destem 'DE KONINGIN DER BADPLAATSEN EN BADPLAATS VAN DE KONING' Y A en eau 2 lijn Gratis brochuri stands ken ng ng ng gaaibollen Schieting schieting schieting Gezellige bingo De Kringloop beurs BETON 0RINGS EDRIJFv Wij boren en zagen in beton, steen en asfalt van 0 20 t/m 500 mm e koepels van de Russisch-Ortho- doxe kerk in Biarritz lijken gekleurd met het bloed van de oude adel. Ze zijn kobaltblauw. Lang geleden wilde een verre nicht van de tsaar ze nog laten opschilderen met een laag goudverf, net als de kathedralen in Mos kou. Maar een tijdperk liep ten einde. Door een revolu tie, wereldoorlog en economische crisis bleef het bij een vrome wens. Russische prinsen en prinsessen ko men al lang niet meer in Biarritz. De glamour van het Second Empire en de Belle Epoque is verleden tijd. Toch niet helemaal. Als door een wonder heeft de „Koningin der badplaatsen en de badplaats van de koning" weten te ontsnappen aan de betonwoede van de projectontwikkelaars. Keizerin Vedetten Eerbied Grande Epoque aamse Koerier. BERT MVAN VELZEN Iverteer- ren met tmer en o's te altijd te n" hun daad- nen. in. geheel anderen, ies. Dis- bemid- hrijftarief r. Voor aal-inko- v. Kins- 4535 BG -97000. lelig relatie wen gra- v. singels v. uitst. maats niveau. Tel. 02518-54J™ J.MAN 39 jr. zkt. li^ gen 17-30 jr. om zo ny dan zonder verplicht^, kontakt te hebben, ka geen post ontv. maak t ergens afspr. Br. m.f.o.nr. 934239. J.MAN 31 jr. gesch. vei. den verwerkt, geen kii goede baan, 2ef wonend zoekt lieve vm om samen iets van dei komst te maken. Alle t» ven worden ser. beant» evt. foto's op erew Br.o.nr. 934274. Nog enkele vrij op de Braderie in keicentrum Donk (Ha» Beemden) in Breda, op juni 1987. Aanmelder 1 076-410040. d thuis Rode Kruis 1987: 14-90-26-22-06-01-94-66-77-92-024 4-52-46-58-16-07-97-76-19-64-83-9; 9.43-44-79-12-85-30-88-09-69-17-5; 17-87-39-29-24-11 -50-31 -15-10-81-J 1010357. 070-949414. lekoeken- isstreek". iverkoop. irs. Groot on", Koe- 1754. '9 ini bij W. st, aanv. 50,-. uni zaal iterzande. lur ƒ25.- uni zaal sterzand, ur. 25,- 4 jr. oud, 125,- tel. )ij J. van elwaarde, lur, 50,- en 15,- 41, Clin- 466. Zon. 1e Pinksterdag bij Sonja en Rudy in Noordstr., Walsoorifc aanv. 14.30 u. bij M. de Cock te Zi dorpe op zat. 6 juni gratis, aanv. 14.30 u. Zat. 6 juni in Café de Kroon te Hu Aanv. 14.30 u. 50, tis. 2de pinksterdag Café De Vier Jaargetijl te Lamswaarde. Aï 14.30 u. Sociëteit de Vi de. zat. 6 juni om 20 u inca rest. De Smickel, Hulst Aan- en verkoop, bei» deling van nieuwe- en bruikte goederen. Kringloopbeurs, Wilhel nastr. 82a, St. Jansft Tel. 01140-10257. waarde Ulst Vraag onze prijslijst 01140-16657- 01148-2960 ilijk in. leesteken één vakje benutten, i van de advertentie wordt in een gezet. advertentie met het belangrijkste n kort en bondig. jk Uw telefoonnummer in de eageert men gemakkelijk en snel. nt u AAN DE ZIJKANT HET BEDRAG moet betalen. Voor toezending van ummer dient u f 3,50 extra te ntante betaling kunt u een groene een blauwe girokaart (dus géén rschrijving) insturen, e betaling ontvangt u een waarvoor wij u echter f 4,— sten in rekening moeten brengen. plaatsing aan Dagblad De Stem, 800 MB Breda. sadvertenties., of inleveren op onze Prijs incl. 6% BTW f 5.88 f 7.84 f 9.80 f 11.77 f 13.73 f 15.69 Telefoon: