pan 'Geen giftig afval vanuit Den Haag' Eis tien jaar cel voor ontvoerders BIJ OVERNAME ONTSTAAT GROOTSTE UITGEVERS-COMBINATIE Honecker op bezoek in Nederland 1500 banen weg bij Verblifa 1 )e$re|yct BINNENLAND DE STEM COMMENT A AR Lichtpuntje Onvoorspelbaar pE STEM BINNENLAND DONDERDAG 4 JUN11987 OP STORTPLAATS BRUSSEL AMSTERDAM (ANP) - Elsevier heeft het be stuur van Kluwer laten weten dat zij een open baar bod op deze collega-uitgever in Deventer voorbereidt. I Het is niet duidelijk of Elsevier Kluwer tegen betaling in con- tanten wil overnemen of dat er sprake zal zijn van aandelen- ruil. Elsevier zegt in een ver- I klaring wel te menen, dat de huidige aandelenkoersen de I waarde van de ondernemingen i goed weergeven. Deze koersen zullen dan ook als uitgangs punt dienen. Gisteren werd op de Amsterdamse beurs voor Elsevier 47,80 betaald en voor Kluwer ƒ266. Bij Kluwer was woensdagavond niemand voor commentaar bereikbaar. 'Meegeleende' rente VALERIE ALBADA JELGERSMA NOG STEEDS NIET DE OUDE Dapper De Korte: nog geen besluit kernenergie Pompbediende Rotterdam vermoord Prestatieloon Shell van de baan SOBI vraagt om getuigenverhoor Soldaat op wacht eerder schietklaar Zon en maan Hoogwater Scheepsberichten T28 T5Ï I belangrijkste wes- I lustrielanden wordt Jgereageerd op het van Volcker, maar ft niet al te veel et Greenspan. Japan j eld gelooft niet dat hetaire beleid van rastisch zal worden j fl. En in West-Europa er op dat ook in het langzamerhand de de overhand krijgt J verdere koersdaling (dollar moet worden len. valutamarkten heeft fiter minder vertrou- ïreenspan. Hoewel de I hge koersdaling, direct aftreden van Volcker, 'technische' reactie vorden omschreven, geldhandelaren sterke hommelingen van de liet uit. lin de Derde Wereld is I pker niet gerust op de de ontwikkelingen. stond bij de schul- den bekend als een faarmee te praten viel. an ook die serieus wilde aken over mogelijke Ingen van de schulden- ■men. lenspan is uit ander hout I pen. Hij zal zeker harder j sc mldenlanden optre- fin _jn voorganger. Elke I krediet aan de arme i zullen ze moeten 'ver- door een straf finan- bn economisch beleid te andere woorden: de riem zal in de schulden- i verder moeten worden bhaald willen die landen pid rekenen op Ameri- kapitaal. En dat is voor tnden geen blij vooruit- Herman IRAN Bandar Abbas Bandar e Lengeb- Jash Chah Bato DHOFAR Thamanl ^kuria mupia SSalaiah^ i geloven, dat Moskou op het langswegen voor de westerse lachtegangen over de Ameri- Golf veroorzaakt grote be- ol Hill. Desondanks gaat de loor: met het escorteren van Iepen en zelfs af en toe het on- Ipassagiervliegtuigen. Het is let Congres roept om het toe- ilogswet, die het het vetorecht over het inzetten van Ameri YRIGHT THE GUARDIAN/DE STEM Bovendien, zo draagt de Nederlandse EG-delegatie in Brussel met overtuiging uit, ^ou het in elk geval voor de Nederlandse bevolking onbe- rijpelijk zijn als na afloop van het Tsjernobyl-regime zou worden teruggekeerd Inaar de situatie die ook vóór [deze kernramp bestond. In niet de geringste kringen fis al verondersteld, dat Ne- I derland alleen maar zo hard I op het aambeeld van de nu cleaire veiligheid hamert om straks thuis des te gemakke- lijker de bouw van twee nieuwe kerncentrales te kun nen 'verkopen', een doel waaraan ook de nu in Neder land lopende informatiecam pagne over wat radio-actieve straling precies is, niet vreemd zou zijn. Maar of het de voorstan ders van méér kernenergie in het huidige Nederlandse ka binet lukt om langs deze Brusselse omweg de wellicht belangrijkste erfenis van oud-milieuminister Winse- mius, een nieuw moratorium op kernenergie, om zeep te helpen, is zeer de vraag. Want vooralsnog heeft de Nederlandse staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, die