Indiase boeren binden strijd aan met tijger RIE SYMPOSIUM OYER DANSEN IN DE ROLSTOEL Prikpistool bepaalt kwaliteit van varken VERNUFTIG SPANNING Eerste tes middel be Olies, Unil Docdata o AMSTERDAM DE STEM EXTRA OP WOENSDAG WOENSDAG 3 JUN11987 T11 „Ik ben pas, nou ja pas, twaalf jaar invalide. Ik kan bijna niet lopen. Thuis lukt het me nog wel om, met een stok, van de ene stoel naar de andere te gaan. Tip Omzetten Samen NAUWKEURIGE VASTSTELLING VAN VET- EN VLEESVERHOUDING Computer Duur Trots Drank Gesloten boek COLOMBO - De spanning tussen India en Sri Lan zijn verder opgelopen na moord op busreizigers in midden van Sri Lanka, milseparatisten overvie vanmorgen een bus waa voornamelijk boeddhis sche monniken zaten. De Srilankese premier, Ra singhe Premadasa, deelde parlement mee dat 32 men zijn doodgeschoten. INTERNATIONAAL 1 Dansen zonder voeten Door Mick Salet Maar niet méér dan een paar meter. Daarna kan ik niet meer op mijn benen staan. Ik kan niet zonder rolstoel de deur uit. Het is een ziekte. Iets met de bloedcirculatie. Twaalf jaar geleden begon de ellende. Ik heb jaren in het ziekenhuis ge legen. Zonder er maar één weekeinde uit te komen. De eerste twee jaar heb ik plat moeten liggen. Ik kon gewoon niet rechtop komen. Maar na allerlei operaties lukte dat op een gegeven moment weer. En na drie jaar kon ik uit het zie kenhuis. In een rolstoel. Ik kreeg een aangepaste wo ning. In Amstelveen. Eerst ben je dolgelukkig dat je weer een eigen huis hebt. Een thuis. Dat je weer tussen je eigen spul letjes zit. Maar na een tijdje komen de muren op je af. Je moet iets om handen hebben. Iets om voor te leven. Je kunt jezelf wel bezig houden met handwerken, maar borduren en breien is niet genoeg. Ik heb truien voor de hele familie ge breid. Voor allerlei vrienden en bekenden heb ik wel iets ge borduurd. Heel leuk. Heel crea tief. Maar je wilt toch iets méér met je leven. Ik was altijd druk in de weer geweest. Ik was kleuterleidster. En was verder altijd met dan sen bezig. Mijn oom had een dansschool. Daar was ik assis tente. Ik gaf les aan beginners en gevorderden. Alle stijlen. Rock and roll. Tango. Disco. Ballroom. Volksdansen. Alles. En altijd. Dansen was was echt mijn leven. Tot ik ziek werd. Eerst denk je alleen maar aan beter worden. Al die tijd in het ziekenhuis. De pijn. De ope raties. De revalidatie. Al die el lende. Ik dacht niet dat ik ooit nog zou kunnen dansen. Ook niet toen ik weer thuis was. Totdat een vroegere collega, een dansleraar, me belde met een tip. Hij had in Engeland mensen in rolstoelen zien dan sen. Dat leek me eerst helemaal niks. Dat kan niet. Dacht ik. Want van jongsaf is je toch in geprent dat je alleen kunt dan sen als je kunt lopen. Dansen? Dat doe je met je voeten. Dacht ik toen. Maar omdat ik méér wilde doen dan breien en borduren, ben ik toch gaan kijken. En toen ik die Engelsen in een rol stoel zag dansen, wist ik dat het mogelijk was. Schitterend. Als je het één keer gezien hebt, dan sla je je voor je hoofd dat je er ooit ne gatief over hebt kunnen den ken. Het kan zó sierlijk zijn. Zó muzikaal. Als het goed gedaan wordt, valt het je na een paar minuten helemaal niet meer op dat mensen in een rolstoel zit ten. Dan zie je alleen nog maar mensen dansen. Toen ik daarna collega's voorstelde om ook in Neder land aan rolstoeldansen te gaan doen, werd er gek geke ken. Je zag ze denken: haar be nen zijn niet al te best meer, maar haar hoofd is ook niet meer helemaal in orde. Dat soort reacties blijf je al tijd houden. Mensen blijven het raar