Formatieplaatsenplan ziekenhuis opgesteld Basiswoordenboek voor Deetman TEPAS 'rinses Anne opent lieuw zeemanshuis 'Betonconstructie Doel-3 is slecht' Ivoor locatie hulst nog geen plan gemaakt VROUWENCENTRUM MOET VOOR HEEL ZEELAND WERKEN' Politie houdt verdachten aan in familievete Handtekeningenactie Notendijk tegen komst nertsenfokkerij 21 mei DAG ROTTERDAM! ELASTIEKEN KOUSEN v.d. Walle Blommen Bij Q8. E IDEEËN overhandiging bij j. h. van daleschool in sluis comités: centrale sluiten Toeristische uitwisseling Zeeland/ Oost-Vlaanderen 77.50 MAES TOURS 01140-126621 MIDDELBURG - Het vrouwengezondheidscen- [trum Katelijne in Terneuzen krijgt de zegen van [jeprovinciale raad voor de volksgezondheid (Ra- |voz). Verkeersdode Maartensdijk Nieuwbouw Jnavens Belangrijk Bolwassing DINSDAG 19 ME11987 Grindnesten Kerkbanken Baudeloo in Henricuskerk Ruime aandacht Geheel verzorgd incl haventocht en r Opstap: Heikant-si Jansteen - Hulst - A*e|| - Terneuzen - Hoek Tevens SUPP HOSE Drogisterij Parfumerie Stationsweg 9 Hulst Tel.nr. 13093 ->W ST" o» produkten en de uitmunten- u gratis waardebiljetten op, en luisteren. Videocassettes, Dons. En 't sparen gaat snel. ;ld en luistergeld, j jmmer te draaien de aanbiedingen- Met gereedschap van Tepas levert U vakwerk de beste gereedschappen en machinerieën v< I hobbyist, vakman en industrie. Spin veld 31, Breda, 07B-224944 DE STEM VANZEELAND T27 Van onze verslaggever TERNEUZEN/OOSTBURG - De directie van de stichting jiekenhuisgroep Zeeuwsch-Vlaanderen heeft gisteren het •ormatieplaatsenplan verspreid onder alle belanghebben den. Dit plan geeft een overzicht van alle functies, eisen en taakom schrijvingen van de personele bezetting in het nieuwe streekzie kenhuis De Honte in Terneuzen en het Sint Antonius-ziekenhuis viOostburg. Een plan voor de locatie in Hulst, straks een buitenpolikliniek, I g nog niet gemaakt. Eerst moet definitief vastgesteld te zijn welke activiteiten er zullen plaatsvinden, zo vermeldt de inleiding van het formatieplaatsenplan. „Het zeer vroege stadium waarin nu dit plan gepresenteerd wordt maakt het mogelijk om reeds in de tweede hefit van 1987 tot de invulling van de arbeidsplaatsen over te gaan. Dit biedt een ze kerheid voor de toekomstige personeelsleden die ruim een jaar voor de opening van De Honte over een definitieve aanstelling kunnen beschikken", aldus de directie in een persbericht. Voor het ziekenhuis in Oostburg wijkt het plan niet af van de bestaande situatie. Wel moeten enkele functies nog uitgewerkt worden: hoofd van de polikliniek en de geestelijke verzorging. Het gisteren gepresenteerde plan noet nog door de centrale on dernemingsraad van de ziekenhuisgroep (COR) en de medische staf bekeken worden. „Eventuele opmerkingen en wijzigingen [Ravoz: Katelijne subsidiëren wil zeggen dat volgens de Ravoz de provincie een I subsidie van 31.000 gulden moet uittrekken voor Katelij- |ne. Met dat bedrag kan het centrum vooruit tot en met 13e vergadering van de provin- I dale raad die gisteren in over- Igrote meerderheid instemde I iet het subsidieverzoek, stelde I cast dat het eigenlijk gaat om I sen minimale bijdrage: Kate- |lijne draait volledig op vrijwil- i. Kosten worden alleen I gemaakt voor de huisvesting, 1 het'apparaat' en de activiteiten lüAARTENSDIJK (ANP) - t een frontale botsing tus- |sn twee personenauto's is idag in Maartensdijk de