in een vorig leven bekend stond als een fanatiek aan hanger van de vreedzame atoomsplijting, ondanks al zijn inspanningen slechts Portugal en Ierland voor zijn standpunt kunnen winnen. En dat is een gelegenheids coalitie, die tot nu toe niet als Europa's meest toonaange vende bekend staat DEN HAAG (ANP) - Er kan geen giftig afval van de ge meente Den Haag op ille gale wijze in een stortput in België terecht zijn gekomen. nat zei woensdag een woord- 1 voerder van de gemeente Den 1 Haae naar aanleiding van het [«richt dat van 1884 tot 1987 chemisch afval uit Zuid-Hol land illegaal naar een zand groeve bij Brussel zou zijn ge bracht. Een Schiedams bedrijf i zou het zonder vergunning hebben ingezameld en naar België hebben getransporteerd. Tenzij we beduveld zijn, maar daar gaan we niet vanuit. y/ij menen zaken te doen met bonafide afvalafnemers. Wij hebben echter geen verant woordelijkheid voor het afval van particulieren. Die moeten dat bij de provincie melden. Volgens de Wet Chemische Af valstoffen moeten wij ons al leen bekommeren om wat er met ons eigen afval gebeurt", aldus de woordvoerder. De provincie Zuid-Holland heeft woensdag toegegeven dat tienduizend kubieke meter grond van de verffabriek Tita- nine in Leidschendam in de zandgroeve is gestort. „Dat is ook bij het justitiële onderzoek gebleken. De provincie heeft toestemming verleend na een procedure volgens de eigen verordening niet helemaal ge volgd te hebben. In die proce dure wordt aan alle betrokke nen negentig dagen de tijd ge gund om een advies te geven over het verstrekken van een ontheffing van die verorde ning", aldus een woordvoerder van de provincie Zuid-Holland woensdag. Niet reageren is volgens de woordvoerder gelijk aan in stemmen. „Bij de ontheffings procedure voor Titanine is in tegenstelling tot wat gebruike lijk is een instantie overgesla gen, namelijk de Openbare Vlaamse Afvalstoffen Maat schappij (OVAM). Die rea geerde dus ook niet". In het onderzoek van het openbaar ministerie in Rotter dam naar het illegaal inzame len en transporteren van che misch bedrijfsafval naar Bel gië door een Schiedams bedrijf zal aan de orde komen in hoe verre de rol van Nederlandse overheden eventueel een 'straf uitsluitingsgrond' oplevert. Dit zei de Rotterdamse offi cier van justitie mr. H. Smid gisteren in een reactie op de mededelingen van een woord voerder van de provincie Zuid- Holland. Zuid-Holland heeft in één geval een procedure-fout gemaakt bij het geven van toe stemming voor transport en stort van tienduizend kubieke meter grond van de verffa briek Titanine in Leidschen dam in een Belgische zand groeve, aldus de woordvoerder. Elsevier wil Kluwer kopen Overeenkomstig de fusiecode van de SER heeft Elsevier het Kluwer-bestuur uitgenodigd overleg over de plannen te voeren. In afwachting van dat gesprek wil Elsevier geen verder commentaar geven. Elsevier en Kluwer behoren tot de grootste uitgevers in ons land met activiteiten die zowel boeken, tijdschrijften als dag bladen omvatten. Met een overneming van Kluwer zou Elsevier de huidige nummer één, VNU, van haar plaats ver dringen. Elsevier had vorig DEN HAAG (ANP) - Het is niet langer toegestaan de rente die wordt 'meege teld' bij een hypotheek (en bij de hoofdsom opgeteld) af te trekken voor de loon- en inkomstenbelasting. Dat heeft staatssecretaris Ko ning (van Financiën) besloten, zo blijkt uit antwoorden op ka mervragen van de socialist Kombrink. jaar een omzet van 1568 mil joen en Kluwer van 966 mil joen. VNU kwam op ƒ1735 mil joen. Op basis van de huidige beurskoers ligt de waarde van Kluwer voor Elsevier rond de 645 miljoen. Elsevier, die vorig jaar de winst zag stijgen van 101 mil joen tot 123 miljoen, is eige naar van de Nederlandse Dag