UITBLAZEN Economische terugval plaatst kabinet voor dilemm Bezoek Gorbatsjov aan Roemenië weerspiegelt de koele betrekkingen IlaiH Minister Deetman staat sterk tegenover bondei:"™--"^ even. NATIONAL] QEStemcomiv Over de brug BIJ ALTERNATIEF VOOR VERVANGERSREGELING ZIEKE LEERKRACHTEN Centraal akkoorc DE STEM ACHTERGROND WOENSDAG 27 ME11987 -DE STEM. nESTEM BINNENU Nieuwe haring voor Boude wijn VAN de week liepen er achthonderdduizend mensen over de be roemde Golden Gate Bridge bij San Francisco. Het gevaarte begon er even van te schommelen. De hangbrug was vijftig jaar geworden. Vandaar. Eigenaardig was het wel dat de verjaardag werd gevierd met het afsluiten van de brug voor autoverkeer. Voor wat anders dan de auto werd die brug vijf tig jaar geleden gebouwd? Voetgangers - of misschien moeten we spreken van wande laars want Amerikanen zijn per definitie geen voetgangers; zelfs vóór de auto zaten ze lie ver op een paard dan dat ze een halve kilometer liepen - had den zo'n dure brug niet nodig. Die bedienden zich van ponten voor de oversteek van de Gol den Gate, de waterpoort tussen de Pacific en de Baai van San Francisco. Dat was zeker zo aangenaam als een wandeling van anderhalve kilometer over de 67 meter hoog hangende brug. In mijn schooljaren was de Golden Gate-brug een wereld wonder van de tweede catego rie. Dus van een iets minder ka liber dan de hangende tuinen van Babyion en de piramiden van Giseh, maar toch een triomf der techniek van klasse. Het kan ook zijn, bedenk ik achteraf, dat mijn leraar aard rijkskunde was beïnvloed door de Amerikaanse krachtsinspan ning ter bevrijding van West- Europa. Amerikanisme was troef in die dagen. Een Deense zakenman, fabrikant van werk kleding, vertelde me onlangs dat zijn bedrijf in het begin van de jaren '50 bewust had gepro fiteerd van dat Amerikanisme door de nieuw ontworpen kle ding naar een Amerikaanse staat te noemen. Het bedrijf vestigde er in één klap een re putatie mee waarvan het 35 jaar later nóg profiteert. Vandaag de dag is het sil houet van de Golden Gate- brug niets bijzonders. Grote hangbruggen zijn niet langer exclusief-Amerikaans. Er zijn tegenwoordig op de wereld wel langere hangbruggen dan de Golden Gate-brug. De Engel sen bouwden indrukwekkende exemplaren ter overspanning van de Severn en de Humber en een heel opvallend silhouet vertoont de hangbrug bij het Franse St.-Nazaire. Beroemder dan de Golden Gate-brug zou de Menai-brug moeten zijn want dat was de eerste ijzeren hangbrug ter we reld, in de vorige eeuw gecon strueerd door Thomas Telford een grote naam uit de indu striële revolutie die tot mijn verbazing niet voorkomt in de drie encyclopedieën waarover we hier ter redactie beschikken. De Menai-brug hangt aan ket tingen in plaats van stalen ka bels. Zij overspant Menai Strait, de zeestraat tussen het vasteland van Wales en het eiland Anglesey en werd ge bouwd tussen 1819 en 1825 en in 1940 geheel gerenoveerd. Telfords naam leeft op vele plekken voort. De snel groeiende stad Telford in het WIM KOCK west-Engelse graafschap Salop is naar hem genoemd. Telford ligt vlakbij Ironbridge in het diepe dal van de Severn, de Se vern Gorge, de bakermat van de stoommachine en de indu striële revolutie. Hier ontdekte Abraham Darby dat je van steenkool cokes kon maken en dat je daarmee net zo goed ijzer kon smelten als op houtskool, wat tot dan toe de praktijk was. Terugkijkend vanuit een meer milieubewust tijdperk, schuilt in die ontdekking van Darby een geweldige ironie. Zijn vondst redde wat er nog over was van Brittannië's bos sen en dat was rampzalig wei nig geworden na de eeuwen lange race tussen scheepsbou wers en ijzersmelters om de mooiste boomstammen van het land. Aan de andere kant zette hij de schaalvergroting in van wat later de industriële vervui ling zou gaan heten. De afgelegen vallei bij Iron bridge (hout werd alleen nog op zeer afgelegen