ALLEEN 'KLEINE BRUINE' KAN BESMET ZUN Niet elke vleermuis is hondsdol Kunstheup op maat komt eraan r Ue heeft Pï Rea< WÊÊÊB R I EJF U|l DE STEM EXTRA DINSDAG 9 JUN11987 De 40-jarige Fries Ten Hoeve zal wel nooit meer een zielig vleer muisje van de weg oprapen. Loslaten Wonderlijk PAPIER VOOR UW PEN Taaibureaus Honecker en de mensenrechten Het weerbericht Kritiek Homo-acties Angelenland LOSSE FLODDERS Voedsel WASHINGTON - H ciale commissies va instellen naar de gel Iran en de even ge werd verleend aan lijkt in feite voorbij - T48 Door Cees Maas Hij wandelde onlangs met zijn dochterje in de bossen van Gaasterland, ontdekte een verzwakt piepend vleermuisje langs de weg, pakte het vast om het in een boom te zetten en werd prompt in de vin ger gebeten. Een klein gaatje, een paar druppels bloed, maar een onthutsende diagnose: Ten Hoeve bleek be smet met hondsdolheid. Een infectie waar je vroeger normaliter aan dood ging. Rabiës werd vastgesteld na onderzoek van het kadavertje van de vleermuis op het Dierge neeskundig Instituut. Het diertje was door het virus al zodanig uitgeput dat de beet in de vin ger van de wandelaar zijn 'kus des doods' was. Dat het voor Ten Hoeve beter afliep, is te dan ken aan het Rijksinstituut voor Volksgezond heid en Milieuhygiëne waar de wandelaar ijl- lings naar toe werd gebracht. Hij kreeg een in jectie met een vaccin voor wildrabiës, omdat het virus dat de vleermuis hondsdol maakte, nog relatief onbekend is. Zeker in Nederland. Een vaccin is er nog niet, maar het virus is zwakker dan dat waar wild mee wordt besmet, dus ver moeden de medici dat het wel zal helpen. De vleermuis in de Gaasterlandse bossen was het eerste exemplaar in Nederland waarbij ra biës werd geconstateerd. Wat deskundigen al ongeveer een jaar lang vreesden is uitgekomen. En het plaatste ze tegelijk voor een hoop proble men. Want hoe hou je een besmette groep vlie gende dieren onder controle? Hondsdolheid on der vossen komt al langer voor en dankzij in tensieve bejaging in de grensstreken gebeurt het haast nooit dat een dolle vos het binnenland bereikt. Maar vleermuizen vliegen, en bij voor keur 's nachts. De kleine bruine is een insecteneter en een laatvlieger. Wat zeggen wil dat het beest pas een uur na zonsondergang aan zijn dagelijkse jacht begint. Daarbij komt dat ze heel klein zijn en ('s zomers) natuurlijk buitengewoon moeilijk te vangen. Een ander probleem voor de onder zoekers is dat vleermuizen in Nederland be schermde dieren zijn, anders dan de vos. Je kunt ze dus niet bejagen in de hoop de infectie een halt toe te roepen. De vliegende dood. Dra- cula in het echt. Je reinste horror. Nu loopt het allemaal niet zo'n vaart. Uit on derzoek in Denemarken (waar de meeste be smette vleermuizen zijn en wat waarschijnlijk de besmettinghaard van West-Europa is) is ge bleken dat alleen de kleine bruine vleermuis besmet is. In 1985 werden in Denemarken 23 ka davers onderzocht, 10 daarvan waren positief. Een jaar later bleek de ziekte echter al danig om zich heen gegrepen te hebben. 96 Positieve ge vallen onder 196 kadavers. Deskundigen gaan er dus van uit dat ongeveer de helft van de bruine vleermuizenpopulatie in Denemarken besmet Langzaam is de ziekte Nederland binnenge komen, want de kleine bruine vleermuis is geen trekker. Hij legt geen grote afstand ineens af. De kleine bruine is echter maar één van 800 soorten die verdeeld is onder 19 vleermuizenfa- milies op de wereld. Eptesicus Serotinus zoals zijn Latijnse naam luidt, is één van de dertig fa milieleden van de zogeheten breedvleugelvleer- muizen. Wel vrij algemeen voorkomend in Ne derland, maar toch nog een enkeling tussen alle inlandse soorten. Ze hangen bijvoorbeeld 's winters niet in trossen te slapen in de Lim burgse mergelgrotten. Ook in bossen zie je ze