even UITBLAZEN Actieleider: 'Praten heeft geen enkele zin meer' Masson schuldig aan twee vergrijpen uit rij feiten Doktoren in een hoek gedrukt Duizend BIJ ONGI Geld meenemen naar de dokter Chateau Beau Séjour, Zwart geld MEDISCH SPECIALISTEN IN STAAT VAN OORLOG MET KABINET dokter doden? DESTEMCOIV E Pijnlijke taferel DE STEM ACHTERGROND ZATERDAG 23 ME11987 -DESTEM- .nESTEM BINNEN den HAAG (ANP) - Als gentere maatregelen nee zullen de gevolgen over 2! uw zicht op zee en later. Zie pagina elders in dit blad. h MET het zwarte geld gaat het gesmeerd, lees ik. Het circuit groeit sneller dan de offi ciële economie. De minis ter van Financiën maakt dat op uit de explosieve groei van het aantal in omloop zijnde briefjes van duizend gulden. Tweeënveertig procent van het totale aantal bankbiljetten dat in omloop is. Nou ja, in omloop. Komt u vaak briefjes van duizend tegen? Ik niet. Ze worden opgepot. In de oude sok gestopt. In 1980 maakten duizendjes nog maar 29 procent uit van de totale cir culatie. Dat komt ervan als de rente toch al niet te hoog is en de fiscus achter de spaarbank boekjes aanzit. Het hoofdstuk dat me bij het invullen van het belastingbiljet altijd de meeste tijd kost is dat waarin je de ge noten rente moet aangeven. Dat betekent een hoop gebla der in bundels dagafschriften van bank en giro, op zoek naar te verwaarlozen rentebedragen, bij- of afgeschreven, per twee maanden, kwartaal of half jaar, dat verschilt. Het resultaat kan wel eens een paar tientjes posi tief zijn, genoten rente dus, later weer weggevaagd door de af trekpost van de hypotheekren te. Doelloos geploeter. De oude sok is natuurlijk wel een heel ouderwetse manier van geld sparen. Riskant ook. Je huis kan afbranden. Je kunt overvallen worden. De ratten of muizen kunnen er feest van vieren. Het levert geen rente op en het gaat stinken en geld hóórt niet te stinken. Ik sprak een tijd geleden een autohande laar. Die had eens een auto ver kocht die contant betaald werd. In brieven van duizend, stin kend naar schimmel. Ik heb me ook wel eens laten vertellen dat er op deze of gene pastorie nu en dan een bundel geld op de deurmat belandt, anoniem, klam en geurend naar aarde of kelder. Gewetensgeld of entrée- geld voor de hemel? Het zal wel een gebrek aan een bepaald soort levenserva ring zijn, maar ik begrijp niet goed hoe dat zwartgeldcircuit ontstaat en almaar groeit. Soms heb ik de indruk dat het ge makkelijker is om aan zwart geld te komen dan het kwijt te raken. Maar dan moet het wel over grote bedragen gaan. Ik acht mijzelf tenminste wel in staat om in een jaar tijd een be drag van enkele tienduizenden gulden nuttig én plezierig te be steden, zónder de aandacht van de fiscus te trekken. Ik heb wel eens gehoord van iemand die een zwembad bij zijn huis had gebouwd. Daar kwam een be lastingman naar kijken. Toen de eigenaar niet kon uitleggen hoe hij aan het geld voor dat zwembad was gekomen, maakte de belastingman zelf een sommetje, telde dat bij het inkomen en stuurde een nieu we, met een boete verhoogde aanslag. Maar ja, een zwembad valt wél op. Wat is zwart geld precies? Het geld dat ik verdien met het metselen van een schuurtje voor de buurman en dat ik niet llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllïr opgeef bij de fiscus. Maar zo- dra ik er een bankstel van koop E is het toch weer 'gewit'? Ik kan E me niet voorstellen dat al die zwart metselende, timmerende, E schilderende, spittende, haren E knippende, aan auto's sleute- E lende beunhazen allemaal spa- e ren om er duizendjes van te ko- E pen en die in een sok te stop- E pen. Met het bijeen 'gebeunde' geld versieren ze het leven een beetje. Ze kopen er iets moois van of stoppen het in de vakan- E tiepot. Ze gaan er eens lekker van eten of ze geven er een ex- e tra rondje van op de wekelijkse e biljart- of trimavond. Daar E merkt de fiscus niets van en tel- E kens als ze het uitgeven wordt het zwarte