=n Engelse heraldici in Aardenburg en Hoeke TEPAS Vrachtschip De Dade naar Vlissingen gesleept P A WSB Radio R uit de lucht per auto Dronken automobilist zaait paniek MONSTERS VAN WATER IN KANAAL MOETEN VANDAAG OORZAAK AANWIJZEN KORT VERBAAL [ten assaert-Hulst IN DE VOETSPOREN VAN TOENMALIGE KONING EN STRUDHELD EDWARD IV Am (25 125 Snel geld nodig 01860-13055 stiertjes DINSDAG 9 JUN11987 >a Bejaarden- schieting laan 3, 4571 CA Axel, 1155-2109 en verbouwen uwstoffen - houthandel -SANITAIR-OPEN HAARDEN AXEL Surfers bij Cadzand en Nieuwvliet in problemen TERNEUZEN - In het kanaal Gent Terneuzen heeft het afgelopen weekend een massale vis sterfte plaatsgevonden. Beschermd Scheldedijk Terneuzen bereikbaar Aardenburg Thee Frans Afsluiting Inktpot 1.75 Ju sport- Met gereedschap van Tepas levert U vakwerk Wij helpen u gemakkei per telefoon. Ik 5000 60 X 111 10100 60 X 216'li S 23000 72 X 431i 32000 96 X 492.iQq, 40000 96 X 610106? voorschotbank Cretin»* tot 21.00 uur geopeno GEZIN met 3 kinderi I zoekt ruime woning in of omgeving. Tel. 011s 4308. Witte en blauwe t.k.a. J. Vos, Ghil 13, g* le-Nassau, 04257-9628 T.K. langharige teckelpup met stamboom, 350" reuen. Tel. 01663-2661 lpe beste gereedschappen en machinerieën voorf Ihobbyist, vakman en industrie. f Spin veld 31, Breda, 076-224944 DE STEM VANZEELAND Van onze verslaggever TERNEUZEN - Het woens dag voor de kust van Ter- neuzen aangevaren Chinese vrachtschip De Dade kan geen gevaar meer voor het milieu opleveren. Saterdag is De Dade door vier sleepboten van Multraship en Willem Muller uit Terneuzen paar de containerhaven in het sloegebied gesleept. Daar wordt vandaag bekeken of het schip, in verband met verdere reparatiewerkzaamheden he lemaal of gedeeltelijk gelost moet worden. De Dade, die op een zand bank in de Westerschelde ter hoogte van De Griet was ge trokken, kon pas zaterdmiddag vertrekken omdat het proviso risch dichtmaken van het zes bij zeven meter grote gat in de romp meer tijd in beslag nam dan aanvankelijk werd aange- nomea Een eerste optimisti sche schatting ging er vanuit dat het schip donderdag al vlot getrokken zou kunnen worden. Rijkswaterstaat plaatste donderdag het schip, dat deels met het brandbare en giftige aniline was geladen, onder de Wrakkenwet. Pas zaterdag middag om kwart over vier na dat door deskundigen een laat ste controle was uitgevoerd gaf Rijkswaterstaat groen licht om te vertrekkea Kort daarna trokken De Zwitserland, de Multratug 4, Oregon en De Be- velanden de 'chinees' van de zandbank. Het watertransport T15 naar de containerhaven in het Sloegebied werd voor alle ze kerheid begeleid door de Ca lypso, de Spirit, de Waasland en de Zeeland. De bergingsoperatie werd in totaal door 100 man uitgevoerd. Behalve het sleepbootpersoneel van beide bergers werden twee duikersteams, Hydrex uit Ant werpen en Energie uit Drach ten, bij de werkzaamheden be- trokkea I ar in kon- |ze mede- veekend). over onze 176-211698 1640-57339 ^640-58685 100-14123 |D 60-34503 Ministerie Iniddelings- WIJ verzoeken adverted ders, die adverteren me brieven onder nummer 1 toezeggen: „foto's t retourneren en/of altijd t zullen antwoorden" hu toezeggingen ook daat werkelijk na te komen. J.MAN 28 jr. vaste baa zkt. vaste rel. met j.vr. 2J 33 jr., kind. gn. bezw., ba geen bartype, ben vrolijk spont, aardig, houdt gezelligh. Br.liefst m.l onder 934299 v.d.bl. Honderden vissen dood dinsdag 9 juni zaal Molerl hof Kloosterzande. Aaril vang 13.30 uur 25.- gijl tis. V.B.O.K.: voor hulp aai moeder en kind bij niell gewenste zwangerschap! 