Spaarbankboekje op retour Illegale arbeid BELASTINGINSPECTEURS OP JAARVERGADERING IN BREDA: Van leerlooier tot imitatie-importeur (m/v) 'extielreus Burlington erkocht voor $2 miljard BMW is bang voor verlies VS-markt SOC^A^EKiK^ 1986 was goed jaar voor Droogdok Maatschappij ANAGER ngSTEM FINANCIEN/ECONOMIE ZATERDAG 23 ME11987 T11 'NEDERLANDER WIL MEER EFFECTEN EN CONTANT GELD' TEN - Zwanenburg bv REDA (ANP) - De belastinginspecteurs zijn er /oor dat cliënten van banken zich identificeren. )ok vinden zij dat banken de fiscus meer infor- natie moeten geven over hun cliënten. TASSENHANDELAAR VAN DONGEN-VAN ALPHEN BESTAAT EEUW: ezwaren Verrassende winst OMZET EN NETTOWINST RDM OMHOOG /an der vijver Zwanenburg g een bedrijf, dat zich heeft gespet de teelt en de verwerking van n en fruit tot grondstoffen en halt en voor de voedings- en frisdrank 3. SVZheeft vestigingen in sur, Baarland en Hien-Dodewaai en in totaalzo'n 300 mensen lm onze Haagse redactie -jgU HAAG - De bewinds yen van Financiën (Ru- Lg en Koning) spreken de wering van de banken te- L dat Nederlanders min- per'inleggen op hun spaar- liankboekjes omdat het ne- .ien van een lijf rentepolis Lt de daarbij behorende Mastingaftrek gunstiger is. Lt schrijven minister Ru llig en zijn staatssecretaris Koning in hun Notitie „aarstromen, die naar de tamer is gezonden. ito daling van de aanwas van jaargelden heeft volgens de nindslieden zes oorzaken: verplichte pensioenbespa- - zijn toegenomen. iaar meer dan 25 landen. Om dit deze landen ingedeeld in een area-manager verantwoor- ïale communicatie met onze in de area-manager, heeft hij een tijd over alle relevante informatie te woord te kunnen staan, vast inde vorm van contracten en of opdrachten correct worden nt contact hebt met de afdelingen 3. Kortom, u fungeert als interme- m voor een optimale service zorg achten wij dat u - na verloop van nctie actief deel kunt nemen aan aor deze functie relevante 3rs, aangevuld met een aring). nternationale commerciële /loeiend Engels en beheerst het ns. ten in een prettige, doch drukke teur enige ervaring op dit terrein. /er, Van der Vijver en raat 8,4878 AA Etten-Leur, t.a.v. em bellen, telefoon 01608-27380. spaargelden worden steeds meer in effecten belegd. de bankrente lag tot 1981 ho ger. financiële instellingen komen met nieuwe, rentebewuste spaarvormen. gezinnen houden meer con tant geld aan. er wordt meer in het buiten land gespaard. De vrije besparingen nemen vanaf de tweede helft van de jaren zeventig af, terwijl na 1982 de groei van spaargelden bij banken halveerde. Ruding en Koning wijzen erop dat het fiscaal regime in die tijd niet is veranderd. De laatste jaren zijn de grenzen tussen spaar- produkten van de banken en levensverzekeringen minder scherp geworden en zijn er meer produkten ontstaan met zowel spaar- als verzekerings elementen. Ruding en Koning vinden dat de banken door nieuwe produkten en het bieden van meer concurrerende tarieven in moeten spelen op de veran derde gezinsbesparingen De banken zouden voorts als be middelaar op kapitaalmarkten kunnen gaan optreden, waar door hun inkomsten verschui ven van rente naar provisie. De totale gezinsbesparingen zijn de afgelopen jaren stabiel op 10 procent van het nationaal inkomen gebleven. De collec tieve contractuele besparingen (4/5 van de totale besparingen) zullen tot begin jaren negentig op dit hoge peil blijven, om daarna als gevolg van de toe nemende