Zeeuwse babbels Het aroma van schimmelkaas Waor ettij 't over ENSPORT Wolven, dominees en verdwaalde pastoors Wanneer het molentje het doet, dan is alles goed Stierenleed: subsidie EG als een rode lap LET IJ iLIJK NIEUWS wint Montlucon tAMENS PC KERKDIENSTEN RK KERKDIENSTEN PASTORIEDIENSTEN Suppporters Van Passel mee naar kampioenschap DB CTFMVAM 7FFI AND 5 ZATERDAG 6 JUNI 1987 Compiègne Avondvierdaags Clinge voorbij f utut de Sc/tooféa& Oostburg Grauw SS T6 exposeert in Trouvaille in Ta| - FOTO DE STEM COR J DEEQ de 3e- rie en iet rte te- ijn 10- ïr- til- aat die hil- els- :er- ,cht spelen een grote rol. Absolu hoogtepunt van de tenti stelling is een drieluik ovi de kruisiging van Christi tedere breekbare tinten een zwarte achtergrond. Het werken met zijn eigi gevoelens betekent in praktijk dat Begijn meti meest verschillende werki aan komt zetten. Geen voelt zich immers altijd i zelfde. Begijn weet de kei van zijn eigen karakter g# te raken; de expositie straal een sfeer van eerlijkheid! authenticiteit uit. Te zien tot en met 30 ju Geopend dinsdag tot en zaterdag tijdens winkelureitl Iiburgse raadscommissie ruimtelijk juni bijeen in het gemeentehuis.! k van twee Eedenaren om industr arstel om de bodem op enkele plaatj rgadering begint om 19.30 uur. West- Tas» 6. R. Peeman, 7 en 8. J. Ri ilche- seeuw, 9. L. Verheije. duiven ontlu- ii£ van iet een er per Steeds Sneller IJzendijkeU gemene wedvlucht) met 668 du ven, 1421 mpm: 1. J. Notebaa !e prijs Breskens; 2. J. Steijaert, HooJi >urs. 2. plaat; 3. A. Noteboom, IJk uburg; dijke; 4. W. van Grol, Hoofi 4. G. plaat; 5. K. van de Wege N 31aak- Groede; 6 en 9. A. Dellaert, IJw oeders dijke; 7. combinatie Den Ham x»ssen, Hoofdplaat; 8. Ch. de Looze, 10. Groe- Reynvoet, beiden Breskens. Concours Combinatie Wtó veland Zuid-Beveland met 508 duive pm: 1. 1448.66 mpm: 1. J. Oele, 's-Gti dinge; venpolder; 2. C. Hermes, Lew (tinge; dorp; 3 en 6. J. van Maldegent Gle- en 7. D. Rijk, beiden Heinkef n Ert- zand; 5. L. de Jonge, 's-Grave Bom- polder; 8. J. Doene, Ovezande; 7. J. P. Rijk, 's-Heerenhoek; 10. M.( Steke- Jonge, Heinkenszand. Rijk. De Reisduif Breskens vani ;ssens, Meaux met 105 duiven, 1238 mpm: 1 en 8. J. Bakker, 2 end X) dui- Versaevel, 3. A. Ribbe, 4 en l J. de de Meester, 6. J. van de Lijke.l 10. G. J. Buize. meen- VTAS: a Ver- Bstein- van ine de sse, Li- Kar in Monica Anja Moni- Rie- loggré, smeen- ^erzor- ging: Connie van de Broe Astrid Claeijs, Sabine Cor Paula Scherbeijn, IJzendij Veronique Galle, Petra de* spelaere, Aardenburg; Anoij Baute, Biervliet. Vrije richt» Sonja Boerman, Tamara deCj Bianca Ocké, Renate du P Mariska Scherbeijn, Natas van de Wijnkei, IJzendijke; L beth Bracke, Anja van de Broa Chariot de Krijger, Bierv Tosca Faes, Waterlandker Tini Haegeman, Ellen Kolmeï Aardenburg; Marian Mart* Hoofdplaat; Angelique PP Desiree Zeegers, Oostburg. ILflRK Van onze correspondent CLINGE - Ondanks slechte weer kende de avondvierdaagse Clinge toch een fees» einde. De fanfare Weldoen Door 'j maak en de vele enthou^ inwoners van het dorp Wf ten de bijna 230 hulde. Mf muziek voorop trokken wandelaars met de vele men getooid door