DE STEM NEDERLAND HAD EEUWENLANG VASTE VOET OP JAPANSE BODEM nederlai nederland 1 belgie ned 1 duitsland 3 ijna vier eeuwen geleden, op 19 april 1600, strandde de Hollandse koopvaarder 'Lief de' na een barre tocht in Japan. Aan het hoofd van het armzalig groepje overlevenden stond een Engelsman in Hollandse dienst, William Adams. Dat feit leidde een eeuwenlange Nederlandse aanwezigheid in het verder voor de buitenwereld afgesloten Japan in. De Hol landse aanwezigheid leidde er zelfs toe dat tal van Ja panners zich bekwaamden in de Nederlandse taal. Binnenkort landt Dries van Agt na een prima ver zorgde vliegreis gewoon op het vliegveld van Tokio om aan het hoofd te gaan staan van de EG-delegatie in Japan. Een terugblik op 400 jaar Nederlands-Ja panse betrekkingen, wederzijdse beïnvloeding en ont moetingen in het kielzog van de 'Liefde'. Verschrikkingen Shogun Woordenboek Achter de afgebladdt zijn slaapkamer klink Te rijk I B Door Mathleu Kothuls In de tweede helft van de negentiende eeuw kwam de klad in de bijzondere be trekkingen tussen ons land en Japan. Sinds 1600 had er bijna ononderbroken handel bestaan tussen Japan en een Nederlandse handelspost op het kunstmatige eilandje Deshima bij Nagasaki. Voor Japan dat zich vrijwel volledig van de buitenwereld had geïsoleerd, betekende die handelspost gedurende eeuwen de enige poort naar de rest van de wereld en een bron van kennis en informatie over westerse wetenschap en techniek. De Nederlands-Japanse betrek kingen werden pas ver na de Tweede We reldoorlog heel voorzichtig hersteld. Op 27 juni 1598 vertrokken uit de haven van Rotterdam vijf schepen, de 'Hoop', 'Geloof, 'Liefde', 'Trouw' en 'Blijde Bood schap'. Doel van deze eerste grote Rotter damse ontdekkingsexpeditie was, in plaats van de toen al bekende route rond Kaap de Goede Hoop, via Straat Magelhaes (Zuid-Amerika) in het spoor van de En gelse ontdekkingsreiziger Francis Drake Azië te bereiken. Onderweg zouden de Hollanders proberen de rijke Spaanse pro vincies in Zuid-Amerika te plunderen. Overigens wist het gewone scheepsvolk niets van het reisdoel van de expeditie. De reders-koopheden Pieter van der Hagen en Johan van der Veeken waren doodsbe nauwd dat zich niemand zou aanmonste ren op schepen die zo'n lange en gevaar lijke reis zouden maken. Aan boord van de schepen bevonden zich behalve handels goederen (vooral wollen stoffen) veel wa pens, bedoeld voor de plundertochten. De reders gingen zo omzichtig te werk dat zelfs de meeste kapiteins en officieren op de expeditieschepen niet van het werke lijke reisdoel op de hoogte werden ge bracht. Een van hen was Dirck Gerritsz Pomp die eerst op de 'Liefde' en later als kapitein van de 'Blijde Boodschap' de ex peditie meemaakte. De angst voor grote gevaren tijdens deze expeditie was er niet ten onrechte. Slechts eenvijfde van de vijfhonderd bemannings leden kon de reis uiteindelijk navertellen. Scheurbuik en hete koortsen teisterden de bemanningen nog voordat Straat Magel haes werd bereikt. Uiteindelijk zou slechts één schip, de 'Geloof, in de Rotterdamse thuishaven terugkeren. Het schip was na de verschrikkingen in de ijselijke doorvaart in straat Magelhaes direct naar huis terug gekeerd. Het schip 'Trouw' wist de Molukken in In- dië te bereiken maar erg veel schoot de be manning daar niet mee op. De meeste be manningsleden werden er door Portugezen vermoord. De 'Blijde Boodschap' werd in Chili door Spanjaarden aangevallen en buitgemaakt. De twee overgebleven schepen 'Hoop' en 'Liefde' zetten koers naar de overkant van de oceaan waar de Engelse stuurman van de 'Liefde', William Adams, de wollen stoffen zou proberen te verkopen. De 'Hoop' is vermoedelijk tijdens die lange oversteek vergaan, de 'Liefde' bereikte op 19 april 1600 de oostkust van het Japanse eiland Kyusha. Slechts 25 van de 110 be manningsleden waren nog in leven, vijf konden nog op eigen benen staan. Dit