>laadje. NIJPELS OP SCHELDE SYMPOSIUM IN TERNEUZEN Scheldepoort op het randje LDORST Terneuzen zeer boos op gedeputeerde Zeeuwse ponten in file top vijf Zes arrestaties na wapendiefstal gids moet aandacht vestigen op eetmogelijkheden B EN WGEEN MILIEUKLACHTEN ACHTERGEHOUDEN Meer geld zorgen door Isteunfraude Zoekactie naar vermiste Belg op Westerschelde merken naast de aoffensief in. tl artikelen die in en zijn. Eén en iet ten koste van te aandacht, RV die kan geven, e gaten. \t0BI ONZE SH0WR00MI Alle Toyota modellen in voorraad! jbïeden meer klasse voor minder kosten. I lieu. WOENSDAG 27 ME11987 Deel Sas van Gent zit aantal uren zonder radio en tv ItERNEUZEN - De wetenschappers die de ver hulling van de Westerschelde bestuderen, moeten [meer aandacht besteden aan de samenhang tus- Isen lucht- en watervervuiling. DIRECTIE: DIT JAAR BESLISSEND Geen unicum Koninkrijkjes Moderne wit houten boekenkast met 3 planken. Eenvoudig te monteren. Afmeting HxBxD 108x60x25 cm Steeds grote keus uit 100 „First Class" occasioi Speelhuislaan 156a Breda Telefoon 076-7120001 DE STEM VAN ZEELAND I van onze verslaggever ItERNEUZEN - Burge- I meester en wethouders van I Terneuzen hebben furieus I gereageerd op uitlatingen lvan onder meer milieu-ge- I deputeerde G. de Vries- I Hommes dat de gemeente I klachten over geluidshin- I der-veroorzaakt door de IflSM in Sluiskil - bewust I heeft achtergehouden. Ipe opmerkingen werden ge- I maakt tijdens de dinsdag ge- I jouden vergadering van de 1 provinciale Raad voor het Mi- De Terneuzense gemeente bestuurders noemen deze op merkingen tendentieus, die 'zo als verwacht kon worden Ter- neuzen op zeer ongenuanceerde wijze negatief in de publiciteit hebben gebracht' De opmer kingen hebben dan ook, in de ogen van het college, zowel de bestuurlijke als de ambtelijke verhoudingen verstoord. In een brief aan GS van Zee land schetst het college de gang van zaken rond het doorblazen van leidingen bij de NSM, oor zaak van ingekomen klachten. Op 27 maart werden zowel ge meente als provincie hiervan op de hoogte gesteld door het bedrijf, waarna overleg plaats vond over de daarbij in acht te nemen voorschriften. Een mevrouw uit Sluiskil die op 12 april klaagde kreeg be zoek van een medewerker van Openbare Werken die haar de situatie uitlegde en ook in lichtte over de gebruikelijke klachtenprocedure. Op 27 april belde een meneer van Scha penbout die zei tevens Provin ciale Waterstaat te hebben ge ïnformeerd - overigens was toen van overschrijding van de norm geen sprake. „Wij mer ken hierbij op dat noch na 27 maart - toen de NSM over het doorblazen had geinformeerd. red. - noch onmiddellijk na de melding uit Schapenbout werd gereageerd." T27 Toen op 12 mei weer klach ten binnenkwamen nam Open bare Werken van Terneuzen contact op met Provinciale Wa terstaat, waarna een dag later een gesprek volgde. „Afgespro ken werd dat Provinciale Wa terstaat in overleg met de NSM een oplossing zou zoeken". Volgens Terneuzen blijkt hieruit zonneklaar dat van het bewust achterhouden van in gediende klachten geen sprake is geweest. „Wij achten het on der die omstandigheden ten minste tendentieus te spreken van 'bewust achterhouden van klachten' en wij verzoeken u hiervan in de toekomst ver schoond te blijven". Ook lucht vervuiler van water SAS VAN GENT - Een flink aantal inwoners van Sas van Gent Is gisteravond verstoken ge weest van radio en televisie. Oorzaak hiervan