DE STEM Nadzor': mooie film over gevangen vrouw if n b.u. Tweede Star Wars- triologie in de maak 'Police Academy' gaat weer vrolijk verder OVERTUIGENDE EN HUMANE FILM VAN POOL WIESLAW SANIEWSKI Star Trek IV 'The Voyage Home': leuke komedie Filmzomer: Negen weken iedere een dag andere film VAN DE dBmbontJfcfe A VRIJDAG 29 ME11987 T2 Fraude Steun DE JAARLIJKSE Filmzomer -met oudere kwali teitsfilms - wordt van 18 juni tot 19 augustus in acht tien Nederlandse steden gehouden. SPEELFILMS OP TV ra iiiiimhiB■■■■■ui 00K IN DE BIOSCOOP JUL G 3CEDES-BENZ Van onze filmredactie HOEWEL al vijf jaar oud is de Poolse film 'Nadzor' van Wieslaw Saniewski pas on langs door de Poolse autoriteiten vrijgegeven voor openbare vertoning in binnen- en buitenland. Niet dat hij zich rechtstreeks tegen het regime richt, maar er zit wel kritiek in op tal van maatschappelijke instellingen. En de gevangenis waarin de vrouwelijke hoofdpersoon is geïnterneerd, kan bovendien als een metafoor worden beschouwd voor het Poolse politieke leven. Machtsmisbruik, corruptie en verraad zijn binnen die gevan genismuren te vinden, maar ook zelfopoffering, hoop en liefde, zoals overal trouwens waar men zich moet aanpassen om te overleven en eigenlijk zoals in iedere samenleving. En dat maakt 'Nadzor' juist zo overtuigend en humaan. De film kreeg onder andere de cultuurprijs van de vakbond Solidariteit, drie prijzen op het festival van Gdansk en de in ternationale persprijs op het festival van Mannheim. Hij is gebaseerd op een authentieke gebeurtenis uit 1967.. De ope ningsbeelden zijn van een in drukwekkende schoonheid. Aan de oever van een rivier, in een herfstachtig landschap, wordt een bruiloft gevierd. De bruid maakt zich echter los van het gezelschap als ze een auto ontdekt met twee mannen, die naar hem kijken. Even later wordt duidelijk dat ze haar hebben meegenomen en dat ze werd gearresteerd wegens fraude op de fabriek waar ze werkt Deze Klara wordt tot levenslang veroor deeld; een buitensporig zware straf, die ze echter zonder grote wrok accepteert, omdat ze in derdaad schuldig is. Bij aan komst in de gevangenis blijkt ze zwanger. Het kind zal haar een paar dagen na de geboorte worden afgenomen en door haar kinderlijke man moeten worden opgevoed. Hoewel zij het maar spora disch mag zien, beheerst het haar denken en handelen. Haar echtgenoot neemt op haar aan dringen een andere vrouw, maar verwerken kan ze het niet. Klara's lot is zwaar, al wordt levenslang omgezet in De jongte gevangene Klara (Ewa Blaszcyk, links) met een bewaakster in de film 'Nadzor'. - fotocinemien twaalf jaar. Indringend tekent de film de verhoudingen tussen de gevangenen en de relatie van Klara met haar reclasse- ringsambtenaren; twee vrou wen die de gevangenen moeten 'heropvoeden', een bij voorbaat onmogelijke opgave. Van haar eerste reclasserings- ambtenaar krijgt Klara de no dige steun. Als deze vervangen is door de even mooie als auto ritaire Klinga (Grazyna Szapo- lowska) krijgt ze het zwaar te verduren, hoewel deze Klinga wel oprecht probeert het lot van de vrouwen te verlichten. Het feit dat deze vrouw mooi is, roept extra psychologische problemen op. Als Klara na twaalf jaar de gevangenis mag verlaten, wordt ze door nie mand opgewacht Het slot van de film blijft nogal raadselachtig. Heeft ze haar identiteit verloren of is haar heropvoeding