Morres Hulst breidt opnieuw uit De Vries sprak voor zijn beurt Winst Pechiney van 23 miljoen ■N RIJPLEZH IRIEHONDERD MENSEN BETROKKEN BIJ TEST ALARMREGELING De rondleiding ging gewoon door Niets bekend van parkeerrekeningen Modernste ambulance _st - Het meubelbe- Morres in Hulst gaat "meuw uitbreiden. Nog dit |aar wil het bedrijf op het Len complex aan de in- jstrieweg een modern ge- haniseerd magazijn «zetten. Het gaat om een uitbreiding van vijf tot zes duizend vierkante meter. MILJOENENINVESTERING VOOR GEMECHANISEERD MAGAZIJN AANS GE VAN HIEL donkere wolken Teken aan de wand I' Onderdeel van de oefening: brandweerlieden worden onderzocht op de aanwezigheid "on radio-activiteit. "otoanp Hard werken FRACTIEVOORZITTER PVDA: BORSSELE/MIDDELBURG - Voor het eerst sinds drie jaar is gisteren de alarmregeling voor de kerncentrale in Borssele uitvoerig getest. Aan de volgens Borseles burgemeester G. van den Heuvel geslaagde rampoefening namen zo'n driehonderd vertegenwoordigers van zowat alle betrokken instanties deel. Theorie Radio Landelijk Telefoonboek Symposium in Terneuzen over vuile Schelde DONDERDAG 21 ME11987 GAK-DIRECTEUR GOES: Drie dagen Voorschotten Geen probleem UflG.HflCHT. k lUEEKEKO SERVICE Gemarineerde varkens- frikandeau met pinda- j saus naar^j Oosters tem recept, Zónder 74 enig I|| conser- yw verings-r-7. middel: M. extra lekker \|L natuurlijk Ir* gerechten/tilburg puur natuurt brabants lekke Alle autoruiten Glas In rubber op maat Gelaagd en gehard Aluminium schuiframen Zonnedaken J. VmuhtI». 198 Boosanilsil 01650 68811 DE STEM VAN ZEELAND |yafl onze verslaggever uitbreiding betekent geen a impuls voor de werkgele- jieid. Bij Morres werken Idan adviseren wij u deMai uit bent, vragen wij uw spj [imotoren. Zuinig, pittig en j peek woordelijke betrouwW et u zeker dat u met "grijs1 hier afgebeelde Mazda 323 r 13.955,-. Met grijs kenteken]] lealer voor Borgen op Zoom e.o. IELBEDRIJF heistraat 19 - Bergen op Zoom (Nieuw p 4254 :da-personenwagendealer voor Breda^ lealer voor RX 7 soortwagens en E-fe. Maczekstraat 8-14, Breda, u76-213övj momenteel 450 mensen. Met de bouw van het nieuwe magazijn zijn miljoenen guldens ge moeid. Directeur A. Koopmans kon gisteren in een toelichting op de prille plannen geen exacte cijfers aangeven. „Het is nog in een te vroeg stadium om daarover al concrete cijfers te kunnen geven. We hebben een adviesbureau ingeschakeld waarmee de eerste gesprekken nog moeten plaatsvinden", al dus Koopman. Van de gemeente Hulst kan het bedrijf alle medewerking verwachting. Het bestem mingsplan voorziet in de uit breiding. Wethouder G. van de Voorde toonde zich gisteren verheugd met het nieuws. „Het is altijd goed te vernemen dat het een bedrijf in de gemeente goed gaat". Morres breidt uit om twee redenen. Koopmans: „Het is een beleidslijn van ons om de magazijnfuncties te centralise ren. Momenteel huren we bui ten Hulst enkele gebouwen waarin onze voorraden liggen opgeslagen. Als we alles in één complex hebben, werkt dat ef ficiënter". Een andere reden is de aan houdende groei die tot uitbrei ding noopt. „De groei is con stant We hebben momenteel 60.000 vierkante meter be bouwd. De overruimte die we hadden, is nu ook vol". De groei, zowel van Belgische als Nederlandse klanten, wordt volgens Koopman veroorzaakt door het ruime assortiment en de gunstige prijsstelling van het aanbod. „Voor onze klanten is dat blijkbaar erg aantrekke lijk". eeland oefent kernramp dreigen boven de bol van Borssele. Naargeestig ta fereel, maar het is de straalstroom maar, die ki lometers hoog uit noord westelijke richting buien aanvoert. Geen