de Havl straat naar het gemeenscW huis Malpertuus. Voorzitter Frans PlasscW' bewonderde als eerste dej1 delaars voor hun inzet en zettingsvermogen. Wethe^ Weemaes prees de wande» voor hun beoefening van gezonde sport. „En", voegde daar aan toe: „u hebt gen" van de mooie natuur, die kern Clinge bezit". Vervol!' ging de wethouder over t°' uitreiken van de insignes, dat hij eerst vier wandel8® die al tien keer aan de av°" vierdaagse meegedaan een sjerp had omgehangen' Er is nu al een afhaal-chinees op de Westerschelde. Barbé's politieke tegenstanders dachten altijd al dat hij een 'Etter'was. Kuuroord laatste project. Dan is Cadzand-Bad verdwenen. Veertarieven: dokken om in de file te mogen staan. Wordt het straks toch nog druk in de Oost-Zeeuwsvlaamse ker ken? Van Himme kan eindelijk met vakantie. Wedden dat burgemeester Jacobs een kortere weg heeft geno men en de Hulster fietsers vanmiddag in Mi chelstadt opwacht? Jammer dat Kerkepad Heikant niet aandoet. Hadden ze de parochiekas flink wat kunnen opvijzelen. Diaserie over knelpunten in Axel: plaatjes vullen geen gaatjes. Uiteinde-lijk wordt elke Westdorpenaar dus Sassenaar. Dat Oostburg toerisme belangrijk vindt merkt de burger straks xoei aan zijn portemonnee. Specialist afgelopen woensdag: als u twee dagen eerder was gekomen had ik er nog wat aan kunnen doen. Ik worstel en kook het water. Vroeger kréég je geld voor schrijfles. Weer wat nieuws: sleepboten duwen schip óp zandbank. Uitgeschakeld. Kanoclub aast op Spuikreek. Zal de visclub blij mee zijn. Cadzand-Baad. Staat er in Sluis wat te gebeuren, is de stichting Promotie te gen. Hulst verwacht parkeerchaos. Hoezo verwacht? Breedzand-Bad. Specialisten willen (e)norm-inkomen. I EELAND Donkere wolken boven het stadhuis: de plastic sokken gaan aan. - foto de stem dick de boer Eindredactie: Rein van der Helm en Eugène Verstraeten ALS ZE de spreekwoordelijke man met de hamer niet zijn tegengekomen, arriveren vanmiddag de zeven Hulster fietsers in het Duitse Michelstadt. Gehuld in professionele wielertuniek ston den ze dinsdagmiddag te trappelen om hun lichtmetalen rossen te bespringen. Achteloos op de rug gebonden een tasje met plastic re genjas en dito sokken. Je weet maar nooit. Terwijl burgemeester Jacobs de zeven een hart onder de riem stak, keken de fietsers al ongerust naar buiten. Boven het Hulster stadhuis pakten zich donkere wolken samen. Dit keer eens niet in figuurlijke zin. Bij de eerste nip aan het af scheidsdrankje daalde de regen al met pijpestelen neer. Veel vroeger dan ze gehoopt hadden kwam de regenkle ding tevoorschijn. Wethouder Willy Kayser had er alvast geen hoge pet van op. „De regen komt er dan wel niet doorheen, maar je blijft even nat. Met dat plastic om je lijf zweet je als een paard". Om over de effecten van de plastic sokjes maar niet te spreken. Als die 's avonds eens worden uitgetrokken verspreidt zich door het hotel een aroma waarop menige ge renommeerde Franse schimmelkaas jaloers zou zijn. HET ZIET ER naar uit dat de Streek-VW het aan de toe rist brengen van Zeeuwseh- Vlaanderen wel kan verge ten. Ook de Culinaire Streek- gids kan, amper een week