jpE STEM WEEK E M Een Holland-House in Noord-Jemen NEDERLAND WERKT MEE AAN BEHOUD OUDE STAD SANA'A .t 10% korting nksterdag open Poppeliers ulemborg issier Muziek CULTURELE EN ZAKELIJKE BELANGEN HAND IN HAND handel ooien et behoud van het cultureel erf- goed in de wereld. Dat is een van de doelstellingen van UNESCO -de cultuur-organisatie van de Ver- [enigde Naties. Na eerder de tempel van Abu Simbel in Opper-Egypte en de Borobudur in Indonesië te heb ben gered, is het nu de beurt aan het met verval be dreigde, oude centrum van Sana'a, de hoofdstad van j Noord-Jemen. Ook Nederland heeft UNESCO en de Jemenitische regering steun toegezegd bij het red dingsplan voor de unieke verzameling lemen woonto- irens, moskeeën, badhuizen, souks en karavaanserais. Ter versterking van de culturele en handelsrelatie van ons land met Noord-Jemen heeft een Nederlands di plomaat bovendien het plan opgevat om één van de mooiste huizen in oud-Sana'a te 'adopteren' en in te richten als Holland-House. 1 Karavanserais I Tussen de duizenden rijkgedecoreerde [woontorens steken ranke minaretten van I moskeeën de azuurblauwe lucht in. j Eeuwenoude karavanserais (herbergen i waarin de karavanen werden onderge- bracht), hammams (badhuizen) en groene J tuinen wisselen de rijen woonpaleizen af. I Een onvergetelijk panorama. Sierlijke geo- I metrische strepen van wit pleisterwerk om- I lijnen ramen, deuren en steunbalken aan Vitaal centrum irds, Sampling "digitale" orgels, piano's, vleugels jrekende Muziekwarenhjj akkordeons L m ZATERDAG I -0 6 JUN119871 S Uittocht Veel geld nodig Zakelijk in... ontvangt u graag voor meer Jbk op de complete serie voor- pparaten voor wasbehandeling i verlenen van zijn bekende werd u nooit in de maling 55-2710 ndse groot- Speciaalzaak merken uit 3rbaar! Grote versterkers, en, micro- trdeons. Tilburg, gesloten! H Door Frank van OoIJen I Vanaf de weg die van het vliegveld naar I het centrum voert, lijkt de Noordjemeniti- e hoofdstad zich nauwelijks te onder- I scheiden van andere metropolen in de S Derde Wereld. Druk verkeer op brede asfaltwegen, j kantoren, betonnen nieuwbouw in de bui- I tenwijken en reclameborden met overbe- I kende merknamen. Een sky-line die gedo- I mineerd wordt door een glazen torenflat van de nationale luchtvaartmaatschappij [Yemenia. Bij die ene monstrueuze 'wol- I kenkrabber' zal het voorlopig blijven, want I de regering heeft moderne hoogbouw on- I der het motto 'Dat nooit meer' onmiddel- j lijk verboden nadat de Yemenia-toren het 'oogste punt had bereikt. Dieper het ommuurde centrum van Sa- j na'a in (wat 'versterking' of 'fort' betekent) I loopt de verwonderde bezoeker echter zo I een van Sheherezade's sprookjes uit dui- j zend-en-één-nacht binnen. Er is in oud-Sa na'a - volgens de legende gesticht door I Noach's zoon Sem - weinig voor nodig om I de verbeelding op hol te laten slaan. Als we op het dak geklauterd zijn van zo'n tra- I ditioneel familiehuis van zes verdiepingen j hoog, is het alsof je een blik in een ver ver- leden werpt. Voor ons strekt zich een Ara- I bische stad uit die sinds de Middeleeuwen I nauwelijks is veranderd. de gevelzijde van de woningen. Halfronde 'bovenlichten' van gekleurd glas in gips (kamarias) zijn boven ieder raam terug te vinden. In ieder detail van een willekeurig huis is de vaardige hand van artistieke vaklui herkenbaar. Het verfijnd metsel- of hout snijwerk, de prachtige ornamenten van gipskalk binnen en de