Bij ontwapening hoort veiligheid Karami: loopbaan in verscheurd land Mogelijke opvolgers Nakasone startklaar Rechtbanken in paniek door toevloed vreemdelingenzaken U %rjk. Geschenk i RECHTBAÏ DE STEM C( DE STEM ACHTERGROND DINSDAG 2 JUN11987 -DESTEM- Aeropuerto Haags Hoogstandje Nee ROND 'T BINNENHOF Agenda Vooroordeel DE STEM BIN DEN HAAG - De ka dem hebben vervuile betalen, is aanzienlij van de Zwolse rechtb Gedagvaard DOLMAN: 'Nederlands volk faalde' NEDERLAND zal in de in ternationale conferentie over ontwapening en ont wikkeling, die van 24 augustus tot 11 september in het VN-hoofdkwartier in New York wordt gehou den, tegen voorstellen stemmen om uit gelden die vrijkomen door wapenbe heersing een speciaal fonds voor hulp aan ont wikkelingslanden te vor men. De manier waarop sommige Derde-Wereldlanden een ver band leggen tussen wapenbe heersing en ontwikkeling heeft niet de onverdeelde in stemming van Nederland en de overige staten van de Europese Gemeenschap. Op zichzelf zou het goed zijn als minder werd uitgege ven voor bewapening en meer voor hulp aan ontwikkelings landen, zo zegt men op het mi nisterie van Buitenlandse Za ken in Den Haag. Maar het is niet eenvoudig deze twee za ken in een beleidskader te vatten: het bestemmen van een bepaald percentage van de defensiebegroting voor hulp aan arme landen zou een stijging van de defensie-uit gaven in de hand kunnen werken. De voorzitter van het mili tair comité van de Navo, ge neraal Altenburg, verklaarde in Brussel onomwonden dat wapenbeheersing geld kost. De hoogste Navo-militair doelde op de noodzaak om, in dien in Europa de dubbele nul-optie wordt doorgevoerd, de kernwapens die buiten dergelijke akkoorden vallen te moderniseren en de con ventionele bewapening te versterken. In Den Haag meent men dat het, los van de politiek- militaire consequenties die regeringen uit de nul-optie willen trekken, zelfs niet bij benadering is aan te geven hoeveel geld door het terug schroeven van de bewapening kan worden bespaard. Wa penbeheersing, zo zegt men, behoeft geen geld te besparen, en kan zelfs geld kosten, om dat controle op de naleving van wapenbeheersingsver- dragen kostbaar is. Omdat besluiten slechts bij consensus worden genomen, zal de conferentie in New York niet veel meer kunnen opleveren dan hooggestemde verklaringen. Toch wil Ne derland streven naar een slot document dat, hoewel geen verdragstekst en dus niet bin dend, althans de politieke verbintenis inhoudt zich te zullen inzetten voor wapenbe heersing en het vergroten van de ontwikkelingshulp. De westerse landen hebben zich er voor ingespannen, naar het lijkt met succes, wa penbeheersing en ontwikke ling in verband te brengen met een derde begrip, veilig heid. De EG-landen hebben een werkdocument opgesteld waarin wordt gezegd dat wa penbeheersing en ontwikke ling 'mede-bepalend' zijn voor veiligheid. 'Groter internatio nale veiligheid kan enerzijds de voorwaarden scheppen voor ontwapening, anderzijds factoren in de hand werken die de ontwikkeling bevorde ren. Omdat zij de veiligheid vergroot kan ontwikkeling wapenbeheersing en ontwa pening versnellen. Meer geld voor economische en sociale ontwikkeling kan hiervan het gevolg zijn'. Met zeer veel instemming - 'wij zouden het zelf hebben kunnen zeggen' - verwijst men naar het werkdocument van China, waarin vrede een randvoorwaarde voor ont wikkeling, en ontwikkeling een garantie voor het behoud van de vrede wordt genoemd. 