was een storing in of van het centrale antenne systeem. Even voor zeven uur gisteravond verdween het sig naal uit de huiskamers en ging electrotechnisch in stallatiebedrijf Vervaet uit Sas van Gent aan de slag om de storing te verhelpen. Rond half negen gisteravond konden de televisie kijkers ten westen van de spoorlijn - de storing deed zich slechts in dit gebied voor - weer voor de buis. De ontvangst was echter nog verre van optimaal. Vandaag gaat Vervaet verder met het zoeken naar de precieze oorzaak van de storing. De ontvangst van radio en tv laat in Sas van Gent al enkele weken te wensen over. Gisteravond bouwde het electrobureau een ver sterker om en nam een aantal proeven, echter niet met het gewenste resultaat. „Hoewel op de CAI niet eenvoudig storing in te brengen is, is het mogelijk dat de ingebouwde filters geen vat hebben op storing van buitenaf". Het bleef gisteravond slechts gissen. „Mochten onze verdere pogingen vandaag geen resultaat hebben, dan zijn we gedwongen de radiocontroledienst van de PTT er bij te roepen". Van onze verslaggever |Dat stelde minister van VROM, E. Nijpels, gisteren bij de (opening van het Schelde Symposium in het Terneuzense IChurchill Hotel. Als hij beschikt over cijfers die aanto gen dat er ook via de lucht verontreiniging in het water Ikomt, kan de regering daar rekening mee houden in het ■Nationaal Milieu Beleidsplan. I Dat plan zal de regering in 1988 laan de Tweede Kamer presen- I teren. Wellicht kan Nijpels nog Ivoor het eind van dit jaar, als (hij met een pakket maatrege- i die de verzuring van lucht len bodem moeten bestrijden (naar de Kamer stapt, ook al (profiteren van dit onderzoek. |„Aan deze transportroute van (verontreinigende stoffen naar |het oppervlaktewater is de af- gelopen decennia nog nauwe lijks aandacht besteed", zei (Nijpels. Hij zei dat de weten schap moet oppassen de zaak ■niet te onderschatten. Als voor- beeld haalde hij de zure regen |aan. „Inmiddels weten we wat |dat betreft wel beter". Nijpels vroeg verder aan- I dacht voor de vervuiling van |de waterbodem, een probleem (waar nauwelijks oplossingen (voor bestaan. Een andere vraag (waarop de wetenschap nog een (antwoord moet vinden is het al. (dan niet vrijkomen van de in' (zoetwaterslib opgenomen stof- (len. wanneer dit slib in de (wute zee terecht komt Vervol gens pleitte Nijpels ook voor ■duidelijke normen voor het (stikstof- en nitraatgehalte van (het oppervlaktewater. Stikstof (en nitraat zorgen bij hoge wa- |tertemepraturen voor overma- algengroei. Daardoor ver- Kwijnt de zuurstof uit het wa ller en sterven de vissen. tl onze correspondente ImiddELBURG - „Van ■mijn uitkering kon ik mijn ■schulden niet betalen", zo ■betoogde de 28-jarige Goe- ■senaar R. H. die dinsdag op (beschuldiging van steun- (fraude voor de politierech- |ter in Middelburg stond. ■in de periode augustus tot de- (sember van het vorig jaar had dan ook via uitzendbureaus Tvart bijverdiend tot een to- aal van ruim 4700. Maar on- ®nks deze bijverdienste was e "tan nog steeds niet uit de fteldzorgen en van terugbeta- |®g van het ten onrechte ont- fangen bedrag van de sociale renst was nog nauwelijks iets «recht gekomen. ■fc was de reden waarom ffficier van justitie mr. Stein "aast een voorwaardelijke ge vangenisstraf van twee weken boete eiste van zesduizend Nden, waarvan vijfduizend pjorwaardelijk met de bijzon- Pre voorwaarde dat de toege lichte schade wordt terugbe- j