a MEERDERHEID COMMISSIE OPENBARE WERKEN AKKOORD Toch fietspaden langs Langeweg Breskens Cees Blaeke verdedigt titel Aardenburg: aandacht geven aan Mariajaar Sleisse Rakkers naar Duitsland. Grensperikelen in het begin van de Eerste Wereldoorlog SCHIETINGEN PLAATSELIJK NIEUWS IJK NIEUWS iRKTEN DE STEM VAN ZEELAND 4 DINSDAG 2 JUN11987 lelse krijgt met sigaren? OOSTBURG - Waar schijnlijk komt er toch een brug tussen het Spuiplein en het Oran- jeplein in Breskens. Na een bezoek ter plaats^ konden de leden van de Oostburgse commissie openbare werken zich gisteren over het alge meen in het plan vin den, mits rolstoelge bruikers straks ook van de verbinding ge bruik kunnen maken. 'Niet nodig' Duingebied NA JARENLANGE DISCUSSIE Taalcursus voor buitenlanders tijdelijk gestopt Expositie van bodemvondsten van historisch Aardenburg Jongetje gewond bij aanrijding Luc Verdunnen koning Molenzicht In gijzeling Geen kerk Sterfgevallen Prikkeldraad Eede Retranchement Oostburg Open dag ZIKY in Oostborg Geslaagd Bob, zv J. van Waterschoot en M. Meerveld, Sas van Gent; Fréderique, zv B. Verhulst en Ch. Wijne, Hoek; Stefan, zv S. de Paauwe en R. de Vogel, Terneuzen; Marcel, zv J, Compiet en A. Scheele, Zaam- slag; Floris, zv G. Langeraert en M. Sep, Westdorpe; Wen dy, dv P. de Vrieze en P. van Audenhoven, Sluiskil; Am ber, dv E. Stockman en W. van der Meer, Terneuzen. Ondertrouw: Frank de Boevere, 25, Terneuren en Ju dith Abrahamse, 22, Terneu- zen; Rudy Bauwens, 25, Ter neuzen en Greta Gondol, 23, België; Christianus Vergeer, 42, Terneuzen en Maria Ivens, 40, Terneuzen; Hermanus Pe ters, 49, Terneuzen en Klara Dieleman, 33, Terneuzen; Jan Wink, 48, Terneuzen en Anna-Marie de Meijer, 23, Terneuzen. Getrouwd: Evert van Ma len, 26 en Marjolein Weijne, 26 te Terneuzen; Johannes Moes, 25 en Karin Lauret, 20 te Terneuzen; Klaas Broere, 24 en Paulina Bosselaar, 24 te Oost-Souburg; Mare Ververs, 28 en Claudine de Meijer, 28 te Terneuzen; Matthijs Hofman, 43 en Monica van Eijl, 30 te Terneuzen; Pierre van de Pas, 59 en Albertine van Voorst, 39 te Terneuzen; Wil- lem van Tatenhove, 26 en Cornelia Michielsen, 21 te Terneuzen; Jan Maas, 23 en Silvia Pecoraro, 26 te Terneu- T20 Ird de m*- |lag; (ïsser zen; zen. Overleden: Edial Verpoor- te, 81, Terneuzen; Elizabet Reeb, 80, wed v F. de Graaf, Terneuzen; Johanna van Wijk, 49, ev H. van Dam, Bor- sele; Jan Wijna, 89, Terneu zen; Maria Looij, 82, wed v F. Buijze, Axel; Catharina Sol, 74, wed v F. de Bree, Terneu zen; Martinus Lolkema, Terneuzen; Martinus Drabbe, 80, Terneuzen; Edmundus La- fort, 94, Terneuzen; Adrianus Kasteleijn, 72, Terneuzen; Daniel van der Hooft, 83, Ter neuzen; Willem Oosterling, 77, Hoek; Trijntje Everhar- dus, 69, wed v R. Verschelling, Terneuzen; Carolina Kint, 86, Terneuzen; Neeltje Zwart, 81, ev A. Visser, Terneuzen; Ber tha Bogaert, 82, ev C. Maas, Terneuzen; Arie de Feijter, 73, Terneuzen; Simon Verlin de, 89, Terneuzen; Cornelis Montenarie, 71, Terneuzen; Ida de Cooker, 85, wed v P, Acke, Terneuzen; Klazina de Baar, 81, wed van A. Martens, Terneuzen; Ingrid Hissen, 38, wed v A. Jonckheere, Hulst; Petrus Trommelen, 67, Sas van Gent; Maria de Bakker, 82, ev E. van den Bergen, Sas van Gent. Brugplan Breskens haalbaar Van onze verslaggever Wethouder A. de Feijter CDA zegde toe dat al het mogelijk gedaan wordt om de brug zo toegankelijk mogelijk te maken. Eerder die dag had hij laten weten dat zonder brug, het mi nisterie van Economische Za ken in de toekomst wel eens geen bijdrage meer zal geven bij de verdere aanpassingen van het centrum van het vis sersdorp. De subsidie