iw regilio tuur bereikt eveneens halve finales bu ek boksen >p naam. lontempi neemt revanche rnr straatje. SPORT tentrum akker dor krant ndor kop Polen raakt achilleshiel Oranje LANTTIJD VOOR 17.50 nESTEM SPORT 2 DONDERDAG 4 JUN11987 Berekenend Black-out Nooit forceren Weer Wegscheider ■lil JUFFEL' SPRINT NAAR ZEGE IN TWAALFDE RIT GIRO IT' J i Bogers verlaat slachtoffer van valpartij Dieptepunt Achtervolging Blanchard derde op WBC-lijst Tijd dringt voor Nehemiah Calderon naar Paris SG Britse fans niet welkom in Düsseldorf Come-back Michael Gross Rocheteau naar Toulouse Vandereycken terug naar België Europese titel jeugd voor Italië Co-sponsor voor ploeg Post Longo wint in Noorwegen Favoriet wint derby Epsom i - LOBELIA - :NZ. LAAG GEPRIJSD HOUT VIJVERS VASTE PLANTEM BASKETBALTEAM MIST SPELVERDELER VAN ALLURE Improviseren Strafblad Ontmanteling Succesjes iTE Vanderlijde zeker van brons T19 Door Ger Gerritsen fURlJN - Twee jaar gele ien liet Edith, de zuster van Dokser Arnold Vanderlijde n Boedapest een fles cham- lagne opentrekken om de jronzen medaille van haar iroer te begieten. jistermiddag in Turijn werd trnold Vanderlijde alleen maar vat flauwtjes gefeliciteerd door Ie Nederlandse delegatie. Iet zeker zijn van zijn tweede bron- en plak op een Europees kampioen- chap werd als de gewoonste zaak an de wereld beschouwd, omdat er an de Sittardse zwaargewicht in Ita- gewoon meer verwacht wordt De okser zelf heeft daar aan meege- erkt door te stellen dat hij naar Tu- n is gekomen voor het voornaamste emetaal: goud. Vedergewicht Regilio Tuur be- iikte de halve finales eveneens. Tuur rsloeg in de kwartfinales de Bul- ar Ilian Iliev op punten (4-1). De eerste stap heeft Vanderlijde lus gezet, maar zo eenvoudig als veel lensen zich het veroveren van die iedaille hebben voorgesteld, zal het ker niet gaan. Het mooiste bewijs ,arvoor was wel de partij die Van- dijde gisteren leverde tegen de Deen Claus Borge Nielssen, een echte knokker, tegen wie hij het vooral in de tweede ronde erg moeilijk had. Na een superieure eerste ronde blok keerde Vanderlijde plotseling. Hij had geen maatgevoel meer in zijn sto ten en kroop te dicht op zijn tegen stander, die daardoor zonder proble men overeind kon blijven. In die eerste ronde leek het gevecht een snel einde tegemoet te gaan. Van derlijde, die voor de partij een uiterst nerveuze indruk maakte, leek in het gevecht alle nervositeit over boord te hebben gezet. Kalm en berekenend trad hij zijn tegenstander tegemoet. Scoorde veel met zijn rechtse directen en bracht daarna de Deen met zijn linkse hoek aan het wankelen. Aan het eind van de eerste ronde moest Nielssen zelfs acht tellen rust nemen, nadat weer een linkse hoek hem dui delijk in de problemen had gebracht. Nielssen leek geen lang leven bescho ren, maar heel onbegrijpelijk blok keerde Vanderlijde plotseling. „Het was alsof ik een black out kreeg. Ik dacht na die eerste ronde: het gaat gemakkelijk, je kunt die partij rustig ontspannen uitboksen. Maar ik weet niet wat er plotseling aan de hand was. Ik kreeg opeens niet meer die vat dersom. Toen bokste ik in de eerste ronde slecht, maar overklaste ik hem in de twee volgende ronden. Ik heb me overigens geen moment zorgen gemaakt. Mijn trainer Gyula Bodis zei dat ik rustig moest blijven. Dat er niets kon gebeuren als ik er voor waakte dat ik niet op een stoot liep van die Deen. En dat is niet gebeurd. Ik ben echt niet in de problemen ge weest. Ik denk dat het lange wachten voor ik in actie kon komen een be langrijke rol heeft gespeeld. Alle ogen zijn toch op je gericht. Je