Politierechter mr. Janzen F® Oosten oordeelde dat de ^betaling nu het meest urgent s en daarom verlaagde ze de wte tot 4600 voorwaardelijk bepaalde ze dat de schuld i?r bijzondere voorwaarde finnen de twee jaar dient te F>raen ingelost De twee we- p voorwaardelijk nam ze in r vonnis onverkort over. De minister zei dat het noodza kelijk is de milieu-problema tiek in een zo groot mogelijk verband te plaatsen. Rampen zoals het recente ongeluk langs de Rijn bij Sandoz hebben de noodzaak daarvan bewezen. Hij sprak in dat verband van 'risico-management'. Het Schelde Symposium is een initiatief van het Delta In stituut in Yerseke. Weten schappers en bestuurders uit Nederland en België buigen zich ook vandaag nog de hele dag over verschillende techni sche aspecten van de vervui ling van het Scheldewater. Zij hopen zo een beter beeld te krijgen van wat er zich op mi lieugebied in het Scheldewater afspeekt. Minister Ed Nijpels op het Schelde Symposium in Terneuzen - fotowim kooijman Van onze verslaggever TERNEUZEN - Burge meester C. Ockeloen van Terneuzen heeft gisteren het eerste exemplaar in ontvangst genomen van het blad 'Zeeuwsch- Vlaanderen Culinair'. Dit magazine is een uitgave van 37 Zeeuwsvlaamse res taurateurs, die de handen in een hebben geslagen om een betere promotie van hun streek te bewerkstelligen Met name is de bedoeling meer aandacht te krijgen voor de eetmogelijkheden in het Zeeuwsvlaamse land Ockeloen maakte van de ge legenheid gebruik om de aanwezigen nog maar eens te wijzen op de kwaliteiten van de stad waarvan hij de eerste burger is. Voor vrijwel alle aanwezigen zal dat overbo dig geweest zijn. Zijn publiek bestond uit Zeeuwsvlaamse restaurateurs, enkele ge meentebestuurders en wat journalisten voor wie de streek ook nauwelijks gehei men kende. Van de 'doelgroep' voor wie de presentatie eigenlijk bedoeld was - Belgische journalisten, die hun lezers hadden moeten wijzen op de gastronomische kwaliteiten van Zeeuwsch-Vlaanderem - was vrijwel niemand aan wezig. Ockeloen - en ook zijn oud-collega van Hulst P. Molthoff, tegenwoordig voorzitter van de Stichting Promotie Zeeuwsch-Vlaan- deren - toonde zich zeer ver heugd met het door de res taurateurs genomen iniita- tief. Beiden prezen de 37 res tauranthouders vanwege het feit dat zij onderlinge ver schillen en concurrentiever houdingen hebben overwon nen en gekomen zijn tot de uitgave van Zeeuwsch- Vlaanderen Culinar. De voorzitter van de sa menwerkende restaurateurs, J. van Harn, legde uit dat het vooral de bedoeling is het blad te verspreiden onder Belgen, via enkele grote ho- recabeurzen in Vlaanderen. Hij legde er wel de nadruk op, dat de deelnemers aan de samenwerking geen afspra ken hebben gemaakt over de manier waraop zij een zaak drijven. „Ieder van ons heeft zijn eigen toko en dat moet zo blijven", aldus Van Harn. De samenwerking richt zich dus vooral op de publiciteit die de restaurateurs samen beter denken te kunnen behartigen dan alleen. Burgemeester C. Ockeloen en restaurateurvoorzitter J. van Harm bekijken samen de culinaire gids voor Zeeuwsch- Vlaanderen foto wim kooijman Van onze verslaggever DRIEWEGEN - De veer- verbindingen over de Wes terschelde staan nummer vijf op een landelijke file- lijst. Ze worden in de top vijf slechts vooraf gegaan door gerenommeerde knel punten als de Brienenoord- brug en de Coentunnel. Dat deze 'hoge positie' van de Zeeuwse veren een rol gaat spelen in