vergrijzing af te ne- mea Na 2030 zal er zelfs sprake zijn van een aanzienlijke da ling. Het effectenbezit is de laat ste jaren sterk toegenomen, ge spreid over brede lagen van de bevolking. Met name jongeren kiezen voor effectea Tussen 1981 en 1985 is in toenemende mate belegd in staatsobligaties (zo'n zeven miljard gulden per jaar), waarna in 1985 en 1986 een verschuiving optrad naar (buitenlandse) aandelen, beleg gingsfondsen en opties. FOTO: Minister Ruding (Financiën): „Banken moe ten door nieuwe produkten en het bieden van meer con currerende tarieven inspelen op veranderde gezinsbespa ringen". - FOTODESTEM/JOHANVANGURP 'Informatieplicht voor bank' let door het ministerie van Financiën ingediende wets- lorstel over identiteitsvaststelling bij financiële dienst- «rlening doet hen deugd. De voorzitter van de Vereni- van inspecteurs van 's Rijksbelastingen mr. P.E. eekstra zei donderdag tijdens de jaarvergadering van (inspecteurs in Breda dat strakke vaststelling van de dentiteit van de cliënt duidelijk meer waarborgen biedt in de huidige gedragsregels. jr administratief, ieel personeel. 0 leden, met een onafhankelijk ien wil. elk lid besteed. Iedere man of als deel uitmakend van een in over het gehele land. I-Brabant zoeken wij een de regio ter vervulling van de seidsvoorwaarden; isiast zijn voor het werk van de n samen te werken; >pelijke verhoudingen. Ie leeftijdsopbouw van het be- r is dan 30 jaar, moet een ver met leden kunnen toespreken, onderhandelen en sociaal aan- wij zoeken mag best een nste voltooid hoger beroepson- I in het bedrijfsleven. Een psy- van de selectieprocedure. in van dit blad een brief (op de de algemeen secretaris van de bus 200, Randhoeve 221399" Samen Sterk - Individu Centraal- irenlang bleken deze wensen loütiek volstrekt onhaalbaar, s Keekstra. Bij een vorig gehouden rentesteekproef iwam echter naar voren dat lobaal een kwart van de geno- rente niet bij de fiscus was ingegeven. Bovendien gaf istig procent van de belas- ngplichtigen te weinig op. De banken kwamen tegen :t wetsvoorstel in geweer naar dat was volgens Keekstra wspelbaar. De banken zeg- een kapitaalvlucht naar :t buitenland te vrezen en iblemen met de technische itvoering. Het bezwaar van mogelijke kapitaalvlucht in niet worden onderschat ar de uitkomst van steek- :f laat geen andere moge- jheid open, aldus Keekstra. olgens Keekstra kunnen de izwaren grotendeels in eigen «is worden opgelost. Het stre- van minister Ruding om ik banken in de ons omrin- mde landen informatie te la- in verstrekken past goed in it kader. Daarnaast is door Kamermeerderheid van DA en WD een motie inge- de navorderingstermijn laten vervallen voor de in lasten uit de in het buiten- td aangehouden bezittingen. De inspecteurs zijn nadruk- üjk voorstander van de innen van de commissie- )rt voor vereenvoudiging van loonbelasting, inkomstenbe lasting en premieheffing. De bruteringsoperatie noemt Keekstra de sleutel tot het hart van de vereenvoudiging. De opslagpremies, zoals AWBZ en AKW, die nu nog door de werkgever worden betaald, ko men daarbij voor rekening van de werknemer die evenredig in loon stijgt. Zowel werknemers als werkgevers hebben hierte gen grote bezwaren. De inspec teurs denken echter dat de ope ratie technisch uitvoerbaar is. Het kabinet heeft hierover ad vies gevraagd aan de Stichting van de Arbeid. De inspecteurs zijn het er ook mee eens dat over een al ternatief van de brutering ad vies