schilderingen op de facades, vormen tezamen het overtuigend bewijs voor de stelling dat bouwen 'Kunst' betekent in Noord-Jemen. Met modder, leem en een 'bewapening' van stro construeerde dit volk van bouwers meer dan duizend jaar geleden al kolossale familiehuizen met muren van wel een me ter breed. Om zo een optimale bufferwer king te krijgen tegen de grote tempera tuurswisselingen op de Jemenitische hoog vlakte. Fundamenten van blokken natuursteen en houten dwarsverbindingen verschaffen de constructies stevigheid. Uit veiligheids overwegingen en om de schaarse vrucht bare grond te sparen, werden de huizen vooral de hoogte in gebouwd. Zo ontstond dit oosters 'Manhattan' van woontorens en minaretten, geboetseerd uit klei. De oude stad is geen doods 'openluchtmu seum' voor Arabische cultuur, dat behoed moet worden voor aftakeling. Nee, oud- Sana'a is een vitaal woon-, handels- en re ligieus centrum. Nog dagelijks trekken tienduizenden Jemenieten naar de souk om in de smalle winkelstraatjes hun inko pen te doen of naar een van de eeuwen oude moskeeën voor het gebed. Overvolle straten, pleinen en terrassen. De souk bruist van het leven. Langzaam schuifelen we langs enkele van de in totaal 1.700 winkeltjes. Vaak niet groter dan een ruime kast waar iedere cen timeter benut is om het gevarieerd assorti- ÏOtaaasa ("ierkante meter grote muziekwarenM in Culemborg staan topmerken voo| ns, Rippen, Pretof, Schimmel, Sa Jndberg. Blüthner, Kawai, Rosier, Förster, Steinbach, Rönisch, Bechstej Ier, Ibach, Fuch Möhr, Grotrian Str Yamaha, Hammond, Hohner, Viscoi s, Johannus, Cantor, Eminent, Elka, i jordeel tijdens dit pinksterweekend bli j 19, Industrieterrein "Pavijen" in Cull in: 03450-18266/16466. zaterdag open. Vrijdag koopavond. tollektie cymbals van zuid Nederland' Ie prijzen Diverse merken tn, Tosco, Sabian, Pearl, Meinl Ra n, Zanki, Utip, Ajax. Veldhovenring - 120331. Nieuwe en gebruikte piano- knopklavier.L 4-5-korig, 32-60-80-'l bas o.a, Hohner, At' deola, Mengascini, vi»j el. orgels, Technics Hammond. Muziektw J.M. Evers, Brouwe'jjf 2, Sprundel, 01653-2 i l/?n van de In totaal 1700 winkeltjes. Vaak zijn ze niet groter dan een ruime waar Iedere centimeter benut Is om het gevarieerd assortiment uit te stallen. Sana'aeen oosters 'Manhattan' van woontorens en minarettengeboetseerd uit klei. FOTO'S HAN VAN DE BOOGAARD Een 'Manhattan' van lee ment uit te stallen. De lucht is vol van de hese klanken van Arabische muziek en geuren van exotische specerijen, vruchten, parfums enrottend afval. Winkeliers met kleurige tulbanden wiens glazige blik ken en bolle wangen vol bladeren het ge bruik van het pepmiddel 'qat' verraden; onderhandelen met zwaar gesluierde vrou wen. Zelfs hun ogen gaan verborgen onder zwarte voiles en hoofddoeken. Zonder acht te slaan op de drukte zijn mannen met 'foeta's', (lendedoeken) omge- Een winkelier wiens glazige blik het gebruik van het pepmiddel 'qat' verraadt. slagen bezig met graafwerkzaamheden. De binnenstad krijgt - met hulp van de We reldbank- riolering. Op een groot plein liggen stapels natuursteen te wachten om door vaardige handen met hamer en beitel tot kasseien te worden gehakt. Plaveisel moet een eind maken aan het modderbal- let in deze straten in de regentijd. Riolering, bestrating en in de grond ge graven elektriciteitskabels wijzen erop dat reeds een begin is gemaakt met het uitvoe ren van het reddingsplan voor oud-Sana'a. Maar wie de vervallen lemen stadsmuur ziet die de oude en de nieuwe stad scheidt of de met instorting bedreigde woonhui zen, vraagt zich af. of het niet logischer was geweest om eerst met de restauratie van deze bouwwerken te beginnen. 