de discussie over de Westerschelde-oeververbin- ding bleek gisteravond al op een hoorzitting in het Zuidbe- velandse Driewegen. Ir. A. de Best van provinciale water staat kwam daar met de top vijf op de proppen. Volgens hem is de lijst samengesteld op basis van de speciaal voor de bereking van filevorming ont wikkelde methodiek. Argumenten pro WOV kwa men gastspreker, gedeputeerde R. Barbé (voorzitter van de stuurgroep WOV) zeer van pas want er stak op de hoorzitting een fikse bries op tegen de plannen. Inwoners van Drie wegen, Baarland, Ellewouts- dijk en Oudelande (dorpen waar de noordelijke aanvoer- wegen in de buurt komen) kre gen er informatie over de plan nen en ventileerden hun be zorgdheid. Barbé's vaststelling dat het meest oostelijke tracé het goed koopst is en volgens de progno ses het meeste verkeer zal aan trekken, maakte hen er niet ge ruster op. Hoe oostelijker de verbinding, hoe langer de aan- voerweg naar het Sloegebied. De herhaalde verzekering van de gedeputeerde dat de Zak van Zuid-Beveland niet in noordelij le richting wordt doorsneden, baatte weinig. Ook de weg naar het Sloegebied zal de rust in het gebied verstoren en bovendien de bevolking aan de zuidkant (Borssele en Elle- woutsdijk) isoleren, zo vrees den de aanwezigen. „Zeeland wordt op den duur een grote toegangsweg, met hier en daar een op- en afrit", luidde een met applaus begroete kantte kening. Zo somber zag Barbé het niet in. „Natuurlijk zijn ingrepen onvermijdelijk, maar we doen dat zo voorzichtig mogelijk". In dit verband wees hij nadruk kelijk op de milieu-effectrap portage over de WOV die rond de zomervakantie van start moet gaan. Barbé zei ook dat er nog veel onzeker is: het Kabi net heeft nog niet eens beslist of het wel wil meewerken aan RILLAND - Verdacht van heling vasn gestolen wapens werd gisteren de 25-jarige S. M. uit Bergen op Zoom aange houden. Met deze arrestatie denkt de rijkspolitie van Reimerswaal klaarheid te hebben gebracht in de op vrijdag 15 mei ge pleegde diefstal bij een sportcentrum in Rilland. Bij deze kraak werden tien pi stolen en een revolver met een totale waarde van vijftien mille gestolen uit een afge grendelde kast. Al eerder en wel op 20 mei werden in verband met deze diefstal C. H. (30) uit Bergen op Zoom, W. W. (28) uit Sint Wille- brord, S. A. (19), J. W. (21), en J. N. (19) allen uit Ossendrecht aangehouden. Vier van de verdachten heb ben inmiddels een bekentenis afgelegd. Twee van de ver dachten bleken nog in het bezit te zijn van een gestolen wapea Allen zijn voorgeleid voor de officier van de justitie te Mid delburg en in verzekerde be waring gesteld. Volgens de politie is het niet uitgesloten dat nog meerdere aanhoudingen zullen volgen. Van de gestolen wapens is nog een groot deel spoorloos. Van onze correspondent TERNEUZEN - De rijkspolitie te water heeft gisteren op de Westerschelde tussen Terneuzen en Ossenisse urenlang het water afgespeurd naar een als vermist opgegeven Belg. Daarbij werd volgens de rijkspolitie te Kloosterzande zelfs nog gebruik gemaakt van een helicopter van de dienst luchtvaart van de rijkspolitie. Tot gisteravond zonder resultaat. De man, die verblijft op de camping De Zeemeeuw nabij het Hellegat, was gistermorgen zijn in de Westerschelde staande fui ken gaan 'lichten'. Toen hij enkele uren daarna nog niet was te ruggekeerd op de camping werd alarm geslagen en ging de politie opzoek. Van onze verslaggever