geld weer wit. Het moet bij het zwellende E zwartgeldcircuit dus vooral om E 'groot geld' gaan. Als ik de mi- nister van Financiën was dan E opende ik de jacht op die grootzwartgeldbezitters. Ik zou alle beschikbare ambtelijke E manschappen in staat van pa- raatheid brengen, zodanig dat er overal een mannetje klaar E staat waar mogelijk een groot- zwartgeldbezitter uit het grijze kruipelhout komt vluchten. E Vervolgens zou ik zendtijd vra- E gen bij radio- en televisie voor een mededeling, in de kranten E van dezelfde dag aangekondigd E als 'uiterst dringend en belang- rijk'. En dan om zeven uur 's E avonds, voorafgaand aan het journaal en nogmaals voor het laatste journaal, speciaal voor de avondlijke zwartwerkers van wie je mag verwachten dat ze tegen die tijd aan de Chivas Re- ga/zitten, zou ik de knuppel in het hoenderhok gooien. „Met E ingang van middernacht is het E bankbiljet van duizend gulden ongeldig. Bezitters van zulke bil- E jetten krijgen twee weken de tijd S hun biljetten bij de bankkanto- ren in te wisselen onder het over- E leggen van een schriftelijke ver- E klaring waarin de herkomst van E het te wisselen bedrag wordt ver- antwoord De desbetreffende for- E muiieren zijn vanaf morgenoch- tend bij alle bank- en postkanto- e ren verkrijgbaar. Degenen die in het bezit zijn van meer dan tien biljetten van duizend gulden kunnen hiermee uitsluitend bij E de Nederlandsche Bank in Am- sterdam terecht. Het heeft geen jg zin het geld te verdelen en bij E verschillende banken ter omwis- seling aan te bieden want alle E formulieren zullen met behulp van een speciaal computerpro- E gramma worden gecontroleerd. Het op meer dan één plaats aan- E bieden van biljetten van duizend E gulden wordt beschouwd als E fraude en is strafbaar. Ik wens u een goede nachtrust toe.E Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader Hoofdredactie: H. Coumans- hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65,4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326 (alléén abonnementen). Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, «01140-13751 Postadres: Postbus 62,4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, bij vooruitbetaling te voldoen: 24,20 per maand; 69,75 per kwartaal of 271,00 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje® 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Door Pieter Eggen „ZO'N VIJFTIEN jaar ge leden had je van die wilde verhalen over medische specialisten die een tweede vrouw en een derde Ja guar hadden. Die verhalen waren toen al overdreven, maar slaan de plank nu helemaal mis. Toch zie je dat vooral de politiek nog dit soort beel den voor ogen heeft. In Den Haag denken ze ken nelijk: als we die specialis ten in de sim hebben, kun nen we ook de gezond heidszorg in de greep hou den. De politiek weet niet waar de kosten in de zorg worden gemaakt en zoekt een schuldige. Dat zijn wij". Dr. C. M. T. Piasmans, onder voorzitter van de Landelijke Specialisten Vereniging (LSV) en sinds deze week actielei der, spuwt zijn gal. Piasmans is even boos als donderdag avond tweeduizend specialis ten waren, die in het Jaar beurscomplex besloten de week vóór Pinksteren een week lang zondagsdienst te draaien. Dat betekent dat de specia listen geen spreekuur houden en alleen naar het ziekenhuis komen voor spoedgevallen. Hun assistenten zullen op halve kracht de ziekenhuizen bemannen. Specialisten zullen de komende weken de lopende afspraken met patiënten over ziekenhuisopname afzeggen en verzetten. De specialisten pikken wat Piasmans de „onheuse behan deling door het kabinet" noemt niet langer. Minister De Koning (Sociale Zaken) beëindigde verleden week een lang slepend geschil met de LSV over het norminkomen. De Koning bepaalde dat dit norminkomen krap 150.000 gulden per jaar mag zijn. Op dit moment is dat 180.000 gul den en de LSV wil iets meer dan twee ton. De Koning vindt dat een specialist te vergelijken