'Ontwapening en ontwikke ling versterken de veiligheid, veiligheid bevordert op haar beurt ontwapening en ont wikkeling. Geen van deze ele menten mag een te sterke na druk krijgen ten koste van de andere. Evenmin mag tijde lijke trage voortgang op een terrein worden aangevoerd om minder inspanning op de andere te rechtvaardigen. De internationale gemeenschap dient tegelijkertijd op alle drie terreinen werkzaam te zijn'. De EG-landen delen in hun werkdocument nog een plaag stoot uit naar het oostblok dat, zo verwacht men in Den Haag, veilig lippendienst kan bewijzen aan de zaak van het speciale fonds omdat het er toch niet komt. De Twaalf zeggen namelijk dat de gehele kwestie van wapenbeheersing en ontwikkeling eigenlijk niet goed kan worden besproken zolang de juiste omvang van de defensiebegrotingen niet precies is vastgesteld. De EG- landen hebben, in tegenstel ling tot de staten van het oost- blok, hun defensiebegrotingen aan de VN voorgelegd. Overi gens geeft men in Den Haag grif toe dat op grond van al leen de defensiebegroting niet kan worden vastgesteld hoe veel een land voor zijn defen sie uitgeeft. In hun werkdocument zeg gen de Twaalf wel wat zij, en de Gemeenschap als zodanig, aan ontwikkelingshulp ver strekken -12 miljard dollar in 1986 - maar wat betreft hun militaire uitgaven en wapen leveranties aan in het alge meen de Derde Wereld en in het bijzonder de ontwikke lingslanden doen zij er het zwijgen toe. Uit het jaarboek van het Zweeds Instituut voor Vre desonderzoek blijkt echter dat in de lijst van wapenleveran ciers van de Derde Wereld vijf EG-landen, Frankrijk, Engeland, West-Duitsland, Italië en Spanje, onmiddellijk na de twee supermachten, de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten, komen. Tezamen na men Frankrijk, het Verenigd Koninkrijk, de Bondsrepu bliek en Italië in de jaren 1981-1985 28 procent van de wapenuitvoer naar de Derde Wereld voor hun rekening, te gen de Sovjet-Unie 32 procent en de Verenigde Staten 27 procent. (ANP) Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J H M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans-hoofdredacteur A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda, Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452 Sportredactie 076-236236. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26. 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda. Nw. Ginnekenstr. 41236326 (alléén abonnementen). Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550 Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 1, ®01100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910 Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, bij vooruitbetaling te voldoen: 24,20 per maand; 69,75 per kwartaal of f 271,00 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T W Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje®076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Rsnlfrolstiac Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. DE BOMAANSLAG op de in mei afgetreden Liba nese premier Rashid Ka- rami betekent het geweld dadige einde van een le ven, dat jarenlang in het teken heeft gestaan van een politieke strijd voor gelijkberechtiging van de moslims in Libanon. Karami werd in september 1955 voor het eerst premier. Hij was toen 34 jaar en werd de jongste premier die Liba non ooit heeft gehad. Hij zou nog acht keer tot minister president worden benoemd en heeft in zijn onafgebroken po litieke carrière voor korte of lange tijd bijna alle minister sposten wel een keer vervuld: nadat hij in 1951, 29 jaar oud, voor het eerst als afgevaar digde van Tripoli in het Liba nese parlement werd gekozen, stootte hij drie jaar later al door als minister van econo mie en sociale zaken. Daarna was hij minister van binnen landse zaken, financiën, de fensie, informatie, landbouw, huisvesting, toerisme en bui tenlandse zaken. Rashid Karami was afkom stig uit een familie die in Tri poli de leiding had over de sunnitische gemeenschap. Hij studeerde rechten aan de Fuad-universiteit van Kairo en was kort werkzaam als ad vocaat. Door zijn slome manier van praten werd er vaak de spot met hem gedreven, maar hij was een van de weinige mos lim-politici met wie de christelijke partijen ter dege rekening moesten houden. Karami was een politiek dier, had eindeloos geduld, hield in