gaat ten slotte als favoriet van start en dat veroorzaakt tocht een bepaalde druk. Ook andere gerenommeerde boksers, zoals bijvoorbeeld de Oostduitser Henri Maske, hebben een slechte eer ste partij gekend. Met mij is het pre cies hetzelfde. In een toernooi moet je groeien. Reino van der Hoek was ook niet best in het eerste gevecht tegen de Belg Monteyne, maar bokste de sterren uit de hemel tegen de Pool Cserny Het optreden van Vanderlijde oogstte nogal wat kritiek, omdat men een wervelende show verwacht had van de Sittardenaar. Vanderlijdes trainer weerlegde echter die kritiek met de alleszeggende woorden: „Beter een op Nielssen, die ik voorheen had ge had. Ik zat opeens muurvast In Reno tijdens het WK was het precies an- slecht winnaar dan een goede verlie zer. Het gaat hier om een zeer belang rijk toernooi. Morgen is er weer een wedstrijd. Als je dan op gen bepaald moment voor staat op punten, moet je nooit gaan forceren. Je moet rustig blijven en als Arnold kampioen mocht worden, spreekt geen mens meer over een slechte partij die hij op weg naar brons heeft geleverd". Overigens twijfelde de jury met een uitslag van 5-0 niet aan de overwin ning van Vanderlijde. Met twee keer 60-57, een keer 60-56 en twee keer 59- 58 spraken de cijfers duidelijke taal. Alleen de Oostenrijker Wegscheider, die dinsdagavond René van den IJssel twee openbare waarschuwingen gaf, en de Hongaar Pajer gaven de tweede ronde aan Nielssen. De jurering van Wegscheider was toch wel bevreem dend, omdat hij in zijn beoordeling de openbare waarschuwing die Nielssen in de derde ronde kreeg, annuleerde en aantekende dat Vanderlijde een waarschuwing verdiend had. Vanmiddag moet Arnold Vander lijde proberen het brons op zijn minst in zilver om te zetten. Daarvoor moet hij de halve finale van de Bulgaar Svillen Russinov winnen. De bronzen medaille-winnaar van Reno ver sperde gisteren de Hongaar Gyula Alvics de weg naar de halve finale door een 3-2-overwinning op de Hon gaar Gyula Alvics, de man die Van derlijde in Hongarije versloeg. Dat is al weer twee jaar geleden en sinds dien heeft Vanderlijde slechts één partij verloren. En dat was ook al weer een jaar geleden, in de finale van het WK in Reno. Vanaf Reno is Arnold Vanderlijde nu al in 44 ge vechten ongeslagen. Gezien deze staat van dienst en met het gezegde in het achterhoofd dat een slechte generale meestal gevolgd wordt door een goede uitvoering, moet Vanderlijde ook de statisch boksende Bulgaar kunnen verslaan. Aan zijn stand is hij het in ieder geval verplicht. UITSLAGEN KWARTFINALES Bantamgewicht :Joeri Alexandrov (Sov) wint door knock out in de tweede ronde van Vanhoettin Issever (Tur), Jimmy Ja- nya (Zwe) wint op punten (5-0) van Jean Marc Augustin (Fra), Alexander Hristov (Bul) wint op punten (4-1) van Ljubisa Si- mic (Joe), Rene Breitbarth (OD1) wint op punten van Tibor Botos (Hon). Weltergewicht: Siegfried Mehnert (OD1) wint op punten (4-1) van Alexander Kunzier (WDI), Djordje Petronidevic (Joe) wint op punten (4-1) van Stefan Driscu (Roe), Vassili Sjisjov (Sov) wint op punten (5-0) van Lars Myrberg (Zwe), Angel Sto- janov (Bul) wint op punten (5-0) van Vesa Wallden (Fin). Zwaargewicht: Swilen Roesinov (Bul) wint op punten (3-2) van Gyula Alvics (Hon), Arnold Vanderlijde (Ned) wint op punten (5-0) van Claus Borge Nielsen (Den), Ramzan Sebijev (Sov) wint door in terventie van de scheidsrechter in de derde ronde van Andrzej Golota (Pol), Luigi Gaudiano (Ita) wint op punten (5-0) van Jose Ortega (Spa). HBni t4' e over de Mitsubishi L300 gefrankeerde envelop naar: isatie, Antwoordnummer 61, iïOBEDRIJF EVERS B.V., tel. 01630-51785. ENTRUM", 01150-12321. in POT mooi assortiment Van onze speciale verslaggever BELLARIA-IGEA MA RINA - John Bogers was woensdag het verlate slachtoffer van de valpar tij in de tiende etappe van de wielerronde van Italië. De 23-jarige prof uit Bu- del-Schoot gat na tien ki lometer in de twaalfde rit, die was gestart in Osimo, op. 