is met een hoge (maar geen top ambtenaar en daarom niet méér hoeven te verdienen dan anderhalve ton. In dat bedrag zit overigens een vergoeding voor pensioenkosten en der gelijke. Piasmans voorspelt dat „zeer vele specialisten kopje onder zullen gaan", als het la gere norminkomen wordt in gevoerd. „De generatie spe cialisten die tussen '75 en '83 is begonnen, zit voor maximale lasten. Daarvan lopen er ze ker velen vast. We zijn mo menteel bezig met een steek proef", zegt Piasmans. Piasmans is „heel kwaad" op het kabinet. „Er lag een on- afhankelijk advies over het salaris en de overige vergoe dingen van de specialist. In dat advies stond dat specialis ten niet vergeleken kunnen worden met ambtenaren maar als dat dan toch moest, dan met een topambtenaar. De Koning heeft daarna net gedaan alsof hij dat advies heeft opgevolgd, maar dat heeft hij helemaal niet ge daan. De ambtenaren van De Koning waren bang dat als wij een hogere schaal zouden krijgen, zij omlaag zouden moeten gaan. De Koning heeft dat verhaal van zijn ambte naren gewoon gepikt en tegen ons gebruikt. Zijn staatsse cretaris De Graaf zei het eens tijdens een overleg tegen ons op zijn simpelst: 'Het is nee, omdat het nee is'. Volgens Piasmans heeft het kabinet „al besloten en doen argumenten er niet meer toe". Daarom ook zal de LSV geen gebruik maken van de wette lijke mogelijkheid om tegen de beslissing van De Koning in beroep te gaan bij een ad viescommissie. „De minister heeft tegen ons gezegd dat hij dat advies niet zwaar zal la ten tellen. Praten heeft dus geen zin", zegt Piasmans. Verleden jaar was er ook een conflict tussen LSV en kabinet en dan vooral de Door onze verslaggever Ziekenfondspatiënten zullen vanaf 1 juli zelf de rekening van de medische specialist moeten betalen. De specialis ten zullen van hun patiënten bovendien contant geld vra gen voor herhalingskaarten en kleine behandelingen, die niet meer dan 100 gulden kos ten. De ruzie tussen zieken fondsen en Landelijke Spe cialisten Vereniging (LSV) over een collectief contract is volgens de LSV vastgelopen. „We hebben geen ruzie meer. De ziekenfondspatiënt moet gewoon gaan betalen. Maar dan alleen voor behandelin gen die heel goedkoop zijn. Dat zou eigenlijk heel nor maal moeten zijn. Zoiets als dat je boodschappen bij Al- bert Heijn doet. Dan neem je toch ook contant geld mee". Dr. C.M.T. Piasmans, on dervoorzitter van de LSV, wil er eigenlijk geen woorden meer aan 'vuil maken'. In maart liepen de onder handelingen over een nieuw contract tussen specialisten en ziekenfondsen vast. De ziekenfondsen legden de LSV een nieuwe overeenkomst voor die de specialisten onge veer 80.000 gulden per jaar aan vergoeding voor prak tij kkosten en dergelijke zou schelen. De LSV wees die nieuwe overeenkomst van de hand en weigerde verder overleg. Vanaf 1 juli zit als gevolg daarvan de specialist niet meer in het ziekenfonds. Bij het departement van Gezond heid werken ambtenaren een regeling uit waardoor zieken fondsen de rekening van hun patiënten wel betalen. Dat gebeurt achteraf. De specialisten zullen na 1 juli echter boter bij de vis vragen als het gaat om 'een voudige' zaken als herha- lings- en verwijskaarten of simpele behandelingen. „Wie niet betaalt krijgt geen be handeling", aldus Piasmans. De Vereniging van Neder landse Ziekenfondsen (VNZ) wil dat patiënten dat weige ren. „De VNZ mag dat hele maal niet zeggen", zegt Pias mans. „De VNZ bemoeit zich met zaken die haar helemaal niet aangaan". Piasmans denkt desondanks dat hij de „patiënten zal kunnen uitleg gen dat het helemaal niet on gebruikelijk is om geld mee te nemen naar de dokter. Kijk maar in andere Europese lan den". eigenzinnige staatssecretaris Van der Reijden. In februari werkten specialisten toen één dag als op zondag. In de na sleep van dit conflict speelde Lubbers een belangrijke, maar nooit geheel opgehel derde rol. Hij zorgde er voor dat Van der Reijdens