straling, die zou je met het blote oog niet waarnemen. Nee, gelukkig ging er op de dag van de grote rampoefe- ning niet echt iets mis in Borssele. De uitgebreide test van de alarmregelingen ver toonde zich slechts als een papieren tijger. Afgezien van enkele honderden ambtena ren van allerlei diensten, kon iedereen rustig doordoen. De evacuatie van 5.000 mensen bleef steken in theorie. Waar kwam staatssecreta ris De Graaf-Nauta (binnen- idse zaken) eigenlijk naar jken in Zeeland? De ;oortsachtige activiteit in het beleidscentrum in Middel burg misschien. Of het ont smettingscentrum in de kan tine van de w Heinkenszand. In het dorp is dat het enige teken: een bescheiden bordje wijst de weg naar de voetbal kantine, waar de brandweer enig uiterlijk vertoon ver zorgt. Bij de kercentrale zelf is weinig opwinding te bespeu- rea Ergens in een kamertje binnen hangen ze er aan de telefoon. Bij de poort is het voertuig van een motor agent het enige signaal van Staatssecretaris De Graaf -Nauta bij de oefening. Waar ken? een bijzondere dag die de PZEM niet verhindert om gewoon een bus vol studen ten rond te leiden. De oefening hing nogal in de lucht: de verantwoordelijke instanties wilden wel eens goed uitproberen of ze me kaar wel weten te vinden als 't echt nodig is: een commu nicatietest. Aan de bevolking van Borssele niet erg besteed, bleek. Met een microfoon on der de neus wist menigeen van niks, terwijl toch huis- aan-huis was gewaar schuwd. Een teken aan de wand voor de burgemeester: de rampeninstructies moeten achter op de telefoongids, stelde hij vast. Voorlichting is toch cru ciaal als het om kernenergie kwam ze eigenlijk naar kij- foto willem mieras gaat. Het reikt ver, maar je kunt het ruiken, proeven, noch zien. Daarom deed in Middelburg de afdeling voor lichting van de provincie zeer ijverig mee. Een persbericht van 11.34 uur: 'Vanmorgen om zes uur is de centrale vol ledig stilgelegd. In de bol van de kerncentrale is radio-acti viteit gemeten: 20 sievert. Buiten de centrale is geen ra dio-activiteit geconstateerd. Mensen verlaten massaal de provincie. De politie heeft het verkeer in de hand'. „Het was hard werken," zegt provincie-voorlichter Sjaak van de Linde na afloop. „Tot vijf voor vier zijn we druk bezig geweest om berichten te maken en mensen te woord te staan. Ja, het was voor ons ook een oefening." Er zijn diensten die van de gelegenheid gebruik maken om de nieuwste technische snufjes te testen en -als ze goed blijken te werken- te demonstreren. De hoofdin spectie milieuhygiëne heeft een reken- en informatiesys teem in de computer gewerkt dat binnen minuten de stand van zaken weergeeft, de ernst van de situatie bere kent en passende maatrege len kan aanbevelen. Een kleurig landkaartje ver schijnt op het beeldscherm, waarop een bescheiden bruin wolkje bij Borssele. De klini sche conclusie: 'de ramp valt wel mee'. De computer kan zich veel erger voorstellen! agon Van vanaf f 24.234,-. Mazda 323 j Ponze verslaggever fSTBURG - Wethouder Vries (PvdA) heeft tas de Oostburgse frac- gader van de PvdA> j pakker, voor zijn beurt %oken. s maakte afgelopen za- J «kend dat het college fPJan steunt van een pro- Mwikkelaar om bij Cad- -tiad een kuuroord te bou- ti'j dat oord moeten 250 F» komen. Étn®1^61*1 liet de wethouder be' er een plan bestaat Breskense watersport- ■2®? om ten oosten van 11/ ven een zeventig me- 1| torenflat te bouwen, ip'an draagt ook de goed- r1? van het college. J wethouder deed die uit- zonder rugdekking van de fractie", aldus Wielak ker. De PvdA ging vorig jaar de gemeenteraadsverkiezingen in met de belofte dat er de ko