plekken aan getroffen, vandaar dat je daar ook de ijzersmelters kon vin den) werd spoedig verlaten om dat elders grotere voorraden steenkool en ijzererts werden gevonden. De natuur hernam haar rechten en gaf het dal weer een lieflijk aanzien waarin de vele overblijfselen rusten van de industriële kraamkamer die de Severn Gorge eens was. Hier werden de eerste grote stoomcylinders gebouwd; hier ging het eerste ijzeren schip te water; hier werd 's werelds eer ste spoorweg(je) in eigen ge bruik genomen door Darby's Coalbrookdale Company. Ook werd hier het skelet gegoten voor het eerste gebouw ter we reld dat door een gietijzeren constructie werd gedragen en dat nog altijd overeind staat in Shrewsbury, de hoofdstad van Salop. De Severn Gorge, waar nog altijd Darby's eerste met cokes gestookte smeltoven is te zien, is nu 's werelds grootste open luchtmuseum voor Industriële Archeologie. Klapstuk is de constructie waaraan het dorp Ironbridge zijn naam ontleent: de in 1779 gebouwde gietijze ren boogbrug over de Severn. Hoe kan het nog anders na bo venstaande opsomming van in dustriële primeurs: de eerste ij zeren brug ter wereld. Hoe ben ik trouwens van de Golden Gate-brug in San Fran cisco in de Severn Gorge te rechtgekomen? Via bruggen ja, maar ik heb nooit eerder ge merkt dat ik het zo op bruggen had. Waar het hart vol van is. Dat zal het zijn. Als u dit leest ben ik weer onderweg. Dat is de reden dat deze ru briek niet verschijnt tot de woensdag na Pinksteren. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllfB Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans-hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326 (alléén abonnementen). Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, ©01140-13751 Postadres: Postbus 62,4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35,4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, ©01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, ©01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, bij vooruitbetaling te voldoen: 24,20 per maand; 69,75 per kwartaal of 271,00 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, f 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje ©076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Door Pieter-Jan Dekkers MENIGE kiezer zal zich -dezer dagen afvragen of hij vorig jaar mei er wel zo verstandig aan heeft ge daan om Lubbers z'n kar wei te laten afmaken. Want terwijl de in het regeer akkoord nog heilig ver klaarde doelstellingen van Lubbers-II stuk voor stuk omver vallen, maskeert de premier dat met diepzinnige oraties over de verloederende burgerzin en twijfelt hij hardop over het democratisch gehalte van de Nederlandse samenleving. Of dat wordt ingegeven door crimineel gedrag jegens de premier persoonlijk, is een vraag die hij beter zelf kan beantwoorden. Maar het leidt wel de aandacht af van de ris kante positie waarin zijn re gering zich bevindt. 'Riskant optimisme', zo be commentarieerde deze krant op Prinsjesdag de Miljoenen nota. Het optimisme van Lub- bers-II betreft de veronder stelde economische groei die tegen 1990 een eind zal maken aan de financiële problemen van de overheid en bovendien het aantal werklozen tot een half miljoen zal terugbren gen. Bovendien garandeert het kabinet de koopkracht en wordt zelfs enige lastenver lichting in het vooruitzicht gesteld. Riskant is dat Lubbers zich voor het realiseren van die ambitieuze plannen geheel afhankelijk maakt van bui tenlandse ontwikkelingen. Zo moet de wereldhandel met 5,5 procent groeien, een percen tage dat in de jaren daarvoor nimmer is gehaald. De econo mische groei van Nederland moet minstens 2 procent be dragen en de dollar mag niet verder dalen. Allemaal facto ren waarop Lubbers geen in vloed heeft. Niettemin geeft de meer derheid van de Tweede Ka mer hem het voordeel van de twijfel, al voorspellen be faamde economen op Prins