De erfenis van FC Den Haag-Ajax Kir ED VAN THUN TOLEREERT GEEN VOETBALVANDALEN MEER Groeihormoon Flevo-spoorlijn gaat zondag officieel open RIET UI COLLEGE Ge DE STEM EXTRA MAANDAG 25 ME11987 Is het niet om te janken? Het zou een sportieve show moeten zijn. Een potje voetbal om van te watertanden. De climax van een competitie. Bitter Maatregelen Verkeerd ingeschat Relativeren MEDISCHE RUBRIEK Operatie Merel For He's a jolly good fellow LOSSE FLODDERS OOSTBURG - Wil CaL dan zal de gemeenteraac noegen moeten nemen kust. Jb en W van Oostburg koppej iaan de bouw van apparten Wielingen en de plannen om] tiewoningen neer te zetten. lelgië legt >eslag op )esters uit Nederland T-4&* Door Mick Salet Maar wat dreigt de finale om de nationale beker tussen Ajax en FC Den Haag te worden? Een nachtmerrie. Geen burgemeester wil de wedstrijd in huis halen. Uit angst voor rellen en rotzooi. De KNVB moet, als een verko per van rotte tomaten, de stad huizen langs om de explosieve wedstrijd te slijten. Als er straks geen burgemeester is die de supporters van Ajax en FC Den Haag over de vloer wil hebben, zet Amsterdam de poorten van het Olympisch Stadion dan toch maar knarse tandend open? Dat is een vraag voor Ed van Thijn. Als fan van Ajax is hij dik tevreden dat zijn cluppie in de finale zit. Maar als burge meester van Amsterdam heeft hij weinig trek in deze wed strijd. Ed van Thijn: „Ik heb met de KNVB afgesproken dat overleg mogelijk moet zijn, maar voorshands voel ik er geen bal voor. Ik zie niet in waarom Amsterdam, dat enerzijds al veel voetbal-ellende heeft ver werkt in het afgelopen seizoen en anderzijds altijd heel coöpe ratief is geweest, nu de kastan jes voor de KNVB uit het vuur zou moeten halen. Ik sta op het standpunt dat de bekerfinale traditiegetrouw op neutraal terrein plaats moet vinden. Ik ga er vanuit dat KNVB zo'n plaats vindt." Het lijkt een makkelijke smoes om te zeggen dat de wedstrijd op neutraal terrein gespeeld moet worden. Dan is Amsterdam er mooi van af. Verschuilt Ed van Thijn zich achter het excuus dat je het de jongens van FC Den Haag niet aan mag doen om een uit-wed- strijd in Amsterdam te spelen? Ed van Thijn: „Nee, daar kan en hoef ik me niet achter te verschuilen, want FC Den Haag vindt alles goed" Als ze maar ergens kunnen spelen? Ed van Thijn: „Ja. Maar dus liever niet in Amsterdam. We hebben zulke bittere ervarin gen overgehouden aan het laatste treffen tussen Ajax en FC Den Haag, dat heeft zulke diepe sporen achtergelaten, dat ik niet erg sta te trappelen om die mensen hier toe te laten. Ik ben geen vreemde in het land van de voetbalsupporters. Ik ben van kindsaf Ajax-sup- porter. Ik ben geen beroeps burgemeester die van club ver andert wanneer zijn carrière vordert. Nee, ik ben een échte trouwe Ajax-supporter. Ik ben jarenlang naar iedere wed strijd gegaan. Uit en thuis. In al die jaren heb ik heel wat supporters langs zien trekken en ben dan ook wel wat ge wend. Ik krijg niet snel de ril lingen over mijn rug van leu zen en spreekkoren. Maar wat Is het verstandig om de wedstrijd Ajax-FC Den Haag helemaal niet te laten spelen? Is Amsterdam een criminele of een culturele hoofdstad? Is De Nacht wacht te koop? Een ge sprek met burgemeester Ed van Thijn (52) van Amster dam. er toen is gebeurd in het sta dion van Ajax. .dat excessief voetbalvan dalisme. .dét moet afgelopen zijn. Dat een handjevol mensen het voetbal kapot maakt. Er is geen burgemeester in Neder land, al is hij nog zo'n voetbal supporter, die het zich veroor loven kan om die mensen toe te laten. Daarom zal de KNVB het heel moeilijk krijgen om die fi nale ergens te organiseren." Er zijn toch wel maatregelen te verzinnen om de wedstrijd toch te laten spelen? Ed van Thijn: „Ik vind dat