mende jaren geen grootscha lige projecten langs de Oost burgse kust zouden komen. Die belofte werd naderhand zelfs opgenomen in de beleids afspraken, die ondertekend zijn door de fracties van PvdA, CDA en WD. De laatste twee fracties hebben zich tijdens de verkiezingen niet uitgesproken over een voorlopige stopzetting van de realisering van groot schalige projecten langs de kust. De PvdA-fractie bespreekt binnenkort of de beleidsaf spraken gewijzigd moeten worden zodat de sociaal-demo craten meedewerking kunnen verlenen aan de plannen voor het kuuroord. CDA en WD willen de afspraken verande- Van onze verslaggever Voor de buitenwacht was weinig waarneembaar van de koortsachtige drukte. Die speelde zich af op papier en binnen een uitgebreid communicatie-netwerk. ren. Ze vinden dat de project ontwikkelaar toestemming moet krijgen, onder andere omdat de werkgelegenheid ge baat is met zo'n voorziening. Wanneer de PvdA akkoord gaat met wijziging, betekent dat het breken van een verkie zingsbelofte. Om die reden ziet een gedeelte van de fractie lie ver niet dat de PvdA akkoord gaat. Niet wijzigen betekent echter dat de sociaal-democra ten tegen een belangrijke im puls voor de werkgelegenheid zijn. Een dezer dagen verschijnt een beleidsnotitie van het col lege van b en W van Oostburg. Daarin staat hoe de Oostburgse kust verder ontwikkeld moet worden. Aan de hand daarvan zal de PvdA een nieuw stand punt innemen. Middelburg stond daarin cen traal. In het kantoor van de Rijkspolitie waren beleidscen trum en staf gehuisvest. Van daar uit liepen de lijntjes naar Borssele, Heinkenszand, Den Haag en alle hulpverleners in het veld. Ook de evacuatie van vijfdui zend inwoners van de dorpen Borssele, Nieuwdorp en 's Hee- renhoek bleef theorie. De op dracht daartoe vanuit de staf -gehuisvest in het kantoor van de Rijkspolitie in Middelburg - bereikte de uitvoerende instan ties wel, maar die hoefden niet echt zestig bussen te charteren. Het was en bleef zwemmen op het droge. Het draaiboek voor de ramp dag was onder meer gebaseerd op de ervaringen in het Ameri kaanse Harrisburg. Het ging uit van een redelijk controleer baar bedrijfsongeval in de kerncentrale. Daar ontstond om zes uur 's ochtends een lekkage in een hoofdpomp voor koelmiddel, die niet geheel onder controle was te krijgen. In de kantlijn van het draaiboek staat overi gens dat de situatie zoals die gisteren werd nagespeeld, in werkelijkheid niet kan voorko men: de technici en de techniek van de centrale kunnen de zaak beter beheersen dan het scena rio voor de oefening veronder stelde. Om acht uur is de lekkage al dermate ernstig dat maatrege- lencommissie (met vertegen woordigers van Rijk, provincie en gemeente Borsele), de tech nische commissie en de provin ciale staf werden gewaar schuwd. Burgemeester Van den Heuvel heeft dan via radio 1 al een rechtstreekse medede ling het land ingestuurd, die hij later een paar keer zal herha len. Omwonenden - die binnen moeten blijven, op papier dan- horen een geluidswagen en krijgen de brandweer op be zoek. De technici weten het lek maar niet te dichten, de radio activiteit in de omgeving neemt toe en kort na de middag valt het besluit om mensen uit de directe omgeving van de cen trale te evacueren. Ze zitten al lang en breed op de bus naar Brabant als de PZEM de fout doorkrijgt. Die zat in de 'con- tainmentisolatiebesturing'. Nu kan de ventilatieklep dicht en functioneert het noodkoelsys- teem weer zo goed dat 'het ge vaar voorbij is'. Eten 'geïntegreerde staf- en in- zetoefening' noemde Van den Heuvel het na afloop. Beperkte die zich drie jaar geleden nog tot