vinden als ze er voor het eerst van horen. Maar wie het eenmaal gezien heeft, weet dat het kan. En hoe. Daarom werkt de Nederlandse Vereniging van Dansleraren ook van harte mee. Niet omdat invaliden zie lig zijn. Wel omdat vakmensen zien dat rolstoeldansen écht dansen is. Dat je een wals en Door de deur van de dans school klinkt muziek. Een Engelse wals. En de stem van een danslerares en de heren pakken met de rechterhand het rechterhandvat van de rol stoel van de dame. .Corrie van Hugten (43). Ze was de eerste lerares in het rolstoeldansen van Ne derland. En is secretaresse van de Stichting Rolstoel- dansen Nederland. Deze stichting organiseert maandag 15 juni een sym posium over het zwieren en draaien in de rolstoel. Is dat echt dansen? Het woord aan Corrie van Hug ten. een tango ook in een rolstoel kunt dansen. Het karakter van de dans moet ook als rolstoeldans dui delijk zichtbaar zijn. Pas als een je een bepaalde dans ook zónder muziek herkent, is het goed. Dan ben ik pas tevreden. Het klinkt misschien erg op timistisch, maar ik denk dat alle dansen om te zetten zijn tot rolstoeldans. Dat moét lukken. Al blijven er natuurlijk wel problemen. Het moeilijkste is om danspas sen voor twee voeten om te zet ten in iets voor vier wielen. Dat is niet altijd mogelijk. Een rol stoel kan vooruit en achteruit. En ook draaien en bochten ma ken gaat wel. Maar het is, net als met een auto, onmogelijk om opzij te gaan. Terwijl dat bij dansen heel vaak moet ge beuren. Heel veel voetbewegingen kun je onmogelijk met vier wielen maken. Dat moet je dus vergeten. Om oogcontact te houden moet de danser in de rolstoel daarom meer met het bovenlichaam draaien. En dan de maat. Bij het rol stoeldansen is er niet een be weging op elke tel van de maat, maar een aanzet van de wielen op elke eerste tel van de maat. Dus niet: Eén..stap. Tweestap. Driestap. Vierstap. En éénstap. Twee..stap. Enzovoorts. Voor een rolstoel gaat dat van: Eén...geef een duw aan het wiel. Twee..rij uit. Drie..rij uit Vier...rij uit. En één- .geef een zet en rij uit- .Twee. Drie. Vier. Als rolstoeldansers dat sa men doen, moeten ze ervoor zorgen dat ze wel hetzelfde tempo hebben. Dat is een kwes tie van veel en lang samen oefenen. Om zóveel kracht te geven dat je dezelfde bewegin gen precies gelijk en even snel maakt. Als rolstoeldansers syn chroon dansen, in een kring of in een rij, is dat prachtig om te zien. Je moet het vergelijken met schoonzwemmen. Ze ma ken figuren. Zonder botsingen. Heel sierlijk. Corrie van Hugten: Rolstoeldansen heeft een sociale functie. Het is iets dat validen en minder-validen samen kunnen doen. - foto Gelderland pers sen. De eerste keer dat ik het met een valide partner pro beerde, gaf dat nogal wat pro blemen. Ik heb in het begin over heel wat tenen gereden. Maar de techniek ontwikkelt zich door het veel en vaak te doen. En dan merk je dat dan sen méér is dan een paar pas sen met je voeten. Je danst ook met je bovenkant. En met je binnenkant. Dansen is muziek. Dansen is maat. Dansen is ge voel. Dat komt van binnenuit. Daar heb je de onderkant niet voor nodig. Gelukkig slaat het aan. Er wordt nu al op 66 plaatsen in Qofiaal Nederland rolstoeldansles ge- 10 geven. Er zijn zo'n tweehonde- renvijftig instructeurs. En ik denk dat er zo zoetjes aan vijf tienhonderd mensen zijn die aan rolstoeldansen doen. Iedereen kan het. Invaliden en validen. Ook mensen in een electrische rolstoel. Ik had daar eerst mijn twijfels over. Is dat nog wel dansen? Dacht ik. Maar toen ik eenmaal mensen heb gezien