'Nee', zeg gen Jemenitische deskundigen. Het grootste gevaar dat de oude stad be dreigt, isjde uittocht van de bewoners. Veel Jemenieten verhuizen naar de betere nieuwbouwwijken omdat ze geen genoegen meer nemen met de beperkingen die het le ven in een 500 jaar oud huis met zich mee brengt. Ze willen meer comfort en privacy, betere voorzieningen in moderne, stenen huizen, parkeerruimte voor hun auto's. Middenstanders zoeken ruimere magazij nen en winkels. Vandaar dat de autoriteiten grote prio riteit leggen bij het leefbaar en levendig houden van de binnenstad waardoor deze aantrekkelijk blijft voor bewoners en han delaren. Men wil voorkomen dat Sana'a een gerestaureerd maar verlaten en leven loos cultuurmonument wordt. Wat zou be tekenen dat deze kwetsbare stad uit mod der en klei op de lange duur toch tot één grote ruïne zou verworden door gebrekkig onderhoud. Om de reddingscampagne succesvol te maken is dus meer nodig dan het opschil deren van huizen of het ophogen van de stadswallen. De infrastructuur van oud- Sana'a moet verbeterd worden, autover keer moet geweerd, vuilnis opgehaald. Er moeten scholen en gezondheidscentra ko men. Slechts als het oude centrum de moeite waard blijft om er te wonen, zullen huisbezitters geneigd zijn om geld te ste ken in het onderhoud van hun traditionele huizen. Om dit alles te realiseren is veel geld no dig. Daarom heeft de regering van Noord- Jemen jaren geleden de hulp van UNESCO ingeroepen wat resulteerde in het uitwerken van een 'actieplan' voor oud-Sana'a in 1982. Totale geplande kos ten: 300 miljoen dollar. Bijeen te brengen door UNESCO. Dat de Noordjemeniti- sche regering de zaak serieus wil aanpak ken blijkt uit het aanstellen van een spe ciale Raad voor het behoud van Sana'a on der leiding van minister Haddad. Het kantoor van de Raad werd geves tigd in één van de mooiste en geheel geres taureerde huizen van het oude centrum. En op de begroting voor 1987 is - ondanks de financieel-economische crisis in Je men- vier miljoen gulden vrijgemaakt voor de verbetering van de infrastructuur van de oude stad. Minister Abdel-Rahman Haddad be klaagt zich over het uitblijven van concrete steun van UNESCO. Ondanks alle belof ten heeft UNESCO nog geen geld gegeven of technische assistentie verleend. VN-ra- deren draaien traag, maar in het geval van de Sana'a-campagne lijken alle records ge broken. Omdat Jemen niet op eigen krach ten alleen kan varen, hebben de autoritei ten de hulp ingeroepen van verschillende westerse en Arabische landen. Ook bij pre mier Lubbers viel vorig jaar een verzoek van president Ali Saleh voor assistentie bij de reddingscampagne voor Sana'a in de bus. Na Italië, West-Duitsland, Frankrijk en Noorwegen heeft ook ons land besloten om in het kader van ontwikkelingssamen werking steun te bieden. Naast de inmid dels toegezegde training van Jemenitische deskundigen voor stadsontwikkeling, ar chitecten etc. in Nederland wordt overwo gen om ook op andere terreinen de cam pagne te ondersteunen. Actieplannen daartoe worden dit jaar verder uitgewerkt. Een Nederlandse bijdrage aan het be houd van dit uniek erfgoed sluit overigens ook uitstekend aan bij de extra aandacht die de Noordjemenitische cultuur in Ne derland zal