Operatie Torenhaan geslaagd 'Toegankelijkheid moet verbeterd' GRMKE |Ere-tekenen van Rode kruis voor C. de Smet p7=SPPITS RK KERK VAN SAS VAN GENT EÉN BONK ROEST ïrteren )t een band, Lier.^ e wereld aar Volgende week feest voor ouderen Hulst Jeugdige muzikanten leverden goed werk Onderzoek Zeeuwse deeltij dopleidingen Amusement voor jong en oud St.-Jansteen PLAATSELIJK NIEUWS pE STEM VAN ZEELAND 2 MAANDAG 25 ME11987 ITSVERKOPING equipment B.V, IeN B.V. zal op WOENSDAG Is vanaf 11.00 uur in de zaai Markt 21 te Boxtel ten over- i heer L.H.M. Stalman, Ge-1 's-Hertogenbosch, publiek en Expertises id naar uithoek, [en drukke baan r een rustig jrflat, eveneens, eenzaam. Dat 't ie. Maar wat doe :n beseft, dat "die- lezelfde situatie eenzaam gevoel oekt, komt u wel len, volleybal, een f samen gezellig samen koken de schoolkantine? t de eenzaamhek r. De een pakt een *e vriendin, buurt en als u het nummer van op de achterzijde ntrale nummer weg wijst naar d informatie over de plaats. Jeugdkamp voor natuurstudie SAS VAN GENT - Zaterdagmorgen 08.30 uur. Een druilerige regen valt uit een grijs wolkendek. Kraanbedrijf Van Seumeren uit De Meeren/ Gent start de voorbereidingen voor de 'operatie Torenhaan'. Holle klanken van metaal op metaal. Er zijn nog maar weinig mensen op de been. lor fbal toernooi tuurt Zaamslag Routine Perfect Noodsteiger JUBILARISSEN GEHANDICAPTEN-ORGANISATIE GEHULDIGD Aardenburg Leerzaam Spetterend SAMENWERKING HOGESCHOOL NODIG lel 1987 fcn de flduciair eigenaresse be Weledelgestrenge Heer' I, advocaat en procureur te ligheid van curator in het I PHTHUISINRICHT1NGEN t 48-50 te BOXTEL I j jn onze correspondent LrNEUZEN - Burge meester C. Ockeloen reikte Zaterdagavond in het Zel- Lenrustcollege in Terneu- Ijen aan C. de Smet de erete kenen uit van het Rode IjCruis, voor dertig jaar I ï0uwe dienst. Verder ont- I vingen negen cursisten het Zjuisdiploma en vijf leden jegen het GOR-diploma ■overhandigd. I j heer De Smet is dertig jaar i van de kolonne Sluiskil en joet stoppen wegens het berei- l,en van de leeftijdsgrens van kjaar. Vanaf 6 april 1957 is hij l ;0or de Sluiskilse kolonne van l-ote betekenis geweest Velen zullen de heer De Smet echter kennen als ambulancechauf feur. Bovendien was de hij plaatsverangend groepscom mandant van de kolonne RKK Terneuzen. Burgemeester Oc keloen overhandigde de jubila ris de gesp met drie kruisen en de bijbehorende oorkonde. „Het leven van de heer De Smet heeft in het teken gestaan van de hulpverlening. Het be roep van ambulancechauffeur is niet het meest gemakkelijke beroep. Om daarnaast ook nog dertig jaar in je vrije tijd het Rode Kruis te dienen, is een ge weldige prestatie." Op de feestavond van het Rode Kruis afdeling Terneu zen, Zaamslag en Sluiskil, wer den nog meer mensen in de bloemetjes gezet. Mevrouw Andriessen kreeg een boeket bloemen omdat zij een 'stille kracht' is voor de kolonne Sluiskil. Lia van Wijck werd in het zonnetje gezet omdat zij volgende week voor de 81e keer meereist als begeleidster op de Henry Dunant. Burgemeester Ockeloen had het in zijn ope ningstoespraak al opgemerkt: „Het gaat goed met het Rode Kruis. De vereniging die eerst uit veel solisten bestond, krijgt nu meer binding." W. Troost, vice-voorzitter van de kolonne Terneuzen, kon aan negen cursisten het basis diploma van het Nederlandse Rode Kruis uitreiken. Vijf ge slaagden waren er voor het GOR-diploma (Gewondenzorg Onder Rampomstandigheden). Zeeuwsch-Vlaanderen loopt voor wat de eerste lijnsvoorzie ning betreft voorop in Neder land. Na het officiële gedeelte vermaakten de honderd aan wezigen zich met een hapje en een drankje. De geslaagden zijn: