NA UITZENDING KERKEPAD IN OOST-ZEEUWSCH-VLAANDEREN 1 PsögyéÉ Een vergeten diergroep SCHIETINGEN .edingen Natte start tocht Hulster ambtenaren naar Michelstadt Dia's over knelpunten in centrum van Axel PLAATSELIJK NIEUWS E LEEUW A12 DE STEM VAN ZEELAND 2 WOENSDAG 3 JUN11987 HULST - In Hulst wordt een grote par keerchaos verwacht op de twee zaterdagen na de uitzending van het NCRV-programma Kerkepad. Wel radio R, geen radio Reijnaert in de lucht HULST BEGINT WARM TE LOPEN: 'THERMOMETER' STAAT NU AL OP 4.250 GULDEN PENING AFÉ Oorkonde Discussie 'Geen pijn' Pijn Niet eenvoudig Trekhonden Emancipatie St.-Jansteen Clinge Vogelwaarde Discussie Avondvierdaagse Clinge begonnen T22 Hulst verwacht parkeerchaos Van onze correspondente Volgens 0 voorzichtige schattingen zullen mini maal 4.000 extra bezoekers de Reynaertstad aandoen, al kunnen dat er best veel meer zijn. Nadat bijvoor beeld Kampen op televisie was geweest, dienden zich maar liefst 12.000 'Kerke- padgangers' aan. Om de verkeerproblemen het hoofd te bieden, is een volledig draaiboek gemaakt in samen werking met de NCRV, de ge meenten Hulst en Hontenisse en het politieapparaat. De twee 'Kerkepadzaterda- gen' zijn op 20 en 27 juni. De route die op idyllische wijze in beeld is gebracht wordt 14 juni via Nederland 1 uitgezonden om 19.50 uur. De NCRV radio besteedt op 12 juni aandacht aan de tocht tussen 14.00 en 16.00 uur via radio 1. Kerkepad gaat langs de plaatsen Ossenis- se, Kloosterzande en Hengst dijk naar Hulst. De deelnemers kunnen de tocht per auto afleggen, maar er is ook een mogelijkheid om de kilometertjes langs de mooi ste gebouwen en bezienswaar digheden weg te peddelen op een witte fiets. De organisatoren van de NCRV, Ad Everaars en Joop Bosboom, verwachten dat en kele duizenden vanuit geheel Nederland en ook vanuit België de gelegenheid zullen aangrij pen om zich eens goed te oriën teren in de streek. Zij zijn ook overtuigd van het uitstralings effect in de toekomst. Alle kerken en gebouwen die in de route van Kerkepad zijn opgenomen, zijn geopend tus sen 10.00 en 17.00 uur. De toe gang is steeds gratis. Alleen het Streekmuseum 'de Vier Am bachten' in Hulst vraagt een gulden (kinderen twee kwartjes) entree. In de kerken kunnen de deelnemers de spe ciale kerkepadgids kopen voor tien gulden. De afgelopen weken is er heel wat werk verzet. De poli tie heeft in samenwerking met de gemeentes een bewegwijze ring uitgestippeld voorzien van het kerkepadlogo. Omdat Hulst in gewone omstandigheden al overspoeld wordt met honder den dagjesmensen, zal het niet meevallen een parkeerplaatsje te vinden. Daarom komen er verwijzingen naar de minder bekende parkeerplaatsen aan de bolwerken. In de gebouwen wachten vele vrijwilligers de deelnemers op. In alle kerken verzorgen organisten voor pas sende achtergrondmuziek. Ook de beiaardier van Hulst is pre sent. De EHBO en andere me dische diensten staan stand-by. Alle plaatsen zijn op alle even tualiteiten voorbereid. De route door Oost- Zeeuwsch-Vl aanderen hoort tot de elfde serie die de NCRV realiseert. In de afgelopen tien jaar hebben ongeveer 1.000.000 belangstellenden in 500 steden en dorpen zowat 3000 gebou wen (kerken, kloosters, kapel len en andere monumentale ge bouwen) bezocht. Van onze correspondent rdag 4 juni H it 15, AXEL harte welkom 20.00 uur ANITA en MIEL \i.a. ƒ227, rechtsbijstandongev. inz. (6,2%) èn aflossing toch mooi 't inte- ƒ61.