de KNVB, onder leiding van An- dré van der Louw, het pro bleem van het voetbalvanda lisme serieus heeft aangepakt. Er zijn heel wat creatieve op lossingen bedacht. De moge lijkheid om zonder publiek te spelenhet pasjessysteem- .de mogelijkheid om te heet gebakerde supporters niet in het stadion toe te laten en terug naar huis te sturen. Er is de afgelopen jaren een reeks van maatregelen bedacht en toegepast. Ik denk dat de KNVB dat instrumentarium uit de kast moet halen om die finale te spelen. Maar misschien is het het beste als de KNVB een stadion vindt om die finale zonder pu bliek te spelen. Of gewoon op een veld in Zeist. Alleen maar omdat het voor de statistieken nodig is." Is dat laatste serieus? Ed van Thijn: „Nee. Ik wil alleen maar zeggen dat er ge noeg mogelijkheden zijn om deze wedstrijd te laten spelen om de statistieken van de com petitie volledigheid te laten krijgea Er staat natuurlijk geen barst meer op het spel in deze finale. De kaarten zijn geschud. Den Haag speelt internationaal voetbal, dat zal de KNVB nog buitengewoon veel problemen geven, en daar is het niet meer voor nodig om die finale te spe len." Ed van Thijn: „Er is geen burgemeester in Nederland, al is hij nog zo'n voetbalsupporter, die het zich veroorloven kan om die mensen toe te laten." - fotoanp Maar het is toch logisch dat Ajax en FC Den Haag die wed strijd willen spelen? De inzet is dan niet een toegangsbiljet voor het internationale voetbal, maar wel de nationale beker. Ed van Thijn: „Op een gege ven moment is het op. We kun nen het toch niet toelaten dat een klein groepje het voetbal- plezier van de overgrote meer derheid blijft verpesten, terro riseren en ontregelen. Daar krijgt iedereen genoeg van. Iedereen wordt daar moe van. De voetballers. Het publiek. De politie. Ik ook." Voetbal is niet het enige dat Ed van Thijn bezig houdt. Dit jaar is Amsterdam de culturele hoofdstad van Europa. Maar in het buitenland heeft de stad misschien vooral naam als de criminele hoofdstad van Euro pa. Een lastige stad. Van Provo en Maagdenhuis tot krakers en criminaliteit. Ed van Thijn: „Tot op de dag van vandaag is Amsterdam op dat gebied een levendige stad gebleven. Maar ik denk dat we de afgelopen jaren er in ge slaagd zijn de scherpe kantjes er af te slijten. Aan gezelligheid heeft Am sterdam niet ingeboet. Het is nog steeds een stad waar je je lol op kunt. De kleine crimina liteit is sterk toegenomen, maar dat is overal het geval. Dat is een nationale en internationale plaag. Maar ik loop nog gewoon over straat hoor. Niemand hoeft bang te zijn om een uit te gaan in Amsterdam. Het blijft bij incidenten. De meest voor komende criminaliteit is het stelen van autoradio's. Dat is mij ook overkomen." En ging hij, net als premier Lubbers, gelijk achter de dief aan? Ed van Thijn: „Als ik het zou zien gebeuren, dan zou ik dat wel doen. Maar je staat er niet met je neus bovenop als de ra dio uit je auto wordt gejat. Ik heb dus gewoon achteraf aan gifte gedaan. De stijging van de criminali teit heeft in belangrijke mate te maken met de drugsproble matiek. Niet alles. Maar de grote golf is er zeker mee in verband te brengen. Ik denk dat mijn generatie die drugsgolf destijds helemaal verkeerd heeft ingeschat Dat we het begrip tolerantie, waar we terecht trots op zijn, in de jaren zestig ten onrechte heb ben uitgestrekt tot de drugs. Daarna, in de zeventiger jaren, is het drugsprobleem vooral gezien als een volksgezond heidsprobleem. Dat was ook fout. Pas toen ik burgemeester werd, en geen dag eerder, reali seerde ik me dat het ook pri mair een probleem voor politie en justitie is. Dat je zonder straf beleid van politie en jusi- tie met je hulpverlening geen kant op kan. Je moet het pro bleem indammen