Neil Kinnock Flinterdun akkoord kan een stap op de goede weg zijn Honecker heeft goede herinnering aan Nederland Premier van Barbados: op eigen benen staan mT REIZIGER de stem cor OOSTDUITSE PARTIJLEIDER ZIET WEINIG IN PLANNEN GORBATSJOV Vestzak-broek Sr 3 AMERIKANEN ZIJN GEUm! DE STEM ACHTERGROND WOENSDAG 3 JUN11987 DE STEM BINNENL -DESTEM- Vertrouwen Vredesproces Trots Techniek Dankbaar UTRECHT (ANP) - De zijn niet tevreden over de sultaten. Dat er nauwelil alleen te danken aan een| king. ltUEDA PAARD '«7 r»'H«.njiM NeilKinnock De Britten trekken op 11 ]unl ter stembus. Ter gelegen heid daarvan publiceert De Stem deze week portretten - fotoap van de vier lijsttrekkers. VANDAAG DE EERSTE AFLEVERING. Door Roger Simons DE Britse Labourleider Neil Kinnock (45) mag een flink stuk jonger zijn dan de Amerikaanse president Ronald Reagan, om bij de kiezers in de gunst te ko men past hij precies de zelfde truukjes toe. Net zo als Reagan doet Kinnock alsof hij zich heel ernstig bekommert om de proble men van al zijn landgeno ten. Vooral bij de gewone man maakt de Labourleider zich op die manier bijzonder popu lair. Filmregisseur Hugh 'Chariots of Fire' Hudson, die Kinnock goed kent, is ervan overtuigd dat Neil de parle mentsverkiezingen van 11 juni met het grootste gemak zou winnen, als hij (Kinnock) met iedere stemgerechtigde een half uurtje mocht praten. Kinnocks charme is een probleem voor de strategen en toesprakenschrijvers van de conservatieve regeringspartij. Want neem nu Margaret Thatcher. Die vindt dat de eerste vrouwelijke premier van Groot-Brittannië ieder een moet tonen dat zij echt mans genoeg is voor haar mannenwerk en dat zij om die reden niet mag laten merken dat zij een hart heeft. Neil Kinnock daarentegen weet gewone kiezers voor zich te winnen. Velen laten zich in de kortste keren door hem overtuigen, dat hij het hart op de rechte plaats draagt. In een peiling over de vraag wie van de vier partijleiders zij het liefste als buurman zouden hebben, pikte de grote meer derheid van de ondervraagde kiezers dan ook Labourleider Kinnock uit. Neil is een heel gewone man, niet opvallend intelli gent en geen verkondiger van grote dingen die hij zelf heeft bedacht. Zijn vader was mijn werker en zijn moeder wijk verpleegster. Hij groeide op in het socialistisch gezinde dorp Tredegar, in Zuid-Wales. Als enig kind was Neil Kinnock zeer gehecht aan zijn ouders; hun plotse overlijden, kort achter elkaar in 1971, deed hem veel verdriet. Kinnock studeerde aan de universiteit van Cardiff, waar hij in 1962 zijn vrouw Glenys Elizabeth Parry leerde ken nen. Zij trouwden in 1967. Glenys was toen al een actief lid van de CND (campagne voor nucleaire ontwapening) en nam geregeld deel aan de monstraties tegen de Zuid- Afrikaanse apartheidspoli tiek. Voor haar huwelijk wilde ze per se geen gouden maar wel een zilveren ring. Je kunt immers nooit weten hoeveel goud uit Zuid-Afrika er in een klassieke trouwring zit. Glenys Kinnock is nu 42 en een zeer belangrijke pijl op Neils politieke boog. Op de tv komt zij over als een bijzon der aantrekkelijk en goed ge kleed vrouwtje, knap, lief en charmant, maar toch bezield met een ijzersterke eigen wil. Het echtpaar Kinnock woont in Ealing (West-Londen), waar Glenys een deeltijdbaan heeft als onderwijzeres. Haar man Neil wordt gere geld 'de Keltische windzak' genoemd omdat hij nogal lan gademig is. Glenys zit vaak naast hem op het podium. Zo dra zij vindt dat zijn toe spraak lang genoeg heeft ge duurd, begint zij hardnekkig te kuchen. Dit is dan voor Neil Kinnock een teken dat het tijd wordt om zijn speech te be sluiten. In het onwaarschijnlijke geval dat Labour op 11 juni als overwinnende partij uit de bus komt, zal zich een merk waardige verschijnsel voor doen. Een bazige vrouw die acht jaar in Downing Street 10 heeft gewoond, moet dan haar koffers pakken. Korte tijd later krijgt dit wereldbe kende pand een nieuwe be woonster, die evenmin