plannen om de specialisten direkt aan te pakken de prullenmand in gingen. Piasmans gelooft niet dat Lubbers de LSV opnieuw te hulp zal schieten. „Lubbers is een groot bestuurder die weet dat hij óók met ons verder moet, maar tot nu toe is wat De Koning zegt toch het kabi netsbeleid. De Konings woor den zijn wel die van His Mas ter's Voice". Het kabinet is dus onwillig en van de regeringspartijen CDA en VVD steekt ook nie mand meer een poot uit naar de specialisten. De politieke partijen maken zich op voor een discussie over het rapport van de commissie-Dekker, waarin een 'masterplan' voor de gezondheidszorg wordt ge maakt. Saillant is dat de specialis ten bij Dekker ook een forse veer moeten laten. Dekker stelt voor de specialisten on der te brengen in de budget ten van het ziekenhuis. Met ziekenhuis bepaalt dan in feite hoeveel kosten de specia list mag maken. Een meerder heid in de Tweede Kamer dringt hier al j aren op aan. De specialist dreigt dus vrije-jongen af te zijn, binnen enkele jaren. Dat vooruitzicht steekt de specialisten net zo zeer als de aankondiging dat het norminkomen in één keer met 35.000 gulden wordt ver laagd. Piasmans: „De politiek ij op uit een beroepsgroep onthoofdea Maar op de effs ten let niemand. Wat J dat voor specialisten zijp tegen hun zin in het zieken huis onder-gebracht wordtJ Die zijn heel gedemotiy- en ze zufflen in ieder geval- bereid zijn om de kosten J helpen matigen. De speciak ten zeggen dan toch l zak maar door de modjl Zoek zelf maar uit hoe je» bezuinigen". Piasmans voorspelt specialisten in toenemecïl mate bereid zijn acties te vóf. ren: „Als de politiek de a., van vóór Pinksteren niet pikt en het kabinet niet luji tert gaan we na de zomer J leen nog maar weekenddies, sten draaien. Daarmee snij jJ natuurlijk in je eigen porté. monnee, maar ik heb dat 5 graag voor over". Bovendien studeert de L op de mogelijkheid ook; echte ambtenaren te gai_ werken. „Als we gelijk v;;J den gesteld met een ambiti naar moeten we ook eens drie maanden lai,6, uur in de week gaan werk® in plaats van 60 uur". De woede gaat bij des, cialisten niet zo ver dat tiëntem, die aeuut geholp moeten worden, in de kouk men te staan. „Spoedgevall zullen we altijd blijven dos maar je kunt wel de grt bulk van foto's en kleine 01, derzoekjes voor je uitschiij ven. Ik heb nu al een wadii lijst. Je moet eens zien hoek dan gaat. Ik geeft toe dat we buits gewoon geladen zijn. het is geen kamikaze t. we strijdend ten onder 1 ten gaan, dan moet dat maar'i Door Engelien Beker en Wim Kuipers HET VOOR VELEN verrassende vonnis van de rechtbank komt er in feite op neer dat Masson slechts veroordeeld is voor twee van de lange rij vergrijpen die hem ten laste was gelegd. Hij heeft bij de opdracht voor het bouwen van het Stadscentrum Nieuwegein de aannemer van zijn compagnon ir. J. van Zon, JPANe- lissen opgedrongen aan de Limburgse bouwer Wilma. Hoewel Van Zon zich hier niet zicht baar mee bemoeidf fieeft, kreeg hij van Nelissen twee maal twee ton overgemaakt op zijn reke ning op het Kanaaleiland Jersey. Hiervan kreeg Masson 108.000. Dat is het bedrag dat hij terug moet betalen, aan de Staat. Verder is hij veroordeeld voor het betalen van bijna een half miljoen gulden aan zijn re latie Niels H. Die kreeg dat bedrag als bemid- delingskosten bij de aankoop van het kantoor gebouw Weena. H. heeft hierbij echter hele maal niet bemiddeld: hij had het gebouw eer der op de dag gekocht, en met een miljoenen winst doorverkocht aan de AMRO. Masson heeft H. overigens meegedeeld dat de overboeking op een vergissing berustte. Toen was de ABP-affaire al aan het rollen. Dat het ABP mogelijk 5,5 miljoen te veel voor het gebouw betaald heeft, wordt Masson niet aan gerekend. Vrijuit gaat hij ook voor het aannemen van steekpenningen bij twee andere projecten, een Haags kantoorgebouw en bedrijfshallen in Halfweg, en voor het tussenschuiven van Van Zon bij de overname door