oud, zó weer de prullebak in. De VOW hoeft niet meer, want wie heeft er na het be luisteren van het radiopro gramma 'De Streek' nog de moed om onze regio te bezoe ken? Niemand, of het zou een as- sertiviteits-therapeut moe ten zijn die hier een gouden toekomst ziet. De Zeeuws-Vlaming is een verlegen binnenvetter met een minderwaardigheids complex. Dat brachten en kele autochtonen afgelopen maandag te berde in voor noemd programma van de RVU, dat onder het mom 'educatief' werd uitgezonden. De hongerdood wordt het schrikbeeld van de toerist. Obers in restaurants durven geen bestelling op te nemen, want daar zijn ze té timide voor. En als ze het al doen komt er niets op tafel: de kok durft niet te koken. Hij heeft last van een minderwaardig heidsgevoel. schuur. (Een heel goede loca tiekeus: Zeeuws-Vlamingen doen immers niets anders dan hele dagen feesten in aardappelschuren!) Een van hen vindt alles grauw zo gauw ze in België komt, voor een ander heet alles buiten Ossenisse Amsterdam. De derde criticus is blij met de emotionele bescherming van het ouderlijk huis. Hij heeft er alleen moeite mee dat hij er op wordt aangekeken als hij eens een 'wilde vriendin' achterop zijn fiets heeft. Als klap op de vuurpijl presenteert Middelaar ten slotte nog een bejaarde Over- slagse die twee woorden kent: sex en schande. Het programma heeft zich heel consequent aan het uitgangs punt gehouden: 'Wat is dat voor een land waar dorpen namen hebben als Boeregat en Boerehol?' Volgend jaar brengt de RVU weer een serie met als titel 'Een minne streek'. Gewoon menselijk initiatief blij ft toch nodig FOTO WIM KOOYMAN WIJ LEVEN in een tijd van computers, geautomatiseerde systemen, chips en geleidesyste- men. De oppervlakkige be schouwer is geneigd te denken dat met een gerust hart alles kan worden overgelaten aan door de techneuten geprogram meerde apparatuur. Deze week zagen wij echter, in het hart van Dow Chemical, weer een bewijs dat ondanks alle nieuwste snufjes die op computergebied dag na dag ont wikkeld worden, het gewone menselijk handelen nodig blijft. Ter bescherming van de reeks computers, die het administra tieve systeem van de chemie-gi- gant stuurt, is een air-conditio- ner onontbeerlijk. Maar hoe controleer je of die inderdaad wérkt? Heel eenvoudig. Je maakt een papieren molentje en zet dat boven op het luchtroos ter. Beweegt het molentje, dan werkt de air-conditioner. Waar schijnlijk wordt daar binnen kort weer iets voor uitgevonden. Definitieve vestiging in Zeeuwsch-Vlaanderen is uit den boze. Oostburg valt met een al af. Daar lopen volgens een van de gespreksleden al sinds eeuwen 'wolven, domi nees en verdwaalde pastoors rond'. En wees eens eerlijk, wie stuurt zijn kinderen naar een school waar de leer kracht zegt dat ze 'in het on derwijs aanwezig is', en er volzinnen uitgooit als: 'Ik neb sinds vandaag aan de dag toe nooit één opmerking gehad'? Behalve dan dat Zeeuws- Vlamingen altijd achteraan staan en denken dat ze min der kunnen dan mensen van over de Schelde'. En daar is f!