voor de reconstructie van Spui- en Oranjeplein zou echter niet in gevaar komen bij een afwij zend besluit ten aanzien van de brug. Onlangs bleek tijdens een hoorzitting dat veel Bressiaan- ders tegen de brug zijn. Ze vin den de verbinding niet nodig. Tijdens een stemming waren zelfs alle omwonenden tegen. De Feijter liet echter weten dat hij ook positieve reacties op het brugplan heeft gekregen. De commissie staat positief ten opzichte van het brugplan, omdat alleen via een brug de beide pleinen met elkaar te verbinden zijn.Zonder brug staat het Oranjeplein helemaal los van het andere plein en dreigt het straks geen tot wei nig bezoekers te krijgen. De commissieleden hadden aan vankelijk nogal wat bezwaren tegen het plan maar konden geen betere oplossing beden ken. Tijdens de vergadering van de commissie meldde H. Lippens (CDA) dat het duingebied flink heeft te leiden van motorcros sers. Ze rijden ook veelvuldig over het strand. Ze veroorza ken niet alleen geluidoverlast maar vernielen ook redelijk wat. Hij drong aan op een ver scherpte controle van de poli tie. De christen-democraat liet verder weten dat bij de open bare basisschool en het post kantoor in Oostburg zeer regel matig vele foutparkeerders staan, zodat de weg daar wordt versperd. Hij vroeg om de poli tie hier ook op attent te maken. Volgens de wethouder treedt de politie al vaak op. Van onze verslaggever OOSTBURG - Het ziet er naar uit dat er op korte termijn twee fietspaden langs de Langeweg in Breskens liggen. Na jarenlang praten wil het college van B en W van Oostburg aan weerskanten van de weg pen 1,20 meter breed fietspad leggen. 310. Late aardappelen kl. 1 bo. 28- 29, mi. 16-18. Kro- AMSTERDAM, 1 juni - Aardap- i kl. 1 peltermijnmarkt: In Bintje eulen 50mm, oogst 1987, werden 18 con- x200 tracten verhandeld voor levering Jmbo- april bij een prijs van ƒ26,60 tot 260. ƒ26,50 per 100 kg. De stemming li. 170- was kalm. De paden komen tegen de weg aan te liggen. Reflectoren moe ten de auto's scheiden van de fietsers en voetgangers. De aanleg gaat zo'n twee ton kos ten en kan over een maand be ginnen. De leden van de comissie openbare werken waren giste ren niet echt gelukkig met het voorstel, maar uiteindelijk konden de fracties van WD, CDA en D&T hun zegen aan het voorstel geven. De PvdA moet de kwestie nog intern be spreken. Tijdens de discussie bleek dat verschillende commissieleden het liefst een breed fietspad aan de noord- of zuidzijde zien. Ten noorden is echter uit prak tische overwegingen onmoge lijk. Aanleggen aan de zuid zijde gaat de gemeente flink wat extra geld kosten omdat men dan grond moet aankopen en mogelijk zelfs onteigenen. Bovendien, aan die kant een fietspad kan op z'n vroegst pas over twee jaar worden gereali seerd. Een meerderheid van de commissie blijft tegen de aan leg van een opslagterrein met magazijn van Provinciale Wa terstaat bij Groede. Het college wil de vestiging aldaar wel steunen. In een eerder stadium had de commissie laten weten dat Provinciale Waterstaat maar een terrein moest kopen op het industrieterrein Delta- hoek bij Breskens of naast de Cebeco-vestiging bij Potjes. Waterstaat wilde eerst wel naar Potjes, maar ziet van dat plan af omdat daar een mest- silo staat. Men vindt het niet acceptabel om de werknemers in de directe omgeving van zo'n silo te laten werken. Alleen de WD wilde ak koord gaan met de vestiging bij Groede. A. Lecrand wees er op dat de mensen van Provinciale Waterstaat 's' winters snel moeten kunnen uitrukken om de wegen te strooien. Als de dienst op het industrieterrein zit moet men eerst