om aan te kunnen pakken." Tot slot nog wat cultuur. Amsterdam mag de Olympi sche Spelen dan niet gekregen hebben, het is dit jaar wel cul turele hoofdstad van Europa. Dat betekent niet dat er in Am sterdam opeens miljoenen gul dens extra voor kunst beschik baar zijn. Integendeel. Amster dam moet bezuinigen en het is maar de vraag of de kunst aan die pijnlijke operatie kan ont komen. Ed van Thijn: „We zijn er trots op dat we, na Athene en Flo rence, de culturele hoofdstad zijn. Maar we relativeren dat meteen. Amsterdam is het niet geworden om wat we dit jaar doen, maar om wat we eeu wenlang aan cultuur hebben gedaan. En wat het geld betreft: je moet je in het algemeen afvra gen of je cultuur niet van be zuinigingen uit zou moeten zonderen. Aan de andere kant is een bezuiniging op kunstac tiviteiten niet altijd een aan slag op het culturele klimaat." Zou hij, net als men in Hil versum van plan is of was met een schilderij van Mondriaan, gemeentelijk kunstbezit verko pen om financiële problemen op te lossen? Ed van Thijn: „Nee. Nooit van mijn leven. Bij moeilijke begrotingsbesprekingen maken we in het college wel eens de grap dat we De Nachtwacht, want die is van ons, aan het rijk zouden kunnen verkopen. Maar dat is een grapje. Dat zouden we nooit doen." Een politicus die nooit zegt? Zou Amsterdam De Nacht wacht, of een minder bekend doek, niet van de hand willen doen als de financiële proble men echt levensgroot zijn? Ed van Thijn: „Nee. Dat is voor mijn onbespreekbaar. Dat zou van cultuurbarbarij getui gen. We verkopen geen cultuur. We verpatsen geen schilderij en. Wij zijn een culturele hoofdstad. We beheren een cul turele erfenis. En daar blijf je met je poten van af." Door Jan Paalman Er is geen mensentsoort die zo getoetst, getest, ge wogen, gemeten, besnuf feld, beoordeeld en ge keurd wordt als het kind. Dat gebeurt allemaal met de beste bedoelingen, maar voor het kind zijn dat evenzovele mogelijk heden om buiten de norm te vallen als te dom, te slim, te dik, te dun, te lang of te klein. Vroeger schreef de zenuw arts prof. J.H. van den Bergh ergens, was een kind dat weinig zei een zwijger; deed hij zijn mond niet open dan was hij een groot zwijger. Tegenwoordig is hij iemand die „geïnhibeerd is in zijn verbale vermogens." Een me disch etiket, en bij een me disch etiket hoort een medi sche behandeling. Zo is er ook een medisch etiket 'te klein'. Kinder- en schoolartsen houden nauw keurig de groei van een kind bij op een zogeheten groei- curve. De groeilijn van het kind mag dan niet teveel on der het gemiddele komen, anders is er sprake van een groeistoornis. Het grappige is dat de verzamelde medische wetenschap niet precies weet te vertellen wanneer nor maal overgaat in te klein. Het is als met 'Hegels paar- destaart'. Daar kun je haartje na haartje uittrek ken zonder dat je er wat van merkt, maar ineens is de staart kaal. Bovendien neemt de gemiddelde lichaamsleng te, door betere voeding en minder infectie, per 10 jaar met 2,5 cm. toe: de opgescho ten jeugd van nu kijkt daarom met gemak neer op pa's kalende kruin. Het vaststellen van een groeiachterstand is dus niet zo eenvoudig als het lijkt. Een kind kan aanmerkelijk kleiner zijn dan zijn leef tijdsgenootjes zonder dat het een achterstand heeft in de groei. Het kan bijvoorbeeld zijn dat het een kind is van kleine ouders. Maar als het kind kleiner blijft dan je op grond van de lengte van zijn ouders zou mogen verwach ten, of een beduidend lagere groeisnelheid dan normaal, dan kan er sprake zijn van een groeiachterstand. Dat kan om een dozijn re denen. Door nierziekten, spruw (coeliaktie), Ziekte van Crohn enzovoort, en bij een kleine minderheid - in Nederland ongeveer 270 kin deren - is er sprake van