die zo spastisch wa ren als wat, die hun electrische rolstoel alleen met hun kin konden besturen, maar die toch op de dansvloer meereden, toen zag ik dat ook zij aan het dan sen waren. Op de maat. Op de muziek. En met zovéél plezier. Het heeft een sociale functie. Rolstoeldansen is iets dat vali den en invaliden samen kun nen doen. Maar het is meer dan alleen gezelligheid. Het heeft ook een medische functie. Een voorbeeldje. Door het rolstoel- dansen krijgen mensen beter en meer gevoel voor hun rol stoel. Mensen die vroeger nog wel eens tegen deurposten bot sten en dingen omver reden, blijken door dansles veel beter te kunnen manoeuvreren met de rolstoel. Ze krijgen er meer gevoel voor. Je zou kunnen zeggen dat ze meer één met de rolstoel worden. Ik vind het héérlijk. Ik kan weer gewoon naar een dans avond. En hoef dan niet aan de kant te blijven zitten. Eerst vonden mannen het wel moei lijk om mij ten dans te vragen. Ze waren bang dat ze het niet goed zouden doen. Ze vonden het een beetje eng. Maar als ze eenmaal merken dat het heel goed gaat, dan willen ze ook graag leren om met iemand in een rolstoel te dansen. En dat is, net als bij alle andere dan sen, een kwestie van oefenen. Ook bij rolstoeldansen moet je heel goed samenwerken met je partner. Het mag niet zo zijn dat de valide danser de sterren uit de hemel danst met allerlei mooi stappen en passen en de invalide er in de rolstoel een beetje voor de show bijzit. Het moet echt samen dansen zijn. En als ik nu zo over de dans vloer zweef, dan voel ik me weer net als vroeger. Dolgeluk kig." Zelf vind ik het leuk dat vali den en invaliden samen dan- Door Harry Kolks BORCULO - De boer zal het weldra weten: een prikpistool bepaalt de op brengst van geleverde slachtvarkens. Niet de hele opbrengst natuurlijk, maar wel net een begeerd stukje ex tra-winst. De slagroom op de koffie dus. Vanaf 6 juli wordt via een nieuwe meet methode de dikte van de speklaag en wat nog belangrijker is de dikte van het vlees bij geslachte varkens vastgelegd. Een vle ziger varken levert meer geld op en een vetter varken komt de boer op een korting per kilo te staan. Kwaliteit wordt beter beloond. Binnen de EG is tot deze meer precieze classificatie besloten. Datum van ingang is 1 januari 1989, maar Nederland met zijn grote belangen - immers kwaliteit be heerst de toekomst van de landbouw - heeft besloten er eerder mee te beginnen. De verordening van het Produktschap voor Vee en Vlees gaat 6 juli bindend in. In veel slachtbedrijven, onder meer bij Co- veco in Borculo, is al enkele weken proef gedraaid met de nieuwe opzet. Er komt via het nieuwe systeem ook meer eenheid in de beoordeling van de kwaliteit van het geleverde vlees, hoewel elk land nog een eigen waarderingssys teem binnen de nieuwe meetmethode mag uitwerken. 'Waardering' betekent in deze samen hang: hoeveel keert de slacht-industrie in elk land extra uit voor een vlezig varken en hoeveel korten zij op een vet varken. De dikte van het spek en het daaronder liggende vlees wordt gemeten met een prikpistool, dat enkele tienduizenden gul dens per stuk kost. Het pistool schiet in elke helft van het geslachte varken tussen de derde en vierde rib een heel dunne naald in de rug. De naald heeft een oogje en het licht reflecteert anders ten opzichte van het materiaal, waardoor deze naald gedreven wordt. Bij de overgang van spek in vlees registreert de naald de dikte van de vetlaag en later ook de dikte van het vlees eronder. In het handvat van het pis tool is binnen een seconde het