door Bres kens zelf rijden voor men aan het begin van de te strooien route zit. Hij kreeg op het laatst steun van H. Lippens (CDA) die echter vindt dat de dienst ook bij de Cebeco kan komen. OOSTBURG - De Kreatieve Taalcursus voor Buiten landse Vrouwen in Oost burg is in verband met de vakantieperiode tijdelijk gestopt De afgelopen twaalf lessen zijn goed ontvangen en het sociale aspect speelde daarbij een grote rol. De cursus van de Stichting Alfabetiseringswerk gaat in september verder met nog eens acht lessen. Van onze verslaggever SLUIS - De Sluise dorps omroeper Cees Blaeke verdedigt zaterdag 6 juni in Vianen zijn titel van Nederlands kampioen Stads- en Dorpsomroeper. Blaeke bezit de titel sinds 1977. Dat jaar vond voor het laatst het kampioenschap plaats. Vorig jaar werd hij niet uitgenodigd voor een al gemene wedstrijd in Utrecht, zeer tot zijn teleurstelling. „Het is toch schandalig dat ze de Nederlands kampioen niet uitnodigen", liet hij toen weten. Ook het gemeentebe stuur toonde zich zeer ver bolgen. Omdat het toen geen kampioensstrijd betrof, be hield hij zijn titel. Blaeke moet in Vianen een verplichte tekst en een vrije tekst omroepen. Als vrije tekst neemt hij een op rijm gesteld verhaal over Sluis. Gisteren was nog niet be kend hoeveel stads- en dorpsomroepers aan het kampioenschap deelnemen. Cees Blaeke moet het nog een keer waarmaken. FOTO WIM KOOYMAN Van onze verslaggever AARDENBURG - Dankzij medewerking van tal van amateur-archeologen is ko mende maanden in het Aar- denburgs Gemeentelijke Archeologisch Museum een rijke verzameling bodem vondsten te zien. Sinds jaar en dag is de Aarden- burgse bodem werkterrein van specialisten die uit de bodem bewijs na bewijs haalden dat Aardenburg zelfs in de Ro meinse tijd al een plaats van belang was. Veel van die vondsten, onder meer gedaan door de Rijks dienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek, is permanent te zien in het museum. Een be langrijk deel is ook in handen amateur-archeologen die hier voor eigenhandig de Aarden- burgse bodem hebben omge spit. De vondsten dragen bij tot een verdieping van de kennis over Aardenburg en zijn omge ving. Met name de vondsten van de 'amateurs' worden vanaf 9 juni tentoongsteld. De inrich ters van deze expositie, de amateur-archeologen en de plaatselijke Museumcommis sie, denken dat hiermee een nog completer beeld wordt ge toond van de geschiedenis van Aardenburg. De nadruk valt daarbij wel met name op laat middeleeuwse vondsten, de 14e en 15e eeuw. Toen was Aarden burg ook als pelgrimsplaats in trek. Behalve bodemvondsten uit Aardenburg zelf zijn ook zaken te zien die zijn aange troffen in de bodem van Mid delburg (B), Sluis en Damme (B). De officiële opening van de expositie geschiedt door pro vinciaal archeoloog Van Herin gen op dinsdagavond 9 juni om 19.30 uur. TERNEUZEN - Het zeven jarig jongetje I. C. uit Ter neuzen werd gistermiddag bij een verkeersongeval op de Axelsestraat in zijn woonplaats gewond en per ambulance overgebracht naar het Julianaziekenhuis in Terneuzen. Het kind stak op zijn fietsje plotseling de rijweg over, op het moment dat uit tegenover gestelde richting een bromfiets naderde, bestuurd door de 16- jarige A. P. uit Sas van Gent. Deze trachtte een aanrijding te voorkomen, maar slaagde daarin niet. Bij de botsing die volgde kwam de fietster op het wegdek te vallen en liep daar bij verwondingen op aan het hoofd. Van onze correspondent IJZENDIJKE - Luc Ver- durmen is zaterdag de win naar geworden van de ko- ningsbolling van bolclub Molenzicht in IJzendijke. Er waren 24 