[onaal irnooi Nieuwe afspraken snel te maken Speurtocht naar bacterie in water gaat door Toeristeninfo deze maand 'met de hand' Kroon handhaaft strenge eisen crossterrein Axel Oostburgse PvdA kritisch over beleid van B en W TEPAS PROVINCIAAL AFVALSTOFFENPLAN 'ONGEÏNSPIREERD STUK' Bijzondere benoeming bij reserve - politie -Vlaanderen igdrenners irabbendijke DINSDAG 2 JUN11987 TUBLIEK REAGEERT BEGRUPEND OP ACTIES SPECIALISTEN' GOES - Het Zeeuws provinciebestuur moet veel meer werk maken van de gescheiden inzameling en het hergebruik van afval. Het door Gedepu teerde Staten voorgelegde provinciaal afvalstof- fenplan heeft daarvoor veel te weinig aandacht ea is ook om die reden 'een ongeïnspireerd stuk' geworden. Kikkers houdt leerste Ibuitentoernooi Zaamslag wint eigen toernooi Stimuleren Dode bij ongeval op rijksweg A 58 Meer kritiek LEIDINGNET ONDER DE LOEP GEEN INFOBOX LANGS RIJKSWEG Wensen Muziek 'HOE IS VERGUNNINGENBELEID?' het 60-jarig bestaan Jlinge op 6 en 7 juni een lt traditionele Clitex-toer- Ictieve jeugdafdeling van Iternationaal deelnemers- r Clinge te komen, folendam, Beerse Boys en rankrijk komen Soissons |-Niklaas zijn de Belgische Braintree uit Essex, een I een aantal jaren nauwe Ir de jeugdafdeling, onder iich mee belast heeft. Al de Irgebracht in tenten op het alige plaatselijke kleuter- jeugdcategoriën B- en C- nen op beide dagen in ac- 110.00 uur gegeven en dan ur en zondag start men om 115.30 uur. 's Morgens is er l de grote tent en zaterdag- feestavond voor de nauwst kwoners van Clinge. I en Toerclub Krabbendijkf larlijkse wielerwedstrijder klinkt het eerste startschot I veteranen, die 37 kilometei aan hun tocht door de dorps- hoofdmoot van het programm, knners, over een afstand van 6; In kan inschrijven in cafetaria Seeuwsch-Vlaanderen is de I in zijn sporttak een jeugd- Met gereedschap van Tepas levert U vakwerk rbeste gereedschappen en machinerieën t J hobbyist, vakman en industrie. Spinveid 31. Breda. 076-221944 DE STEM VAN ZEELAND Van onze verslaggever TERNEUZEN/OOST- BURG/HULST - De Zeeuwsvlamingen die giste ren en vandaag htm af spraak met een van de ac tievoerende specialisten in de ziekenhuizen de mist za gen ingaan, kunnen er op rekenen dat zij nog deze week, of begin volgende week aan de beurt zijn om geholpen te worden. Dat zei de regionale actiecoor- dinator, de Terneuzense keel-, neus- en oorarts H. ter -Stege, gisteren op de eerste dag van de specialistenacties tegen kor ting op hun inkomens. £en deel van de afspraken is uitge steld, maar alleen in de geval len dat dat kon zonder nadelen voor de patiënt", zegt hij. Volgens Ter Stege gaat het om ongeveer driekwart van de afspraken die op het pro gramma stonden. De overige afspraken gaan gewoon door. „We gaan heel zorgvuldig te werk. Mensen die bijvoorbeeld pas geopereerd zijn, patiënten met een beenbreuk die nieuw gips nodig hebben en iedereen die opgenomen is in een van de ziekenhuizen krijgen een nor male behandeling". Ter Stege schat dat bijna alle specialisten in de regio aan de actie meedoen. „De actie ver loopt prima. Zo'n 95 procent doet mee", rekent hij. Het gaat om ongeveer zestig mensen. „En het publiek reageert heel begrijpend", gaat hij verder. „De mensen hebben de afgelo pen dagen uitgebreid kennis T27 kunnen nemen van waar het ons om gaat. Ze zien in dat ons standpunt reëel is". Mevrouw A. Elias, locatie directrice van het St. Antonius- ziekenhuis in Oostburg, is blij dat de actie 'rustig' verloopt. De directie van de Ziekenhuis- groep Zeeuwsch-Vlaanderen heeft vorige week nog een ge sprek gehad met de specialis ten. „Ze hebben toen gezegd dat ze zeer zorgvuldig te werk zou den gaan. Ik heb de indruk dat ze zich