Ziekenhuizen hebben 'flessen-water' paraat iteinde Terneuzens college negeert berichten in regionale pers wedorp ezet rwinning SYMPOSIUM OVER VERVUILING VAN DE WESTERSCHELDE: Wachttijden veren in top tien van verkeersknelpunten Zwaar gewonde bij ongeval in Axel NCIV optimistisch over Woningbouwvereniging Oud-Sluisk speelt tegen huidig team Dijk bij Nieuwvliet is nu op Deltahoogte PVDA-GEDEPUTEERDE G. DE VRIES-HOMMES OVER GELUIDSKLACHTEN VRIJDAG 29 ME11987 BESMETTING LEIDINGWATER VEROORZAAKT GEEN PANIEK Flessenwater Risico Affiches Kloetinge-dame tweede van Zuid-Nederland TERNEUZEN - Meer feiten over de vervuiling (unnen de Nederlandse en Belgische overheid dwingen een einde te maken aan het politieke ge- rissebis over wie er nu verantwoordelijk is voor een schone Westerschelde. Uitwisseling Saeftinghe Verleden 'AANZIEN KUST STERK VERANDERD' Motorcrossers Gelukkig ONDERZOEK MC-KINSEY WUST UIT: Iets te vieren? Verbazing Fietsendief krijgt spijt Top tien Zuster Monique van het Temeuzense ziekenhuis Schenkt het waternadat het eerst gekookt is, in de drinkglazen - foto w1m kooyman Vervolg van pagina 1 Door Joep Trommelen TERNEUZEN - De berichten over de besmetting van het leidingwater hebben nauwelijks paniek gezaaid. Weliswaar werd de politie overstelpt met telefoontjes van mensen die zich af vroegen wat ze moesten doen, maar die konden vrij snel worden gerustgesteld. Het besmette water levert namelijk geen gevaar op voor gezonde mensen, zij kunnen gewoon uit de kraan drinken. Alleen voor degenen met een zwak gestel of voor zieken is het oppassen geblazen. De Zeeuwsch-Vlaamse ziekenhuizen reageerden gisteren dan ook alert op de oproep van de Waterleiding Maatschap pij Zuid-West-Nederland (WMZ), om al het leidingwater voor gebruik te koken in verband met de besmetting door de aeromonacbacterie. Het dringende ad vies leverde nergens grote problemen op. Overal in de ziekenhuizen en verpleeg tehuizen verschenen ketels op de fornui zen en er werd gekookt alsof dat tot de dagelijks bezigheden behoorde. „Maar we koken niet alleen water in ketels, hoor", zei het avondhoofd van het Temeuzense Julianaziekenhuis, zuster Nel Florusse, gisteravond. „Er zijn allerlei manieren waarop we kunnen reageren in dit soort gevallen. We hebben altijd een grote hoeveelheid flessen-water in voorraad, niet alleen voor situaties waarin we beter geen lei dingwater kunnen gebruiken. Boven dien hebben we in het Julianaziekenhuis een grote ketel met gekookt water, die altijd aangevuld word. We komen dus niets te kort". Er zijn anno 1987 maar weinig mensen die kraanwater om te drinken preferen boven frisdrank, koffie of thee. Daarom levert de 'kookmaatregel' geen proble men op. Maar nergens neemt men risico. Het avondhoofd van het Liduinazie- kenhuis in Hulst is net aan haar dienst begonnen en hoorde het bericht over het besmette Zeeuwse drinkwater zojuist over de radio. „We houden ons goed aan het advies", zegt ze. „Er staan hier veel flessen spa op tafel. Je kunt immers niet alles gaan koken, dat zou teveel worden. Gelukkig geldt het advies alleen voor het water dat we drinken. Als we onze han den willen wassen kan dat gewoon onder de kraan, dat scheelt al een hoop". Ook in het Antoniusziekenhuis in Oostburg stonden gisteravond veel fles sen met mineraalwater 'in de aanslag'. Het ziekenhuis werk sowieso al veel met flessen. „Dat is veel praktischer", meldt het dienstdoende avondhoofd. Niet alleen de ziekenhuizen zorgden goed voor hun patiënten. Het Temeu zense bejaardentehuis De Blide nam eveneens geen risico. Toen de besmetting over de radio bekend werd gemaakt, ging men ook daar aan het koken en 'aan de fles'. Ook aan de 'overkant' neemt men geen halve maatregelen. In het verpleeg tehuis Maria Terweel in Goes hingen er zelfs affiches aan de muren om het per soneel eraan te herinneren iedere drup pel uit de kraan bacterievrij te