deelnemers. Willy Aerssens en Luc Verdur- men bleven uiteindelijk over in de finale. Verdunnen bleek over de beste papieren te be schikken in deze titelstrijd van man tegen man. Hij is de op volger van de jeugdige kam pioen Andy de Schipper. Henk Eecke legde beslag op de derde plaats. De vierde tot en met de zesde plaats waren voor Sjaak Scherbeyn, Willy Longyfille en Ronny Dupon. Wanneer koning Luc Ver dunnen zal uitkomen in de kei- zerbolling is nog niet bekend. Sgarillo 20 stuks 8,80. Ook in cederhouten kistet NADAT DE OORLOGS STORM langs onze grens was gepasseerd en de oorlog zich in België in het westen nabij de IJzer had gestabiliseerd, kwam men tot meer of min der normale omstandigheden aan de grens. De bewaking daarvan werd verricht door militairen. Aan Belgische zijde door Duitse, aan de an dere kant door gemobiliseerde Nederlandse militairen. Aanvankelijk zat men nog met de terugkeer van vluch telingen, maar gaandeweg werd de grensovergang van Duitse zijde moeilijker en la ter bijna onmogelijk gemaakt. Dit gaf verschillende pro blemen. Zo bepaalde de terri toriale bevelhebber in Zee land eind oktober 1914, dat de vaart van zeilschepen door de Wielingen zowel overdag als 's nachts verboden was. De vaart op de Westerschelde werd door alle vaartuigen verboden van kwart voor ne gen 's avonds tot een half uur voor zonsopkomst. Het was oorlog en van beide zijden traden de militairen niet altijd even zachtzinnig op. Zo werden in verband met het schieten op de Duitse wachtpost te Strobrugge, tus sen Eede en Maldegem, eind oktober 1914 een veertigtal in woners van Maldegem gear resteerd en in gijzeling ge houden totdat men de dader van de aanslag zou hebben ontdekt. Nederlandse militairen zorgden overigens ook wel eens voor afwisseling. Reeds spoedig na de mobilisatie werd er in Hulst onder de daar gedetacheerde militairen een vrijwillig fanfarekorps opgericht, dat veel gezellig heid met zich meebracht. Iedere dag maakte het een muzikale wandeling door het stadje, wat vooral in de eerste dagen na de komst van de stroom vluchtelingen een aangename afwisseling was voor de vele Belgen die tot nietsdoen verplicht waren. Te Koewacht waren er an dere problemen. Op zondag 20 december 1914 werd er van de preekstoel bekend gemaakt dat volgens besluit van het Duits bestuur, zolang de be treurenswaardige scheiding tussen Belgen en Nederlan ders zou duren, het de paro chianen van Nederlands Koe wacht in de week niet geoor loofd was de katholieke kerk op Belgisch grondgebied te bezoeken. Op Nederlands grondgebied stond toen in Koewacht nog geen Katholieke kerk. Voor de zondag was er een speciale re geling getroffen. Er zou voor de op Nederlands gebied wo nende katholieken een mis gelezen worden om zes uur en een hoogmis opgedragen om tien uur. Die eerste mis mocht niet langer dan een uur duren. Wie na kwart over zeven nog in de kerk was, moest daar blijven tot na de hoogmis van tien uur. Die eerste zondag was de hele weg van de grens naar de kerk door Duitse sol daten afgezet, zodat het niet mogelijk was voor de Neder landse kerkbezoekers om met de Belgen in aanraking te ko men. Ook de zijdeur van de kerk was afgezet, zodat ieder een door de hoofdingang moest. Belgen mochten op die uren niet binnen. De kapelaan moest de diensten voor de Ne derlanders regelen. De pas toor was er voor de Belgen. Hij mocht niet in aanraking komen en mocht tijdens de missen van zes en tien uur zijn kerk niet binnen. In de week vonden de dien sten plaats in de kapel van de zusters op Nederlands gebied en ook dopen moesten daar geschieden. De eerste doop