Forse straffen voor rijders onder invloed Ziekte van Pfeiffer slaat toe in Terneuzen JIRECTIE ZIEKENHUISGROEP REAGEERT GERESERVEERD Pakkans groter door nieuwe alcoholtester jm! III Oostburgse kleuters -ri allemaal naar school RK Kerk Sas van Gent ontdaan van torenhaan Bonden vleugellam bij de CPC in Sas IHATSU Voor tafels in gezellig familieverband Mtfyef TT 'KUSZIEKTE' KOMT STEEDS VAKER VOOR ONDER SCHOLIEREN ÏRNEUZEN - Dow Chemical Nederland, dit far een kwart eeuw gevestigd in Terneuzen, wil [gelegenheid van dit jubileum de Ziekenhuis- ep Zeeuwsch-Vlaanderen een nier-dialyse- Iparaat schenken. traatsebaan 50,tel| jfW.Oomen, tohuis Dongen, hAL, King Cars B.V.,1 E, Garage De Paepl EN, Garage Du Pont] -81000. E VAN UITGEVERSj N EN I (A.U.D.E.T.) iM-topman: lestiging in voorlopig liet verkopen li ontvangen er de komende pi nog bieten en daar blijft (kleine staf zitten. Wij wil- pet complex aan één gega- p verkopen en niet aan pere", aldus de CSM-top- gisteren tegenover De ^rieden Administratiekantoor de Nederlandse iietbank N.V. achtoffi er Haken en ogen Veel vragen J. van der Walle politiecommandant 18.- Astburg - De vier-, vijf- en zesjarige kinderen j® gemeente Oostburg kunnen het komende jaar volledig naar school. Zowel het gemeente- als de besturen van de bijzondere scholen Jten besloten om de groepen voor de onderbouw v®groten. RIJKSPOLITIE KRIJGT BESCHIKKING OVER TWINTIG APPARATEN Bloedproef gaat er uit CNV: MISBRUIK GEMAAKT Zelf uitmaken Geslaagd HOOGSTE PROMILLAGE 2.69 IER 15 GEWORDEN. OOK 01 t de Charade veel hieuw: eujke achterwielophan 7ielba5i5 hebbeh hetcok g aahziehujk verbeterd de Charade u de keuze ur - eh 2 die5elm0t0reh. ij oh5 5hel eeh5 te KOHEI khaf5te auto vam zy \ihat5U Charade. Ih 3-, 5 iUTOMAAT. vahaf 15.399,- Spedaltteltenrcstaurant Oosttfboutieweg - Teteringen - 076-713381 DE STEM VANZEELAND T27 n onze verslaggever EUZEN - Op de mts/ Lo in Terneuzen komen s meer gevallen van de van Pfeiffer voor. it heeft directeur M. Liwdorp gisteren beves- jgens hem is de toestand jet alarmerend'. „Maar de e steekt hier regelmatig de j op. We hebben nu weer en- je gevallen Ik heb de indruk ft de ziekte ook op andere (uien steeds meer voorkomt Het is opvallend dat het aantal ziektegevallen ieder jaar groter wordt", zegt hij. Er is door de directie van de mts/meao nog geen contact ge zocht met de Districts Gezond heids Dienst (DGD) of de In spectie voor de Volksgezond heid in Middelburg. „Maar als er ook in de toekomst steeds meer gevallen van de ziekte op school opduiken, moet er een onderzoek komen naar de pre cieze oorzaak", vindt Nieuw- dorp. De voorlichter van de DGD, R. Bakker, zegt dat er voor de Ziekte van Pfeiffer geen mel dingsplicht bestaat Bovendien heeft niet iedereen in dezelfde mate last van de symptomen van de virusziekte: onder an dere zwellingen van de lym feklieren in oksel en lies en vermoeidheid. Bakker: „Er lopen genoeg mensen rond die wel besmet zijn met het virus maar er niet zo veel last van hebben dat ze naar de dokter gaan. Daarom is het erg moeilijk vast te stellen hoeveel mensen er precies aan de ziekte lijden. Omdat er geen meldingsplicht bestaat, zouden we alles moeten gaan uitzoe ken". Bakker zegt verder dat de Ziekte van Pfeiffer op scholen wel vaker de kop op steekt „Ja, de ziekte staat bekend als de 'kissing disease', de kusziekte. Het virus kan via zoenen op een ander overgaan. Bij scho lieren komt dat natuurlijk wei eens voor". Schooldirecteur Nieuwdorp wijt de 'opkomst' van de kus ziekte onder andere aan de te levisie. „Jongeren kijken te genwoordig steeds later naar de tv. Ze komen daardoor nachtrust tekort en vermoeid heid kan een van de oorzaken zijn". „Onzin", reageert Bakker. „Vermoeidheid is geen oorzaak, maar