's Morgens was Bogers wakker geworden met een dikke rechter knie. Hij moest, fietsend op weg naar de start, door colle ga's worden geduwd. „Ik heb in de eerste week van de Giro ver schrikkelijk afgezien", vertelde Bogers, wiens vooijaar werd vergald door een leverkwaal. „Ik begon er juist een beetje bovenop te komea Tot die F valpartij voelde ik me su per en hoopte ik zelfs in de Tour de France te kun nen starten". Theo de Rooy tobde met een pijnlijk stuitje na een val in de eerste rit. Nu hij 'gekraakt' is door de arts van de Franse formatie van Paul Köchli, is de pijn grotendeels verdwenen. „Het is nog een beetje ge voelig, maar ik denk de Giro wel te kunnen uitrij den", zei De Rooy. Van onze speciale verslaggever BELLARIA-IGEA MARINA - Guido Bontempi heeft gisteren revanche genomen voor het voor hem rampzalig slechte begin van de Giro. In Bellaria-Igea Marina, één van de vele badplaatsen aan de Adriatische kust, waar het toeristenseizoen voorzichtig is begonnen, won de 27- jarige Italiaanse wielrenner de twaalfde rit van de Ronde van Italië. Het succes van Bontempi kwam overigens wel tot stand in een finale, waarin waarin de concurrentie liever in de rem men kneep dan weer bij een valpartij betrokken te raken. „Ik durfde niet te veel risico te nemen", zei Eddy Planckaert, ruim een week geleden voor de formatie van Post winnaar van de massaspurt te Terni. Boven dien werden Planckaert en de door Post begeerde Zwitser Freuler, zaterdag zegevierend in Bari, ingesloten door Bon- tempi's ploeggenoten. Eens te meer werd duidelijk dat de zeventigste editie van de Giro een onderling gevecht is tussen een elite-groep. De tus senstand van zeges na twee weken, inclusief de proloog, is: vijf voor de formatie rond we reldkampioen Argentin, vier voor die rond klassementslei der Roche, twee voor de ploe gen van Post en Bazuo en één voor Cribiori. Vijftien van de twintig deelnemende equipes, waaronder die van Jules de Wever, doen wat in hun ver mogen ligt, maar kunnen niet op tegen de top-vijf. De uit Brescia komende Bontempi was de sprint-troef van ploegleider Davide Boifa- va. Na jaren te hebben getwij feld aan zich zelf, groeide Bon tempi vorig jaar uit tot een ve dette: vijf ritzeges in de Giro, drie in de Tour de France en winnaar van Gent- Wevelgem en Parijs - Brussel. Dit jaar be haalde Bontempi vijf overwin ningen, waaronder de eindzege in de Ronde van Apulië. In het begin van de Giro werd hij echter afgetroefd door Planc kaert, Freuler en Rosola. Bontempi bereikte het diepte punt, toen hij op vierhonderd meter van de finish in Termoli de veroorzaker was van de massale valpartij, waarbij veel renners verwondingen oplie pen. De twaalfde rit, over 197 kilometer met start in Osimo, moest Bontempi eerherstel brengen. Getergd door alle ne gatieve geluiden en gesterkt door geloof in eigen kunnen, versloeg hij zijn landgenoten Baffi, Rosola en Chesini en Freuler en Planckaert. „Jullie moeten vandaag voor mij wer ken", had Bontempi tegen de knechten uit zijn formatie ge zegd. „Ik voel, dat ik het aan kan". Maar voordat het zo ver was, moesten eerst de posities van de licht geblesseerde Roche en Visentini worden beschermd. In een drukkend weertype