had daar plaatsgevonden op zaterdag 18 december. Toen was de kapelaan van Belgisch Koewacht afwezig en werd de doop verricht door een pater die uit Frankrijk was ge vlucht en tijdelijk in Neder lands Koewacht verbleef. Bij sterfgevallen mocht het stoffelijk overschot in de kerk worden gebracht. Begin ja nuari 1915 werd er dan ook over gedacht om, zo gauw als de tijdsomstandigheden gun stiger zouden worden, over te gaan tot de bouw van een kerk in Nederlands Koe wacht. De behoefte aan zo'n gebouw deed zich steeds drin gender gevoelen. Men was echter nog niet tot een beslis sing gekomen over de plaats waar die gebouwd zou wor den. Omdat men bij de jaarwis seling van 1914/1915 ongere geldheden wilde voorkomen, gaf de militaire commandant in Oost-Zeeuwsch-Vlaande- ren bevel dat alle cafeé op oudejaarsavond niet langer dan tot tien uur open mochten zijn. In februari 1915 werd een regeling getroffen aangaande het postverkeer. Alle voor de Belgische plaatsen bestemde brieven en kaarten, onver schillig waar in het land ge post, moesten door de Neder landse postkantoren naar Utrecht worden gezonden. Op het Utrechtse postkantoor werden ze dan verwerkt en nadat eerst was nagegaan of alle stukken voldeden aan de eisen werd de hele correspon dentie naar Aken gezonden. Ter uitvoering van deze re geling waren op het postkan toor te Utrecht enkele ambte naren aangewezen die de hele aanvoer van brieven en kaar ten controleerden. Wat niet voor doorzending in aanmer king kwam, werd terugge stuurd naar het kantoor van de afzender. Ook de uit België aangevoerde post werd voor het grootste deel naar Utrecht gedirigeerd, daar uitgezocht en gedistribueerd over het hele land. De Duitse maatregelen aan de grens werden steeds strenger. In de nacht van woensdag 26 op donderdag 27 januari 1915 stond een honderdtal mannen, vrouwen en kinderen bij de grensovergang te St.-Jan- De Grenspost tussen Knokke en Sluis in het begin van de Eerste Wereldoorlog. steen in de kou. Zij wilden naar België terugkeren, maar hadden van de Duitsers in de vooravond geen toestemming meer gekregen het land bin nen te komen en konden ook niet meer naar hun vluchte- lingenadres in Nederland te rug. Een landbouwer die mede lijden had, nam de arme stumpers op in zijn schuur, waar ze in het stro de nacht door konden brengen. Een ge volg van deze maatregelen was ook dat de grensbewo ners die land in België hadden daar niet zomaar naar toe mochten. Een klein-landbou- wer uit St.-Jansteen onder vond daarvan schadelijke ge volgen. Hij had land liggen op Belgisch grondgebied èn in mei 1915 bleek op de helft van zijn akker de oogst door Bel gische grensbewoners te zijn afgesneden. Nadat hij bij de Duitse autoriteiten een klacht had ingediend, werd van die zijde een onderzoek ingesteld. Door de territoriale bevelheb ber in Zeeland werd eind juni 1915, nadat een paar maanden tevoren de grens van Duitse zijde door een prikkeldraad versperring, die onde stroom stond, was afgezet, voor de gemeente Clinge een nieuwe politieverordening vastge steld voor het oostelijk grens gebied, de Kleine Kieldrecht- polder en Clingepolder ten noord-oosten van de spoor weg. Zonder schriftelijke ver gunning van de detache mentscommandant te Clinge was het verboden zich daar buitenshuis op te houden tus sen negen uur 's avonds en vier uur 's morgens. Stilstaan op de publieke weg was over dag verboden, tenzij te ver richten werkzaamheden dat toelieten. Samenscholingen van twee of meer personen, ook als de personen zich op vijf meter van elkaar bevon den, vielen eveneens onder het verbod. Alle cafes