alleen een symptoom". ow schenkt nierspoeier In onze verslaggever |ti dit vernuftige instrument kunnen nier-patiënten eld' worden. Tot nu toe bestaat deze gelegenheid in Mand alleen in het streekziekenhuis in Goes. lij hebben ons voornemen |nbaar gemaakt en wachten i de reactie van het zie lmis", aldus Dow-woord- der Evert van Wijk. „Een iraat schenken is één ding, [exploitatie ervan door het Venhuis een ander. Daar zit- enties aan. Er moe- Iveel hobbels genomen wor- p voor het apparaat er staat wij willen de Zeeuws gemeenschap graag dergelijke voorziening .gen besluit van de Algemeni ndeelhouders d.d. 20 mei stelling van het divide® 186 wordt door ondergeti t aan toonder van gewonf joekjaar 1986 7,50 pei 10,- betaalbaar gesteld. sdag 2 juni wordt aldus bi| idietbank N.V. en de Am- Bank N.V. te Amsterdam, inhage en Nijmegen tegenj endbewijs nr. 10 een ba- contanten per certifies» erminderd met 25% divi- itaald. certificaten waarvoor eer ld in artikel 5 lid 2 van dministratie (een zgn. CF takt lonze verslaggever liRINCHEM - Volgens ir. [van Loon, voorzitter van Iconcerndirectie van CSM pntrale Suiker Maat- appij), is verkoop van CSM-fabriekscomplex jSas van Gent voorlopig laan de orde. ir. Van Loon is er 'tgeruchten ten spijt - geen ke van dat er al een koper ta panden in Sas van Gent hjn. als bekend is de suiker- 'erking in het CSM-bedrijf van Gent inmiddels al zaf het dividend, onder m- lividendbelasting, op 2 jun g worden gesteld door tus- swaarder bij welke het divi |n„j:Ja rtiticaten op 20 mei 1987 n ^njdlllg 11987 fabrikantvan] lederen kled» L B gaat wertiuW1 "onze correspondent ®KENS - Op 20 mei is in Academisch Ziekenhuis te tge de 20-jarige Belgische fcuw L. G. J. Michiels uit Utert (B.) overleden, k was op 12 mei 1987 als in- 'c van een personenauto ken bij een aanrijding 'J® vrachtauto op de krui- jouitenlust te Breskens. andere inzittenden van Personenauto worden nog met ernstige verwondin- verpleegd in eerder ge- ziekenhuis. Directeur patiëntenzorg van de ziekenhuisgroep B. van Ouden- niel is verwonderd over het aanbod van Dow. „In de medi sche stafvergadering is dit door een staflid wel eens naar voren gebracht. Een officieel aanbod van de Dow-directie is echter niet bij ons terechtgekomen. Als directeur heb ik alleen maar wat geruchten gehoord. Ik heb dat geprobeerd te checken via de bedrijfsgenees kundige dienst van Dow, maar ik zit nog op antwoord te wach ten". Van Oudenniel, die zegt in eer ste instantie 'gereserveerd' op de geruchten te hebben gerea geerd, erkent dat er veel haken en ogen zitten aan het in huis halen van deze aangeboden ap paratuur. „Het is een zoge naamd artikel 18-apparaat, wat wil zeggen dat daarvoor door de staatssecretaris een vergunning voor moet worden afgegeven. En Zeeland beschikt alleen over een vergunning voor dergelijke apparatuur in Goes. Daar zit de dialyse-func tie." Een dergelijk aanbod roept volgens de ziekenhuisdirecteur een stortvloed aan vragen op, die niet een, twee, drie te be antwoorden zijn. „Afgezien van het verkrijgen van een vergunning moet een derge lijke nieuwe behandelingsmo gelijkheid worden afgewogen tegen andere prioriteiten die wij hebben," zegt Van Ouden niel. Nier-dialyse is voor Dow Chemical geen vreemd begrip. Sinds jaar en dag worden kunstnieren geproduceerd door CD Medical in de USA, een volle 'dochter' van het chemie- SAS VAN GENT - J. van der Walle (45) uit Philippine is be noemd tot groepscommandant van de Rijkspolitie groep Mid- den-Zeeuwsch-Vlaanderea Zijn benoeming gaat met te rugwerkende kracht in per 1 januari 1987. Tot nu toe was Van der Walle waarnemend groeps commandant van deze nieuwe groep. Vóór de samenvoeging van de groepen Axel en Sas van Gent was hij groepscomman dant in Sas van Gent. alles l 9.