niet veel. Ze wonen het liefst bij huizen. Hondsdolheid onder vleermuizen wil dus niet zeggen dat elk vleermuisje in Nederland nu in eens een 'vliegende dood' is geworden. Want dat is de angst van sommige natuurliefhebbers; dat er Kamervragen komen die ertoe leiden dat de wet veranderd wordt zodat de vleermuis zijn beschermde status verliest en vogelvrij ver klaard zal worden. Een heksenjacht onder de inlandse vleermuizenpopulatie is dan niet denkbeeldig, menen natuurliefhebbers. Door Frits Stommels NIJMEGEN - Misschien wel de goedkoopste en meest dankbare verwor venheid in de genees kunde is de kunstheup of heupprothese. Veelal wat oudere mensen die geen stap meer voor de andere konden zetten kregen hun beweeglijkheid terug en bewogen zich weer als vanouds. Maar alsof het nog niet ge noeg is zal een verdere ver fijning het allemaal nog inte ressanter maken. Men begint namelijk het losraken van de prothese onder de knie te krijgen. Dit is probleem nummer één. Het heeft tot gevolg dat zo'n prothese maar tien tot twintig jaar 'houdt' met het gevolg dat er weer een nieuwe prothese moet worden geplaatst. Door de kunstheup beter te laten 'kleven' kan een veel langere levensduur worden verwe zenlijkt. Dat is vooral interessant voor wat jongere mensen die op deze manier één en niet twee of drie keer in hun le ven een nieuwe heup hoeven te laten plaatsen. Dat laatste is ook daarom niet gunstig, omdgt de kwaliteit bij elke nieuwe plaatsing achteruit gaat. Het neusje van de zalm zal dadelijk zijn om een kunst heup- op maat te plaatsen. Daarmee wordt voorkomen dat er beweging blijft zitten tussen kunstheup en bot, oor zaak van het vroegtijdige loslaten. Bij deze kunstheup op maat, die lang niet meer zo ver weg is als de meeste mensen denken, wordt de kunstheup bevestigd zonder dat er nog een pasta-achtige stof aan te pas komt. Deze pasta of cement is er nu om de heupprothese passend te maken. Dat het de medische we reld ernst is blijkt uit het feit dat de Nederlandse Ortho- paedische Vereniging, een beroepsvereniging van medi ci, de werktuigbouwkundige dr. ir. R. Huiskes aan de Nij meegse universiteit heeft be noemd. Hij wordt bijzonder hoogleraar in de 'biomecha nica van het steun- en bewe gingsapparaat'. Naast we tenschappelijk onderzoek zal hij ook onderwijs geven in de studierichting gezondheids wetenschappen. Huiskes is bezig met het ont wikkelen van een nieuwe prothese. Deze krijgt zo'n vorm dat de natuurlijke li chaamskrachten optimaal kunnen blijven doorstromen, terwijl de verbinding tussen bot en prothese behouden blijft. Om dat te bereiken, zo heeft hij aan de hand van computermodellen berekend, moet de prothese een speciale vorm hebben. Tot nu toe is een klein aan tal van deze protheses getest via computerberekenings modellen en op de testbank. Het probleem is de afdichting aan onder- en bovenkant. Een bijkomende vraag is hoe dik het slangetje moet zijn, waar de pasta doorheen wordt gespoten. Huiskes: „Veertig procent van de protheses bij patiën ten onder de veertig jaar is al na zeven jaar verwijderd. Met name voor deze patiën ten is dat verre van leuk. Ze moeten weer een nieuwe heup en nog eens een nieuwe en de situatie wordt steeds slechter. Één revisie kan nog, maar drie keer is gewoon slecht." De laatste jaren zijn er in Nederland 10.000 kunstheu-, pen per jaar geplaatst. In de hele westerse wereld samen gaat het over een aantal van. een half miljoen. Vooral voor ouderen van 65 tot 70 jaar is zo'n heupprothese een uit komst. In plaats van veel pijn en het gebruik van allerlei hulpmiddelen en medicijnen zijn ze in één slag van veel problemen verlost. „Het is een wonderlijke operatie", zegt Huiskes en hij rekent voor dat de gemeen schap met deze dankbare in greep op de koop toe nog veel geld spaart