01154-1691 /01155-2414] daalseweg 19. tel. 01140-12455 in uw eigen voordeel jaar tevreden klanten dagelijks geopend tot 17.00 u. T. I op ZATERDAG en ZONDAG RSLETEN77 V STOFFEREN BIJ NOENS in het vakkundig stofferen van leu beien. Noordpolder straat 13 Tel. 01155-2238 Van onze verslaggever Van onze verslaggevers In de kanaalarm tussen de sluizen in Terneuzen en de brug van Sluiskil dreven honderden dode harders, in de volksmond zeeherder genoemd, aan de oppervlakte. De grootste concentratie bevond zich in het Zevenaarsdok. CADZAND - Zondag zijn voor de kust van Cadzand en Nieuwvliet twee surfers in de problemen geraakt. Beiden zijn door reddings boot De Tuimelaar in vei ligheid gebracht. I De vijftienjarige M. van L. uit Zuiddorpe raakte 's morgens met een sterke aflandige wind zeil van zijn surfplank I kwijt. L. was door het koude water te sterk afgekoeld om nog op eigen kracht de kust te bereiken. Aan wal werd L. in I medische handen gesteld. V. uit Breda leed 's middags I tussen Nieuwvliet en Cadzand materiaalbreuk. Door de affe zuidwesten wind had I ook hij de hulp van De Tuime laar nodig om veilig de kust te bereiken. Omtrent de doodsoorzaak tast Rijkswaterstaat nog volledig in het duister. Watermonsters die zaterdag zijn genomen zullen daar vandaag vermoedelijk enig inzicht in verschaffen. Rijkswaterstaat is inmiddels in samenwerking met de ge meente Terneuzen een onder zoek onder de bedrijven in de kanaalzone gestart. Dat onder zoek heeft gisteren nog niet tot concrete resultaten geleid. Het gros van de dode zeeher ders zal in de loop van vandaag uit het kanaalwater worden gehaald. In verband met stank overlast waarover de scheep vaart klaagde, heeft de dienst openbare werken van de ge meente Terneuzen het afgelo pen weekend al tientallen har ders uit het water gehaald. De sterfte werd voor het eerst vrijdagavond in de dok ken van de Zevenaarshaven ontdekt toen er ongeveer vijftig dode vissen boven water kwa men drijven. Pas zaterdag, na dat de werkelijke omvang van de vissterfte duidelijk werd. werden monsters genomen. Omdat het weer dit weekend koel bleef, vond Rijkswater staat het niet nodig al eerder tot opruimen van de vissen over te gaan. De harder, die leeft van plank ton, is een karperachtige vis soort die in verschillende soor ten voorkomt voor de Europese kuststreken. De harder leeft in scholen en waagt zich ook wel in kanalea Bij de kanaalarm naar de Axelse Sassing houdt hun aanwezigheid evenwel op. De zeeherder is een be schermde vissoort die niet met de hengel mag worden'gevan gen. Volgens bioloog G. Sponselee kan het heel goed zijn dat de harders zijn gestorven door ge brek aan plankton. Zekerheid durfde hij daarover niet te ge- i Van onze correspondent DE KLINGE - De pas in de ethter te horen Radio R is weer verdwenen. De leiding hiervan is tot andere gedachten ge komen. Dat is het gevolg van de vele reacties die het mocht ontvangen van verschillende belangstellenden. Deze reaties hielden in dat beter is om te werken met een erkende vrije radio. Bovendien viel op te maken dat er in de grote gemeente S.t-Gil- is-Waas behoefte bestaat aan een lokale radio-omroep. Vandaar bat de organisatoren zich nu gaan inzetten voor deze lokale radio- omroep. Begonnen is met het verspreiden van een huis-aan-huis- folder, waarin gevraagd wordt om sympathie te betuigen voor het tot stand komen van een erkende radio-omroep in de gemeente. Van onze correspondent TERNEUZEN - Binnenkort is de Scheldedijk, nabij het