blad Unie NDU, met als be kendste titels Algemeen Dag blad en NRC Handelsblad. Het concern is ook uitgever van de Grote Winkler Prins-encyclop- die en is zeer sterk in weten schappelijke uitgaven. Sterk actief is het bedrijf ook in de VS. Andere belangen bevinden zich verschillende Europese landen en het Verre Oosten. Er is sprake van een grote liquidi teit, eind vorig jaar 500 mil joen. Topman Vinken ver klaarde bij de presentatie van het jaarverslag over 1986 dat dit geld hem niet in zijn zak brandde, maar dat Elsevier blijft uitkijken naar aantrek kelijke overnemingskandida ten, bij voorkeur In Engeland of de VS. Hij meende gezien de con centratietendentie in de weste lijke wereld dat Elsevier twee mogelijkheden in de toekomst overhoudt, opgaan in een gro ter geheel of een fusie. Elsevier heeft 6460 mensen in dienst, waarvan 1400 buiten Neder land werken. VOORDAT regering, ondernemers en vakcentrales dinsdag aan het Voorjaarsoverleg begonnen, gaf vrijwel niemand een cent voor het welslagen ervan. Men zou het hooguit eens worden over de noodzaak tot scholing, waardoor werklozen iets meer kans zouden krijgen op een plaats op de overbevolkte arbeidsmarkt. Een centraal akkoord over de lonen werd allen/vege als 'onbe reikbaar' bestempeld. Grote verbazing dus toen er na een dag vergaderen toch een soort 'centraal akkoord' uit de bus rolde, al gaat die kwalificatie wel erg ver. 'Centrale goede voornemens' is meer in overeenstemming met de gemaakte 'afspraken'. Nu is de weg naar de hel geplaveid met goede voornemens. Met andere woorden: als het bij goede voornemens blijft zijn we in september, als er spijkers met koppen moeten worden geslagen, nog net zover van huis als we vóór dinsdag dachten te zijn. De drie partijen hebben elkaar plechtig beloofd samen via loonmati ging de werkloosheid aan te pakken, nu het kabinetsbeleid geen noemenswaardige daling van de werkloosheid tot gevolg heeft. Dal is mooi, hoopvol en in ieder geval beter dan met kwade kop pen uit elkaar gaan. Een lichtpuntje temidden van de berichten over een inzakkende economie en financiële tegenvallers. MAAR DE 'afspraken' roepen vooralsnog meer vragen op dan er worden beantwoord. Zo heeft het kabinet de vakbeweging tot loonmatiging overgehaald met de belofte dat het eens zal bekij ken of een gelijkwaardige behandeling van ambtenaren en uitke ringsgerechtigden met werknemers in het particuliere bedrijfsle ven 'vorm gegeven zou kunnen worden'. Dat is een dermate vage omschrijving dat het kabinet er straks alle kanten mee op kan. Bovendien heeft Lubbers het ontluikend optimisme bij de ambte naren meteen de grond ingeboord door er de voorwaarde aan te verbinden, dat zoiets alleen mogelijk is binnen de financiële gren zen. En daar zit de adder onder het gras. Want het geld voor ho gere ambtenarensalarissen is er gewoon niet. Of Ruding moet voor Prinsjesdag nog een wonder uit de hoge hoed toveren. Lubbers heeft richting vakbeweging water in de wijn kunnen doen, uitgaande van een forse loonmatiging in de particuliere sector. Het liefst ziet Lubbers helemaal geen loonstijging, zodat die gelijkwaardige behandeling van de ambtenaren de schatkist hauwelijks geld zou kosten. De loonontwikkeling tot nu toe geeft ie premier echter niet veel hoop, het gedrag van veel individuele '"dernemers nog minder. oonmatiging heeft een betere kans van slagen als de koop kracht op peil wordt gehouden door het verlagen van belastingen n sociale premies. De kans daarop is echter ook gering. Het ka- llnet zal straks zelfs alle zeilen bij moeten zetten om te voorko ken dat belastingen en premies volgend jaar juist moeten wor- ien verhoogd om het financieringstekort niet onverantwoord 'dog te laten oplopen. [o feite zitten kabinet en sociale partners