juist ge slaagd? Het is maar hoe je het bekijkt. Mede door de prach tige hoofdrol van Ewa Blasz cyk is 'Nadzor' een boeiende en ontroerende, realistische film geworden, die slechts in een cruciale scène gebruik maakt van een vervreemdingseffect. "Nadzor* van Wieslaw Saniewski draait van 4 tot en met 10 juni in Filmhuis Concordia. LOS ANGELES (UPI) - De Amerikaanse filmprodu cent George Lucas heeft deze week op een feestje naar aanleiding van de tiende verjaardag van zijn drie 'Star Wars'-films, aan gekondigd dat een tweede ruimtetriologie in de maak ,De volgende trilogie ligt op de tekentafel", aldus Lucas. ,Maar er zijn nog geen plannen gemaakt omtrent het begin van deproduktie. Een derde trilogie ligt daarna ergens in het ver schiet". 'Star Wars' is met zijn goed is goed en slecht is slecht om schreven als een Cowboyfilm met ruimteschepen in plaats van paarden en lasergeweren in plaats van schietijzers. 'Va riety' schreef indertijd dat de film afrekende met het cy nisme dat de deugden dapper heid, toewijding en eer aan het gezicht had onttrokken. Star Wars heeft sinds zijn première op 25 mei 1977 in 43 bioscooptheaters in Amerika meer dan 400 miljoen dollar op gebracht en is de op één na po pulairste film uit de filmge schiedenis, na 'E.T. the Extra terrestrial'. Behalve de trilogie 'Star Wars', The Empire strikes back' en 'Return of the Jedi', heeft Lucas op zijn naam staan de welhaast even populaire 'In diana Jones' en 'American Graffiti'. Van onze filmredactie Gedurende deze negen weken wordt dagelijks een andere film gedraaid: in totaal 82 verschillende films. In Breda wordt de Filmzomer '87 in Cinésol, in Tilburg in Heuvel poort gehouden. De filmweek begint telkens op donderdag met een dansfilm. In Breda is dat op 18 juni de filmmusical 'Hair'. Daarna volgen: 'West Side Story', 'A Chorus Line', 'Al Amor Brujo', 'All that Jazz', 'Les Uns et les Autres', Tan gos', 'Carmen' en 'Le Bal'. Het programma omvat voorts o.a. 'Üna Giornata Particolare', 'Ruthless People', 'Die bleierne Zeit', 'Waterloo' uit 1970 van de Rus Sergei Bon- darchuk, 'Down by Law*, 'Abel', 'Un Amour de Swann', The Killing Fields', 'Sans toi ni loi' en 'Runaway Train'. Aangezien het uitsluitend oudere films betreft, die alle maal al eens vertoond werden, geldt een gereduceerd ta rief. FOTO WARNER/COLUMBIA Een nieuw gezicht in 'Police Academy'; de bejaarde Billie Bird als vrijwilligster mrs. Feldman. Van onze filmredactie DE Nederlandse bioscopen worden weer bestookt door het Police Academy-virus. Het vierde deel in de serie draait in zesenzestig theaters. Dat wordt dus weer lachen, gieren, brullen. Niet dat er veel nieuws valt te beleven, maar dat schijnt juist de attractie van deze politieklucht. Oude gezichten keren terug. De geschifte captain Lassard - hoofd van de politie-academie - heeft een nieuw idee ingevoerd om de misdaad in de wijken te bestrijden. Gewone burgers moeten die taak op zich nemen en er melden zich enkele komische figuren, die we nog niet eerder zagen. Onder hen een bejaarde dame en een buitenissige dikke neger. Van dit soort rare tegenstellingen moet 'Police Academy' het nog steeds hebben; dik tegenover dun, klein tegenover enorm groot etc. Tijdens de traning met de nieuwelingen loopt eerst alles in het honderd, maar de goedwillende kwajongen Mahony (Steve Guttenberg) zegeviert met