huifdak in tF Honen onderhandelingen tussen bakker en bank lopen spaak k George 2S Sponselee 2 Koehandel rond voetbalkantine Raad Hulst slaakt zucht verlichting LIDER APEREN Varens techniek PLAATSELIJK NIEUWS TE BESLISSING aat SS STEM VAN ZEELAND 2 WOENSDAG 27 ME11987 EN AUTOSCHADEBEDRIJF lULST - De historische bakkersoven in de Hui ter Steenstraat, de oudste die in Nederland is ge- ronden, gaat hoogstwaarschijnlijk voor het pu bliek verloren. Doodjammer STELLEN HOORBR ET OOR INI IN HET 00 Ichappelij k imse Koerier. ac de Jonge ixposeert in ichietcentrum liiige houdt 21e vondvierdaagse ng- Addertong Sporen Tongvaren Dorpswandelin gen Axel Graauw Vogelwaarde Clinge Nieuw-Namen Axel KLAAGZANG YV STEEN LEVERT GELD OP OVER VERKOOP PAND SEYDLITZ u altijd een optimale ventibt kan het dak traploos openen |9 en boven het autodak. Zelfs J! akopeningl in iedere stand veilig en stabiel p-Slider is robuust geconstruc. isconcept dat reeds jarenlang de automobielindustrie. Webas t probleemloos zonder ingri; ngen in vrijwel alle autotypen Historische oven yerdwiint jan onze verslaggever )euit de 15e eeuw daterende oven werd twee jaar gele ien ondekt onder de bakkerij van Frans de Block. De Alge manier om een veilige toegang te maken is via de ;elder van een pand naast de bakkerij, dat eigendom is an de Rabo-bank. Onderhandelingen tussen De Block de bank over een mogelijke verkoop van het pand zijn paak gelopen. 225.000 vindt De Block dat te veel. Immers, er moet nog voor een heel kapitaal aan ver bouwd worden. De bakker vindt dat hij door de bank eigenlijk een half jaar 'aan het lijntje' is gehouden. 01146-1556 HOORTOESTELLEN W elletje dat volledig oorgang gedragen wordt, oor u de oplossing zijn I assenaarstr. 44 alstraat 20 endshof 70 adhuisstr. 21-23 tel. 01640-53081 tel. 076-142116 tel. 01620-27371 tel. 01184-12313 £EM VOOR BATTERIJEN: BOSCH MOL OPTIEK Markt 19 OPTIEK V.D. HAM Nieuwe Markt 42 Desgewenst bezoek aan T22 unenteel is de kelder met 0i slechts bereikbaar door iaeen smal gat in de vloer van bakkerij te kruipen en ver- olgens via een wankel lad- [ttje vier meter af te dalen, in nogal hachelijke bezigheid ie niet van gevaar is ontbloot, de nabije toekomst zal het jieke stukje Hulster historie vrijwel helemaal niet meer bereiken zijn. Bakker De jock wil het winkelgedeelte litbreiden, waardoor de toe tot de kelder nagenoeg loet worden afgesloten. ie uitbreiding stond overigens irig jaar al op het verlang- jstje. De Block stelde de abo-bank voor een steviger ieidingsmuur te bouwen tus- B de twee panden. De bank, toen al een oogje had op het ind Seydlitz aan de Hulster jarkt, vroeg De Block echter /en te wachten. Immers, als Seydlitz-project zou luk te, zou het pand naast de bak er in de aanbieding komen, slgens De Block is toen toege- >gd dat hij het zou kunnen be- achtigen voor een 'schappe- ike' prijs. De koopsom van 375.000 die iter op tafel kwam viel hem :hter bar tegen. Ook nu het edrag inmiddels is gezakt tot Directeur Hoekstra van de Ra bo-bank is het daar niet mee eens. „We hebben met bakker De Block onderhandeld en dat heeft inderdaad tot niets ge leid". Aan de historische oven onder de bakkerij heeft de bank uiteraard geen bood schap. Die wil van het naastge legen pand af. „Als bakker De Block die oven toegankelijk wil maken", stelt Hoekstra, „dan zal hij dat, als hij het pand niet zelf koopt, moeten bespreken met de eventuele nieuwe eige naar". Bakker De Block zegt inmid dels de nu ontstane situatie 'doodjammer' te vinden. „Zo gaat misschien toch een uniek stukje historie van Hulst verlo