'Parkeerautomaat hangt doorgaans veel te hoog' Rectificatie PALTHE STOMERIJ Fraaie winst voor Rasenberg in Axel Alle kandidaten van NOM-muziekexamen zijn goed geslaagd Schapen scheren in Terneuzen ZATERDAG 13 JUNI IN HET ZELDENRUSTCOLLEGE IN TERNEUZEN: POLITIERAPPORT KORT ZEEUWS ZAKENNIEU W S MARKTEN DE STEM VAN ZEELAND 3_ WOENSDAG 10 JUN11987 TERNEUZEN - De Zonne bloem afdeling Groot Ter- neuzen houdt zaterdag het Zomer-Zonnebloemfeest. Het programma staat weer bol van de activiteiten. Gratis. ijna cel oor inkeldiefstal VOORZITTER MECHELINK VAN GEHANDICAPTENORGANISATIE: Zwemmen Obstakels Spiegel In De Stem van dinsdag 9 juni jl. hebben wij een advertentie geplaatst, waarin wij de openingsaanbiedingen melden van ons filiaal Valkeniersplein. Deze advertentie had geplaatst moeten worden na het gereed komen van de verbouwing van dit filiaal. Na het gereedkomen van de verbouwing zullen wij de advertentie met deze aanbiedingen opnieuw plaatsen. Valkeniersplein 200, Breda T16 Zonnebloem houdt feest Van onze correspondent Er is een spelletjescircuit, er zijn optredens, demonstraties en een rad van avontuur. „Iedereen is zaterdag van harte welkom", be nadrukt voorzitter P. C. Gerre- man. „Gezonde mensen, naast gasten van De Zonnebloem om op deze manier het isolement van zieken en gehandicap ten te doorbreken". Het hooddoel van het zomerfeest is dan ook de integra tie. Daarom is er ook gekozen voor een gratis entree om de drempel zo laag mogelijk te houden. Wie dat wil, kan deelnemen aan een spelletjesbaan. Acht spelen moeten er afgewerkt wor den zoals de puut van gies, sjoelen, bussen gooien, dobbelen, kegelspel, muizenbaan, knikkeren en gardi-roll. Deelname kost vijf gulden. In de prijs is een kop koffie met een wafel inbe grepen. Om 14.00 uur wordt de feestmiddag geopend door de heer H. J. A. Martens, namens het districtsbestuur van het nationaal bureau. De stichting mu ziekgroep The Happy Band onder lei ding van mevrouw Barentsen en de volksdansgroep plattelandsvrouwen Braakman geven een demonstratie volksdansen. Muzikaal zal de middag ondersteund worden door de heer Seerig, orgelspel. Gezellig ingerichte kraampjes moeten het geheel een gezellige aanblik geven. Natuurlijk ontbreekt de infostand van De Zonnebloem niet. Wie zijn geluk wil beproeven, kan dit doen bij de di verse spelen als daar zijn het ping- pongspel, aquarium en de wijnsmijte- rij. De Zeeuwse zanger/troubadour Piet Brakman zal op zijn bekende vro lijke wijze proberen de loten voor het rad van avontuur aan de man te bren gen. Alle prijzen zijn door de Terneuzense middenstand en bedrijven gratis ter beschikking gesteld. Aan de inwen dige mens is ook gedacht. Er zijn ge zellig ingerichte terrasjes, waar onder meer wafels, broodjes en drank ver krijgbaar is. Piet Gerreman: „We ho pen op veel bezoekers, gezonde, zieke en gehandicapte. Als we quite spelen is voor ons de middag geslaagd, want gezelligheid staat voorop". Om 18.00 uur wordt het zomerfeest afgesloten. Tevens wordt dan de winnaar van de spelenkaart en de kleine loterij be kend gemaakt. Door Eddy de Schrijver AXEL - Bob Rasenberg uit Terheyden was gisteravond tij dens het kermiscriterium voor amateurs veel te sterk voor de andere deelnemers. Met meer dan anderhalve minuut voorsprong reed Rasenberg voor de concurrentie uit. Een machtsvertoning zonder weerga. Toon van der Steen spurtte naar de tweede plaats en Werner Wieme werd der de. Bij de dames ging de overwinning naar Cintia Lutke Schipholt uit Den Haag. De amateurs in Axel kregen vlak na de start te maken met een spekglad parkoers dat eigenlijk de naam parkoers niet waardig mocht zijn. Acro baten die zich in een circus thuis voelen konden aan de bak. Als mannen als Hennie Rovers, Peter Hofland en Karei van Goethem al na twee