Basisdi ploma: R. van de Berge, K. van de Berge, T. Goudswaard, A. Bijl, G. Kroon, J. de Pauw, M. Lesage, J. de Smet, B. van de Sijpe. GOR-diploma: J. Bare- man-van de Plasse, B. van Hijfte-de Vries, C. de Wijs-de Smet, G. Camphens en A. Haak. Burgemeester Ockeloen speldt de heer De Smet de ere-tekenen op. foto wim kooyman FREESBANKEN; RADIAAL-1 DR. VERTIKALE METAAL- METAALBANDZAAGMA- ïtOFIELKNIPMACHINE; DlV JILLOTINESCHAAR; HYDR' f NTERPERS; KNABBEL- IGAPPARATEN; MODERNE lo. 7 CO-2 lastransformato-1 |latie; BROEIKUIP; 2 ONTHA-1 en 2 ton, oversp. 12 m; Per. I AUTO'S w.o. 'Mercedes' sta-1 Iwit (1982); 'Ford' Escort met htwagen met open laadbak lype A0409 Altka (1981); 3 ge. iFord' Transit (1985/1979) en NDERDELEN w.O. ca. 1500 I laken, ca. 500 alu consoles ISTAALVOORRAAD; PARTIJ. EN; ÏENKAMERINVENTARIS w.o. boekhoudmachine 'Olivetti'; enborden met parallelmachi-1 kasten; tekeningenlichtdruk-1 liemeubilair, etc.; Indag 1 juni 1987 van 9.00 tot I Uni 1987 van 9.00 tot 16.00 uur an verkoop van 8.00 tot 10.30 Boxtel, i aanvraag; IfIJK VEILINGEN chines/beèdigde taxateurs Coolse Poort, Coolsingel 139 3012 AG Rotterdam tel. 010-4.14.81.31 114692 artro nl 3e Stem. 076-236911 iet de Stichting Ideële Reclame. Van onze correspondente CLINGE - Twee jeugd bonden voor natuur studie in Zeeland heb ben in samenwerking met de Steltkluut een Hemelvaartkamp ge organiseerd. Een buitenkansje voor jeugdige natuurlief hebbers (van 12 tot 25 jaar). Zij krijgen van 27 tot 31 mei een leerrijk pro gramma aangeboden op de boerderij van de fami lie Maenhout in Clinge. Er wordt aandacht geschon ken aan zoogdieren, vo gels, onderwaterbeestjes en insecten. Er vindt eer muizenonderzoek plaats en ook worden insecten geïnventariseerd. Een vo gelexcursie ontbreekt niet op het programma. Zij die mee willen doen aan dit kamp kunnen zich opgeven bij de heer Half- werk in Middelburg (01180- 16635) of de secre taris van de Steltkluut J. lievens in Hulst (01140- !0). Zij verstrekken ook de nodige informatie. De kosten bedragen voor het gehele kamp 25,00 en voor een dag 6,50. Van onze correspondent ïan onze korfbalmedewerker zaamslag - De korfbai- lereniging Zaamslag houdt (jhsdag 26 mei haar jaar- fe buurtkorfbaltoernooi. «totaal gaan 12 ploegen (acht ten), verdeeld over vier pou- s, om 18.45 uur van start op M korfbalveld aan de Polder- aat. Om 20.00 uur beginnen finaleronden. De wedstrijd de wisselbeker begint om 'fö uur en de prijsuitreiking mm ongeveer 21.20 uur. Ie ploegen die meedoen zijn; poule: West 1, Mikpunt 2, tord; B-poule: Reuzenhoek, "e Gehuchten 1,4 Heren 2; C- 'ule: West 2, 't Fort, 4 Heren 1; ;Poule: G. van de Nissestraat, «kpunt 1, Drie Gehuchten 2. Op de Markt te Sas van Gent bouwt de kraanfirma met zwaar materieel een torenhoge kraan. Naast het kerkportaal wordt een noodsteiger in elk aar gezet. Het haantje met bij behorende spits moet van de toren. Restauratie is hoog nodig, zo blijkt later. Een rapport gaf het al aan. „Je loopt anders de kans dat het hele zaakje naar bene den komt, en dan ben je verder van huis", zo licht parochieme dewerker Carolus Roelandt de noodzaak van deze operatie toe. „Het is ruim 40 jaar geleden dat het haantje zich liet zien op de begane grond". Ondanks de gestaag neerval lende regen werken de mannen van Van Seumeren onverdro ten voort. Voor hen is dit een routinekarwei. Werken op grote hoogte - de toren meet 57 meter-is, gezien de gespan nenheid op de gezichten van het weinige publiek, niet ieder een gegund. Rond 10.30 uur be sluit coördinator C. van Noort naar boven te gaan. De mam moetkraan reikt inmiddels met 62,5 meter tot net boven de to ren. „Van wie zijn die