- per volwassene, voor studen- GELDLENING n uw huis, voor b.v. 17.500 - be- irmijn 105.- (rente v.a. 0,60% p. HULST - Sinds enkele da gen opereert op golflengte 104.3 Mhz radio R. Ieder weekeinde is deze nieuwe lokale omroep te beluiste ren van acht uur 's morgens tot zes uur 's avonds. Ver zoekplaat] es, groeten en verschillende andere bood schappen kan men er be luisteren. Een oppervlakkige luisteraar hoort in het nieuwe radiosta tion veel overeenkomsten met de sinds mei 1986 uit de ether verdwenen populaire streekra- dio Reijnaert. De nieuwe zen der staat echter volledig los van Reijnaert. Het Reijnaert- bestuur zit nog steeds te wach ten op een vergunning om als vrije radio te mogen operen. Voor dit jaar zijn er van overheidswege 75 zenders gese lecteerd, die verder meedingen naar een zendvergunning. Ra dio Reijnaert is daarbij, dus leeft men weer met hoop. Van onze verslaggever HULST - Tussen de buien door zijn gisteren zeven me dewerkers van de gemeente Hulst begonnen aan hun 600 kilometer lange fietstocht naar de Duitse zusterge- meente Michelstadt. Burgemeester F. Jacobs gaf gisteren net voor de start van de amateurkoers in Hulst het vertreksein. Hij klom zelf ook op de fiets om de zeven naar de gemeentegrens te begeleiden. De tocht naar Michelstadt is meteen ook de start van het derde wereldproject, waarvoor men in Hulst een jaar lang geld gaat inzamelen. Ook de Duitste zustergemeente doet mee. Het eerste doel is het bij elkaar krijgen van 10.000 gulden voor de uitbreiding van de school in de krottenwijk La Paz in de Colombiaanse havenstad Ba- ranquilla. Daar werkt de uit Sint-Jansteen afkomstige pa ter Cyriel Swinne in een paro chie van ongeveer 50.000 zielen. De wijkbewoners ontberen voorzieningen als stromend water en goede wegen. Aan de oproep om de fietsers naar Michelstadt ten bate van het project te sponsoren is flink De fietsers bij het vertrek van hun lange tocht. gehoor gegeven. Zowel particu lieren als bedrijven hebben geld toegezegd. Het kwik van de 'actiethermometer' stond gisteren al op 4.250 gulden. Da gelijks komen er nog giften binnen. Het is nu aan de ver enigingen in de gemeente Hulst - FOTO DE STEM COR J. DE BOER om activiteiten op touw te zet ten die de thermometer verder doen stijgen. Alle acties wor den gestroomlijnd door een speciale werkgroep, waarin uit iedere woonkern een vertgen- woordiger zit. Alvorens op het lichtmetalen ros te stappen ondertekenden de sportieve fietsers gisteren in het stadhuis een oorkonde en stak burgemeester Jacobs de zeven een hart onder de riem. „Wij hopen dat jullie de cols en de dalen met succes mogen doorstaan", aldus de burgerva der. „Als ooit de man met de hamer bovenop een berg of langs het Rijndal staat, weet dan dat wij in Hulst met ver wachting en sympathie bij jul lie zijn. Dan zal die hamer al' een stuk minder hard zijn". De fietsers worden begeleid door een bezemwagen, met aan het stuur Hubert van de Broeck. Jacobs sprak de hoop uit dat het voertuig slecht voor de formaliteit zal meerijden en dat niemand van de fietsers erin belandt. Wethouder Willy Kayser, gemeentesecretaris Hans van Geesbergen, Willy Everaard, Rudy Neefs, Frans van Kampen, Frans