D Door Bob van Huet Anders dan aan de door stapeltoerisme overwoekerde Middellandse Zee-kust is er in Biarritz aan de Atlantische kust nog iets overgebleven van de chic en elegantie van weleer. Manoirs en hotels uit de vorige eeuw zijn prachtig gerestaureerd en herin gericht als luxe vakantie-appartementen. Een badplaats met een letterlijk rijke tra ditie. „Bij ons geen wolkenkrabbers als aan de Cöte d'Azur", zegt Bernard Marie, oud- rugbyscheidsrechter en burgemeester van het - buiten het seizoen - 30.000 inwoners tellende Biarritz. Voor hoger dan vijf eta ges geeft hij geen bouwvergunning. „Een bewuste keuze. Ons toerisme is traditioneel gebaseerd op kwaliteit en niet op kwantiteit. We mikken op een elite, die ach een luxe vakantie kan veroorloven." In de praktijk komt dat neer op golfterrei nen en theesalons in plaats van campings en frietkramen. „Dat we onze gasten op geld selecteren, kun je betreuren vervolgt de burgemees ter. „Maar aan de andere kant heeft Biar ritz zo wel iets bijzonders te bieden. Er zijn hotels en appartementen in de goedkopere alleen is het aantal plaatsen be perkt. Ons strand is trouwens te klein voor 100.000 badgasten". Het met hypermoderne communicatie apparatuur ingerichte congrescentrum (een experiment van de Franse PTT), de zes golfbanen en de gerenommeerde tha- lassotherapie-huizen (behandeling met zeewater) noemt Marie de belangrijkste toeristische troeven van zijn gemeente. De charme en het zachte klimaat van Biar ritz werden halverwege de vorige eeuw 'ontdekt' door keizerin Eugenie, de vrouw van Napoleon III. In de na-zomer resi deerde het Franse hof in de 'Villa Euge nie', een pompeus vakantiepaleis. Het prestige van Napoleon trok andere vorsten en hoogwaardigheidsbekleders naar de Baskische kust. De grondprijs steeg binnen vijf jaar van 1 naar 10 frank per vierkante meter. Van pittoresk vissersdorp werd Biarritz zo een mondaine badplaats met illustere gasten als Edward VII, de familie Metternich, ko ningin Isabella II van Spanje, de prinsen van Oldenburg, Monaco, Orlow enz. Sommigen hadden een gevolg van 50 De villa Belza FOTO LYDIE GARCIA Blarrlb omstreeks 1900 met op de achtergrond Villa Eugenie Biarritz hervindt grandeur Een gerestaureerd hotel In Blarrlh personen, waarvoor weer nieuwe hotels moesten worden gebouwd. De Pruisische staatsman Otto van Bismarck kwam vijf keer alleen naar Biarritz. Hij beleefde een heimelijke romance met een Russische prinses maar aan zijn vrouw schreef hij hy pocriet: „Mijn geweten is gekweld. Ik zie zoveel mooie dingen, zonder jou". De man die verantwoordelijk zou zijn voor de Franse nederlaag in de oorlog van 1870 verdronk bijna in de hoge Atlanti sche golven. Hij werd gered door een alerte badmeester uit Biarritz, die echter later zou opmerken: „Als ik had geweten wat er allemaal zou gebeuren had ik hem laten verdrinken". Na het aftreden van Napoleon III raakte de badplaats niet uit de gratie. Nieuwe ko ningen en vedetten frequenteerden de Grande Plage en de luxe salons. De Spaanse koning Alphonso XIII verloofde zich er in 1906 met de prinses van Batten- berg, een nicht van koningin Victoria. Ale xandre Dumas, Zola, de componist Offen bach en later Picasso, Chaplin, en Van Dongen verbleven in Biarritz. - FOTO LYDIE GARCIA In 1929 telde