auto's", roept een van de werkers. In de Zusterstraat is ondanks het verbod een tiental auto's ge parkeerd. De eigenaren zitten in de kerk. Gelijktijdig vindt een uitvaartdienst plaats. „Het is mogelijk dat er roeststukken naar beneden komen", zegt Van Noort, „maar starten maar". Drie mannen worden in een soort bakkie naar boven gehe sen, hamers en stroppen gaan mee. Het weinige toegstroomde publiek volgt met het hoofd in de nek en ogen tegen het licht in de verrichtingen van de drie bij de torenhaan. Door de ogen van een leek gezien klimt iemand met ware doodsverach ting rond de spits. De hamer bikt op de roestige klemringen die de spits op zijn plaats hou den. Enkele brokken roest stui ten via het kerkdak naar bene den en spatten uiteen op de grond. Een paar kinderen wa gen zich wat al te dichtbij. De vergulde haan van de Neder lands hervormde kerk op de Oostkade kijkt weinig benij denswaardig in de richting van zijn minder fortuinlijke soort genoot. Het hele karwei vergt een goed half uur. De mannen dalen weer neer met de spits in de stroppen en maken een per fecte landing op de Markt. Mensen lopen nieuwsgierig toe. De operatie is succesvol verlo pen, en men keurt de toestand van de spits die op de grond flink wat groter lijkt Zowel de spits als de haan blijken danig Ëgeseld door de elementen, n bonk roest. „Gaan ze dat nog restaureren?", vraagt iemand zich af. Een ander zegt: „Dat ding kan best een zand straalde gebruiken". Carolus Roelandt nodigt coördinator Van Noort uit de spits met de haan op te nemen. Publiek heeft sinds weken mogen gis sen naar de lengte. „Zeven punt zevenenveertig", roept Van Noort Eddy Ranschaert uit Sas van Gent wint de hoofdprijs, een fraaie draagbare radio. „Voor ons is dit karwei nog niet afgelopen", vertelt de gehelmde Van Noort. „Wij zullen nog wel enkele uurijes bezig zijn met het aanbrengen van een nood steiger rond de toren en met het afdichten bovenaan". De haan ligt verslagen op het weg dek. Hem wacht een flinke beurt Zaterag 4 juli gaat hij weer de toren op, en kan hij verguld en wel concurreren met zijn maat op de andere kerk. De drie mannen in hun bakje maken met de roestige spits een perfecte landing foto wim kooyman Van onze verslaggever hulst-Het Hulster Ge coördineerd Bejaarden- werk houdt samen met de ouderenbonden een feest- week voor ouderen, van ®aandag 1 tot en met donderdag 4 juni. Het programma biedt een veelheid aan activiteiten, waaraan alle ouderen gratis Kunnen meedoen. Maandag 1 juni begint de roestweek met een fietstocht liet opdrachten. Er zijn twee routes uitgezet. Eentje voor ouderen uit Hulst en Sint- jansteen en één voor die uit winge, Nieuw-Namen en lauw. Aanvang 13.15 uur. De dag daarop worden de ouderen in De Lieve ver wacht voor een spelenmid- ag. Vanaf 13.30 uur kunnen Meedoen aan een spelen- circuit met onder meer bus sen gooien, een hockeyspel en kegelen. Voor woensdag 3 juni is er een wandeltocht met opdrachten uitgezet in de WMZ-bossen te Clinge. De tocht is ruim 3 kilometer lang en begint om 13.15 uur. De feestweek wordt op donder dag besloten met een koers- balcompetitie in De Warande te Sint-Jansteen. Die begint om 13.30 uur. Ouderen die aan een of meer activiteiten willen mee doen kunnen zich aanmelden bij Nicole van Waes in het dienstencentrum De Lieve, 01140-15513. Daar kan men ook terecht voor meer infor matie. Wie geen vervoer heeft kan via de Lieve ook een beroep doen op het 'Hul ster Ouderenvervoer'. Be langstellenden kunnen zich aanmelden tot en met vrijdag 29 mei. Van onze correspondente HULST - G. Mechelink, voorzitter van de afdeling Zeeland van de Gehandi capten-Organisatie Neder land (GON), heeft