het ABP van drie winkelcentra. Van Zon kreeg voor deze klus sen nog eens 1,2 miljoen aan bemiddelingsgeld. Masson komt de trappen af na .de uit spraak van de Maastrichtse rechtbank. - FOTO ANP Maar de rechtbank heeft hier geen onregelma tigheden kunnen ontdekken. Ook in de ge ruchtmakende zaak van de tennishallen van de Brabantse zakenman A. Poot gaat Masson vrijuit. Hoewel de rechtbank Masson dus van veel door de officier beweerde malverstaties vrij sprak, kreeg hij danig de wind van voren. Rechtbankpresident mr. J. Wortmann vertelde dat de straf nog hoog is uitgevallen. Dat komt omdat een belangrijke rol heeft gespeeld dat het hier ging, 'om een man die een verantwoor delijke positie had bij een zo betrouwbaar ap paraat als het Algemeen Burgerlijk Pensioen fonds'. Volgens de rechtbank heeft de Neder landse burger een groot vertrouwen in het ambtenaren-apparaat. „Wanneer ambtenaren dat door eigen toedoen in opspraak brengen, is dat heel ernstig. Een passende straf is dan noodzakelijk" zei Wortmann. Forse kritiek had hij ook op het ABP en op de minister van Binnenlandse Zaken, die ver antwoordelijk was voor de benoeming vaj Masson. Die had beter nooit benoemd 1 worden, oordeelt de rechtbank. Hij was tisch, werkte te veel alleen en besprak 1 met zijn ondergeschikten. In het voordeel van Masson liet de reét| bank meewegen dat hij bijna 65 is, al eenp jaar geen salaris meer kreeg en door bliciteit in een moeilijke positie is gi Bovendien heeft hij zich na zijn vrij lating de-I tièfi maanden lang dagelijks bij de politie ill zijn toenmalige woonplaats Landgraaf gemeldj De vele juristen en rechercheurs in c' volle rechtszaal Feageerden afhoudend op li vonnis. Alleen offieier van justitie mr. P, 1 Hilten liet iets van verontwaardiging blijke „Elke rechtgeaarde crimineel tegen wie i| meer dan een jaar gevangenisstraf ga zal straks zeggen: en Masson dan?" Mr. Frans Duynstee, de verdediger van Vd Zon, sloot niet uit dat dit vonnis een gunsfj voorteken is voor het vonnis tegen zijn c' Van Zon wordt ervan beschuldigd zijn vrien! Masson steekpenningen toegeschoven te li ben, via ingewikkelde constructies op Jerst| Hierbij hebben ze echter niet nauw samenj werkt, oordeelde de rechtbank gisteren.! proces tegen Van Zon wordt begin maand hervat. De eis tegen hem luidde 2,5 jas een boete van een ton en terugbetaling «J 667.000 bemiddelingsgeld. Majoor B. Comelissen, leider van het or.cïj zoeksteam, dat drieëneenhalf jaar lang!' sons eventuele strafbare activiteiten zocht, was voorzichtig, „Ik ben niet teleur!! steld. Het was moeilijk te bewijzen. Maar he: j niet zo dat we een onderzoek instellen'f iemand veroordeeld te krijgen. We zijn uit^ de waarheid." Door Jan van de Ven AL DIE VRAGEN over hulp aan zieken hebben doktoren zelf opgeroepen. „Zij hebben zelf aange drongen op rechtsregels om hun handelen te kun nen toetsen", meent H. Roscam Abbing, hoogle raar gezondheidsrecht aan de Rijksuniversiteit Lim burg. Het oproepen van rechtsregels werkte for malisering in de hand en had bureaucratisering tot gevolg. Oorzaak en gevolg zijn moei lijk nog uit elkaar te houden. In het nabije verleden dach ten de hulpverleners in de ge zondheidszorg er goed aan te doen in grote eenheden te werken. Er kwamen grotere ziekenhuizen. Op een kluitje meer bedden, meer personeel, meer patiënten. Grotere een heden konden relatief goed koper worden gebouwd, waardoor een vorm van zui nigheid werd ingevoerd. Gro tere eenheden rechtvaardig den ook de aanschaf van de duurste en de nieuwste appa raten, omdat zoveel meer zie ken ermee konden worden ge holpen. Bijeendrijven van mensen heeft echter verlies van iden titeit tot gevolg. Individuen bestaan niet meer. Het over spoelen van de parkeerplaat sen, tekort aan openbaar ver voer om de massa te verplaat- sen, overvolle wachtkamers, tekort aan uit te delen num mertjes, te weinig tijd om iedere klacht uitvoerig te aanhoren zijn stuk voor stuk