de toeristendienst een re cord van 70.000 bezoekers. Nostalgische plaatjes uit die tijd zijn te zien in het Mu- sée du Vieux Biarritz, dat een plaats heeft gevonden in de voormalige Anglicaanse kapel. We worden er rondgeleid door kolonel Laborde. Sinds zijn pensionering heeft hij zich opgeworpen als conservator. „De aris tocratie, de zakenmensen, kunstenaars, iedereen kwam naar Biarritz. De lokale be volking liep uit wanneer er weer een be roemdheid was gearriveerd. Het aperitief nam die dan om 13.00 uur in de Bar Bas que, om 16.00 uur thee drinken in een Sa lon aan de Boulevard Edouard VII, 's avonds dineren in het Hotel des Princes enzovoorts. Wie belangrijk was, moest zich vooral laten zien." Laborde vertelt dat de lokale bevolking de voorname gasten altijd met grote erbied heeft ontvangen. „Hun rijkdom zorgde voor nieuwe rijkdom. De middenstand deed goede zaken. Allerlei ondernemingen installeerden zich langs de kust. De klap kwam toen de beurs instortte en daarna de Spaanse burgeroorlog." De crisis van 1929 zorgde ervoor dat de hotels plotseling leeg bleven en in verval raakten. Biarritz bleek niet in staat na de oorlog het eerste internationale filmfestival te organiseren. Dat ging naar Cannes. De Parijse beau monde wendde zijn blik naar Deauville, dat dichter bij de hoofdstad lag. De gemeenteraad overwoog in de jaren vijftig om van de 'Villa Eugenie' een va kantiekolonie te maken voor de kinderen van het Renault-personeel. Maar dat plan ging niet door, omdat Biarritz opnieuw in zwang raakte bij een elite, die deze keer bestond uit managers en technocraten. Aangetrokken door rust en ruimte namen zij appartementen in de oude hotels, die daarvoor werden gerestaureerd. De Franse yuppies voelen zich er nu in hun element. De Hispano Suiza's zijn dan wel vervan gen door moderne sportwagens, maar voor wie er van houdt, heeft Biarritz nog steeds iets te bieden van die zogenaame 'grande epoque'. Veel extravagante villa's staan er nog, zoals bijvoorbeeld het huis 'Belza' dat de vorige eeuw werd gebouwd door een Spaanse edelman. Aan de vooravond van de eerste wereldoorlog herbergde het een Russisch cabaret. Statige hotels zijn te vin den aan de Avenue Edouward. Veel stra ten in Biarritz dragen de naam van voor name bezoekers van weleer. Het laatste grote bal had plaats in 1953. De Spaanse markies De Cuevas het zijn 2000 gasten opdraven in kostuum uit de tijd van Lodewijk XIV. Inclusief een spe ciaal 17e eeuws decor kostte het avondje anderhalf miljoen frank. Gedanst werd er op een in de haven drijvend podium. jn oog viel op en uitspraak van Jan Blaas- :r: „Zo'n oud theater, als je flaar binnenkomt kun je ruiken of de zaal V°1 is. Ruiken is ook genieten. Aan de brie venbus ruiken bij mijn opoe, daar kan ik ontzettend van genieten. Kinderachtig hè Aan die brievenbus ruiken, even de geur opsnuiven. Of even die trap ruiken, dat heb ik sterk Nee, Jan, dat is hele maal niet kinderachtig. Je bent gewoon, in lichte mate, paranasaal begaafd. Niet clair voyant, maar clairsentant. Helderruikend Ik ben zelf ook een beetje paranasaal be gaafd. Soms bel ik naar huis om te zeggen dat de soep aanbrandt en in de trein op weg naar Arnhem heb ik nog ruzie gekre gen met een mevrouw, die niet van mij wilde geloven dat haar sucadelappen