armzalig groepje Hollanders, wegge stuurd om een rijke buit thuis te, brengen, legden zo de basis voor een hechte Hol lands-Japanse samenwerking die ruim twee eeuwen zouden duren. De Portugezen die in Japan al vaste voet aan de grond hadden gekregen door hun ruilhandel van Chinese zijde tegen Japans zilver (tussen Macao en Nagasaki), hadden alle reden om bang te zijn voor de nieuwkomers die deze winstgevende handel zouden kunnen bedreigen. De in het kielzog van de Portu gese ontdekkingsreizigers en handelaren meegekomen Jezuïeten hadden inmiddels de hele haven van Nagasaki in bezit gekre gen. Onder het bewind van de Japanse leenheer Hideyoshi Toyotomi keerde ech ter het tij en in 1587 confisqueerde hij dit Portugese steunpunt in Nagasaki. Toyotomis opvolger Ieyasi die zich inmid dels door de Japanse keizer had laten be noemen tot shogun (opperbevelhebber) maakte dankbaar gebruik van het wapen tuig in de ruimen van de 'Liefde' en be noemde stuurman Adams tot een van zijn adviseurs bij de bouw van twee schepen naar Europees model. De Portugese in vloed in Japan nam inmiddels steeds ver der af. Adams kreeg in de'loop der jaren diverse hoge titels en werd door Ieyasu 'Anjin-san' genoemd, 'meneer de zeeloods'. En zo staat Adams nu nog onder de Japanners bekend. De wijk 'Anjincho' in Tokio her innert nog aan Adams. Een ander beman ningslid van de 'Liefde', Jan Joosten van Lodensteyn, trouwde met een Japanse en bleef in Japan achter. Ook zijn naam leeft' voort in de wijk 'Yaesu' in Tokio. Het merendeel van de bemanningsleden van de 'Liefde' keerde naar Nederland te rug. Ze voeren in 1605 op een Japanse jonk naar Patani waar ze een Nederlandse - L ZATERDAGCZ 6 JUN119871 O Een 'Hollands'straatje In Deshima anno 1855. Een aquarel door Van Lijnden. - j „Je mag in Amerik: maar kom niet aan van j eugd en 1 Pat MacDonald, pc 'Hoe exc SJL Tijdverdrijf van Hollanders met yujo's In de kamer van het opperhoofd van Deshima met uitzicht op de baal van Nagasaki. Een aquarel uit 1825. Het kielzog van de Liefde De aanbieding van de 'Soemblng' aan de Japanners bij de Nederlandse marineschool In Nagasaki vloot onder leiding van Cornelis Matelieff ontmoetten en boden hem een brief aan van Ieyasu. De shogun nodigde de Neder landers daarin uit om in Japan handel te komen drijven. Het zou nog tot 1609 du ren voordat twee nieuwe Hollandse sche pen naar Japan vertrokken om dit aanbod met beide handen aan te grijpen. Tussen 1641 en 1847 deden 606 Hollandse VOC-schepen Nagasaki aan, een gemid delde van drie schepen per jaar. Zij brach ten zijde, weefsels, suiker, huiden en verf stoffen in ruil voor goud- en zilverstaven, munten, lakwerk en kamfer. De bijzondere positie van de Nederlanders in Japan strekte echter veel verder dan de ruil van handelswaar en het handelsmonopolie dat werd verkregen na het verdrijven van de Portugezen. In 1634 gaf de shogun opdracht een eiland in de baai van Nagasaki aan te leggen om hierop Portugese handelaren onder te brengen. Door deze afzondering hoopte hij hen beter te kunnen controleren. Het kunstmatig (waaiervorming) aangelegde eilandje was niet meer dan 600 voet lang en 200 voet breed en met een houten val brug verbonden met de vaste wal. Bij deze brug zetten de Japanners een stevig wacht huis dat als toegang diende tot het eiland en later door de Hollanders de Landpoort werd genoemd. Een tweede toegang tot Deshima was de Waterpoort die aan een van de korte zij den van het eilandje werd gebouwd. Hier werden sloepen en jonken geladen en ge lost die de verbinding tussen de geankerde schepen en Deshima onderhielden. Een omheining van houten planken omsloot het eilandje. Toen de aanleg in 1636 was voltooid werden de Portugezen er onmid dellijk op gehuisvest. Hun verblijf was slechts van korte duur. In 1639 zij en alle andere westerlingen, met uitzondering van de Hollanders, uit Japan verbannen. De Hollanders die tot dan in