rige A. Schuitema uit ll'trecht om het leven gekomen. Bit heeft een woordvoerder Iran de rijkspolitie Utrecht 3e door het slachtoffer be- liuurde auto raakte door on- fcrklaarbare oorzaak op de an- fse weghelft en botste fron- Ital tegen een tegemoet ko- pde auto. Zij overleed ter Een inzittende van Jwr auto en drie inzittenden |«a de andere auto werden ge pind naar een ziekenhuis ivergebracht. van het vrouwengezondheids centrum. De Ravoz zou wel graag zien dat Katelijne de vleugels uit slaat. Het centrum moet bete kenis krijgen voor heel Zee land, niet alleen voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Om dit jaar het hoofd boven water te houden heeft Kate lijne overigens al ettelijke sub sidies in de wacht gesleept, on der meer van de West-Zeeuws- Vlaamse gemeenten. Zonder discussie ging de Ravoz gisteren ook akkoord met de aanvraag tot nieuwbouw van de medische kleuterdagverblij ven in Goes en Terneuzen. Beide zijn ze op het ogenblik gebrekkig gehuisvest in rijtjes woningen, met alle beperkin gen vandien. Tenslotte vond de raad dat er jaarlijks veertig mille op tafel moet komen voor een nieuw Zeeuws project: gezondheids voorlichting en opvoeding (GVO). Dat is een gezamenlijk project van de Districtsgezond heidsdienst (DGD), het RLAGG, het Zeeuws Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs (ZCAD) en het Zeeuwse Kruis. Rinses Anne onthult een plaquette en verricht zo de offi- openingshandeling van het nieuwe zeemanshuis in ngen-oost. JJSSINGEN (ANP) - JJ&s Anne van Engeland maandagmorgen, in ,ar hoedanigheid van pre ste van de Missions to n, het nieuwe zee huis De Flying Angel Vlissingen-oost of- Qeel geopend. 'Prinses onthulde in het ge- een plaquette. Direct na «Perungsplechtigheid had de es op haar eigen verzoek onderhoud met de geeste- j! s 'de chaplains) van ««manshuizen uit Rotter- Duinkerken, Brugge, «ebrugge en Antwer- L na de ramp met de .veerboot Herald of Free onu e Voor Zeebrugge bij ii,„ Van de slachtoffers ,5'familie betrokken zijn momenteel tachtig - foto anp Flying Angels Clubs in 25 lan den over de gehele wereld ge vestigd. Door een steeds ver dere samenwerking met an dere kerken en instellingen, die zeemanshuizen exploiteren, is de Missions to Seamen, een on derdeel van de Anglicaanse kerk, momenteel in 340 havens over de hele wereld betrokken bij de opvang en verzorging van zeelieden. De twintig jaar oude Flying Angel Club van de Missions to Seamen in Vlissingen-oost was totaal verouderd. Het gebouw was destijds geschonken door de Koninklijke Maatschappij De Schelde (KMS) in Vlissin- gen. Deze zag nu geen kans een nieuw gebouw neer te zetten. De benodigde 850.000 gulden voor deze nieuwbouw is gro tendeels door leden en dona teurs van de Zeeuwse afdeling Missions to Seamen en ver schillende andere instellingen bijeengebracht. Deetman en de Belgische vertegenwoordiger De Grave ontvangen synchroon het basiswoordenboek. Van onze verslaggever SLUIS - Minister W. Deet man van onderwijs en C. de Grave, de plaatsver vanger van de Belgische minister D. Coens, kregen gisteren in de J.H. van Dale Basisschool in Sluis als eerste het nieuwe Van Dale basiswoordenboek voor de Nederlandse taal. Het boek is bestemd voor kin deren van tien tot en met veertien jaar en bevat 25.000 trefwoorden. Er staan ook zo'n 900 typisch Vlaamse woorden in. De leerlingen Gabriëlle Naaye en Roy