DESTEM DESTE 'HET HUWELIJK ZAL NOOIT MEER ZO DUURZAAM ZIJN ALS 30 JAAR GELEDEN' AHOLI HET ZATERDAG 23 ME11987 e scheiden minder. Dat zeggen de koele cijfers van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek. Vorig jaar tien procent minder echtscheidin gen. Komen er dan echt minder barsten in de hoek steen van de samenleving Gaan we in de tweede helft van de jaren '80 dan toch terug naar toen of is er sprake van andere, misschien betere relaties Ja, zegt de een. Nee, zegt de ander. Er wordt alleen wat minder vroeg in het huwelijk gescheiden. Maar de bom barst een keer. Hoe dan ook: het huwelijk lijkt, al is het maar in een bepaalde periode, evenwichtiger. Een voorzichtige analyse, want bij de deskundigen be staat er in ieder geval nog wel een echte scheiding van geesten. Verrechtsing Niet stabieler Bijstand Mank Gelijkwaardig enige echte, glimmer noegen het middelpur president van het com de oprichter. Overal h in het feestgedruis Jaarbeurs, temidden die daar bij toerbeurt bindende figuur", zeg ik die mensen daar zc we hardstikke leuke Heijn op zijn beurt. A komst nodig hebben, deniers is inmiddels dienstverlening, daar Onderscheiden BERT VAN VELZEN Mijn Alhambra w Door Mar ja Klein Obblnk „Geen betere relaties, maar éndere rela ties". Gezinssocioloog T. Aarts van de fa culteit in Nijmegen durft het niet zo hard te stellen. „Het dalend aantal echtschei dingen kan het gevolg zijn van verandering in denkbeelden. We hebben niet meer die romantische verwachting als we het huwe lijk instappen. Het is niet allemaal roze geur en maneschijn. We zijn ook beter voorbereid op het huwelijk. Hoe vaak komt het niet voor dat we eerst samenwo nen voordat we in het huwelijksbootje stappen. Sommigen trouwen voor de tweede keer en passen wel op weer de zelfde fout te maken". Van de nieuwe wetgeving in 1971 die meer mogelijkheden biedt om te scheiden, is dankbaar gebruik gemaakt. Arsenicum in de koffie is niet meer nodig. 'Grondige ontwrichting' is nu genoeg om een huwe lijk tot verleden tijd te verklaren. Wat niet wil zeggen dat de mensen nu makkelijker scheiden, stelt Aarts voorop. „Scheiden blijft onaantrekkelijk, want het gaat ge paard met heel veel pijn". Werden er in 1971 nog 11.000 huwelij ken ontbonden, in 1980 gingen al ruim twee keer zoveel paren uit elkaar: 26.000. In 1984 zijn er ruim 34.000 echtscheidin gen. Dan komt de kentering, want dat aan tal büjft in 1985 even groot. In '86 zet de daling zich in: nog 'maar' 30.000 paren hun scheiding op papier hebben gezet. Tegelijkertijd met die daling vindt weer een stijgend aantal huwelijken plaats. Zo rond 1984. Dat signaleert Aarts met de cij fers van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek (CBS), die ook bij hem bekend zijn. Om de oorzaak hiervan aan te geven neemt Aarts de term 'verrechtsing' m de mond. „Je ziet het weer terugkomen, het trouwen in het wit". Hetzelfde argument van 'verrechtsing', het terugvallen op oude waarden en normen, geldt ook voor het dalend aantal echtscheidingen, meent Aarts. „De gedachte dat je te gemakkelijk kunt scheiden, doet weer opgeld". Gaan we terug naar de verandering in het omgaan met elkaar en de relatie, dan hoeft dat toch niet te betekenen dat het huwelijk duurzamer is geworden. Het be sluit om te scheiden valt misschien wat la ter, „maar toch zal een keer het punt wor den bereikt dat je zegt 'nu kan 't niet lan ger'", aldus Aarts. „Het huwelijk zal nooit de duurzaamheid krijgen die het dertig jaar geleden had. En in relatie hiermee zal het aantal echtscheidingen ook niet naar het niveau van dertig jaar geleden zak ken". Harri Cruysen, chef Prognose en Onder zoek van de afdeling Bevolking van het CBS, zegt in eerste instantie hetzelfde. „De daling in het aantal echtscheidingen wil niet zeggen dat de echtscheidingskans zélf is gedaald". De