jesdag al dat nu de 'pechvolle' jaren voor Lubbers aanbre ken. Die pech wordt vooraleerst door bewindslieden van het kabinet zelf veroorzaakt in de vorm van een onafzienbare rij onaangename incidenten: een minister die zijn ambtenaren als 'lui' kwalificeert. Een mi nister die erkent dat hij op de hoogte was van (vis)fraude en tegelijkertijd zegt daar niets tegen te hebben ondernomen. Een staatssecretaris die zo nauw bij vermeende onregel matigheden bij subsidiëring van woningbouw lijkt te zijn betrokken dat slechts het gat van de deur rest. Een minister die bij de uitreiking van de Erasmusprijs de winnaar verbiedt bepaalde uitspraken te doen. En een vice-premier die het staatsbezoek aan een verguisd keizer buiten het ka binet om wil voorkomen en daardoor het staatshoofd bruskeert. Deze opsomming is verre van volledig, maar wel vol doende om te constateren dat Lubbers-II inderdaad geen gelukkige start heeft. Inci denten-politiek die de aan dacht van echt belangrijke zaken afleidt. Een financiële meevaller een halfjaar na het aantreden van het kabinet wordt niet gebruikt om de overheidsfi nanciën verder te saneren maar bestemd voor aller hande partijpolitieke stok paardjes. Overigens staat nu nog steeds niet vast of die meevaller wel doorwerkt naar volgend jaar. De huid is dus al verkocht voordat de beer is geschoten. Iedereen komt weer met beide beentjes op de vloer als het Centraal Economisch Plan de kille cijfers op de rege ringstafel deponeert: geen Minister De Korte van Eco nomische Zaken. - foto sanp economische groei van 2 pro cent - hooguit de helft - en een niet noemenswaardige daling van het aantal werklozen. De door het kabinet gegaran deerde koopkracht lijkt een loze belofte. In eerste instantie reageert Lubbers vrij koel: er zou sprake zijn van een tijdelijke inzinking. In 1989 zouden we - terugkijkend op deze jaren - met z'n allen constateren hoe pessimistisch we dat voorjaar van 1987 wel waren. De premier gaat daarbij volledig voorbij aan andere tegenvallers: de slecht wer kende jeugdbanen-plannen bij overheid en bedrijfsleven, het fiasco van de afslanking van het overheidsapparaat, het inzakken van de export en de dreigende loonexplosie. Volgende week zal de pre mier echter uit een ander vaatje moeten tappen. Dan belegt het kabinet met werk gevers en vakcentrales een centraal beraad in een laatste poging de sociale partners voor de hortende regerings- kar te spannen. Het kabinet staat daarbij voor een dilemma. De inzak- Minister-president Ruud Lubbers. kende export, de trage econo mische groei en de goedkope dollar zorgen voor een extra tekort van 2,5 miljard dollar op de rijksbegroting. Om dat weg te werken kan het kabinet opnieuw naar het bezuinigingswapen grijpen. Dat is tot nu toe met wisse lende succes gehanteerd en vooral minister Ruding is er warm voorstander van. Zijn collega-ministers hebben er echter de buik vol van en bo vendien valt er op de departe mentale uitgaven nauwelijks meer te bezuinigen. Resten de ambtenarensala rissen, de sociale uitkeringen en de subsidiepot. Maar elke ingreep daar stuit op fel maatschappelijk verzet. Met de ambtenaren ligt het kabi net al overhoop, die pikken een nieuwe aanslag op hun toch al achtergebleven inko men niet. Lubbers eigen CDA heeft de kiezer beloofd dat nieuwe kortingen in de sociale uitkeringen onaanvaardbaar zijn. Dan de subsidiepot, 's lands nationale grabbelton. De el lende daarmee is dat achter eenvolgende regeringen sub sidiemogelijkheden hebben gecreëerd zonder dat iemand zich ooit heeft afgevraagd hoevéél mensen uiteindelijk een greep in die grabbelton zouden doen. Dat wreekt zich in een situatie waarin de overheid elk dubbeltje drie keer omdraait voor het uitge geven wordt. Er zijn natuurlijk altijd mogelijkheden om in subsi dies te snijden. Zo ziet staats- secrtaris Heerma wel wat in lagere huursubsidies terwijl zijn collega de Graaf