een kat is om zonder handschoenen aan te pakken. Boze tongen noemen Neil Kinnock een pantoffelheld, maar zijn vrouw Glenys spreekt dit ca tegorisch tegen. Ondanks zijn persoonlijke charme en de aantrekkelijk heid van zijn knappe echtge note heeft Labourleider Kin nock het niet makkelijk om het stemgedrag van alle Britse kiezers op beslissende wijze te beinvloeden. Zijn grootste handicap is, dat het belangrijkste deel van de Britse pers hem bekampt. Alle grote landelijke dag bladen zijn immers eigendom van leden van het conserva tieve establishment dat That cher steunt. Dat is de Britse pers die ook in het buitenland zorgvuldig wordt gelezen en daar de opinie over Engeland sterk beïnvloedt. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans- hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65,4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326 (alléén abonnementen). Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62,4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, bij vooruitbetaling te voldoen: 24,20 per maand; 69,75 per kwartaal of f 271,00 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, J 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje ©076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Rank rzalotioc- Postgiro 1114111— ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Door Thom Meens HET IS een flinterdun akkoordje, maar omdat niemand van tevoren iets concreets van het voorjaarsoverleg tus sen kabinet, werkgevers en werknemers verwachtte, kunnen de betrokkenen toch tevreden zijn. Er is iets bereikt: bij de vast stelling van de lonen van ambtenaren en de hoogte van de uitkeringen zal voortaan meer dan vroeger worden ge keken naar de ontwikkelin gen van de lonen in het be drijfsleven. Zijn die een beetje geste gen, dan kunnen ambtenaren en uitkeringsgerechtigden eveneens hopen op een kleine koopkracht-verbetering. Hopen. Want van een con crete toezegging is tot nu toe geen sprake. Het kabinet voelt nog steeds niets voor een echte koppeling van de uitkeringen met de marktsec tor. Dan heeft de overheid geen greep meer op de eigen uitgaven en dus op de ont wikkeling van het financie ringstekort en de bestrijding van de werkloosheid. De afspraken van gisteren moeten dan ook worden be schouwd als het maximaal haalbare. Of de ambtenaren en de uitkeringsgerechtigden er echt beter van worden, moet desondanks worden be twijfeld. Premier Lubbers heeft er gisteren in het over leg namelijk geen doekjes om gewonden dat wat hem be treft moet worden gestreefd naar een loonontwikkeling van nul procent. Dat is in zijn ogen pas echt matigen. Een gelijkwaardige behandeling van de uitkeringen betekent dan eveneens een bevriezing. Mochten de lonen in de be drijven (de marktsector) toch teveel stijgen, dan kan het kabinet altijd afzien van een gelijkwaardige behandeling en de uitkeringen eigenmach tig bevriezen. Het regeerak koord spreekt immers alleen maar van behoud van koop kracht en niet van stijging van de koopkracht. Het ziet er overigens naar uit dat het wel tot loonmati ging (geen achteruitgang, maar ook geen grote loons verhogingen) zal komen. Ka binet en sociale partners wil len de eventuele ruimte die er is bij het bedrijfsleven im mers graag gebruiken voor verdergaande herverdeling van werk en scholingspro gramma's. De eerste concrete plannen daarvoor komen binnenkort in de ministerraad. Ze zijn af komstig van minister Deet- man die werkloze leerkrach ten wil inzetten bij scholings programma's voor werken den. Alle betrokkenen in het overleg (kabinet, werkgevers en werknemers) vinden dat Voordat het voorjaarsoverleg begon deelden vertegen woordigers van vrouwenorganisaties ontbijtkoek uit aan de deelnemers. En dat onder het motto 'Wij weten hoe de koek verdeeld moet worden'. - fotoanp scholing voorrang moet hou den bij de bestrijding van de werkloosheid. Gisteren is op verzoek van de FNV besloten vooral aan gerichte scholing