Colman en Etienne de Deckere hopen za- terdamiddag in Michelstadt te arriveren. Daar worden ze ont vangen in de Festhalle. SS 1 één vakje benutten, advertentie wordt in een mtie met het belangrijkste i bondig. efoonnummer in de men gemakkelijk en snel. 4 DE ZIJKANT HET BEDRAG ■talen. Voor toezending van dient u f 3,50 extra te etaling kunt u een groene luwe girokaart (dus géén ing) insturen, ag ontvangt u een or wij u echter f 4,— rekening moeten brengen. g aan Dagblad De Stem, Jreda. nties., of inleveren op onze Prijs incl. 6% BTW f 5.88 f 7.84 f 9.80 711.77 f 13.73 715.69 sfoon: „Een vergeten diergroep", noemt R. Akkermans van de Stichting Kritisch Fau nabeheer (SKF) de vissen. Hij deed deze uitspraak op een discussiedag ingericht door SKF ter gelegenheid van het achttienjarig be staan eind 1985. De uitno diging voor die dag loog er al niet om: in Nederland door onge veer een miljoen mensen een sport wordt bedreven, die mo gelijk nog gekker is dan het zo verfoeide jagen. Bedoeld wordt de sportvisserij." En, zo vroeg SKF zich af: is het eigenlijk wel een sport? Akkermans voegde er aan toe: „Wat zij graag zouden willen is dat vissen wat min der gewoon wordt, dat men de vis als een volwaardig beest gaat zien. Dat men er ook over na gaat denken dat vissen niet zo gewoon is, dat het niet een vanzelfsprekend iets is. Als we dat bereiken zijn we al een hele eind. SKF acht een ver bod op sportvissen op dit mo ment nog irreëel, maar sluit dat in de verre toekomst niet uit." Sedert 1985 is de sportvisserij hevig in discussie. Is het echt een sport, zitten wachten op een vis die gisteren is vrijge laten en die dan weer terug uit het water gesleurd moet worden? Had je niet veel be ter die hele omweg van van gen in de kwekerij, loslaten en weer vangen met en hengel kunnen verslaan? Je had hem al gevangen, waarom weer loslaten? Dat is eigenlijk nog maar de marge van de discus sie. Van veel meer belang is de vraag: Kennen vissen pijn en zo ja, hebben ze pijn als ze aan de haak geslagen wor den? Het is voor de hand liggend om te zeggen: ja natuurlijk kennen vissen pijn. Het zijn gewervelde dieren zoals wij, zoals de andere zoogdieren en als de vogels. Wij en onze ver wanten weten donders goed wat pijn is en dus vissen ook. Je kunt ook precies de andere kant op redeneren met het wetenschappelijk evangelie: zolang niet bewezen is dat het zo is, mag je aannemen dat het niet zo is. Overigens kun je die stelling ook omdraaien band pijn heeft, want die krimpt ineen en schreeuwt zelfs. Buitenstaanders kun nen niet begrijpen hoe voor zichtig je moet zijn met de in terpretatie van het gedrag van dieren." Hoewel het aantal sportvissers blijft afnemen, gaat nog menigeen in de vrije tijd met een of meer hengels het water op. Het beestje spartelt voel, maar heeft het ook pijn? FOTO'S ARCHIEF DE STEM en dat gebeurt dan ook regel matig. Hoe toon je aan dat een vis pijn kan lijden en pijn lijdt als hij gevangen wordt? Het tweede kun je zien, want het beest reageert als het een on aangename gewaarwording ervaart. We kennen het aan ons zelf en een vis spartelt, slaat met de staart, stibbelt tegen, kortom: die moet pijn lijden. Professor Jan Verheyen uit Utrecht (al vanaf zijn zesde jaar een verwoed hengelaar en snoeker in de polders rond de Domstad) was als