aan alle kanten klem. vorden de lonen niet gematigd omdat de overheid de lasten niet 'eriicht, dan worden de ambtenaren zeker niet gelijk behandeld. Heeft Ruding geen enkele ruimte voor een geringe lastenverlich- lln9 en ziet hij zich zelfs genoodzaakt de belastingen en sociale sremies iets te verhogen, dan komt er van loonmatiging niets te- 'echt. En als de gelijke behandeling van ambtenaren een te grote lanslag doet op de schatkist kan het kabinet ook fluiten naar oonmatiging. In alle gevallen schieten overheid en sociale part us hun doel - het terugdringen van de werkloosheid - voorbij, ortom, een avontuur met onvoorspelbare afloop. Erich Honecker, voorzitter van de staatsraad van de DDR, in een ongedwongen gesprek met premier Lubbers. - fotoanp DEN HAAG - De Oostduitse leider Erich Honecker heeft gisteren gezegd dat het Warschaupact voorstander is van vermin dering met een kwart van de conventionele troepen in Oost- en West-Europa voor het jaar 1990. Honecker, die woensdag voor een driedaags offi cieel bezoek in Nederland arriveerde, zei dit in een bespreking met premier Lubbers en minister van Buitenlandse Zaken Van den Broek. Vorige week waren de leiders van het Warschaupact bijeen in Oost-Berlijn. Volgens een zegsman die de bespreking in Den Haag van nabij volgde gaf Honecker toe dat er sprake is van 'een zekere onevenwichtigheid' in het aantal conventionele troepen van de NAVO en het Warschaupact. Van Nederlandse zijde werd Honecker meege deeld dat Nederland liever zou zien dat er hele eenheden tegen elkaar weggeschrapt worden, dan dat er alleen manschappen verwijderd wor den. Honecker zei voorts dat op de Warschaupact- vergadering duidelijk was geworden dat verifi catie ter plaatse en een toekomstig wapenver- minderingsakkoord tussen de supermachten geen problemen zouden opleveren voor de lidsta ten van het bondgenootschap, aldus de zegsman die om anonimiteit verzocht. Hij beschreef de sfeer van de gesprekken als 'uitstekend'. DEVENTER (ANP) - Het totale aantal arbeidsplaat sen van ruim 5000 bij Tho massen Drijver, Verblifa moet in april 1989 zijn ver minderd tot ongeveer 3500. Dit deelde de president-direc teur T. Kiewik woensdag op de in Deventer gehouden aandeel houdersvergadering mee. „Het doet ons zeer veel pijn dat zo veel mensen uit het bedrijf moeten verdwijnen, maar we moeten kiezen tussen twee kwaden. We moeten deze maatregelen nemen als we wil len overleven'. Hij gaf toe dat Thomassen Drijver een heel moeilijke pe riode doormaakt, maar zei er bij dat het bedrijf versterkt uit de reorganisatie te voorschijn zal komen. Voor de herstructu rering is ƒ56 miljoen beschik baar; dat bedrag is bestemd voor verplaatsing van produk- tiemiddelen, afboekingen op buiten gebruik gestelde pro- duktiemiddelen en de opvang van de sociale gevolgen van de personeelsafvloeiing. Een aandeelhouder merkte op dat er door de massale af vloeiingen grote spanningen zullen optreden. Hij vroeg hoe de leiding deze denkt op te los sen. Kiewik antwoordde dat er heel gericht aan de nieuwe structuur wordt gewerkt Hier bij zal worden geprobeerd de overgebleven werknemers te motiveren voor de nieuwe pro gramma's. Van onze verslaggever AMSTERDAM - „Als u de zaak niet stilhoudt, dan moeten wij helaas uw doch ter afmaken. Wij zijn toe vallig twee schietgrage jon gens en we knallen er graag op los." Dat kreeg mevrouw Albada Jelgersma, moeder van de ont voerde 10-jarige Valerie, door de telefoon van de ontvoerders te horen. De zaak blééf uit de publiciteit. De politie wist de ontvoerders op te sporen en be vrijdde Valerie. Vervuild maar gezond, geen losgeld, snelle be kentenissen, een 'ronde' zaak en een gelukkige afloop. Gistermorgen stonden in Amsterdam de twee ontvoer ders voor de rechter. En