ED otheek. -Q ruttcnen Earner van Koophandel vreest wet 'geuroverlast' 0 Spijkerboer gaat naar Sliedrecht Sas krijgt vrouwelijke burgemeester Weerman Willy Rente theek lang kkenop. E4%. PROVINCIE: VOOR LANGER SEIZOEN EN ELK-WEER-VOORZIENINGEN 'Oeververbinding goed voor toerisme' Kent u de kortste weg naar buitenlandse stranden? MEVROUW VAN REST MET INGANG VAN 16 JUNI BENOEMD ioff Makelaars IfKtni'liifOTlBfl IUW /ERBRUIK ZATERDAG 23 ME11987 fELLICHT NIEUWE FIANCIËLE ADERLATING VOOR HET BEDRIJFSLEVEN' ilIDDELBURG - Het Zeeuwse provinciebestuur ril ruim een miljoen gulden stoppen in een toe- istisch-recreatief ontwikkelingsfonds. Met dat eld kan Zeeland het provinciaal beleidsplan oor recreatie en toerisme daadwerkelijk gaan jtvoeren. se Glashandel E GLASHANDEL er uw nieuwe OOSTBURG WAS ÉÉN GROOT FEEST 3 waardig gelegen eld - Zuid al. t voor showroom-, idere activiteiten. n 040-123525 Spanningen Milieu Energiek Jongen (15) bekent verkrachting J. VALLAEYS STELT VAST: Meer weten overVlaanderen-Bon. A63 ERING _iik van las uw UVV partner in transport I breda^^ personenwagens 076 - 653950 bedrijfswagens 076 - 877850 DE STEM VAN ZEELAND T27 (an onze verslaggever jXEL - Het bedrijfsleven in jeeuwsch- Vlaanderen komt na je invoering van de wet geluid hinder voor een nieuwe financiële aderlating te staan, als er ook nog wet op 'geuroverlast' wordt ingevoerd. In Den Haag bestaan plannen in die richting. De invoering van zo'n wet, die het be drijfsleven voor extra onkósten stelt, verzwakt de concurrentiepositie van het bedrijfsleven in Zeeuwsch-Vlaan deren in hoge mate, omdat men in het buitenland vaak met minder strenge milieu-eisen te maken heeft. Die vrees viel gisteren te beluiste ren tijdens een algemene vergadering van de Zeeuws-Vlaamse Kamer van Koophandel. „In dit speciale gebied, dat geldt trouwens ook voor de industrie in heel Nederland, kan men niet harder lopen dan het buitenland. Ruim zestig pro cent van wat hier gemaakt wordt, gaat naar het buitenland waar de concurrenten te maken hebben met andere maatstaven. Als men dit niet begrijpt, dan vermoordt men Zeeuwsch-Vlaanderen echt", zo zei voorzitter H. Kok gistermiddag naar aanleiding van een verslag over een informeel overleg tussen beide ka mers in Zeeland en de Milieu inspectie Zeeland. De keus is volgens hem tussen een schoon milieu en 'nog wat inkomen en welvaart'. „Daar komt het concreet op neer", aldus Kok, die de milieumensen verweet niet geleerd te hebben econo misch te denken. „En die grens ligt helaas bij de beleidsmakers". Miljoen in toerismefonds let streven naar een langer toeristenseizoen en het sti- uleren van elk-weer-voorzieningen zijn belangrijke ilstellingen uit het beleidsplan. 'erder zou er in Zeeland meer komende projecten helemaal ;ope logiesaccommodatie zelf. Het is nooit meer dan een F.J. Haarmanweg 34, 4538 AS TERNEUZEN. jvend inlichtingen betreffende Plaats loppe, postzegel is niet nodig, WB Terneuzen loeten komen en wil de pro- icie de toeristische organisa- promotie verder ontwik- len. Op dat gebied is trou- al het een en ander ge- lurd. Zowel de provinciale als het bureau toerisme recreatie op de griffie zijn al irsterkt en gestroomlijnd. ils bekend is verder een lantal 'speerpuntgebieden' snge wezen: Neeltje Jans, lissingen en Cadzand. Ook bij mvragen voor subsidies uit iet nieuwe fonds zullen zij mor in de rij staan. Het provinciebestuur betaalt igeen geval de in aanmerking aanvullende bijdrage. Met de instelling van het nieuwe subsidiepotje vervallen de bestaande fondsen voor toe ristische promotie en knelpun ten. Het geld wat daar nog in zat -68 mille - verdwijnt naar het nieuwe fonds, evenals een spaarpot van bijna zeven ton voor 'publieke infrastructuur toeristisch beleid'. Om aan het miljoen te geraken doet de pro vincie er dit jaar nog eens 2,5 ton bij. In 1988 en 1989 zal de bijdrage van het ministerie van economische zaken aan de toe ristische speerpunten eveneens naar het fonds worden overge heveld. (ADVERTENTIE) Alles voor de vereniging Handelshuis St.