IJFELS OVER HAALBAARHEID JAZZFESTIVAL ngstellin; natie SBr West-Zeeuwsch-Vlaanderen van Vlaams tot Staatsgebied Bredase advocaat wint pleitwedstrijden BURENGERUCHT NIEUWS Oostburgse school in halve finale schaakkampioenschap (TEN Sluis wil vogels van en PLAATSELIJK NIEUWS kSTEM VAN ZEELAND 4 DINSDAG 19 ME11987 ion jUIS - Het Sluise bedrijfs- even timmert ook in 1987 „eer flink aan de weg. Dit [bleek tijdens de druk he chte persconferentie die er de stichting Sluis Pro- notie werd gehouden. Klapper ïoorj aarsactie Mosselfeesten Kanoroute Aardenburg Geuzen Nederlands Nieuwe bevolking Hugenoet PLEIDOOI INGEWIKKELDE EUTHANASIEKWESTIE VAN HOOG GEHALTE Halve marathon Polderverkiezing ongeldig Toeristische dag Oudste koe Poldeijogging Leefmilieu per karavaan Oostburg I T20 irdstraat raakte M. z kwijt. Hij ramde de ope B. de" V. uit Aardenbui d. ig om 15.30 uur is op de IVil1 iurd door J.O. uit Zoeter) Destuurd door M. van de omen. Dit gebeurde toend, en de trekker linksaf sloel i. De Sasse afdeling lijkens een aan de vergadè »enda toegevoegde ijpend tekort aan bestüi den en doet daarom ringend beroep op kandic :n. Na de pauze volgt leer ontspannende ged otohandel Piessens vei an videofilms over eurtenissen zoals het an de koningin, de leek en het carnaval, taan een loterij en een 1 p het programma. KW - Het SKW gaat do. erdag 28 mei, hemelvaar lag, dauwtrappen. De an dit traditionele gebei s om zes uur bij De Rc )e vroege wandelaars mataj en tocht van tien kilomet loor de omliggende polde foor de kleintjes is een ere route onder begeleic nogelijk. Bij terugkomt toselaer staat de deelneme ien ontbijt te wachten, leelnemers ontvangen rendien een herinnering, schrijven voor deze wandeltocht is mogelijk i iag 19 mei tussen 15.00 uur in De Roselaer. tosten zijn vier gulden vo volwassenen en drie guide voor basisschoolleerlinge Donderdag 28 mei men zonder voorinschriji vijf gulden. &v.vw-1 v 8S@S8Ï ters heropenen donderdag cl 'er gelegenheid hiervan wori langstellenden, aanvang 190 rg wordt de eerste zondagmarl ingstelling voor deze markt j hun medewerking toegezejj rs. Voor de jeugd is een rem rts geven straatorkesten mu; an café-restaurant 't Vijverlt n weken een volledige face-I zijn nu vervangen door lichlj ikering en de daarbij passen fkomstig van Ria van Lang met Johan van Langeveldeq egen jaar runnen. luis gaat Fransen lokken |(in onze correspondent Voorzitter van Sluis Promotie jjuido van Daele presenteerde de st in een oplage van 100.000 gemplaren verschenen Sluise omotiekrant 1987. krant wordt huis-aan-huis ver leid in West-Zeeuwsch-Vlaande- i, alsmede in Hoek en Philipine en Verkrijgbaar op de campings, VW- aitoren en toeristenbureaus langs de iderlandse en Belgische kust. De int bevat in vier talen actuele in- natie over Sluis en omstreken. actie van de Sluise middenstandsver eniging, die dit jaar speciaal op West- Zeeuwsch-Vlaanderen is gericht. In een groot aantal Sluise bedrijven kan tegen inlevering van tegelijk met de promotiekrant verspreide bonnen, leuke voordeeltjes worden verkregen. Vorig jaar werd deze actie ook ge voerd in het Belgische West-Vlaande ren, maar dit jaar heeft men zich be wust beperkt tot West-Zeeuwsch- Vlaanderen. iegelijk met de verschijning van de motiekrant start ook de vooriaars- Van Daele gaf een toelichting op de evenementen die in 1987 in Sluis wor den gehouden. De klapper wordt dit jaar weer de braderie, die 26, 27 en 28 juni tegelijk met de jaarlijkse kermis wordt gehouden. Ook dit jaar is er weer een aantrekkelijk programma met onder andere paralandingen, an tiekmarkt, een grote kinderrommel markt, viswedstrijden