het be roep op de bijstandswet wil verminderen. Het dilemma hier is dat dergelijke ingrepen vooral de laagstbetaalden treffen en dat heeft weer tot gevolg dat de overheid nieuwe subsidie mogelijkheden moet creëren om de koopkracht van die groepen enigzins op peil te houden (belofte regeerak koord). Zo wordt met de ene hand weggeven wat met de andere is afgepakt en dat is niet erg efficiënt. Er is nog wel wat te halen uit de miljarden verslindende WIR-subsidiepot maar dan schreeuwen de ondernemers weer moord en brand. Boven dien pikt de WD dat niet want, oreert vice-premier De Korte, het is niet verstandig in een periode waarin de eco nomie inzakt de geldstroom richting ondernemers in te dammen. Niet extra bezuinigen dus. Belastingverhoging dan? In sommige regerings- en oppo sitiekringen (CDA en PvdA) een niet op voorhand verwor pen mogelijkheid. Maar zowel het extra bezuinigen op over heidsuitgaven als het extra belasten van burgers en on dernemers zal de inzakkende economie verder het moeras in drukken. Er is een andere mogelijk heid om de moeilijkheden te lijf te gaan. Of liever gezegd uit de weg te gaan: het tijde lijk loslaten van de doelstel lingen uit het regeerakkoo, Dus geen daling van de we, loosheid tot een half mi;, geen handhaving van koopkracht, geen gea overheidsfinanciën. Kort® het Karwei even laten Ij», tot het economisch klinj internationaal weer wat klaart. Tenslotte is er nog de i gelijkheid om de tegeni lende economie op te pep via lastenverlichting. VV minister De Korte is t voorstander van. Lagere, lastingen en premies verbei ren het rendement van drijven, die dan weer n winst maken en dus v gaan investeren en dat levé weer meer banen en extra b lastinginkomsten op. Lagf premies en belastingen ken het ook mogelijk werknemers hun matigen, omdat de kracht toch op peil blijft. i»ai ging; Hoe je dat moet betalt vertelt De Korte er niet b Trouwens ook niet wat erg daan moet worden als i korte-termijn-beleid mis], en het saneren van de ova heidsuitgaven nog vera wordt opgeschoven. Het is de vraag of het kat net uit dit dilemma komt het met werkgevers en centrales aan de tafel zitten. Erg waarschijnlijk dat niet omdat de standp» ten binnen het kabinet nogi ver uiteen liggen. Het ziet er derhalve uit dat het kabinet volgi week met lege handen sociale partners aankomt, tuurlijk, Lubbers zal weer indringend nieuwe lm matiging aanprijzen. Hij zelfs met het plannetje kor om de werkloosheidsuitkeri te vervangen door 'scholing 'ig< loon', omdat hij er van ovs tuigd is dat slechts scholing iedere werkloze een baan helpt. Maar helpt?. OP DE EERSTE DAG van zijn bezoek aan Roemenië heeft Sovjetpartijleider Michail Gorbatsjov tegen president Nicolai Ceau- sescu gezegd: „Zelfs als u zegt dat alles goed gaat in uw land en bij u thuis, zou ik u niet geloven. Er zijn problemen." Gorbatsjov deed deze uitda gende uitspraak afgelopen maandag tijdens een krans- legging in de Roemeense hoofdstad. De Roemeense kranten zwegen er in alle ta len over, maar het Sovjet persbureau Tass doorbrak de censuur waarmee Ceausescu het bezoek van Gorbatsjov omringt. Tijdens het officiële diner is Ceausescu niet ingegaan op zijn bezwaren tegen de so ciaal-economische en poli tieke hervormingsideeën van Gorbatsjov, die op zijn beurt slechts op één punt duidelijke kritiek aan het adres van de Roemeense regering liet ho ren: de kwaliteit van de pro- dukten die het land naar de Sovjetunie exporteert. Ver wijzend naar het vijfjaren plan dat voorziet in een groei van 80 procent van de handel tussen beide landen, waar schuwde Gorbatsjov: „Het gaat niet alleen om het uit wisselen van goederen. De handel moet steeds meer wor den beoordeeld aan de hand van de vraag of het leidt tot produktie van hogere kwali teit." Warschaupact-troepen zij n grondgebied toe te latei Ondanks de gesel blijft Roemenië in groten: afhankelijk van de Sovje Unie