-Antonius Grensweg 18, Baarle-Nassau Tel. 04257-9264 of 9364 Van onze verslaggever iOSTBURG - Burgemees- ®C. Spijkerboer van Oost- ®g is per 16 juni benoemd burgemeester van Slie- recht. Hij is zeven en een jaar de eerste burger 'M de West-Zeeuws- laamse gemeente geweest. (tjn periode in Oostburg was groot feest", verklaarde ijkerboer (52) gisteren. „Zo- mijn verhouding met de ®eenteraad als met het col- te was zeer goed. De manier samenwerken alhier is bij- »der prettig. Als bestuurder (te je hier de ruimte en bij 11 meningsverschil corrigeert <n elkaar op een prettige ma- .ateurs oq >edri)fshuisvesting i - 5611 LE fingen door geheel Nederland Spijkerboer, lid van de 'dA, is opgegroeid in Oost- fourg. Voordat hij naar itburg kwam, was hij tien f burgemeester van Gieten Drente. Daarvoor ambte van de provincie Drente raadslid in Assen. „Een leerschool voor een toe- tög burgemeester", verklaarde regelmatig dat ben jaar in Oostburg zou (ven. Dat wilde hij ook, ™r de commissaris van de 'mngin C, Boertien, wees hem Vofig jaar op dat hij over (e jaar wel eens te oud zou Jjom nog in aanmerking te len voor een nieuwe post. fjrn die reden heb ik dan ook eerder gesolliciteerd", ver klaarde hij. Sliedrecht heeft 22.000 inwo ners, bijna 4000 meer dan Oost burg. „Ik zie de nieuwe post dan ook niet echt als een echte promotie. Ik wilde echter naar de Randstad omdat mijn vrouw daar haar werk heeft". Spijkerboer ziet zijn periode m Oostburg zakelijk als een suc ces. „We hebben de afgelopen jaren hier veel voor elkaar ge kregen. Met name op het ter rein van de recreatie". Hij doelt op de vele vakantiedorpen die langs de kust zijn verschenen, de reconstructie van Boulevard de Wielingen die bijna klaar is, en de binnendijkse duintjes bij Groede die ook bijna klaar zijn. „Het is prettig om te zien dat de plannen worden uitgevoerd". Loco-burgemeester J. Thomaes betreurt het vertrek van Spij kerboer. „Iedereen hier vindt het jammer. We hebben altijd heel prettig kunnen werken met hem. Hij is een goede voor zitter, zowel van de gemeente raad als van het college. Hij is hem altijd gelukt om de wet houders bij elkaar te houden, ondanks dat de spanningen soms wel eens hoog opliepen binnen het college". Met het vertrek van Spijker boer zijn er in West-Zeeuwsch- Vlaanderen twee burgemees tersposten vacant. In Sluis ver trok begin dit jaar J. Assel- bergs. Nog steeds is niet bekend wie hem opvolgt. De nieuwe Sasse burgemeester, me vrouw Van Rest: 'Het landelijk ka rakter rond Sas trekt me'. - FOTO DE JONG EN VAN ES Van onze verslaggevers SAS VAN GENT/MAASSLUIS - Sas van Gent heeft een nieuwe bur gemeester. Mevrouw ing. J.M.H.M. Van Rest uit Maassluis wordt met ingang van 16 juni benoemd. De nieuwe burgemeester volgt de in augustus van het vorig jaar overleden burgemeester W. Dusarduijn op. Mevrouw Van Rest, 52 jaar, is onge huwd en lid van het CDA. Sinds 1974 is zij lid van de gemeenteraad in Maas sluis. Zij is werkzaam in de journalis tiek, als hoofdredacteur van de