Churchillhotel, per auto be reikbaar. Momenteel is men bezig op de dijk een stuk rijbaan aan te leggen, terwijl tevens twintig parkeerplaatsen de bezoekers de mogelijkheid bieden de auto te parkeren en langs de dijk een wandeling te maken. Tussen schip en wal worden de dode harders in het Kanaal van Gent naar Terneuzen ver zameld F0T0 DE STEM i C0R j DE a0ER Breskens Op de kruising Buitenlust ontstond een aanrijding tus sen drie personenauto's. Be stuurder F. R. uit Aarden burg reed met zijn auto over de oude rijksweg richting Breskens. Op het eerder ge noemde kruispunt verleende hij geen voorrang aan A. E. uit Waasmunster (B) en deze raakte door de aanrijging de schuin achter hem rijdende W. R. uit Breskens, Alle drie voertuigen werden bescha digd. Tevens werd van F. R. uit Aardenburg een bloed proef afgenomen. Op de Grotekade ontstond een aanrijding met een perso nenauto, bestuurd door M. T. uit Leverkussen (D) en C. de D. uit Breskens. Dit gebeurde toen T. linksaf wilde slaan. Groede In de nacht van zondag op maandag zijn uit een bar te Groede een drietal jassen ontvreemd. De jassen zijn eigendom van M. R. uit Groe de, C. S. uit Nieuwvliet en M. B. uit Oss. Oostburg ijijijj Hulst 88 De automobilist mevrouw 88 M. S. uit Berchem werd zater- 88 dagmiddag bij een eenzijdig 88 verkeersongeval op de Hoge- 88 weg nabij Absdale ernstig ge- 88 wond en per ambulance over- 88 gebracht naar het acade- 88 misch ziekenhuis in Gent. Ze 88 raakte met haar personen- 88 auto in een bocht van de weg 88 in een slip en knalde tegen 88 een boom. Daarbij werd haar 88 voertuig geheel vernield. II Kloosterzande 88 De personenauto, bestuurd 88 door J. van de B. uit Vogel- 88 waarde, werd zaterdagavond 88 omstreeks 22.45 uur nabij de 88 camping De Vogel te Hengst- 88 dijk aanzienlijk beschadigd 88 toen deze in botsing kwam 88 met een op het wegdek lig- 88 gende boomstronk. Het obsta- 88 kei moet kort daarvoor zijn 88 neergelegd. Vermoedelijk 88 door twee of drie jongeren die 88 tijdens het ongeval zich nog 88 in de omgeving bevonden. De 88 knapen spraken Duits of En- 88 gels aldus de politie die even- 88 tuele getuigen vraagt. Op de kruising oude haven- Veerhoekdijk ontstond een aanrijding tussen een tractor met aanhangwagen en een personenauto. De tractor reed over de oude haven en wilde linksaf de Veerhoekdijk in rijden. De personenauto reed eveneens over de oude haven en haalde de tractor in terwijl deze afsloeg. Tractorbestuur der was G. D. uit Oostburg en de personenauto werd be stuurd door J. H. uit Aken. De auto werd geheel vernield en de trekker had een schade aan de stuurstang van het linkervoorwiel. Sluis A. de B. uit Sluis heeft aan gifte gedaan van diefstal van een drietal benzineslangen. De diefstal werd in de nacht van zondag op maandag ge pleegd in de St. Annastraat. Op de Bagijnhof is een per sonenauto, eigendom van P. H. uit Sluis over een grote lengte bekrast. De schade is aanzienlijk. Sluiskil In de nacht van zaterdag op zondag is een aan de Nieuwe Kerkstraat te Sluiskil gepar keerd staande personenauto van mevrouw S. Z. uit Hei kant gestolen. Het voertuig, een Opel-city met het kente kennummer DS-17-JV was gisteren nog spoorloos. Terneuzen De personenauto, bestuurd door J. S. uit Terneuzen, werd vrijdagavond omstreeks 22.30 uur bij een verkeersongeval op de rotonde Driewegen ge heel vernield. Door onbe kende oorzaak raakte S. met zijn voertuig in een slip en ramde een lantaarnpaal. Hij kwam zelf met de schrik vrij. Zaamslag Tijdens een inhaalmanoeu vre op de