Zeeland, na Tsjernobyl is het besef doorgedrongen dat radio-activiteit verder reikt. De oefening kreeg dan ook lan delijke dimensies en de depar tementale commissie in Den Haag bleef veel beter bij de les. Eten verschil met toen was ook dat het personeel van de kerncentrale zelf nadrukkelijk een rol speelde, dit op basis van het rapport van het Internatio naal Atoom Energie Agent schap in Wenen. Van den Heu vel was tevreden over de com municatie-test, maar vond wel dat er hier en daar verbin dingsmiddelen bij moeten. Voor de verbinding met de cen trale was bijvoorbeeld alleen een telefoon beschikbaar. „Zo dat je op een gegeven moment wel eens te horen kreeg: waar blijft die informatie? Dat zou dus beter kunnen," aldus Bor seles burgemeester. Hij had gisteren geen hoge pet op van de alertheid van de be volking. Hoewel kort voor de oefening schriftelijk gewaar schuwd, bleek menigeen in Borssele zelf niet op de hoogte van de gang van zaken. „In Ne derland," concludeerde Van den Heuvel daaruit, „zou op de achterkant van telefoonboeken een complete beschrijving van rampeninstructies moeten ko men." Van onze verslaggever TERNEUZEN - Op dinsdag 26 en woens dag 27 mei wordt in Terneuzen het Schelde Symposium gehouden. De - grensoverschrij dende- vervuiling van de Westerschelde staat daarop centraal. Het belang van de bijeen komst wordt onder streept door de aanwe zigheid van milieu-mi- nister Nijpels. De organisatie is in han den van het Delta Insti tuut voor Hydrobiologisch onderzoek in Yerseke. De bedoeling van het sympo sium in het Churchillhotel is om 'de aanwezige ken nis over de biologie en chemie van de Schelde en Westerschelde te inventa riseren en leemten aan te duiden'. Volgens het Delta Insti tuut is onderzoek naar en informatie over het milieu van het Scheldegebied schaars en wordt het daarom tijd voor een door België en Nederland geza menlijk op te zetten on derzoek naar alle facetten van dat milieu. Het resul taat daarvan kan aanwij zingen opleveren voor het te voeren beleid. Het sym posium is bedoeld als aan zet om de Belgisch-Ne derlandse samenwerking op dit gebied te stimule ren. Van onze verslaggever GOES - Met verbazing heeft directeur F. Pie- ters van het Gemeen schappelijke Admini stratiekantoor (GAK) de aantijging van het CNV Zeeland gelezen dat banken in deze provincie mogelijk gelden van uitke ringstrekkers langer vasthouden om op die manier rentewinst te boeken. „Daar is mij absoluut niets van bekend", aldus Pieters, die inmiddels CNV-districtsbestuurder L. Phemambucq voor een gesprek heeft uitge nodigd. Bij het GAK zijn geen klachten van cliën ten bekend dat betalin gen te lang uitbleven Stoelend op zijn erva ring als bank-medewer- ker zegt de GAK-direc- teur dat banken andere manieren hebben om aan hun inkomsten te komen en hij zich niet kan voor stellen dat 'parkeerreke ningen' in het leven zijn geroepen om tijdelijk uitkeringsgelden te stal len. „Onze betalingsopdrach ten voor WW-, AWW- en Ziektewet-uitkeringen gaan naar de Bank-giro- centrale, worden daar veelal 's nachts verwerkt en de andere morgen vinden de aangesloten banken de overgeschre ven tegoeden. Dan kan het nog een dag duren voor hun cliënten bericht van bijschrijving heb ben. Maar tussen onze betalingsopdracht en het moment van bijschrij ving op de rekening van de cliënt kan hooguit drie dagen zitten". Wel wijst Pieters erop dat begin dit jaar wat problemen zijn ontstaan door de zogenaamde stel selherziening. „Mensen die klaagden dat zij hun uitkering nog niet had den en het geld hard no dig hadden, kregen voor schotten." De GAK-directeur wil ook graag de door