 | | pagina 9