vakbla den 'Tuinderij' en 'Volle Grond'. In een reactie zei mevrouw Van Rest gisteren dat ze de benoeming wel had verwacht. „Na het gesprek dat ik op 7 mei had met minister Van Dijk (van Binnenlandse Zaken) leken mijn kansen goed. Het wachten was toen op een tele foontje, want er kan natuurlijk altijd iets tussen komen." De contacten met de vertrouwenscommissie uit Sas van Gent had ze 'bijzonder prettig gevonden', zei ze. Sas van Gent kent ze van een enkel be zoek. Ze ziet wel overeenkomsten met Maassluis: „Ook hier is er een vaarver- binding en zijn er havenfaciliteiten. Aan de 'overkant' is er een belangrijk brok petro-chemische industrie met mi lieuproblemen zoals geluidhinder en dergelijke. Die zullen in Sas van Gent ook spelen. Maar voor de rest is het een heel andere streek. Het landelijk karak ter rond Sas trekt me door mijn agrari sche belangstelling erg aan." Van oor sprong botanisch analyste, later tuin- bouw-praktijkleraar, deed ze de prak tijkstudie HTS-tuinbouw. Naast haar werkzaamheden vervult Van Rest verscheidene bestuursfunc ties. Zij is lid van de Raad van Toezicht van de Rabobank De Maaslanden, be stuurslid van de vereniging Vrienden van het Gemeentemuseum in Maassluis en van de plaatselijke Historische Ver eniging. Mevrouw Van Rest werd in 1963 lid van de Katholieke Volkspartij (KVP). In de periode 1968-1980 was zij provinciaal en landelijk bestuurslid van de organi satie van vrouwen van de KVP. Zij was lid van de partijraad van 1969 tot 1977. Gedurende tien jaar was zij lid van de het bestuur van de Vereniging tegen Milieubederf in en om het Nieuwe Wa terweggebied, 'één van de oudste mi lieuclubs in Nederland." In Sas van Gent varieerden de reac ties gisteren van afwachtend tot 'ontzet tend blij'. Loco-burgemeester J. Plat- schorre (PvdA): „Het is haar eerste post, een nieuwe ervaring op bestuurlijk ge bied. Het is dus afwachten". Hij zei ech ter te verwachten dat ze gezien haar be roep voldoende kwaliteiten zal hebben om vorm te geven aan de leidingge vende functie. „In ieder geval hebben we weer een burgemeester", aldus Plat- schorre. Dat geluid viel ook te beluisteren bij de voorzitters van de Sasse raadsfracties. C. Barbé (WD): „Het is bijzonder pret tig voor ons en voor de gemeenschap. De bestuurlijkheid van Sas van Gent was met twee mensen in het college nu, te genover vier vorig jaar, niet optimaal. Wij zijn vereerd met deze benoeming." Voorzitter van de vertrouwenscom missie die het 'profiel' van de nieuwe burgemeester schetste, L. van Waes (CDA), toonde zich 'bijzonder blij' met deze CDA-burgemeester. „Ook omdat onze vorige burgemeester van het CDA was. Deze benoeming zal de bestuurs kracht ten goede komen." A. de Wolde (PvdA) omschreef de nieuwe burgemeester als een 'energieke persoonlijkheid' die door haar inzet en contactuele eigenschappen Sas zal kun nen uitdragen. „We zijn zeer met deze burgemeester ingenomen. Ze was ook de keuze van de vertrouwenscommissie en het stemt tot tevredenheid dat die is op gevolgd", aldus De Wolde. Met betrekking tot geluiden die wel eens zijn gehoord, als zou er een 'ruil' plaatsvinden (Terneuzen een CDA-bur gemeester, Sas een PvdA-burgemees- ter) zei hij dat Terneuzen „toch in een andere categorie moet worden gezien. Natuurlijk hadden we best een PvdA'er willen hebben, maar met deze burge meester zijn we ook tevreden." Ook loco-burgemeester Platschorre had de benoeming van iemand uit CDA-krin- gen verwacht: „Sas is confessioneel ge tint qua geloofsachtergrond. Als je reëel en