voor de jeugd, kanodemonstraties en vooral veel muziek. Op 4 en 5 juli worden de internatio nale lange baanzwemwedstrijden en de Vlaanderenmarathon gehouden en van 13 tot en met 19 juli het negen tiende Belfort-tennistoernooi. Twij fels bestaan en nog of het voor 22 en 23 augustus aangekondigde jazzfestival kan doorgaan. De in oprichting zijnde stichting Jazzfestival Sluis, die dit evenement gaat organiseren, heeft de financiën nog niet helemaal rond. De kans bestaat dan ook dat het festival, waarmee vorig jaar op een bescheiden doch succesvolle wijze werd gestart, dit jaar kan doorgaan of mogelijk wordt verschoven naar een weekeinde in oktober. Een ander hoogtepunt in het Sluise evenementenprogramma vormen de Mosselfeesten, die helaas foutief in de promotiekrant zijn aangekondigd voor 28, 29 en 30 september, maar zo als gebruikelijk in het laatste week einde van augustus, namelijk 28,29 en 30 augustus, worden gehouden. Naast een aantrekkelijk feestprogramma zijn dan ook weer als leuke bijkom stigheid talrijke zilveren en gouden mosseltjes voor de gelukkige mossel liefhebbers te winnen. Het jaarprogramma van Sluis Pro motie wordt in 1987 afgesloten met, de najaarsactie van de Sluise midden standsvereniging. Die heeft serieuze plannen om het prijzenpakket, dat in 1986 15.000,- bedroeg, belangrijk te verhogen. Ook in november wordt door Sluis Promotie, omdat daarop nog steeds leuke reacties worden ontvangen, deelgenomen met een stand aan de Salon voor Gastronomie en Toerisme in Brugge. Verder bestaan er plannen om in het voorjaar van 1988, via mar keting en promotieplan van de pro vinciale VW Zeeland en de stichting Zeeuwsch-Vlaanderen Promotie, deel te nemen aan een belangrijke beurs in het Noordfranse Rijsel. Een voor Sluis, maar ook voor overig Zeeland, interessante markt, die volgens Sluis Promotie nog steeds te weinig aan dacht krijgt. Verder werd gewezen op de interna tionale kanoroute, die dit jaar wordt gestart vanuit Sluis, via Brugge en leper naar het in Frans-Vlaanderen gelegen Winnoxberge. Deze route kan eventueel leiden tot een verbroede ring van Sluis met deze Noordfranse gemeente. Waarnemend burgemeester J. du Fossé, die de persconferentie bij woonde en zijn complimenten uit sprak over de professionele wijze waarop Sluis Promotie de belangen van van het Sluise bedrijfsleven be hartigt, wees er op dat Sluis al een ju- melage heeft met de Duitse Eifelge- meente Heimbach. Raadscommissies, zowel in Sluis als in Heimbach, zijn momenteel bezig de mogelijkheden te onderzoeken om deze jumelage, die in de laatste jaren niet veel vruchtbare resultaten heeft opgeleverd, op te vijzelen. „Wellicht," zo stelde hij, „kunnen de contacten met Winnoxberge, doordat dan een driepootsverhouding kan worden aangegaan, aan deze verbroedering nieuwe impulsen geven." Verder deelde Van Daele mee dat binnenkort wordt gestart met de bouw en inrichting van een nieuw VW-kantoor, dat ene eigen volledige bezetting krijgt. Vorig jaar betaalden 118 bedrijven de van hen gevraagde bijdrage aan de stichting Sluis Pro motie. In 1987 zullen dit er minstens 125 zijn, waardoor Sluis Promotie in clusief de bijdrage van 20.000,- van de gemeente Sluis, dit jaar de be schikking zal hebben over een budget van 120.000,-. jeltermijnmarkt: In Bintje verhandeld voor levering mei 1 00 kg. De stemming was flauw.! contracten verhandeld voor lefl 2,00 en 84 contracten levering apjl 1 was voor november kalm en na4 (GAB) in Terneuzen, is teren goed bezocht. Negen jongeren lieten zich formeren over de geconw neerde leer-arbeidsplaat die een tiental samenwerke aannemersbedrijven