vanwege de stevigehi delsbetrekkingen. De haii tussen beide landen gelopen jaar met 25 pro» tot een hoogte van 16 miljai gulden. Olie-importen vb drievoudigden tot 6,3 miljs ton. Een deel van import: wordt betaald met voeding, middelen wat er vaak gen» toe leidt dat Roemenië kampen heeft met pen in de winkels. De Roemenen word slechts op beperkte over de hervormingen in Sovjet-Unie geïnformee Sovjet-kranten zijn 'in menië niet te krijgen, Hongaarse verslaggever vanuit Moskou aankwam Boekarest om de reis Gorbatsjov te verslaan,» een Hongaars econoiffl weekblad bij de douane ié terlaten. Gorbatsjov (rechts) bij zijn aankomst in Boedapest. Roemenië is het enige Co- mecon-land dat tegen joint ventures met andere lidstaten is. De handel is bepérkt en er staan geen nieuwe handels contracten op het programma. Roemenië streeft vooral naar meer handelsbetrekkingen met het westen en ontwikke lingslanden. De afgelopen ja ren heeft de regering flink het mes in de import gezet om een buitenlandse schuld van twintig miljard dollar terug te betalen. Buitenlands kapitaal is bijna uitsluitend in de zware industrie geïnvesteerd en am per in de produktie van con sumptiegoederen. De gemid delde Roemeen heeft de laag ste levensstandaard van alle communistische landen in Europa. Brood, vlees en an dere etenswaren zijn op de bon. De afgelopen jaren wa ren er 's winters geen brand stoffen om de huizen te ver warmen. Gorbatsjov legde er bij zijn recente bezoek aan Praag de nadruk op dat het Kremlin de bondgenoten niet zal dwingen tot navolging van de Sovjet hervormingen. Roemeense functionarissen voerden de afgelopen weken aan dat zij de Sovjet-hervormingen een warm hart toedragen en ele menten ervan zelf reeds jaren geleden invoerden. Zij onder streepten dat beide landen de zelfde socialistische idealen nastreven. Roemenië is en blijft de einzelganger in het Oostblok. Het buitenlands beleid is on afhankelijk, wat onder an dere tot uiting komt in de re laties met Israël. Roemenië kreeg ook lof vanuit het Wes ten omdat het land weigert Bewoners in kunnen wat opvangen over! ontwikkelingen in de So# Unie door af te stemmen opi Bulgaarse televisie. In fe noorden van het land woa intensief naar de Russisi televisie gekeken. Voorzichtig kan worden:- steld dat vele Roemenen: hervormingen van GorbaS jov toejuichen. Onder Ce: sescu zijn evenwel nauwe)1 radicale veranderingen verwachten. (UPI/AP) UTRECHT (ANP) - Het T Landelijk Patiënten/Con- X surnenten Platform, dat or ganisaties met in totaal ric( 350.000 leden vertegenwoor- jp jjigt, eist dat de Landelijke var Specialisten Vereniging de W01 voor de eerste week van iuni aangekondigde acties den ifblaast. te mei In het kort geding dat vandaag kon in utrecht dient vraagt het de tot rechter te bepalen dat de LSV led< je specialisten binnen zes uur hee na de uitspraak via een persbe- stre den HAAG (ANP) - De Na de gezamenlijke woningcor daag in een gesprek met sta? van Volkshuisvesting alteri plannen voor de volkshuisve De NWR vindt dat bij de extra huisvestingsuitgaven in 1988 ook moet brengen en de lasten niet lage inkomens mogen treffen. De woningraad vindt een extra huurverhoging en een verla- van de individuele huur subsidie, waar Heerma aan denkt, bijzonder schadelijk voor de volkshuisvesting. De NWR vindt de laatste bezuini gingsmaatregel - die de laagste inkomensgroepen het zwaarst ia! treffen - ook allerminst loodzakelijk. De NWR heeft de staatsse- iretaris gevraagd om overleg >ver andere bezuinigingsmoge- ij kheden binnen de VROM- legroting, maar stelt zich ove- igens op het standpunt dat er DEN HAAG (ANP) - Het eerste emmertje Hollandse nieuwe, dat gistermiddag door de trawler Zeeland (Sche- veningen 24) de Sche- veningse haven werd binnengebracht, is een cadeautje voor de Bel gische koninklijke fa milie. Dat maakte de koper van het emmertje, de Brus selse hofleverancier Jac ques de