maken voordat hij geconsumeerd werd. Westeinde boekte op Hemel femeldinge. In de eindsprin igen gedecideerd achter zie! Bergh de rapste in de massa spurt. Omdat wat deze catego rie betreft de j ury ons geen vol ledige uitslag kon verstrekken volstaan we met het vermelder van de eerste vijf. UITSLAGEN: Amateurs: a. P. van 't Westeind (Biervliet) 100 km. in 2.19.07, 2, V van Dongen (Breda), 3. op 15 sec. C Vleugel (Wemeldinge), 4. op 27 sec E. Vereecken (St-Jansteen), 5. Aarts (Kruiningen), 6. A. Goens (Ovezande), 7. H. Nieuwdorp (Yer seke), 8. A van der Steen (Brulnis- se), 9. F. Timmers (Prinsenbeek) 10. R. de Vrieze (Goes), 11. M. Re- mijn (Wilhelminadorp), 12. P. Mo ('s Gravenpolder), 13. H. Bierman (Hoeven), 14. K. van Goethera (Kloosterzande), 15. M. van Vlim meren (Hoeven), 16. M. Gunst (Yer seke), 17. F. Gommers (Philippine; 18. W. de Krijger (Biervliet), 19.1 van Zanten (Goes), 20. J. van ken (Sas van Gent). Liefhebbers: 1. C. van de Berg (Oud Gastel) 60 km. in 1.28.07,2. C Timmers (Drunen), 3. A. van Vee (Haatten), 4. C. Heijstek (Willem stad), 5. F. Meijaard (Wemeidinge) Van oze sportmedewerker KLOETINGE - Het dames zaalvoetbalteam van Kloe- tinge is tweede geworden de poule Zuid-Nederland. Door de thuiswedstrijd met 4- van Jeans Shop uit Limburg t winnen eigende Kloetinge ziel die plaats toe. De winnaar van deze pouli HOV uit Rotterdam, speelt d finale met als inzet de natio nale titel. Kloetinge moest ai geroutineerde ploeg voor lateï gaan in de klassering. Tegen Jeans Shop bewee Kloetinge duidelijk het tweed sterkste team uit de pow Zuid-Nederland te zijn. De uit wedstrijd werd eerder al i wonnen en nu was de thu ploeg opnieuw de gehele we< strijd beter en zeker gevaarll ker dan de Limburgse danes Bij rust was het 2-0 en na pauze werd ook tweemaal dof getroffen. Voor Kloetin? scoorden Ingeborg Dhondt (fli en Natalie Maccow. Van onze sportmedewerker SLUISKIL - Het elftal vat Sluiskil, dat in 1982 kaïn pioen werd, speelt zondag-» mei tegen de huidige selee tie.Van de huidige selecu zijn nog vier spelers acd die ook destijds dat kat» pioenschap meemaakten. Zij zullen echter met hun despelers van toen samenS* len, zodat het huidige elftal van Sluiskil aange^" wordt met reserves-sp® Het zal voor trainer Han der Hooft de laatste maal dat hij in actie komt. Hi] oude selectie coachen, ter*! de nieuwe trainer, Jan uj* hoedt, het huidige team on zijn hoede neemt. De weds" begint om 17.00 uur op sportpark te Sluiskil en daa is er een gezamelijk koud o fet Van onze verslaggever Dat zei C. Heip, directeur van het organiserende Delta Instituut in Yerseke na afloop van het Schelde Sympo sium in Terneuzen. „Wij kunnen feiten aantonen. Wij voelen ons geen Belgen of Nederlanders, nee, wij zijn we tenschappers", sprak hij. Het twee dagen durende sym posium over de vervuiling van de Westerschelde trok 90 deel nemers, 50 wetenschappers uit België en Nederland en 40 men sen die te maken hebben met het beleid over en beheer van de rivier. „We zijn er achter ge komen dat er een enorm gebrek aan gegevens is over de Wes terschelde", aldus A. Huiskes van het Delta-Instituut. Er moeten vooral meer studies ko men naar de ontwikkelingen over een langere periode. Het is belangrijk dat België en Ne derland daarbij goed samen werken. Tijdens het symposium werd duidelijk dat er een groot ver schil is tussen de Wester schelde ten westen van Ter- neuzen, het stuk tussen Bath en Antwerpen en het deel tussen Antwerpen en Gent Enkele onderwerpen die de knappe koppen in de twee dagen met elkaar bespraken: de invloed van in het water aanwezig or ganisch materiaal dat licht te genhoudt en de gevolgen daar voor voor de algen en planten in het water, de uitwisseling van vervuilende stoffen tussen de schorren en het water, de Antwerpse haven als vergaar voor zware metalen en het om op korte termijn een 'Jaar van de Schelde' uit te