zijn vrijwilligers. Michael Winslow geeft weer een aantal nieuwe geluidsimitaties ten beste en verder zien we o.a. de goedhartige gigant Bubba Smith en de geestelijk onderontwikkelde Marion Ramsey en Bobcat Goldthwait terug. Om de oude fans toch nog een verrassing aan te bieden, heeft regisseur Jim Drake aan het slot nog wat stuntwerk in petto: een lucht vol ballons en tweedekkers. •Police Academy 4' draait in Grand Theater in Breda, City Z in Roosen daal, Cinem'actueel 2 in Bergen op Zoom en Heuvelpoort in Tilburg. (ADVERTENTIE) De grootste koilektie klokken en barometers *3 i B' I'll VAN n 50.- voor i 595, Staande Mok (hoogte 200 cm) in di verse eiken uitvoerin gen, met Westminster uurwerk en maanstand. Bakregulateur i donker eiken met J1 Westminster uurwerk 1 (hoogte 80 cm) "J mahonie uitvoering. 1 et thermometer, Benelnxstraat 7, Oisterwijk, t stor®glas en klokje. 04242-88565, vrijdag koopavond. Aanbiedingen zijn geldig t/m 30 juni 1987. [oderne witte quartzklok met grijze of zwarte wijzer- Van onze filmredactie HET vierde deel in de Star Trek-serie brengt de 23ste eeuwse bemanning van het ruimteschip Enterprise te rug naar de aarde anno 1986. Dat levert leuke scènes op en grappige dialogen, want de verbijstering van Spock en de zijnen is groot wanneer ze in de verkeers chaos van San Francisco belanden en te maken krij gen met agressieve scheld partijen. 'Star Trek IV: The Voyage Ho me' geeft ook een korte samen vatting van het voorafgaande, zodat wie het alweer vergeten was of nog niet op de hoogte in ieder geval weet wat er eerder gebeurd is. Evenals deel 3 werd deze nieuwe aflevering gere- Spock belandt op aarde in 'The Voyage Home', terug in de twintigste eeuw tot verbazing van hemzelf en de aardse mensen. fotouip gisseerd door Leonard Nimoy, die tevens de rol van de half- mens Spock speelt. Onder leiding van Captain James T. Kirk (William Shat- ner) wiens zoon inmiddels is overleden, wordt teruggekeerd naar de 20ste eeuw, omdat in die tijd nog buitwalvissen le ven. Deze walvissensoort kan de aarde nog redden van de to tale uitdroging. Een geheim zinnige ruimtesonde doet na melijk de oceanen verdampen en de elektriciteit uitvallen. Zij zoekt contact met 'buitruggen'. Daarvan bevinden zich nog twee lieve exemplaren in een bassin in San Francisco en die moeten terug naar de 23ste eeuw worden gebracht Miljoe nen lichtjaren worden over brugd en zo belandt de Enter- prise- bemanning in de onbe schaafde chaos van de 20ste eeuwse wereldstad. Zij passen zich aan in woordgebruik en kleding en dat levert geestige momenten op. Zo doet Spock een haarbank om zijn hoofd om zijn buiten aardse punteren te bedekken. The Voyage Home' is een aar dige komedie, die voor de ma ker het voordeel had, dat er niet naar nieuwe, nog kost baardere 'speciale effecten' moest worden gezocht •Star Trek 4: The Vogage Home' van Leonard Nimoy draait in Ca sino 1 in Breda en Cinem'Actueel 3 in Bergen op Zoom. VRIJDAG Canadian Pacific (USA 1949 - Ned. 1,14.30 uur). Western van Edwin L. Marin over twee mannen die niet alleen in hun werk, maar ook in de liefde rivalen zijn Two cowboys (USA 1978 - Did. 1,16.17 uur). Twee cowboys moeten een kudde half verhongerde paarden zien te redden. Ze brengen de dieren naar een meer begroeide streek, maar dat levert nogal wat problemen op. Die schone Lügnerin (Duitsland 1959 - Did. 1, 20.15 uur). Romy Schneider als een eenvoudig naaistertje die haar vooraanstaande vriend een loer wil draaien. De grap pakt verkeerd uit: ze wordt verdacht van spionage. Betrayal (USA 1982 - Did. 1,23.45 uur). Film van David Jo nes over een driehoeksverhouding, met onder meer Jeremy Irons en Ben Kingsley. Een man is diep geschokt als hij ont dekt dat zijn vriend allang wist dat hij een verhouding had met diens vrouw. Speedy (USA 1928 - Did 2,14.25 uur). Harold Lloyd als een man die zich drukker maakt om baseball, dan om zijn werk. Als een renbaan moet verdwijnen, spant hij zich helemaal in.' ZATERDAG Le gendarme de St. Tropez (Frankrijk 1964 - Ned. 1,17.41 uur). Een van de populairste films van de Franse komiek Louis de Funès. Hij speelt een strenge politieman die wordt overgeplaatst naar het mondaine St. Tropez. Daar krijgt hij het aan de stok met agenten die het niet zo nauw nemen. Class (USA 1983 - Ned. 2, 20.40 uur). Scholieren-komedie (met de nu zeer populaire Rob Lowe) met een erotische in slag (daar staat Jacqueline Bisset garant voor). Een scholier start een verhouding met een oudere vrouw. Als uitkomt wie zij is, staat hem een pijnlijke verrassing te wachten. Go west (USA 1940 - BRT 1,16.00 uur). Klucht met de Marx Brothers. Een cowboy en zijn vrienden komen bij toeval in het bezit van een eigendomsakte. Die blijkt ook nog waar devol te zija Midnight lace (USA 1960 - Did. 1, 20.15 uur). Thriller van David Miller met een Amerikaans (Doris Day), Britse (Rex Harrison) hoofdrollen-bezetting. Het gaat om de vrouw van een Londense bankier die met de dood wordt bedreigd. No room to run (USA 1978 - Did. 1,23.55 uur). Thriller over een Amerikaanse pr-man die in Australië in de problemen raakt, dankzij de minder fraaie praktijken van zijn baas. Mountain man (USA 1976 - Did. 2,15.15 uur). Een ongenees lijk zieke mijnwerker start een nieuw leven. Opnieuw raakt hij in de problemen. La ronde (Frankrijk 1950 - Did. 3,22.25 uur). Klassieker van Max Ophüls met Simone Signoret en Serge Reggiani in de hoofdrollen. Een hoertje wordt verliefd op een militair. Maar deze laat haar in de steek. gfl94 ZONDAG Alle Ta ge ist kein Sonntag (Duitsland 1959 - Did. 1,14.45 uur). Een pianolerares zoekt een nieuwe vader voor haar twèelingzonen. The friendly persuasion (USA 1956 - Did. 2, 20.15 uur). Be kende film van William Wyler met onder meer Gary Coo per en Anthony Perkins. Het gaat over een quakers-fami lie, die in de problemen raakt door de ellende die de burger oorlog met zich meebrengt. Toch proberen ze hun identiteit te bewaren. MAANDAG The black stallion (USA 1979 - Ned. 2,20.00 uur). Een jon getje overleeft met een zwarte hengst als enige een scheeps ramp. Op een onbewoond eiland verzorgt hij het paard, dat - eens terug in de bewoonde wereld - furore zal gaan ma ken. Hel pao shi jan (China/Duitsland 1986 - Did. 1, 23.00 uur). Een Duitse ingenieur werkt in China aan een fabriek Hij wordt bijgestaan door een tolk. Die raakt in de problemen als hij van spionage wordt verdacht DINSDAG Bad day at Black Rock (USA 1954 - Did. 2, 20.15 uur). Sterke film van John Sturges met Spencer Tracy in de hoofdrol. Hij speelt de rol van een openbare aanklager die in een klein woestijnstadje probeert een misdaad boven ta fel te krijgen. De gesloten gemeenschap is daar niet van ge diend. WOENSDAG Dirty Harry (USA 1971 - Ned. 1, 22.12 uur). Bekende en succesvolle film van Don Siegel met Clint Eastwood in de titelrol. Hij zou vaker de figuur van 'Dirty Harry' gestalte geven, een politieman die deze weinig lovende bijnaam kreeg omdat hjj gespecialiseerd is in vieze zaakjes. Deze keer krijgt hij het aan de stok met een moordenaar/chan teur. Finye (Mali 1982 - Did. 2, 23.00 uur). Een militaire dictator krijgt niet alleen te maken met een opstandige bevolking, maar ook met een lastige dochter. Het meisje pikt het niet langer dat de bevolking van een provinciehoofdstad wordt onderdrukt Une chambre en ville (Frankrijk 1982 - Did. 3, 22.30 uur). Bekende film van Jacques Demy met onder meer Danielle Darrieux en Michel Piccoli. De problematiek rond stakin gen en minder geslaagde huwelijken, in het Nantes anno 1955, spelen door elkaar heen. DONDERDAG Le gendarme se marie (Frankrijk 1968 - Ned. 2,20.05 uur). Tweede gendarme-film met Louis de Funès. Hij maakt zich nog steeds druk in St Tropez. Vooral waar het verkeers- overtreders betreft. De smaak van water (Nederland 1982 - BRT 2, 20.50 uur). Veelgeprezen film van Orlow Seunke met Gerard Thoolen en Dorijn Curvers in de hoofdrollen van respectievelijk hulpverlener en een meisje dat zich niet wil laten helpen. Die schone Lügnerin (Duitsland 1959 - Did. 1 en 2,10.03 uur). Romy Schneider als een eenvoudig naaistertje die haai vooraanstaande vriend een loer wil draaien. De grap paki verkeerd uit: ze wordt verdacht van spionage. Woman in hiding (USA 1950 - Did. 3, 20.15 uur). Een vrouw aarzelt om een voorgenomen huwelijk. Haar vader raadl het ook al af. "Platoon' van Oliver Stone blijft in Casino 3 in Breda. Docu- mentaire-achtige Vietnam-film zonder helden en roman tiek, maar met de nadruk op de gruwelijkheid van een zin loze oorlog. 'A Room with a view1 van James Ivory is geprolongeerd in Cinésol 3 in Breda. Schitterende en geestige verfilming van de roman van E.M. Forster, waarin het conflict tussen starre conventie en de natuurlijke instincten van Engelsen uit het Victoriaanse tijdperk centraal staat Een jong meisje raakt door twee ingrijpende gebeurtenissen in Florence snel volwassen en durft de heersende moraal te trotseren. De film won drie Oscars. "The Name of the Rose' van Jean-Jacques Annaud naar het boek van Umberto Eco gaat 's avonds door in Cinésol 1 in Breda. Duistere horror-story in middeleeuws klooster met Sean Connery in de hoofdrol. "Round Midnight' van Bertrand Tavernier draait vanwege het Bredase Jazzfestival nog in de matinees van Cinésol 1 in Breda. Prachtige (moderne) jazzfilm waarin Dexter Gordon een ontroerende hoofdrol speelt. The Color of Money* van Martin Scorsese gaat weer verder in Cinésol 2 in Breda. Rivaliteit tussen een ex-biljartprof (Paul Newman) en een jonge biljartgenie (Tom Cruise). Vlot maar weinig verrassend. 'Over the top* met Sylvester Stallone is nog steeds te zien in City in Roosendaal, de Nobelaer in Etten-Leur, Centraal in Geertruidenberg en Mignon in Breda. Meeslepende smart lap waarin een vader zijn zoontje terugwint door o.a. zijn kracht in het armworstelen te demonstrerea 'Children of a lesser God' blijft in Casino 2 en The Golden Child' met Eddie Murphy in Casino 4 in Breda en in Cen traal in Geertruidenberg. De klassieke Disney-tekenfilm 'Bambi' draait in de Casino-matinees.

de Stem | 1987 | | pagina 21