Zeeuwsch-Vlaanderen aan®] den. Het samenwerkingsv band is ontstaan omdat de drijven kampen met een W* aan vakmensen. Op d" ment zijn er al zestien k# gen in opleiding en gis^ waren er op het GAB nog twaalf plaatsen 'in de aan ding'. Volgens K. Hamming. lent leerlingwezen, is de zeer geslaagd. Het mere van de negen jongeren solliciteren bij de aanges» bedrijven en hopen dan na proefperiode vier dagen j» week te kunnen werken e dag theoretische schoUW! krijgen. Een tweetal geg den kregen het advies nia de opleiding te beginnen o ze nog in militaire diens' ten en de kans op vrijs» daarvan voor hen vrijwel is. Hamming is de rna moet beoordelen of de jowL geschikt zijn voor de opie „Maar zoals ik het nu a komt het wel goed", t Twee jongeren wiUen chinist worden, een tweetal stratemaker en o rigen willen beginnen a van de andere grond-,w 6 waterbouwopleidingen. achtergrond van de lee> ve is volgens Hamming ze® schillend. „Een enkeling een mavo-opleiding, ee" lts, maar het merend®®, geen voltooide opleiding Het zal bij velen bekend zijn dat West-Zeeuwsch- Vlaanderen, in de volks mond ook het Land van Cadzand genoemd, in de Middeleeuwen een deel van Vlaanderen vormde. Kan niet de streek van Aardenburg gerekend worden tot het oudste deel van Vlaanderen? Volgens sommige schrijvers, zoals M. van Empel en H. Pieters in hun werk 'Zeeland door de eeuwen heen', is het de bakermat van Vlaande ren. Dit plekje grond kreeg volgens hen het eerste de naam van Flandria. Van hieruit verbreidde Boude- wijn I, ook wel Boudewijn Imet de IJzeren Arm ge noemd, de naam van Vlaan deren naar het zuiden. Ook geografisch vormde dit gebied een deel van Vlaanderen, gescheiden van Zeeland door de Wester- schelde. Het werd in cultuur gebracht door de abdijen van Sint-Baafs en Sint-Pieters uit Gent. De abdij van Ter Doesten het Sint-Janshospi- uit Brugge hadden er hun bezittingen. De steden moesten partij kiezen in de politieke strijd. Zij werden gemengd in de I rivaliteit en werden door plunderingen en brandstich- gen getroffen. Voorbeel- t daarvan zijn er veel. Zo werd Aardenburg in 1202 to Rijselaars verwoest, in 1383 door de Gentenaars uit gemoord, in 1436 door de Bruggelingen ten dele ver nield en in 1581 door de Mal contenten uit Kortrijk ge plunderd. De steden kregen stadsrechten van de Vlaamse traven en het gebied behoor de, behalve Biervliet, kerke- "jk tot het bisdom Doornik. Bewijzen zijn er voor dit al les genoeg te vinden. 1® bet gemeente-archief van Aardenburg berusten 28 oor- i op perkament van de I traven van Vlaanderen, I waarvan het oudste dateert van 1201. Verder zijn er nog 32 van de hertogen van Bour- gondië, van Karei V en Filips II. De namen van de inwo ners uit de verschillende ste den in die tijd getuigen dat de bevolking Vlaams was. Bekijken we de oudstbe- kende stadsrekening van Aardenburg, die van 1309- 1310, dan treffen we daar aan de klerken Pieter van Dam me, Willem Blondeel, Bouden Coene, Jacob de Vos en Eus- taes de Backre. In de oudst- bekende rekening van Bier vliet, die van 1404-1405, vin den we de schepenen Hughe Maes, Willem de Corte, Lode- wijc Buuc, Henric Vossaert en Jan Bramaert. In de stadsrekeing van Sluis van 1395-1396 treffen we aan Mi- chiel de Vleeshauwer, Lau wereins de Smet, Boot de Bu- sere, Heinric Veesaert, Jacob van Roeselaere en Jan van Zevecote, allemaal door en door Vlaamse namen. Verder was er Lucas Mon- nich, prelaat van de Sint- Baafsabdij te Gent, lid van het Aardenburgse Sint-Se- bastiaansgilde in 1544 en lie pen de vier kloosterorden uit Brugge jaarlijks mee in de grote processie die te Aar denburg uitging. Dit