zintuig fysioloog de aangewezen man om eens een echt wetenschap pelijk onderzoek in te stellen. Want van het uitgangspunt: de vis reageert, dus hij voelt het, was hij niet zo onder de indruk. Verheyen, altijd goed voor een paar forse uitspraken, zei onder andere: „Als je een re genworm doormidden snijdt, kronkelt alleen het achterste stuk. Heeft dat stuk dan wel pijn en het voorste deel niet? Zo zou je ook kunnen conclu deren dat elke geprikte fiets- Verheyen en zijn medewerker Rob Buwalda waren en zijn heel terughoudend met het naar butien brengen van ge gevens. Zoals bijna altijd bij wetenschappelijk onderzoek riep één, in weze vrij eismpele vraag, honderden andere en meest ingewikkelde op. De eerste conclusie evenwel: de vis schrikt zich een bult, dat wel, maar van pijn is geen sprake. Verheyen: „De vis rea- geerts slechts een beetje geïr riteerd, zoals hij zou doen als hij iets onaangenaams, zoals een algje, in de bek krijgt. Dat spuugt hij dan uit en gaat daarna gewoon verder. Ik zou die pijn willen vergelijken met de onaangenaamheid die wij ervaren als bij ons een naald ingebracht wordt om bloed af te nemen. Het vissen met een levend visje als aas is niet aanvaardbaar, waarbij het visje urenlang in een staat van paniek gehouden wordt en daarna tenslotte overlijdt. Er is schitterend kunstaas. De hengelsport moet zich geen verbod laten afdwingen, maar de kritiek voor zijn, door zelf het vissen met levend aas te verbieden." Voortgezet onderzoek leerde evenwel dat het zo eenvoudig niet lag: aan de haak geslagen en binnengehaalde karpers voelden wel degelijk pijn en angst. Hoe dan ook, is dat het laatste woord? Zeker niet. Verheyens terughoudendheid komt voor een groot deel voort uit, zoals hij zelf zegt: „Bovendien moet je niet in de publiciteit komen met onder werpen als deze als je de re sultaten niet honderd procent hard kunt maken. Je merkt nu al dat elk van de partijen (dierenbescher mers en sportvissers, Sp) haar eigen interpretatie aan de on derzoeksgegevens geeft. Dat was juist gezien. Diverse groeperingen en met name SKF redeneren ongeveer als volgt: het kan ons niet schelen of zo'n vis wel of geen pijn heeft. Het gaat ons om het welzijn van de vis. Bij het welzijn van de vis hoort niet uit het water getakeld te wor den aan een hengel met een haak." Met andere woorden: Anno 1987 doen we zoiets een mede schepsel niet meer aan, of dat medeschepsel het nu wel of niet leuk vindt. We kennen geen trekhonden meer. Mis schien vonden die honden het destijds veel leuker om onder een kar van café naar café te lopen dan om op een flat te zitten. We doen dat niet meer. Hanengevechten zijn (legaal) taboe. Wie weet wat voor een kick zo'n haan kreeg als hij een rivaal te lijf mocht gaan! Nu zit hij met opgekropte hormonen en zo gefrustreerd als een lege bierfles dag in dag uit achter maf gaas met vier al even maffe kippen. Desondanks: we doen het niet Vissen doen we nog wel. Alleen opmerkelijk veel min der dan voorheen. Midas Dek kers, die gewoonlijk voor nog straffere uitspraken zorgt dan Verheyen, zegt het in het hoofdstuk 'De jacht ontko men' als volgt (Leve de Die ren, Zomer en Keuning): „On fatsoenlijk vissen. Of met de hengel. In de hengelarij lijkt zich een omwenteling te vol trekken: het aantal henge laars daalt rustbarend. Ver