aandacht te besteden. Niet meer bijscholen om te scho len, maar kijken wie waar voor nodig is. Oudere werklo zen die zo'n scholing achter de rug hebben, maken dan meer kans op een nieuwe baaa Over arbeidstijdverkorting is gisteren niet meer gespro ken. De werkgevers voelen al geruime tijd niets meer voor verdergaande atv en de werknemers lopen er ook niet echt warm voor. Het levert te weinig nieuw werk op. Minis ter De Koning (Sociale Zaken en Werkgelegenheid) heeft gisteren zelfs gezegd dat de atv alleen leidt tot kortere werktijden voor de mensen en niet tot langere bedrijfstij den, zoals aanvankelijk wel de bedoeling was. Al deze scholingsprogram ma's maken alleen kans van slagen als de werkgevers en de werknemers zich aan de afspraken houden. Van het kabinet wordt weinig ge vraagd. Dat moet alleen de ambtenarensalarissen in de hand houden en dat is uitge rekend dit kabinet wel toe vertrouwd. Lubbers en de zijnen heb ben gisteren alleen toegezegd wat meer te investeren in de infrastructuur. Het ligt voor de hand dat het kabinet daar mee de brug over de Wester- schelde op het oog heeft. Voor het overige kan het kabinet rustig langs de kant afwachten hoe het bedrijfsle ven en de werknemers zich in hun CAO-onderhandelingen gedragen en aan de hand daarvan het eigen beleid uit zetten. De eerste resultaten van het akkoordje van gisteren zullen in september te zien zijn. Dan ligt de rijksbegro ting voor 1988 op tafel en wor den de eerste nieuwe CAO's afgesloten. Dan pas kan met recht worden beoordeeld of het overleg van gisteren een succes was of niet. PREMIER Errol Walton Barrow van Barbados is op 67-jarige leeftijd over leden. In 1966 werd Barba dos onder leiding van Bar row onafhankelijk van Groot-Brittannië. Na een grote verkiezingsoverwin ning keerde Barrow vorig jaar als premier terug. Over de doodsoorzaak is nog niets bekend. Vice-premier Erskine Sandi- ford is inmiddels als premier beëdigd. Barrow, die van 1961 tot 1976 en sinds 1986 premier was van het eiland met 250.000 in woners, geldt als één van de eerste politieke leiders van een Derde-Wereldland die er voor pleitte op te houden met het bedelen bij de rijken en die jonge onafhankelijke lan den er toe aanspoorde op eigen benen te staan. In het kader van deze filo sofie was Barrow, die tijdens de Tweede Wereldoorlog pi loot was in dienst van het Britse leger en ettelijke Duitse vliegtuigen neerhaal de, zeer kritisch over de rol van de Verenigde Staten in het Caribisch gebied. Zo ver zette hij zich fel tegen de Amerikaanse invasie op Gre nada in 1983. Politieke kwes ties in het oostelijk deel van het Caribisch gebied moeten zijns inziens overgelaten wor den aan de landen in de regio. Amerikanen waren op Bar bados welkom mits zij als toe risten kwamen. Na zijn ecla tante verkiezingsoverwinning in juni 1986, zijn democrati sche arbeiderspartij (DLP) veroverde 24 van de 27 zetels mm Errol Barrow foto a? in het parlement in Bridge town, verklaarde hij bewo ners van de Verenigde Staten nauwelijks op Barbados te willen hebben als zij kwamen als agent van de geheime dienst (CIA) of het ministerie van buitenlandse zaken in Washington. In 1951 behaalde Barrow een zetel in het parlement van Barbados. Later werd hij mi nister van financiën en in 1961 premier van het 430 vierkante kilometer grote eiland, dat als belangrijkste inkomstenbron nen het toerisme en de suiker industrie heeft. Hij gold als de vader van de onafhankelijk heidsbeweging op het eiland in het Caribisch gebied. In 1966 werd Barbados onafhan kelijk van Groot-Brittannië, maar het bleef lid van het Ge menebest. In Bridgetown ze telt, als vertegenwoordiger van koningin Elizabeth, een gouverneur-generaal in de persoon van Sir Hugh Sprin ger. (REUTER/AFP) 'WIJ WENSEN de Sovjet-Unie veel succes met haar nieuwe po litiek, maar wij zullen haar re cepten niet klakkeloos overne men. Wij kiezen datgene wat wij kunnen gebruiken en laten ach terwege wat ons onjuist