f.1099- itSanswie ACTIEF s p c I IMF IN IMNDEREN" IN DE MARKT Bloemenborder voor de vaas DE STEM HEBODEN: KLEINE LETTERTJES ZORGEN VOOR GROTE PROBLEMEN 15.00 uur bellen en de jmentatie is nog dezelfde lag naar u onderweg. ede omdat we ;n. En ook u weest: ornelió b.v. 'Bij het beëindigen van het huurcontract dient de huurder de woning in de oorspronkelijke staat op te leveren. Eventuele kosten die door het niet nakomen van die bepaling ontstaan, worden door de verhuurder op de huurder verhaald.' Een gebruikelijke alinea in het doorsnee Nederlandse huurcontract. Uitgerekend die alinea blijkt in veel gevallen een bron van ellende. Jaarlijks moet de kantonrechter een paar honderd keer een oordeel vellen in een conflict over die alinea. In de meeste gevallen is de huurder aan het eind van het liedje minstens enkele honderden guldens armer. _A65 -HIGH GRADE 350- Versterker A-E350. 2x33 Watt RMS, Compact Disc optimizer voor uitgebalan- gare. mengbare micmfooningang, hoofd- gang, A/8 luidsprekeruitgangen. loudness. <50, quartz-PLLsynthesizer, 2x8 tations, automatische zenderzoek. seltedeck D-E350 normale/hoge taid, relay-play, automatische bandselectie, itische platenspeler P-E350, tangentiale DC-servo- omatische Her/ electie. aar met versterker A-E550,2x65 Watt RMS, i afstand te bedienen met 22 posities Prijs voor de komplete set t 2499,— el 013-353555 belt, dan krijgt u :en over de hier beschreven sets ttie, maar tevens van het gehele programma. Naast alle mtatie treft u ook een lijst van lzaken aan, waar deze uur speelklaar voor u staat ld. OJVSTLM- S3 VRIJDAG 29 ME11987 'Oorspronkelijke staat' is bron van ellende Belastingadviesbureau Telefoon (01174)-451 1 I 01155-2945 l 0164040036 Trol luiken. iet afstandbediening, i. Zonwering, dekking. 'ice-dienst. traat 7, AXEL Door Kick Schroder Het terugbrengen van een huurwoning in de oorspronkelijke staat is een probleem waar eigenlijk niemand goed raad mee weet. De huurder heeft meestal geen been om op te staan. De verhuurder draait ieder jaar op voor een behoorlijke schadepost. Tot nu toe is er geen enkele instantie die over deze problemen een onpartijdig oordeel kan vellen dat rechtsgeldig is. Henk van den Berg uit Heerlen is een van die huurders die uiteindelijk naar de kantonrechter stappen om te proberen daar hun gelijk te halen. Hij voelt zich getild door de woningvereniging. En dat niet eens voor het eerst. Een jaar geleden verhuisde hij van Heksenberg naar Meezenbroek. Zijn nieuwe woning zag er volgens hem niet al te best uit. De woningvereniging vond van wel. Henk besloot toen zelf de boel maar op te knappen. Dat kostte hem minstens 1000. Hij kwam er bij toeval achter dat de vorige bewoonster bij haar vertrek een dergelijk bedrag aan de woningvereniging had moeten betalen voor het opknappen van het huis. „En dan gaat het niet om kleinigheden," vertelt Henk van den Berg. „Deurposten die kapot zijn. Kalk die uit de muur valt. En nog meer van dat soort dingen. Ze heeft ook moeten betalen voor het slopen van een tuinmuur die ze had laten metselen. Die muur staat er nog." Henk van den Berg stapte naar de kantonrechter. De uitspraak moet nog komen. Op Heksenberg waren er ook al problemen. Daar had de woningvereniging besloten de huizen op te knappen. „De mensen moesten tijdelijk hun woning uit. OP HET STORT Maar eerst moesten ze zorgen dat die in de oude staat werd teruggebracht. Er waren mensen die hun keuken hadden vernieuwd. Die moest eruit. De oude keuken moest terug. En dat terwijl diezelfde keuken een week later door de aannemer op het stort werd gegooid omdat er nieuwe keukens in de woningen kwamen. De kosten die deze mensen daarvoor gemaakt hadden, kregen ze nooit terugbetaald. Ik ken iemand die op die manier een rekening van 3500 onder zijn neus kreeg," vertelt Van den Berg. „Die man reageerde daar niet op. Een jaar later kreeg hij weer een brief van de woningvereniging. Als hij 2000 zou betalen, zou over de rest van het geld niet meer gesproken worden. Ook daarop reageerde hij niet. Maar toen het op uitbetaling van de renovatie-premie aankwam die de mensen