crisis-situaties het hoofd koel en hij bleef altijd trouw aan zijn strijd voor gelijke rechten voor moslims in een land dat ooit, voor de verwoesting van Beiroet, wel het handelscen trum voor de hele Arabische wereld was, maar politiek werd gedomineerd door chris tenen. Hij was meer dan een ge slepen politicus met stropdas en met een rijke, invloedrijke familie achter zich. In 1958 werd hij een van de rebellen leiders van de opstand tegen de pro-westerse, christelijke president Camille Chamoun, die niets moest hebben van Karami's nasseristische ideeën. In die tijd bleek hij een machtig organisator van stakingen, straatbarricade- Karami FOTO AP gevechten en gewapend ver zet. Na die opstand was hij elf jaar lang de rechterhand van nieuwe presidenten bij de mo dernisering van Libanon. Na de bloedige onderdrukking van een Palestijnse demon stratie in 1969 trad hij af en verdween voor enkele jaren uit het Libanese kabinet. Bijna 15 jaar later keerde hij zich tegen PLO-leider Yasser Arafat, toen deze in zijn Tri poli troepen begon te verza melen tegen afvallige, pro- Syrische Palestijnen. Karami schijnt er enige ja ren over gedaan te hebben voordat hij de verdeling van Libanon in een moslim- en een christelijke zone als een onontkoombaar feit accep teerde en zijn vijanden onom wonden provoceerde met de uitroep „Ik ben een Syriër!" Dat was dit jaar, vlak voordat hij aftrad als premier, op het moment dat hij president Ge- mayel passeerde door inter ventie van het Syrische leger te vragen. In 1983 stapte de onverbeterlijke optimist nog in een front voor nationale redding met de christelijke ex-president Franjieh en Druzen-leider Jumblatt. Kort daarop vormde Ka rami in 1984 het kabinet van nationale eenheid, dat in zijn bestaan amper regeringsacti viteiten heeft kunnen ont plooien, omdat verschillende partijen successievelijk het kabinet verlieten. Toen Ka rami in mei van dit jaar het bijltje erbij neergooide en geen verantwoording meer wenste te dragen voor de ont wikkelingen in het onregeer baar geworden Libanon, was dat het begin van een poli tieke crisis die met de moord op hem zeker niet sneller zal worden opgelost. (ANP) PREMIER Yasuhiro Na kasone is de op twee na langst zittende premier van Japan sinds de Tweede Wereldoorlog en volgens de huidige regle menten van de regerende Liberaal Democratische Partij LDP mag hij nog tot eind oktober van dit jaar aanblijven als voorzitter van de LDP en dus als pre mier. De roep buiten én binnen zijn partij om zijn aftreden wordt steeds sterker en de eerste schermutselingen tussen zijn mogelijke opvolgers zijn in middels uitgebroken. Sommige waarnemers slui ten niet uit dat hij na de top van de zeven westerse indus trielanden in Venetië van 6 tot 8 juni zal terugtreden als pre mier. Nakasone zegt echter geenszins van plan te zijn af te treden. „Alleen ik bepaal wanneer ik mijn functie neer leg en ik heb steeds verklaard dat ik mij daarbij zal houden aan de regels van de partij". Nakasone werd in novem ber 1983 premier van Japan en leidde de LDP bij de parle mentsverkiezingen van vorig jaar naar een van de grootste overwinningen in de geschie denis. Als beloning voor deze zege wijzigde de leiding van de partij de regels zodat hij, na twee termijnen van twee jaar, nóg een jaar als LDP- voorzitter kon aanblijven. Sindsdien is zijn positie echter sterk verzwakt. Zijn aanzien in het land en zelfs binnen zijn eigen partij liep onlangs forse Mappen op toen zijn plan om, als onderdeel van een omvangrijke belas tinghervorming, een BTW in te voeren, op grote tegenstand stuitte en uiteindelijk moest worden ingetrokken. Bij de daarop volgende lokale ver kiezingen leed de LDP een ne derlaag. Binnen de partij is men er echter van bewust dat Nakasone in Washington groot aanzien geniet en er zijn stromingen die liever zien dat hij eerst de handelsproblemen met de VS oplost voordat hij het veld ruimt. De