ren. Wellicht dat de gemeente, de VW of historici er nog iets aan kunnen doen". De uit de 15e eeuw date rende oven werd twee jaar geleden ondekt onder de bakkerij van Frans de Block in Hulst. - FOTO DE STEM/CORJ. DE BOER :ken één vakje benutten, de advertentie wordt in een ertentie met het belangrijkste t en bondig, telefoonnummer in de ert men gemakkelijk en snel. 1AN DE ZIJKANT HET BEDRAG betalen. Voor toezending van er dient u f 3,50 extra te i betaling kunt u een groene blauwe girokaart (dus géén ijving) insturen, taling ontvangt u een irvoor wij u echter f 4,— in rekening moeten brengen. tsing aan Dagblad De Stem, UB Breda. ertenties., of inleveren op onze Prijs incl. 6% BTW f 5.88 f 7.84 f 9.80 f 11.77 f 13.73 f 15.69 Telefoon: L1NGE - Kunstschilder ac de Jonge uit Hengstdijk «poseert vrijdag 29 en za- irdag 30 mei in de kantine ian schietcentrum Staten- oom te Clinge. pdie dag is hij de gast van de f Schutterij en wordt hij in /gelegenheid gesteld 25 van in werken tentoon te stellen. De contacten tussen De ge en de schuttersvereni- I kwamen tot stand nadat twee ereschijven voor het «stern-weekeinde, dat 12, 13 14 juni op het schietcomplex [houden wordt, had geschil- ;rd. De vereniging, waarvan hij puwens sinds een jaar lid is, BS zo enthousiast over de uit tering van die ereschijven, it men een bezoek aan zijn jeiier bracht om zijn kunst- pen te bekijken. Dat leidde deze expositie, die vooral [zichten van het Zeeuwse «idschap laat zien. [De expositie wordt vrijdag- geopend en duurt ook Mag de gehele dag. De toe- eg is gratis. ÜNGE - De 21e avond- ierdaagse in Clinge gaat Bandag 1 juni van start. vertreksein wordt ge- P'en door Frans Pias- toert, die om 19.00 uur •et een hoorn hiervoor het ton geeft. [mals voorgaande jaren wor- II op de vier avonden afwis- mde routes gewandeld. Op mrste en derde avond trek- de wandelaars door het 'derlandschap, terwijl de ™de en vierde avond door bosrijke gebied van de Wa- ^dingmaatschappij gelo- °P vrijdagavond worden de "adelaars rond de klok van ten uur door de fanfare Wel- todoor Vermaak afgehaald 8 de Bisschoppendreef. Met anfare voorop en onder het 'en van vrolijke muziek het dan door de Graven- raat naar gemeenschapshuis "'Pertuus, waar de wande rs toegesproken worden wethoyder Weemaes. ervolgens worden de insig- W'gêreikt en kan iedere w gratis 6011 con- ptie gebruiken in de foyer, ij .Wordt ook de trekking van irs ge^ouc^en °P de num- van de deelnemersbewij- ■l ller>tallen prijzen staan s ALS in het voorjaar de overblijvende planten weer gaan uitlopen zien we gauw of we met een varen te doen hebben of niet. Heel kenmerkend is het 'afrollen' van het blad. Het afrollen van de sten gel ben je geneigd te zeg gen, want daar lijkt het op, maar vanaf de grond tot aan de top is één blad. De eigenlijke stengel waarop de bladeren staan, zit als een soort wortel stok onder de grond. In het algmeen dan, want de groep van de varens is zeer groot en dan zijn er ook de nodige variaties te verwach ten. Het bekende muurva- rentje, een plantje van zo'n drie, vier centimeter groot, dat we aantreffen op tal van oude muren, gedraagt zich anders dan de manshoge adelaarsvarens die in de wa- terleidingbossen groeien. Sommige varens zijn zo 'va renachtig' dat ieder ze direct als zodanig herkent. Bij an dere soorten is een varen het laatste waar je aan denkt. De addertong is er zo een. Je ziet ze op de grazige oevers van nog ongestoorde kreken een enkel eirond, vier tot zes centimeter lang blad uit de grond komen. Aan de blad steel ontspringt een dunne spriet die aan