ron den de strijd voor gezien hou den, is er wat loos. Het traditionele parkoers moest wijken en dat hebben de renners geweten. Na drie ron den strijd was al eenderde kansloos. Maar Bob Rasenberg voelde zich in z'n element. Hij reed als een 'speer' en kreeg onder anderen Ad Polak, Theo van de Velde, Werner Wieme, Conno van de Sande, Harrie Akkermans, Jos Elen, Pierre van Est, Matty de Baat, Jos van Ginniken, Erik Vereecken en Je plaatselijke favoriet Ko Harms met zich mee. De leiders werkten een achtig samen en bij de ach- "rvolgers zaten duidelijk min er acrobaten. Toch kwam een eel van het peloton terug on er aanvoering van Heddy ieuwdorp. Maar vooraleer iedereen ven op adem wilde komen was "senberg ai gevlogen. Rasen- rg raasde als een bezetene ver het parkoers en wat er ook chter hem op touw werd gezet, 'emand kon Rasenberg meer 'naderen. Wim de Waal, Rob Bijvank en Vereecken probeer den nog solo voor de tweede plaats te rijden, maar dat had geen effect Rasenberg won met overmacht en pakte de vijfde zege van dit seizoen. Bij de dames was Pluvius de grote spelbreker. Veel dames haalden niet eens de finish doordat er glas op het wegdek lag. In een spurt toonde Cintia Lutke Schipholt zich de sterk ste voor zus Sandy en de sterk rijdende Mariëtte Zoetewei. Zij onderstreepte duidelijk haar vorm uit de voorbije klassie kers. De uitslagen: amateurs, 1. Bob Ra senberg, Terheyden, 106 km in 2.15.10, 2. T. van der Steen, Brui- nisse op 1.28,3. W. Wieme, België, 4. E. Vereecken, St Jansteen, 5. R. Brouwers, Te teringen, 6. H. Nieuwdorp, Yerseke, 7. P. Mol, 's- Gravenpolder, 8. R. Bijvank, West- dorpe, 9. H. Akkermans, Zevenber gen, 10. W. de Waal, Axel, 11. C. van de Sande, IJzendijke, 12. J. van Ginniken, Etten-Leur, 13. A. Polak, Hanswee rt, 14. K. Hopmans, Roosendaal, 15. J. Elen, Dongen, 16. T. van de Velde, Rijsbergen, 17. E. de Crom, Hoogerheide, 18. P. van Est, Etten-Leur, 19. K. Harms, Axel, 20. C. Hoefnagels, Clinge. Da mes: 1. Cintia Lutke Schipholt, Den Haag, 45 km in 1.13.10, 2. S. Lutke Schipholt, Den Haag, 3. M. Zoete wei, Kapelle, 4. E. Sebrechts, Rot terdam, 5. A. Mulder, Spijkenisse, 6. C. Griep, Spijkenisse, 7. K. Elen, Dongen, 8. C. Kools, Roosendaal, 9. M. van Gaaien, Delft, 10. G. Thijm, Akersloet, 11. J. Goeree, Driewe gen, 12. C. van Dongen, Dongen, 13. G. van de Berg, Osten, 14. P. Lisser, Den Haag, 15. W. van der Staey, Zierikzee. Van onze verslaggever INT-JANSTEEN - Alle 25 kandidaten van de gitaar- chool van Woerkom uit Terneuzen en Studio Klavier uit int-Jansteen slaagden zaterdag 6 juni voor hun NOM mu- :ekexamen. ndanks de zenuwen presteer- den de leerlingen goed en von- an onze correspondente TDDELBURG - De 22-ja- ige mevrouw P.V. uit Ter- euzen had er, samen met n groepje vriendinnen en aar moeder een gewoonte an gemaakt te winkelen nder vervolgens af te re- enen. rdere aanhoudingen had ze r®en afdoen met een schik- "g, maar dinsdag stond de ouw voor de politierechter "wat ze opnieuw en nu tot tómaal toe was betrapt. Op 20 augustus van het vorig ar gebeurde dat bij het verla- n van een schoenenzaak in «te, op 29 januari in een wa- nnuis in Bergen op Zoom en 10 februari in een levens- ddelenzaak in Terneuzen. V. wogde dat haar moeder van diefstallen niets gemerkt a en dat ze intussen gebro- p had met het groepje vrien den. 