Smits kregen ook elk een 'eerste' exemplaar uit handen van directeur L. Schijndel van de Educatieve Uitgeverij De Ruiter. Het nieuwe boek is een samen werkingsproject tussen De Ruiter en de woordenboeke nuitgeverij Van Dale. Volgens Deetman kan het ba siswoordenboek een belang rijke taak vervullen bij de kwaliteitsbewaking van de Nederlandse taal. Hij zei dat de scholen meer aandacht moet geven aan de kwaliteit van het onderwijs. Ook de Grave liet zich in die trant uit. Hij zei dat het 'woordon- derwijs' belangrijk is en blijft. Deetman bewees in Sluis ook ludiek zijn mannetje te kunnen staan fotosde stem cor j. de boer dat de basisscholen in de kleine kernen gespaard moe ten worden. „Zonder een school kwijnt zo'n kern weg", zei hij. De Grave liet hij we ten dat België niet teveel geld mag vragen aan de Neder landse jeugd die in zijn land willen studeren. De uitgifte was in Sluis, _iT"dat Johan van Dale in die plaats geboren en getogen is. Bovendien was hij ooit onder wij zer aan de school die later zijn naam kreeg. Loco-burgemeester J. du Fossé hield de minister voor K. Eykman, schrijver van kinderboeken, prees het nieuwe basiswoordenboek. „Het is mooi en goed", ver telde hij. „Het is ook een boek voor volwassenen. Er staan juweeltjes van woorden in. Kinderen kunnen met behulp van dit boek ontdekken welke onzin er vaak verteld wordt". Hij had veel lof voor de re dactie van het woordenboek. „Het is niet op een kinderlijke manier geschreven. De lezers worden als volwaardige ge bruikers benaderd". Aan het slot van de bijeen komst zongen de kinderen van de basisschool een spe ciaal Van Dale-lied. Toen ze het gezongen hadden,kroop minister Deetman achter de xylofoon en zette het lied voor de tweede maal in. Aan het begin van de bijeen komst was de minister onder vraagd door Marga van Praag van het Jeugdjournaal. Ze vroeg of hij de betekenis wist van de woorden 'Droog- zwierder' en 'Bolwassing'. De minister wist de betekenis niet, waarop Van Praag liet weten dat Deetman dan maar eens het basiswoordenboek moest raadplegen. Daarin staat dat een 'droogzwierder' Vlaams is voor een 'centrifu ge' en een 'bolwassing' bete kent bij onze zuiderburen een 'uitbrander'. GOES - Dg politie in Goes heeft zondagmiddag drie inwoners uit Dordrecht aangehouden en in bewa ring gesteld. De 58-jarige L. A. en zijn twee zoons, de 24- jarige J. A. en de 23-jarige R. A., hadden kort daarvoor met een jachtgeweer en een revolver een zevental scho ten afgevuurd door het raam en de deur van een woning aan de De Graaff- straat. In de woning bevonden zich op dat moment vijf mensen. Won der boven wonder, aldus de po litie, werd niemand van hen gewond. Het incident was een vervolg op een actie de familie W. uit Goes, die afgelopen donderdag met acht man sterk naar Dor drecht trok en daar in de wo ning van de familie A. nogal wat schade veroorzaakte. Beide families leven al jaren met elkaar in onmin. Dat begon toen allen nog in Goes woonden en een zoon van W. kennis kreeg aan een dochter van A. Tegen de wil van A. ging het tweetal in Goes samenwonen. Ze trouwden en kregen een kind. Het huwelijk liep verkeerd af. Dat leidde ertoe dat het kind in Dordrecht werd onderge bracht bij een grootmoeder. Het kind vormde afgelopen donderdag inzet voor de actie van de familie W. Men wilde het meenemen naar Goes, doch dat werd verijdeld. Volgens de politie