°°k niet pluis, want héél Walcheren schijnt gebukt te gaan onder de last van in teelt. van de jongeren valt ook al geen al te grote subtiliteit te verwachten. Programmama ker Middelaar heeft er vier gestrikt in een aardappel- Oftij nog fijftug most oren, zo glad as e zweep wastij nog Nest; goed op zijne gank, recht as e kjès, 't eten ging nog best en dan voor enen van alf de sestug; beter kost't'm nie gaon, allenug wastij oneindug doof! IJ kost ost geen mens meer verstaon. Buiten en thuis mosten ze maor wa d'arter roepen, dan ging 't nog wel, maor in de kerk oordegen ij zo goed as niks, da was 'n spel! Nie 't minste of geringste droogtij van de preek mee en ij wou toch ook wel 's oren watte paster zo ammel zee. Affetoe dan vaneigen, atte paster 's wa sting te dommeneren over onkuis'eid of zo; nie oe attij zijne zondag most passeren. Daor aotij geen mens voo nodug, da kostij wel van zijn eigen en ook voor valse goden en de vijf gebojen wastij nie werm te krijgen. Maor zagtij alleman in de kerk wakker, genenenen mee zijn ogen dicht, dan dierftij vraogen: „Wa zegtijMaor alt wast: „Ssstt, ouw d'ouw gezicht!" Want ge most'm beroepen en eel de kerk oordegen dattan, gene mens gingt'r dus neffest 'm zitten, want ze woaren daor nie gek van. Da losten ij zelf op: Flak voorte paster begost schooftij in 'n bank neffest den een of den anderen; die trok tan gelijk e wezen zo lank, want die kost'r op rekenen: bots begost da gezaog weer: „Ik kant nie verstaon, Ward! Waor gao d't over tees keer?" Ne zondag was Door de sigaor: Nest zag z'ammel zitten zo stijl as ne paol. Da moette moeite zijn, dochtij, kerdju, dank da nou nie oor allemaol. IJ kee 's naor Door; die deej oftij op de preekstoel e verschijnuk zag. IJ kreeg ne stamp. „Waor ettij t'over Door, ank 't vraogen mag?" „Over 't slecht vrouvolk," en Door keek bots weer van de werk, maor Nest was nie ketent. Daor kwam 't, steen'ard deur de kerk: „Over 't slecht vrouvolk, alia si jongen! Wa zegtij d'r van Door?" Die, dagg't tot vanvoren in de kerk kost oren: „IJ ister geloof'k, niet zo voor!" zaterdag 6 juni ZEVENDEDAGS ADVENTIS TEN Terneuzen (Goede Herderkerk): 10 u. ds. G.v. Kerkvoort. Middelburg (Doopsgezinde kerk): 10 u. ds. H.v. Rijn. Vlissingen ('t Anker): 9.15 u. ds. H.v. Rijn. zondag 7 juni HERVORMDE KERKDIEN STEN Aardenburg: 10.30 u. ds. H. Valk. Axel: 10 u. ds. Baas. Biervliet: 9 u. ds. Meeuse. Breskens: 9 u. ds. L. Mietus. Cadzand: 9.30 u. prof. dr. F. van Gennep. Groede: 10 u. ds. P. de Vries. Hoek: 10 u. ds. W. van Meeuwen. Hontenisse: 10 u. dhr. B. van der Wel. Hoofdplaat: 10 u. ds. Th. Da Cos ta. Hulst: 10 u. ds. R. Hartog. Nieuwvliet: 10.30 u. ds. Mietus. Oostburg: 10 u. ds. J. Paksy, pas toor J. Pirenne en ds. P. Feenstra. Philippine: geen dienst. Retranchement: 11 u. ds. C. Balk. Sas van Gent; 10 u. ds. I. Lodeijk. Schoondijke: dienst te Groede. St. Anna: dienst te Sluis. St.-Kruis: 9 u. ds. H. Valk. Sluis: 9.30 u. ds. C. Balk. Sluiskil: geen dienst. Terneuzen Grote Kerk: 10.30 u. ds. C. Hoogendoorn; Goede Her derkerk: 10 u. ds. M. van der Meer en 19 u. ds. J. Cazander; Opstandingskerk: 9 u. ds. C. de Rooij. Waterlandkerkje: dienst te Groede. IJzendijke: 11 u. ds. Meeuse. Zaamslag: 10 u. ds. R. de Jonge. Zuidzande: 10 u. dhr. Van Es. GEREFORMEERDE KERK DIENSTEN Axel: 10 u. ds. L.v. Leer, Kapelle- Biezelinge. 