thuis stonden te verkolen. Ik kan deze gave nog een heel eind ontwikkelen. Ik zie me reeds werken op de Paravisie, tussen de aurolo- gen de hand - en zandlezers en de verza melaars van stemmen „van de overzijde" op de geluidsband. Nasaal is de ene mens natuurlijk verder ontwikkeld dan de andere. Eigenlijk moet ik zeggen: minder gedegenereerd. Want toen we, in een ver verleden, nog druk doende waren om ons te verheffen uit de chim pan sees tand, waren onze neuzen zeer verfijnde instrumenten, waar mee geuren- gamma's kénden worden besnuffeld van een complexiteit die pianopartituren van Chopin benadert. Wat we nu met de neus kunnen waarnemen zijn slechts balken zonder noten. Maar soms springt er een opmerkelijke neus uit. Nasaal begaafden vinden heden ten dage emplooi als beroepssnui vers in wijn en parfum en New York City heeft er een in dienst om in tunnels en riolen de op eenhoping van gevaarlijke gassen uit te sniffelen. Deze man draagt dan ook de bij naam Sniffy. Snuffeltje zouden wij zeg gen. Er valt als nasaal begaafde mens dus best iets te verdienen, om over paranasaal begaafden maar even te zwijgen. Het is jammer dat de nasale ontwikke ling in de kinderjaren zo vaak wordt onder drukt. Men kan zich voorstellen hoe de kleine Jan Blaaser op zijn schonkige knietjes met zijn neus in de brievenbus van zijn opoe ligt te snuiven en zijn moeder nij dig ingrijpt met de woorden: „Jan hou nou eens eindelijk op met dat gesnuffel." Waarop Jan, met een wat dromerige blik in de ogen en enigs zins verongelijkt, de straat op gaat om elders een paar brievenbussen te besnuiven. Ah, hier is vorige week de melk overgekookt, een blok verderop eten ze bloemkool, hier eten ze vanavond ven kelsoep, gevolgd door gebakken aardap pelen met tuinboontjes en een bal runder gehakt en een overrijp meloentje toe. Jan kwam al doende in de rand gebieden van het paranasale terechtmaar in plaats van hem aan te moedigen, hebben ze hem van menig brievenbus gesleurd. Die onderdrukking van nasale en para nasale ontwikkeling bij het opgroeiende kind gebeurt maar al te vaak door mensen die zelf geen neus hebben, in figuurlijke zin althans, en die altijd een schroeilucht om zich heen dragen en die behoren tot de va zallen van de cuisine criminelle, die aard appelen zo glazig weten te maken dat men ze in een leesbril zou kunnen monteren. Voor hen is de neus slechts een sierstuk, een grof instrument waarmee ze zelfs geen onraad kunnen ruiken. Het zegt dezulken niets dat de rook uit de locomotieven tus sen Eindhoven en Venlo vroeger een geur- element bevatte dat nauw verwant was aan een doffe, wat zwavelige wind van mense lijke herkomst. Zij zullen nooit door een muur van kam perfoelie rijden, in de lift bespeuren dat de kat de kattebak in gerechte afkeer de rug heeft toegekeerd, de geur herkennen van boenwas op kunstleer, het aroma van zeep en schuurmiddelen bij de door de kieren van de arbeids markt verdwenen water- baas, warm broo d in de vroege ochtend, een slecht geventileerde gymzaal. Zij heb ben geen geurpalet en zijn nasaal nergens. Brievenbus- en gangtrapsnuivers als Blaaser zijn nasaal begaafd en wie uit het geurenmozaïek antwoorden vindt op vra gen van leven en dood, die is paranasaal begaafd. Zo eenvoudig zit dat.

de Stem | 1987 | | pagina 31