dubbelde het aantal henge laars sinds de tweede wereld oorlog elke tien jaar, sinds 1980 is het in vijf gehalveerd, van twee tot een miljoen. Hengelwinkels zijn blijkens hun vakblad Divebo in pa niek. Hun omzet keldert. On dertussen zwemmen in sloten ongevangen, onbelaagd, door niemand aan de haak ge wenst, steeds meer vissen voor Piet Snot rond. Over de oorzaken wordt druk gespe culeerd: te slecht weer om te hengelen, minder geld onder de mensen, het afschaffen van de gesloten tijd, zelfs de emancipatie van de vrouw krijgt de schuld. Eén reden krijgt de hengelhandel slecht uit de mond: misschien is het gewoon onfatsoenlijk gewor den om voor je lol beesten te pesten. Dat zou toch kunnen?" Mevrouw De Block uit Kloosterzande wees er ons op dat in de hooglandpolder na bij Ossenisse een zwarte zwaan met vijf jongen zwemt. Dat moet zonder meer een uit gevangenschap ontsnapt ex emplaar zijn, want haar thuisland is Australië. E. Taelman maakte weer mel ding van meikevers, vooral uit de wijk Nieuw-Hulst (tot tien exemplaren toe). In Duitsland schijnen ze plaatse lijk een plaag te vormen. Mis schien krijgen wij ze ook weer wat meer te zien. Zoekt u er de bloeiende meidoorns maar eens op na, of schudt eens flink aan een kerseboom. ST.-JAN - Na twee schietin gen is de leiding voor het kampioenschap in handen van E. Verschuren met 12 punten. 2. E. Savooy met 8 punten en 3. J. de Letter met 7 punten. Donderdag is de derde schieting, aanvang 19.30 uur. VORMSEL - Bisschop H. Ernst komt dinsdag 9 juni in de parochiekerk van de H. Jo hannes de Doper aan onge veer 44 kinderen het vormsel toedienen. De kinderen zijn afkomstig uit Heikant, Clinge en St.-Jansteen en zijn onge veer twaalf jaar. In deze pa rochies wordt jaarlijks bij toerbeurt door de bisschop het vormsel toegediend, en dit jaar is St.-Jansteen aan d beurt. KBO - De Katholieke Bons voor Ouderen houdt vrij da j in Malpertuus een spelenmdi dag. In totaal zijn er tien spe len: ruw werpen, harlekijn spel, pieken, sjoelen, werper stapelen, gooien, bizonspe! kegelen en luciferspel. All< ouderen kunnen meedoen. Di middag begint om half twee. OUD PAPIER - Zaterdai haalt de W Vogelwaard weer oud papier op. De op haalploeg vertrekt om 9.3' uur. AXEL - Ons Vermaak, 95 schut ters: Wip 1: eerste hoge en tweede zij vogel: J. Hoop, Kloos terzande; tweede hoge vogel: E. van Hij f te, Ertvelde; eerste zij vo gel: T. Hoogstrate, Terneuzen; derde zij vogel: P. van de Veere, Ertvelde; vierde zij vogel: J. On- genae, Saffelare. Wip 2: eerste hoge vogel: R. Saye, Zelzate; tweede hoge en vierde zij vogel: P. Roels, Graauw; eerste zijvo gel: G. Ducheine, Tilburg; tweede zij vogel: A. Renier, Kap rijke; derde zij vogel: P. van de Veere, Ertvelde. Wip 3: eerste hoge vogel: B. Herman; tweede hoge vogel: J. Roeland, beiden Zuiddorpe; eerste zij vogel: P. Waelput, Overslag; tweede zij vo gel: H. Sorber, Graauw; derde zij vogel: G. van Waes, Westdor- pe. KOEWACHT - Zaal P. van Stee- ne, 35 schutters: hoge en eerste zij vogel: R. Smet; tweede zij vo gel: F. Martens, beiden Koe wacht; grootste aantal (5): A. Jansen, St.-Jansteen. ZUIDDORPE - Zaal M. de Cock, 25 schutters: eerste hoge en eer ste zij vogel: M. van Hoeke, Zuid dorpe; tweede hoge vogel: J. Bracke, Axel; tweede zij vogel: R. van Hoeke, Zuiddorpe; grootste aantal (6): M. Hamers, Westdor- pe. HULST - Zaal De Kroon, 56 schutters: Wip 1: eerste hoge en eerste zij vogel: J. van Kerkho ven, St.