met weinig wind sleepte het peloton zich over het ongelijke par koers van de provincie Ancona, om vervolgens terug te keren naar de vlakkere streek rond Rimini. Carrera schroefde het tempo op, toen Roche de rose trui theoretisch kwijt was aan Volpi. Deze Italiaan behoorde tot de renners, die rond de ze ventigste kilometer waren weggesprongen en in ruim een uur een grote voorsprong had- Guido Bontempi wint de massaspurt met royale voorsprong. den genomen. Met Giovannetti, Tomasini, Massi, Vanucci en later Jourdan had Volpi het pe loton op vier en een halve mi nuut gezet. Rossignoli was louter meege gaan om de trui van Roche te beschermen. Vlak achter de kopgroep reed Vitali, die al snel werd opgeslokt door de achter volgers. Ondertussen sloeg voorin de angst toe. Jourdan en Tomasini vielen als eersten af. Op initiatief van Roche en Vi sentini zetten 25 coureurs de achtervolging in, onder wie Breukink, Lubberding, Schal- kers en Wyder. Zo slonk de voorsprong van Volpi en de zij nen zienderogen. Op twintig kilometer van de aankomst had de hergroepering plaats. Lub berding, Van de Velde en Patry reden drie kilometer voorop, maar ondervonden dat het pe loton op de kustweg langs de duizenden souvenirzaakjes en hotels niet te houden was. Bon tempi kreeg steun van alle ploegmaten, die hem de zo ge wilde zege brachten. Uitslag twaalfde etappe: 1. Guido Bontempi (Ita) de 197 kilometer in 4 uur, 54 minuten en 20 seconden (20 seconden bonificatie), 2. Adriano Baffi (Ita) (0.15 bonifica tie), 3. Paolo Rosola (Ita) (0.10 boni ficatie), 4. Flavio Chesini (Ita) 0.05 bonificatie), 5. Urs Freuler (Zwi), 6. Eddy Planckaert (Bel), 7. Silvano Ricco (Ita), 8. Stefano Allocchio (Ita), 9. Christian Chaubet (Fra), 10. Johan van de Velde (Ned), 11. Paul Popp (Oos), 12. Angelo Canzonieri (Ita), 13. Frank Hoste (Bel), 14. Benny van Brabant (Bel), 15. Lu ciano Boffo (Ita), 16. Paolo Cimini (Ita), 17. Brian Sörensen (Den), 18. Alessio Di Basco (Ita), 19. Patrick Serra (Zwe), 20. Jaime Vilamajo (Spa), allen in dezelfde tijd als Bontempi. 2L Peter Pieters (Ned), 27. Moreno Argentin (Ita), 30. Rob Kleinsman (Ned), 31. Jos Lammert ink (Ned), 43. Phil Anderson (Aus), 46. Henk Lubberding (Ned), 54. Daniel Wy der (Zwi), 55. Theo de Rooy (Ned), 59. Stephen Roche (Ier), 60. Robert Millar (GBr), 64. Eric Breukink (Ned), 69. Peter Winnen (Ned), 73. John Talen (Ned), 83. Jan Bogaert (Bel), 94. Guy Nulens (Bel), 96. Martin Schalkers (Ned), 133. Hen- - FOTO AP nie Kuiper (Ned), alien in dezelfde tijd als Bontempi, 156. Jean Habets (Ned) op 1.41,161. en laatste Mauro Gianetti (Ita) op 30.38. Opgegeven: John Bogers en Wim Meijer (Ned). Niet gestart: Massimo Podenzana (Ita). Algemeen klassement: 1. Roche 56.09.25, 2. Roberto Visentini (Ita) op 25 seconden, 3. Breukink (Ned) op 1.35, 4. Roberto Pagnin (Ita) op 1.43, 5. Millar op 2.18, 6. Toni Ro- minger (Zwi) op 2.21, 7. Flavio Giupponi (Ita) z.t., 8. Anderson op 2.37, 9. Davide Cassani (Ita) op 2.52, 10. Winnen op Z58, 11. Emanuele Bombini (Ita) op 3.04, 12. Jean- Claude Bagot (Fra) op 3.07, 13. Steve Bauer (Can) op 3.41, 14. Ar gentin op 4.07,15. Marino Lejarreta (Spa) op 4.09,16. Alberto Volpi (Ita) op 4.11,17. Joakim Mujika (Spa) op 4.13, 18. Kim Andersen (Den) op 4.33, 19. Giuseppe Saronni (Ita) op 4.41, 20. Claudio Corti (Ita) op 4.43, 32. Nulens op 6.24, 39. Van de Velde op 8.08, 52. Wyder op 13.05, 55. Kui per op 13^0, 88. Lubberding 30.24, 96. Habets op 36.31,105. Kleinsman op 40.24,114. Schalkers op 47.27,130. Talen op 1.00.20, 133. Pieters op 1.0L01, 140. Planckaert op 1.07.40, 147. De