het CNV vermelde contacten met GAK-medewerkers uitzoeken. Volgens de bond leerden die contac ten dat sommige mede werkers het wantrouwen over de banken deelden. „Bij zo'n ernstige zaak zou zeker de GAK-direc- tie op de hoogte gesteld zijn. Mij heeft in ieder geval geen aanwijzing daaromtrent bereikt". De gemeentelijke sociale dienst van Terneuzen, de grootste in Zeeuwsch- Vlaanderen, 2egt geen enkel probleem te heb ben met het op tijd uitke ren van gelden. „Elke vijfde van de maand be schikken onze cliënten over hun geld. Wij heb ben nog nooit gehoord dat die datum ver over schreden werd. Boven dien is de tijd tussen onze betalingsopdrachten en de vijfde van de maand zo kort dat een bank daar iets aan zou kunnen hebben. Van onregle mentair handelen van de banken hebben wij in ieder geval nog nooit ge hoord", aldus een woord voerder van de dienst. 1 A. Smeenk overhandigt de sleutels aan F. de Blijzer, hoofd van de ambulancedienst in Hulst - foto de stem cor j de boer Van onze verslaggever HULST - Het St. Liduina ziekenhuis in Hulst heeft er sinds gisteren een nieuwe ambulance bij. De zieken auto, een Mercedes W.124, is uitgerust met de modernste snufjes op het gebied van zieken- en gewondenver- voer. Het is meteen ook de eerste in zijn soort in Zee land. De sleuteltjes van het voertuig werden gisterochtend door A. Smeenk van het automobielbe drijf Nedam uit Roermond overhandigd aan F. de Blijzer, hoofd van de ambulancedienst. Bij de keuze voor deze am bulance is al rekening gehou den met de toekomst van de ge zondheidszorg in Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen. De nieuwe ziekenauto leent zich uitstekend voor wat langere ritten. En dat zal over een paar jaar nodig zijn, als het Hulster ziekenhuis wordt opgedoekt en patiënten naar Terneuzen moeten. De twee ambulances waar over Hulst tot nu toe beschikte, zijn bijna zeven jaar oud en aan vervanging toe. De nieuwe supermoderne ambulance heeft een perfecte wegligging en er kunnen twee mensen te gelijk in vervoerd worden. Bo vendien is er binnenin veel be wegingsruimte voor het ver plegend personeel. Het binnen- compartiment is geheel naad loos afgewerkt om een gron dige reiniging mogelijk te ma ken. De ambulance voert ver der een zogenaamde schep- brancard mee en automatische beademingsapparatuur. In plaats van de traditionele zwaailichten is bovenop de auto, naar Amerikaans model, een lichtbak met vier flitsers geplaatst, van het type dat ook onder F-16 gevechtsvliegtuigen hangt. Daardoor is het aanstor mende voertuig al van erg ver zichtbaar. „Deze ambulance is zowat het beste dat er op dit gebied voorhanden is", aldus Smeenk. Ondanks alle snufjes blijft het uiteraard nog het beste om er helemaal niet in te recht te komen. Van onze verslaggever VLISSINGEN - Het aluminiumbedrijf Pechiney Neder land nv in Vlissingen-oost heeft vorig jaar een winst ge boekt van 23 miljoen gulden. Hoewel er meer aluminium werd afgezet, daalde de omzet met ruim tien procent, dit omdat de verkoopprijzen zwaar onder druk kwamen te staan door de daling van de dollarkoers, zo blijkt uit het jaarverslag over 1986. Die daling 'bracht ons verder, met name voor wat betreft de energieprijs, in een zeer slechte concurrentiepositie ten opzichte van de aluminiumsmelters in landen met een zwakke aan de dol lar gekoppelde munteenheid'. Zoals bekend betrekt Pechniney goedkope energie van de kern centrale in Borssele. De directie rekent ook voor dit jaar op een positief resultaat. 'Het veilig stellen van de werkgelegenheid' blijft voor 1987 de belangrijkste zorg, aldus het jaarverslag.

de Stem | 1987 | | pagina 11