kandidaten voor zijn opvolging nemen echter het zekere voor het onzekere en zijn inmiddels begonnen zo veel mogelijk steun te verza melen binnen de LDP om par tij voorzitter te worden. De Li beraal Democratische Partij is verdeeld in een aantal fac ties en in de rangen van de Nakasone leiders van die groeperingen moet de nieuwe premier wor den gevonden. De drie be langrijkste kandidaten voor de opvolging van Nakasone zijn de voormalige minister van financiën en huidige se- - FOTGAP cretaris-generaal van de LDP, Noboru Takeshita, de huidige bewindsman op fi nanciën, Kiichi Miyazawa, en de voormalige minister van buitenlandse zaken, Shintaro Abe. Tot voor kort gold de 63-ja- rige Takeshita als grootste kanshebber voor de opvolging van Nakasone omdat hij af komstig is uit de grootste fac tie binnen de LDP, die van oud-premier Kakuei Tanaka. Onverwachts gooide op 14 mei een vertrouweling van Tana ka, de bejaarde voorzitter van die factie, Susumu Nikaido, roet in het eten door te ver- Maren dat ook hij meedingt naar de functie van premier. Hierdoor dreigt de 141 mani tellende factie (meer dan 30 procent van de leden van beide kamers van het Japans parlement), die in naam nog wordt geleid door Tanaka, in twee delen uiteen te vallen. De 77-jarige Nikaido die in 1984 een mislukte poging deed Nakasone te wippen wordt echter slechts gesteund door ongeveer 20 leden. Tussen de 80 en 100 factieleiden hebben zich achter Takeshita ge schaard en de overigen heb ben hun mening nog niet be paald. Om mee te kunnen din gen naar het leiderschap van de partij moet een kandidaat de steun hebben van minstens 50 LDP-leden. Takeshita vormde in 1985 zijn eigen groep binnen de factie van Tanaka en hij zou naar verluidt bereid zijn het op een scheuring te laten aan komen. Tanaka trad in 1974 af na beschuldigingen dat hij twee miljoen dollar van de Amerikaanse vliegtuigmaat schappij Lockheed had aan gepakt. De voormalige king maker bleef echter de mach tigste man binnen de LDP. Nadat Tanaka in 1985 getrof fen werd door een zware hartaanval nam zijn invloed sterk af. Tanaka heeft inmid dels wel zijn steun voor de kandidatuur van Nikaido uit gesproken. Een splitsing binnen de sterkste LDP-factie betekent voor de 67-jarige Miyazawa en de de 63-jarige Abe dat hiin kansen toenemen. Een eventuele nieuwe factie van Takeshita zou dan bijna even groot zijn als die van zijn twee grootste concurrenten. Alle drie waren stilzwijgend overeengekomen het niet te laten aankomen op een bloe dig treffen maar te trachten een of ander compromis te be reiken. Nu het er naar uitziet dat de drie kanshebbers allen over een bijna even grote machtsbasis binnen de LDP beschikken zou een langdurig gevecht om de toppositie wel eens het gevolg kunnen zijn: (ANP/REUTER) DE RECHTBANKEN in de grote steden kampen sinds de invoering in april van de versnelde procedure voor asielaanvragen met een enorme toevloed aan kort gedingen, aangespan nen door vreemdelingen die Nederland moeten ver laten. „Er zijn bij ons al tientallen van dit soort zaken aange meld. Als het zo doorgaat loopt het hier volkomen vast. Ik kan toch moeilijk alle be schikbare tijd voor vluchte lingenzaken reserveren", zo verklaarde mr. L. Schuman, vice-president van de Utrechtse rechtbank, na zo'n kort geding. Zijn Amsterdamse collega mr. R. Gisolf bevestigt desge vraagd dat een deel van het gerechtelijk systeem dreigt te bezwijken onder de vreemde lingenzaken: „Ik moet over een week al kort geding-zit tingen gaan beleggen voor in oktober. Juist bij het kort ge ding is dat natuurlijk zeer te betreuren, omdat het wezen van het kort geding is dat een geschil juist snel behandeld kan worden. Daaraan dankt het kort geding ook zijn popu lariteit". In heel dringende zaken zien de rechtbanken in Am sterdam en Utrecht nog kans kort gedingen te behandelen op korte termijn. Voor andere, eveneens spoedeisende zaken geldt