Bacquer, bekend. Deze vishandelaar, die de emmer met ongeveer 35 haringen zo spoedig mo gelijk op het paleis in La ken zal afleveren, had even tevoren 22.000 gulden voor de eerste maatjes neergeteld. In de mijnzaal van de Scheveningse visafslag vroeg een enkeling zich bezorgd af of de Belg wel wist dat het om guldens ging en niet om Belgische franken. Hij wist het. Toch viel de opbrengst tegen: vorig jaar bracht de eerste emmer 41.000 gulden op. De opbrengst van de eerste emmer is niet voor de reder zelf, de firma Jaczon, maar zoals ge bruikelijk voor een goed doel. Dit keer is het We reld Natuur Fonds uitge kozen. void rug geer ken Vooi schr van die tege wikl taaie loosl De strel gen huis- verh allee waai huui den laste paal< valt NWI even ligge eiger den Te gerir huur ruwx De op de lijk voor die w ter I Heer alter: gelijl Het a de vi Afsci hoeve joen) sieJies joen); subsi De nadei mindi voori Zoals rijksc gen a nanci mark gen b sparii lopen "ln9 is niet afkomstig van een cabare o Lubbers Door Ad Burger HET BESLUIT VAN het kabinet om een einde te maken aan de zo bekriti seerde vervangersmaatre gel in het basis- en spe ciaal onderwijs lijkt in eerste instantie een over winning voor de politici van de oppositie, ouders, leerlingen en onderwijzers. Zij hebben het laatste half jaar zo fel van leer getrokken tegen het plan van minister Deetman (Onderwijs) om leerkrachten gedurende de eerste dag of eerste twee da gen van hun ziekte niet te la ten vervangen. Wie échter Deetmans alter natief goed bestudeert, kan niet anders dan tot de conclu sie komen dat de minister de verantwoordelijkheid voor de vervangersproblematiek van zich heeft afgeschoven. Door te snoeien op de salarissen van vervangers (van honderd naar negentig procent) heeft Deetman de onderwijzers, verenigd in de vakorganisa ties, de bal toegespeeld. Zij staan voor de keus: óf het nieuwe plan, inclusief salaris verlaging voor invallers, goedkeuren óf het nieuwe plan in zijn geheel afwijzen. De positie van Deetman is in ieder geval sterk. Hij heeft nu een plan gepresenteerd waarin de kwaliteit van het ondertvijs in eerste instantie geen geweld wordt aange daan. En handhaving van de kwaliteit hadden alle critici, inclusief de onderwijsvak- bonden, geëist. Die vakbonden worden nu door Deetman nu eenvoudig voor het blok gezet. 'Zijn jullie echt zulke voor standers van kwaliteitshand having, dan moeten jullie ook bereid zijn enkele veren te la ten', zo luidt impliciet de boodschap van de minister. De onderwijsvakbonden hebben inmiddels laten weten salarisverlaging van de inval lers resoluut af te wijzen. De vraag is echter of de bonden in deze houding, zonder meer ook ingegeven door de ge dachte dat je in onderhande lingen met de minister altijd moet 'overvragen', kunnen volharden. Ook de bonden weten namelijk, deels uit er varing, dat een botte weige ring van hun kant weinig zo den aan de dijk zet. De minis ter houdt waarschijnlijk toch star vast aan zijn plan, zeker omdat dat politiek een kans van slagen maakt. Bovendien sterkt afwijzing van het plan door de bonden Deetman in zijn veronderstel ling dat met de onderwijsvak organisaties maar zelden een rechte voor te ploegen valt. Hij heeft zich in het verleden, onder meer in een interview met deze krant, al eens laten ontvallen dat de bonden zijns inziens zich te veel voor de sa larissen van de leerkrachten en te weinig voor de kwaliteit van het onderwijs interesse ren. Ook kan Deetman op zo'n manier een wig drijven tussen leraren enerzijds en ouders anderzijds. De afgelopen maanden hebben zij zich als één blok verzet tegen de poli tiek van de minister. Als de minister de ouders echter kan overtuigen van het zijns in ziens aanwezige gebrek aan medewerking van de onder wijsbonden, is het niet on denkbaar dat het blok dat ooit fel tegen de vervangersmaat regel protesteerde in twee helften uiteenvalt. De kans dat