in de buurt ontvingen - een bedrag van 4000 - was die meneer er niet bij. Hij kreeg gewoon niks." Van den Berg had zelf ook zo'n geintje aan de hand. De woningvereniging vond dat zijn plafond niet goed schoon was en liet hem daarvoor betalen. Bij de opknapbeurt werden de plafonds met platen bekleed. „En zo gaat dat maar verder," verzucht Henk van den Berg. Er zijn mensen die enkele honderden guldens uitgaven om hun woning weer in de 'oorspronkelijke staat' terug te brengen. Daarvoor haalden ze schrootjeswanden en balkenplafonds eruit en plakten ze rauhfaser op de muur. Het houtwerk werd opnieuw in een neutrale kleur geschilderd. De nieuwe bewoner vond de rauhfaser niet mooi en besloot een schrootjeswand en een balkenplafond te maken. Conclusie: twee mensen zijn volkomen onnodig enkele honderden guldens kwijt, alleen omdat de letter van het huurcontract moest worden nageleefd. ONAANGENAAM Wat zegt de woningeigenaar of - beheerder van die problemen? „Dit zijn inderdaad zaken waar wij vaker mee te maken krijgen en die soms erg onaangenaam kunnen worden," zegt een woordvoerder van de Heerlense woningbouwvereniging. „Veel hangt af van wat de oude en de nieuwe huurder overeenkomen. Als de nieuwe huurder zaken van de vorige wil overnemen of als hij geen probleem heeft met bepaalde veranderingen in de woning, is er niets aan de hand. Maar als dat niet gebeurt, zitten wij met de problemen. Wij maken bij vertrek een rapport over de toestand van de woning. Daar is de bewoner altijd bij. Vaak gaat het goed, maar soms kom je dingen tegen waarvan wij zeggen dat het zo niet kan. Ik noem maar eens: het wegbreken van een kastenwand om een kamer groter te maken. Het kan goed zijn dat een volgende huurder dat niet wil. Als de vorige dat dan niet wil herstellen, misschien omdat hij de kasten niet meer heeft, wordt het moeilijk. De enige weg die dan overblijft, is helaas de rechter." Een particuliere woningbeheerder is nog duidelijker. De heer B. Heyman van de Nedu: „Wij houden vast aan het begrip 'oorsponkelijke staat', tenzij de nieuwe huurder de woning wil overnemen zoals die op dat moment is. Wil hij dat niet, dan moet de woning worden teruggebracht in de staat waarin hij werd verhuurd. Dat dit betekent dat een nieuwe keuken of een prachtige parketvloer eruit moet, kan ons niet schelen. Stel dat wij zo'n nieuwe keuken overnemen en er gaat iets van kapot. Een la of een paar tegels. Wij hebben dat materiaal niet in voorraad. Van de bestaande keukens hebben we dat wel. In zo'n geval betekent dat een onnodige, extra uitgave. Daar kunnen we niet aan beginnen." Beide verhuurders willen graag kwijt dat ze ieder jaar een hoop geld moeten uitgeven aan het opknappen van woningen van vertrekkende huurders. INDECUNCH Jan de Wit, advocaat in Heerlen, heeft jaarlijks zo'n veertig tot vijftig cliënten die met hun huisbaas in de clinch liggen over de oplevering van de woning. „In negen van de tien gevallen hebben die mensen geen poot om op de staan," aldus De Wit. „Je moet al getuigen hebben die kunnen vertellen hoe de woning er uitzag toen je er in trok, en hoe dat was toen je er uit ging. Heb je dat niet, dan zwaait de woningeigenaar of - beheerder met het contract, waarin staat dat de woning in de oorspronkelijke staat dient te worden opgeleverd. En vaak heeft hij dan ook nog een opnamerapport, waarin allerlei zaken staan, die in feite niet terecht zijn. Slijtage van een stenen aanrecht of van een toiletpot zijn dingen die voor rekening van de eigenaar komen en niet voor die van de huurder. Heel vaak kom ik die dingen wel op eindafrekeningen tegen. In de huurcontracten staat vaak dat de woning 'in goede staat aanvaard is'. De mensen tekenen dat omdat ze tevreden zijn. Maar na enkele jaren zijn bepaalde dingen versleten. Toch staat die handtekening onder het contract. Déér doe je dan niets tegen. En dan heb je ook nog gevallen, waarbij de verhuurder mondeling toestemming heeft gegeven om bepaalde zaken te veranderen. Aan het eind van de rit herinnert niemand zich die afspraak meer. Daar sta je dan als huurder." ZWAK Mr. de Wit wijst er