ëven UITBLAZEN Studiefinanciering nekt studenten en ambtenaren Nederlandse banken hebben tijdig de bakens verzet l Advokaat NAVO-top: nog problemen te over Logeer partij I [Rechts regeren aangehouden DE STEM COM DE STEM ACHTERGROND DONDERDAG 11 JUNI 1987 WIM KOCK _DE STEM. MONUMENT VAN MINISTER DEETMAN WERD HET SLAGVELD VAN DE COMPUTER SCHULDENCRISIS SLAAT VOORAL TOE IN AMERIKAANSE BANKWEZEN PARTEM BINNEN! dienst ge< DEN HAAG - De belastii komst nog maar uit twee o voor particulieren, één voc 'DUBBELE NUL' DEZE WEEK WERKELIJKHEID? ONZE gastheer en gastvrouw zijn, wat de Amerikanen noe men: very organized peop le. Ze hebben het druk, al proberen ze te leven vol lens de beste tradities van et Engelse platteland. Hij rijdt met een Rangerover naar zijn kantoor in de Mad en lijdt een beetje aan werkversla- vrng. Zij voert een diepvries- huishouding, maar haar groen ten en vlees zijn wel recht streeks van een naburige boer derij afkomstig. Op zaterdag boert hij wat, met een oude tractor op een stuk grasland waar hij hooi van oogst. Zijn laatste oogst werd door onver laten gestolen. Mooi onderwerp van gesprek voor zijn weke lijkse onmoeting met echte boe ren, vrijdagsavonds in The Hor seshoe. Het zijn matineuze mensen. Zeven uur op, dat is vrij laat voor ze. Voor acht uur al zit hij achter zijn bureau want hij is de baas en wil het goede voor beeld geven. Zij ruimt eerst de ontbijtrommel nog op, zet de ovenschotels klaar of legt het vlees te ontdooien. Haar baan beslaat vier dagen per week, maar ze steekt ontzettend veel tijd in haar voortreffelijke kookkunst en in het bakken van taarten en het bereiden van pasteien. Hij helpt een handje in de huishouding, tenminste als wij er zijn. Na het avondmaal en het opruimen van de vaat nestelen ze zich in hun lederen clubs in de lounge, waar het open vuur is en de televisie staat. Hij met een koffertje vol post, tijd schriften en het avondblad. Zij met de slaap al in de ogen. Mijn vrouw en ik gaan zitten op onze, in de loop der jaren vast geworden, plaatsen op de bank. Mijn vrouw met een boek. Ik met niets. Als ik daar logeer zie ik in een week meer televisie dan thuis in twee maanden. Horizon, prijst onze gastheer aan, is een uitstekend programma. Zijn woorden zijn nog niet koud of hij valt boven zijn dokumenten in slaap. Dat krijg je met dat vroege opstaan en harde werken. Onze gastheer schrikt wak ker, staat op en vraagt wat we willen drinken. Dat is jaar in jaar uit hetzelfde: mijn vrouw een rode martini met ijs, hij en ik een whisky met water. Alleen zijn vrouw verandert nogal eens van voorkeur. Toen ik ze leerde kennen, nu al weer ruim 17 jaar geleden, dronken ze voor ze naar bed gingen een glas warme Horlicks, een soort anijsmelk. Hij steekt een van de siga ren op die ik voor hem heb meegebracht. Een corona, geen bolknak want die steken Engel sen maar te dikwijls achterste voren in de mond, zo heb ik er varen. We praten wat. Over de volwassen geworden kinderen. Over de verschillen van leven in het Verenigd Koninkrijk en de Lage Landen. Over de politiek, waar de televisie bol van staat. En over de intriges waarin we derzijdse kennissen ter weers- zijden van de Noordzee verwik keld zijn. H Het gesprek wordt afgebro ken door de televisie die opeens lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliiiilllliiiiillllllllllllllliiiiiiiiinl de aandacht opeist. Newsview. E Een sportvliegtuig op het Rode Plein. De televisie-redactie s heeft niet zonder wellustig leed- E vermaak uitgerekend hoeveel rode soldaten, vliegtuigen, heli- copters, tanks, kanonnen en ra- ketten het vliegtuigje op zijn 1 tocht van Helsinki naar Mos- E