ouders massaal steun gaan verlenen aan eventueel protest tegen het nieuwe plan - ingegeven door de verslech terde salarispositie van een groep leerkrachten - lijkt niet al te groot. De minister heeft zijn ant woord op de kritiek uit krin gen van onderwijsbonden naar alle waarschijnlijkheid al klaar. Geconfronteerd met oppositie tegen de salarisver laging voor invallers, zal hij er op wijzen dat hij met de nieuwe regeling teruggrijpt naar de situatie van voor de bekritiseerde vervangers maatregel. Ook toen kregen invallers slechts een negen tiende-dienstverband. Er is louter iets met de duur van dat dienstverband veran derd: in de oude situatie ont vingen invallers al na dertig dagen een normaal salaris, nu moeten ze acht weken wach ten voordat ze de volle mep uitbetaald krijgen. Boven dien, zo verdedigde een amb tenaar van het departement zich al bij voorbaat, staat ner gens geschreven dat invallers op een school een negen-tien- de-dienstverband hoeven aan te gaan: ze kunnen ook op twee scholen voor vijf-tiende in dienst gaan, zodat ze toch aan een volle betrekking ko men. Wat minder makkelijk zal Deetman zich waarschijnlijk kunnen verweren tegen de kritiek die hij binnenkort uit de Tweede Kamer te verwer ken krijgt. Ofschoon zowel voor- en tegenstanders zeer tevreden zijn over het af schaffen van de vervangers maatregel, zal hij met name vanuit de oppositie behoorlijk wat verwijten naar zijn hoofd geslingerd krijgen. PvdA-on- derwijsspecialist De Cloe vindt bijvoorbeeld dat Deet man rijkelijk laat komt met zijn alternatief. „Al meteen na het invoeren van de vervangersregeling waren volop protesten te ho ren. De minister heeft daar niet naar geluisterd. Nu er echter een vernietigend rap port van de Onderwijsinspec tie is, blijkt de regeling ineens maar van een geleerd ge wel op de helling te kun» lusheid geroemd wordt, de Wetenscl aldus De Cloe. De sociaal'5 igeringsbeleid. mocraat vraagt zich verder Deze WRR, waarvoor prof dr W All of scholen wel in staat zul int de overheid gevraagd en ongevra; zijn om de nieuwe verva hande maatschappelijke problemen gersregeling nog voor i oit heel praktische oplossingen aan 1 nieuwe schooljaar kunnen: mene uitgangspunten voor beleid aan voeren. Hij wijst er daarë Zo ook gisteren met het advies ove dat het tamelijk ingew» onomische groei. Die mogelijkheden geconstrueerde banenplan WRR, mits werkgevers, vakbonden ei eerste instantie ook bed» a zijn goede afspraken te maken over om (honderd-procent t*W irnie. Een stijging van de investeringen de) vervangers voor zieke peda's WRR durft de stelling aan c raren aan te leveren, ook; doende kwaliteit zijn de economie augustus 1987 in praW leien. Die groei is voldoende om de moet worden gebracht. 9eveer 100.000 terug te dringen Vol Bovenal zal Deetman 5n iS bij dat getal de werkloosheid veri ter van de partijen van de Je WRR ste|t als absolute voorwaard positie te horen krijgen da t het kabinet afspraken maken over zich alleen heeft laten is» udt een pleidooi voor het herleven vai door de centen. De Cloe:»WPraken. Dat is een opmerkelijk uitgan vangersregeling. De m# l taboe rust. Vakbonden en werkgevel wisselde met het grootste? eau met elkaar in de Stichting van d< mak de ene in voor de an* eurt dat weer), maar akkoorden mc zolang het maar evenvee 8 pstakken worden gemaakt, zo wordei opbracht. Daaruit blijk''e uit te leggen dat hij meer oog heeft êf Je WRR breekt in feite met deze overt voor de centen dan voor der het zo hard te schrijven - dat a onderwijs. De boekW 'is voor meer investeringen en meer c heeft het ook nu weer ge*" e over de kansen op groei van de WR nen van de onderwijzer genomen dat het centraal sluiten v Dat laatste zal Dee® angrier plaats moet krijgen. Het za trouwens als bekende t0> wel moeite kosten aan dit nieuwe in de oren klinken. Tr,Week zal andermaal blijken hoe i akkoorden is.

de Stem | 1987 | | pagina 2