ook. In de Ver enigde Staten is uitgerekend dat daar in 1979 voor 0,7 mil jard dollar aan kunstheupen is geplaatst. Wanneer dat niet was gebeurd hadden de zelfde mensen voor een mil jard dollar 'opgesoepeerd', een winst dus van 300 mil joen dollar. De Nijmeegse hoogleraar in de "biomechanica van het bewegingsapparaat' prof.dr.ir. R. Huiskes. - FOTO JAN VAN LEEUWEN Elke heupprothese, die vijf jaar blijft zitten, bespaart de gemeenschap 70.000 gulden en dan heeft hij het werkver zuim niet meegeteld. Als het aan Huiskes ligt mogen er dan ook veel meer heuppro theses plaatsvinden In 'zijn' ziekenhuis - het Sint Rad- boudziekenhuis - vinden er 150 nieuwe plaatsingen per jaar plaats. Bovendien zijn er 50 opnieuw-plaatsingen. Bijna lyrisch zegt hij: „Het is de meest succesvolle ope ratie van deze eeuw". O0®1 i „cnsF®* V"' r-vC c ROB*" O*®"?! In De Stem van vrijdag 22 mei j.l. besteedde Wim Kui pers enige aandacht aan het taaibureau van de in Maas tricht woonachtige en werkzame neerlandicus drs. Jac Aarts. Dit artikel be handelt een onderwerp dat mij zeer na aan 't hart ligt: het onzorgvuldig en ondes kundig hanteren van de Ne derlandse taal. Ondanks het gegeven dat voor de mees ten in ons land Nederlands hun moedertaal is, kun je je afvragen hoevelen (liever hoeweinigen..) die moeder taal goed beheersen? Er wordt op vele fronten en in vele media gezondigd tegen de regels van de taal: in kranten en tijdschriften, in advertenties, reclamefol ders en -brochures. Er wordt gezondigd tegen de regels van de grammatica, de spelling en de interpunc tie. Maar ook stijlfouten zijn aan de orde van de dag en die geven zinnen soms een geheel andere betekenis dan de auteur had bedoeld! De columnist J.L. Heldring wijdt regelmatig zijn co lumn in het NCR Handels blad aan onzuiver taalge bruik, wat zijns inziens het gevaar in zich draagt van onzorgvuldig denken. Het doet mij genoegen te lezen dat een neerlandicus in Maastricht een taaibu reau heeft opgericht. Het doet mij minder genoegen enkele onterechte 'claims' te lezen, zoals 'Zijn bureau is dan ook uniek in Neder land', maar niemand is zo breed bezig als ik', 'Ner gens een taalkundige in de Gouden Gids'. Uniek is het taaibureau van de heer Aarts absoluut niet. Ik ben zelf reeds drie jaar geleden gestart in Breda met mijn Bureau voor Tekstkritische Advie zen. Mijn activiteiten con centreerden zich aanvanke lijk op het taalkundig én creatief beoordelen, corrige ren en herschrijven van voornamelijk commerciële teksten. In het beginsta dium voorzag ik op eigen initiatief advertenties, fol ders en brochures van tekstkritische op- en aan merkingen. Soms werd dat absoluut niet gewaardeerd, omdat potentiële opdracht gevers een neerlandicus per definitie beschouwden als een 'a-creatieve zieletrap- per, die met het wetboek der grammatica in zijn hand en stof in zijn baard de creati viteit in een tekst meedo genloos onderwierp aan de regels van de taalwetten'. Pas wanneer je er in slaagde duidelijk te maken, dat je vanuit een positieve, opbouwende invalshoek wilde proberen sémen met de opdrachtgever een zowel creatief als taalkundig per fect eindprodukt te realise ren, dan had men vaak wel oren naar zo'n objectieve en externe taaldeskundige. Ik kan uiteraard niet be oordelen hoe breed de heer Aarts bezig is, maar dat nie mand zo... is als hij waag ik te betwijfelen. Hij zegt zelf bv. een groot bedrijf als Philips niet als klant te zul len krijgen. Mijn eerste twee grote opdrachtgevers waren multinationals! Daarna volgden vele andere opdrachtgevers, onder wie zo'n vijfentwintig kleine, middelgrote en grote bedrij ven en ook een vijftiental (erkende) reclamebureaus over heel het land verspreid. Voor de reclamebureaus fungeer ik als een taaladvi seur, die aan het einde van het creatieve