alles ge tuigt van het volledig Vlaams zijn van de streek. Toen kwam de Tachtigjarige oorlog. De watergeuzen deden vanaf 1572 strooptochten vanuit Vlissingen en kregen Bier vliet, dat op een eiland lag, in hun macht. De geestelijken van Aardenburg en andere plaatsen namen de vlucht, onder meer naar Middelburg in Vlaanderen, dat een ver sterkt kasteel bezat. Sinds 1583 had de loop der krijgsbedrijven het verblijf in deze streek onveilig ge maakt. Het in brand steken van Oostburg en omliggende dorpen had schrik en angst verbreid onder de bevolking. Dijken waren doorgestoken en de sluis van Slependamme tussen Oostburg en Sluis was vernield, zodat het water vrij spel had in het grootste ge deelte van de streek. Slechts enkele hoger gelegen plaat sen zoals Aardenburg, Sluis en Oostburg en het gebied rond Cadzand bleven droog. De pest had lelijk huisgehou den, evenals de hongersnood die er heerste. De mensen die het er levend afbrachten, zochten een goed heenkomen, onder meer in Brugge, Damme en Vlissingen. De magistraat van Aardenburg had alle belangrijke gemeen testukken uit veiligheids overwegingen naar Brugge laten overbrengen. De streek was zo verlaten dat in Oost burg de wolven 's nachts zelfs uit een waterput op de markt kwamen drinken. In 1604 deed Maurits van Nassau met een troepen macht vanuit Vlissingen een aanval op het noordelijke deel van Vlaanderen met het doel Oostende, dat in Staatse handen was gebleven, te ont zetten. Eerst werd Cadzand bezet, daarna IJzendijke ver- - FOTO ARCHIEF DE STEM De Sint-Baafskerk te Aardenburg, één van de katholieke kerken die door de protes tanten in gebruik werd genomen. overd, dan Aardenburg en tenslotte Sluis. Hiermee kwam het gebied onder de Staten-Generaal der Verenigde Nederlanden en werd het losgescheurd van Vlaanderen, waarmee het tot dan toe één geheel vormde. De bevolking die er nog was of die na de ergste tijden weer was terugge keerd, nam de wijk naar Vlaanderen. Na de verove ring kwam er reeds spoedig een geheel nieuwe bevolking, voornamelijk bestaande uit protestante immigranten uit Vlaanderen. In het begin vormden de militairen het grootste deel van de inwoners. Zo bijvoor beeld waren van de vier le den van de hervormde ker- keraad van Aardenburg in 1604 er drie militair. Tot aan het Twaalfjarig Bestand in 1609 was de vestiging echter nog niet groot, de toestand was er nog te onveilig. Er hadden nog steeds schermut selingen plaats. Tijdens het Twaalfjarig Bestand van 1609-1621 begon men ook op enkele plaatsen met het her- indijken van de ondergelo pen polders. Daardoor werd vestiging in die polders weer mogelijk. De bevolking die zich in de daarop volgende eeuwen vestigde, was voor een groot deel Vlaams, maar ook van andere oorsprong. Er kwa men Hugenoten uit Noord- Frankrijk. Van 1617 begon de stroom uit de streek van Rij sel en Calais. Zij vestigden zich onder meer in het nieuwbedijkte land onder Groede en werden gevolgd door talrijke bloedverwanten en kennissen. Uit de streek van Marke en Calais vestig den anderen zich in 1637 en 1638 in Sint-Anna-ter-Mui- den en omgeving. Men zou deze groep misschien ook on der de Vlamingen kunnen rekenen, daar de meesten uit Zuid- of het huidige Frans- Vlaanderen kwamen. Een deel van hen sprak Neder lands, maar anderen spraken Frans. Voor deze laatsten kwam erin 1622 reeds een Frans predikant naar Groe-i de. Een groep Hugenoten kwam na de heropening van de Edict van Nantes in 1685. Er werden zelfs op drie plaatsen Waalse kerken gesticht, te Aardenburg, Cadzand en Oostburg. Ook later kwamen er nog Hugenoten, maar slechts kleinere groepen uit