-Jansteen: tweede hoge vogel: A. de Looff; tweede zijvo gel: A. Dobbelaar, beiden Bosch- kapelle; grootste aantal (6): J. Koemans, Terneuzen. Wip 2: eer ste hoge vogel: R. de Sterke, Zel zate; tweede hoge vogel: M. de Rechter, Clinge; eerste zij vogel: J. Leeraert, St.-Jansteen; tweede zij vogel C. van Gassen, Hulst; grootste aantal (8): P. Vercaute- ren, Hulst. KLOOSTERZANDE - Zaal De Kastanje, 35 schutters: eerste hoge vogel: R. van Hooye, Koe wacht; tweede hoge vogel: me vrouw Verhoeven, Klooster zande; eerste en tweede zij vogel: F. de Waal; derde zijvogel: Th. de Caluwé, beiden Koewacht; groot ste aantal (5): J. Hoop, Klooster zande. OSSENISSE - Zaal De Zee meeuw, 18 schutters: hoge vogel: R. Buyl, St.-Niklaas; beide zijvo gels: H. Willems, Burcht; groot ste aantal (5): E. Colman, St.- Niklaas HENGSTDIJK - Camping De Vogel, 20 schutters: hoge vogel: P. Vereertbrugge, Dendermonde; eerste zijvogel: A. de Smet, Zwijndrecht; tweede zij vogel en grootste aantal (6): J. Sinave, Antwerpen. HULST - De Batavieren, 47 schutters: wip 1: eerste hoge vo gel: A. Piessens, Elverzele; tweede hoge vogel: E. Savoye, St.-Jansteen; eerste zijvogel: P. Ducheine, Tilburg; tweede zij vo gel: F. Herwegh, Axel; derde zij vogel: R. de Ruyter, Tilburg. Wip 2: eerste hoge vogel: P. Brokken, Elverzele; tweede hoge vogel: P. Rentmeester, Ovezande; eerste en derde zijvogel: G. Ducheine, Tilburg; tweede zij vogel; A. Her mans, Axel. HUIST - Zaal W. Blommaert, 23 schutters: hoge en tweede zij vo gel: J. van Kerkhoven, St.-Jar steen; eerste zijvogel: J. Dobbt laar, Boschkapelle; grootste aai tal (6)J. de Bin, De Klinge. KOEWACHT - Zaal P. de Vlii ger, 46 schutters: hoge vogel: Dullaert, Stekene; eerste zijvi gel: M. Rossi; tweede zij vogel: J Fierens, beiden Lokeren; groo ste aantal (4): L. Ferket, Stekene KOEWACHT - Zaal Oude Mole: 28 schutters: hoge vogel: J. c Waal, Koewacht; eerste zijvoge E. Janssens, Moerbeke; tweec zij vogel: R. D'Hondt, Zuiddorp grootste aantal (5): W. Groener wegen, Koewacht en Ch. d Boeye, Zuddorpe. KLOOSTERZANDE - Zaal E Kastanje, 31 schutters: beic hoge vogels: E. de Bakker, St Jansteen; eerste zijvogel: A. c Waal; tweede zijvogel: P. Maa beiden Kloosterzande; groots! aantal (7): mevrouw Dobbelaa Boschkapelle. LAMSWAARDE - Zaal De Vit Jaargetijden, 29 schutters: hog en beide zijvogels: R. Wilkiru Hulst; grootste aantal (7): P. Nt ve, Kloosterzande. HOOFDPLAAT - Zaal D Vriendschap, 56 schutters: hog vogel en grootste aantal (5): t Claeys, Bouchaute; eerste zijvc gel: A. Paepe, Bassevelde; tweec zij vogel: M. Scheepens, Assened< KAPELLEBRUG - Zaal Fabii 61 schutters: eerste hoge en eer ste zij vogel: D. Meer don] tweede hoge vogel: F. Raes, bei den De Klinge; tweede zijvoge J. de Bakker, Kemzeke; derd zij vogel: H. Saeger, De Klinge vierde zij vogel: J. Vervaet, Ka pellebrug; grootste aantal (4): 3 de Block, Kemzeke. HULST - De Batavieren. 4 schuttres: Wip 1: eerste hoge vc gel: Th. Neve, Westdorpe; tweed hoge vogel: E. Gijsel, St.-Jan steen; eerste zijvogel: G. Suj Zuiddorpe; tweede zijvogel: I Vermeulen, Nieuw-Namer derde zijvogel: F. de Letter, Koe wacht. Wip 2: eerste hoge vogei G. Baeten, Ietegem; tweede hog vogel: E. Verschuren, St.