lijkt.' Dit is een van de treffende uitspra ken van Erich Honecker, partijleider en voorzitter van de Staatsraad van de DDR, in een vraaggesprek aan de vooravond van zijn bezoek aan Ne derland. In het openhartige gesprek laat de Oostduitse partijleider er ook geen twijfel over bestaan dat er van een Wiedervereinigung van de twee Duitse staten geen sprake kan zijn. Wel kondigt hij aan dat er dit jaar nog een bezoek aan de Westduitse Bondsrepubliek inzit. In zijn grote werkkamer in het ge bouw van de Staatsraad, midden in Oost-Berlijn, staat Erich Honecker langdurig stil bij de politiek van 'glasnost' en 'perestrojka' van de Russische partijleider Michail Gor- batsjov. Honecker onderstreept in eerste instantie dat hij niet sceptisch staat tegenover die hervormingspo litiek. „Ik heb de Sovjet-Unie tijdens haar jongste partijcongres veel suc ces toegewenst met het nieuwe be leid dat het socialisme daar zal ver sterken. Wij hebben altijd veel van elkaar geleerd: eerst wij van de Sov jet-Unie en nu zij ook van ons", al dus een ontspannen sprekende par tijleider. Vooral op economisch ge bied zetten wij onze eigen ervarin gen voort Hij wijst erop dat de Duitse Communistische Partij al in 1945 vastlegde dat de Sovjet-Unie niet moet worden geïmiteerd. De na tionale omstandigheden zijn zeer verschillend en zij zijn door de ge schiedenis bepaald, zegt Honecker. En de partijleider vervolgt: de DDR heeft 'glasnost' en 'perestrojka' niet zo nodig Hier in de DDR schort het ons aan niets Wij bouwen al tientallen jaren aan het socialisme: pal onder de ogen van de wereld en onder open omstandigheden. Er is wel degelijk sprake van pluriformi teit in de DDR, stelt Honecker. Denk bijvoorbeeld aan de mogelijkheden die onze burgers hebben om via tele visie en radio van twee zijden infor matie te ontvangen. In het Duits, zonder storingen en ook via de kabel. Ook op politiek gebied hebben de burgers keuzemogelijkheden zegt Honecker, waarbij hij op de vijf po litieke partijen van het land wijst Dat is niet in alle socialistische lan den zo. Ik heb een enorm vertrouwen in de socialistische democratie. Men kan echt niet zeggen dat de partijen hier zijn gelijkgeschakeld. Kijk naar de (Oostduitse) CDU. Deze partij treedt op vanuit haar christelijke grondslag. En de boerenpartij be hartigt vanzelfsprekend de belangen van de boeren. De leidende rol is echter wegge legd voor de SED (de communisti sche partij) die zich baseert op het principe van democratisch centralis me. Dat alles leidt ertoe dat gewoon lijk toch de nuttigste mensen worden gekozen. De verkiezingen in de DDR zijn direct en geheim. De kiezers kunnen namen wegstrepen en an dere toevoegen. Lachend voegt Ho necker eraan toe dat hij in zijn kies district 73 in Karl-Marx-Stad geluk kig maar weinig wordt wegge streept. Tijdens de vorige partijdag waren de stemmingen in het Cen traal Comité geheim, het ging niet bij handopsteken zoals in sommige andere landen, aldus Honecker. Op het moment dat een verdeeld Berlijn het 750-jarige bestaan viert, onderstreept Erich Honecker dat de betrekkingen met de Bondsrepu bliek Duitsland centraal staan in het buitenlandse beleid van de DDR. Dat betekent echter niet dat er over een Duitse hereniging gesproken kan worden. In dit verband laat hij zich nadrukkelijk misprijzend uit over de oproepen tot zon hereniging, die on langs vanuit de Bondsrepubliek op klonken. Volgens Honecker wil bondskanselier Helmut Kohl slechts een hereniging op basis van het maatschappelijke bestel van de Bondsrepubliek. Vrijheid komt voor eenheid, zo ci teert hij in deze context de bonds kanselier. „Maar onze arbeiders wil len dat niet en onze boeren evenmin. Zij zien hoe in de Bondsrepubliek duizenden bedrijven failliet gaan. Onze boeren daarentegen gaat het goed en zij hebben ook geen slecht inkomen", aldus Honecker. „In een goed ingericht Europees huis kunnen wij samen leven. Maar het uitgangs punt was en is - en als politicus