kou ongezien is gepasseerd. Déér ziet een Brit de humor 5 wel van in. De televisie blijkt E een puik slaapmiddel. Gastheer E en gastvrouw gaan voor de tweede keer onder zeil. Mijn vrouw knipoogt eens naar mij E en hervat haar lectuur. Ik kijk naar Mrs. Thatcher die winke- E lende huisvrouwen uitlegt dat E én de particuliere gezondheids- 5 zorg én de National Health Ser- 1 vice recht op bestaan hebben en dat Britse mensen vrij moeten E kunnen kiezen. E Neil Kinnock die, zorgvul- S dig uitgemeten, precies even- veel minuten zendtijd krijgt als E Thatcher, staat in een zaal vol E klappende aanhangers te fulmi- E neren tegen de Tories en hun afbraak van de nationale ge- E zondheidszorg. Het verlue- zingsdebat is sinds we zijn aan- gekomen snel grimmiger van E toon geworden. Plichtsgetrouw E ücht onze gastheer zijn oogle- E den weer eens op om te zien of er een tweede drankje moet ko- E men. Na de tweede ronde zet E hij de fles voor mij neer op de 5 salontafel en gaat het kannetje E met ijswater bijvullen. Ook dat E is routine geworden. Het bete- E kent dat hij naar bed gaat en dat ik maar moet doen alsof ik E thuis ben. E Tegen elf uur houden onze gastheer en gastvrouw het voor E gezien. De lange drukke dag E eist zijn tol. Ook mijn vrouw vertrekt naar boven. Ik heb, net als thuis, het gevoel dat de E avond pas begonnen is en sla in E de Daily Mail de televisiepagi- na's op, op zoek naar de beste E nachtfilm. Cuba, met Sean E Conneiy en Brooke Adams E lijkt me de beste keus, maar al E na de eerste beelden merk ik E dat ik de film nog niet zo lang E geleden thuis heb gezien. Op de E video ligt The Greek Tycoon, maar dat is een oervervelende E draak. BBC-1 heeft een samen- E vatting van het eerder op de S dag uitgezonden Birdwatch goes E Dutch, een vogeldocumentaire E over het Naardermeer. Toch E maar 'Cuba' dus. E Niemand hoort me naar bo- ven komen, al kraken de vloe- ren in dit oeroude huis hier en E daar een beetje. Op de slaapka- S mer, tussen de Laura Ashley- bloemetjes op behang en dek- E bed, bedenk ik vergenoegd hoe genoeglijk, ontspannend en rustgevend zo'n saai avondje e met vrienden kan zijn. Far from E the maddening crowd. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveid 55, Breda Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. «076-236911 Telex 54176 Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, «01640-36850 Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw Ginnekenstr. 41236326 (alléén abonnementen). Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28.01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur, Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14. 01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, «01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.001"lr Abonnementsprijzen, bij vooruitbetaling ie «oldoen: 24,20 per maand; 69,75 per kwartaal of 271,00 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8 30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447 NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. als je niet eens weet waar dt I afwezige ouderhelft uit-1 hangt? Hoe kom je aan de sa-1 larisgegevens en hoe maak je Groningen duidelijk dat «r j van de afwezige ouder geej bijdrage te verwachten is? Èj sleep je als kind een van je I ouders voor de rechter? I Groningen mag dan zelf I zonodig via fiscus en burger-1 lijke stand nationaal en zono dig internationaal actie on-1 dernemen om de gegevens te I achterhalen, dat die proce-1 dure tijdrovend en pijnlijk is I voor het betrokken kind zal I duidelijk zijn. Minister Deetman reser- veert overigens dat beroep op I de hardheidsclausule