inmiddels een wachttijd van maximaal drie maanden. Volgens Gisolf en de vice- president van de Haagse rechtbank, mr. P. Offers, zijn de problemen het gevolg van de nieuwe, snelle afhandeling van asielverzoeken. Asielzoe kers, die vroeger vaak maan den op afhandeling van hun verzoek moesten wachten, worden nu veel sneller ge hoord. Als Justitie na een kort gesprek met de vluchteling vindt dat een asielverzoek niet terecht is, krijgt de be trokkene dat direct te horen. Meestal moet hij ons land dan binnen een week verlaten' en mag hij niet blijven wach ten op een eventuele herzie ning door het ministerie. De korte gedingen hebben tot doel om die zogenoemde schorsende werMng wel te krijgen, zodat de vreemdeling in Nederland mag blijven tot na de behandeling van zijn herzieningsverzoek, waar maanden en soms jaren over heen kunnen gaan. Door de versnelde proce dure komen de asielzoekers veel sneller bij de rechter te recht. Bovendien betekent de grotere haast van Justitie dat iedere geweigerde asielvrager die enig uitstel wil vanzelf zijn toevlucht neemt tot een kort geding. „Je verplicht mensen in die situatie eigen lijk een kort geding aan te spannen. Daardoor is er, bo venop de normale voorraad uitzettingszaken, een nieuwe stroom zaken op gang geko men", aldus Gisolf. De vereniging Vluchtelin genwerk vindt dat de ver snelde procedure in zoverre averechts werkt dat de druk op de rechters is toegenomen. Advocaten hebben volgens een woordvoerder van de VW te weinig tijd om een zorgvul dige afweging te maken over de kansen van een vreemde ling in kort geding. Daardoor zijn zij geneigd hoe dan ook voor alle zekerheid zo'n ge ding aan te spannen. Dat be tekent dat de raadslieden nu ook veel kansloze zaken bij de rechter aanbrengen, om te voorkomen dat de betrokkene het land al uit is voordat hij de kans heeft gekregen zich te verweren. Volgens Gisolf moet het ministerie van justitie zeer binnenkort met extra ruimte en mankracht over de brug komen om aan de overbelas ting van de rechtbanken een eind te maken. „Juist omdat de recherlijke macht alle her zieningsverzoeken niet aan kan en de procedures daar door zolang duren, is die schorsende werking zo be langrijk geworden. Nu lopen op hun beurt de korte gedin gen over de schorsende wer king weer vast. Het gerechte lijk apparaat vertoont duide lijk doorzakMngsverschijnse- len", aldus Gisolf. Een woordvoerder van het ministerie van Justitie zei dat staatssecretaris Korte-Van Hemel al met de rechtbank presidenten in gesprek is over een mogelijke oplossing van de file-problemen. Het is nog niet bekend waar die ge sprekken toe zullen leiden, al dus de woordvoerder. Eerder zegde Justitie toe de rechter lijke macht te zullen verster ken, hetzij met ondersteunend personeel, hetzij met nieuwe rechters. (ANP) HET kan toch raar lopen. Het provinciaal bestuur van Limburg is al jarenlang ijve rig in de weer om het regio nale vliegveld Beek te laten volgroeien tot 'Maastricht Airport'. De vergaderuren die GS en een handvol minis ters besteedden om de aanleg van een nieuwe start- en lan dingsbaan te bevorderen zijn niet meer te tellen. De Maastichtenaar Jan Willem Bertens, gevolmach tigd ambassadeur in San Jo sé die buiten Costa Rica ook nog Honduras, El Salvador, Belize en Nicaragua 'doet' hoeft blijkbaar minder moeite te doen om een vlieg veld uit de grond te stampen. Uit informatie van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken is gebleken dat Jan Willem Bertens in april een bezoek bracht aan een groepje MisMto-indianen in het zuiden van Costa Rica. Nadat het tweemotorige vliegtuigje op de provisori sche strip geland was, ont hulde MisMto-leider Nanni- bal Wilsoq voor de verbaasde ogen van Bertens een bord, waarop bleek dat de kale strip oerwoud voortaan door het leven gaat als 'Aero puerto Jan W. Bertens'. Het probleem is echter dat de organisatie van het vlieg veld nog niet