begrippen om hoeveelheden aan te geven. Roscam Abbing: „De pro fessionele standaard betekent niet dat de professie zich kan onttrekken aan rechten van de patiënt. Een optimaal zorg- perspectief betekent uiteinde lijk, dat een evenwichtssitua- tie moet worden nagestreefd tussen de rechten van de pa tiënt, de professionele autono mie in relatie tot de patiënt en de verantwoordelijkheid van het management". De dokter in het ziekenhuis dient dus rekening te houden met de rechten van de zieke. Als een zieke waarde hecht aan zijn grootste recht, zijn recht op leven, mag de medi cus niet aan die wens voorbij gaan. Zelfs niet als een ver meend doelmatig gebruik van apparatuur, een kostenbe heersing van de behandeling, een vlotte doorstroming in de bedden, een gemakzuchtige taakopvatting andere oplos singen mogelijk maakt. In de dialoog over de ge zondheidszorg circuleert ook het gegeven, dat de invloed van kerkelijke leerstellingen aan belang heeft ingeboet. Oude vanzelfsprekendheden zijn vervaagd, niet overal meer zekerheid scheppend. De mens eist voor zichzelf vrijhe den op. Heieen Dupuis over de vrijheden in denken en doen: „Meer vrijheid geeft meer verantwoordelijkheid. Niet alleen nemen de problemen toe; het individu ervaart pro blemen als zijn problemen. Hij vaart niet meer op de koers van de groep, zijn om geving, zijn geloofsgemeen schap, maar hij wil zelf weten waarom het goed en verant woord is om iets te doen of te laten." Vraag is of iedereen de toe geëigende verantwoordelijk heid aankan. De signalen van Fenigsen en Dessaur duiden op het tegendeel. Vraag is of de individuele arts verant woordelijk kan worden ge steld. „Directies van instellin gen zijn", zo vindt J. Minder hout - hoogleraar neurologie aan het Academisch Zieken huis in Groningen -, „verant woordelijk voor het niveau van de dienstverlening, voor de totaliteit van de behande lingen, voor de verzorging van de patiënten, voor de werkomstandigheden van medisch en verplegend perso neel." Directies van instellingen moeten in de ogen van Min derhout uitmaken of en hoe iemand wordt behandeld. De dokter aan het bed mag doen wat zijn directie heeft toege staan. De eigen mening telt niet meer. En daar mogen we van Minderhout niet over zeuren, want de problemen zullen toenemen als de bezui nigingen nog verder worden doorgevoerd. „Het zijn medische criteria die de keuze bepalen." Vol gens Minderhout zal het se lecteren van patiënten andere vormen aannemen. Juist door het dichtdraaien van de geld kraan. Meer zieken dan nu gaan hulp ontberen, zullen noodgedwongen moeten ster ven. De neuroloog lijkt er on bewogen onder te blijven. „Het heeft mijns inziens wei nig nut geheimzinnigheid te betrachten. Het probleem van de selectie komt een belang rijk stuk dichter bij een oplos sing als de wijzen, waarop men selecteert, bespreekbaar zijn." In de visie van Minderhout kan het voorkomen, dat een arts een zieke laat kreperen, omdat de directie van de in stelling onvoldoende midde len beschikbaar stelt. Ver keert de arts in een opstan dige bui, dan zou hij wel eens een einde aan zo'n leven kun nen maken. Minderhout wil kennelijk niet zelf verantwoordelijk zijn. Zijn verantwoordelijk heid ligt bij de directie. De di rectie schuift een schuldvraag door naar het kabinet, omdat men in Den Haag heeft beslo ten minder geld in de gezond heidszorg te steken. Deel van dat kabinet is ook de minister van Justitie, die ervoor heeft gezorgd dat de wet respect voor het leven beveelt. Het kabinet maakt derhalve schuldig aan me omdat meneer Minderhout' gen een zieke 'barst zegt. De rechtlijnigheid V redenering van Minde# komt met zichzelf in bot' De waarheid van Feu bestaat en die van gloort aan de horizon, on figuren als Minderhout I kwaliteit van de gezondhfl" zorg koppelen aan geld chanteren er de zieke mee,1 er part noch deel aan heeft I Hoe moet het dan wel! is in het belang van de 1 Heieen Dupuis meent: plicht om