aan de Stichting is ge vraagd. Dat is de variant van het PvdA-Kamerlid Kom brink. Die wil de brutering vervangen door een overheve lingsvergoeding. In deze va riant wordt het verschil tussen netto- en brutoloon optisch niet groter. Bovendien kan dan de bij brutering noodzakelijke aanpassing van de pensioen grondslag en van andere aan het brutoloon gekoppelde belo ningselementen achterwege blijven. Verdergaande vereenvoudi gingen wil Keekstra met be hulp van automatisering na streven. Hij denkt daarbij aan het gebruik van het bestaande fiscale nummer (fi-nummer). Dat wil hij combineren met ge automatiseerde verstrekking van gegevens van inkomsten vooral van banken. mingsbod en verklaarde dat zijn bedrijf zich aan zijn be lofte heeft gehouden de waarde voor de aandeelhouders te ma ximaliseren. how in Helmond van 10.00 toM^ tuks voor belachelijk lage Pr'iz< Wijde leren rokwn U nu 499,00 ,U nu 599,00 lerenjacka nu 299,00 nu 199,00 sen nu 499,00 nu 169,00 EW YORK (ANP) - Burlington Industries, 's werelds «ste textielconcern, is van plan voor 2,07 miljard dollar Particuliere handen over te gaan. groep onder leiding van de 'Wngsbank Morgan Stan- biedt 76 dollar per aandeel, overneming geschiedt vol 's het systeem van de 'leve- sed buy-out', hetgeen wil ®n dat aandeelhouders 'den uitgekocht met behulp J leningen die naderhand «i worden afgelost via de wop van onderdelen van 'bedrijf. het Amerikaanse textielcon- probeert via deze con- jjehe een vijandig overne- gsbod door de Newyorkse S?er Asher Edelman, in vennootschap met de Ca- öe Dominion Textile, te "en. Edelman had 72 dollar 'andeel geboden, waarmee ®Jton op in totaal 1,96 w n 0"ar vverd gewaar- üm ?e beleSSer> die berucht overneming van be en met als enige doel deze -oerdelen te hakken en met te verkopen, weigerde Door Willem Reijn 'Lederwaren' vermeldt het brievehoofd van het hon derdjarige Rijense bedrijf Van Dongen-van Alphen nog altijd. Een woord met een geschiedenis, want vroeger waren alle koffers en tassen van leer gemaakt. Leer is er nu bij de 'Vado- bag'-produkten van Van Dongen niet meer te be speuren: het is een en al kunststof waarvan de 1,7 miljoen tassen en koffers worden gemaakt. Loek van Dongen, 33 j aar, is in middels samen met zijn broer Huub (35) van de vierde gene ratie die Van Dongen-van Al phen leidt. Ook vader Sjef is - met veertig dienstjaren- nog in de zaak. Met naar schatting een marktaandeel van ruim tien procent is het Rijense be drijf een marktleider in Neder land, zo zegt een ingewijde. Het bedrijf is in 1887 door Cees van Dongen gesticht als leerlooierij. De naam Van Al phen is de meisjesnaam van zijn vrouw, die wordt gevoerd om verwarring met de talloze andere Van Dongens in Rijen te voorkomen. Eind jaren twin tig richt het bedrijf zich op de inkoop van leer van kleine leerlooiers en de verkoop van het leer aan schoenmakers. Na de oorlog start de onder neming met de produktie van boekentassen en schoenranden. De produktie neemt snel toe als de Hema zich als klant meldt. Eind jaren zestig werken er honderd mensen bij Van Don- gen-van Alphen. Maar in die tijd moet het bedrijf het hoofd buigen voor de import uit lage loon-landen. De enige manier om op de markt te blijven is meedoen: in plaats van produ ceren importeren. De produktie wordt ver teruggebracht en in 1981 wordt het bedrijf opge splitst in een handelsonderne ming en een produktiebedrijf. De eerste houdt de naam Van Dongen-van