produktiepro- ces beoordeelt of de creati viteit van de tekst niet ten koste van correct en logisch taalgebruik is gegaan. Vaak betekent dat dus het geheel of gedeeltelijk herschrijven van een aangeboden tekst, zowel creatief-inhoudelijk als taalkundig. Deze activi teiten behelzen ongeveer vijftig procent van mijn ac tiviteiten. Daarnaast kwam er steeds meer vraag naar het bedenken en schrijven van conceptteksten, niet zozeer van de reclamebureaus, maar van de bedrijven en (onderwij s)instellingen. Het Bureau voor Tekstkritische Adviezen werd uitgebreid met Copy Concepting. Op dit moment evenaren mijn activiteiten als copywriter die als tekstcriticus. Ik schrijf een veelheid aan tek sten voor de meest uiteenlo pende opdrachtgevers en in de meest uiteenlopende vor men. Variërend van infor matiekranten, folders, bro chures, redactionele artike len en persberichten, via ca talogusteksten, specials, ad vertenties en mailings, tot cursussen, handleidingen, uitnodigingen, verhuisbe richten en nieuwjaarskaar ten. Er zijn ongetwijfeld et telijke uitstekende en crea tieve copywriters in Neder land, maar of die copywri ters ook taalkundig gezien allemaal even goed onder legd zijn..? Voor opdracht gevers vormt die laatste groep natuurlijk besparing van tijd en geld: het crea tieve concept en de taalkun dige produktie blijven bij hen immers in één hand en dat bespaart de tijd en het (doorgaans relatief zeer be scheiden) honorarium van een externe taaldeskundige. 'Nergens een taalkundige in de Gouden Gids', stelt de heer Aarts; uiteraard staat er in ieder geval minstens één taalkundige al enige ja ren in de Gouden Gids, kijk maar onder 'Tekstschrij vers'. Copywriters zijn ove rigens echt geen mensen die volwassenen toespreken als kleuters, zoals de heer Aarts wellicht vermoedt. En co pywriters zijn ook geen amateurs die een hele dag doen over een klus die de heer Aarts in anderhalf uur klaart...! En hoe komt de heer Aarts erbij, dat de tekstverwerker saaie stan- daard(verkoop)brieven schrijft? Deze ingezonden brief is absoluut geen stan- daardbrief en hij komt toe vallig wel uit een tekstver werker.... Breda, drs. JJ.A. Hendrickx Het is met verbijstering dat wij kennis namen van het officiële bezoek van het zg. staatshoofs van de Duitse Democratische Repu bliek, Erich Honecker, op 4, 5 en 6 juni aan Nederland. Verbijstering omdat toch bekend is, dat deze man schuldig is aan schendingen van de meest elementaire mensenrechten. Wij wijzen o.a. op de mensonwaardige behande ling van politieke gevange nen, de verkoop van hen te gen harde westerse valuta (DM) aan de Duitse Bonds republiek, het in stand hou den van de muur en het be letten van het vrije verkeer van burgers door o.a. cen suur, bewakingsvoorzienin gen, toepassing van geweld enz. enz. De vraag mag zeker ge steld worden in hoeverre het officiële bezoek van deze schender van mensenrech ten/dictator bij volmacht van de USSR, in overeen stemming geacht kan wor den met de officieel juiste regeringsopvatting over de mensenrechten. OSL Stichtingen voor vrij heid en veiligheid Werkgoep Breda, Mevr. Th. van Dijk Daar ik verschillende stuk jes uit 'De Stem' uitknip, in plak of op 'n andere manier bewaar, wil ik u vragen om het Weerbericht op de vóór pagina op 'n hogere plaats te drukken, liefst direct onder de datum. Reden hiervan is, dat het weerbericht nogal eens precies op de vouw te recht komt. Dit stukje komt in m'n plakboek, maar het gebeurt meer dan eens, dat er de kreuk in zit. Bij de andere artikeltjes wordt verwezen naar 'Weekend', 'gids', 'ach tergrond' e.d., zodat die in z'n geheel elders kunnen worden gelezen, en be waard. Het zou voor m'n verzameling prettiger zijn, als 'Het weer in Zuidwest Nederland' derhalve boven aan komt te staan. Mocht het zijn, dat u aan mijn