'Die drang om te pik- h zal ik nu dan ook wel kun- bedwingen', zo besloot de ouw. Voor alle zekerheid' en 'als an in de rug' legde politie- ter mr. Janzen-van Oosten ar toch maar een voorwaar den de proeven plaats in een ontspannen en prettige sfeer. De examinatoren W. Schroder en R. van den Broeck waren vol lof over de kandidaten van Adrie Boogaert (piano en elec- tronisch orgel) en Betsie van Woerkom (gitaar). De examens werden afgeno men in Studio Klavier in Sint- Jansteen in de eerste, tweede en derde graad. De leerlingen kunnen 12 graden behalen en met dit diploma toegelaten worden tot het Conservato- Geslaagden (resp. naam, instru ment en graad)Irene Mattheijssen orgel gr.l, Fabio Ferket orgel gr.2, Luc van Waterschoot orgel gr.2, Monique Grandsaerd orgel gr.3, Mariëlle Kerckhaert piano gr.2, Brian Martens gitaar gr.l, Stefan Grob gitaar gr.l, Mare de Reus gi taar gr.l, Pepijn Morgenstern gi taar gr.2, Like van Nugteren gitaar gr.3, Arjan de Jonge gitaar gr.l, Sophia Bootsgezel gitaar gr.l, Pa trick de Koning gitaar gr.l, Ger trude Wullems gitaar gr.l, Misha Beek gitaar gr.2, Eva Moeliker gi taar gr.2, Robert Martens gitaar gr.l, Caroline Termote gitaar gr.2, Jacqueline Hermans gitaar gr.l, Mark Veerweijs gitaar gr.2, Peter v.d. Hoofd gitaar gr.l, Lars Schreurs gitaar gr.l, Ingrid Harms gitaar gr.l. Katya van Bale gitaar gr.2. ONLANGS hield voorzit ter George Mechelink van de Gehandicapten Organisatie Nederland (GON) afdeling Zeeland een pleidooi voor het toe gankelijker maken van de maatschappij voor ge handicapten. Een hele mond vol. Maar een voorbeeld maakt veel duidelijk. „Probeer als gehandicapte eens een paar gulden in een par keerautomaat te gooien. Moeilijk, want die dingen hangen veelal te hoog". George Mechelink, drie jaar voorzitter inmiddels, schudt tal van dergelijke voorbeelden moeiteloos uit zijn mouw. „Het gaat vaak om kleinigheden. Maar je moet ze wel zien". Door Romain van Damme WESTDORPE - Zelf is hij niet gehandicapt. Daarom was er enige verbazing toen hij drie jaar geleden gevraagd werd voorzitter te worden van de GON. „Ik heb dat toen gezegd. Maar het was geen be zwaar. Het heeft ook wel een voordeel. Als niet-ge- handicapte ben je mobie ler. Daar kun je tegenover stellen dat je als gehandi capte bepaalde zaken be ter aanvoelt. Ik zie dat nu niet meer als een pro bleem". „Drie jaar lang zit ik in dat wereldje. En ik let nu veel meer op dingen die ik vroe ger achteloos aan me voorbij liet gaan. Neem een parkeer plaats voor invaliden. Vroe ger keek ik daar niet naar om. Nu dus wel. Als ik een auto van een niet-invalide op een plaats voor invaliden zie staan, heb ik altijd de neiging een briefje onder de ruiten wissers te steken". De Zeeuwse afdeling van de GON telt ongeveer 110 le den, afkomstig uit Zeeuwsch-Vlaanderen. Aan de overkant zijn de meeste gehandiaepten lid van de ANIB, de Algemene Neder landse Invaliden Bond. „Eigenlijk is de GON een vakvereniging", legt George Mechelink uit. „Hier in Zeeuwsch-Vlaanderen is de GON meer een ontspan ningsvereniging. Dat wil overigens niet zeggen dat we ons alleen maar met ont spanning bezig houden. We behartigen de belangen van de leden. Bijvoorbeeld bij aanpassingen van huizen, het aanleggen van een alarmte lefoon". „Nee, niet iedere gehandi capte is lid van de GON. Er zijn ook veel verenigingen die de belangen van mensen met een bepaalde handicap behartigen. De blinden bij voorbeeld hebben een aparte vereniging. Die verenigingen zijn meer op de handicap zelf gericht Een wat betere sa menwerking tussen die ver enigingen zou misschioen George Mechelink: 'Het gaat vaak om hele kleine dingen'. wel wenselijk zijn. Ik heb be grepen dat het ook landelijk niet eenvoudig is. Maar ik zit er te kort in om te zien hoe dat precies in elkaar zit". De telefoon rinkelt. Iemand wil weten wie er naar het zwemuurtje voor gehandicapten in Hulst rijdt. „Dat zwemmen wordt druk bezocht", gaat George Me chelink dan verder. „Het Rode Kruis zorgt voor de or ganisatie. Dat zwemmen is iedere zaterdag van twaalf tot een uur. Een sportvereni ging voor gehandicapten is er in Zeeuwsch-Vlaanderen niet. in Sas van Gent is ge probeerd een dergelijke ver eniging op te richten. Ook in Oostburg is eens een