Hirado hadden gehandeld, werden in 1641 op hun beurt gedwongen naar Deshima te verhuizen. Zij zouden daar, tot de openstelling van Japan in 1854, gevestigd blijven. De Nederlanders op Deshima leidden een nogal eenzaam leven. Familie mochten ze niet naar Japan meenemen en Japanse vrouwen mochten niet op het eilandje ko men. Wel kregen in 1642 theehuizen uit de wijken Maruyama-cho en Yoriai-cho in Nagasaki, toestemming om Yujo's, 'meis jes van plezier', naar Deshima te sturen. Met die eenzaamheid voor de Hollanders viel het na verloop van tijd dus nogal mee. In Japanse documenten vindt men ver schillende benamingen voor deze meisjes, zoals Keisei, 'schone vrouwen, vrouwen van vermaak'. (In het Nederlands verbas terd tot 'Keesje'). Pas veel later tijdens het Nederlands verblijf in Japan ontstonden er langdurige relaties van Nederlanders met yujo's. De Nederlandse aanwezigheid vormde voor de Japanners een communicatieka naal waardoor dit land ondanks eeuwen lange, zelfgekozen isolatie, belangrijke kennis vergaarde over de rest van de we reld. Die kennis vormde in zekere zin een voorbereiding op het aangaan van Japanse betrekkingen met andere landen in de ne gentiende eeuw. Met name de Nederlandse taal vormde in die zeventiende eeuw het medium waar door Japanners westerse wetenschap be studeerden, informatie opdeden over ge neeskunde, techniek en politieke ontwik kelingen in de westerse wereld. Tijdens de laatste jaren van het zogenaamde shogu- naat waren er in Japan niet minder dan honderdveertig 'Oranda tjuji' (tolken Ne derlands) waaronder douane-ambtenaren en er werd een Nederlands-Japan woor denboek (Nagasaki wage) samengesteld om de communicatie te vergemakkelijken. Ook op het gebied van de krijgskunst heb ben de Japanners het nodige van de Hol landers opgestoken. Aan boord van de 'Liefde' bevonden zich veel kanonnen die door de Japanners dankbaar werden ge bruikt tijdens de binnenlandse oorlogen tussen de verschillende vorsten, koningen en 'shoguns'. In 1650 gaf Willem Bijleveld met twee matrozen van het VOC-schip 'Breskens' aan Japanners instructie in de geschutsbediening. Het gieten van geschut vereiste behalve het nodige materiaal, ook de technische ken nis, ervaring en vaardigheid waarover de Japanners niet beschikten. Hun pogingen om zelf geschut te gieten liepen dan ook op niets uit. Te zwaard viel er aan kennisoverdracht door de Hollanders weinig eer te behalen. De vechtkunsten waren in Japan al erg po pulair en werden vaardig beoefend door professionele krijgslieden, de 'samurai'. Voor de kennisoverdracht van legerorgani- satie en -oefening konden de Nederlanders bogen op het werk van de prinsen Maurits en Frederik Hendrik, waaronder hun suc ces bij belegeringen van steden. De verove ring van steden betekende uitbreiding van belastinggebied en de Japanners waren in deze militaire kennis dan ook erg geïnter- resseerd. In verband hiermee maakte de Nederlandse vestingbouw in Japan «J gang. Voor het fort Hakodate op het noordelijij eiland Hokkaido heeft de vesting Naam model gestaan. Vooral in 1840 ontstoa een plotselinge Japanse vraag naar r| tair-strategische kennis. De JapanrrF vroegen om Nederlandse werken over organisatie van buitenlandse legers, bo ken met theorieën over strategie takt Deze plotselinge de op de snelle Engsi overwinning op de veel sterker geaclj Chinezen tijdeps de eerste Opiumoorlog Een klassiek concert, voor - als het even meezi pen in Australië. Eind 19 en musicus drs. Clemens uit Nijmegen zijn droom een vallei nabij de Austr stad Perth. Door Hans Toonen Eén middag per week 1 van de Ven zijn slaapstt renplastic over de vlekke dan een pak stro naar bir En laat vervolgens twee scl men. Menzo is het zwarte schl witte. Even later speelt Clemens nantische riedels voor de, jurgse vriend geleende mini- „Als je voor schapen com] »c'h eerst beter leren kennen Iers achter welke muziek ze Grijpt een doedelzak, bh