Alphen, het tweede gaat door het leven als My Lady en specialiseert zich op de produktie van kleine ex clusieve series lederen tassen. Loek van Dongen claimt dat zijn bedrijf in 1986 de grootste importeur van tassen en kof fers is. Van Dongen-van Al phen verkocht in 1986 1,5 mil- De import van de tassen en Marktleiders op de tassen- en koffersmarkt: zittend vader Sjef van Dongen, achter hem zoon Huub en rechts zoon Loek van Dongen. Op de achtergrond materiaal in de 'Russian FOTO DE STEM JOHAN VAN GURP Look'. koffers wordt via een kantoor in Hong Kong verzorgd. Dat kantoor let er ook op dat de produktie in het Verre Oosten volgens plan verloopt De tas sen en koffers worden onder de merknamen 'Action' en 'Franco Moshino' op de markt gebracht Maar de Nederlander laat zich niet zoveel gelegen liggen aan merknamen, zegt Loek van Dongen. „De Belgen en Fran sen zijn daar veel gevoeliger voor". De Nederlandse markt voor tassen en reisartikelen is tame lijk stabiel. „Soms komt er even wat beweging in, zoals vorig jaar toen de rugzakken opeens opkwamen. Daardoor krijgt de markt een extra impuls van de jeugd". Van de kunststof (can vas, nylon, plastic) tassen en koffers wordt dertig procent weer door Van Dongen-van Alphen weer uitgevoerd. In orde van omzetgrootte zijn Bel gië, Frankrijk en West-Duits- land de belangrijkste export markten. De tassenmarkt is zeer mo- degevoelig. „Wij gaan uit van de trends die enkele Franse stylingsbureau's voorspellen. Zij overleggen onderling over de trends en geven aan wat over anderhalf tot twee jaar de mode zal zijn. Het voordeel is dat die mode dan ook wereld wijd wordt gepromoot", zegt Van Dongen, die er aan toe voegt dat het dan natuurlijk niet om de 'haute couture' gaat die de exclusieve Parijse mode huizen presenteren. Hij geeft als voorbeeld de 'Russian look', die het mode beeld van de winter '87 '88 zal bepalen. Dit modebeeld grijpt terug naar het Rusland van voor de revolutie. Er wordt ge werkt met zware loden stoffen, lage zware jassen, epauletten, half hoge laarsjes en veel 'ac cessoires'. De tassen die daarbij passen zijn donder van kleur (zwart, bruin, groen), hebben veel afzettingen, zijn van zwaardere materialen gemaakt en dragen letters uit het in Rusland gebruikte cyrillische schrift. Vijf maanden voor het winterseizoen, dat op 1 augus tus ingaat, beginnen de leve ranciers in het Verre Oosten te produceren. Modegevoelige artikelen zijn riskante artikelen. Grote mis slagen zijn Van Dongen-van Alphen bespaard gebleven. „We gaan er van uit dat van de tien artikelen er vijf goed, twee matig en drie niet lopen", zegt Loek van Dongen. „Wil er van die drie eenlje toch goed lopen, dan heb je een goed seizoen". Soms vergissen de Franse modegoeroes zich. „De Safari- look wilde maar een maand lo pen, in plaats van de drie maanden die ervoor staan". Dat kost geld. Ook de panda rugzakken waren voor Van Dongen niet het succes, dat er van mocht worden verwacht. „Die rugzakken werden plotse ling heel populair in Frankrijk. Dan probeer je die in Neder land op de markt te brengen, lopen ze heel goed tot Kerstmis en dan verkoop je opeens niets meer". De rugzakken in de vorm van dieren, voornamelijk be doeld voor de jongere jeugd, zijn weer uit. Daarvoor in de plaats zijn het nu met badges uitgevoerde rugzakken. Zolang als het duurt. Loek van Don gen: „De gemiddelde tijd dat dit soort produkten loopt is een halfjaar. Je moet zorgen dat de produkten