moesten gesloten zijn van een uur voor zonsondergang tot twee uur na zonsopgang. Ook Sas van Gent had zijn problemen. Hier bestond sinds een aantal maanden de regeling dat de Belgische werklieden, die werkzaam waren in een van de fabrie ken daar eenmaal per week over de grens mochten en wel van zondagavond tot maan dagmorgen. Nu werd eind juli 1915 dit verlof ingetrokken en mocht geen man tussen de zestien en veertig jaar meer de grens passeren. De grote spiegelfabriek had reeds 200 arbeiders te weinig, zodat de vrees bestond dat ze binnen enkele dagen zou worden ge sloten. COLLECTE - De collecte ten bate van de actie voor de Poolse vakantiegangertjes van Caritas heeft in de rk kerk 593,70 opgebracht. PREDIKATIE - Pater Ansel- mus Terstegge van de O.L. Vrouw van Koningshoeven- parochie in Tilburg verzorgt in het weekeinde van 13 en 14 juni de predikatie namens Kerk in Nood/Oostpriester- hulp. MARS - De Lotelingenmars vanuit Knokke-Heist trekt zondag 7 juni door Retran chement. De start van de wandeltocht is om 07.30 uur op het Sebastiaanplein te Knokke. De afstanden zijn 8, 12,21,35 en 50 kilometer. BRIDGE - De Bridge Socië teit Oostburg speelde de derde wedstrijd van di mercompetitie. Uitslag; 1. ne ren Arkenbout-Ouweneel, 2. echtpaar Kuijpers, 3. echt paar Remijn. HULST -"Zaal W. Blommaert, 36 schutters: hoge vogel: E. Luykx; beide zij vogels: E. de Kort; groot ste aantal (6): R. Verschuren, al len Hulst. GR AA UW - Koningsschieting, De Friezen, 15 schutters: koning: A. Asselman; eerste minister: R. Roels; tweede minister: H. Sor- ber; eerste prins: E. de Caluwé; tweede prins: P. Stayaert, allen Graauw. KOEWACHT - Bejaardenschie- ting, zaal Oude Molen, 33 schut ters: hoge vogel: G. Baart, Koe wacht; eerste zij vogel: M. de Kint, St.-Jansteen; tweede zijvo gel: R. Maas, Stekene; grootste aantal (4): P. van Remortele, St.- Jansteen. HULST - Bejaardenschieting, zaal De Blaauwe Hoeve, 33 schutters: hoge vogel: P. D'Hondt; eerste zijvogel: me vrouw Van Meelen, beiden Kloosterzande; tweede zijvogel en grootste aantal (5): J. van Kerkhoven. St.-Jansteen. HULST - Zaal W. Blommaert, 25 schutters: beide hoge en eerste zijvogel: J. Leeraert; drie zijvo gels: J. van Kerkhoven, beiden St.-Jansteen; grootste aantal (6): H. de Vos Heikant KOEWACHT - Zaal Oude Molen, 46 schutters: eerste hoge vogel: J. Dobbelaar, Boschkapelle; tweede hoge vogel: R. dé Smet, Koe wacht; eerste zijvogel: J. der We duwe, Kloosterzande; tweede zij vogel: C. van Gassen, Hulst; grootste aantal (4): M. Dobbelaar, Boschkapelle. KLOOSTERZANDE - Zaal De Kastanje, 35 schutters: eerste hoge vogel: R. van Hooye, Koe wacht; tweede hoge vogel: me vrouw Verhoeven, Klooster zande; eerste en tweede zij vogel: F. de Waal; derde zijvogel: Th. de Caluwé, beiden Koewacht; groot ste aantal (5): J. Hoop, Klooster zande. Van onze correspondent AARDENBURG - De parochie Aardenburg gaat inspelen op het door de paus begin dit jaar uitgeroepen Mariajaar, dat een aanvang neemt op de eerste pinksterdag en zal ein digen op 15 augustus 1988. Als eerste aanzet werd zondag 10 mei reeds een buitengewone viering in de Aardenburgse pa rochiekerk gehouden naar aanleiding van moederdag en het komende Mariajaar, waar bij de paus alle Maria-heilig- dommen wil betrekken. Het toeval wil, dat uitgere kend op de vooravond van Pinksteren, zaterdag 6 juni, een groep Engelsen naar Aarden burg komt die dezelfde tocht gaan maken, die koning Ed ward de IV van Engeland in de winter van 1469-1470 naar Aar denburg maakte om er op be devaart te gaan naar 'Onze Lieve Vrouw van Aardenburg'. Edward IV