de af loop, zo toonde de rechtzaak, is helemaal niet zo gelukkig. Want Valerie, die de gruwe lijke ontvoering en gijzeling (met wapengeweld meege sleurd, twee weken op een don kere zolder op een bed, vastge bonden aan een touw om haar nek) aanvankelijk zo dapper leek te hebben doorstaan, is de oude Valerie niet meer. Meer dan drie maanden na haar be vrijding is ze nog steeds doods bang, durft niet alleen naar het toilet. De psycholoog die haar behandelt constateert een grote terugslag. De officier van justi tie: „Het gaat niet zo goed met haar." Een reden te meer voor de officier, om de hoogst moge lijke straffen te eisen: tegen beide ontvoerders 10 jaar en 8 maanden. Een buitengewoon strenge straf, „want als een ontvoering zonder straf blijft, loont de misdaad en zal dit de laatste ontvoering niet zijn". Aan de andere kant hebben de twee ontvoerders zich door hun half naïeve en amateuris tische ontvoering en afpersing nog verder in de puree gewerkt waar ze al in zaten. Twee men selijke wrakken, kapotgeslagen door een mislukte jeugd en een mislukt leven. Hulp is zinloos, te laat Ze hebben spijt, maar worden vooral verteerd door wraakgevoelens en uitbar stingen van primitieve agres sie. Een lange gevangenisstraf geeft voeding aan nieuwe wraakgevoelens en agressie te gen de wereld. Valerie, dochtertje van de di recteur van levensmiddelen groothandel Unigro, werd in de avond van 10 februari uit haar ouderlijk huis in Laren op ruwe wijze ontvoerd door twee mannen met wapens en bivak mutsen. Daarbij werd de aan wezige huishoudster vastge bonden. De ontvoerders zoch ten een ouder lid van de (wel gestelde) familie en namen de totaal overstuur geraakte Va lerie mee als gij zeiaartje. Op de donkere zolder van het huis van een van de ontvoerders aan de Orgelhof in Etten-Leur werd ze aan een bed vastge- kluisterd: om haar nek een touw, dat vastzat aan een ha- nebalk van de zoldering. De voorbereidingen waren al in november begonnen, toen Rob G. de 27-jarige Adri H., bijgenaamd 'de Rat', zwervend tussen Zevenbergen en Ooster hout, warm maakte voor de ac tie. G. liep al langer met het plan rond, maar had nog geen 'maat' bereid gevonden, mee te doen. Het doodsbange kind moest via briefjes en cassettes haar ouders laten weten, dat ze nog leefde. „Lieve pappie en mam mie, haal me hier toch alsje blieft weg. Die twee gemene mannen willen 5 miljoen mark, geef ze dat toch. Ik mis jullie zo, ik huil elke dag, ik verveel me zo." Op de 12e dag, 22 februari, de dag dat het losgeld overgedra gen zou worden bij een benzi nestation aan de A 27 bij Dorst (ten oosten van Breda) wist de politie in Etten-Leur via de te lefonische onderhandelingen vanuit een telefooncel vlakbij G.'s huis dat Valerie leefde en in het huis was. G. en H. wer den aangehouden, Valerie op de stikdonkere zolder gevon den. Op de rechtzitting voor de Amsterdamse rechtbank, met mr.U.W. baron Bentinck als president, kwam uit de ont voerders niet veel. G., baard, donker, keurig in het pak, wei gerde te praten. De jongste, Adri H., sjofel, sluik lang haar, bekende alles wat hem ten laste werd gelegd, maar wilde niet door de rechtbankteke naars getekend worden. Van beiden werd door psy chologische en reclasserings- rapporten een trieste achter grond geschilderd. Rob G. voor een groot aantal kleine zaken eerder opgepakt, verslaafd aan alcohol, een jeugd doorge bracht in tehuizen en Rekkense Inrichtingen want hij was het zwarte schaap in de kinder rijke familie en was 'uit het ouderlijk nest gevallen'. Hij werd tijdens het doorne men van het rapport uit de zaal geleid, want hij kon het emo tioneel niet aan. Driemaal ge trouwd geweest, uit twee hu welijken een zoontje en een klein dochtertje. Zijn geweten onvoldoende ontwikkeld, in eigen