hy- pofysiaire dwerggroei. Aan de onderkant van de hersenen zit een superklier, de hypofyse, die - even natel len - zeker tien hormonen maakt. Het groeihormoon is er een van, en zorgt tot aan het eind van de puberteit dat de cellen van bot en sper zich delen. Als de hypofyse het laat afweten dan laten de gevol gen zich raden: geen groei hormoon, dan ook geen groei. Terwijl ze hun leeftijdsge nootjes alsmaar groter zien worden, blijven kinderen met hypofysiaire dwerggroei er hun leven lang als school kinderen uitzien. Alsof ze net als dat jongetje in Günther Grass' boek De blikken Trommel, besloten hebben om na hun achtste jaar niet meer te groeien. Gelukkig groeit het verstand wel mee en zijn deze kinderen recht van lijf en leden. Dc behandeling ligt voor de hand: injecties met groei hormoon om dat tekort aan te vullen. Goliaths zullen de behandelde kinderen nooit worden, ze groeien aardig mee met hun leeftijdsge nootjes en een uiteindelijke lengte van 1 meter 70 geldt als een uitstekend resultaat. Deze behandeling is de laat ste vijf jaar ingrijpend ver anderd. Op een rare manier eigenlijk, want het genees middel is wel hetzelfde ge bleven, maar het is niet lan ger schaars. In 1982 kwam men nog groeihormoon tekort. Het spul werd gewonnen uit hy pofyses van overledenen, en om een kind 5 centimeter te laten groeien had men vijftig hypofyses nodig. Die waren er niet, tenminste niet vol doende, en toen sportmallo- ten zich met groeihormonen gingen inspuiten werd dat tekort nog nijpender. In 1984 bleek ineens dat met het groeihormoon de tamelijk zeldzame en enge Ziekte van Creutzfeldt-Jakob kon wor den overgebracht. Toen was er een jaar lang zelfs hele maal geen groeihormoon meer beschikbaar. Daar heeft men het 'vol gende op gevonden. Met DNA-recombinant technie ken is het nu mogelijk om bacteriën zo te dresseren dat ze willekeurig welke stof in overvloed gaan maken. Groeihormoon bijvoorbeeld. Merkwaardig genoeg was deze oplossing het begin van een nieuw probleem. In tijd schriften verschenen allerlei artikelen over de vraag wie er nou precies voor zo'n be handeling in aanmerking komt. De grens tussen kinde ren met een echt 'klassiek' groeihormoon-tekort en te kleine kinderen met een min of meer normale produktie blijkt moeilijk te trekken. Moeten die laatsten (mis schien een paar duizend kin deren) ook behandeld wor den? In het verleden loste dat probleem zichzelf op door de schaarste van het middel. Nu er in principe genoeg groei hormoon is, heeft de kinder geneeskunde er een probleem bij. In Amerika bleek een aantal van die kinderen baat te hebben bij zo'n behande ling, maar toch zijn de kin derartsen erg terughoudend. De behandeling is peperduur, tamelijk belastend omdat zo'n kind elke dag een injec tie moet hebben, en al zijn er dan resultaten gemeld, nie mand weet of die niet tijde lijk zijn. De tijd zal dat leren. UTRECHT (ANP) - Met een vertraging van twee jaar gaat op 31 mei de Flevospoorlijn van start. Oorspronkelijk zou de Flevopolder al in '85 een spoorwegverbinding krijgen met het 'oude land'. Maar milieubezwaren over het tracé van de nieuwe spoorlijn -die door het Naardermeer voert en aanvankelijk ook het natuurgebied de Oostvaarders- plassen bij Almere zou door snijden- waren er de oorzaak van dat verkeersminister Smit-Kroes pas vrijdag het startsein kan geven, waarop twee dagen later de Flevolijn daadwerkelijk in gebruik wordt genomen. Overigens gaat het nog slechts om het eerste deel van de nieuwe spoorlijn. De bewo ners van Almere - belangrijke forensengemeente voor de Am sterdamse regio - kunnen met een al per trein richting Weesp en Amsterdam sporen (elk halfuur en in de spits elk kwartier). In Lelystad moet men nog een jaartje geduld hebben. De trein