goed aan die belofte houden". Volgens Elias zijn de patiënten door deze vorm van actievoeren niet gedupeerd. ZMF laakt afvalbeleid Van onze verslaggever Dat zegt de Zeeuwse Milieu Federatie (ZMF) over het plan. Ivijf. Het project is opgezet in ■samenwerking met de Zeeuwse 1 Sportraad. AARDENBURG - De vol leybalvereniging Kikkers die in het afgelopen seizoei de heren de titel in d< tweede klas B zag pakken houdt zaterdag 6 juni he eerste grote buitentoernooi, Dit toernooi wordt gespeeld oj de grasvelden rondom de Aar- denburgse gymzaal en vorm eigenlijk al een voorproefje op het 20-jarig bestaan in het ko mend najaar. Naast alle wijk- volleybalteams uit het eigen dorp zijn ook alle West Zeeuws-Vlaamse recreanten teams welkom. Er mogen maximaal twee NeVoBo-spe Iers per team in het veld staan. Inschrijven voor dit unieki toernooi is mogelijk tot zater dag 23 mei bij secretari: Freddy Moens in Aardenburg „Wij willen op deze manier eer stuk promotie maken voor he volleybal in West-Zeeuwsch- Vlaanderen," aldus Freddj Moens. „We krijgen in deze re gio momenteel zware klapper op volleybalgebied." ZAAMSLAG - Zaamslag en 2 hebben het eigen voet baltoernooi gewonnen. Eei knap staaltje van de orga niserende vereniging. He eerste elftal hield HW'2 achter zich en de Zaamslag reserves bleven Koewacht in de eindrangschikkin voor. Steeds duidelijker werd dat tl strijd een aangelegenheid wer tussen HW'24 en Zaamslaj Zaamslag was gewaarschuwi want kort daarvoor ha HW'24 fors uitgehaald tegel Corn Boys. Trouwens het pres tatielijstje van Zaamsla - mocht er ook zijn: twee zege met 3-0 op respectievelijk Cori s Boys en STEEN en een 2-0 - winst op Koewacht. In de ontmoeting Zaamslag s HW'24 was de laatste ploe - wel meer aan de bal, kreeg ii s het begin enkele goede kansen had een strafschop moetei e krijgen, maar kwam niet to - scoren'. Zaamslag was duidelijl doeltreffender dan de bezoe - kers en won dan ook verdient n Peter Dees opende de score ei i, na de doelwisseling druktei Jan de Zwarte en Co Ruyten n burg het betere, directere spe g van Zaamslag uit via een 3-0 lt zege. 'n Eindstand eerste elftallen: lt Zaamslag, 2. HW24, 3. STEEN, i. Corn Boys, 5. Koewacht. Tweed elftallen: i. Zaamslag, 2. Koe n wacht, 3. Hoek, 4. HW'24, 5. Con Boys. De ZMF vindt dat de plannen makers veel te gemakkelijk verwijzen naar studies die ge scheiden inzameling en herge bruik van afval te duur noe men. Andere onderzoeken die voor Zeeland wel bruikbaar zfjn, zijn niet bekeken en het resultaat is dat in het afvalplan 'iedere taakstelling op dit ge bied ontbreekt'. De ZMF verwijst naar de con clusie van minister Nijpels dat Van onze correspondent GOES - De 83-jarige Adriaan Geelhoed uit 's- Heer Arendskerke is gister morgen bij een verkeerson geval op rijksweg 58 tussen Goes en Middelburg gedood. De man reed omstreeks half elf in een gemotoriseerd invali dewagentje over de vlucht strook langs de rijksweg. Op het moment dat een vrachtau to, bestuurd door J. H. uit Oss, naderde, reed hij de rijbaan op. Ondanks krachtig remmen kon de vrachtwagenbestuurder een aanrijding niet meer voorko men. Bij de botsing kwam het slachtoffer bekneld in zijn voertuig te zitten. Het wagentje vloog in brand. Ook de vracht auto vatte vlam en brandde ge heel uit. Tengevolge van te ongeval was het verkeer op de rijksweg anderhalf uur gestremd. Daarna kon het verkeer over één rijbaan worden geleid. gescheiden inzamelen en het composteren van de organische fractie uitgangspunt moet zijn bij de afvalverwerking. Ge meenten met hun reinigings- en ophaaldiensten spelen daar bij een centrale rol, maar de provincie moet dat beleid sti muleren. De Milieufederatie vindt daarom dat in het