de top wat bruine korrelige doosjes draagt, net zaadjes. Dat is al les. Heel wat minder dan de geweldige toeven bladeren die we kennen van stekel-, mannetjes- of wijfjesvaren. Of het u ook zo vergaat weten we niet, maar wij as sociëren varens meestal met bossen. Dan zal het aantal soorten in het Zeeuwse wel niet zo groot zijn, denk je dan onwillekeurig even. Dat nu blijkt best weer mee te val len, ja erger nog, als je je gaat toeleggen op het op naam brengen van alle voor komende soorten, dan blijkt dat niet mee te vallen. Ook blijkt dat er meer soorten zijn dan verwacht. Sommige talrijk, ander zeer, zeer zeld zaam of 'zzz' zoals de flora het aangeeft. Van de algemene noemden we al de adelaarsvaren. Hoe hij aan zijn naam komt kun je zien als je een bladsteel schuin doorsnijdt. Binnenin zie je een donkere figuur zwemend naar zwart, die wat weg heeft van de bekende dubbele adelaar, zoals op het die we in onze contreien aan treffen. Hoe verscheiden va rens ook mogen zijn, een ding hebben ze gemeen: bloemen dragen zul je ze nooit zien doen. Dat kennen ze niet, zover zijn ze nog niet, zou je kunnen zeggen. Heel oud zijn ze wel. Steen kool, gevormd zo'n dikke 350 miljoen jaar geleden, bestaat er nagenoeg geheel uit. Het zijn de voorlopers van de blo emplanten, waarnaast ze zich dus toch hebben kunnen handhaven, maar zelf zijn ze nog niet zover. Toch moeten ze zich ook voortplanten wil len ze blijven bestaan. Dat doen ze met sporen. Die zit ten in doosjes die achter op de bladeren zitten. Meestal want bij de addertong zitten ze aan dat sprietje en bij de koningsvaren op aparte bla deren die dan ook helemaal niet meer op bladeren lijken. Hoopjes met sporendoosjes op de tongen van de va ren. stadhuis van Hulst. De reeds genoemde soorten zijn geen van alle zeldzaam, ook het addertongetje niet. Plaatse lijk kan dat talrijk aanwezig zijn, al zie je het gemakkelijk over het hoofd. Zeldzaam is bijvoorbeeld de tongvaren, een soort die je in Afrollen van het varenblad Zuid-Engeland ziet groeien op al wat rotsachtig is, inclu sief tuinmuren en huisgevels. We durven betwijfelen of er momenteel nog wel groeien in Zeeuwsch-Vlaanderen. Jarenlang en ook alweer bijna jarenlang geleden stond er een fraai exemplaar op de zuidmuur van de Ne derlands Hervormde Kerk te Kloosterzande. Een andere vonden we op de muur van een varkenksot in de Emma- polder onder Nieuw-Namen en een derde in een grafkel derachtig iets op het oude rk kerkhof van Sas van Gent. Zover ons bekend zijn deze alle drie weg. Van de steenbreekvaren groeide ook één plantje op de kerkhofmuur van St.-Jan- steen. De muur is opgekuist en de varen dus ook. Dat was echt een zzz-soort. Eikvaren vind je bij ons spaarzaam in knotwilgen, dubbelloof kom je - misschien? - tegen in de WMZ-bossen, over de grens in de bossen van De Stropers is die veel talrijker. Er zijn nog meer soorten, maar we laten het hierbij. Omdat varens nogal ge liefd zijn als tuinplant kom je in de natuur ook wel eens 'ontsnapte' exemplaren te gen. Ze komen hier dan van nature niet voor, maar weten zich te handhaven. Vermoe delijk is dat het geval met die paar koningsvaren - een wettelijk beschermde soort - De sporen worden massaal gevormd, komen vrij, wor den verspreid en ontkiemen als het goed is. Het plantje dat daaruit komt, de voor- kiem, is enkele millimeters groot. Daarop ontstaan man nelijke en vrouwelijke ge- slachtsorgaantj es. De eicel wordt bevrucht en daaruit ontstaat een nieuwe varen plant. Deze vormt weer spo ren, enzovoort. Twee ge scheiden generaties dus, de geslachtelijke - de voor- kiem - en de ongeslachtelijke - de varenplant. De ene foto toont die sporenhoopjes zeer fraai. Dat hoeven niet altijd hoopjes te zijn. bij de tongva ren bijvoorbeeld zijn het net envelopjes. Vorig jaar verschenen in deze krant twee beschrijvin gen voor een dorpswande ling, namelijk de Kapellekes- route door Nieuw-Namen/ Kieldrecht en een route door Overslag. De stichting Pro motie Zeeuwsch-Vlaanderen zette beide routes op stencil. Wie de wandeligen wil ma ken kan zo'n stencil afhalen bij café Du Commerce - naast de kerk - voor de Ka- pellekesroute en Renér van Puyvelde, 't Hoeksken 2 op - Nederlands - Overslag. Elke route is rond de drie kilome ter. De beschrijvingen zijn gratis verkrijgbaar. MARATHONKAARTING - Vrijdag 29 mei is er in het clublokaal van de showband Axel een marathonkaarting met bieden zonder roem. Deelnemers kunnen zich in schrijven tussen 9 en 9.30 uur. Er wordt gespeeld tussen 10.00 en 12.00, tussen 13.00 en 17.00 uur en tussen 18.00 en 22.00 uur. De showband Axel zorgt voor de nodige energie door broodjes en soep te ser veren. TOERTOCHT - Op Hemel vaartsdag doet de toerclub St.-loy uit Graauw mee aan de trimtocht Stekene-Ge- rardsbergen. De fietsers ver trekken om 6.45 uur uit Graauw en om 7.00 uur vanaf het 's Gravenhofplein in Hulst. Er rijdt een volgwagen mee. HENGELEN - Zeehengelver- eniging De Puit hield een wedstrijd. Uitslag: 1. Th. de Kort 970 gram; 2. mevrouw De Kort, beiden Ossenisse 855; 3. A. Gelderland 790; 4. Th. van Goethem, 645; 5. C. Dankaert 605 gram, allen Vo gelwaarde. De volgende wed strijd dis zaterdag 19 septem ber van 13.00 tot 16.00 uur aan de Wilhelmuspolder. OUD PAPIER - Leden van de voetbalvereniging Clingen halen zaterdag 30 mei vanaf negen uur weer oud papier op. KAARTING - De voetbalver eniging Hulsterloo hield een kaarting. Uitslag: 1. C. de Winckel-J. Klippelaar, 2. E. van Damme-M. Dehenin, 3. E. Bolssens-H. van der Eede. BEHOUD MOLEN - De Stichting de Axelse Mo,1 en, die geld bijeen wil brengen voor het in oude glorie her stellen van de molen in Axel, richt op Hemelvaartsdag een stand in tegenover het Streekmuseum. Daar worden ingelijste prenten verkocht en zakjes molenmeel. Ook kun nen voorbijgangers meedoen aan een prijsvraag. Daarbij moet worden geraden hoe hoog de molen is. ASTMAFONDS - De vollecte voorhet Nederlands Astma Fonds heeft in de gemeente Axel 5.129,57 opgebracht. Ruim 285 gulden daarvan werd opgehaald in Zuiddorpe. BRIDGE - Bridgeclub Axel speelde de achtste wedstrijd van de voorjaarscompetitie i.n De Halle. Uitslag: Groep A: 1 mevr. Groenewoud-dhr. Scheele, 2. heren Van de Cas- teel-Esselbrugge en heren Bisschop-de Maagt, groep B: 1. dhr. en mevr. Pieters, 2. Echtpaar Brökling, 3. echt paar Verstraeten, groep C: 1. dames Mattheeuws-Duyme- lings, 2. mevr. Van Leeuwen- dhr. Vogels, 3. echtpaar Kraayenbrink, groep D: 1. he ren Van Eyl-Danschutter, 2. echtpaar Löchter, 3. dames Hendrikse-Lan Croix. Van onze verslaggever HULST - In een soort 'koehandel' met loven en bieden heeft de Hulster gemeenteraad gisteravond de voetbalver eniging Steen toch een extraatje van 9.500 toegestopt. De club moet de was- en kleed gebouwen en de kantine niet voor 19.000 kopen, zoals bur gemeester en wethouders wil den, maar hoeft slechts de helft van dat bedrag op tafel te leg gen. Met dat voorstel kwam uit eindelijk het CDA op de prop pen, na een uitputtende discus sie, waarin koopbedragen, sub sidieberekeningen, onder houdskosten en andere becijfe ringen veelvuldig de ronde de den. Volgens het voorstel van B en W zou de club de