levert verge leken met de bussen die de ver binding nu nog onderhouden een belangrijke tijdwinst op. Straks duurt de reis van Al mere CS naar Amsterdam CS bij voorbeeld nog maar een klein halfuur, ongeveer de helft van de tijd die de bus er over doet. Met de aanleg van de 47 kilo meter lange Flevolijn is bijna 700 miljoen grilden gemoeid. De Flevolijn telt in eerste instantie zeven stations maar mogelijk komt er later nog eentje bij. De spoorwegen hebben naar eigen zeggen er alles aan ge daan om de overlast voor het milieu tot een minimum te be perken. Zo is de spoorbaan bij natuurgebieden als de Oost- vaardersplassen en de Kever- dij kse polder zo laag mogelijk gehoudea Ook de bovenleiding is hier en daar lager dan ge bruikelijk om de aanvliegrou tes van de vogels rond de na tuurgebieden zo weinig moge lijk in de weg te zitten. Overigens krijgt de Flevolijn wat de NS betreft liever van daag dan morgen ook een rechtstreekse en dus snelle aansluiting op de Gooilijn in oostelijke richting. Dan krijgt het 'nieuwe land' naast een verbinding met Amsterdam ook een rechtstreekse spoor verbinding met Hilversum en het belangrijke spoorweg knooppunt Utrecht. Daartoe zou dan -naast de westboog richting Amsterdam- ook een oostboog richting Utrecht moe ten worden aangelegd. De kos ten daarvan bedragen tussen de 30 en 48 miljoen gulden. Volgens de NS is die investe ring commercieel verantwoord, want men verwacht dat de oosttak van de Flevolijn dage lijks 7.000 tot 10.000 klanten zal trekken. Er zijn echter nogal wat milieubezwaren tegen de oostboog, maar de NS verwacht dat die problemen wel kunnen worden overwonnen. De Britse media zijn op alles voorbereid, zelfs op de plotse dood van hun koningin, hun ên hun taaie premier A° mngm Elizabeth overlijdt, dan is I v| dat een sterfgeval Categorie Een. De hertog van Edin burgh, de prins van Wales, de prinses van Wales en de koningin-moeder horen eveneens thuis in deze groep. Premier Thatcher daarente gen is „maar" Categorie Twee. Zij verkeert daarin m hoog ge zelschap, met name dat van prins William, prins Henry, prinses Anne, prinses Margaret, prins Andrew, prins Edward en de Amerikaanse president Rea gan. Aangezien de dood van ko ninklijke personen en promi nente politieke figuren in de eer ste plaats een gebeurtenis is die door radio en tv openbaar moet worden gemaakt, houden de Britse omroepen in verband met een dergelijke mogelijkheid di verse voorzieningen in petto. De BBC heeft het relatief gemakke lijk. Bij die omroep draait de di rectie onmiddellijk en perfect synchroon alle programmakra nen dicht. De manier waarop dit dient te gebeuren, is zorgvuldig uitgestippeld in interne verorde ningen, die centraal worden be waard. De commerciële omroep daarentegen zit met enkele pro blemen. Hij bestaat uit verschil lende maatschappijen, die niet afhankelijk zijn van elkaar maar toch eensluidend moeten reage ren op overlijdensberichten van Categorie Een en Categorie Twee. De werkwijze die bij de com merciële radio en tv dient te worden toegepast, staat even eens netjes op papier. 'Opera tion Blackbird' (Operatie Merel) is de codenaam met betrekking tot alle overlijdens van perso nen, behorende tot Categorie Een, uitgezonderd de koningin moeder, voor wie een apart do cument is opgesteld, getiteld 'Operatie Lyon'. De nieuwslezer die het over lijdensbericht op de buis brengt, moet een donker pak en zwarte stropdas dragen. Wordt deze taak toevertrouwd aan een nieuwslezeres, dan dient ook zij zich te hullen in het zwart. De beschikbaarheid van dergelijke kledingstukken is doorlopend verzekerd in alle stations van de commerciële tv. De voorlezing van het overlij densbericht, afkomstig van Buc kingham Palace, moet worden voorafgegaan door een