helemaal ge stroomlijnd is. De fles cham pagne, die Nannibal Wilson voor Jan Willem Bertens Maar had staan, moest bij gebrek aan glazen door de ambassadeur aan de mond worden gezet. „Maar als je terugkijkt, dan denk je, toe wisten het eigenlijk, Wim Duisenberg incluis, helemaal niet zo precies. Eigenlijk floten we in het donker". (Oud-minister Hans Gruy- ters van ruimtelijke orde ning, volkshuisvesting en D66 over het eerste en laatste kabinet Den Uyl) WIE mocht denken dat Mies Bouwman Bekende Neder landers van je hupsakee echt verrast met de vraag of ze slachtoffer willen zijn in de serie 'In de Hoofdrol' heeft het mis. Mies' programma waarin Bekende Nederlan ders zogenaamd onvoorbe reid, spontaan en ontroerd voor het front van de natie oude bekenden ontmoeten, is namelijk keurig geprogram meerd. Niet zo lang geleden kreeg Hans van Mierlo (oprichter en fractieleider van D66, ex- minister van Defensie en be horend tot de categorie Be kende Nederlanders) via-via het verzoek of hij het vol gende middelpunt wilde zijn 'In de Hoofdrol'. Nee dus, daar had Hans zijn privéleven en het inte rieur van zijn woning". Nog onlangs konden we Van Mierlo wel bewonderen als voorzitter van de jury die de literaire AKO-prijs ten bedrage van vijftig mille uit reikte aan de schrijver Bern- lef. En - waarempel - hij zei niets over zijn privé-omstan- digheden. Maar dat' wilde presi dentskandidaat Gary Hart in de VS ook niet. Toch? Van Mierlo .privé. van Mierlo absoluut geen zin in. Maar waarom niet? Dat is toch goed voor een politicus; lekker ontspannen op de buis, een zekere grote kijk dichtheid en echt vervelende confrontaties blijven achter wege. D66-voorlichter Campman ontkent niet dat er een zeker voordeel schuilt in tv-publi- citeit. „Maar je moet het niet overdrijven. En Hans is ge- lukMg Meskeurig op dat punt. Hij wees ook een ver zoek af om in 'Wedden dat?', de tv-show van Jos Brink, te verschijnen. Verder wil hij niets weten van interviews met Privé, Story, Weekend en dat soort bladen, als ook niet met journalisten die het met hem uitsluitend willen hebben over zijn Mnderen, DE Tweede Kamer bespreekt in de rookvrije vergaderzaal deze week de tabakswet, waarin aandacht wordt ge schonken aan de groeiende groep mensen die met scho ne, nicotinevrije longen door het leven willen gaan. Op de agenda staat verder de wijzi ging van de Algemene Bur gerlijke Pensioenwet (ABP) en van de Beleggingswet. De PvdA wil ook nog de batteren over de voorgeno men beperMng van het zie kenfonds en de verhoging van de ziekenfondspremie. De Senaat bespreekt van daag enkele veranderingen in de Grondwet, zoals bepa lingen ten aanzien van het 'binnentreden van wonin gen'. Aan de orde komt - naast stemming over de wet economische mededinging die verworpen dreigt te wor den; de senaat wordt knap opstandig - verder een belas tingverdrag tussen Neder land en Canada ter voorko ming van dubbele belasting betaling. ALS voorlichter van welke organisatie dan ook doe je je best om kwalijke vooroorde len te laten verdwijnen. Ook Kamerleden schijnen last te hebben van hardnekMge vooroordelen, zo van: je hebt een makkelijk baantje en het verdient nog goed ook. Dat is onjuist, lezen we in een voorlichtingsboekje van de Tweede Kamer. In dat zelfde boekje staat dat een medewerker van een Meine Kamerfractie ooit op een rij zette waaraan het ideale Ka merlid zou moeten voldoen. Daar gaan we: ■het (Kamerlid) is vrijgezel, of onderhoudt eventueel een LAT-relatie (dat staat voor living-apart-together en dat staat weer voor een intense verhouding tussen twee mensen die niet samen wo nen). ■het woont in Dén Haag of houdt er een flatje op na als bij-woning. ■het zit vier dagen per week van tien uur 's morgens tot elf uur 's avonds aan het Bin nenhof te vergaderen, des noods op verschillende plaat sen tegelijk, heeft op die dag geen behoefte aan frisse lucht en/of daglicht en