moet je realist blijven - dat er op Duitse bodem twee onafhankelijke, zelf standige staten zijn, die tot verschil lende bondgenootschappen behoren. Een samenspel tussen twee verschil lende systemen is zeer goed mogelijk en op dat gebied is de Slotakte van Helsinki een goed begin geweest". De Oostduitse partijleider wijst op de grote verantwoordelijkheid van beide Duitse staten ten opzichte van de vrede. Wij gaan daarbij uit van een politiek van de dialoog. Elk vre desinitiatief is zinvol en nuttig om dat het een bouwsteen is voor een coalitie van verstand en van rea lisme in de strijd tegen de nucleaire catastrofe. Hierom heb ik Kohl ver zocht onderhandelingen te beginnen over een kernwapenvrije zone in Europa en over het voorstel voor een zone vrij van chemische wapens in Midden-Europa. Bij onze vredespoli tiek tegenover Bonn is werkelijk al les te bespreken, stelt hij vast. Honecker toont zich optimistisch over het wapenbeheersingsoverleg. Een akkoord over kernraketten voor de middellange afstand moet zonder gemaar worden gesloten, zegt hij, daarmee impliciet zijn afkeuring uitsprekend over de reacties van het westen op de achtereenvolgende voorstellen van Michail Gorbatsjov. „Daarna kunnen wij direct verdere onderhandelingen beginnen, bij voorbeeld over de conventionele be wapening", zo poneert hij zonder veel omhaal. „Als de angst aanwezig is dat het Warschaupact een conven tioneel overwicht heeft - of iedereen het daar nu mee eens is of niet - dan moet er onderhandeld worden. Wij moeten stap voor stap verder. Voor waarde is dat akkoorden tot meer veiligheid voeren. Wij willen con ventionele ontwapening en onze voorstellen liggen op tafel". Honecker Het is Honeckers mening dat een akkoord tussen Moskou en Washing ton over kernraketten, en afspraken over de controle op de naleving er van, verdere gevolgen heeft. „De in trede in het tijdperk van de elimine ring van kernraketten betekent op hetzelfde moment de intrede in het tijdperk van de conventionele ont wapening. Dat zou een historische ontwikkeling zijn", meent Honecker. Navo en Warschaupact zijn terug gekomen van de opvatting dat een nucleaire oorlog kan worden gewon nen, zegt Honecker, en president Reagan en partijleider Gorbatsjov hebben verklaard dat een kernoor log alleen verliezers kent. „Maar zelfs als wij avonturisme en onver antwoordelijkheid - hoewel niet on denkbaar - uitsluiten als oorzaak voor een kernoorlog, dan zou die oor log nog steeds kunnen ontstaan door het falen van de techniek. De doc trine van nucleaire afschrikking is geen vredesdoctrine, maar een van permanent oorlogsgevaar." Toch schijnt het mij toe, vervolgt de Oostduitse staatsman, dat het grote vredesproces op gang is geko men. Een vermindering van de con frontatie schept mogelijkheden voor een uitbreiding van de samenwer king tussen Oost en West. Bij het tijdperk van de ontwapening hoort een uitbreiding van samenwerking op het gebied van wetenschap, tech niek, economie en humanitaire za ken. De sociale politiek en de mensen rechten staan volgens Erich Honec ker in nauw verband met elkaar. Op sociaal gebied heeft de DDR veel be reikt, zegt hij, „maar wij maken geen onderscheid tussen meer of minder belangrijke rechten. Politieke, bur gerlijke, economische, sociale of cul turele rechten zijn even belangrijk. De grondslag voor de verwezenlij king van de mensenrechten is echter de vrede". In dat geval worden ook de be trekkingen tussen de burgers ge makkelijker, zo voorspelt Honecker in een verwijzing naar de reisbeper kingen voor de Oostduitse burgers. Hij laat daar direct op volgen dat het Oostduitse reisbeleid de afgelopen jaren al sterk is versoepeld. Het aan tal reizen vanuit de DDR naar de Bondsrepubliek zal dit jaar voor het eerst de twee miljoen overschrijden, kondigt hij aan. Het is volgens hem een kwestie van deviezen geworden. Als je naar de VS wilt heb je dollars nodig, zo simpel is dat. Betere be trekkingen en meer