17 u. ds. E.v.d. Weide. Hoek: 10 en 15 u. ds. J. Jurjens. Terneuzen (Noordstraatkerk): 9 u. dhr. D. de Best. (Opstandings kerk): 10.30 en 17 u. dhr. D. de Best. Zaamslag: 10 en 15 u. ds. D. Rie- mens, Zoutkamp. Aardenburg: 10.45 u. ds. J.v.d. Hoek. Breskens: 9 u. drs. L. Mietus. 19 u. kand. W. Jansen. Oostburg: 10 u. Gezam. Pinkster- dienst. Schoondijke: 9.30 u. kand. W. Jansen. 14.30 u. ds. J. Paksy. GEREFORMEERDE KERKEN (Vrijgemaakt) Axel: 10 en 15 u. ds. G. de Kimpe. Terneuzen: 10 u. ds. C. Mewe. 15 u. ds. A. Kramer. Zaamslag: 9.30 en 15 u. ds. A. Kruizinga. CHRISTELIJKE GEREFOR MEERDE KERK Zaamslag: 10 en 15 u. leesdienst. 8 juni: 9 u. Broeder H. Bor. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Aardenburg: 10.30 u. broeder T. Postma. LEGER DES HEILS Terneuzen (Donze Visserstr.): 10: u. heiligingsdienst. Pinkstergemeente Terneuzen (Nieuwstraat): 10.30 u. Broeder Oudeman. NOORD - ZUID - BEVELAND Goes - Parochie Maria Magdale- na: zat. 19 u. zond. 9.00 en 10.30 u. Zierikzee - H. Willebrord, Mo- lenstr. 62, zat. 9 u. zond. llu. Hansweert - O. L. Vrouw Onbe vlekte Ontvangenis, zat. 17 u. zond, 11 u. Maria-oord, zat. 10.30 u. Lewedorp - H. Eligius, zat. 19 u. zond. 10.30 u. Rilland-Bath.- H. Jozef, ofwel zat. om 19 u. ofwel zond. om 9.30 u. (om de 14 dagen). Yerseke - H. Anna: ofwel zat. 19 u. ofwel zond. 9.30 u. (Om de 14 dagen). Ovezande - O. L. Vrouw Hemel vaart, zat. 19 u. zond. 9.30 u. WEST - ZEEUWSCH - VLAAN DEREN Aardenburg - Maria Hemel vaart, zat. 19 u., zond. 8 en 10 u. Biervliet - H. Maagd Maria On bevlekt Ontvangen, zat. 19 u. zond., 10 u. Breskens - H. Barbara, zat. 19 u. zond. 10 u. Eede - H. Maria Hemelvaartzat 19 u. zond. 10 u. Groede - H. Bavo. zat 19 u. zond. 9 u. Hoofdplaat - H. Eligius. zat. 17 u. zond. 9 u. Oostburg - H. Eligius. zat 19 u. zond. 10.30 u. Schoondijke - H. Petrus Apostel, zond. 9.45 u. Slijkplaat- Maria Sterre der Zee. zat. 17 u. IJzendijke - H. Maria Hemel vaart. zat. 19 u. zond. 10.30. Huize Emmaus. zond. 11.15 u. Sluis - H. Johannes de Doper. zat. 19 u. zond. 10 u. WALCHEREN Middelburg - H. Petrus en Pau- lus, Lombardstr. zat 19 u. zond. 10 u. Kerkcentrum De Hoeksteen, Rozenburglaan, zond. 11.30 u. Vlissingen: Paauwenburg. Kerk centrum Open Hof, A. Gogelweg: zond. 11.15 u. en 19 u. Lieve Vrou- wekerk, Singel: zat. 19 en zond. 10 u. Souburg - Martinuskerk. zond. 10.30 u. Domburg- Willibrorduskerk- le en 3e zond. 8.45 u. OOST - ZEEUWSCH - VLAAN DEREN Clinge - H. Hendrikus. zat. 19 u. zond. 8.30 en 10 u. Hulst - H. Willibrordus. zat. 19 u. zond. 9.30 en 11.30 u. Graauw - Maria ten Hemelope- ning. zat. 19 u. zond. 9 u. St. Jansteen - H. Johannes de Doper. zat. 19 u. zond. 10.30 u. Boschkapelle - H. Petrus en Pau- lus. zat. 17 u. en zond. 10.30 u. Westdorpe - O. L. Vr. Visitatie. zat. 19 u. zond. 8 en 10 u. Hengstdijk - H. Catharina. zat. 19 u. en zond. 9.00 u. Heikant - H. Theresia. zat. 19 u. zond. 10 u. N Kloosterzande - H. Martinus. zat. 18.30 u. zond. 10 u. Koewacht - H. H. Philippus en Jacobus, zat. 17 u. zond. 9.00 u. j Lamswaarde - H. Cornelis. zat. 19 u. zond. 