krijgen als begin volgend jaar een omvangrijke Jemen-tentoonstelling in het Amsterdamse Tropenmuseum wordt gehouden. et de eerste mil joenen guldens uit de staatskas van Noord-Jemen en enkele Westeuro- pese landen is een voorzichtige start gemaakt met de redding van oud-Sana'a. Maar het beoogde fonds van 300 miljoen dollar is nog lang niet bij elkaar gebracht. Daarom juicht Noord-Jemen ook ieder particulier initiatief dat een bij drage kan leveren aan de reddings actie van harte toe. Door Frank van Ooljen Sjef IJzermans, eerste secretaris op de Ne derlandse ambassade in Sana'a, heeft het plan opgevat om één van de ruim 6.000 traditionele woningen in oud-Sana'a 'te adopteren', het gebouw geheel te restaure ren en het in te richten als cultuur- en han delscentrum voor Nederland. Inmiddels is een prachtig, groot pand van de handelsfa milie Sonaidar gehuurd, een stichting voert het beheer hierover en men is druk in de weer om het interieur op te knappen. Wat is nu precies de bedoeling van zo'n 'Holland-House' in een lemen woontoren van 250 jaar oud? IJzermans: „Op de eerste plaats is dit initiatief ontstaan om één van de mooiste cultuurmonumenten in deze historische stad te behoeden voor verder verval. Daar naast hopen we het centrum op deze wijze een kleine injectie te geven. Als de Jeme nieten zien dat buitenlanders middelen vrijmaken om de oude stad nieuw leven in te blazen en zich daar te vestigen, dan kan hetzelfde gebeuren als enkele jaren gelden in de Amsterdamse binnenstad het geval was. Ook daar wilde niemand meer wonen, maar met de juiste maatregelen is de status en aantrekkingskracht van zo'n woonge bied ineens versterkt. Nu zitten er vooral kantoren en 'Yuppies' in de onbetaalbare grachtenhuizen. Als de oude stad Sana'a ook weer 'bon-ton' wordt, zal de uittocht vanzelf verminderen". Naast een culturele zit er ook een duide lijke zakelijke kant aan het idee voor een 'Holland-House'. Sjef IJzermans: „Nederland heeft nauwe handelscontacten met Noord-Je men; in '85 voerden we voor 300 miljoen gulden aan produkten uit naar Jemen. En Noord-Jemen is bovendien een van de 10 zogenaamde programmalanden waar we uitgebreid ontwikkelingssteun aan verle nen. Er werken hier ongeveer 100 Neder landse deskundigen met hun gezinnen op allerlei projecten. Dat betekent dat er nogal wat bezoeken door Nederlandse missies aan Sana'a worden gebracht. We willen nu dat het 'Holland-House' een ruimte wordt waar Nederlanders de Jeme nieten - zakenlieden, politici, ontwikke lingsdeskundigen of ambtenaren - in een typische sfeer van dit land kunnen ont moeten. Het is bovendien de bedoeling om voortdurend woonruimte te verhuren aan geïnteresseerden. Zoals stagiaires, ontwik kelingsdeskundigen of mensen die op korte missie zijn." Het grote huis met garages, opslagruim ten en maar liefst vijf verdiepingen leent zich uitstekend als handelscentrum. Er is plaats genoeg voor exposities, kantoren en bijeenkomsten. De stichting heeft nu een brochure sa mengesteld die binnenkort naar alle be drijven met belangen in dit Arabisch land worden gezonden. Sjef IJzermans hoopt dan sponsors te vinden die samen de eerste ton bijeen brengen voor grondige restaura tiewerkzaamheden aan dit huis. Na Frankrijk en Japan heeft nu ook Noord-Jemen een 'Holland-House'. 370 jaar nadat de Hollandse Verenigde Oostin- dische Compagnie haar eerste vestiging in dit land van de koffie (Mocha!) kreeg.

de Stem | 1987 | | pagina 29