poging ondernomen. Maar de be langstelling was te gering". Ongeveer twee weken gele den hield de GON haar alge mene ledenvergadering in Hulst. Toen liet de voorzitter weten dat de gehandicapte nog teveel obstakels tegen komt in de maatschappij. Zo diende de nieuwe dubbeldek ker die tussen Vlissingen en Breskens pendelt als voor beeld. „Die boot heeft miljoe nen gekost. Waarom dan niet een paar liften bouwen. Dat zal wat meer kosten, zeker. Maar op zo'n bedrag zal dat toch niet onoverkomelijk zijn. Trouwens, bij die veer boten kun je wel meer vraag tekens zetten. Die ramp bij Zeebrugge zet je toch aan het denken. Stel nou eens dat er inderdaad niemand meer in de auto mag blijven zitten. Iedereen moet naar boven. Hoe moet een invalide dan boven geraken? Los van de trappen die genomen moeten worden. Als je midden op dat dek staat, kun je met je rol stoel geen kant op". George Mechelink kan nog veel meer knelpunten op sommen. „Hele kleine din gen", zegt hij. „Kledingrek ken op de stoep. Parkeerau tomaten die te hoog hangen. Dat geldt ook voor de tele foons in de openbare cellen. Opritten bij gebouwen. Prima denk je dan. Maar als die opritten dan vol staan met fietsen, kom je met je rolstoel ook niet veel verder. En de oplossingen zijn vaak zo simpel. Neem een lift. In validen rijden de lift in. Maar als ze uit die lift moe ten, kunnen ze alleen maar achteruit. Ze zien dan niks. Nou, hang een spiegel in de - FOTO DE STEM COR J. DE BOER lift en het probleem is opge lost". Tot voor kort moest heel Zeeuwsch-Vlaanderen het doen zonder toegankelijk heidscommissie. Dat is een commissie die zich bezig houdt met het 'in kaart bren gen' van de knelpunten. Le den van die commissie gaan bijvoorbeeld kijken bij een gebouw waar geen voorzie ningen voor gehandicapten zijn. De beheerder van dat gebouw wordt vervolgens gevraagd daar aandacht aan te schenken. „In Zeeuwsch- Vlaanderen kenden we een dergelijke commissie niet. We hebben daar onlangs over vergaderd. Samen met de ANIB. Het probleem was dat Zeeuwsch-Vlaanderen een groot gebied is". Dat probleem is inmiddels gedeeltelijk opgelost. In West-Zeeuwsch-Vlaanderen stak de Zonnebloem de hel pende hand toe. „Nu gaan we proberen ook in de kanaal zone en Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen een commissie in het leven te roepen. Zolang er die niet zijn, kunnen de knel punten gemeld worden aan de GON. Nee, je hoort niet zoveel over die knelpunten. De mensen klagen heel wei nig. Maar dat is natuurlijk niet de juiste weg". Ujke gevangenisstraf op van •Uwek met een proeftijd van T Jaar met daarnaast een van 300 gulden. Van onze correspondent TERNEUZEN - Bij de kin- derboederij in Terneuzen, nabij de Otheense kreek, worden zaterdag 20 juni schapen geschoren. Rond dat scheren van de onge veer tien schapen worden ver schillende folkloristische acti viteiten gehouden. Zo geeft volksdansgroep De Veste uit Terneuzen een de monstatie, wordt er folklore- muziek gespeeld door het or kest van volksdansgroep Hava Naguila uit Vogelwaarde, toont de klederdrachtgroep uit Axel mooie Axelse 'klederdrachten en is de Koninginnewagen van de vereniging Den Ouwe Wao- gen te zien. Den Ouwen Waogen heeft de organisatie van de folklore- middag in handen, in samen werking met de dienst Open bare Werken en het bureau Voorlichting van de gemeente Terneuzen. De activiteiten du ren van 13.00 tot 17.00 uur. De toegang tot de kinderboerderij is gratis. Hulst Bij de rijkspolitie te Hulst werd door de eigenaar van café Chalet aan de Stations weg te Hulst aangifte gedaan van diefstal van vier stoelen en een tafel van het terras van zijn café. De diefstal moet zijn gepleegd op tweede pinksterdag tussen 10 en 18 uur. De waarde van de gesto len goederen bedraagt onge veer 1000 gulden. Sluis