verzoek zoudt kunnen voldoen, dan doet u mijn verzameling (nü goed 600) echt eer aan. Dank voor uw welwillendheid dit te over wegen. Zundert, A. Th. C. van Rossum Ongezouten kritiek leveren op alles en iedereen, dat is Nederland op z'n smalstDe laatste jaren moeten vooral onze bisschoppen het ont gelden. Eerst viel men over mgr. Simonis, toen over mgr. Ter Schure en nu over mgr. Bomers. En dan zwij gen we nog maar over mgr. Gij sen die een storm van protesten ontketende, maar die zo vasthoudend en vuur vast blijkt te zijn, dat men daar onderhand z'n tanden op kapot gebeten heeft, zon der dat hij daarvan uit z'n evenwicht raakte. Een rots in de branding Protesten van de 8-Mei- beweging tegen een inte grale geloofsbeleving, om dat die niet meer zou passen bij 'het moderne levensge voel'. Dat laatste werkt in derdaad verwarrendOok protesten als de premier de stormbal hijst tegen de drei gende verloedering, dan valt de gehele Nederlandse pers over hem met een her rie gelijk het geglibber van de duivel in het wijwater vat. Gelukkig dat god de langste heeft Oosterhout, H. Hoegen Waar zijn de homofielen eigenlijk mee bezig? Het Avondmaal of de Commu nie is een instelling die de Heer Jezus zelf heeft inge steld en is niet een verzinsel of handeling van mensen. De acties die zij voeren is geen actie tegen mensen, maar rebellie tegen God, met alle gevolgen vandien. 1 Korintiers 11:17 Mis bruiken bij het Avondmaal vers 27: Wie dus op onwaar dige wijzen het Brood eet of de Beker des Heren drinkt, zal zich bezondigen aan het Lichaam en Bloed des He ren. Vers 29: Want wie eet en drinkt, eet en drinkt tot zijn eigen oordeel, als hij het Lichaam van Jezus niet on derscheidt. Vers 30: Daarom zijn er onder u velen zwak en ziekelijk en er sterven niet weinigen. Indien wij echter onszelf beoordelen, zouden wij niet onder het oordeel komen. Voor de actievoerders slechts het volgende: bezint eer gij begint en bekeert u tot de levende God. Hij zal zich dan ook over u ontfer men. In het andere geval: God is Liefde, maar laat niet met zich spotten. Rijen, Mevr. M.H. Meijer De Amerikaan is voortdurend met zichzelf bezig. Ik be doel nu niet zozeer met zijn innerlijk - ofschoon de psychiaters hier een v 1 weelderig bestaan //y hebben - maar met f- - <4 zijn uiterlijk. Dat is niet zo verwon derlijk. Want de Amerikaan is dik. Mensen die hier al^ langer wonen vertellen mij dat de Amerikaan tien jaar geleden nog veel dikker was. Maar hij begon zich een beetje te schamen voor de rest van de wereld en hij begon zich bovendien zorgen te maken over zijn gezondheid. Vanaf dat moment ging de Amerikaan -die nergens half werk van maakt- joggen, ge wichtheffen, home-trainen en aerobic dansen. Omdat de Ame rikanen overal geld in zien, be gon tegelijkertijd een nieuw genre boeken het licht te zien. Die gingen over hoe je moest vermageren. De meest succes rijke werken droegen titels als 'Mager worden en toch meer eten', 'Vermageren met tien pils jes per dag', 'Slank worden zon der hongerlijden' etc. Want de Amerikaan wilde wel slank, maar niet hongerig worden. Verschillende 'dokters' en zelfs 'professoren' hebben fortuinen verdiend met flinter dunne geschriftjes waarin ze hun onbewezen theorieën over het mager-worden voor goed geld aan de man brachten. Maar nimmer produceerden ze een werkje onder de waarheidslie- vende titel: 'Slank worden is af zien'. Uit dit alles blijkt dat de Amerikaan, behalve door de slanke lijn, ook is gebiologeerd door voedsel. Ik bedoel maar: waar in de wereld vindt je in je dagblad wekelijks een speciaal aan 'Food' gewijde bijlage? Dik-worden en voedsel heb ben natuurlijk iets met elkaar te maken. Dat geldt zeer in het bij zonder voor Amerika, een land van pioniers waar het dagelijks brood jaren lang veel belangrij ker was