percentage af te lezen. Het prik-pistool is ook verbonden met een computer, die de gegevens doorgeeft, zodat de bedrijfssadministratie ingelicht wordt en ook de juiste gegevens bij de juiste le verancier, lees boer, terechtkomen. De verhouding vet en vlees op het var ken was al medebepalend voor de prijs; het prikpistool legt dit criterium nu on weerlegbaar vast. Er wordt uitgegaan van een A-varken met 52 vlees. Voor elk procent vlees, dat het prikpistool méér aangeeft, krijgt de boer 3 cent per kilo extra uitbetaald. Voor elk procent minder vlees dan die 52% krijgt de boer een korting van 4 cent per kilo. Vette varkens waren immers altijd al minder waard. Medebepalend voor de kwaliteit van het varken is ook het type. Noem het maar de vorm van het varken. Een ronder varken heeft dikkere billen en dus veel mooiere hammen en schouders. Dat criterium blijft bestaan naast het percentage vet en vlees, dat het prikpistool aangeeft. De boer krijgt voor deze zogenaamde dubbel A- varkens nog eens 10 cent per kilo meer be taald. De prijs voor de geleverde varkens van vet tot rond en vlezig kan dus best een gulden per kilo verschillen. Dat de nieuwe classificatie voor de grote varkensmesters in de papieren loopt, kan uit een paar getallen blijken. Nederland mest per jaar ongeveer 20 miljoen var kens. Daarvan worden er enkele miljoe nen stuks levend geëxporteerd. In ons land worden er ongeveer 16 tot 17 miljoen var kens geslacht. Het Coveco-concern (Bor culo, Twello, Weert) neemt 2,2 miljoen varkens voor haar rekening. Voor de consument heeft de nieuwe kwaliteitscontrole en kwaliteitsbetaling intussen geen gevolgen. De producent, de boer dus, zal het (kunnen) merken op zijn bankrekening. Volgens woordvoerder Van Laar van Coveco is al langer 65 van de geslachte varkens ondergebracht in de zo genaamde Europ A-klasse. De kwaliteits verfijning binnen deze groep merkt de consument niet in de prij s. NEW DELHI (IPS) - Toen dorpelingen het lijk van een ogenschijnlijk gezonde man netjestijger in een riviertje vonden was het voor hen duidelijk: de koninklijke kat had zelfmoord gepleegd. Biologen kregen ech ter argwaan. Het was de derde tijger die zonder duidelijke reden dit jaar dood was aangetroffen in het het Indiase reservaat Dudhwa, 400 km ten noord oosten van de hoofdstad New Delhi. Ze gingen op onderzoek uit en constateerden dat de tijgers vergiftigd waren door boeren die suikerplantages hebben aan de rand van het park. „De tijger is waarschijnlijk in doodsnood, brandend van het gif, het water ingerend om af te koelen. Het dier is uitgegleden of kon niet meer zwemmen omdat hij verzwakt was", zo verklaart een bewaker van het park de dood. In minder dan een jaar hebben vijftien Ben gaalse tijgers, vanwege hun kracht ook wel de koninklijke tijger genoemd, het afgelegd tegen dorpelingen die zich bedreigd voelen door de groeiende tijgerbevolking in het park, of door stropers. De jagers boeren goed: elke dode tijger levert hen 5.000 gulden op. Niet alleen het vel is geld waard, ook de botten zijn meer dan de moeite waard. Die verdwijnen in de genees krachtige 'tijgerwijn', een specialiteit van circa 100 Chineze fabriekjes. Het Dudhwa-park ligt aan de grens met het Himalaya-koninkrijk Ne pal, van waar de grondstof makkelijk naar China kan worden gesmokkeld. In het Dudhwa-reservaat leven meer dan tachtig tijgers. Ze eten vooral het hoge 'olifants gras' dat langs de rivieroevers en op open plek ken in het bos groeit. Het gras kan tot drie me ter hoog worden en vormt een ideale beschut ting