VLISSINGEN -1987 Wordt een beslissend jaar voor de re- paratiewerf de Scheldepoort in Vlissingen. Komt deze tak van de Koninklijke Maatschappij De Schelde niet uit de rode cijfers, dan staan ingrijpende maatregelen te wach ten. De directie kondigde dat gisteren aan bij de presenta tie van het jaarverslag. de verbinding. „De vraag of die weg misschien door uw achter tuintje komt kan ik dus zeker nog niet beantwoorden". Niet temin was hij hoopvol over een positief besluit en onder streepte hij nog eens het - eco nomisch - belang voor Zeeland van een zekere en snelle ver binding. >Komt de wov er niet, dan vrees ik een ontvol king van de provincie zoals we die ook in de jaren vijftig heb ben gezien. Daar kun je na tuurlijk voor kiezen, maar ik doe dat maar niet". Wat later wierp hij nog een subjectiever argument in de strijd: „Dat ik hier nu om kwart voor tien weg moet om de boot te halen, dat is toch niet meer van vandaag". Scheldepoort, waar na de jong ste reorganisatie nog 350 men sen werken, is de enige verlies gevende afdeling van de Schel de. De reparatiewerf kon nog zo lang doorgaan dankzij de brede basis die het totale be drijf biedt „Maar als het te lang duurt, moet je ingrijpen," zei voorzitter drs. A. de Smit van de directie gisteren. Hij wilde niet vooruitlopen op een eventuele reorganisatie. Het is dan ook nog de vraag of er gedwongen ontslagen zullen vallen en zo ja, hoeveel. „Bin nen een grote onderneming als de Schelde, zijn er natuurlijk uitwijkmogelijkheden," zei De Smit, die, zonder bedragen te noemen over een 'aanzienlijk verlies' sprak. De Scheldepoort is daarmee geen unicum in Nederland. Vrijwel alle reparatiewerven boeken rode cijfers, omdat er te weinig werk is, maar vooral omdat onder de kostprijs moet worden gewerkt. Bovendien hebben ze te kampen met con currentievervalsing vanuit Duitsland, waar de overheid werven fikse steun geeft „Het is nu maar de vraag hoe snel markt en prijs aantrekken. We hebben nu in ieder geval niet de bedoeling om de werf te sluiten," aldus De Smit. Wat er bij een tegenvallend resultaat wel staat te gebeuren, lief hij nog in het midden. De directie toonde zich te vreden over de medewerking van vakbonden en personeel om de problemen het hoofd te bieden. Er is veel souplesse ge toond, wat zich bijvoorbeeld uit in het opnemen van ADV-da- gen als er weinig of geen werk is. De overige afdelingen van De Schelde - Scheldebouw (aluminium projecten), Ketel- bouw, Machinebouw en Appa ratenbouw - doen het zonder uitzondering goed na de ingrij pende reorganisatie van het bedrijf, begin jaren tachtig. De winst steeg in 1986 tot ƒ20,3 miljoen - was 18,8 in 1985. Met voortdurende innovatie en ver betering van de efficiency hoopt de directie in dat goede spoor te blijven. Regelmatig doet men daarvoor een beroep op deskundigheid van buitenaf. Zo heeft het bureau Berenschot aanbevelingen gedaan om nog goedkoper en doelmatiger nieuwe schepen te kunnen bou wen. Ook zijn de lijntjes tussen de verschillende afdelingen verkort en nauwer aangehaald. De Schelde wil de tijd van meerdere 'koninkrijkjes' bin nen het bedrijf achter zich la ten. Drs. De Smit acht de tijd voor het opnieuw privatiseren van De Schelde nog niet rijp. Na de reorganisatie zijn zoals bekend rijk en provincie de enige aandeelhouders. De Smit wil op z'n vroegst eind 1988 of in 1989 'ernstig overwegen' om met aandelen naar de beurs te gaan.

de Stem | 1987 | | pagina 15