uiterst vormelijke inleiding: „Met diep leedwezen brengen wij u een mededeling van het koninklijke paleis..." Het officiële communi qué wordt gelezen achter een zwart omrand portret van de overleden persoon. Hierna con doleert de nieuwslezer of -leze res de koninklijke familie en wordt het tv-scherm duister. Na deze mededeling mag geen reclame meer worden uit gezonden. Alle luchtige pro gramma's worden geschrapt om tijd vrij te maken voor docu mentaires, gewijd aan het leven A':' van de doorluchtige overlej Deze werden samengesteld* wijl de betrokken persoon» goed en wel in leven was tnj regeld bijgewerkt om ze zo» eel mogelijk te maken ui t vooruitzicht van de dag wjj hij of zij de geest zou geven De Britse radio en tv i in dit verband het voorbeeld!) grote kranten, die er vaste 1; ranciers van necro" houden. De auteurs vanc lijke levensbeschrijvingen b den hun werk zorg Door Roger Simons Zij schrijven necrologieën bekende personen, bijvoor)# de paus, wanneer dezen lang niet dood zijn en yd hun teksten geregeld aan t| kens wanneer een van derwerpen onverwacht gaat, is zijn of haar necro, zó klaar om in de krant tti den geplaatst. Sterft Margaret Thatchei wijl zij nog premier is, dn] haar dood slechts worden I schouwd als een Overlijden! tegorie Twee. Een dode premier krijgt niet nc een staatsbegrafenis. Zelfsi overwinning in de Fa log was voor Thatcher nis j langrijk genoeg om haare»- remoniële begrafenis op tel gen, betaald door de staat. Maar terwijl een troono ging relatief weinig prol schept, is in Groot-BnttatJ successie van een overleds' nister-president veel goed geregeld. De kabia cretaris schijnt wel te meer te weten wat er dat: gebeuren, maar of alle ledaj het kabinet het met elkaait zullen zijn over de van een premier ad intend toch af te wachten. Want Groot-Brittanniïl schikt niet officieel ovetj vice-premier. De consena afgevaardigde Norman Stj Stevas (zijn familienaam uitgesproken "sin-dj met de klemtoon op de ie) is I zonder goed op de hoogt alle Britse parlementaire! dere traditionele gebruiken! Van onze verslaggever TERNEUZEN - Het Ter- neuzense raadslid A. van Hi mme heeft de gemeente I Terneuzen gesommeerd voor 1 juni het jaarsalaris, waar hij als oud-werkne- I mer van de gemeentelijke sociale dienst (GSD) recht op heeft, uit te betalen. Is er dan nog geen geld op zijn bankrekening bijgeschreven, jan wordt de gemeente voor het Ambtenarengerecht in Rot- zegt hij, "wordt door kor Elizabeth de persoon omta die in het Lagerhuis de t meerderheid leidt. „Ontsla ter een vacature, dan i koningin het zelf uitzoek! ze zal ontbieden. Vooraf f pleegt ze haar privé-secrelil misschien ook 'de regen tij, maar ze is niet verpfcl zogeheten vice-premier uil paleis te roepen. Lord Wtor die tegenwoordig voor vitf) mier aangezien wordt, deze titel niet officieel." In The Pianoplayers' vertelt Anthon Burgess hoe zijn va der, die goed piano speelde en een goed glas dronk, het laat ste financierde door het eer ste te demonstreren in de bioscoopzalen uit de twinti ger jaren onzer eeuw. Geze ten aan de voet van het grote witte scherm waarop de wit- zwart beelden geluidlood voorbij gleden, voegde hij een passende muzikale bege leiding toe aan die beelden stroom boven zijn hoofd en stijve nek Hij werd daarvoor betaald door de directie van de bio scoop die hem ook ontsloeg en wel op staande voet, zoals toen nog kon zonder de macht van de bond, op de dag dat hij voor het eerst een niet-passende begeleiding toevoegde aan het beeld. Uit gebeeld op het bioscoopdoek werd op dat moment 'Het Le ven van Jezus' en bij de we deropstanding uit het graf in de rotswand speelde pa, on der de joviaalmakende in vloed van zijn lievelings Bourbon, 'For He's a jolly good fellow'. Of het