voor de dieren die het gebied duidelijk als hun territorium zien. Ze sluipen door het gras land en de bossen langs de voet van het Hima- laya-gebergte in het noorden, maar ook de dampende mangrove-moerassen in het oosten rekenen zij tot hun terrein. Omdat ze aan het einde van' de voedselketen staan, beschouwen milieudeskundigen de Ben gaalse tijgers als een indicatie voor de toestand waarin de Indiase wildernis verkeert. India is trots op het majestueuze roofdier dat ooit in vrijwel heel Azië voorkwam. Begin deze eeuw liepen er naar schatting 40.000 tijgers rond. Maar jacht en het verdwijnen van hun natuur lijke omgeving door huizenbouw voor de groeiende bevolking verminderden hun aantal snel. Zo'n vijftien jaar geleden waren er nog 1.800 over en ook de Indiase regering besloot toen in actie te komen voor behoud van de tijger. Het dier werd beschermd verklaard in vijftien re servaten in het land over een oppervlakte van bijna 25.000 vierkante km. Een telling in 1979 le verde meer dan 3.000 exemplaren op. De Ben gaalse tijgerbevolking groeide weer. Maar milieubeschermers vrezen dat de be scherming van het roofdier misschien te succes vol is geweest. „De rollen lijken omgedraaid. Tijgers vormen nu een gevaar voor mensen die in hun buurt wonen", stelde het Centrum voor Wetenschap en Milieu in New Delhi onlangs in een rapport. De reservaten raken overvol en het natuurijke evenwicht raakt verstoord. Het kleine wild in de gebieden dreigt slachtoffer te worden. Het aantal herten is bijvoorbeeld al fors vermin derd. Nomaden die hun beesten aan de rand van de reservaten laten grazen, klagen over vraat zuchtige tijgers die bij gebrek aan voedsel hun territorium uitbreiden en zich op het vee stor ten. Elk reservaat meldt jaarlijks tien tot vijf tien gevallen van mensenetende tijgers. De regering zint nu op andere wijzen om, wat in Delhi reeds het tijger-mens conflict wordt genoemd, op te lossen. Er wordt gedacht om een mens vrije tijgerzone binnen de natuurparken te creeren en daarbuiten een tijgervrij mensen- land. Een niemandsland moeten beide creatu ren scheiden. Volgens het Indiase natuurtijdschrift 'Sanc tuary' is het plan gedoemd te mislukken. Bittu Sahgal, een van de medewerkers, constateert dat 'de mens' het niemandsland probeert te be zetten, hetgeen de agressie van de tijgers uit lokt. Italianen snapten er niks van. Ajax had toch gewonnen? Waarom dan die rellen en vernielingen? Alom verbazing in Italië na het veroveren van de Europa Cup door de Amster dammers. Als con trast wezen de kranten op het feest in Napels na het beha len van het landskam pioenschap. Inderdaad. In de stad aan de voet van de Vesuvius dansten honderdduizenden uitzinnige ti- fosi een middag en een nacht lang door de straten. Het dolle feest verliep zonder één wanklank. Er waren enkele ge wonden, mensen die in de massa een beetje plat gedrukt waren of die onder een auto terecht wa ren gekomen, maar verder niets. Geen vechtpartijen, geen vernie lingen. Tal van flessen werden door de feestende Napolitanen ten hemel geheven, maar tot ver bazing van de buitenlandse journalisten zat in de meeste slechts mineraalwater. Wanneer bij AS Roma de 'curva sud' met de fanatiekste supporters in geschreeuw uit barst, loopt het de tegenstanders op het veld dun door de broek. Horen en zien vergaat in de zee van geel en rood, de clubkleuren van Roma. „Alleen al vanwege dat fantastische publiek zou ik graag bij Roma spelen", ver telde mij Wim Kieft die in het degelijke en hardwerkende Tu rijn zijn brood verdient