Champagne, Normandië, de streek van Orleans en uit de omgeving van Saint-Quentin en Valenciennes. Een aparte groep vluchte lingen verscheen in 1733. Het betrof hier Lutherse immi granten uit de streek van Salzburg in Oostenrijk en Berchtesgaden in Beieren, in totaal 800. Die streek neer rond Breskens en Groede. Verder bleven militairen hier na hun diensttijd han gen en gingen over naar een burgerbestaan. We vinden daaronder Duitsers, Schot ten, Zwitsers en anderen. Er vestigden zich ook kooplui en schippers uit Holland. West- Zeeuwsch-Vlaanderen is dus, nadat het in 1604 prak tisch als een leeg gebied on der Nederland kwam, een vestigingsplaats geworden voor mensen uit velerlei stre ken en van verschillende godsdienstige overtuiging. I to onze verslaggever I LtiUlS gemeente Sluis wil de collectie opgezette vo- I Do V?,n de st°ekmanshoeve bij Damme kopen. I .-f-'fbatoelingën zijn nog niet afgerond. Om die reden I j^^oi-burgemeester J. du Fossé gisteren nog geen H®U1S wil bij het Zwin een educatief centrum bouwen. 1 ugt in de bedoeling de opgezette vogels daarin onder te "rengen. I ïonrt gemeente probeert de collectie alleen te verwerven, I tan*ri,Steun van Aardenburg en Oostburg. Du Fossé be- I tam! idat het "te* gelukt is om de collectie oude land- I irie w Uigen te ^machtigen. Die collectie wilden de I Weat-Zeeuws-Vlaamse gemeenten samen kopen. B^meester E. Jongmans van Aardenburg heeft de |jat.™arfdelingen met de Stockmanshoeve gestaakt, om- I Dp pr'is Plotseling tien procent steeg. l'andv°PgfZette V0Sels zijn alle dieren die in het Vlaamse voorkomen, zowel strand- en weidevogels. Van onze verslaggever BREDA - De Bredase advo caat mr. P. Claassen heeft zaterdag de Zuidelijke Pleitwedstrijden voor jon gere advocaten gewonnen. Aan de wedstrijden werd deel genomen door de winnaars van de voorronden in de arrondis sementen Breda, Middelburg, Roermond en Den Bosch. Vlaanderen levert ook altijd een aantal deelnemers: de win naars van de voorronden in Gent, Antwerpen, Turnhout en Brussel. Tweede werd dit jaar mr. Gertrui Bresseleers uit Antwerpen en derde mr. Rik Wilmonts uit Turnhout. De Schellenbach-wisseltro- fee is zaterdagavond tijdens een feestavond in Oisterwijk uitgereikt. Daar werd gefeest bij gelegenheid van het derde lustrum van de Jonge Balie in het arrondissemen Breda. Ju ryvoorzitter mr. B ink, oud- president an a, Bredase de beoordelingscriteria voor zo'n wedstrijd. De jury heeft zaterdag met name gekeken naar de beheersing van de fei ten, de beheersing van de juri dische dogmatiek in relatie tot die feiten, een logische opbouw in het pleidooitaalbeheersing, overtuigingskracht, eenvoud en het pleiten binnen de gestelde tijdslimiet. Mr. Claassen voldeed het best aan deze voorwaarden. In zijn confrontatie met mr. A. Mast uit Middelburg heeft hij zich op de juiste wijze terughoudend opgesteld en was vooral zijn re actie op het pleidooi van zijn te genstander van een goed gehal te, aldus de jury. De twee juris ten werden met een actuele kwestie rond euthanasie en verzekeringsrecht geconfron teerd, de moeilijkste van de vier geschillen deze middag. Een doktersechtpaar heeft een gemengde levensverzeke ring op eikaars leven gesloten. Zij hebben elkaar als eerste be gunstigde genoemd. Binnen twee jaar brengt de vrouw haar man op diens uitdrukkelijk verzoek om het leven. Hij was door kanker ten dode opge schreven. Het Openbaar Minis terie stelt geen vervolging in. De verzekeringsmaatschappij weigert daarna de uitkering op grond van twee uitsluitings- gronden in de polis. Een daar van is dat de begunstigde ten opzichte van het slachtoffer