vergeeflijk of ver foeilijk is te lachen om deze misstap van pa en of de di rectie hem terecht of ten on rechte ontsloeg, is niet het onderwerp van dit cursiefje. Ik laat het buiten beschou wing. Mij interesseert alleen het taalkundig aspekt der dingen en hier hebben we te doen met het zo uiterst zeld zame geval dat de vertaling geen afbreuk doet aan het origineel, maar juist anders om. Hier wint het origineel aan zeggingskracht door de vertaling en zulks ten spijt van de bekende uitspraken: Traduttore, traditore, Uber- setzungen kommen mir vor M wie durchgeschwitzte B den en Traduire veut1 mourit de rire. De Nederlandse ver van The Pianoplayers is» niet uit, zover ik weet, i zal wel niet lang op zicM wachten. Vooruitlop daarop verdient de volge overweging enige Dat u een allemachtig dige kerel bent (a jolly i fellow) wordt u toege in Engeland ter gelege van laten we zeggen uw] jaardag of een werken prestatie. Het Nederli ekwievalent hiervan is: I zal ie leven!, een vrome' voor elk van ons en hee l het bijzonder, docht mi| voor Christus, Onze Heila' Als pa de moeite had gej men zijn ontslag juria aan te vechten zou hem geen stap verder g hebben in het blijft zijn muzikale heil» zo niet godslasterlijk toch kwetsend licht® Het proces in Nederland] voerd in de Nederlands zou zijn verdediger de' geboden hebben de vraslj stellen wat er kwetsend aan de wens dat de Md een lang leven besc moge zijn. Ziet wat een» rekte vertaling vermag duttore non traditore of de vertaler hoeft geen vej der te zijn om heilzaam'' te verrichten. John"1 Van onze verslaggever Een en ander blijkt uit de dit weekend verschenen dicussie- nota 'Met betrekking tot be leidsvisie inzake de toeristisch- recreatieve ontwikkelingsmo gelijkheden in de gemeente jostburg'. De koppeling is vol gens het college noodzakelijk jm 'voldoende draagvlak' voor iet project te krijgen. Hoog- jouw lijkt dan overmijdelijk jmdat de projectontwikkelaar iie zich bij de gemeente heeft jemeld alleen interesse heeft Is er tot twaalf verdiepingen lag worden gebouwd. In het regeerakkoord' van de raads- racties wordt echter gespro ten over maximaal vijf verdie- 'ngen. Ook wordt daarin ge- ïld de eerste vier jaar geen iuw van grote complexen wo- ingen toe te staan. CDA en VD zijn bereid op die afspra ken terug te komen, en W kiezen voor een kuur- >rd en niet voor een golfslag rad of overdekt zwembad om- lat zij vinden dat er een elk- reer-voorziening moet komen ie een seizoenverlengende 'erking heeft. Een kuuroord rekt het hele jaar door men- :n. Wat het aantal vakantiewo- 1ENT - Een Nederlands be- rijf heeft vorig jaar gepro- &erd een partij oesters, die ehandeld waren met for- noldehide, in Gent te slij- 'n. werden ontdekt door de ge- fndheidsinspectie van Gent It\? vernietigen. Formol- emde is een weliswaar in Ne- <1 Wand toegestaan bewaar- j] "due], maar de dosis was veel ™aar. In België is het goedje etonaal verboden. Een en ander bleek vrijdag i? £ezondheidsdienst van ent het jaarverslag 1986 be- pd maakte. Er dienden ook Pg tientallen pakken garnaal ïet uit ons land) uit de handel worden genomen. Het is Ff' 'n de vissector dat de 'trolediensten succes boek- L^absla bleek in vele geval- fj helemaal geen krab te be- F®n maar een behandelde "^kope vissoort. Van onze verslaggever SLUISKIL - De belang- i voor de Jaarlijkse sportdagen van de Neder- l'andse Stikstof Maaat- schappij in Sluiskil is weer toegenomen. Ridden zich vorig jaar 700 W, Ters' dit jaar werd iaarf •,de 1000 gehaald. Het v^,Vjkse sportevenment ,m een cyclus van vier :Sag6n afgewerkt. De iBeon #en werden op 2 mei «eopend met een Vikingloop LefPfn Haag naar Sluiskil, deelnemers trok. schifi "^slagen van de ver eende onderdelen, waar-

de Stem | 1987 | | pagina 4