dan welke culinaire ver fijning dan ook. De Amerikanen aten daarom stevig en veel, daarbij gedreven door het vaste geloof dat goed eten nooit slecht kan zijn. In die traditie zijn de eindeloze ketens restaurants ontstaan waar zogenaamd 'junk food' wordt verkocht. Daar wor den nog steeds enorme hoeveel heden sponsachtige hamburgers, vreemd smakende, met vet en vocht gevulde worsten en naar amoniak ruikende en in hun eigen vet gesmoorde kippen ge serveerd. Amerika is wellicht het enige land ter wereld waar je 'dik van armoede' kunt worden. Ar moede dwingt veel mensen tot het nuttigen van uitsluitend junk-food, bijgevolg waarvan veel armen en zelfs straatzwer- Lang voordat er zich Saksers en Angelen hadden gevestigd in het naar hun genoemde Engeland, d.w.z. Angelen land woonden er al Friezen. Dit wordt sistimatisch ver zwegen in het nederlandse geschiedenisonderwijs. Al dus sprak dr. Roelof Krui- singa in 'Frysk en Frij' van 28-6-1986. Hij kon het niet la ten even te vermelden tijdens zijn toespraak in het Admi ralty House in Londen dat 'it Keninkrijk Frieslan al bestie doe't de wurden Ingelean en HollSn noch ütfunden wur den moasten 'Gelijk had hij want Cassius Dio (160-235) vermeldt in zijn in het grieks geschreven Historia dat Dru- sus de Friezen onderwierp aan het Romeinse gezag, waarna velen de wijk namen naar Engeland. Tacitus noemt ze ook en ze kunnen in 1988 hun 2000 jarig bestaan vieren als ze dat wil len. Wat bewoog echter dr. Kruisinga om dat even te vermelden in Londen. Had hij wellicht Engelsen ont moet van het Colonel Blimp genre, zoals ik vóór de oorlog Engelse vrinden had die ik er niet van kon overtuigen dat Philips een nederlands con cern was met vestigingen in Engeland en niet andersom zoals zij volhielden. Twee van hen hebben een keer bij me gelogeerd in Breda en tijdens de histori sche wandeling door de bin nenstad heb ik op het Kas teelplein - om wraak te ne men - even omhoog gewezen naar de groen uitgeslagen stadhouder op zijn levens groot groen paard en langs mijn neus weg vermeldt: Deze Hollander heeft nog een tijd lang op de troon van En geland gezeten. Bij mijn we ten heeft er nooit een Brit op de troon gezeten van Neder land. Correct me if I'm wrong'. Het boekje 'Hoe maak ik vrienden in Groot Brittanië' is dan ook niet van mijn hand. Wel het volgend zoekplaatje, waarin een van de zeven woorden geen en- M gels woord is. Welke 1 dat woord dan wel en will het Nederlandse woord f voor? Both Rathe, Rather, ther, Rotary, Rotherrie,?' thermere. Als u dit snel vindt i een taalwetenschapper i volgens professor Rictó Freyman een flapdrol. Amerikaanse Nobelprijs naar voor natuurki noemt nobelprijsheerlijk alpha wetenschappen 1] koek op een laag pitje' f level baloney) Een bizom' vermelding krijgen de fi->| fen aan zijn universiteit;? waren al bizonder gei kerels (those guys were p ticularly inane) zie 210 van 'Surely, you're jol Dr. Feynman'. Van béte tenschappers kunt u kj dat u uit dezelfde atffljf bent opgebouwd als uw Mj uw mattenklopper en horloge. U dankt uw gestalte1] uiterlijk niet aan de opb: en rangschikking van atomen maar aan de 1' ruimte daartussen. We'* die ruimtes opgevuld dttoj wat samentepersen ieder atoom aan alle 1 aansloot aan de omring' dan zou u zoveel kleiner J dan nu dat u voor het oog niet zichtbaar zou zij Is even wennen dat u to zen bestaat uit lege ru net trouwens als ik, prf* Diana, aartsbisschop Tut» j Moeammar Ghadaffi. C ge, derhalve, en heftu'] hellebaart. John 0$ vers er ogenschijnlijk o gezond uit zien. Maar er komt I zeker verandering in woonten van de Amei is zijn eigen menu beu. 51 ste decennia heeft hij <jc J van duizenden Chineese 1 se, Koreaanse en IndiaseV xicaanse restaurants t Die exotische invasie t wat saaie en eenkennige dat de Amerikaan van v had