niel langer voor studenten boven de 21 jaar. Aanvankelijk ble-1 ven de studerenden onder de 1 21 jaar buiten de regeling on- der het motto dat ouders on derhoudsplichtig zijn totdat hun kinderen 21 jaar zijn, Dat is dan in ieder geval een lichtpuntje in de duister nis, die studiefinanciering heet. Zolang Groningen nog niet optimaal en rechtvaardig functioneert, rest de student niets anders dat bezwaar schriften in te dienen. Waar bij hij vooral, Christa Thoo- len benadrukt dat, niet moei schromen hulp te vragen bij de studentendecanen. Die be zwaarschriften moeten bin nen dertig dagen (voor begin juli dus) zijn ingediend. 01 Groningen ze binnen net zo'n korte termijn zal verwerken, mag zeer worden betwijfeld. Door Frans van Mourik DE invoering van de nieuwe studiefinanciering met als toverwoord 'de ba sisbeurs voor iedereen' had een een monument voor minister Deetman kunnen worden. Tenslotte is hij de minister die na ja renlang politiek gezeur de knoop doorhakte en een nieuw systeem invoerde. Maar de haast en de onnauw keurigheid waarmee dat ge beurde heeft nu al scheuren in de sokkel van het stand beeld veroorzaakt. De compu ters van de Centrale Directie Studiefinanciering in Gro ningen hebben een slagveld aangericht, waarop veel stu denten en ambtenaren drei gen te sneuvelen. De volgens het Volmac- systeem geprogrammeerde rekentuigen hebben een stroom van niet kloppende voorschotten en definitieve beschikkingen geproduceerd, die een aantal studenten maar een keuze laat: stoppen met de studie wegens geldge brek. En het einde van de ellende is nog niet te overzien. Want het zal nog maanden duren voordat er ordening in de chaos is gebracht. In Gronin gen liggen naar schatting nog 40.000 tot 50.000 onverwerkte brieven van studenten met nieuwe gegevens. Nu de defi nitieve beschikkingen voor de studietoelage de deur uit zijn, Christa Thoolen regent het verzoeken om her ziening en bezwaarschriften. En de informatiebalies en spreekuren van studentende canen worden bestormd door studenten. Drs. Christa Thoolen, stu dentendecaan van de Katho lieke Universiteit Brabant in Tilburg constateert dan met enige bitterheid dat 'het on verantwoord is wat minister Deetman Groningen heeft aangedaan'. Ze stelt vast dat het stelsel veel te snel is inge voerd en dat 'de consequen ties daarvan niet voor de mi nister zijn, maar voor studen ten en ambtenaren'. Een van de ambtenaren van een van de zeven WO/ HBO-secties verzuchtte on langs tegenover haar dat er dagelijks, gemiddeld 200 brie- - foto rien siers ven bij zijn sectie binnenko men. Een snelle rekensom leert dat er dus op dit moment bij Groningen zo'n 7000 brie ven per week binnenkomen. En dat betekent dat de pro blemen voorlopig alleen maar groter worden. Vorige week was er een ge sprek tussen 'Groningen' en het Landelijk Beraad van Studentendecanen. Daar werd vastgesteld dat de pro blemen zich afspelen op drie fronten. Er zijn door de computer fouten gemaakt, waarbij on duidelijk is of dat komt door een verkeerde programme ring. Een van de gevolgen er van is bijvoorbeeld dat stu denten in mei nog geen voor schot hadden ontvangen over oktober tot en met december vorig jaar, terwijl ze daar wel recht op hadden. Er is een enorme achter stand ontstaan met het ver werken van gegevens. Er zijn problemen met de dossiers, waarvan de gege vens onvolledig zijn. Dat kan aan de studenten liggen, maar ook aan de computer, die drie maanden stil lag. Slachtoffer van dat laatste zijn onder meer de studenten met een eigen inkomen. Ze gaven op dat ze dat hadden, maar de computer verzuimde via een formulier te vragen 'hoeveel'. Vervolgens conclu