roe pen. De oproep van minister van VROM E. Nijpels om te onder zoeken wat de invloed is van lucht- op watervervuiling werd door de wetenschappers sceptisch ontvangen. Huiskes: „Dat is bij de Westerschelde niet direct aan de orde. Het wa ter stroomt te snel naar de Noordzee en de lucht heeft daardoor niet zoveel tijd om in- vloed te hebben. Zijn opmer king heeft meer betrekking op stilstaande wateren". Er werden tijdens het congres veel contacten gelegd door ver- sachillende instellingen. Zo wil de Universiteit van Luik sa- men met het Delta Instituut gaan kijken of de wetenschap pelijk modellen over de wer king van het Wetserscheldemi- lieu waarover is gesproken, in de praktijk ook kloppen. Het Delta Instituut neemt het Ver dronken Land van Saeftinghe onder de loep en wil nu eens uitzoeken hoeveel slib, orga nisch materiaal en vervuilende stoffen er van de schorren in het water terechtkomen en om gekeerd. Op het symposium was een Fransman aanwezig. Via een zijarm van de Schelde lozen de Franse steden Tourcoing en Roubaix veel zware metalen op de Schelde. „Maar ik heb niet de indruk dat de Franse rege ring zich daar veel van aan trekt", zei directeur C. Heip. Tan onze verslaggever TERNEUZEN - Organisatiedeskundige R. Steen van het Nederlands Christelijk Instituut voor Volkshuisvesting (NCIV) blijft optimistisch over de toekomst van de Wo ningbouwvereniging Terneuzen, ondanks de ontslagproce dure die het bestuur heeft angespannen tegen manager H. Engelsma. •n 1982 speelde er een zelfde 'ftslagprocedure, die toen ech- in het voordeel van En- lelsma eindigde. Volgens Steen, die nauw betrokken was Wj de reorganisatie van de ver eniging in het afgelopen jaar, is Je situatie nu niet te vergelij ken met toen. „De Woningbouwvereniging u niet terug naar af. Er is nu een plan, waarin de hoofdlijn 'nor de toekomst is uitgestip peld. Het is door het bestuur en ™°or de het personeel goedge keurd. Dus ik verwacht dat ze ktcn daaraan zullen houden. Er nu duidelijkheid, die was er toen niet". «De kwestie loopt al een tijdje heeft te maken met de ge beurtenissen in het verleden, net is een zaak van het bestuur lat gaat buiten het NCIV en h waren 3l wel6611 tijdje P üe hoogte van de ontwikke- ongen", zegt Steen. Engelsma een van de twee managers e volgens de plannen van de Stuurgroep de Woningbouw vereniging nieuw leven moet inblazen. Voorzitter A. Janse zegt dat de vereniging voortaan maar met één manager verder moet. Het lijkt erop dat het bestuur breekt met de opzet zoals de Stuurgroep die het afgelopen jaar met veel moeite heeft op gesteld. Steen wil echter niet op de zaak vooruitlopen: „Dat hoeft niet per sé. Er zijn allerlei mogelijkheden. Pas als duide lijk is of Engelsma inderdaad weggaat kunnen we de zaak nader bekijken. Het heeft geen nut om op de zaken vooruit te lopen". Hoewel het werk van het NCIV binnen de stuurgroep of ficieel is afgelopen, worden de adviseurs in de toekomst nog wel degelijk betrokken bij de invoering en de uitwerking van de 'Woningbouwvereniging nieuwe stijl'. „Het is een moei lijke zaak. Ik hoop dat er een goede oplossing komt. We zul len zeker een vinger aan de pols houden". Van onze verslaggever CADZAND-BAD-De kustwerken tussen het Kruishoofd bij Nieuwvliet en Niéuwe Sluis zijn deze week officieel afgerond. Daarmee werd het grootste werk afgeslo ten dat waterschap 't Vrije van Sluis ooit liet uitvoeren. „We kunnen er trots op zijn dat weer een ge deelte van onze zeekust Delta-veilig is", zo sprak dijkgraaf Th. Cambier woensdag tot vertegen woordigers van rijk, pro vincie, gemeente Oost burg en aannemers. Hij zei dat de kustwerken het oorspronkelijk ka rakter van de kust heeft veranderd en een geheel ander aanzien heeft ge geven De voorbereidingen voor het op deltahoogte brengen van de dijk be gonnen halverwege de jaren zeventig. Begin 1985 werd het werk aan besteed. Later kwam