nuchter denkt ligt deze benoeming in de lijn der verwachting." Het is afgelopen met het koude weer in mei. Vanaf vandaag krijgt ons weer eindelijk een geheel ander karakter. Het wordt droger, zonniger en vooral warmer. Vandaag loopt de thermometer al op naar 20 graden en morgen zelfs naar 22 graden. De verklaring: een hogedrukgebeid dat in wezen dagen lang verantwoordelijk was voor het koude en zeer onstabiele weer, is langzaam opgeschoven naar onze stre ken en heeft die nu bereikt. Dat betekende dat de wind naar het noord-oosten draaide en vooral drogere en warmere lucht aanvoert. Gisteren was die verandering al merkbaar.Voor het eerst stegen de thermometers boven de 12 graden, nam de buien activiteit af en bleef daardoor de zon wat langer schijnen. Gisteravond passeerde nog een kleine storing, maar dat al les is nu voorbij. Ook voor de komende dagen blijft het zo mers weer, want daar kunnen we wel van spreken sinds de slechtweer-dagen van de afgelopen weken. Morgen stijgen de temperaturen nog meer, omdat de wind steeds meer naar het oosten draait. Woensdag was zelfs voor de tijd van het jaar afschuwelijk koud. De statistieken laten zien dat het sinds 1936 niet zo koud was in mei. De luchtvaart-radio meldde afgelopen da gen dat het op 1500 meter hoogte 2 graden vroor en op 5000 meter de temperatuur was gedaald tot 30 graden onder nul. Op de begane grond hebben we dat goed gemerkt. Deze ont wikkeling heeft mij even doen twijfelen aan de weersverbe- tering. Er dreigde boven onze streken een grote hoeveelheid koude lucht, een zogenaamde koude put, te blijven liggen. Onder invloed van het hogedrukgebeid is die lucht echter langzaam verdreven. Misschien wel interessant om u te beschrijven hoe slecht de al eerder genoemde maand mei in 1936 was. Vooral Noord- Nederland maakte zeer slecht weer mee. Op Vlieland en in Noordwest-Friesland sneeuwde het behoorlijk. Op sommige plaatsen viel tien centimeter sneeuw en de kalender gaf toen 14 mei aan. In een landbouwblad staat te lezen dat het zo hard sneeuwde dat de wintertarwe schade opliep. De koeien en toen nog vele paarden moesten snel uit de wei ge haald worden. Ik vertel u dat, omdat de zomer van 1936 als zeer mooi en warm omschreven wordt. Het komt inderdaad meer voor dat een minder fraaie maand mei de voorbode is van een mooie zomer. Als dat ook in 1987 het geval is, dan is het leed van deze maand snel vergeten. De weerspreuken wijzen daar ook enigzins op: 'Het is een wenk, eigenlijk al lang verjaard, het vriest in mei even vaak als in maart.' 'Een koude mei, een gouden mei.' 'Is mei nat, dan volgt in juni een zonnig en droog pad.' Van onze correspondent MIDDELBURG - Een 15-jarige Middelburgse jongen is donderdagavond aangehouden op verdenking van ver krachting van een vrouw van middelbare leeftijd. De jongen heeft bekend en wordt maandag voorgeleid voor de of ficier van justitie in zijn woonplaats. De verkrachting van de vrouw vond plaats in de namiddag van donderdag in het park To renvliet. Naar aanleiding van het signalement dat de vrouw kon geven en de in zijn bezit zijnde fiets kon de politie overgaan tot arrestatie. Van onze verslaggever GENT - De Westerschelde Oeververbinding (WOV) is bijna overal goed voor. Dat bleek donderdag nog maar eens bij de presentatie in Gent van het toeristische uit wisselingsprogramma dat Zeeland en Oost-Vlaanderen hebben opgezet. De brug/tunnel brengt ook de toeristische attracties van deze provincies dichter bij elkaar; en dat komt de uitwisseling ten goede, stelde