zaterdag een pleidooi gehouden voor het toegankelijker maken van de maatschappij voor gehandicapten. Hij deed dat tijdens een alge mene ledenvergadering in de aula van de Rietvliet in Hulst. Te vaak zijn er volgens hem nog obstakels voor de gehandi capten in de maatschappij. „Het zijn niet altijd zaken die veel geld moeten kosten, de goede wil van de mensen is soms voldoende", aldus Meche link. „Laten de mensen als ze iets organiseren ook even den ken aan hoe iets toegankelijk gemaakt kan worden voor ge handicapten". Als voorbeeld haalde de voorzitter aan dat er op de nieuwe veerboot die miljoenen gekost heeft, wel een toilet is voor gehandicapten maar geen lift zodat deze voorziening on bereikbaar blijft Mechelink verzocht de leden om de knelpunten steeds te melden bij het hoofdbestuur; zo lang er nog geen toegankelijk heidscommissie is voor het Land van Hulst, zet deze in stanties zich ervoor in. Drie jubilerende leden van de Gehandicapten-Organisatie Nederland, v.l.n.r. mevrouw Emmy van Kervoorde, Alfrida Tries en Simone Feynhout. Links voorzitter G. Mechelink foto wim kooyman Tijdens de druk bezocht bij eenkomst werden drie zilveren spelden uitgereikt aan jubile rende leden: de dames Tries, Feynhout en Van Kervoorde. De aftredende bestuursleden Mechelink en Verstraeten wer den herkozen. De heer E. Steyns zorgde voor een amusant intermezzo. Hij vertelde enkele Zeeuwsch- Vlaamse anecdotische volks verhalen. De middag werd be sloten met een koffietafel. BOLLING - De Ware Vrien den hield een puntenbolling. Uitslag: 1. J. Focke, 2. M. de Smet, 3. A. Breijaert, 4. F. Rie- teco, 5. W. Pawuels. KONINGSBOLLING - Na een spannende wedstrijd voor de titel is Ronny de Clerck koning 1987 geworden na kampen met Mario de Vreeze. De Clerck sleepte de trofee in de wacht. Derde werd W. Pauwels, 4. E. Rijckaert, 5. J. Focke. JONGERENKOOR - Het 17 jaar oude Jongerenkoor Aar denburg is de inzinking te bo ven. In de beginjaren telde het koor rond de 80 leden, maar enkele jaren geleden kwam de klad erin. Thans telt het koor weer ruim 50 leden en het is actief. Op hemel- vaartsdg wordt de eucharis tieviering verzorgd bij gele genheid van de eerste com munie en 21 juni bij gelegen heid van de toediening van het vormsel. Eind juni gaat het koor naar Sittard-Over- hoven om daar een misvie ring op te luisteren en op het eind van het schooljaar wordt nog eens in Aardenburg op getreden. BEJAARDENMIDDAG - In een grote tent aan de Gidsen- laan te Maldegem wordt maandag 8 juni, tweede pink sterdag, de traditionele be jaardenmiddag gehouden Draaibrug voor de gemeenten Malde gem, Aardenburg, St-Lau- reins en Damme. Het feest begint om twee uur. Kaarten zijn in Aardenbaurg ver krijgbaar bij E. Rijckaert, Haven 14 te Eede en mevrouw De Geeter, Biezenstrat 29. DSV - Biljartvereniging DSV heeft de biljartcompetitie af gesloten. Uitslag: 1. Th. Buijs- se, 2. M. Buijsse, IJzendijke; 3. F. Dierikx, Eede; 4. M. van Vooren, Aardenburg; 5. Jos de Bruijckere, Aardenburg. Van onze correspondente NIEUW NAMEN - Een hele dag samen muziek maken en de ingestudeerde nummers daarna uitvoeren voor een en thousiast publiek; dat was de opzet van de Jeugdmuziek- dag die gisteren in het gemeenschapshuis 'De Kouter' in Nieuw Namen werd gehouden. Ongeveer 45 instrumentalisten hadden een week geleden de partituren van 6 nummers thuis gekregen. Gisteren werd tijdens de eerste repetities on der leiding van Anne Marie Jansen-Hoefeijzers direct dui delijk dat er hard gewerkt was. De ritmische moeilijkheden werden bestudeerd en opgelost en het samenspel en vooral de muzikale afwerking werd grondig aangepakt. Het Combo 87-301 van dwars- fluittist Paul Hansen zorgde ervoor dat de jeugdige muzi kanten even konden uitblazen.