een misdrijf gepleegd moet hebben. Volgens mr. Mast heeft de vrouw als arts gehandeld bin nen de beleidsrichtlijnen van de overheid en het KNMG, on der meer door overleg met de behandelend specialist en een derde arts. Volgens hem is er geen sprake van een misdrijf, omdat het Openbaar Ministerie geen vervolging heeft ingesteld. Hij wees op uitspraken van mi nister Korthals-Altes op Ka mervragen van mevrouw Haas-Berger en de wetswijzi ging aangaande euthanasie, die in voorbereiding is. Mr. Claassen bracht hier na mens de verzekeringsmaat schappij tegen in dat' de wet euthanasie nog altijd strafbaar stelt en dat het er niet toe doet of er een vervolging ingesteld wordt. In de beoordeling of er uitgekeerd moet worden, heeft de maatschappij de ernstige wanprestatie door de begun stigde afgezet tegen het enorm financieel nadeel voor de ver zekeraar. Waar het om een ge studeerd echtpaar gaat, mag het contract zeer letterlijk uit gelegd worden, stelde hij, en daarom hoeft er niet betaald te worden. Mr. Pronk schoot daarop in de roos met de vraag of er tussen vrouw en man een relatie patiënt-arts heeft be- staan. De andere kwesties gingen over de wettige zelfverdediging in België, de schadevergoeding voor iemand die blijvend letsel heeft opgelopen en over be paalde consequenties van trou wen in gemeenschap van goe deren. Voor de wedstrijd bestond flinke belangstelling. De win naar heeft het recht op 5 juni mee te doen aan de Landelijke Pleitwedstriid in Utrecht KNOKKE - In de Belgische kustplaats Knokke-Heist wordt zaterdag 23 mei om 15.00 uur het startsein gegeven voor de eer ste halve marathon van Knokke-Heist over ruim 21 kilometer. Iedereen kan er aan deelnemen. Gestart wordt bij het stadhuis te Knokke-Verweeplein. Men loopt via de Lippenslaan, Natiënlaan, Zes Bochten, Nieuwstraat en Westkapellestraat naar Heist Vandaar naar Ramskapelle en terug naar de Kalvekeetdijk. De tocht voert gedeeltelijk door het bos en via smalle paadjes naar De Golf. Langs het zanderige Caddiespad en de Helmweg keert men te rug naar het stadhuis, waar de aankomst is. Er zijn drie be- voorradingsposten. ASSENEDE - De laatste verkiezingen voor het bestuur van de Zwarte Sluispolder (Assenede, Boekhoute, Bassevelde en Zei- zate) zijn ongeldig verklaard. Zoals gebruikelijk had een aan tal hoofdingelanden bij volmacht gestemd. Echter: de volmacht was niet in orde. De reglementen schrijven voor dat eigenhandig een vaste for mule moet worden opgeschreven met daaronder datum en handtekening. Als voorbeeld had het polderbestuur een model volmacht bij de vergaderstukken gevoegd. 86 Hoofdingelanden hadden dit model ondertekend, in plaats van de tekst eigen handig op een ander papiertje over te schrijven. Volgend jaar zijn er weer verkiezingen. Tot dan blijft het huidige bestuur zitten. LOKEREN - Als je als stad beschikt over meer dan 200 hectare natuurgebied en bovendien nog enkele aantrekkelijke gebou wen onderhoudt, dan kan het niet anders of je prijst jezelf te genover de toeristen de hemel in. Lokeren wil daarom op de toeristische dag van het Land van Waas, zondag 24 mei, de bezoekers trakteren op twee geleide wandelingen langs al dat moois. Beide wandelingen beginnen om 14.00 uur. Het vertrek onder leiding van een gids is bij de Laurentiuskerk op de Grote Markt. De eerste wandeling gaat door de stadskern. Het accent ligt op de bouwkundige pareltjes met als hoogtepunt een bezoek aan het museum. De tweede tocht loopt door de 'Groene Long' van de stad de stadsparken. De liefhebbers moeten rekenen op een wandeltocht van minimaal twee uur. GIJZENZELE - Linda graast nog steeds