Rooy op 1.17.54, 148. Lam mert ink 1.18.41, 149. Lammerts op 1.20.16, 160. Bogaert op 1.49.58, 161. en laatste Jesus Prado Huergo (Spa) op 2.21.41. NIEUWSOVERZICHT MEXICO-STAD (Rtr) - Alex Blanchard neemt op de uitda- gerslijst van de World Boxing Council de derde plaats in. Dat blijkt uit de rangschikking, die de WBC woensdag publiceerde. De Europese kampioen in het halfzwaargewicht moet naast ti telhouder Thomas Hearns uit de Verenigde Staten slechts twee boksers voorrang verlenen: de Amerikaan Eddie Davis en de Canadees Don Lalonde. LOS ANGELES (SID) - De come-back van Renaldo Nehemiah, wereldrecordhouder op de 110 meter horden, dreigt op een fiasco uit te lopen. „Ik zie geen kans meer me voor het wereld kampioenschap in Rome te plaatsen", verklaarde de Ameri kaan. Nehemiah heeft nog niet aan wedstrijden meegedaan, sinds hij in februari een hieloperatie onderging. De tijd dringt voor de 28-jarige Nehemiah, die vier jaar lang onder contract stond van een Amerikaanse football-onderne- ming, maar vorig seizoen weer in genade werd aangenomen door de 1AAF. Over drie weken wordt in San José in de staat Californië de Amerikaanse ploeg voor het toernooi in Rome vastgesteld. PARIJS (AFP) - De Argentijnse voetballer Gabriel Calderon heeft een contract voor drie jaar getekend bij Paris Saint-Ger main. Calderon, die 22 keer uitkwam voor het Argentijnse elftal, speelde voor Betis Sevilla. Met de transfer is een vergoe dingsom van anderhalf miljoen gulden gemoeid. DÜSSELDORP (SID) - Bij de vriendschappelijke interland wedstrijd tussen West-Duitsland en Engeland op 9 september in Dusseldorp zijn Britse fans niet welkom. De Football Association heeft de Westduitse voetbalbond laten weten geen toegangskaarten te zullen kopen. Dit naar aanlei ding van de recente vernielingen door Engelse supporters in het buitenland. De Westduitse voetbalbond heeft toegezegd 3000 tot 6000 Britse militairen, die gelegerd zijn in de Rijn streek, toe te laten. Deze groep zal gescheiden worden gehou den van de overige stadion-bezoekers. BONN (Rtr) - Olympisch- en wereldkampioen zwemmen Mi chael Gross komt dit weekeinde voor het eerst sinds maart weer in actie bij een wedstrijd. De 22-jarige Westduitser is hersteld van een ernstige schou derblessure. In Monte Carlo doet hij mee op de 100 meter vrije slag en de 200 meter vlinderslag. PARIJS (AFP) - Dominique Rocheteau speelt volgend seizoen voor Toulouse. De 32-jarige aanvaller, die sinds 1980 voor Paris Saint-Germain uitkwam, tekent deze week een verbintenis voor twee seizoenen. BERLIJN (SID) - Oud-international René Vandereycken ver laat aan het einde van dit seizoen bundesliga-vereniging Blau- Weiss Berlin. De 33-jarige Belg, die vorig jaar na een conflict met zijn mede spelers bij Anderlecht opstapte en naar West-Duitsland ver trok, keert terug naar zijn vaderland. Vandereycken heeft nog geen nieuwe club gevonden. PARIJS (SID) - Het Italiaanse voetbalelftal onder zestien jaar heeft woensdag in Parijs de Europese titel veroverd. In de finale van het toernooi won Italië met 1-0 van de Sovjet- Unie. Aanvoerder Gallo besliste het duel in de twaalfde mi nuut met een rake kopbal. Frankrijk werd derde door een overwinning van 3-0 op Tur kije. BERN (ANP) - De wielerploeg van Peter Post hfeet de komende twee en een half jaar Panasonic-Isostar. Woensdag werd in Bern een contract getekend met de firma Wander AEG, die on der meer de sportdrank Isostar vervaardigt. BRANDBU (AFP) - Jeannie Longo heeft woensdag de zesde etappe van Ronde van Noorwegen voor dames gewonnen. Uitslag zesde etappe: 1. Jeannie