handel hebben meer reizen tot gevolg. Met enthousiasme gaat de Oost duitse partijleider in op de economi sche situatie in de DDR. Onze econo mie is dynamisch en richt zich sterk op moderne technologieën. Niet zon der trots stelt Honecker vast dat de DDR bij de eerste tien industriena ties ter wereld hoort. Wij willen die positie en de bijbehorende welvaart handhaven en versterken. Vervolgens gaat Honecker uitvoe rig in op de economische relaties en de handelsmogelijkheden tussen de DDR en Nederland, waarbij hij er aan refereert het op prijs te stellen als zijn visie hierop zo compleet mo gelijk wordt weergegeven. „De plan matige, dynamische ontwikkeling van onze economie", zo stelt hij, „biedt gunstige voorwaarden voor de internationale samenwerking op economisch en wetenschappelijk- technisch gebied. De economische betrekkingen met kapitalistische in dustriestaten vormen een vast on derdeel van onze buitenlandse poli tiek. Wij zouden echter de ontwikke ling van gelijkwaardige en voor beide partijen voordelige samenwer king als wezenlijk onderdeel moeten beschouwen van vreedzame coëxis tentie. Zij past in de geest van de Slotakte van de Conferentie over Vrede en Veiligheid in Europa (CV SE)." „Ook de betrekkingen tussen de DDR en Nederland zijn hiervoor een goed voorbeeld. De omvang en de veelzijdigheid hebben een opmerke lijke stand bereikt. Wij kunnen nu nieuwe doelen nastreven. Met het langlopende akkoord op regerings niveau over economische, industriële en technische samenwerking hebben wij de beschikking over een werk zaam instrument." „Onze econonomische deskundi gen zijn van mening dat er zeer goede resultaten kunnen worden ge boekt op het gebied van: chemische industrie, textiel- en kledingindus trie, landbouw- en levensmiddelen industrie, de bouw van chemische installaties, de landbouw, en de dienstverlening." „In het licht van de internationale tendens in de handel tussen indus triestaten en de mogelijkheden van beide volkshuishoudingen lijkt het ook in het belang van beide partijen de uitwisseling te vergroten van fa brikaten van de machinebouw, de elektrotechniek en elektronica, als mede de koop en verkoop op het ge bied van engineering, know-how, li centies en procedé's". En Erich Honecker vervolgt: „De traditionele warenhandel zou kun nen worden uitgebreid door inten sievere wetenschappelijk-technische samenwerking bijvoorbeeld in de chemie, de biotechnologie, nieuwe materialen en milieubeheer, elektro techniek en elektronica, alsmede re search op landbouwgebied." „De doelstellingen van het vijfja renplan van de DDR (1986-1990) bie den nieuwe aanknopingspunten voor de samenwerking van produktiebe- drijven en handelsondernemingen van beide landen. Wederzijdse leve ranties voor de modernisering en re novatie van industriële installaties bieden belangrijke perspectieven, die beantwoorden aan het vermogen van het bedrijfsleven in de DDR en in Nederland, en aan hun belangen inzake buitenlandse handel". Erich Honecker was tijdens zijn antifascistische verzetstijd in de ja ren dertig enkele malen in Neder land. Aan het slot van het interview kijkt de partijleider nog eens terug op die periode. „Ik heb alleen maar goede, aangename herinneringen aan Nederland en het Nederlandse volk, dat op allerlei manieren ge tuigde van zijn solidariteit met de antifascistische strijders van het Derde Rijk", zegt hij. „Nu nog ben ik de mensen dankbaar die tijdens mijn verblijf in Nederland mijn liefde volle gastheren zijn geweest In 1933 kwam ik voor de eerste keer en in 1934 voor de tweede keer naar Am sterdam In 1933 verbleef ik in Am sterdam om deel te nemen aan een bestuursvergadering van het Com munistische Jeugdverbond. Eén jaar later, in aansluiting op mijn illegale activiteit in het Ruhrgebied, bezocht ik Nederland nogmaals. Ik ging ech ter snel terug om de strijd tegen de Hitler-dictatuur voort te zetten". Honecker ging naar Duitsland te rug met een vervalst Nederlands