huwelijken zijn niet ineens stabieler geworden. Hij voelt meer voor de veronderstelling dat er minder vroeg in het huwelijk gescheiden wordt. „Misschien is er vooral bij 40 plussers een echtschei dingsdaling". Maar dat er iets aan de hand is, staat als een paal boven water. Natuurlijk, in de be ginjaren '70 werd er ook minder getrouwd. En die mensen zijn nu zo'n beetje aan echtscheiding toe. Maar een daling van tien procent is veel. Tellen we daarbij op dat al in 1985 het echtscheidingscijfer ge lijk bleef - in alle leeftijdscategorieën en in huwelijken met en zonder kinderen - dan moet er iets veranderd zijn. Het argument van Aarts dat 'verrecht sing' zou zorgen voor het stijgend aantal huwelijken, bestrijdt Cruysen. „Dat is on zin. Er is eerder sprake van een inhaalef fect: de mensen die na jaren samenwonen alsnog besluiten te gaan trouwen. Dat zelfde motief speelt ook een rol in het stij- ■gend aantal geboorten". Dat huwelijkspartners langer bij elkaar zouden blijven heeft volgens hem niet al leen te maken met het zakelijker worden van de relatie. Nee, hij denkt dat behalve fiscale redenen vooral de angst voor het al leen-zijn om de hoek komt kijken. We heb ben we nu zulke negatieve ervaringen op gedaan over het alleen-zijn, dat we ervoor 'waken in zo'n situatie terecht te komen. „Het perspectief voor een vrouw die wil scheiden is niet bepaald florissant", zegt Cruysen. Na reportages over bijstands moeders en alle problemen passen we er wel voor op om te scheiden. We zien het ook bij de buurvrouw die met twee kinde ren van de bijstand moet leven. Elk dub beltje wordt omgedraaid, een man in huis zorgt voor problemen met de Sociale Dienst en hoe moeilijk is het al niet om nieuwe relaties aan te knopen? Gezinssocioloog Aarts is het niet met hem eens. „Als je ziet hoeveel vrouwen ge bruik na 1965 gebruik hebben gemaakt van het fenomeen bijstandswetVoor veel vrouwen is het een goede oplossing, omdat het ze onafhankelijk maakt Informatie bij de Sociale Dienst moet uitsluitsel geven. Er zijn huwelijkspartners die gescheiden gaan leven voordat ze even tueel tot een officiële echtscheiding over gaan. Een soort proefperiode. Sommigen, meestal vrouwen moeten dan leven van een uitkering van de Sociale Dienst. Lopen die nu hard terug naar hun echtgenoot om dat ze die financiële perikelen beu zijn? „Nee", zeggen ze bij de Sociale Dienst in Breda. A. Emmen, chef van de juridische afdeling: „Integendeel, het gescheiden le ven neemt nog steeds toe. En in de meeste gevallen keren de vrouwen niet meer terug naar de echtgenoot en komt het tot een de finitieve scheiding. Nee, ik geloof er geen bal van dat die beperkte financiële moge- «t „Het besluit om te schelden valt misschien wat later, maar toch zal een keer het punt worden bereikt dat je zegt 'nu kan 't niet langer"'. lijkheden een belemmering zouden zijn voor een scheiding. Dat is echt niet de be langrijkste drijfveer". De meningen zijn dus verdeeld. Maar mis schien gaat bovenstaande vergelijking wel mank. Want je zou je kunnen afvragen hoeveel vrouwen sowieso al langer aarze len om te scheiden, die niet eens de proef op de som durven nemen. Wat gebeurt er binnenskamers? Daar hebben ook de des kundigen geen zicht op. Stel nu, laten we er toch van uitgaan, dat we er wel voor oppassen om alleen achter te blijven. En: „Als dat je voorland is, ga je nog meer je best doen om je huwe lijk te doen slagen. En daardoor hou je het weer wat langer vol". Dat vindt ook me vrouw I. Heijs. Zij is gespecialeerd maat schappelijk werkster bij het RIAGG in Breda. In haar werk krijgt zij dagelijks te maken met mensen die relatieproblemen hebben. Evenals CBS-man Cruysen noemt zij de financiële consequenties van een echt scheiding een belangrijk obstakel. De kor ting op de bijstand, maar ook de andere richtlijnen voor