plan enkele aanvullende doelstellingen moeten worden opgenomen: het streven naar gescheiden in zameling en de compostering van de organische fractie in zo wel huisvuil als bedrijfsafval, onderzoek en experimenten naar hergebruik van de reste rende afvalstoffen. Volgens de ZMF kan daarvoor best geld uit het werkgelegenheidsfonds beschikbaar worden gesteld. Het zou heel goed banen kun nen opleveren. De ZMF heeft overigens nog meer kritiek op het ontwerp- afvalstoffenplan. Een opval lend punt daaruit geldt de overlast die zilvermeeuwen in Zeeland veroorzaken. Ze stor ten zich massaal op de slecht afgedekte vuilnisbelten. 'Deze soort vindt hier een voedsel-re- serve en vormt elders een plaag,' aldus de Milieufedera tie. Er zijn verdergaande maat regelen nodig dan de huidige afdekmethodes. De Engelse methode van storten en afdek ken binnen grote verplaatsbare kooien, verdient volgens de ZMF ook voor Zeeland aanbe veling. „Vanwege de aard van de natuurgebieden is speciaal in Zeeland een effectieve aan pak van dit probleem gewenst," aldus het commentaar. Van onze verslaggever TERNEUZEN/GOES - De Waterleidingmaatschappij Zuid-West Nederland (WMZ) heeft nog steeds niet de oor zaak opgespoord van de onverklaarbare groei van de aero- monas-bacterie in het Zeeuwsch-Vlaamse drinkwater. Gisteren werd na overleg met diverse instanties afgesproken het gehele leidingnet in deze streek - van de zinkers in de Westerschelde tot het Braak manbekken- systematisch te onderzoeken om te zien of er een bepaald patroon is te ont dekken. Zoals gemeld was aanvankelijk een flink deel van het Zeeuwse drinkwaternet met deze bacte rie -die diarree kan veroorza ken- besmet. De besmetting doet zich momenteel alleen nog in Zeeuwsch-Vlaanderen voor. Aan het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieuhy giëne (RIVM) is gevraagd con tra-expertises uit te voeren om de laboratoriumproeven van de WMZ te checken. Voorts zal het RTVM ook uitzoeken welke soort aeromonas-bacterie, waarvan er drie bestaan, in het water voorkomt. Een van deze drie is schadelijk voor de ge zondheid. Aan het Keuringsinstituut voor Waren is gevraagd te on derzoeken welke voedingsstof fen in het drinkwater aanwezig zijn, waardoor de bacterie zo spectaculair kan groeien. De onderzoeken kunnen vooralsnog een dag of drie-vier in beslag nemen. De WMZ blijft voor wat Zeeuwsch- Vlaanderen betreft bij zijn ad vies leidingwater eerst te ko ken voor het voor menselijke consumptie te gebruiken. Genodigden bekijken het nieuwe 'elektronisch speelgoed' van Dow Van onze verslaggever TERNEUZEN - Tijdens een korte bijeenkomst heeft de voorzitter van de Raad van Bestuur van Dow Che mical, L. Adcock, de officiële ope ning verricht van het nieuwe com putergebouw van Dow Chemical in Terneuzen. Het gebouw bevindt zich binnen de poorten van het fa brieksterrein. De nieuwbouw is het gevolg van een door efficiency-overwegingen noodza kelijk gebleken centralisatie. Ook de veiligheid speelt een rol: immers, be scherming van computerapparatuur en gegevens is op deze wijze gemakkelijk, zo werd gezegd tijdens een bijeenkomst in De Boerderij. Nieuwbouw van deze afdeling was noodzakelijk omdat de computerafdeling al geruime tijd kampte met ruimtegebrek. Niet zo ver wonderlijk, als men weet dat het perso- - FOTO WIM KOOYMAN neelsbestand hier de laatste drie jaar is verdubbeld tot vijftig mensen. De computer service afdeling ver zorgt de ontwikkeling van programma's voor fabrieken en afdelingen van Dow Benelux. Daarbij ligt het accent op de administratieve sector. Tevens beheert de afdeling een netwerk voor data-com municatie van Terneuzen en de overige Beneluxvestigingen. Voorts begeleidt men de invoering