ogen een 'superman' met grootheidswaan. Steeds uit op „wraak nemen op het leven en de wereld, die hem zo onrecht vaardig behandelde: ik zal het ze wel betaald zetten". Hij werd in lichte mate vermin derd toerekeningsvatbaar geacht. De jongste ontvoerder Adri had het puur voor het geld ge daan, 'binnen willen zijn'. Een eerder vonnis wegens zware mishandeling, een reeks van veroordelingen wegens (dron ken) rijden zonder rijbewijs en vernieling. Zwervend, een al coholprobleem, vader overle den. Het enige dat voor hem telde was de motorclub in Oos terhout, waarvan hij vice-pre sident was. Slapen deed hij er in het clubhuis. Naïef, primi tief, een anti-sociale persoon lijkheid, zei het rapport, maar wel volledig toerekeningsvat baar. Echte schuldgevoelens heeft hij niet, wel vindt hij het 'rot voor het kind'. Officier van justitie mevr.mr.J.van der Plaat trok vergelijkingen met de ontvoe ringszaken Van der Valk en Heineken: een even zware schokwerking voor Valerie en haar ouders, laaghartig, veel leed toegebracht. Rob G. maakte toch gebruik van zijn recht op een laatste woord: „Wat ik echt voel, weet ik pas als de deur achter me dichtvalt. Dan breekt de hel los. Dat heeft te maken met wat ik het meisje en haar familie heb aangedaan, ja. Spijt is ook maar een woord. Ik ben zelf ook gestraft; werk weg, huis weg, kinderen weg, vrouw weg. Ik neem de naam Valerie mee mijn graf in." Uitspraak volgt 17 juni A V5 Laten we ons vast schrap zetten voor de pinksterdrukte. Een lang weekend maakt veel mensen onrustig en onze snelwegen zullen het voelen. Nog voor het weekend kunt u ziekenhuisbedden over de straat zien rollen. Er gaan ziekenhuizen dicht, patiënten worden gestapeld, ledikanten uit het raam gegooid. Er wordt bezuinigd op de gezondheid. Wie zeker wil zijn van zijn bed, moet er de eerste weken gewoon op blijven liggen. Dat schrikt de ophaaldienst van de regering misschien af. Beddegoed of -fout? Deze maatregelen raken ledikant noch wal. Het sloop-beleid van de regering is te laken. Van mij krijgen ze niets, zelfs geen vetkussentje. Als er nog meer gaten in de begroting vallen, zegt Lubbers; Nederland is beter! Alle ziekenhuizen gaan dicht. We niet lekker is, gaat maar naar een fitnesscentrum. Mogelijk kunnen zieken met wat geld terecht in een privékli- niek. Want industriëlen met te veel centen springen in het ge zondheidsgat dat de regering laat vallen. Neem uw bed op en handel. Toch is er ook nog goed nieuws op het gebied van gezond heid. Minister Braks is zo gezond als een vis en we krijgen geen kerncentrales op De Korte termijn. MERIJN NIEUWSOVERZICHT DEN HAAG (ANP) - Minister De Korte van Economische Za ken verwacht dit jaar geen besluit over de bouw van nieuwe kerncentrales in ons land, zoals in de bedoeling lag. Hij zei dit woensdag tijdens een overleg met de kamercomissie voor Eco nomische Zaken over het Elektriciteitsplan voor de komende tien jaar. De ramp met de kerncentrale in Tsjernobyl was voor de regering aanleiding tot een dringende heroverweging van de beoogde uitbreiding van kernenergie ten behoeve van de elektriciteitsopwekking. De SEP (Samenwerkende Elektrici- teits Produktiebedrijven) is verbaasd over de opmerking van minister De Korte. Volgens adjunct-directeur M. van Loon van de SEP willen de elektriciteits-produktiebedrijven op korte termijn een toelichting op zijn uitlatingen. ROTTERDAM (ANP) - In een pompstation aan de Parallel straat in Rotterdam is gister morgen het stoffelijke over schot van de 59-jarige pomp bediende L. Leefiang aange troffen. De man is met messte ken om het leven gebracht. Nadere gegevens ontbreken nog. Het onderzoek duurt nog voort. Op de foto wordt de eigenaar van het pompstation getroost nadat hij zijn mede werker, die al tientallen