neemt als lichaamsbeweging genoe gen met wandelingen van de ene vergadering naar de an dere. ■het heeft overal verstand van en het kan net zo gemak kelijk een oordeel vellen over de jeugdwerMoosheid als over kernenergie en de grootte van kisten van mest- kalveren. ■het zegt nooit nee tegen journalisten. Het zal wel een medewerker van een Meine linkse fractie zijn geweest (gezien het ver wijzen naar een lat-relatie en naar kernenergie) waarop de voorlichtingsafdeling doelt. Maar het is inderdaad zo dat het tv-beeld van een lege vergaderzaal een ver keerde indruk wekt. Niet alle Kamerleden hoeven bij de behandeling van een specia listische onderdeel te zijn, behalve natuurlijk de leden van Meine fracties (zoals PSP, PPR, SGP, GPV en RPF). In de Tweede Kamer wordt inderdaad hard gewerkt, doch - al leest u dat niet in de brochure, maar wel hier - dat staat niet altijd borg voor kwaliteit. EINDREDACTIE PIETER EGGEN Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De ruzie t sen WVC en de ministe van Financiën en Econo sche Zaken over de vc stellen van de commis: Dekker om de gezondhei zorg goedkoper te maker van de baan. Het kabinet heeft gisteren een extra vergadering beslc dat minister Brinkman staatssecretaris Dees (W' een definitieve tekst moe opstellen, die het regerin standpunt weergeeft ten a Boe Van onze Haagse redactie Die heeft het bedrijf No; tot betaling van bodems; Het is de eerste veroordel van een bedrijf dat schuldi aan vervuiling. Het ministe van Milieubeheer verwacht dat de kansen van de Staa de lopende zaken sterk zijn stegen. In totaal heeft de St 300 miljoen gulden van 33 v vuilende bedrijven geëist. Dit jaar zijn tien bedrijven dagvaard die samen 11,5 joen gulden moeten bete voor sanering van de bod Die bedrijven zijn: Galvani bedrijf Latour Bv in Nijmeg eis 119.500, Synthese Bv Bergen op Zoom, eis 2,85 i joen, Heijtings Aannemers drijf in Huissen, eis ƒ334, HOOGHALEN (ANP) „Nooit werd een overval pleegd. Nooit werd spoorbaan gesaboteerd, geen enkel ander Westeu pees land is de joodse meenschap zozeer vern tigd." Kamervoorzitter Dolman naleerde dit gisteren bij de ficiële opening van een niet tentoonstellingsruimte op terrein van het voormal 'Durchgangslager' Westertx Van daaruit vertrokken transporten met joden naar vernietigingskampen tijd de Tweede Wereldoorlog. De kamervoorzitter trok zijn constateringen de slots dat 'het Nederlandse volk h< gefaald als nooit tevoren', vertegenwoordiging van volk is bij de Grondwet op dragen aan de Staten Gener Zij kunnen op een plaats deze slechts getuigen van mateloze schaamte". Dolman herdacht de 15 p lementariërs die het slacht»! werden van de Duitse be; ting. In het bijzonder koos als voorbeeld Alida de Jong,| stierf in het vernietigingsk Sobibor. oos ing,l skaB I PARTIJLEIDER GORBATS. I van de 19-jarige Westduits Moskou in de meest letterlij hebben ervarenVoor de Sc cident aanleiding om de leg fensie Sergej Sokolov werd van de luchtmacht Alexsanc wachting is dat er nog meer De beide ontslagen topfun 'onachtzaamheid, slechte Deze redenen zullen best r. Rust door zijn Cessna op h. krachten van een supermac duizend militaire radar-insta Rust misleid. Zoiets komt ha De werkelijke reden voor hi echter een heel andere oor. openheid en hervorming he steld in eigen land. Specia tempo van Gorbatsjov niet 1 delen nog in de stijl-van wijle Gorbatsjov vooral kwalijk d steeds verdergaande waf nog liet de nu ontslagen Sol landen van het Warschaupa zijn partijleider. Vanaf dat moment was de bij Gorbatsjov. Het wachtei zich van de dwarsliggers 1 kans werd hem aangereikt verste verte niet heeft kunne consequenties zijn stunt zou Het incident geeft ook aan d: niet van zijn beleid af te latei len ondergraven, worden g neer Gorbatsjov van goede het westen als een gunstig zaken doen met een Gorba H kracht, dan met een Gorba! j onder controle heeft.

de Stem | 1987 | | pagina 2