vroeg in de winkel liggen. Vaak loopt het dan van zelf. Je neemt natuurlijk risi co's, maar ik lig daar niet wak ker van". joen tassen en koffers en dit jaar wordt op een groei van vijftien procent tot 1,7 miljoen tassen gerekend. De omzet in winkelwaarde lag vorig jaar op ƒ30 miljoen. „De gemiddelde prijs van onze tassen in win kelwaarde is de laatste jaren verdubbeld van een tientje naar twintig gulden", vertelt Loek van Dongen. „Je kunt merken dat door de economi sche groei de mensen weer iets meer aan tassen willen uitge ven en ook voor wat betere kwaliteit kiezen". Op deze markt wordt gecon curreerd met zo'n tien andere bedrijven.„We werken in een kleine wereld. De concurrentie is niet zo hard. Iedereen pro beert toch met hetgeen te ko men wat hij zelf leuk vindt", zegt Van Dongen. De rende menten in deze branche zijn goed. Ook de detailhandel is opmerkelijk stabiel. „Faillisse menten komen bijna niet voor. De winkels zijn sterk genoeg om een mislukt seizoen te over leven". MUNCHEN (DPA) - De Bayerische Motoren Werke AG (BMW) ziet protectionistische tendenties in de Verenigde Staten als een wellicht grotere bedreiging voor zijn export naar de VS dan de koersdaling van de dollar. van 499,00 en van 149,00 Vesten met leer van 299.00 EENMAUGEAANB/Ö#*5 Leren lurken van 749,00 ERLOVINGSKLEDING TRCHJWKIEPIHS Cl voor ■nHMWllÜ van 499,00 Exclusieve dame*- en herentrulen met W ['«entaar te geven op het nu" 1 van Morgan Stanley. «kundigen verwachten *99 i^etman zich zal neerleg- nu "et nieuwe bod en zijn k zal nemen uit de 3,7 mil- «andelen Burlington die ""tschap in haar bezit Burlington-topman Greeny, die naar !ii2'og zal aanblijven als ent-directeur, toonde ■«Weden met het overne- 'Met grote bezorgdheid' worden de onderzoeken inzake het con sumptiegedrag van prominente Amerikaanse burgers gevolgd, zo verklaarde bestuursvoorzit ter Eberhard von Kuenheim tijdens een persconferentie. De Westduitse autofabrikant houdt vast aan de produktie van 'modellen van hogere kwa liteit'. Von Kuenheim sloot een 'uitbreiding van het produktie- palet naar beneden' categorisch uit. BMW is weliswaar van plan in de komende jaren het produktenscala uit te breiden, maar wil zich niet vastleggen op een termijn voor principiële veranderingen in de serie van de kleinere modellen, zo zei hij. Ondanks de verhoogde pro duktie van de nieuwe modellen van de 7-serie van 'duidelijk meer dan 50.000 wagens vorig jaar', kon niet steeds niet aan de vraag worden voldaan. Vorig j aar boekte de autofabri kant een omzet van 17,5 miljard mark tegen 18,1 miljard het jaar daarvoor. BMW sloot het jaar af met 'een eigenlijk ver rassende' winst van 337,5 mil joen mark tegen 300 miljoen in 1985. In de eerste maanden van dit jaar tot midden mei ging de omzet als gevolg van struc tuurverbeteringen met elf pro cent omhoog tot ongeveer zes miljard mark, aldus Von Kuenheim. De produktie nam in deze periode met vijf procent toe. Datzelfde geldt voor de af zet, die steeg tot 180.000 stuks. Een wezenlijk aandeel hierin had de nieuwe 7-serie. Von Kuenheim verwacht dat deze groeitendenties zich het ver dere j aar zullen voortzetten. Door Wim Verwey Het duurt meestal vele jaren voordat de Hoge Raad tol! een uitspraak komt, zeker als het om een principiële zaak gaat. Het verhaal, waar het in dit geval omgaat, begint al op 1 maart 1978. Yusuf, afkomstig uit Marokko, treedt als kelner in dienst bij hotel De Zwaan. Directeur/eigenaar