jaren bij het bedrijf in dienst was, gistermorgen dood aantrof. ROTTERDAM (ANP) - De invoering van prestatieloon bij Shell is de komende twee jaar voor CAO-personeel van de baan. In een definitief eindbod dat de Shell-directie de vak bonden woensdag deed voor een nieuwe CAO, is de invoering van prestatieloon tot tevredenheid van de bonden niet meer te rug te vinden.Niettemin noemen zij het totale bod van de direc tie onvoldoende. Het zal zowel door de Industriebond FNV als de Industrie- en Voedingsbond CNV met een neutraal advies aan de leden worden voorgelegd. Het opgeven van het presta tieloon is 'het resultaat van de onderhandelingen', zei een Shell-woordvoerder woensdagavond. AMSTERDAM (ANP) - De Stichting Onderzoek Bedrijfs In formatie (SOBI) en haar voorzitter, Pieter Lakeman, privé hebben zich tot de Hoge Raad gewend met het verzoek getui gen te mogen horen tegen het constructiebedrijf Hollandia Kloos, Zij willen met het getuigenverhoor bewijzen dat de on derneming onrechtmatig is verrijkt. Volgens SOBI heeft Hol landia Kloos, die voor een derde eigendom is van premier Lub bers, de Nationale Investeringsbank onjuist geïnformeerd bij het aanvragen van een door de overheid gegarandeerde NIB- lening en heeft de Nederlandse Credietverzekeringmaatschap- pij (NCM) onverplicht 20 tot 30 miljoen gulden aan Hollandia Kloos uitgekeerd nadat het kabinet-Lubbers had toegezegd de NCM schadeloos te stellen. DEN HAAG - Militair bewakingspersoneel mag voortaan be schikken over een wapen dat eerder 'schietklaar' is dan totnog toe het geval was. De bewaker zal in geval van nood sneller in staat zijn een kogel af te schieten, al is er nog steeds geen sprake van dat het geweer 'op scherp' mag staan. Dat blijkt uit een brief van minister Van Eekelen (Defensie) aan de Tweede Kamer. De Kamer heeft enige tijd geleden na een inbraak in een wapenopslagplaats in een kazerne geklaagd over de bewa king van wapenkamers. VANDAAG/ Zon op: 05.23 Zon onder: 21.54 Maan op: 12 45. Maan onder 02.28 MORGEN/ Zon op: 05.22. Zon onder: 21 55 Maan op: 13.59. Maan on der 02.38 VANDAAG/ Bath: 09.22-21.47. Hansweert 08 54-21 17. Terneuzen: 08.28- 20.51 Vbssingen: 08.09-20.31. Wemeldinge: 09.30-21.40 MORGEN/ Bath 10.23-22.48. Hansweert: 09.53-22.18. Terneuzen: 09.30-21.52. Vlissingen: 09 10-21.32. Wemeldinge: 10.25-22.45. GROTE VAART/ BARKEN 02 te Rauma, BLACK SEA 03 vn Lovisa, BREDA 02 vn Arun nr Singapore, BROERE AQUAMARINE 03 te Rotterdam, CLARENCE 02 485 wzw Landsend nr Felixstowe, CORAL ISIS 02 vn Teesport nr Antwerpen, LANAI 03 vn Cristobal nr Cork, MAASSLOT 02 400 w Manila nr Yosu, NED- LLOYD BANGKOK 02 20 zzw Port Moresby nr Surabaya, NEDLLOYD CO LOMBO 02 te Singapore, NEDLLOYUD DEJIMA 02 65 nw Sao Vicente nr Port Said, NEDLLOYD DELFT 03 te Port Kelang, NEDLLOYD HOORN 02 vn Le Havre nr Southampton, NEDLLOYD LOIRE 02 125 zo Salvador nr Porl ot Spain, NED LLOYD VAN NECK 03 1000 z San Diego nr Yoköhama, NISO 02 rede Fujairah, PRINS MAURITS 02 vn Fredericia nr Leixoes. KLEINE VAART/ AMANDA SMITS 03 te Port Kembla, ARCA 02 vn Ravenna nr Gibraltar, BONTEGRACHT 02 te Bilbao verw, CASABLANCA 02 50 n Oran nr Port Said, COLD EXPRESS 04 te Pointe Noire verw, COMBI TRADER 02 300 n Las Palmas nr Lome, GEZIENA 02 ven Rotterdam nr La Spezta, HEEMSKERK GRACHT 02 90 w Sao Vicente nr Chatham, KONINGSGRACHT 02 thv Aleutian eil. nr Poitlamd, MARE NOVUM 02 te Rotterdam, PACIFIC LILY 02 te Busan, PA CIFIC VIOLET 02 300 o Beira nr Puerto Rico, PALMGRACHT 02 te Las Palmas verw, ROZENGRACHT 02 vn Tornio nr Ornskoldsvik, SINGELGRACHT 03 180 nno Finisterre nr Casablanca, STELLA NOVA 03 te Rotterdam. STELLA PRIMA 02 1 50 zzo Suez nr Suez, UNDEN 04 te Ghent verw, YEMEN PIONEER 02 900 ono Port Sudan nr Hodeidah

de Stem | 1987 | | pagina 3