- 9 8.- Groene Woud 1 Tel. 01652-3308 Dagelijks geopen» Vrijdag koopavo» ^willen niet dat de kinderen korter naar school «n. Het vergroten van de klassen betekent wel, al- de besturen, 'dat zoiets ten koste gaat van de "Rliteit van het onderwijs'. OudenW9 Dit kan onvoorzichtige rijders/drinkers binnenkort te wachten staan: blazen op de alcotest - fotos m stem corj.de boes Van onze verslaggever SAS VAN GENT - De Rijkspolitie in Zeeland heeft gisteren dertig nieuwe alcoholtesters in gebruik genomen. Twaalf daarvan zullen worden gebruikt in Zeeuwsch- Vlaanderen. De alcoholtester, kortweg 'al cotest', komt in de plaats van het oude blaaspijpje. Het ap paraat vervangt de bloed proef niet, het blijft een se lectiemiddel. Persvoorlichter Ton Mul ler: „Het blaaspijpje was niet slecht, maar toch minder be trouwbaar dan deze alcotest. Die geeft een veel betere in dicatie van het alcoholper centage". Volgens opper wachtmeester P. de Groene is de mogelijke afwijking slechts ééntiende per promil le. De Groene: „Daardoor wordt de pakkans veel gro ter. De alcotest kan bijdragen tot het terugdringen van het aantal dodelijke ongevallen door alcoholgebruik." Het apparaat is voorzien van wegwerp-mondstukken. Daarin moet gedurende on geveer zes seconden ononder broken worden geblazen. Sjoemelen is er niet bij, want als de adem wordt onderbro ken geeft de alcotest dat on middellijk aan en moet op nieuw worden geblazen. De vrij korte blaastijd en de SAS VAN GENT - De kans is groot dat evenals het blaaspijpje ook de bloed proef binnenkort tot de verleden tijd behoort In plaats van de bloedproef wordt het exacte alcohol met een paraat ap- Dat zei persvoorlichter Ton Muller gisteren bij de pre sentatie van de 'alcotester' in Sas van Gent. De Rijkspolitie in Zee land overweegt tegen het eind van het jaar één of meer van dergelijke appa raten aan te schaffen. Dat brengt overigens een be hoorlijke investering met zich mee: ze kosten onge veer twintigduizend gulden Landelijk worden mo menteel drie verschillende merken van dit soort appa ratuur uitgetest Afge wacht wordt nu welke re sultaten dat oplevert Het ademanalyse apparaat geldt nu nog niet als wettig bewijsmiddel. Muller zei te AlcotMt* 7310 4 Dit apparaat moet je niet te vaak van dichtbij zien. verwachten dat dat per 1 oktober wel het geval zal zsjn* breedte van het mondstuk maken het overigens voor astma-patiënten een stuk ge makkelijker om de test te on dergaan. „Het blaaspijpje zorgde wat dat betreft nog wel eens voor problemen. Nu kan iedereen de test doen", aldus De Groene. Het alcoholpercentage dat een weggebruiker in zijn bloed heeft, wordt elektro nisch aangegeven door ver schillende kleuren. Groen be tekent een percentage van 0,0 tot 0,49 promille. Dan is er niks aan de hand. De vol gende fase, de waarschu wingsfase, ligt tussen 0,5 en 0, 79 promille en wordt aange geven door een geel lampje. In dat geval wordt een rijver bod van drie uur opgelegd. Zit men tussen de 0,8 en 1,8 promille, dan gaat er een rood lampje branden. In dat geval gaat de politie over tot het afnemen van een bloed proef. Als het percentage nóg hoger is, tussen de 1,8 en 3 promille, branden zowel het gele als het rode lampje. Wie dat presteert zit dus goed fout. De alcotest is een vrij ge voelig apparaat. Het moet wekelijks worden geijkt. In Zeeuwsch-Vlaanderen ge beurt dat op het politiebu reau in Sas van Gent De ap paraten kosten rond de twee duizend gulden, exclusief on derhoud, vloeistof en ijkings- apparatuur. Overigens zijn nog niet alle patrouillewa gens voorzien van een alco test. In sommige blijft het blaaspijpje voorlopig nog even gehandhaafd. SAS VAN GENT - De to renspits en -haan van de RK kerk in Sas van