Longo (Fra) de 77 kilometer in 2 uur, 2 minuten en 4 seconden, 2. Laima Silporite (Sov) op 21 seconden, 3. Edith Schonenberger (Zwi), 4. Leslie Schenk (VSt), 5. Paula Westher (Zwe), 8. Heleen Hage (Ned), 17. Connie Meijer (Ned), allen in dezelfde tijd als Silporite, 20. Monique Knol op 0.35,26. Monique de Bruin (Ned) op 0.39,53. Petra de Bruin (Ned) op 1.50. Algemeen klassement: 1. Longo 10.32.22, 2. Silporite op 0.37,3. Bage op 0.47, 4. Katrin Tobin (VSt) op 0.53, 5. Ünni Larsen (Noo) op 0.57, 14. Meijer op 2.02,15. Knol op 2.05,16. Monique de Bruin op 2.36,38. Petra de Bruin op 7.56. EPSOM (RTR) - De favoriet Reference Point heeft woensdag de befaamde derby van Epsom gewonnen. Het paard, gereden door de Amerikaan Steve Cauthen en ge traind door Henry Cecil, leidde in de ren van start tot finish. Aan het eind wachtte de eerste prijs van bijna negen ton op eigenaar Louis Freedman. Reference Point had anderhalve lengte voorsprong op Most Welcome, gereden door Paul Edde- ry. De derde plaats ging naar Bellotto met zijn broer Pat Edde- ry. Er waren ongeveer 250.000 toeschouwers, onder wie Konin gin Elizabeth en Prins Philip, op het evenement afgekomen. zomerbloeiers: Dp bestelling raat 27, tel. 01150-17911 oor Jules Spijkers 'IRAEUS - Het gemis aan «n spelverdeler van enige internationale allure zal de Nederlandse basketbalploeg m de komende anderhalve 'eek tijdens het Europees ampioenschap in Piraeus lijven achtervolgen. olen hoefde gisteren niet eens jng te zoeken om de zwakke lek bij de tegenstander te zoe- ïn. Via een 91-84 zege beves- Sde het nog eens de bestaande 'ngorde. En haalde en passant en stevige streep door de reke- ®ng van de Nederlanders, die net zonder hoop op een plezie- fee afloop aan het avontuur in voorhaven van Athene wa- ren begonnen. |»En de uitkomst van zo'n irste wedstrjd bepaalt of je de 'gen ema boven je eigen 'achten uit kunt groeien of pt aangewezen bent op het uent datje meebracht", blikte 'niezend coach Ruud Harre- '!n alvast en niet zonder 'ge zorg vooruit. Twee jaar geleden pinden de )len de Nederlandse ploeg via -100 vast op de laatste plaats het EK in West-Duitsland. i jaar later sleepte de gelou- oe rasschutter Darius Zelyg F team na onder andere een !-74-zege op datzelfde Neder- naar de hoofdprijs van het kwalificatietoernooi voor dit EK in Antwerpen. Waar de internationaal veel meer ervaren Polen al jaren lang uitgaan van een vaste spe lerskern en stramienen die in tussen automatismen werden, is het voor de Nederlandse coach, of die nu Heger dan wel Harrewijn heet, bij voortdu ring improviseren geblazen. Niet in de laatste plaats op de spelverdelerspositie, waar van daan de wedstrijd toch in gang gezet dient te worden. Harrewijn moet zich, nadat zijn 'eerste keus' van vorig jaar (Hagens, Bottse) bedankte, nu behelpen met Cees van Rootse- laar en John Emanuels die geen c.q. nauwelijks enige er varing hebben met het soort basketbal zoals dat op de inter nationale toernooivelden ge speeld wordt. Dat ze op dit ni veau royaal tekort zouden ko men, werd vooraf al gevreesd. „Wat je die jongens zelf dus niet kwalijk kunt nemen", haast coach Harrewijn nu te stellen. En Jos Kuipers, Harre- wijns hoop in bange dagen: „We wisten het vooraf en moe ten er hier mee zien te leven. Het heeft nu ook geen zin meer om te zeuren over de mensen die er hier niet bij zijn. Als we het met dit stel niet redden, blijken we qua talent dus ge woon te kort te schieten". De hoekig spelende, maar gemakkelijk scorende Polen hadden van de beide guards, die Harrewijn gisteren in het rommelige duel