- De muziek met een jazzy ritme dat het viertal (dwarsfluit, pia no, basgitaar en slagwerk) speelt, sloeg aan. De blazers en slagwerkers die meededen aan de jeugdmu- ziekdag zijn lid van allerlei muziekcorpsen uit Oost Zeeuwsch Vlaanderen en de Kanaalzone. Om de bezetting volledig te maken had de diri- gente een beroep gedaan op en kele gastmuzikanten. De meeste deelnemers vonden de dag leerzaam, vooral omdat de samenwerking ideaal was. Tussen de repetities door werd er nog een bingo gehoudea De prijzen waren geschonken door de organiserende muziekbond en de fanfare de Scheldezonen uit Nieuw Namea Om 19.45 uur verzorgden de Scheldezonen het voorpro gramma van het concert dat door de deelnemers werd gege ven. Het op een dag gevormde orkest startte met een lekkere vlotte mars. Daarna kreeg de goed gevulde zaal een spette rend arrangement voorgescho teld van de Royal Fireworks Music van Handel. Na de Suite symétrique van De Haan volgde een lyrische intermezzo met het romantische Abschied ohne Wörter van Huggens. Een populair amusementswerk van Laseroms en Holiday in Flan ders van Beek vormden de af sluiting van een geslaagd mu zikaal evenement. Van onze verslaggever MIDDELBURG - In Zeeland is een onderzoek gestart naar de behoefte aan deeltijd-opleidingen op het niveau van ho ger beroepsonderwijs. Het gaat in de eerste plaats om deel tijdopleidingen voor leraren, maar ook de na- en bijscho ling en 'verwante niet op het leraarsberoep gerichte oplei dingen' komen aan bod. Het onderzoek sluit aan bij de conclusies van een in februari gehouden studiedag over deze opleidingen. Zeeland heeft ze in twee soorten: die van Nutsaca- demie en NUMA (onderdeel van de Hogeschool Rotter dam/Delft) en die van het NGOLB. Wil de provincie ze binnen haargrenzen houden, dan is samenwerking nodig, zo luidde een andere conclusie van de studiedag. Vooral Nuts- academie en NUMA zouden be reid zijn om aansluiting te zoe ken bij de dit jaar gevormde Hogeschool Zeeland, een sa menvoeging van zowat alle ho gere beroepsopleidingen in Zeeland. Het NGOLB is daar minder bij gebaat. GS hebben inmiddels besloten om de conclusies van de studie dag in z'n geheel over te nemen. De geopperde samenwerking met de Hogeschool Zeeland zint het college. „Wij zullen een verzoek tot materiële steun welwillend bezien," luidt de kanttekening. Ook werken provinciale organen als de on derwijsraad en de stichting Zeeland mee aan het onder zoek. Deze behoeftenpeiling moet voor de zomer klaar zijn. GS verwachten in het najaar een afgerond voorstel over pro vinciale steun aan de deeltijd opleidingen te kunnen voorleg gen aan provinciale sta tea Van onze correspondent ST.-JANSTEEN - De Stichting Evenementen St.-Jansteen en omgeving is volop bezig met de voorbereidingen voor het dorpsfeest dat op 12 en 13 juni in de loods van de ge broeders Dobbelaer te St.-Jansteen wordt gehouden. Een groep van veertig medewerkers zorgt die dagen voor amuse ment voor jong en oud. Vrijdag zijn er, na de opening door B en W van Hulst, van 13.00 tot 17.00 uur gezelschapsspelen en dansen voor 50-plussers. Op diezelfde dag is van 19.00 tot 01.30 uur een disco-avond. Op 13 juni staat om 13.00 uur een ploegenzeskamp op het pro gramma met als onderdelen kruiwagenringsteken, slakkenspel, touwtrekken, vaten rollen, kersenpitten spuwen en boomstam werpen. Inschrijven kan nog, bij F. Heirman in Heikant. Verder die dag veel gezelschapsspelen. Om 20.00 uur is er een ballonvaart en een feestavond vanaf half negen vormt het sluitstuk. Toegang steeds gratis.

de Stem | 1987 | | pagina 7