Gent wordt zaterdagmorgen om tien uur naar beneden ge haald. De torenspits moet de komende weken een grondige opknap beurt ondergaan. Bovendien worden leidekkerswerkzaam heden aan de toren uitgevoerd. De operatie start zaterdag morgen om 8 uur wanneer kr- aanbedrijf Van Seumeren uit Gent met behulp van twee an dere kranen een negentig me ter hoge kraan gaat opbouwen om de spits van de toren te lichten. Deze bevindt zich op 56 meter hoogte. Het totale karwei is in handen van drie bedrijven die tekenen voor licht, restau ratie en schilderwerk. Om een en ander in goede banen te leiden, worden de Zusterstraat en de Markt tijde lijk voor het verkeer afgeslo ten. Alleen voetgangers hebben toegang tot dit gebied. Volgens pastor M. Erpelinck is met het eigenlijke lichten van de torenspits ruim een uur gemoeid. De RK parochie heeft weken terug een actie gestart waarbij het publiek de hoogte van de spits kon raden. Deze actie gaat door tot op het mo ment dat de torenspits op de begane grond is. Deze wordt dan pas opgemeten. Het totale karwei kost 18.000. De uiteindleijke prijs zal echter lager komen te lig gen door de opbrengst van de acties en de goodwill van de be drijven die de spits lichten en restaureren. VRIJDAG 22 ME11987 Van onze verslaggever SAS VAN GENT - De vakbonden verloren bij verkiezingen voor de ondernemingsraad van de CPC in Sas van Gent op 12 en 13 mei hun vroegere meerder heid. CNV-districts be stuurder S. Jorritsma vindt 'dat er misbruik is gemaakt van de si tuatie'. Bij de verkiezingen vo rige week ging het in feite slechts om vijf zetels die door vakbondmensen mo gen worden bezet. De overige zes zijn bezet door niet-CAO personeel. Vroeger zaten er acht vakbondmensen in de OR, tegen slechts drie van het niet-CAO personeel. Door ruzies vertrokken er de afgelopen jaren veel OR-leden. Er kwam een interim-OR, die het reglement wijzigde in het voordeel van het niet- CAO personeel. Er waren voor hen vorige week zes plaatsen in de OR gere serveerd. Omdat er slechts zes kandidaten waren, waren er geen verkiezingen nodig voor die zes plaatsen. Bij de vakbondsleden ging het er slechts om wie er van de zes kandidaten zou afvallen. De opkomst was erg laag: slechts zes tig van de 176 stemge rechtigden brachten hun stem uit Zij kozen voor één CNV'er en drie FNV'ers. Jorritsma vindt dat er onjuist is gehandeld en dat de interimraad 'niet heeft gefunctioneerd'. De vier mensen die overble ven in de OR hebben vol gens hem misbruik ge maakt van het wegvallen van de vakbondsmeer derheid. „Bovendien heeft de vakbeweging bezwaar tegen onderscheid maken tussen werknemers en werknemers. Je moet niet van tevoren stellen dat een bepaalde verhouding tussen georganiseerden en niet-georganiseerden ook in de OR tot uitdruk king moet komen. Dat moeten de mensen die hun stem uitbrengen zelf maar uitmaken", zegt hij De geringe belangstelling voor de verkiezingen wijt hij aan de periode waarin de OR het werk niet goed kon doen „De organisa tiegraad is weieens hoger geweest", geeft hij boven dien toe, „maar er zijn overal minder vakbonds leden in de bedrijven. Ik durf zelfs te stellen dat de CPC gunstig afsteekt te gen het gemiddelde". Hij ontkent dat de verzwak king van de bonden in de OR te maken heeft met de onmacht die zij vertoon den bij de reeks van ont slagen van de afgelopen jaren. De directie is tevreden met de afloop van de ver kiezingen. „We zijn blij dat de OR nu eindelijk weer compleet is. Want de raad is binnen ons bedrijf toch een belangrijk or gaan", stelt directielid J. Kwint. Hij ontkent dat er vuil spel is gespeeld. „De OR heeft dat zelf zo afge sproken. Ze vond dat de samenstelling een afspie geling moet zijn van de verhoudingen binnen de CPC. Volgens mij is ze