deerde het wonderbaarlijk stuk electronica, dat die stu denten geen recht had op een toelage 'wegens eigen inko men'. Tevens werden de voor schotten terug geëist. En zo lang de databanken van de computer niet correct gevoed zijn, rest de betrokken stu denten niets anders dan bij gebrek aan inkomen op een houtje te gaan zitten bijten. Het is dus begrijpelijk, dat Christa Thoolen en haar me de-decanen weinig geloof hechten aan in het overleg van vorige week gedane toe zegging dat de fouten in juni deze maand zullen worden gecorrigeerd. Niet omdat de Groningse ambtenaren dat niet serieus zouden menen, maar gewoon omdat correctie fysiek niet haalbaar zal blij ken te zijn. Ambtelijke mo lens werken vaak langzaam, die in Groningen zijn overbe- Minister Deetman - foto ger dijkstra last en staan verkeerd in de wind. En tenslotte dan nog één probleem. Om te bepalen waar een student recht op heeft, wordt rekening gehou den met het inkomen van de natuurlijke ouders. Weigeren die bij te springen dan kan de student een beroep doen op de zogenaamde hardheidsclau sule. Dat levert met name voor kinderen van gescheiden ouders pijnlijke situaties op. Want wat doe je bijvoorbeeld als je vader alcoholist is? En wat als hij als buitenlander met stille trom naar zijn ge boorteland is vertrokken en al jaren lang zelfs het luttele bedrag aan alimentatie niet meer betaalt? En wat doe je Van onze Haagse redactie nEN HAAG - Het Verbond van Nederlandse Onderne mingen (VNO) wil dat de vennootschapsbelasting en de loon- en inkomstenbelas ting flink omlaag gaan. pg vennootschapsbelasting ntfiet zelfs binnen acht jaar met 7 procent worden terugge bracht van 42 naar 35 procent, s nat kost de schatkist welis waar 1,4 miljard gulden, maar het VNO vindt dat noodzake lijk omdat Nederland anders teveel uit de pas gaat lopen Fisci Van onze Haagse redactie Met deze organisatie, die dit ja steende inspecties per belasti reorganisatie voltooid zijn. Dat deelde gisteren directeur- generaal C. Boersma van de Belastingen van het departe ment van Financiën mee bij de presentatie van het jaarver slag. „De klant kan voortaan voor alle belastingsoorten bij één instantie terecht", aldus Boersma. Door Pieter-Jan Dekkers MET ENIG leedvermaak kijken de Nederlandse ban ken naar de financiële bok- kesprongen van hun Ameri kaanse collega's. De ene na de andere bank in de VS moet miljarden dollars aan het resultaat onttrekken om verliezen op buitenlandse le ningen te kunnen dragen. Dat zal ons niet gebeuren, valt in Nederlandse bankkringen te beluisteren. De banken hier hebben al jaren geleden maatregelen genomen om eventuele verliezen op buiten landse leningen te kunnen op vangen. Bovendien is de hoe veelheid aan schuldenlanden verstrekt kapitaal, vergele ken met Amerikaanse en Britse banken, gering. President Duisenberg van De Nederlandsche Bank (DNB) schat dat de Neder landse banken niet meer dan 22 procent van hun eigen ver mogen in schuldenlanden hebben uitstaan. Dat is verge leken met de Amerikaanse banken - ruim 180 procent van het eigen vermogen - ge ring. Toch heeft Duisenberg de afgelopen maanden met de banken overleg gevoerd over het verzwaren van de solva- biliteitseisen. Banken mogen volgens die regels niet meer geld mogen uitlenen dan een bepaald percentage van het eigen vermogen. De banken moeten te allen tijde in staat zijn hun financiële verplich tingen na te komen, vindt Duisenberg. Hij maakte dat gisteren op het congres 'Bankieren in Ne derland' nog eens duidelijk. Hoewel de financiële positie van de Nederlandse banken over het geheel genomen ge zond is, blijkt het risico van bepaalde financiële diensten