op dat de huurder in zo'n situatie uiterst zwak staat. „Er is geen enkele instelling in Nederland, waarop hij zich kan beroepen. De Huuradviescommissie bemoeit zich niet met deze problemen. De Consumentenbond kan ook weinig anders aan doen dan de kwestie in de publiciteit brengen. Blijft de kantonrechter over. En die houdt zich aan het bewijsmateriaal. Dat heeft de huurder doorgaans niet." Een woordvoerder van het Heerlense kantongerecht vertelt dat de kantonrechter iedere maand een paar keer moet oordelen over dergelijke kwesties. „En als het er op aankomt," voegt hij er aan toe, „is de huurder in de meeste gevallen de zwakste partij HOEVEELHEID WATER VOORAF INSTELBAAR Voor de badkamer is de laatste jaren een groot aantal accessoires beschikbaar. De kranenserie Euromix en Eurodisc van Friedrich Grohe is nu uitgebreid met een wastafel-, bidet- en badmengkraan met een uittrekbare uitloop en flexibele slang. Nieuw is ook een badmengkraan die voorzien is van een hoeveeisregeiaar, waarmee de hoeveelheid water instelbaar is tussen 10 en 350 liter, afhankelijk van het doeI waarvoor water nodig is. De hoeveelheidsregelaar draagt bij tot het besparen van water en energie. KOELMEUBEL De koelkast heeft tot dusver altijd genoegen moeten nemen met een bescheiden plaats in de keuken, als inbouwelement of als grote, witte sta-in-de-weg. De Italiaanse koelkastenfarikant Zanussi is echter van mening dat de koelkast ook in de moderne eet- en woonkamer moet kunnen passen en zette daarom ontwerper Roberto Pezzetta aan het werk. Het resultaat is de Wizard Collection, waarmee de koelkast een erg verrassende vorm heeft gekregen. Bijzonder is ook het grote aantal verschillende kleurmogelijkheden. De Wizard heeft inmiddels de onderscheiding 'Goed industrieel ontwerp '87' gekregen van de Stichting industrieel ontwerpen Nederland (ioN). Achter de deuren van de bijna 165 centimeter hoge Wizard -prijs f 2500- bevinden zich een koelkast van 170 liter en een vriesgedeelte van 60 liter. VEEL VERSCHIL VERSTELBARE BEDBODEMS EN MA TRASSEN Bij verstelbare bedbodems en matrassen is sprake van behoorlijke kwaliteitsverschillen. Dit concludeert de Stichting Vergelijkend Warenonderzoek in Den Haag na een onderzoek van 18 verstelbare bedbodems (spiralen en lattenbodems) en 18 daarvoor, volgens de fabrikant, geschikte matrassen. Dit zijn bijna zonder uitzondering polyether en schuimrubber matrassen. De resultaten van het onderzoek zijn in de vorm van een brochure -kosten 3,50- verkrijgbaar bij de stichting. HOMEOPATISCHE GENEESMIDDELEN VOORDIEREN Sinds kort zijn in de dierenspeciaalzaken in ons land ook homeopatische diergeneesmiddelen te koop van het merk A. Vogel's Biogena. Volgens fabrikant Bogena voldoen ze aan de strenge eisen van de nieuwe diergeneesmiddelenwet, die gisteren van kracht is geworden. SUPER-AFSTANDSBEDIENING Een programmeerbaar afstandsbedieningsapparaat dat alle andere afstandsbedieningen in huis kan vervangen. Dat is de Core, een zakapparaatje, dat past bij elke videorecorder, tv-toestel of huishoudelijk apparaat dat is voorzien van een infrarood afstandsbediening. De Core werd onlangs op een consumentenbeurs in het Amerikaanse Las Vegas geïntroduceerd en kost daar omgerekend ongeveer 450,-. Het is niet bekend wanneer het apparaatje in ons land te koop zal zijn. WAAKHOND OP 12 VOLT Sinds enige tijd is er een bijzondere Britse bulldog bijgekomen. Hij is niet alleen betrouwbaar, betaalbaar en meteen inzetbaar, maar ook onderhoudsvrij, zo laat importeur De Meeuw uit Breda in een folder weten. We hebben het hier over een elektronische waakhond, die zodra hij geluid hoort (de gehoorscherpte kan men zelf instellen) begint te blaffen. En ook het biafvoiume is te regelen. De waakhond kan overal zijn werk doen: in huis, kantoor of schuur. Hij werkt op 12 volt en kost f 349. Bil hel beëindigen van het huurcontract dient de huurder de woning In de oorspronkelijke staat op te leveren. Kosten worden op de huurder verhaald.FOTO ARCHIEF DE STEM Door Hans Veldhuis Ze zijn er weer volop, de bollen en knollen voor de zomerborder. Zoals de vier