gebouwen voor 19 mille kunnen kopen en daarnaast een bijdrage van 29 mille krijgen in de kosten van achterstallig onderhoud. De voetbalvereniging was het daar eigenlijk niet mee eens, maar liet de gemeente weten noodgedwongen akkoord te gaan. Immers, de voorberei ding voor de opknapbeurt van de gebouwen was al te ver ge vorderd. Steen herinnerde aan een eerder voorstel van wet houder W. Kayser, dat sprak over een symbolisch koopbe drag van een gulden. Hoewel wethouder Kayser gisteravond uit alle macht pro beerde duidelijk te maken dat de twee voorstellen niet op een hoop geveegd konden worden, bleek de meerderheid van de raad daarvoor niet gevoelig. Volgens de wethouder was het óf verkopen voor een gulden en verder niets, óf verkopen voor 19 mille plus daarbij 29 mille subsidie. Met dat laatste zou Steen dus een voordeeltje van 10.000 doen. De meeste raadsleden von den de hele kwestie ronduit warrig. „Op het bod van een gulden heeft de vereniging plannen gemaakt", meende W. de Brouwer (Gemeenschappe lijke Belangen). „Nu komt het college plots met 19.000 op de proppen. Een zeer eigenaardige zaak". H. Neefs (Clinge voor Algemeen Belang) meende dat indertijd duidelijk toezeggin gen zijn gedaan en noemde het voorstel van B en W 'niet fair'. Ook G. Naessens (Gemeentebe langen) stelde dat er verwach tingen zijn gewekt. Hij noemde het voorstel 'vreemd'. Dat deed ook H. Vereauteren (CDA) die het college er bovendien van verdacht bewust naar het be drag te hebben toegerekend. Wellicht was er een raads- meerderheid te vinden om het gebouw toch voor een gulden van de hand te doen, maar zover kwam het niet. Mevrouw E. Hageman (CDA) opperde het verschil te delen. Dus verkopen voor 9.500. Na een korte schorsing van de vergadering werd dat voorstel met 9 tegen 7 stemmen aangenomen. Tegen stemden de PvdA, de WD en uiteraard de drie wethouders. Van onze verslaggever HULST - De Hulster gemeenteraad heeft gisteravond een zucht van verlichting geslaakt, nu de gemeente het monu mentale pand Seydlitz van de hand kan doen.Gretig be sloot de raad het in vervallen staat verkerend gebouw voor ƒ425.000 te verkopen aan de Rabobank. Die gaat er een nieuw kantoor in vestigen. De gemeente kocht het pand tien jaar geleden aan met de bedoeling er de gemeentelijke administratieve diensten in te huisvesten. Het spaarpotje voor de verbouwing ging in rook op toen de economische malaise toesloeg. Vele miljoe nen moesten worden gebruikt om de grondprijzen in de ver schillende uitbreidingsplannen aanvaardbaar te houden. In middels verpauperde het pand met de dag. Naast de blijdschap over de verkoop waren er toch wat gef ronste wenkbrauwen. Me vrouw A. van Wees (PvdA) be cijferde dat het pand alles bij elkaar gemiddeld 55 gulden per inwoner heeft gekost. Wethou der G. van de Voorde (CDA) hield het op ongeveer een mil joen in totaal. A. de Booij (WD) kwam zelfs uit op 1,2 miljoen verlies. „Het pand is destijds gekocht omdat dit monument niet voor Hulst verloren mocht gaan", sprak B. Martens (PvdA). „In de jaren is het geëvolueerd tot een monument van bestuurlijk onvermogen". „De operatie is gelukt", verzuchtte J. van Dorsselaer (Clinge voor Alge meen Belang), „ik wens B en W een voorspoedig genezingspro ces toe". CDA'er H. Vereaute ren sprak op zijn beurt de hoop uit dat de gemeente in de toe komst eerst eens flink nadenkt als er weer eens een gebouw in de aanbieding is. „De hele raad kan zelf deze suggestie ter harte nemen", reageerde wet houder Van de Voorde. „Wij hebben ons lesje in ieder geval geleerd".

de Stem | 1987 | | pagina 17