is de heer F. Spekslager. Yusuf had geen verblijfsvergunning en de heer Spekslager had geen tewerkstellingsvergunning voor Yusuf. Op 15 mei 1982 doet de politie, dat wil zeggen de afdeling vreemdelingen dienst van de politie, een in val in hotel De Zwaan en enige personeelsleden, waar onder Yusuf worden meege nomen. Werkgever Spekslager vraagt op 21 mei 1982 een ont slagvergunning aan. Als ar gument wordt aangevoerd dat Yusuf niet kon beschik ken over een geldige ver blijfsvergunning en/of te werkstellingsvergunning. Op 24 juni 1982 heeft de directeur van het GAB de ontslagver gunning verleend, overwe gende, dat de gevraagde toe stemming niet geweigerd kan worden, aangezien deze ar beidsovereenkomst strekt tot het verrichten van arbeid in strijd met de wet en het dus niet mogelijk is medewerking te weigeren aan het beëindi gen van een onwettige situa tie. Werkgever Spekslager heeft Yusuf daarna ontslagen met inachtneming van de op zegtermijn per 1 augustus 1982. Yusuf vertrok vervol gens naar Marokko, maar keerde intussen weer terug. Met behulp van een rechts kundige dient Yusuf een vor dering in bij zijn vroegere werkgever tot schadevergoe ding op grond van kennelijk onredelijk ontslag. De heer Spekslager reageert veront waardigd, stellende dat er he lemaal geen sprake is van een voorgewende of valse reden voor het ontslag. Het was nu eenmaal zo, dat Yusuf niet over een verblijfsvergunning en tewerkstellingsvergun ning beschikte. Natuurlijk was het ontslag voor Yusuf een ernstige zaak. Maar de werkgever kon ook geen kant meer op, hij moest Yusuf wel ontslaaa De heer Spekslager raakte door de inval van de vreemdelingenpolitie zelf ook in moeilijkheden. Tegen hem werd proces-verbaal opge maakt wegens het overtreden van de Wet arbeid buiten landse werknemers en het kon niet van hem worden ge vergd bij de overtreding te volharden, omdat dat voor hem zeer ernstige gevolgen (zelfs gevangenisstraf is mo gelijk) zou meebrengen. De kantonrechter wees de eis van Yusuf af, maar de rechtbank was een andere mening toegedaan: de tussen partijen gesloten arbeids overeenkomst werd regelma tig beëindigd. Werkgever was inderdaad tot dit ontslag ge dwongen, omdat het in diensl houden van illegale werkne mers voor de werkgever eer strafbedreiging inhoudt. De werkgever had zodoende zei: ook een redelijk belang bi het ontslag van de werkne mer. De rechtbank stelde ver der: de werkgever heeft - hoewel dit verboden was - toch in 1978 Yusuf in dienst genomen. Daardoor liep de werkgever de kans, dat hij Yusuf zou moeten ontslaan op een onverwacht moment mei alle vervelende gevolgen voor> de werknemer. Daarbijl kwam nog, dat ten tijde van) het ontslag het economische, klimaat in de wereld bedui-' dend slechter was dan toenl Yusuf in dienst trad van hotel' De Zwaan. Yusuf is er dus bijl zijn ontslag slechter aan toa dan toen hij werd aangeno men. Toen in 1978 kon men makkelijker aan werk ko men. Daarbij moet eveneens in aanmerking worden geno men dat Yusuf zelf ook risicc heeft genomen door clandes tien naar Nederland te komer en illegaal werk te verrich ten. Dit alles overwogen heb bende en daarbij ook reke ning houdende met hei dienstverband (ruim vien jaar) komt de rechtbank ten slotte tot de conclusie, dat het op de weg van de werkgeven zou hebben gelegen om Yusuf een vergoeding te geven orri de nadelige gevolgen van he] ontslag op te vangen. „Nu dé werkgever zulks niet heef gedaan, is