inzette, dus weinig te vrezen. Ook niet toen het op scoren aankwam. Twaalf maal legden Van Root- selaar en Emanuels gezamen lijk aan. Slechts drie keer had den ze succes. „Maar wat moet ik hen verwijten als Van Helf- teren en Esveldt, toch m'n meest ervaren spelers, met z'n tweeën ook maar goed zijn voor drie op veertien?", vroeg de bondscoach zich in arren moede af. Het nam niet weg dat het de Polen bij gebrek aan al te veel pressie op de guard-positie nu niet eens zo moeilijk viel Da rius Szczubial, hun enige spel bepaler van internationale klasse, tot het einde toe in de wedstrijd te houden. Halver wege leek hij het eerste slacht offer te gaan worden van de overijver die de Polen in de de fensie aan de dag legden. Op zijn strafblad ontbrak toen nog slechts een kruisje voor die vroegtijdige afmars. Niet be laagd door tegenstanders van belang wist de lepe Szczubial vervolgens nog de volledige tijd uit te dienen. Harrewijn gaf later grif toe, dat het hem ontgaan was dat de Poolse tempomaker de laat ste twintig minuten steeds op de rand van de afgrond geba lanceerd had. „Dus ook gebrek aan ervaring bij de coach", stipte Kuipers, de sterk spe lende Bosschenaar, na afloop aan. Niet alleen binnen de lij nen werden gistermorgen dus taxatiefouten gemaakt. Deze was echter temeer pijn lijk, omdat hij achteraf mede ten grondslag bleek te hebben gelegen aan de ontmanteling van de Nederlandse ploeg. Juist Szczubial zou in de laat ste zes minuten zijn maats pre cies de weg aangeven, waar langs de dreigende nederlaag afgewend kon worden. Direct na de pauze was de Nederlandse ploeg dank zij de scoredrift van Rik Smits (28 punten) en Jos Kuipers (18) uit gelopen naar 45-53. „Toen heb ben we de fout gemaakt te wil len forceren met individuele acties", merkte Kuipers droef op. Van Helfteren, Esveldt en Pieterse vingen bot, waarna de Polen de kans kregen orde te scheppen in het eigen huis, dat even ervoor toch nog royaal op instorten stond. Smits, voor de pauze niet te temmen door de Polen, werd onder de borden nauwelijks nog passend be diend. Net zo min als Kuipers, die met name zijn kansen van buiten de drie-punts-zone aan vankelijk met de uiterste zorg had behandeld. Dat laatste deed in het romme lige tweede bedrijf nog wel Chris van Dinten. De uit de Verenigde Staten terugge keerde Bosschenaar legde zijn hele ziel en zaligheid in het be kampen van de Poolse twee meter-mannen Jehorek, Bin- kowski en Fikiel en behaalde daarbij ook wat persoonlijke succesjes. Vanmorgen in alle vroegte krijgen de Nederlanders Israel te bestrijden. „In de afgelopen weken hebben we ze twee keer gepakt", sprak Kuipers zich gisteren alvast moed in. Maar Harrewijn, niet zonder zorg: „Polen heeft Zelyg en Israel Jamchi. Spelers die iets kunnen laten gebeuren, creatief genoeg zijn om de wedstrijd een beslis sende wending te geven. Zo'n type speler missen wij nu een maal". Van die extra klasse zijn Harrewijns troeven Kui pers en Smits nog niet. POLEN - NEDERLAND 91-84 (40- 45) - Scores Nederland: Emanuels 3, De Waard 9, Van Rootselaar 7, Esveldt 4, Smits 28, Van Dinter 10, Van Helfteren 2, Pieterse 3, Kui pers 18. Scores Polen: Zelig 29, Bo- ryca 2, Jehorek 6, Binkowski 12, Szczubial 11, Fiedler 9, Fikiel 22. UITSLAGEN Groep B: Israël - Tsjechoslowakije 99-83, Polen - Nederland 91-84, Ita lië - West-Duitsland 84-78. Stand: Israël 1-2, Polen 1-2, Italië 1-2, West-Duitsland 1-0, Neder land 1-0, Tsjechoslowakije 1-0. De uit de verenigde Staten overgekomen Nederlander Van Dinten (links) tracht te scoren in het duel met POlen.

de Stem | 1987 | | pagina 9