toch hoger te zijn dan aan vankelijk werd gedacht. Met name krediethypothe ken en de financiering van zakelijk onroerend goed le vert de banken dermate grote risisco's op dat ze óf op dat terrein minder actief moeten worden óf hun eigen vermo gen moeten aanvullen om de risico's zo gering mogelijk te maken. Duisenberg heeft gekozen voor strengere regels inzake dat eigen vermogen. Hij juicht het toe dat de banken naast het versterken van de 'stroppenpot' en het toevoegen van een deel van de winst aan de reserves, via emissies op de kapitaalmarkt eigen vermo gen aantrekken. Hij gelooft dan ook niet dat de banken in de problemen zullen komen als straks strengere regels gaan gelden. Het bedrijfseconomische toezicht van DNB op de ban ken beperkt zich overigens niet tot het vaststellen van richtlijnen. De centrale bank houdt ook de kwaliteit van de door de banken verstrekte kredieten nauwlettend in het oog. Duisenberg gelooft dat daardoor de Nederlandse banken minder last hebben van de internationale schul dencrisis dan veel buiten landse banken. Al voor 1982 greep DNB in, het jaar waarin Mexico niet meer rente van schulden kon betalen en aan aflossen al helemaal niet meer toekwam. Nederlandse banken werden verplicht spe ciale voorzieningen te treffen om risico's met schuldenlan den te kunnen opvangen. De banken hebben dat braaf ge daan. Hoofddirecteur Van Wens- veen van de Bank Mees Hope meldde gisteren dan ook trots dat ABN, Amro, Rabo en NMB alleen in 1983 al 2,8 mil jard gulden toevoegden aan hun stroppenpot. Overigens kostte dat de vier banken wel 45 tot 80 procent van hun bruto resultaat. Een gevolg van de voor zichtige koers van DNB was ook dat handelsbanken min der snel geld aan schulden landen leenden. Voor de be trokken landen was dat min der gunstig, maar een finan- ciëel gezond bankwezen staat bij DNB nu eenmaal hoger aangeschreven. Duisenberg is blij dat steeds meer Amerikaanse banken de afgelopen weken miljarden dollars aan hun re- •Dr. W. Duisenberg - fotoanp serves hebben toegevoegd om de verliezen op leningen aan arme landen te kunnen dek ken. CitiCorp bijvoorbeeld heeft 3 miljard dollar aan het resultaat onttrokken, waar door in het tweede kwartaal een verlies wordt geleden van 2,5 miljard dollar, het grootste dat een Amerikaanse bank ooit heeft moeten incasseren. Over heel 1987 zal CitiCorp een miljard gulden verliezen. Hetzelfde beeld bij de meeste andere grote banken in de VS. Zelfs de BankAme- rica, de op een na grootste bank in de VS, besloot dins dag 1,1 miljard dollar aan de reserves toe te voegen, waar door het tweede kwartaal een verlies van 1 miljard dollar wordt geleden en de bank over het hele jaar genomen ook in de rode cijfers zal be landen. En dat terwijl topman Clausen, oud-president van de Wereldbank, amper een week geleden nog verzekerde dat extra voorzieningen niet nodig waren en dat BankA- merica 1987 met winst zou af sluiten. Het gaat bij Amerikaanse banken om gigantische be dragen. Zo heeft BankAme- rica ruim 10 miljard dollar aan leningen uitstaan in schuldenlanden, Chase Ma- hattan 6,4 miljard en CitiCorp 9 miljard. Het feit dat al deze banken op voorhand een zwaar verlies accepteren duidt erop dat ze er niet meer op rekenen hun geleende geld ooit terug te zien. Opvallend is dat het ver trouwen in de banken niet of nauwelijks is aangetast. Toen CitiCorp het miljardenverlies aankondigde liep de aande lenkoers op WallStreet op in plaats van de voorspelde da ling. Een beter bewijs dat de markt een juiste waardering van de activa hoger inschat dan het opfokken van fraaie winstcijfers valt moeilijk te krijgen, zegt Duisenberg. Overigens