Terneuzensestraat te Zaamslag reed zaterdag avond de Terneuzenaar A. O. met zijn personenauto tegen een aldaar geparkeerd staande personenauto van F. G. uit Zaamslag. De botsing kwam zo hard aan dat het voertuig van G. aan de an dere zijde van de straat be landde. THOLEN/KRUISLAND - Na een lange achtervolging is de rijkspolitie uit Tholen er zondagmiddag in geslaagd de 58- jarige dronken automobilist B. M. uit Tholen in de Molen straat in Kruisland aan te houden. De man is in verzekerde bewa ring gesteld en zal poging tot doodslag, doorrijden na aanrij ding en het rijden onder in vloed ten laste worden gelegd. De dollemansrit begon zon dagmiddag om 12 uur op de Kaai te Tholen waar de man dronken achter het stuur van zijn voertuig plaats nam. Po gingen van de politie de man tot andere gedachten te bren gen, hadden een averechtse uitwerking. M. ging er vandoor in de richting Halsteren, daar bij het overige verkeer danig in gevaar brengend door zijn ma nier van rijden. Sommige voet gangers moesten het vege lijf redden door snel opzij te sprin gen. Nadat de man op zijn weg enkele tegenliggers had be schadigd, zette hij de rit voort. In de Molenstraat te Kruisland slaagde de politie er tenslotte in M., die opnieuw in de fout was gegaan en tegen een lantaarnpaal tot stilstand was gekomen, te arresteren. Door Romain van Damme AARDENBURG/HOEKE - Mister Pierson moet het een paar keer proberen. Het is niet gemakkelijk het touwtje van het wa penschild achter een haakje aan de muur te krijgen. Zeker niet als je op een alluminium uit- schuifbare trap staat. Maar het lukt. De St. Ja- cobuskerk in Hoeke heeft zijn wapenschild en mis ter Pierson een ovationeel applaus. Mister Pierson, 'fellow of the Heraldry Society of England' leraar in heraldiek in Hoeke. Dat roept vraagte kens op. Hoeke is immers een gehucht. Een paar huizen, een café en een kerkje, ver scholen achter het kanaal van Brugge naar Sluis. Niet bepaald een oord dat in kleurrijke vakantiefolders te vinden is. Maar wel een oord dat bij mister Pierson en de andere leden van het heral disch gezelschap zeer bekend is. Hoeke dankt dat aan Edward i". Hij knielde in 1470 neer in de plaatselijke kerk. Een IN de winter van 1470 verbleef de Engelse koning Ed ward IV enkele dagen in Aardenburg. Vluchtend voor Henry HI was hij vanuit Alkmaar op weg naar Brug ge. Edward verpoosde ook een wijle in de kerk van Hoeke, een dorpje nabij Damme. Vorige week ko pieerde een heraldisch gezelschap (deskundigen op het gebied van de wapenkunde) uit Engeland de reis. Zaterdag keken de heraldici rond in het grensgebied. Aardenburg kreeg een wandbord met daarop de beel tenis van de Windsor-kapel en twee dikke kaarsen. Hoeke werd verblijd met een fraai geschilderd fami lie-wapen van Edward TV. Een reisverslag. paar dagen eerder was Ed ward TV in Aardenburg ge weest dat in die dagen een zeer belangrijk bedevaarts oord was. Maar eerst een stukje ge schiedenis. Edward IV, uit het huis York, had in 1463 zijn wettige koning Henry in, uit het huis Lancaster, van de troon gestoten. Henry week uit naar Frankrijk, vond daar steun en verdreef eind 1469 op zijn beurt Ed ward die naar de Nederlan den vluchtte. Hij zette voet aan wal bij Alkmaar en reisde met behulp van Loys van Gruuthuyse, gouverneur van HoUand en Zeeland naar Brugge. In die stad zetelde zijn zwager, Karei de Stoute, hertog van Bourgondië. Die reis werd dus weer ge maakt. Door ongeveer 25 En gelsen van de 'Heraldry So ciety of the Chilterns'. Zater dag waren ze vanaf half tien te