In de woning van D. P. M. te St. Anna ter Muiden heeft men ingebroken. Men heeft er geluidsapparatuur en de ad ministratie meegenomen. Breskens Aan de Nieuwe Sluisweg heeft men ruiten van een schaftkeet van de firma L. ui' Sluis ingeslagen en een ge deelte van de keet vernield. Nieuwvliet Bij de woning van D. van A heeft men vijftien meter hek werk ontvreemd. Wie er ge brek heeft gehad aan dit hek werk is niet bekend. Cadzand Op de kruising Potjes heeft H. S. uit Zuidzande toen zij in de richting Cadzand reed, geen voorrang verleend aan A. H. uit Oostburg die vanaf de richting Groede kwam. Het uitzicht werd op het mo ment van de aanrijding ern stig belemmerd door zware regenval. De auto van H. raakte van de weg en werd geheel vernield. 'Nederland en de NAVO' in Middelburg MIDDELBURG - Van don derdag 11 tot dinsdag 30 juni is in de dependance van het stadhuis in Middelburg de tentoonstelling 'Nederland en de NAVO' te bezichtigen. Het is een initiatief van de Atlan tische Commissie in Den Haag, die zich voorlichting over vredes- en veiligheids vraagstukken binnen Atlan tisch Verband ten doel stelt. De expositie geeft inzicht in het reilen en zeilen van de Noord Atlantische Verdrags organisatie (NAVO). Het ma teriaal is op werkdagen vrij toegankelijk van 8 tot 12.30 en van 13.30 tot 17 uur. Rode Kruis vergadert GOES - De kring Zeeland van het Rode Kruis houdt op don derdag 11 juni -aanvang 19.30 uur- een algemene vergade ring in de Prins van Oranje in Goes. Aan de orde komen on der meer de jaarstukken, een beleidsnota over de regionali sering van het werk en de gang van zaken bij het Jeugd Rode Kruis. Aan het slot houdt P. Tjittes van het hoofdbureau een inleiding over 'Ontwikkelingshulp en het Nederlandse Rode Kruis'. Benoeming GOES - Per 1 juni 1987 is ir H. Laros benoemd tot directeur van de Rijks Middelbare Agrarische School te Goes. Hij volgt ir W.M, Markusse op, die in oktober 1986 na bijna 20 jaar deze functie heeft neergelegd. Vanaf 1 januari 1986 wer den de directietaken vervuld door de waarnemend direc teur de heer A. van der Jagt en de heer Laros. De heer Van der Jagt zal de functie van adjunct-directeur weer op zich nemen. De heer Laros is al acht jaar aan de school verbonden als docent dierlijke produktie en vervulde de functie van stage- en interne coördinator. Hij studeerde in 1976 af aan de LUW in de Zoötechniek met als nevenvak Industriële Bedrijfskunde en heeft ver volgens drie jaar gewerkt in de mengvoederindustrie. GOES, 9 juni - Aardbeien glas, 10 kg, kl. 2 3.00. Aardbeien glas, ds 200 gr, 1760 ds, kl. 1 0.89-1.23, kl. 2 0.75-1.08. Frambozen glas, doos 150 gr, 1010 ds, kl. 1 2.80-3.30. Rode bes, ds 150 gr, 170 ds, kl. 1 2.00. Oude aardapp. 9-18. Nieuwe aardapp. 1.80-2.40. Andijvie 93-96. Spitskool 20-45. Bloemkool 1.60- 3.20. Peulen 14.40. Kropsla 35. AMSTERDAM, 9 juni - Aardap pel termij nmarkt In Bintje 50 mm, oogst 1987, werden 43 con tracten verhandeld voer levering april bij een prijs van 26.60 tot ƒ26.40. Stemming was nauwe lijks prijshoudend. Buys Ouweneel in Axel heeft ander jasje aan AXEL - Juweliers klokken- galerij Buys Ouweneel in de Noordstraat te Axel heeft een metamorfose ondergaan. Dit alles gebeurde onder de des kundige handen van ontwer per Rigobert Anteunis. Buys Ouweneel heeft de zaak grondig uitgebreid. Het assortiment is zo vergroot dat iedereen er nu ruim aan z'n trekken kan komen. „Het aanbod is zo groot, dat in deze regio eigenlijk niemand op zo'n groot assortiment kan bogen", aldus de eigenaren van de zaak. Vorige week hield Buys Ouweneel open dagen en die werden boven verwachting bezocht De sfeer tijdens deze open huisdagen was bijzon der prettig. Buys Ouweneel is elke dag geopend behalve op maandagochtend. (ADVERTENTIE)

de Stem | 1987 | | pagina 17