daar goed in geslaagd". Van onze correspondente MIDDELBURG - 'Veel ge dronken' had de 37-jarige Oostburger R. O. op het fa miliefeestje op 18 januari. Hoeveel precies kon de man zich niet meer herinneren en dat was voor de politie rechter donderdag tijdens de zitting in Middelburg niet verwonderlijk, want de bloedproef die O. onderging nadat hij rond half twee die nacht werd aangehouden, toonde een alcoholpromil lage aan van 2.69. „Een normale drinker zou bij zo'n promillage niet eens meer de sleutel in het contact hebben kunnen krijgen", aldus officier van justitie mr. Beaumont Maar aan O. was nauwelijks iets te merken. Wel vergat hij die nacht zijn grote lichten te ontsteken en voerde hij stadslicht, reden waarom hij werd aangehou den. O. werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van vijf weken, waarvan drie weken voorwaardelijk, plus een rij ontzegging van achttien maan den. 'Waarschijnlijk een black out', zo verklaarde de 51-jarige P. V. uit Breskens de gebeurte nissen op 18 december. Een te gemoet komende politieauto moest om half zeven die avond voor V. uitwijken omdat hij telkens op de linker weghelft kwam. De politiemannen keer den hun voertuig en zetten de achtervolging in. Op de herhaalde stoptekens reageerde de man eindelijk, maar toen de verbalisanten na derbij kwamen gaf V. plotse ling gas om even verder dwars door een afrastering een tuin in te rijden. V. bekende rond het middaguur een flesje bier ge dronken te hebben, maar daar naast ook nog medicijnen. Het gerechtelijk laborato rium kwam tot de conclusie dat zelfs die combinatie een derge lijk gedrag vele uren later niet verklaarde. „Er zal dan ook wel meer alcohol in het spel zijn ge weest", zo veronderstelde de politierechter donderdag. In ieder geval zagen de ver balisanten in de toestand van V. aanleiding af te zien van de gebruikelijke bloedproefproce dure en voor het rijden onder invloed zonder meer werd V. tenslotte veroordeeld tot een boete van 1000 gulden, een rij ontzegging voor de duur van negen maanden plus een voor waardelijke gevangenisstraf van twee weken. Omdat hij 'bang was voor prikken' weigerde de 20-jarige Vlissinger P. K in de nacht van 17 op 18 oktober de bloedproef toen hij rond kwart over drie werd aangehouden nadat hij tegen een geparkeerde auto was gebotst. Ondanks het ver weer dat hij nauwelijks iets had gedronken, constateerden de verbalisanten dat de auto mobilist 'lallend' sprak. K. werd veroordeeld tot een boete van 750 gulden, negen maanden niet rijden en een voorwaarde lijke gevangenisstraf van twee weken. De 31-jarige Axelaar H. de C. was op 15 november in Sluis in botsing gekomen met de auto van een mede-weggebruiker, waarna hij was doorgereden. Vijf minuten later knalde hij tegen een boom, waarna hij met een zware hersenschud ding moest worden opgenomen in het ziekenhuis. Van de ge beurtenissen herinnerde de Axelaar zich dan ook helemaal niets meer. Ook wist hij niet meer dat hij in het ziekenhuis de bloedproef had geweigerd, zoals door een verbalisant was opgetekend. Zijn raadsman mr. Den Hollander trok deze for mele 'weigering' dan ook in twijfel: „Mijn cliënt was be hoorlijk in de war en had bo vendien injecties gekregen die wellicht van invloed zijn ge weest op het normale denken van De C.", zo betoogde de raadsman Officier van justitie mr. Beaumont had even tevo ren een boete geëist van 1800 gulden, een rijontzegging van negen maanden en een voor waardelijke gevangenisstraf van twee maanden Politie rechter mr. Nomes besloot de zaak aan te houden om de raadsman in de gelegenheid te stellen uit te zoeken of De C. na de injecties voldoende bij zijn positieven was geweest om de bloedproef bewust te kunnen weigeren

de Stem | 1987 | | pagina 9