paspoort, op de naam van Marten Tjaden. In 1935 werd hij in Berlijn gearresteerd en later tot tien jaar tuchthuis veroordeeld. Tot de komst van de Sovjettroepen in april '45 zat hij vast in het tuchthuis Branden burg/Gorden. „De onbaatzuchtige solidariteit waarmee de Nederlandse antifascisten ons in onze moeilijke situatie tegemoet traden heeft diepe indruk op mij gemaakt", herhaalt Honecker. „De loop van de geschie denis heeft bewezen hoe noodzake lijk de solidariteit van alle krachten in de strijd tegen de fascisten en de oorlog wel was. Waar ik precies ben geweest weet ik niet meer. Je pro beerde niet alles te onthouden in de illegaliteit. Ik herinner mij nog wel de stijle trap en de trapkoorden, en de Kalverstraat". (ANP) ROTTERDAM (ANP) - Nog dit jaar begint een 'onge structureerde afbraak' van de scheepsnieuwbouw en - reparatiesector, indien mi nister De Korte een kamer brede motie, waarin extra exportsteun voor scheeps werven wordt gevraagd, negeert. Dat voorspelde W.J. ter Hart, de voorzitter van de Cebosine, de organisatie van scheepswer ven in ons land, dinsdagmiddag op een persconferentie in Rot terdam. De exportsteun is vol gens Ter Hart onontbeerlijk NS Ondanks alle inspanningen ii jaar ondermeer door de forse prijs met één procent gedaald lometers. De opbrengsten handhaafden zich met ,1.114 miljoen gulden wel op hetzelfde niveau. NS constateert dat ook de stijging van de koopkracht weinig in vloed heeft gehad op het reizi- gersvervoer. Al met al is het marktaandeel van NS vergele ken met dat van de particuliere auto verder gedaald en dat is geen basis om de toekomst van het bedrijf met vertrouwen te gemoet te zien, zegt NS-topman drs L. F. Ploeger in het jaar verslag over '86. Ploeger is somber omdat NS voorlopig maar een beperkt aantal instrumenten heeft om het vervoer weer in de lift te krijgen. Het effect van de ta riefsverlaging van '85 is geheel uitgewerkt en het niet verho gen van de tarieven in '86 was onvoldoende om de groei vast te houden. Bovendien hangen de spoorwegen de nodige be zuinigingen boven het hoofd. NS bepleit dan ook nogmaals een meer samenhangend ver- keers- en vervoersbeleid in oris land waarbij de concurrentie positie van het openbaar ver voer ten opzichte van het parti culier vervoer wordt verbeterd en het openbaar vervoer een redelijk alternatief kan blijven Dieden voor de privé-auto. In het goederenvervoer werd >pnieuw een positief resultaat Dehaald maar omvang en op- Drengsten lagen lager dan in 85. Het goederenvervoer daalde van 20,4 naar 19,1 mil- oen ton en de opbrengsten takten van 284 naar 258 miljoen ;ulden. De daling is ondermeer veroorzaakt door onvoldoende ;roei van de economie, de da- ing van de energieprijzen, de Dnrust in de Rotterdamse ha ren en door stakingen bij de franse en Belgische spoorwe gen. De spoorwegen willen pro seren weer meer reizigers te rekken door verbetering van (ADVERTENTIE) WELCOME internationale military wteri 51 M©n kan niet ontkennen dat het v ping (Financiën) de eigenaren va ten, met name de zwakste groe Wat dat betreft steekt het voorste petsplannen, zoals het verlager Bigen bijdragen in de gezondhe roor verhoging van dat huurwaa teker verband gelegd kan wordt ping, die vooral bij de laagstbetaa Waar verder houdt ons begrip vo< friet met. een royaal gebaar met i jhet de andere hand heeft genon honing die in 1983 de zogenaan Bedoeld om het banenplan van zij financieren en doorgevoerd meu slechts om een tijdelijke maatregel f(u is in dit land niets zo blijvend f ping en de morele noodzaak oni par later te beëindigen is er opl Rouwens ook niet de financiële n dag uit bestookt met sombere ers. ■onings vestzak-broekzak treft iet extra belasten van huiseigens iet negatieve effect van het verdv 'oor de schatkist op te heffen. Da 'P landbouwwerktuigen verhogi 'i9en woning beschikken, worde n een situatie dat het hen financii Bn toch al niet voor de wind ga nen.

de Stem | 1987 | | pagina 2