daar het aanleggen van een recreatieve voorzie ning bij, in de vorm van binnendijkse duin tj es. Het betreffende dijk vak is 3,5 kilometer lang. Meer dan een miljoen kubieke meter zand is nodig geweest voor de ophoging. De totale kos ten bedroegen ruim 22 miljoen gulden. Het deel voor de recreatieve voor zieningen (1,2 miljoen gulden) is voor rekening van de gemeente Oost burg. De rest betaalt het waterschap. Hoofd van de technische dienst van het water schap, J. Boekhout zei dat geprobeerd moet worden om zandsupple- ties (opspuitingen van zand) te krijgen bij Cad- zand, waar sprake is van oeverval. „Nu er werken aan de gang zijn, kan dat, later misschien niet meer", meende Boek hout Verder deed hij een dringend beroep op de gemeente om een oplos sing te vinden voor de jeugdige motorcrossers. Die brengen regelmatig schade aan in de binnen dijkse duintjes bij Groe- de. Burgemeester C. Spij kerboer toonde zich ge lukkig met de geluiden van het Ministerie van Verkeer en Waterstaat dat men zich daar ver antwoordelijk voelt voor de vooroever. „Dat wordt nog een gigantisch pro ject. We zijn nog lang niet klaar", liet hij we ten. Het volgend project, het op deltahoogte bren gen van het dijkvak Nieuwe Sluis - Breskens begint volgend jaar april. Van onze verslaggever TERNEUZEN - „Als het college ingaat op publicaties die in de pers verschijnen, verzanden we in eindeloze discussies". Dat zei de Temeuzense wethouder van onderwijs en cultuur W. van Walraven (PvdA) ijdens de raadsvergadering in het stadhuis. Hij zei dit nadat het raadslid mevrouw P. Schoenmaker-Rotte had geklaagd over de berichtgeving in een regionale krant over de laatste vergadering van de commissie van onderwijs en cul tuur. Zij wees de vergadering er bij de behandeling van de een malige subsidie van 25.000 voor de Stichting Porgy and Bess erop dat zij deze beslist geen 'elitaire club' heeft genoemd. Van Walra ven adviseerde haar voortaan hetzelfde te doen als wat het college als beleid voert: het negeren van publicaties in de pers. Van onze verslaggever Zeeuwse Milieu Federatie stelde tijdens de vergadering vragen over de kwestie van de geluidsoverlast Ik heb toen ge zegd dat ik het een slechte zaak vond als klachten ergens blij ven hangen. Daarbij heb ik in het midden gelaten of dat od de griffie in Middelburg of bij de gemeente Terneuzen zou ge beuren. Maar ik heet mevrouw De Vries en ik denk dat onze namen door elkaar zijn ge haald". „Ik denk bovendien dat het them, Erik Vereecken, Kees Schouwenaar, Marcel Gunst, Richard de Vrieze, Marcel Remijn en Vester Aarts. Ook de plaatselijke ren ner Robert de Jonge is van de partij, evenals diverse Brabantse prijsrijders van wie we noemen Peter Hee- ren, Peter van de Klundert, Tonny Akkermans, Peter Hofland, Louis de Koning en Mario van Vlimmeren. Een boeiende strijd ligt dan ook in de lijn van de verwachtingen. In de na middag is het de beurt aan de trimmers om hun kun nen te tonen. Zij rijden on der de vlag van de stichting Trimbelangen Midden- Zeeland. Om half vier ver trekken de C-renners en de veteranen en het laatste startschot klinkt om tien minuten voor vijf voor de A- en B-renners. Specialiteitenrestaurant A culinair niveau A vriendelijke prijzen y Oosterhoutseweg-Teteringen-076-713381 DE STEM VAN ZEELAND OOSTBURG - PvdA gede- t* -. mes noemt het conflict tu- Kuzie met 1 erneuzen is misverstand sen haar en de gemeente Terneuzen 'een misver stand'. Terneuzen viel over uitlatingen die zij afgelopen maandag deed tijdens een vergadering van de Provinciale raad voor het Mi- Üeu en stuurde een boze brief. De Vries-Hommes zou hebben beweerd dat Terneuzen klach ten over geluidsoverlast bij het doorblazen van nieuwe pijplei dingen van de Nederlandse Stikstof Maatschappij in Sluis kil bewust heeft achtergehou den. „Meneer J. De Vries van de belang van Terneuzen het zelfde is als ons belang; een goede klachtenbehandeling. Er is dus niet zoveel aan de hand". Volgens De Vries bespreekt het college van GS de brief van Terneuzen aanstaande dins dag, 2 juni. In de brief beschul digde Terneuzen De Vries er onder meer van Terneuzen op zeer ongenuanceerde wijze ne gatief in de publiciteit te heb ben gebracht'. „Het is allemaal een beetje overdreven, een beetje opge klopt", zegt de gedeputeerde nu. Zij wil de zaak binnenkort uit gaan praten en uitzoeken wie er nu fout is geweest: de gemeente Terneuzen of de am- tenaren van de provincie. 