alimentatie. Het onder hands regelen van de alimentatie is verle den tijd. Stiekem extra geld bovenop J uitkering, vergeet het maar. Een ander aspect dat zij aansnijdt it verandering van het huwelijk in een ge waardige relatie. Het is heel gewoon i beide partners werken en dat ooi i vrouw haar vrijheid wil hebben. Goeie ij spraken maken, daar gaat het om. menieven is keihard onderhandelen", s Heijs. De problemen waarmee zij in bi werk te maken krijgt zijn die van mei1 die dat onderhandelen nog moeten li „Ze moeten leren dat als jij iets voor| ander doet, je er dan ook wat voor tl kunt vragen' Het aloude geven en nerf Of dat betere relaties zijn? Ze twijiéj „Laat ik het zo zeggen: als het dalend a tal scheidingen iets te maken zou het'l met betere relaties, dan zou die verbelffil kunnen liggen aan de verzakelijking I het huwelijk". I Toch moet de crisis een keer uitbrtil En als dat gebeurt is dat op het moisl dat die gelijkwaardigheid m het p- komt, meent Heijs. „Dat zie je als er bi deren komen. Een van de twee t voor thuisblijven en stoppen met werta Dat is dan vaak de vrouw, die dan alle'] heid die zij zich in de loop der jaren bi verworven, weer op moet geven. Datgi spanningen". Achteruitgang in de financiën. Dw| onderhandelen houden we het huwt wat langer vol. En dan is er nog iets: Hl wil het geen verrechtsing noemen, -1 een andere cultuur. „Je merkt het on| heen. Er wordt weer verloofd, meli erop en eraan. Ook bij de ouders meil een verandering. Er worden weer regeisf steld. Het kind moet weten waar bet U toe is. De behoefte aan veiligheid ensrf tuur. Dat geldt ook voor volwassenen' i „We hebben niet meer die romantische verwachting als we het huwelijk Instappen. Het Is niet allemaal rozegeur en maneschijn. Wie zijn ook beter voorbereid op het huwelijk.FOTO'S DE STEM/JOHAN VAN GURP Het huwelijk als zekerheid! Door Louis van de Geljn Grootvader Albert Heijn besefte rc eeuwwisseling al terdege het belar een goede bediening: „Vermijd bij h kopen te hoesten, te schrapen, te si en te spuwen", vermaande hij zijn neel in een schrift waarin hij neer 'wat iedere flinke winkelbediende hc weten'. „Vermijd ten strengste het nat van de vingertoppen met speeksel o inwikkelpapier af te scheuren", schri bert sr. verder en: „Blaast zakjes ni den mond open." Die opvoedende taak zet het mi ment van Ahold honderd jaar late steeds voort. Het geloof van kleinzot I bert inzake klantvriendelijk nering di samengevat in een vijf- artikelen t Credo. Hét voor een echte kruidenier afgezaagde 'klant-is-koning' ontl niet. De nadruk is niet toevallig weer komen te liggen op sfeer en service, gelopen jaren bevochten de Neder winkeliers in levensmiddelen elkaar met lage prijzen. Nadat in de naoo jaren al vele duizenden kleine winl hun deuren moesten sluiten, verover grootwinkelbedrijf opnieuw marktt op de zelfstandigen. De verhouding ongeveer zestig-veertig, het omgek van een jaar of tien geleden. Omdat i stedingen enkele jaren achtereen maar daalden, moest er wel kruide bloed vloeien. De zelfstandige winkeliers lijken i geruggesteund door actieve groothai bedrijven als Schuitema en Unigro, i dels het antwoord te hebben gevonde het punt van inkoop, distributie en ting benaderen deze organisaties int de schaalgrootte (en dus de kosten)1 grootgrutters. »De prijzen zijn laag, maar je kunt j< de prijs alleen niet meer onderschei beaamt A. Heijn. Na een periode van eentratie en onrust lijken de concurr van het grootwinkelbedrijf enigszin Ondanks de vele en intensieve verbou wingen (de hamer slagen dreven deuken in mijn ziel) wil ik weg uit mijn huis. Er ontbreekt nog veel aan. Gietij zeren hekwerk bijvoorbeeld om de honden op afstand te hou den die thans hun sierstukjes weven onder mijn brievenbus. Een wijnkelder. Een klein boomgaardje. Het naar de ster ren geheven deel