is de Bankpresi- dent nog geenszins tevreden. Want in Amerika worden toch andere eisen aan banken gesteld dan hier, waardoor een ongelijke concurrentie - ontstaat. Daar komt bij dat de Amerikaanse regering er naar streeft vijf tot tien 'su- perbanken' op te richten om beter te kunnen concurreren I met de Europese en Japanse| banken. Vooral minister ker (Financiën) en de nieuw I FED-president Greenspan zijn daar voorstander van. Amerika wil op die manie: I de verloren gegane positie itl de finaniële cwereld venwel ren. Nu staan nog slechts twee| Amerikaanse banken op top-25 van de wereld, tegen lil banken 30 jaar geleden. Del Amerikaanse plaats is inge l nomen door Japan, dat metll| banken de lijst aanvoert. President Nelissen van del Amro is er van overtuigd dai de Europese banken zich sneil aaneen moeten sluiten oral hun concurrentiepositie te be- houden. Want niet i" Amerika ligt op de loer, ookl Japanse banken pikken eet] steeds groter deel van markt in. Het liefst ziet Nelissen datl er binnen Europa al overeen- stemming zou bestaan over de vraag hoeveel eigen vermo gen een bank moet aanhouder, in relatie tot de avtiviteiter.l De tijd dringt, want de Ame-I rikaanse FED en de Brits I centrale bank hebben al eer.1 akkoord gesloten over de K-I gels met betrekking tot he:| eigen vermogen. Als die regels internatio-l naai zouden worden overgej nomen zou dat de positie var. de Nederlandse banken 'onge rechtvaardigd' in een relatie! ongunstig licht stellen, aldus Nelissen. Door Frans Boogaard OF de bevolking van het Noordbrabantse Woens- drecht er echt in groten ge tale wakker van ligt, valt, te betwijfelen, maar feit is dat vandaag èn morgen twee beslissende dagen zijn voor de vraag of op de plaatselijke vliegbasis nu wel of niet de 48 kruisra ketten komen, die de hele Nederlandse politiek al zo lang bezig houden. In Reykjavik, de hoofdstad van de qua inwonertal klein ste lidstaat van de NAVO, be ginnen de zestien NAVO-mi- nisters van Buitenlandse Za ken vanmorgen een twee daags beraad, dat vrijwel ze ker zal resulteren in een wes ters akkoord over de 'dubbele nul-optie': het opruimen van alle raketten in Europa voor de kortere (500 tot 1.000) en middellange afstand (1.000 tot 5500 kilometer). Sinds als laatste van de NAVO-lidstaten ook de Bondsrepubliek West-Duits- land zich met het weg-onder- handelen van deze raketten akkoord heeft verklaard, staat niets een positieve reac tie van het westen op de ont wapeningsvoorstellen van Sovjet-partijleider Gorbats- jov nog in de weg. Maar dat wil niet zeggen dat de NAVO- ministers, van wie gisteren een aantal rechtstreeks uit Venetië (economische wereld top) naar Reykjavik kwam doorvliegen, geen 'zware' agenda meer hebben. In te gendeel, juist het op handen zijnde akkoord, dat uiteinde lijk in Genève moet worden uitgewerkt, stelt de westerse landen voor een groot aantal nieuwe problemen. Die zullen dan ook in Reykjavik de hoofdmoot van de vergade ring vormen. In de eerste plaats is er al de vraag of tussen 500 en 5500 kilometer werkelijk alle ra ketten moeten worden opge ruimd, of dat er - in het Azia tische deel van de Sovjet Unie en in de VS - nog honderd kernkoppen mogen overblij ven. In NAVO-kring is de laatste tijd al veel gesproken over deze 'nul-plus-honderd'- optie. De NAVO is er geen voorstander van, al was het maar omdat de verificatie (controle op de naleving van een akkoord) niet vergemak kelijkt wordt als een beperkt aantal systemen wordt ge handhaafd. In Stavanger, waar een paar weken geleden de NAVO-ministers van De fensie vergaderden, bleek evenwel dat niet alle lidstaten in gelijke mate bezwaar ma ken tegen