gast in Aardenburg. Bui ten wapperde fier de Engelse vlag. Binnen was er thee. En natuurlijk George van Voo- ren, vrijwel alles wetend over de geschiedenis van zijn woonplaats. Aanwezig om de zwaar gedecoreerde Engel sen iets te vertellen over de historie van het West- Zeeuwsch-Vlaamse stadje. Dat gebeurde na het wel komstwoord van burgemees ter mr. Jongmans. „Aarden burg heeft altijd goede ban den eehad met uw land. Niet alleen Edward TV was hier. Ook andere Engelse konin gen, hertogen en hoogwaar digheidsbekleders kwamen naar Aardenburg". In de katholieke kerk van Aardenburg herinnert een glas in lood raam aan het be zoek van Edward IV. Het ge zelschap toog derhalve ook naar die kerk waar pastoor Martens als gastheer optrad. Hij verbaasde het gezelschap door zijn welkomstwoord in het Frans uit te spreken. De uitleg was simpel. „Vroeger werd er in de hoge kringen Frans gesproken, ook aan het Engelse hof". Dat konden de Engelsen overigens al zien in het stadhuis waar een aantal koninklijke documenten ten toon gesteld waren. een veer en een stuk perka ment bij zich hadden. Het Kind Jezus schreef enkele woorden op het stuk perka ment. Dat moest hij laten zien aan de mensen die hem veroordeeld hadden. Wat er op het perkament stond, is nooit bekend geworden. Maar de jongeman werd on middellijk vrijgelaten. In de kerk vertelde George van Vooren de legende van Maria met de inktpot. Be knopt, maar desalniettemin boeiend. In de dertiende eeuw werd een jongeman be schuldigd van moord en tot de doodstraf veroordeeld. Een priester raadde hem aan Maria om steun te vragen. De jongeman viel in slaap en droomde dat hij Maria en de engelen zag, die een inktpot. Na de plechtigheid in de kerk waar Walter Dierick enkele Marialiederen zong, organist Robert de Vrieze 'God Save The Queen' ten gehore bracht en pastoor Martens twee fraaie kaarsen kreeg, stapte het gezelschap weer in de bus. Voor een korte rit naar Hoeke. Daar. in het winderige pol derlandschap, was alles in gereedheid gebracht voor een waardige afsluiting. Een ce remoniemeester in jacquet, de schutterij Sint Martinus met ouderwetse handbogen, de loco-burgemeester en schepenen van Damme, de pastoor en de plaatselijke veldwachter. Zij allen waren present in het fraaie, eeuwen oude Sint Jacobuskerkje waar de verwarmingsele menten aan het plafond iet wat storend werken. Uiteraard moest er eerst ge oefend worden. Een konink lijk wapenschild overhandi gen doe je immers niet zo maar. Zeker niet als je weet dat Edward IV destijds danig onder de indruk geraakt was van de kerkramen. Hij liet die natekenen en later bij zijn terugkeer in Londen plaatsen in het inmiddels verdwenen parlementshuis. De plechtigheid duurde ruim een half uur. Er waren welkomstwoorden door de- pastoor van Hoeke en de Anglicaanse kanunnik Heart die er later nog een gloed volle preek tegenaan gooide. Nog een gedicht en het wa penschild kon aan de muur. Het Wilhelmus, 'God Save The Queen' en de niet geheel op juiste toonhoogte inge zette Brabagonne. Tot slot een paar saluutschoten en veel licht van snorrende vi deocamera's. De tijden ver anderen. Voor het gezelschap het sein om Hoeke achter zich te laten. Het laatste deel van de reis bracht hen uiteindelijk in Brugge, de stad waar Ed ward TV raad vroeg aan Ka- rel de Stoute. Een jaar later keerde Edward IV terug naar Engeland en greep de macht weer. Dat kwam de heraldici goed uit. Pastoor Martens ontvangt van de Britten twee fraaie kaarsen FOTO DE STEM COR J. DE BOER

de Stem | 1987 | | pagina 9