x>], laat de pijpzak stervens ïhelen. En wijst licht telei ipontaan in een hoek gedrev .Eigenlijk moeten ze de doed De klank komt overeen met 1 Pas als Bert van Baar, 31,1 »n musicus uit Noord-Holla sen accordeon trekt, keert de de slaapkamer annex portab Clemens van de Ven, 37 jaar Joekel en doorgeleerd in Ni daar daar kan deze bakke wood en dikbuik] es bier van Gelukkig zit hij rijk in zijr ïonderd per week. „En als roerbaar is, voel ik de konin evert zo'n droom hoopjes ge Jaren geleden, toen hij bijna iet het verkopen van Mexi< inZwitserland. Zijn gedroomd concert ve ZATERDAG ;ti J !|21.H Maupassant In zijn korte leven schree >uy de Maupassant ontel In 1855 schonk koning Willem II de w logsbodem 'Soembing' aan Japan. Ono are verhalen, waarvan leiding van Nederlandse zee-officier: nkele door de Franse televi werd in 1856 in Nagasaki de Japanse mi' neschool opgericht en een scheepswer' bouwd. Later werden Japanse marine- eieren in Den Helder opgeleid. In de negentiende eeuw, toen Japan zit internationaal niet langer kon isoleren f contacten zocht met andere landen, det zijn verfilmd. 'Berthe' t het eerste verhaal ove n mooi en geestelijk ach ergebleven meisje. Haa uders hebben haar steed oor de buitenwereld verbor en kunnen houden, maar 01 en dag komt Henri, een ve 22.50 koning Willem II nog verwoede om de Nederlands-Japanse betrekkins 1 °P hezoek. te bestendigen via het afsluiten van ei handelsverdrag. Tevergeefs echter. In 181 had een Amerikaanse handelsmissie ondi leiding van Perry meer succes. Overige werden deze eerste Amerikaans-Japai onderhandelingen gevoerd in het Ned lands met behulp Engels-Nederlandse Nederlands-Japanse tolken. Daaruit biet dat Nederland nog tot die tijd de mees] •e KRO start met vier docu tentaires over de invloe an de VS op de geschiedeni an Midden-Amerika. D westerse landen overtrof in kennis van 1 |wafiel*SSen.yan me Japanse cultuur. ^ddtm-Amerika gaan teru Brandhaard M.-Amerlka I* het begin van deze eeuw Tijdens deze tweede fase in de Nede lands-Japanse betrekkingen nam wel1 belangstelling voor verschillende asped inderen bewonen "zij van de Japanse cultuur (Japanse hout® uk huis in een deftige den) in ons land sterk toe. Zo werd Vi an Londen. Op een dag i cent van Gogh tijdens zijn verblijf in Pa» live tijdens het golfen sterk geïnspireerd door Japanse kuns Ikaar. In het ziekenhi_. naars als Hokusai, Toyokuni III en Yosglijkt, dat hij aan Aids lijdt Intimate contact Na 1854 en vooral na de Meiji-restauial kwam er een definitief einde aan de tl zondere positie van Nederland in Japl Wel speelde ons land door de overdrarl van kennis nog een belangrijke rol bij verdere verwestersing van Japan op het ij bied van de scheepsbouw en navig niek. Nadat Japan handelsverdragen had afj Bij de BRT begint de vierdel sloten met de VS, Groot-Bnttanië, DwlHge Engelse tv-serie 'Intil land en Frankrijk ging de Nederlan»ate contact' met Cla handel met Japan met rasse schreden a-|Blooni in een van de rolle teruit. De Japankunde in ons land belee>®oofdpersoon is Clive Grc_ echter nog een grote bloei. De eerste lj gory, die een kaderfunctie b: stoel Japanologie werd al m 1855 oprP richt aan de Leidse universiteit. ■i grote onderneming 'eedt. In zijn privé-leve erloopt ook alles voorsp chve is getrouwd me en samen met hun twe Toyokuni maru. De groeiende politieke macht van Jap'| na overwinningen op China (1895), R" land (1905) en na de bezetting van Kfl» (1910) leidde in ons land aan het begin deze eeuw tot grote angst voor een t( mend Japans imperialisme. Nederli Indië lag immers niet zo ver weg. Die1 al gevoelde dreiging bleek uiteindelijk onterecht. (In het spoor van de Liefde Uitg. De Bataafsche Leeuw, A'dam Prijs: f32,50) César und Rosalie Schneider speelt meest geslaag e,«- Sinds haar scheid de schilder Anto Rosalie samen m ar (Yves Montand), met veel charme, t wat hij wil.

de Stem | 1987 | | pagina 36