van personal compu ters. Van onze correspondent OOSTBURG - Frans Cop- pens uit Sluis kreeg gis teravond in de burgerzaal van het gemeentehuis te Oostburg door adjudant G. Doosje, groepscom mandant van West- Zeeuwsch-Vlaanderen, de versierselen opgespeld be horende bij zijn benoe ming tot reserve-opper wachtmeester. Coppens, die er inmiddels vijftien jaar trouwe dienst bij de reserve- politie heeft opzitten, is de eerste binnen de West-Zeeuws-Vlaamse groep die deze functie heeft. Verder werden ook E. de Houck uit Cadzand en C. Boussen uit IJzendijke on derscheiden met hun respec tievelijk 15- en 20-jarig jubi leum bij de reserve-politie. Er zijn slecht drie reserve- opperwachtmeester in Zee land. Coppens, in het dage lijks leven werkzaam bij de PTT, wordt dan ook de coör dinator van alle reservisten in Zeeuwsch-Vlaanderen. Onder het toeziend oog van zijn familie en collega's kreeg gisteravond zijn be noeming een feestelijk tintje. Het belang van de reserve- politie werd ook door de Oostburgse wethouder en lo co-burgemeester J. Thomaes onderstreept. „Een goede re serve zorgt voor een goed functionerend politiekorps. Adjudant Doosje speldt Coppens de tekenen op We zitten nu op de helft van de sterkte. Voor ons gehele politiekorps is er een onder bezetting van zeven krach ten. Een zeer slechte zaak", aldus Thomaes gisteravond. „Met het oog op het toeris tenseizoen is een stringent ordebeleid noodzaak". Ook matoor J.K. Pieters- ma, landelijk coördinator van de algemene inspectie, loofde de reserve-politie mannen. „In tegenstelling tot vroeger hoor ik nu vaak dat jullie te veel weten. Door een goede opleiding en strengere eisen is er tijdelijk een ver betering van de kwaliteit binnen de reserve-politie". - FOTO WIM KOOYMAN De nieuwe reserve-opper wachtmeester zelf is zich zeer bewust van zijn nieuwe taak. „Ik ben en blijf een vrijwilliger. Zonder steun van anderen kan ik niet functioneren", aldus Cop pens. „Ik hoop dat ik een vast aanspreekpunt zal zijn voor alle reservisten". Van onze verslaggevers MIDDELBURG - De informatie over nog lege (stand)plaatsen in Zeeland wordt het ko mende pinkster- weekeinde, als de pro vincie veel toeristen verwacht, noodge dwongen met de hand uitgevoerd. Het per computer wer kende geautomatiseerde Logies-Informatie-Sys- teem (LIS) kan pas per 1 juli operationeel zija De Provinciale VW, die de informatie coör- dieert, heeft hiervoor een beroep gedaan op vier uitzendkrachten die vanaf woensdag ieder een Zeeuwse regio als werkgebied hebben. Wegens een conflict met de leverancier van de info-box aan De Vliete (langs rijksweg 58) en het nog niet werkende computersysteem, zal de op de bonnefooi naar Zeeland komende toerist zich eerst aan de balie van een plaatselijke VW moeten melden om via dat bureau informa tie te krijgen over waar in de provincie nog plaats is. „Wij kunnen het niet maken tijdens het pink- sterweekeinde geen ove- zicht te verkrijgen van de mogelijkheden die er nog zijn", aldus VW-di- recteur Adri Bontenbal. „De vier dames houden contact met de lokale VWs, krijgen daar hun informatie van en kun nen met die informatie andere lokale VWs weer van dienst zijn. Het is dus niet de bedoeling dat mensen contact op nemen met de Provin ciale VW. Zij moeten zich wenden tot de lokale VW's." Aanvankelijk werd het LIS verzorgd door de Provinciale Planologi sche Dienst en het Auto matiseringsbureau Toe risme (ATB). Bedoeling was dat de Provinciale VW de functie van de PPD zou overnemen, maar het ATB ging fail liet „Bedoeling is dat wij in zee gaan met Infobox in Rijswijk, waardoor wij dezelfde service als in voorgaande jaren aan de toerist konden bieden. Helaas is die zaak nog niet rondgebreid, maar wij verwachten per 1 juli operationeel te zijn", zegt Bontenbal. De grootste drukte wordt vrijdag en zater dag verwacht Op die da gen zal het bureau van de PVW in Middelburg tot 's avonds 21.00 uur bemand zijn. „Zater- daavond eventueel nog zoveel langer als nodig is", werd gisteren gezegd. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Het houden van wedstrijden op het mo torcrossterrein aan de La- geweg in Axel blijft voorlo pig aan strenge eisen onder worpen. Tot dat oordeel komt de afdeling recht spraak van de Raad van State. In haar uitspraak houdt de Kroon voor een belangrijk deel vast aan de eisen die de provin cie Zeeland in de vergunning voor het terrein heeft vastge legd. De exploitant van het ter rein, de stichting Recreatieve Exploitatie Smitsschorre (RES), had om opschorting (schorsing) van de vergunning gevraagd. De in de vergunning opgenomen strenge eisen ma ken een behoorlijke exploitatie van het terrein zo goed als on mogelijk, aldus de stichting RES. De Kroon heeft zich echter weinig gelegen laten liggen aan de argumentatie van de motor crossclub. Voor haar wegen de belangen van de omwonenden, die klagen over geluidsoverlast en bij de Kroon voorlopig te vergeefs om sluiting van het circuit hadden gevraagd, zwaarder. Slechts op twee punten komt staatsraad Veringa tegemoet aan de wensen van de motor crossclub. De stichting mag in het zomerseizoen (half juni tot eind september) twee wedstrij den houden, in plaats van één, zoals in de vergunning van de provincie \yas bepaald. Ook mag het terrein op woensdag avond voor clubwedstrijden en trainingen één uur langer (tot 21.00 uur) open blijven. Op de andere punten be krachtigde de Kroon de ver gunning van de provincie. Het gebruik van een geluidsin stallatie wordt toegestaan, maar alleen voor het geven van officiële mededelingen; het ten gehore brengen van muziek tij dens wedstrijden blijft verbo den. De motoren die op het ter rein rondrijden tenslotte, moe ten aan de door de motorsport bond KNMV gestelde geluids- eisen voldoen. Van onze verslaggever OOSTBURG - De Oostburgse PvdA-fractie is niet geluk kig met de manier waarop het college van B en W omgaat met allerlei vergunningen. Volgens een brief van de fractie is het niet duidelijk welke prioritiet het college geeft aan de controle op naleving van de verstrekte vergunningen. De sociaal-democraten som men een reeks voorbeelden op waaruit blijkt dat er bedrijven zijn de werken zonder een gel dige hinderwetvergunning of waar iets gebouwd is zonder een geldige bouwvergunning. „De laatste tijd komen we steeds in aanraking met zaken waarvan de samenhang ont breekt of waar het college dui delijk in strijd met geldende bestemmingsplannen ontwik kelingen gedoogt, zelfs vergun ningen verstrekt of niet af geeft, zonder de daarvoor be stemde commissies te raadple- gens", aldus de brief. Verder heeft de PvdA kritiek op het functioneren van de raadscommissie. Het is volgens de fractie niet mogelijk om be paalde kwesties in zijn geheel te bespreken in een commissie, omdat de wethouders/voorzit ters verschillende portefeuilles beheren. Zo kan bijvoorbeeld een hinderwetkwestie niet be sproken worden tijdens de ver gadering van de commissie openbare werken, omdat wet houder A. de Feijter vorig jaar de hinderwet 'kwijtraakte'. Zo'n kwestie moet nu aan de orde komen tijdens de vergade ring van de commissie finan ciën. Desgevraagd liet De Feijter weten dat de collegeleden dui delijk hebben afgesproken niet op eikaars terrein te komen. Ten aanzien van het vergun ningenbeleid vertelde hij dat B en W proberen een werkbaar beleid te voeren zonder op alle slakken zout te leggen.

de Stem | 1987 | | pagina 9