'Kennis stopt politiek geruzie' MIDDELBURG - „Wij zijn het gewoon om apathisch te wachten op die veerpleinen, maar als je het oponthoud puur objectief gaat berekenen en vergelijken met andere punten waar vaak files ontstaan, dan heb je daarmee in Zeeland een knelpunt, met de nodige sociale en economi sche gevolgen." Ir. A. de Best, namens provin ciale waterstaat betrokken bij de plannen voor een Wester schelde Oeververbinding (WOV) licht toe hoe de Zeeuwse veerverbindingen op een vijfde plaats terecht kon den komen op een landelijke top-tien van verkeersknelpun ten. Die lijst is niet door de eerste de beste samengesteld: het ka binet gaf de opdracht aan het befaamde bureau Mc-Kinsey, met de bedoeling om uit te vis sen waar het eerst van al geld moet worden gestopt in het Ne derlandse wegennet. top-tien te noemen, toen dins dag op een hoorzitting in het Zuid-Bevelandse Driewegen de roep klonk om een enquête over de WOV. „Prima, maar men moet dan wel over de juiste informatie beschikken. Dat Zeeuwen voor de boot wil len wachten en zo langer dan een half uur doen over vijf ki lometer -en waar vind je dat in de Randstad- doet niets af aan het feit dat je wel het effect van filevorming krijgt Dat is door Mc-Kinsey precies berekend." Het effect wordt volgens De Best versterkt omdat 'het op onthoud op de veerverbindin gen de hele dag doorgaat'. Van onze verslaggever BERGEN OP ZOOM - Op het politiebureau van Ber gen op Zoom meldde zich woensdagochtend Berge- naar S.A met de mededeling dat hij een fiets had gesto len. Hij wilde daarom wor den ingesloten. De politie heèft de fiets waar mee de man aankwam gecon troleerd en constateerde dat die inderdaad was ontvreemd. De man heeft tot 's middags half een in het bureau gezeten. Te gen hem is proces-verbaal op gemaakt A verkeerde onder de invloed van drugs. AXEL - Bij een verkeersongeval op de Hulsterseweg tus sen Axel en Kijkuit raakte woensdagavond mevrouw D. R. uit Axel zwaar gewond. Na een eerste behandeling in het Sint Luidina ziekenhuis werd ze enkele uren later vervoerd naar het Accademisch ziekenhuis in Gent. Het ongeluk gebeurde omstreeks 22.00 uur nabij de Tweede Verkorting. De personenauto waarin ze als passagiere meereed en die werd bestuurd door L. O. uit Axel, kwam op een gegeven mo ment in de rechterberm naast de weg terecht. Bij een poging door de bestuurder het voertuig weer op de rij weg te krijgen schoot deze door tot in de linkerberm en sloeg daarna enkele keren over de kop. Daarbij werd de auto helemaal vernield. Ook O. werd overbegracht naar het Hulsterse zieken huis, hij kon echter na behandeling naar huis. Brienenoordbrug, Coentunnel en soortgelijke knelpunten stonden uiteraard bovenaan. Dat de verbindingen over de Westerschelde zo hoog zouden scoren verbaasde menigeen. De landelijke politiek heeft daar volgens De Best dan ook nog geen consequenties aan verbonden Erkende knelpun ten liggen nu eenmaal in de randstad. Het is daarom nog maar de vraag of Zeeland aan de hoge score een extra beroep op een rijksbijdrage kan ontle nen. Waarschijnlijk in juni be slist het kabinet welke files het eerst moeten worden wegge werkt en of daar ook particu lier geld aan te pas kan komen. Dezelfde maand wordt al een besluit verwacht over de rijks bijdrage aan de WOV. De Best vond het nodig de file

de Stem | 1987 | | pagina 9