is niet duidelijk of het echtpaar al dan niet is geschei den of nog getrouwd. Zondagavond arresteerde de Goese politie eveneens drie le den van de familie W. Vader C. W. (52), zoon R. W. (21) en de 19- jarige moeder van het kind A. A. De zes verdachten worden in verschillende Zeeuwse politie- bureau's vastgehouden. Het verdere onderzoek wordt ge daan door de politiekorpsen van Dordrecht en Goes. Niet uitgesloten is dat meer arresta ties zullen volgen, aldus de Goese politie. zullen, voor zover noodzakelijk, door de directie meegenomen worden in de uitvoering van het plan", wordt opgemerkt. Het sociaal plan van de stichting is inmiddels vastgesteld, na dat de COR stemde in met het plan. De directie is tegemoet geko men aan bepaalde bezwaren die de COR in eerste instantie had tegen het plan, waarin staat welke functies het personeel van de vier huidige ziekenhuizen krijgt na voltooiing van het nieuwe zie kenhuis De Honte bij Terneuzen. Zoals gemeld wordt verwacht dat mettertijd voor zo'n tien 'mensen binnen de huidige zieken huisorganisaties geen plaats in de nieuwe constellatie te vinden zal zijn. De COR was het vooral niet eens met de wijze waarop het hui dige personeel geselecteerd zal worden voor een nieuwe functie. Van onze verslaggever DOEL/HULST - Doel- 3 moet stilgelegd wor den en er dient een grondige inspectie te komen van de beton constructie van deze Vlaamse kerncentrale. Dit eisen de Gezamenlijke Energiecomités Zuid-Ne derland en het Progressief Overleg Roosendaal POR naar aanleiding van uit latingen van een Brus selse architect. De man, die in 1978 betrokken was bij de bouw van de cen trale, zegt grote twijfels te hebben over de kwaliteit van het betonnen omhul sel van de reactor en de rest van de betoncon structie. De organisaties hebben een afschrift van de brief gestuurd naar het Inter nationaal Atoom Energie Agentschap in Wenen. De architect, die na lang aarzelen niet met naam en toenaam In de publici teit wil komen, was negen maanden lang verant woordelijk voor de con trole op de gebruikte ma terialen. Volgens hem zit ten er in het beton zogehe ten grindnesten, zwakke plekken waar de kiezel niet door cement wordt gebondea In een interview in het blad Allicht, een uitgave van de Energiecomités, noemt de man een voor beeld van de nonchalante wijze waarop het beton is gestort „Dwars door de bekisting voor een beton nen wand liep een elektri citeitskabel. Die was no dig voor de verlichting van het bouwterrein. De kabel werd gewoonweg bedolven onder het beton. Naderhand werd aan weerszijden de kabel af geknipt en aangesmeerd met cement. Zo'n inge bakken feit leidt tot ver zwakking van de con structie." Volgens de man was er een slechte controle op de uitvoering van de werk zaamheden. De Brusse laar is trouwens niet de eerste die hierover aan de bel trekt In 1981 uitte het Internationaal Atoom agentschap in Wenen kri tiek op het feit dat er slechts zeventien in plaats van de vereiste vijftig controleurs bij de bouw aanwezig waren. Boven dien waren deze contro leurs in dienst van de combinatie die de centrale bouwde. Van onze verslaggever TERHOLE - De meeste be woners van de Notendijk hebben bij de gemeente Hontenisse geprotesteerd tegen de komst van een nertsenfokkerij in Kuitaart. De gemeente Hontenisse kan een bezwaarschrift, on dertekend met 54 handteke ningen, tegemoet zien. J. van