eikaars leven te pecteren is een basispli® onze westerse cultuur. j in het algemeen in het van een mens, als at zijn leven niet aantasten-' Het voorkomen van 08 machtig doktersoptredeoj de dialoog, die daarvan gevolg is, hebben inm®' onder het volk onrust ontstaan. Reden voor de® zifter van de Koninklijk derlandse Maatschappij bevordering der Genees» (KNMG), dokter W. Censef de verkeerde indruk mogelijk weg te neme! korte termijn is een maatregelen te verwac die ertoe moet leiden da geschokte vertrouwen 0 medische stand wordt steld. Vierde aflevering van vb serie. Verschijningsdata: dag 20, donderdag 21, vr'r en zaterdag 23 mei. Van onze Haagse redactie pEN HAAG - Zo'n 17.000 sti ten worden ook volgend jaa 'gekort' op hun studietoelage is ongeveer drie procent vi 500.000 studenten met een 1 beurs. Zuri In het jaar 2010 is sprake van der meer in grote delen van I ren massale bossterfte optrec pit staat in de nota 'zure regen, gisteren, vandaag, morgen?', die de natuur- en milieu-orga nisaties samenwerkend in het landelijk overleg zure regen, vrijdag aan minister Nijpels hebben aangeboden. De be windsman is het in zekere zin met de milieu-organisaties eens. Hij is dan ook van mening dat er aanvullende maatrege len ter vermindering van de verzurende elementen in de lucht moeten komea De rege ring zal daarover binnenkort een nota uitbrengen. Het rapport zal zondag tij dens de slotmanifestatie van de zure regenweek in het Hilver- sumse Coversbos eveneens worden overhandigd aan de vertegenwoordigers van de vier grote politieke partijen. Voor het publiek worden ex cursies in een bos gehouden en er komt een informatiemarkt over de mogelijkheden de zure regen te bestrijden. De door de overheid in het vooruitzicht gestelde daling van de uitstoot van stikstofo- xyden door onder meer het autoverkeer met 30 procent rond de eeuwwisseling, kan volgens de milieu-organisaties met het huidige beleid niet worden gehaald. Het meststof- fenbeleid zal de gemiddelde uitstoot van ammoniak per ton mest op zijn best met 20 procent omlaag brengen, terwijl met de huidige technologie een daling met 50 procent haalbaar is. Het gevolg van dit alles zal zijn dat de neerslag van verzu rende elementen nog steeds veel hoger zal zijn dan de na tuur en het milieu aankunnen, zo zeggen de milieu-organisa ties. De Nederlandse bossen zijn voor zeker de helft afge storven. De rest zal weldra vol- (ADVERTENTIE) s E r« ti ei k d H ri Vi m bc de er ri ACHTENVEERTIG raketjes - de voc cieaire kruisvluchtwapens - hebber Par lang opgefleurd, verziekt, tot e diende vertoning gemaakt, fasicine gehouden. (Doorhalen wat niet gev 'enzaak heeft de politiek in ieder j aooit een erg verheffend schouws roept. Halve waarheden en halve lei aatie is meer dan eens betrokken van de gewetens der politici, daw het ernaar uit ziet dat onze ra peia, is Leiden weer in last. Prima row, maar uit de debatten van dez ait op te maken, dat zij hun troetelk erËgeloofwaardigheid no9 slecht kur mo debat over de komende wape ■en tussen de Verenigde Staten en aan sch'mmige zaak. Nederlandse an en doen suggesties over zaken „a 'oed kunnen uitoefenen, maar go i "maal van een te grote broek, aan H0rika heeft wel Qözegd dat he itmening van zijn Europese bc uitgelekt dat datzelfde Amerika zijr !f5°Peanen a| te moeilijk zouden ga a Parlement? Juist, een paar numi Lruenslebeleid die worden opge i ™kt, voor de eigen kiezertjes dus. konH2e^er' er worden idealistische, n fclilf i maar voor wie en wat? Ei9 L e m®t enig leedvermaak toezier L|,K'P de rakettenzaak 'principiële voiLË,ven kwellen en zich in allerl 'Birt v® d°en geloven dat ze nog ei com,o °°k. De verdeeldheid i Qaril bewapening, minder t rerr? ex,ra naar Duitsland, geen m u y°or de socialisten pijnlijke taf« Ivonr Js triest dat er blijkbaar binnen hen H l0^we 'deeën in het defensieb* Werelden dat daar met de oude o "'lelijkheid wordt gekeken.

de Stem | 1987 | | pagina 2