-Jan steen; eerste zijvogel: J. Wee maes. Hulst; tweede zijvogel: V Thoen, Koewacht; derde zij vogei L. Vermeulen, Nieuw-Namen. WOLI'II AARTSDIJK - Doe naar Hoger, 31 schutters: eerst hoge en zesde zij vogel: C. Baa: Juliana; tweede hoge vogel: C Jeremiasse, Zorgvlied; derde ho ge, eerste en tweede zijvogel: E de Meester, St.-Andries; derde e: vijfde zijvogel: J. Platschorrr Zorgvlied; vierde zijvogel: V Verdonk, Jacoba van Beieren grootste aantal (9): C. Stoutha mer, Zorgvlied. ELLEWOUTSDIJK- Edel. Handboog, 56 schutters: Wip 1 eerste hoge vogel: J. Rentmees ter, Willem Teil; tweede hoge vo gel: C. Remijn, Spes Nostra; eer ste zij vogel: J. Platschorre, Zorg vlied; tweede zijvogel: J. Re mijnse, Zorgvlied; derde zij vogel B. Meijer: vierde zijvogel: P. d. Visser, beiden Zorgvlied; groot ste aantal (9): M. Wisse, Concor dia. Wip 2: eerste hoge en eersti zijvogel: C. Stouthamer; tweedi hoge vogel: M. Goeree, beidei Zorgvlied; tweede zij vogel: M Verdonk, Concordia; derde zijvo gel: W. Nije; vierde zijvogel: J Platschorre, beiden Zorgvlied. Van onze verslaggever AXEL - De afdeling Axel van de Koninklijke Neder landse Ondernemers Ver eniging (KNOV) en de Stichting Streekcentrum Axel houden woensdag 10 juni een diapresentatie over de knelpunten in het Axelse centrum. Zij hebben de avond, in de bo venzaal van het restaurant 'Het Wapen van Axel', georga niseerd naar aanleiding van de mogelijke herziening van de bestemmingsplannen voor het centrum. De gemeente bestu deert momenteel welke moge lijkheden er zijn om de Axelse binnenstad een ander aanzien te geven. De gemeente Axel heeft in verband hiermee een stede- bouwkundige ingeschakeld die eind juni klaar is met zijn werk en advies zal uitbrengen. De KNOV en het Streekcentrum hebben drs. Hoogstadt van het Centraal Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf inge schakeld om de problemen in de infrastructuur van Axel met dia's in beeld te brengen. „Als er van gemeentezijde toch iets gaat gebeuren, vinden wij het van belang dat het totale cen trum in de veranderingen wordt betrokken", stelt T, Mar- teyn van de KNOV Axel. Hoogstadt zal na de presentatie van de dia's in discussie treden met de aanwezigen. In eerste instantie richten de KNOV en het Streekcentrum zich op hun leden. Maar iedereen die be langstelling heeft voor de op handen zijnde veranderingen in Axel is welkom. „Het gaat over uw en onze belangen. Zo willen wij voor komen, dat de 'gemeente' over ons zonder ons beslist. Indien bestemmingsplannen gewij zigd worden, willen wij deze graag in oveleg met ons tot stand zien komen", schrijven de twee organisaties in hun uitnodiging aan de leden. De avond begint om 20 uur. Van onze correspondent CLINGE - Onder zeer slechte weersomstandighe den is gisteravond in Clinge de avondvierdaagse van start gegaan. Er waren meer dan 250 deelne mers, wat vergeleken met an dere jaren zeer weinig is. De deelnemers voor de tien kilo meter vertrokken om 19.00 uur terwijl de deelnemers voor de vijf kilometer om 19.30 uur op stap gingen. Voorzitter Frans Plasschaert gaf aan de beide groepen het startsein met een fluitsignaal. In het gemeenschapshuis Mal pertuus hadden de deelnemers zich van tevoren laten inschrij ven. L

de Stem | 1987 | | pagina 13