Hoof uit het Oostbra bantse Gemert wil aan de Mis- pad, vlakbij de Notendijk in Terhole, een nertsenfokkerij bouwen. Hij heeft de gemeente Hontenisse toestemming ge vraagd. De Stichting Anti Bont Comité sprong er onmiddellijk op in en alarmeerde de bevol king via pamflet dat huis aan huis vespreid werd. De Stich ting vroeg de inwoners van de gemeente bezwaar aan te teke nen tegen de komst van de fok kerij. Dat kon door een aange hecht strookje te versturen naar het gemeentehuis in Kloosterzande. Naar aanleiding daarvan werd er op de Notendijk een handtekeningenactie op touw gezet. Dat leverde 54 handteke ningen op. Morgen, als om 10 uur in Kloosterzande de hoor zitting begint, zullen vertegen woordigers van de Notendijk hun bezwaren mondeling toe lichten. Van onze correspondent CLINGE - De Henricuskerk in Clinge wordt verfraaid met 36 eikenhouten kerk banken uit de kapel van de zusters van Mariadaal, ook wel genoemd de zusters van de Grote Markt uit Hulst. Deze banken worden door de zusters geschonken aan de parochie Clinge. De banken worden geplaatst in de zijbeuken. De banken die ei nu staan worden verkocht aan geïnteresseerden. De opbrengsl komt ten goede aan het paro chieblaadje. Dinsdag 9 juni ko men de zusters nog een laatste keer bij elkaar. Vanaf 10 juni kan het kerkbestuur van Clinge dan over de banken be schikken. Van onze verslaggever MIDDELBURG/GENT - Zeeuwen en Oost-Vlamingen moeten eikaars provincies beter leren kennen; door uit stapjes over en weer wordt meteen het toeristenzeizoen verlengd. Dat is de opzet van een toeristische uitwisseling, die de beide provinciebesturen zijn overeen gekomen. Benoorden en bezuiden de grens zijn verschillende dagtochten uitgezet. Zeeland biedt de Belgen bovendien een driedaags arran gement met Middelburg als uitgangspunt. Voor de Zeeuwen is in Oost-Vlaanderen een programma samengesteld met als vast on derdeel uiteraard een bezoek aan Gent. Het variabele deel bestaat uit bezoeken aan de Leiestreek of de Bloemenstreek bij Dender- monde. Folders over de verschillende arrangementen zijn verkrijgbaar bij de VW, de ANWB en de aanverwante Vlaamse diensten. De initiatiefnemers hopen de programma's volgend jaar te kunnen opnemen in de pakketten van tour-operators. Dat men overal ruime aandacht wil vragen voor de toeristische uitwisseling bleek maandag, toen een gezelschap Vlaamse jour nalisten neerstreek in Middelburg, van waar uit men de dagtoch ten 'inreed'. De Zeeuwse gedeputeerde J. Ventevogel wees bij die gelegenheid op het belang van de Belgen voor het toerisme in Zee land. Het kooptoerisme is bijvoorbeeld goed voor jaarlijkse bestedin gen van 250 miljoen gulden. Van de Belgen die Nederland als va kantieland kiezen, komt bijna de helft naar Zeeland en hun aan tal neemt nog jaarlijks toe. De categorie 'buitenlandse toeristen' in Zeeland groeide de afgelopen vijf jaar met 23 procent, het aan tal Belgen nam in die periode toe met maar liefst zestig procent. Provinciebestuurder J. Vallaeys van Oost-Vlaanderen sprak daarom ook van 'eenrichtingverkeer' op toeristisch gebied. Hij stelde vast dat steeds meer Zeeuwen bijvoorbeeld Gent weten te vinden, maar de uitwisseling zou het aantal Zeeuwse bezoekers nog verder moeten opschroeven. Samenwerking moet, volgens Vallaeys. „Dan is voor beiden nog een flink toeristisch potienteel weggelegd."

de Stem | 1987 | | pagina 9