de 'nul-plus-hon- derd'-optie: voor de Westeu- ropese landen is zij geen voor waarde die een akkoord in de weg mag staan, voor de Ame rikaanse defensieminister Weinberger lijkt zij dat wél te zijn. Een tweede punt waarover de NAVO-ministers de ko mende dagen uitgebreid zul len beraadslagen, is de Sov jet-overmacht op het gebied van de conventionele strijd krachten en korte drachts kernwapens (onder 500 kilo meter), waarvan bij een ak koord over de INF- en SRINF-raketten een veel gro ter dreiging uitgaat dan voor heen het geval was. Generaal Altenburg, voor zitter van het militair comité van de NAVO, heeft daar kort geleden in Brussel nog eens met nadruk op gewezen, de Sovjet-overmacht illustre rend aan de hand van wat cij fertjes. Tegenover 1430 Sov jet-systemen met een dracht van minder dan 500 kilometer (SS-21-raketten en zoge naamde 'Scuds') kan de NAVO slechts 88 Lance-ra- ketten plaatsen. Met name die Scuds, waarvan onbekend is hoeveel er met een nucleaire lading zijn uitgerust, baren ook de Nederlandse defensie minister Van Eekelen steeds veel zorg. In NAVO-kring is de laat ste tijd al druk gespeculeerd over aanvulling van het kern- wapenarsenaal voor de korte afstand (vergroting van het bereik van de Lance-raketten, meer en moderner bommen werpers, vanaf onderzeeërs te lanceren korte afstands- kruisvluchtwapens), maar concrete voorstellen zijn er nog niet. Datzelfde geldt voor de versterking van de conven tionele bewapening, die vol gens een later door de minis ters van Defensie overgeno men verklaring van Alten burg 'noodzakelijker dan ooit' is als er een akkoord over de raketten komt. Weliswaar heeft het War schau Pakt, de 'NAVO van het Oostblok', kort geleden na af loop van een vergadering in Oost Berlijn het aanbod ge daan ook te praten over een betere onderlinge afstemming van de conventionele bewape ning en zelfs van de korte af- stands kernwapens, maar een akkoord daarover is nog ver weg. En vooralsnog gaan de NAVO-ministers van Defen sie ervan uit dat de beste ma nier om ook over déze wapens een akkoord te kunnen sluiten is, de NAVO-sterkte eerst op te voeren. Zij denken dat pas wanneer er een zeker even wicht is op een 'hoog' niveau van bewapening, er met de Sovjet Unie serieus kan wor den gepraat over een geleide lijke vermindering aan weerszijden. En daarbij wij zen zij erop, even voorbij gaand aan wat er inmiddels in de Sovjet Unie zelf is ver anderd, dat het met de mid dellange afstandsraketten niet anders werkte: pas toen het westen zich vastberaden toonde de achterstand op Moskou weg te werken door in een aantal Westeuropese NAVO-landen kruisvlucht- wapens en Pershings-II te stationeren, bleken de Sovjets bereid te praten over ontman teling van hun SS-20's. Als al deze problemen zijn opgelost - wat in twee dagen nauwelijks mogelijk lijkt - is er nog de vraag wat het wes ten moet aanvangen met de 72 Westduitse Pershing-1A ra ketten, die de NAVO - de Bondsrepubliek voorop - bui ten een akkoord met de Sovjet Unie wil houden. De NAVO denkt dat te kunnen doen door deze wapens aan te dui den als zogenaamde 'derde land'-systemen - formeel on derhandelt Moskou met Washington, niet met de NAVO - maar de Sovjets gaan daarmee niet akkoord. Zij wijzen op het feit dat de wapens, ook al zijn ze van de Bundeswehr, met Ameri kaanse kernkoppen zijn uit gerust, en dat ze gezien hun bereik van 720 kilometer moe ten worden gerekend tot de 'shorter range' INF-wapens, waarvan het aantal in Europa tot nul moet worden terugge bracht. De Bondsrepubliek, die na lang aarzelen met de dutj bele nul-optie instemde, gert dat pertinent, en verwijst! naar de Britse en Frans