10 u. Nieuw-Namen - H. Jozef. zat. 17 u. zond. 10.30 u. Ossenisse - H. Willibrordus. zond. 10.30 u. Stoppeldijk - H. Gerulphes. zat. 19 u. zond. 10 u. Sluiskil - St. Antonius. zat. 19 u. zond. 11 u. Terhole - H. Gerardus Majella. zat. 19 u. zond. 8 en 10 u. Axel - H. Gregopus de Grote. zat. 19 u. zond. 11 u. Philippine - O. L. Vr. Hemel vaart. zat. 17 u. zond. 9.30 u. Sas van Gent - Maria Hemel vaart. zat 19 u. zond. 9 en 11 u. Zandstraat - H. Pastoor van Ars. zond. 10 u. Terneuzen - H. Willibrordus(Tri- niteitskerk). zat. 19 u. zond. 9.15 en 10.30 u. Verrezen Christus: Maand. t.m. zat. 19 u. zond. 9.30 en 11 uur. Hoek - H. Kruiskerk, zond. 10.30Ï Zuiddorpe - H. Maria Hemel- 'j vaart. zat. 17 u. zond. 9.45 u. mÊÊÊÊmmmÊmm—ÊmÊÊÊÊÊÊÊÊÊmÊÊÊÊÊmÊÊÊÊmmÊmmmmimmÊmmmmÊmiÊMmmm^ Van zondag 12 u. tot dinsdag 12 uur is voor geestelijke bijstand onder staande pastorie te bereiken. OOST ZEEUWS VLAANDEREN Hulst, Hontenisse en Koewacht - Past. L. Mathijssen, Hulst, tel. 01140- 14440, of Ziekenhuis Hulst, tel. 01140-12651. STIEREN zijn geen gemak kelijke jongens. Niet alleen rode lappen, maar ook EG- subsidies maken hen bloed nerveus. En gevaarlijk... Een aantal veehouders heeft dat de laatste tijd aan den lijve ondervonden. Om een EG-premie van 65 gul den per beest in de wacht te slepen, moeten ze iedere stier een oormerk bezorgen, een ris kant karwei. 'Enkele aanwezi gen wezen op het gevaar dat de veehouder daarbij loopt,' zo staat het laconiek in een ver slag van een vergadering van hoofdbestuur en ledenraad van de Zuidelijke Landbouw Maat schappij. Navraag leert dat enkele boeren - tuk op de EG-pre mie - al onheus zijn bejegend door de haantjes de voorste van hun veestapel. En daar leven de ZLM-ers maar mee, al is het met de understatement van het jaar: 'Bij het KNLC zal de moeilijke technische uitvoer baarheid van de regeling onder de aandacht worden gebracht'. Waarbij de verslaggever van de vergadering ook nog aante kent dat het merken bijvoor beeld in Frankrijk 'uit de losse pols mag'. 'Waarom dan hier niet?' klinkt het klaaglijk. Het probleem zal overigens van tijdelijke aard zijn. De EG- maatregel is nog maar pas van kracht en dat dwingt de vee houders om ook hun kloeke volwassen stieren bij de oren te pakken. Later worden de risi co's minder. Mocht Brussel de premie op de stierekoppen handhaven, dan kunnen veehouders na enige tijd volstaan met het voor levenslang merken van de stierkalfjes. En die jongens zijn nog een stuk meegaander dan hun sikkeneurige vaders. Van onze correspondent SLUISKIL - De Sluiskilse eerstejaars professional Pa trick van Passel, deel uit makend van de wielerploeg van Jan Raas, kan tijdens de Nederlandse kampioen schappen op de weg reke nen op de steun van vijftig supporters, die per bus de reis naar Gpule onderne men. Initiatiefnemers van deze een daagse busreis zondag 28 juni zijn Meerten Dallinga en Tiny Bleyenberg. Tiny Bleyenberg is verbaasd over de belangstelling voor de 'supportersreis: „Enkele plaat sen zijn er nog over. We zullen echter de desbetreffende zon dagmorgen om acht uur met een volle bus vertrekken Re ken maar".

de Stem | 1987 | | pagina 27