verbleef toen en kele dagen in Aardenburg met zijn familie en gevolg, voordat hij naar schoonbroer Karei de Stoute in Brugge ging. De pinksterweek is vanouds de week waarin de viering van feestelijkheden en de jaarlijkse Heilige Bloedprocessie in Aar denburg plaatsvonden. Zater dag 6 juni bezoekt genoemd Engels gezelschap de Aarden burgse parochiekerk, waar een glas-in-lood-raam aan het be zoek van Edward IV herinnert. Zij zullen er geheel naar tradi tie twee enorme kaarsen offe ren, die versierd zijn met de koninklijke wapens van York. Eerder wordt het gezelschap op het stadhuis van Aardenburg ontvangen, zoals dat ook in de Middeleeuwen gebeurde. Op de eerste dag van het Mariajaar wordt de hoogmis in de paro chiekerk om 10.00 uur opgeluis terd door het West-Zeeuws- Vlaams Gregoriaans koor, dat de dienst zal afsluiten met het bekende 'Salve Regina', eeu wenlang gezongen tijdens de Maria-omgang te Aardenburg. De parochiële werkgroep li turgie zal zich de komende tijd ook nadrukkelijk met het Ma riajaar bezighouden en vanuit de parochieraad is onlangs een commissie benoemd die de mo gelijkheden na moet gaan om in Aardenburg tot herbouw van een Maria-kapel te komen. Van onze correspondent SLUIS - Tijdens het komende pinksterweekeinde brengt het jongerenkoor De Sluisse Rakkers voor de derde maal een bezoek aan de Sluise zusterstad Heimbach in Duits land. Ook deze keer wordt de reis mogelijk gemaakt door de fi nanciële medewerking van het gemeentebestuur. Werd het koor de laatste twee keer ondergebracht bij Van onze verslaggever OOSTBURG - Het Zeeuws Instituut voor Kunstzinnige Vorming (ZIKV), afdeling West-Zeeuwsch-Vlaande- ren, houdt zaterdag 6 juni weer een open dag in Den Hoekzak in Oostburg. Tus sen 10.00 en 16.00 uur kun nen de bezoekers werkstuk ken bekijken die gemaakt zijn door de cursisten. Sinds '84 nemen steeds meer cursisten deel aan de lessen. Om die reden wil het ZIKV iets extra's doen voor de bevolking. Tijdens de Open Dag wordt aan de bezoekers gevraagd een formulier in te vullen met vra gen over het tentoongestelde werk. Uit de goede oplossingen wordt een aantal namen ge trokken en voor hen is er een kunstwerkje gemaakt. Docenten en cursisten zijn die dag aanwezig om het een en ander te vertellen over het werk. In het theater worden tussen 11.00 en 12.00 en 13.00 en 14.00 uur enkele openbare bal letlessen gegeven. gastgezinnen, nu vinden ze on derdak in de nieuwe basischool te Heimbach. De directeur van deze school verzorgt samen met zijn leerkrachten een deel van het programma. Dit als weder dienst voor de ontvangst en medewerking die de leerlingen van deze school hebben ont vangen, zowel bij gemeente, kerkbestuur als jongerenkoor, bij de twee keer dat zij in Sluis te gast waren. De reis vindt plaats in het kader van de viering van het derde lustrum van het koor. In Heimbach verzorgt het een koor een concert in het 'Haus der Gaste' en zingt men op de eerste pinksterdag tijdens de eucharistieviering. Op het pro gramma staan verder een boot tocht op het Schwammenaul en een barbecue met de kinderen van Heimbach. De Rakkers treden tijdens de komende we ken nog verschillende malen op in de omgeving en sluiten het zangseizoen af met een zomer- concert op zondag 5 juli om 11.00 uur in de raadszaal van het Sluise Belfort. Inmiddels zijn de voorbereidingen voor het kerstconcert, in verband met het 15-jarig bestaan, reeds begonnen. OOSTBURG - S. Carpentier uit Oostburg is geslaagd aan de Haagse Academie voor Lichamelijke Opvoe ding. De 22-jarige student behaalde het diploma MO-P.

de Stem | 1987 | | pagina 13