bij AC Torino. Maar ook temidden van de orkanen van de 'curva sud' worden geen alcoholica gesigna leerd. Italianen hebben geen alcohol nodig om plezier te maken. Zij bezitten van nature de gave om zich in een grote groep opper best te vermaken. Wij introverte noorderlingen moeten eerst een paar stevige glazen achterover schudden voor de stemming er goed inkomt. Als de pils of de borrel de stembanden gesmeerd heeft, dan durven we. Nederlan ders worden eensklaps 'toffe jongens', Duitsers gaan 'die Sau raus lassen'. Wanneer zich door de straten van Rome een dron ken gezelschap voortbeweegt, betreft het vrijwel steeds buiten landers. In Italië heeft drinken met eten van doen. De samenhang met het eten is er altijd. De Ita liaan neemt een aperitief om de eetlust op te wekken, drinkt wijn bij het eten en als de maal tijd overvloedig was sluit hij af met een grappa of amaro als di gestief. Overdag lest hij zijn dorst met een glas water bij de cappuccino of met een ft drankje. Een avond doorzak! met een kratje pils is hier onbekend verschijnsel. Toch is in het wijnland lm het biergebruik in opkom Brouwers uit Beieren weit steeds meer gerstenat in de laa af te zetten. Vooral 's avonds! een pizza wordt vaker een tapte pils gedronken. Met hive liter wordt de hele avoi gedaan. Vrijwel nooit wordt a tweede besteld. Terwijl veel lt lianen 's middags en 's niet terugschrikken voor Door Gorard Kessels half litertje wijn bij het ete blijft het bier toch een gevat lijke germanendrank. Ze kui® er niet veel van op. Goede vrie den die hun voedsel 's midds met menig glas koele frasct wijn plegen weg te spoelen vervolgens weer fluitend aan werk gaan, moeten toegevend ze na twee glazen bier al op li kop staan. Natuurlijk, alcoholisme is in Italië ook, maar in tegenst ling tot de noordelijke land wordt het niet als een maatschappelijk probleem" 1 schouwd. Je leest er nauweli wat over. Ook in Italië mag niet rijden als je alcohol gedie ken hebt. Maar als de Romein ergens uitgebreid gaan tafelf verplaatsen ze zich bij voorks met de eigen auto. Bij verkea controles vraagt de politie na van alles en nog wat en kim de heren uiterst lastig zijn papieren niet honderd proef in orde zijn, maar over alcol wordt met geen woord gerept Een kennis die bij de 1 meinse vestiging van een Duit verzekeringsmaatschappij werkt, kan daar over meeprat Zelfs wanneer na ernstige v keersongevallen geconstate wordt dat een of meerdere! stuurders met een duidelijke 1 gel rondlopen, wordt er bloedproef genomen. Alle testen van de verzekeringsma schappij hebben nog niets uit haald. Het doek is gevallen over de weduwe van Rost van Ton ningen met haar staatspen sioen; geen meerderheid in de Kamer, dus het gaat ge woon door tot zij er niet meer is, wat elk mens over komt. Maar wat er wel aan de hand is, is dit. Dat die uitspraak een grote ovei winning is voor het fas cisme van toen met al zijr slachtoffers van dien, en dif nog komen moeten in he heden onder misschien eer; andere nieuwe leiding, on der dezelfde vlag. Wat ik zeer erg vind ii dit. Hebben onze bevrijden van toen, en het verzet daa: hun leven voor moeten la ten Mijn gedachten zijnb;, hen; die ons hebben gerei uit de handen van fascisti sche moordenaars en ti de Kamerleden van welkf partij dan ook die voor he pensioen gestemd hebber stap op; en schaam je dat jf Nederlander bent Oosterhout, A. Michielse (ADVERTENTIE) PESTEMBUITENLA Tami De slachtoffers reden van het oo lijke district Amparai naar de pi: Kandy, 100 km ten oosten van WASHINGTON (AP) - In d enkele