de rechtbank var oordeel dat in zoverre sprak* is van een kennelijk onrede lijk ontslag dat Yusuf uit dier hoofde aanspraak kan maker op schadevergoeding. D< rechtbank bepaalde dit be drag op 4.000. Na een cassa-l tieberoep door de werkgever, bevestigt tenslotte de Hoge Raad de beslissing van de rechtbank. De zaak heeft duidelijk twee kanten. Yusuf heeft on miskenbaar schade geleden door dit plotselinge ontslag., Door hem alsnog daarvoor een schadevergoeding toe te kennen, kiest de rechtbank voor de humane oplossing. De andere kant is het feit, dat zo wel werkgever als werkne mer de wet op de buiten landse werknemers hebber overtreden. De heer Speksla ger heeft daarvoor een forse boete moeten betalen, maar Yusuf ging vrijuit. Hij werd weliswaar het land uitgezet,, maar kwam later op legale! wijze ons land weer binnen.: Wat weegt het zwaarst? De! humane benadering of de] strikt formele: fout is fout, de| wet werd bewust jarenlang! overtreden en beide partijen] kenden de consequenties eni wisten welke risico's ze lie-l pen. Ik weet het niet. j ROTTERDAM (ANP) - Voor de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij RDM (marinescheepsbouw, werktuigbouw' en energiesystemen) zijn de resultaten vorig jaar tevreden stellend geweest. Zowel de netto-omzet als het nettoresul taat bereikte een hoogtepunt. Dat schrijft de directie van de nu in staatshanden zijnde en vroeger tot het RSV-con- cern behorende onderneming in haar jaarverslag over 1986. In 1987 zullen geen belangrijke meeijarige opdrachten worden opgeleverd. Daarom verwacht de RDM voor dit jaar een da ling van het nettoresultaat. De netto-investeringen zullen naar het zich laat aanzien da len. Vorig jaar stegen zij van f 5,5 miljoen tot f 7,7 miljoen. De nettowinst is vermeer derd van f 6,9 miljoen tot f 7,3 miljoen, welk bedrag geheel wordt ingehouden ter verster king van de vermogenspositie. De netto-omzet van f 398,1 mil joen was bijna 88 procent gro ter dan die van f 212,7 miljoen van 1985. Daarbij dient te wor den bedacht dat de omzet van jaar tot jaar sterk kan schom- melea Zo telde in het omzetcijfer over 1986 de eindoplevering van de hydraulische bewe- gingswerken voor de strom- vloedkering in de Ooster- schelde zwaar mee. Als de ver andering in het onderhanden werk mede in aanmerking wordt genomen, is de totale produktiewaarde 13 procent la ger uitgevallen dan in het voorgaande jaar. Het resultaat uit de gewone bedrijfsuitoefening veranderde niet veel en bedroeg f 12,5 mil joen. De buitengewone lasten kwamen evenals in 1985 uit op f 1,6 miljoen en betroffen een be taling aan de staat op basis van het resultaat. Doordat enkele grote op drachten tot oplevering kwa men daalde de balanspost on derhanden werken met f 131,7 miljoen tot f 776,5 miljoen. Daarin is de vordering op ver zekeraars opgenomen voor de; herstelkosten van de brand schade die op 14 augustus 1986 aan de onderzeeboot Walrus; ontstond. Eind 1986 werd besloten de positie van de RDM op het ge bied van stoomturbines en ap paratenbouw op de markt voor energiesystemen en zware componenten voor de chemi sche en de petrochemische in dustrie te versterken. In ver band daarmee is de industrie- groep Energiesystemen ge vormd. Met het oog op de ver wachte bestelling van twee met kolen gestookte elektrische centrales in Nederland, zijn in! het verslagjaar voorbereidin- gen getroffen voor het uitbren gen van offertes.

de Stem | 1987 | | pagina 7