op revolutionaire gewijzigd. In het kielzog dat exotisch eten, vol Franse keuken, de wijntjes, de heerlijke kazen, de stevige Ierse bij] ten, de Italiaanse pizza's. Door Jo Wijnen Nu is plotseling alles met' (spreek uit: goenmt| de klok slaat. De staat op het punt een leb te worden. Sommige grote J food-ketens verstrekken a uitstekende Franse friet voedzame en gezonde lichte visgerechten en »ai| meer zij. Het is een ononlif baar proces. Amerika I toenemende mate in de l] pese keuken, zweert ui t mende mate zijn eij woonten en daarmee - toto] kere hoogte - zichzelf af, H eigenlijk verfijnd zijn i daarom naar wijn- en 1 sussen, leert met mes en| eten, koopt Franse kookbf en zorgt tegelijkertijd d;| slank blijft. Een kok heet al op veelpj sen 'chef, de ober word' t daar al 'garcon' genoemi! sommige restaurants praicf bezoekers al niet meer Itiii tig en maken ze geen ruzie J als ze toevallig tien mimiltl een schotel moet wachtte! een receptie wordt een g over de beste restaurants a stad en de nieuwste met prijs gesteld. Culinaire i wordt als een uiting til schaafdheid gezien. Wie m tellen kent het verschilI een Elzasser- en een 1 En de jongelui die je ie li paddestoelen uit de gri tende gourmetzaken zeggen niet meer 'Hello' 'Boajour, monsieur', overigens ook maar eens Frans te kennen. Door Jo Wijnen Het onderzoek richt zich mers voornamelijk op de vi in hoeverre de Amerika: president Ronald Reagan o hoogte was van de hulp die naaste medewerkers aar Contra's verleenden in de riode dat het Congres alle 1 aan de rebellen had stopgez Na de getuigenissen van voormalige veiligheidssa seur Robert McFarlane 1 de president in feite toegegi dat hij op de hoogte was va steun die vanuit het Witte 1 aan de Contra's werd verle En hij ging zelfs zover te gen: „Het was mijn it Daarmee was de belangrij vraag van het onderzoek verwacht snel beantwoord president kon dat antwoorc ven omdat hij plotseling 'wettelijk' excuus voor handelwijze had gevondea Reagan heeft van de me aan ontkend iets te weten de hulp aan de Contra's er doorsluizen van Iraans naar de Nicaraguaanse r« len. Toen in februari het z naamde Tower-rapport scheen, heette het dat de p: dent in het geheel niet wist er in zijn eigen Witte Huis beurde en dat hij de gree; zijn eigenmachtig optred topmedewerkers volledig verloren. Die conclusie va Towercommissie is de afg pen weken volledig ontkrac Reagan was nauw bij Contra's betrokken en precies wat er gaande Toch bleef de president tot de vooravond van het on zoek van de speciale con( commissies volhouden da van niets wist. Maar toen bert McFarlane onthulde hij de president met grot* Door Carol Williams MOSKOU (AP)' - WanJ Alexander Sjtsjerbaf| journalist van de Kon molskaja Pravda, wordfl vraagd wie in zijn farj het meest heeft gelede: der Josef Stalin, antwol hij; „Mijn dochter, dij 1965 werd geboren". Zijn dochter durft niet vl te praten door de ie lel wanneer zij een mening w| ven die niet overeen komi die van de regering. Koj aldus Sjtsjerbakov, zijn ter is een slachtoffer va| maatschappij die Stalin tallen jaren voor haar geb| vestigde. Nu, 34 jaar na de dood vl dictator, is een nieuwe gen tie leiders van de Sovjet4 op zoek naar de juiste p| die Stalin dient in te nem| de post-revolutionaire denis van het land. Maar van de nalatenschap van bestaat nog en bepaalt tot I dag van vandaag het level als het enorme veiligheil paraat, en de geschreven ef geschreven beperkingen 1 individuele vrijheid. Nadat Nikita Chroesjj zijn legendarische redev - had afgestoken op het pi congres van 1956 en Stalij dictator naar de vuiln van de geschiedenis hadl wezen, werd de dictator! non-persoon in het land dl gevormd had. Hoogst z| werd er nog over hem ken. Later, onder ChroesjJ Partij leider Gorbatsjc

de Stem | 1987 | | pagina 4