maanden kleur In de tuin brengende dahlia-familie, de lelies, de begonia's, frissen, gladiolen en de vele minder bekende soorten. En vaak wordt de aspirant-koper ook nog verteld dat het om uitstekende snijbloemen gaat. Het resultaat In de vaas valt vaak erg tegen. Voorde ontplooiing van een knop Is namelijk veel (vers) water nodig en ook komen er allerlei suikers aan te pas. Die, zolang een bloem aan de plant zit, door deze wordt aangeleverd. Maar ais de bloemen zijn afgesneden moeten die suikers aan het water worden toegevoegd. En dat gebeurt In de vorm van koolhydraten en schimmelgroei bestrijdende middelen, die anders de bloemstelen zouden gaan verstoppen. Bovendien is het tijdstip van plukken ook van belang. Want de gedachte dat groene bloemen lekker lang staan is beslist nietwaar. Zijn die namelijk te onrijp, dan hebben de bloemen een te laag kolhydraatgehaite om tot goede uitbloei te komen. Zelfs het geven van bloemenvoedsel helpt dan niet In elk geval moet u altijd een stukje van de stengels afsnijden, bloemen nooit in do zon zetten, op de tocht of in de buurt van rijpend fruit en uiteraard bloemenvoedsel geven. Hei langst leven de bloemen evenwel In de foorder. Ook al munten met name gladiolen uit door hun lange 'vaasleven' van zeker een week. Een zonnig hoekje is dan wel aan te bevelen: per slot van rekening komt de plant oorspronkelijk uit Afrika. Koop WJ voorkeur de maat 12-14 voor veel en grote bloemen. Ais plantdlepte kan 10 15 cm worden aangehouden. Vrij diep, maar dan staan ze wel behoorttjk stevig. De plantafstand bedraagt 10 cm. Ze kunnen In de border heel mooi zijn, ais ze zo worden gecombineerd dat ze boven de rest van de beplanting uitkomen. Ook de dahlia is zo'n dankbare border(snij)piant In talloze variaties. Al vinden we de specifieke snljsoorten toch meer In de groepen cactus, seml-cactus, decoratief en pompon vanwege hun lange stelen. Lagere types ais de Mignons en De Topmlxdahlla met zijn miniatuurbloempjes in talloze kleurtjes wordt slechts 25 tot 30 cm hoog. kunt voorstellen. De knollen komen zo diep In de grond, dat alleen een stukje van de oude stengel boven de grond uitsteekt. De grondsoort doet niet ter zake. Maar een zonnig (riekje Is wel gewenst. Oude voteerde stal- of koemest of compost zal zowel groei als bloei stimuleren. Kleine soorten komen 15 tot 20 cm uit fikaar, de hoogste bloeiers hebben wel $0 tot 75 cm tussenruimte nodig, Ook knolbegonia's moeten nu de grond In. Ook heel wat amateur-tuinders hebben hun jonge sla-, andijvie- en koolplanten al weer gepoot, en rijtjes paprika, augurken, komkommers, bonen en worteltjes gezaaid. Lekker gezond, ward spuiten Ie er-ais het eventjes kan - niet bij. Met soms alle gevolgen vandien van Insektenvraat boven en onder de grond. En dat kan nog al eens tot teleurstelling tijden. Maar waarom moeder Natuur zelf niet te hulp geroepen? Suikermala, een rij pronkbenen, bessestrulken, aardperen of tuinbonen geven bijvoorbeeld een prima vrindbescherming aan slaboontjos en andere koukleumen. Bovendien kunnen planten elkaar ook vaak beschermen tegen Insekten. Een bekend voorbeeld van deze 'burenhulp' Is de kombtnatle van wortel en ul tegen schadelijke vliegen. Door dergelijke planten naast elkaar te kweken raken de vliegen in de war, zodat u minder aantasting zult krijgen. Echte volkstulnders zweren bij vier rijen uien bij één rij wortelen. Let er wel op, dat u elk jaar een ander plekje kiest, want anders zit de besmetting ai In de grond! Naast deze 'hutspotkomblnatle' voltdoet ook de 'erwtensoepkomblnatle* goed: knolselderij met prei. Overige beschermplanten zijn: krukten bij kool tegen de koofvlieg, tuin- of sterreken bij radijs tegen de aardvla en dille bij tuinbonen tegen luis. Een derde vorm van samenwerking wordt gevormd door planten die ondiep groeien te zetten bij planten me* lange wortels. De laatste soorten haten hun voeding dieper uit de grond, zodat za elkaar het voedsel niet voor de neus weghalen en de mest beter wordt benut. Voorbeelden daarvan rij ui met witlof of bietjes met schorseneren en sla. s

de Stem | 1987 | | pagina 17