van het dak ziet er slecht uit. Ik zat aan het maanland schap van het dak te denken toen mijn oog viel op een prot serige advertentie in de Inter national Herald Tribune, waarin precies werd aangebo den wat ik nodig meen te heb ben. CASTLE-PALACE FOR SALE stond er in schreeuwe rige lettertjes boven een tame lijk onoverzichtelijke hoop steen op een krap kiekje. Daar onder stond, opnieuw in letters met opgezwollen borst: SPE CIAL PLACE FOR A SPE CIAL PERSON. En de details: Twaalfde- eeuws Moors Kasteel-Paleis, 15 minuten van romantisch Gra nada, Spanje. Volledig geres taureerd tot weelderige woon- condities. GESCHIKT VOOR EEN PRINS! Zes slaapkamers plus accommodaties voor be dienden, vijf baden, diverse woonkamers en ontvangstsa lons. Zwembad, gymnastiek zaal, tennisbaan, centrale ver warming en klimaatbeheersing, satelliet schotel-antenne voor de ontvangst van 11 kanalen, 3 in de Verenigde Staten, 8 in Europa. Giant Zenith tv-cine- mascherm, heetwatersysteem op zonneenergie, telefoon, telex 7000 vierkante meter land, on der volledige landschapsarchi tectuur. Drie toegangen voor auto mobielen. Binnen de muren parkeerplaats voor ongeveer 20 auto's. Artesische bron, waaruit de tuinen kosteloos kunnen worden bevloeid. Volledig ge meubileerd met privé-collectie antiek van de eigenaar. HET ENIGE PRIVE-ALHAMBRA TER WERELD! Kan slechts op afspraak bezichtigd worden. Er stonden wat adressen en telexnummers bij, zodat het privé Alhambra of een Belfima SA te ZUnch details konden verschaffen aan geïnteresseer den zoals ik. Mogelijk stelde de eigenaar meer prijs op een keu rige bewoner dan op iemand met een grof karakter en veel geld. Met enig geluk zou ik op mijn huidige woning een be drag van een halve ton kunnen vrijmaken als aanbetaling. De rest zou ik, met het kas teel-paleis als onderpand, moe ten kunnen lenen. Details, zo als de waarde van de inhoud van de wijnkelders, zouden na der kunnen worden bezien. Ik zond, in het gevraagde Engels, het volgende telexbericht naar het kasteel: „In reference to ad vertisement castle-palace fit for a Prince, please quote asking- price." Aangezien de naamge ver van de kasteeltelex „Lord E" registreerde vond ik het ge wenst mijzelf Dagóbert Graaf van Velzen te noemen, of schoon mijn grafelijke connec ties nog niet helemaal water dicht zijn bewezen. Lord E is naar ik aanneem een sherrybaron en gelukkig niet een op zwart zaad zetelend neefje van ex-koning Zog. Er kwam een uitvoerige reactie uit Zürich van de hand van Frau Dr. Karin Brown von Helle- ring, omvattende het wat treu rige bericht dat de vraagprijs 2,5 miljoen dollar was (inclusief meubilair), maar dat eventuele koop ook ongemeubileerd mo gelijk was. Er is een uitgebreide bro chure onderweg met details. Toen in het kasteel onder de rook van Granada de telex be gon te ratelen zal de butler - - die wellicht wat dromerig in een clubje een panatela van Lord E zat te roken - ver schrikt zijn opgesprongen om te zien wie zijn nieuwe meester zal worden. Aha, Graaf Dagó bert, misschien wel uit het aloude geslacht der Merovin- gers, niet slecht.Hij heeft snel gehandeld en het gat dat hij met die sigaar in het persje voor de telex heeft i len we hem niet aanreken#! Inmiddels zit ik met eenjf bleem. Stel dat een laaf] van 4 miljoen guldes aanvaard, dat er voor de tieke inrichting 8 tos prijs in mindering kan WO» gebracht en dat de buit#] muren gelegen terreinen if opleveren. Dan moet ik 3 joen financieren. Alleen rente kost me dat lege i bra dan twee ton 's jaairf verhuur van kamers en de#J nisatie van zwemwedsl' kan vrucht afwerpen, nta»J butler zal ik moeten laten tl Ik vrees het ergste, ook ai»] rente fiscaal aftrekbaar. T bert blijft thuis. teÜf e*Pe<"W«F samen met de h- r> foor de winkel van Vroom tt,ZSrnn ,n de Amstefdamse Roi

de Stem | 1987 | | pagina 26