zeer tevreden in de wei van haar baas in Gijzenzele. De oudste Oost-Vlaamse her- kouwster mag dan duidelijk een wat verrimpelde uier en een wat te groot vel hebben, ze levert nog elke dag enkele litertjes melk. Linda is geboren op 2 februari 1971. Het koebeest telt dus zestien lentes. Haar baas is er van overtuigd dat zijn Linda het oudste exemplaar is in Oost-Vlaanderen. Zijzelf trekt zich van al de drukte over haar leeftijd niets aan. Ze blijft voorlopig ste vig met vier poten op de grond staan. TIELRODE - De Potpolder strekt zich langs de oevers van de Schelde bij Temse. Op de sloten wordt er veelvuldig geschaatst in de koude wintermaanden. Sportievelingen die graag de beentjes strekken krijgen nu de kans om wekelijks te joggea De geasfalteerde dijken in dit gebied bieden een veilig en auto vrij parkoers. Voor de individuele joggers de kans om groeps gewijs te lopea Recreatieve jogging noemt men dat in Vlaan deren. Samen lopen, niet te hard en als het moeilijk is wande len we verder. Het moet plezierig blijven. Politici poetsen met een hun blazoen een beetje op, want ook zij doen mee. Het ver lies aan kilo's en zweetdruppeltjes wordt later wel weer weg gewerkt met het geestrijke nat waar Vlaanderen om bekend is. TEMSE - De BRT-televisie maakt in het kader van het jaar van het Leefmilieu een vijftal programma's. De thema's ruimtelijke ordening, water, lucht, bodem en groen- en boom beplanting, worden opgenomen ergens in Vlaanderen. Hier voor trekt een milieukaravaan door de regio. Vanaf de gloed nieuwe steiger in Temse vertrekt 2 juni een botenkaravaan voor een zevendaagse trip. De waterverontreiniging en de wa terzuivering worden in beeld gebracht Aan boord komen da gelijks vertegenwoordigers van milieugroepen, de industrie en uit de politieke wereld. Scholieren mogen een kijkje komen ne men op de boot die speciaal ingericht is met een milieu-exposi tie (maandag 1 juni vanaf 14.00 uur en dinsdag 2 juni tot 11.00 uur). De tocht die de botenkaravaan aflegt, gaat van Temse naar Antwerpen (2 juni). Woensdag 3 juni vaart men rond in het Antwerpse havengebied. Donderdag trekt de karavaan naar Zelzate. Vrijdag wordt Gent, het havengebied en de ka naalzone aangedaan. Zaterdag staat Gent Zeebrugge op het programma en zondag 7 juni eindigt de tocht in Oostende. Op elke aanlegplaats krijgt het publiek de gelegenheid om een kijkje te nemen, 's Avonds is er ook telkens een informatieve avond en een show. De slothappening in Oostende valt samen met de 'Noordzeedag'. Het Televisie programma dat gemon teerd wordt uit reportages tijdens deze week, wordt zondag 21 juni uitgezonden om 20.35 uur. BRIDGE - De Bridge Sociëteit Oostburg speelde de eerste wed strijd van de zomercompetitie. Uitslag: 1. mevrouw Pieters-de heer Van Veen, 2. heren Van Dronkelaar-Visser, 3. dames Ris- seeuw-Rosseel. Van onze verslaggever OOSTBURG - De openbare basisschool uit Oostburg is zaterdag in Oostvoorne doorgedrongen tot de halve finale van het Nederlands schaakkampioen schap voor basisscholen. De school behaalde eerder de Zeeuwse titel. Zaterdag moesten de leerlingen uit Oostburg, Bejamin An- deweg, Tung-Lam en Chu-Lam Choi, Bart Leenhouts, Nico Sol en Stefan Brenkman het opnemen tegen de Wil- genbroekschool uit Alkmaar en de Kohnstammschool uit Ermelo. De eerste school werd met 4-1 verslagen, de tweede met 3-2. De Oostburgers treden 23 mei weer aan in Oostvoorne. Dan moeten ze het opnemen tegen De Nutsschool uit Was senaar, de Wingerd uit Apeldoorn en de Zijl wij kschool uit Leiden. Deze vier scholen strijden dan om de twee finale plaatsen.

de Stem | 1987 | | pagina 13