kernmachten, die - met j vinden van Moskou - ook b»| ten het akkoord worden i houden. De NAVO-ministers kunl nen nu twee kanten op. kunnen, hun eigen besluite»! in Stavanger en Brussel nege-l rend, proberen Bonn over #1 halen ook deze raketten als-I nog onder te brengen in Ml alomvattende (SR)INF-al' koord. En ze kunnen - verreweg het meest voor *1 hand ligt - doorgaan op detoj geslagen weg, door de Sovjets j een concept-akkoord aan'1 bieden waarbij de Westduitsl raketten buiten schot blijven! Waarna Moskou maar m»| zien of het op dat aanbod tof gaat of niet. Voor het westf'l is dat ook psychologisch «I meest voor de hand ligger» keus, omdat Gorbatsjov er»" laatste twee jaar toch al' slaagt de indruk te wekk«£l dat alle ontwapeningsvooïf stellen van hem komen en «I onwil zich uitsluitend aa westerse (en dan nog voor»! Westeuropese) zijde conce»| treert. De grote vraag op de tergrond is en blijft, nu Mj akkoord zo nabij is, welk "tol de hoofdrolspelers in het n»f cleaire schaakspel - Reajjn of Gorbatsjov - de minste W'l en dus de grootste haast hee»'-j Wat Reagan betreft is dat N| kend; wat Gorbatsjov niet. VERVOLG VAN PAG. 1 De nu aangehouden mr D. wordt van twee zaken ver dacht. 1. Dat hij tijdens het proces tegen Jantje E. op 11 december voor de Bredase rechtbank een valse verklaring bij de recht bank heeft gedeponeerd. Dit om het geld veilig te stellen en om z'n collega mr. K. rugdek- i king te geven. 2. Dat hij tijdens dat proces I 'een of meerdere getuigen' 'heeft uitgelokt tot het plegen -van meineed. Een van die ge tuigen is nog tijdens de zitting aangehouden, de tweede is vo- rige week opgepakt. Bij de Nederlandse recht banken is de Utrechtse mr. D. als strafpleiter geen onbeken de. Zo trad hij recentelijk nog op in de geruchtmakende zaak van de 'paskamermoord' in Zaandam. Mr. D. vroeg gisteren aan vankelijk of de bekende Maas trichtse strafpleiter mr. Th. .Hiddema diens belangen wilde verdedigen. Maar de Bredase .officier van justitie mr. W. Koops vond dat niet zo'n geluk kige keus. „Hiddema heeft in de affaire E. de belangen van twee verdachten verdedigd. Hij staat op dit moment nog een verdachte bij. Ik heb Mr. Hid dema gezegd, dat er volgens mij sprake is van strijdige be langen. En Hiddema was het iet mij eens". Het is nu de kantoorgenoot /an de verdachte Mr. D., de 'trechtse advocaat Mr. Star- ins, die zal optreden als iadsman. Hiddema: „Maar ik ieb hem gezegd dat ik het 1 vaks wel van hem wil overne- ien, als de rook wat is opge- rokken". h t n li k n z li g d t; d feLISTEN IN Westeuropese d< LanH moeilijk. In de strijdperke and en Italië zijn deze weken spre ten Wors,elen °P hete kolen: zij dur Kdo ?P het trac|itionele, misschien lh t en Progressieve erfgt zogenaamde Nieuwe Realisme mneizen. Met dat laatste denken iinh 9®droomde maatschappij van laro ,e bonnen bereiken; met he I en tot de oppositiebanken te vero W^lalisten die rechts regeren en ïuuh ies r'goureus hebben neerges n aPP'aus van de kiezers, m p ®tem bii verkiezingen, ■j P® Gonzalez en zijn Spaanse <inn hevige tegenwind van ei< saani1 'n bedrijven, op scholen en 3en °p de eerste uitslagen - in wnnH n u ok no9 eens verkiezingen soriai6. aarl'ikgoed gehandhaafd, tie *,S,?n: niet afwijken van een f p„|Cla|e druk groot en neemt de o tinna!?6 Gonzalez vroeg een jaar ge kunn 2ware offers van de mensen Srunf1 saneren en om des hoge w linen0 Hii gaat daarbij niet zach iemai r?ensen stevig in de portemo iaan o ',e maken dat economise He n ?e 'euke dingen voor de r ok _PPs|tie van Felipe Gonzalez t =>n rl Prokkelt zijn electoraat iets irengen d'e herhaaldelijke verv

de Stem | 1987 | | pagina 2