de Oost-Vlaamse gedeputeerde J. Vallaeys vast, met zijn Zeeuwse collega J. Ventevogel als glimmend toe hoorder. De uitwisseling biedt Zeeu wen, Oost-Vlamingen en toe risten in deze provincies een aantal speciaal uitgestippelde dagtochten en korte vakanties. Tot nu toe, merkte Vallaeys op, is de toeristische uitwisseling veel te eenzijdig. Zeeuwse toe risten kijken nauwelijks ver der dan Gent en de Vlamingen kennen in Zeeland alleen het water, de mosselen en de markten. „En beiden hebben meer te bieden," aldus de provinciebe stuurder, die de kenmerken en attracties van Oost-Vlaande ren kleurrijk de revue liet pas seren. De provincie kent een vlak krekengebied in het noor den, het stroomgebied van Schelde, Durme en Dender in het oosten, de Vlaamse Arden nen in het zuiden en Leie en Bloemens treek in het centrum, waar Gent uiteraard de cul tuur-historische attractie bij uitstek blijft. Ook steden als Oudenaarde, Aalst en Dendermonde mogen volgens Vallaeys echter gezien worden, en Deinze heeft 'de pa rel onder de musea' binnen haar muren. Op een aansteke lijke manier bezong Vallaeys de gastronomische kwaliteiten van Oost-Vlaanderen. Paling, konijn en "waterzooi' stonden in zijn top-vijf. Het laatste ge recht prijkte tijdens de excur sie dan ook op het menu. De arrangementen en dag tochten die beide provincies nu in elkaar hebben gedraaid, verdienen volgens Vallaeys nog uitbreiding. Hij dacht on der meer aan thema-arrange menten, een dagje kunst bij voorbeeld. De Zeeuwse gede puteerde Ventevogel, die eer der deze week een gezelschap Vlamingen door zijn provincie leidde, onderstreepte de woor den van zijn collega. „Ons toeristisch produkt moet beter worden, breder vooral," zei hij, doelend op de eenzijdige trekpleister die het strand vormt. „Dit programma is leuk voor de Zeeuwen, maar nog belangrijker voor de vijf tien miljoen toeristen die ieder jaar naar Zeeland komen." De excursie door Oost- Vlaanderen leidde donderdag alvast langs enkele juweeltjes: de kunstenaarskolonie St. Mar tens La tem - met een fraai mu seum-, een ambachtelijke je never-stokerij, waar men de borrel kraak en smaak geeft, en, in de St-Baafs in Gent, als uitsmijter het schitterende 'Lam Gods', een schilderij dat de gebroeders Van Eyck in 1432 voltooidea (ADVERTENTIE) inuten van centrum Brei r,s, 3 badkamers, monumen srst luxe hondenkennels, ee srlichting, van 80x20 m0le n overleg, f 750.000.- kiL Buitenlandse stranden vindt u heel dichtbij: in Vlaanderen. Brede stranden met 'n aparte, gezellige sfeer. Ook voor kinderen, want er wordt van alles voor ze georganiseerd. En dan zijn er natuurlijk ook nog de autovrije boulevards, de gezellige hotels en cafeetjes, de eigen tijdse disco's en befaamde casino's. Met volop Vlaamse gastvrijheid voor vriendenprijzen. De klinkende namen van bad plaatsen als Knokke, Blankenberge en Oostende staan garant voor een vakantie boordevol aktiviteiten voor het hele gezin. Maar ook plaatsen als De Panne, Koksijde, Middelkerke en Oostduin- kerke maken uw verblijf in hotel, bungalow, appartement of tent tot een waar genoegen. Wilt u ook meer weten over de vele mogelijkheden om uw zomerva kantie door te brengen aan de Vlaamse kust? Stuur dan vandaag nog de bon op of informeer bij uw reisbureau. Stuurt u mij zo snel mogelijk uw informatie-pakket over strandvakanties aan de Vlaamse kust. Naam: Adres Postcode: Plaats In gefrankeerde envelop opsturen naar het Belgisch Verkeersbureau, Herengracht 435, 1017 BR Amsterdam.

de Stem | 1987 | | pagina 17