maanden worden be een synthetisch eiwit dat mo men dat het Aids-virus licha Op de internationale Aids-con- ferentie in Washington werd maandag gezegd dat de labora toriumresultaten met het mid del bijzonder goed waren. „Mijn gevoel zegt me dat we iets te pakken hebben," zei dr. Frederick Goodwin van het Nationaal Instituut voor Geestelijke Volksgezondheid, waar het eiwit werd ontdekt en synthetisch werd nagemaakt. Vorig najaar zijn vier Zweedse Aids-patiënten met het eiwit behandeld. De stof bleek niet erg giftig te zijn. Hoewel die test niet gecontro leerd werd, waren de resulta ten volgens Goodwin bemoedi gend. Een van de patiënten was al te ziek toen de behandeling begon en overleed, maar de an deren leven nog en krijgen het eiwit wekelijks ingespoten. Bij twee patiënten zijn geen aantoonbare hoeveelheden vi rus meer te vinden, maar dat zou het gevolg kunnen zijn van een natuurlijke schommeling in de concentratie. De Amerikaanse overheid gaf vorige week toestemming voor tests met het middel op Aids-patiënten. Bij de test zul len 12 patiënten worden be trokken. Het eiwit hecht zich aan de receptormolekulen van de witte bloedlichaampjes waar aan ook het AIDS-virus zich hecht. Bij laboratoriumproe ven bleek het eiwit 85 tot 90 procent effectief te zijn. Drugspuiters behoren nog steeds tot een van de belang rijkste risicogroepen voor Aids, omdat velen van hen eikaars naalden gebruiken. Zij kunnen KOPENHAGEN. Wijziging in uitvoering en specificaties voorbeta Met de Kopenhagen heefl altijd toegang tot moder computerdiensten zoals telebankieren en teleshoppen.! welke telefooncentrale u ook bent aangesloten. Bovendi nummerherhaling, notitienummeren regelbarezoemef zwart en grijs/zwart: fl79,-ptt telecommunicai EEN BETROUWBARE TELEFOON KOMT VAN DEP Bel gratis 06-0402 voor meer informatie en voo het dichtstbijzijnde adres van de PTT Telefoon winkel. AMSTERDAM (ANP) - Koninklijke Olie en Unilever stonden dinsdag op de Amsterdamse effectenbeurs zwaar on der druk. Onder invloed van de koers daling van de dollar moesten zij onge veer de winst van de vorige dag weer prijsgeven. Op de parallelmarkt moest Docdata het zwaar ontgelden. In het algemeen zat het klimaat op het Beursplein tegen. Wall Street stelde zich nogal afwachtend op en de dollar was lager. Belangrijker nog is volgens sommige handelaren dat de buitenlandse belangstelling voor Ne derlandse aandelen op het moment vrijwel ontbreekt. De aandelenomzet was met 440 miljoen dan ook aan de magere kant en werd overtroffen door de omzet in obligaties, die 557 miljoen groot was. Koninklijke Olie sloot op een koers van 255,60, een verlies van 5. Unile ver verliet de markt ƒ9 lager op 628,50. Ook met de overige internatio nals wilde het niet vlotten. Akzo, die in de ochtenduren bijna niet van zijn plaats kwam, zakte 1,50 weg naar 129,70. KLM werd bijna 1 lager ver handeld op 44,80 en Hoogovens werd ƒ1,60 lager gewaardeerd op ƒ40,30. Philips liep enkele dubbeltjes verlies op. In de financiële sector moesten vooral de verzekeraars veren laten. Amev werd 1,20 goedkoper op 59,80 en Nationale Nederlanden noteerde J 130 lager op 66,80. Ahold sloot ruim 2 lager op 93,50 en Borsumij -Wehry bleef op ƒ120,50 een rijksdaalder achterop. Heineken 7* 6% antonius antonius congr.o.l.v. gasthuis 8v< gasthuis gasthuis 4V* gasthuis 7% hooghuys 4 7* 8* prot.z.hs 8 Protz.hs prot.z.hs aeneas (oostb.) (oostb.) lourdes (tilburg) (tilburg) (tilburg) (tilburg) (het) klokkenberg liduina ('s-h'bosch) ('s-h'bosch) ('s-h'bosch)

de Stem | 1987 | | pagina 4