De andere stem van de geschiedenis Bidden naar de zon en voor het liehaam Kleine feiten vertellen groot verhaal K lMMb BjlijTl FanüaarcüÉ KRONIEK VAN LATUNS-AMERIKA: MAGISTRAAL WERK VAN EDUARDO GALEANO Verliefd zijn en d® uitgelachen wordei VERSCHENEN DE STEM BOEKENGIDS^ ZATERDAG 16 ME11987 De verbeelding kraait nu ook victorie in de ge schiedenisboeken. Zo'n twintig jaar geleden be stond de academisch-historische studie meestal uit tabellen, een streng theoretisch kader en vele wetenschappelijke maar onleesbare pagina's. Verminkt Misère Wreedheid Massage Tekens DOCTOROW RECONSTRUEERT WERELDTENTOONSTELLING VAN 1939 Trimbaan Bestsellers in Speciale lessen op Fr 1 Ll G2 Door Anton Theunissen Uit Frankrijk is een andere wind komen waaien die met de dag veld wint, af te lezen aan bijvoorbeeld de popula riteit van 'Montaillou'. De historicus gaat weer verhalen vertellen, op zijn stijl letten en het nuttige verenigen met het aangename. Eduardo Galeano, de bekende Uruguayaanse schrijver, gaat nog verder. Hij lapt alle theo rieën over historisch narrati- visme aan zijn laars, bekom mert zich niet om volledigheid of objectiviteit, maar probeert de gschiedenis tot nieuw leven te wekken met fictie, folklore, poëzie en uiteraard historische bronnen. Alle elementen samen vormen een kleurrijk en in drukwekkend mozaïek, dat hij geschiedenis noemt. Eerst iets over de schrijver. Galeano, geboren in Montevi deo in 1940, moest twee keer vluchten voor onvriendelijke junta's: in zijn eigen land en la ter in Argentinië. Begin zeven tig week Galeano uit naar Spanje, waar hij als balling leefde tot hij in 1984, na het her stel van de democratie, kon te rugkeren naar Uruguay. Voor zijn vlucht had hij al wereldfaam verworven met een historisch boek: 'De aderla ting van een continent'. Een po- litiek-economische verhande ling over vijf eeuwen uitbui ting en exploitatie van Latijns- Amerika. Na een serie romans en verhalenbundels begon Ga leano aan een ambitieus pro ject: de trilogie 'Kroniek van het vuur', waarin hij de ge schiedenis van Amerika be handelt, van Alaska tot Vuur land en van het begin der tij den tot aan 1984. Een wederom verbluffend knap geschreven reeks van drie boeken, die in de hele wereldpers als een mees terwerk is ontvangen. Het eer ste deel van de trilogie, 'Het Begin', is onlangs in het Neder lands verschenen. Galeano heeft de geschiedenis van zijn continent opnieuw tot leven gewekt, omdat de offi ciële versie in zijn opinie gelo gen is. In zijn Kroniek zegt hij het zo: „De arme geschiedenis had opgehouden te ademen: verraden in de academische teksten, verminkt in de leslo kalen, verzwegen in de voor drachten over gewichtige ge beurtenissen, was hij opgeslo ten in de musea en met bloem kransen begraven onder het brons van de beelden en het marmer van de monumenten. Ik hoop dat 'Kroniek van het vuur' kan helpen de geschiede nis haar adem, haar vrijheid en haar stem terug te geven. In de loop van de eeuwen is Latijns-Amerika niet alleen beroofd van zijn goud en zijn zilver, zijn salpeter en zijn rub ber, zijn koper en zijn olie, ook hebben anderen zich zijn ge heugen toegeëigend. Al vanaf een vroeg begin is het tot ge heugenverlies veroordeeld ge weest door degenen die het hebben verhinderd zichzelf te zijn. De officiële Latijnsameri- kaanse geschiedenis is terugge bracht tot een militair défilé van grote namen in pasge- stoomde uniformen. Ik ben Eduardo Galeano. geen geschiedschrijver. Ik ben een schrijver die wil bijdragen tot de bevrijding van het ont voerde geheugen van heel Amerika, maar vooral Latijns- Amerika." Aan de hand van korte impres sies, anekdotes en korte voor vallen schetst Galeano de ge schiedenis. De keuze van de fragmenten, aangrijpend, ont roerend, suggestief en bruut, maakt dit boek tot een juweel. Het is moeilijk er een etiket op te plakken. Galeano: „Mijn Kroniek is geen bloemlezing, dat is duidelijk, maar ook geen roman, geen essay, geen epi sche poëzie, geen getuigenis, geen verslag, geen... Ik lig er niet wakker van. Ik geloof niet in de grenzen die, volgens de douaniers van de literatuur, de genres van elkaar scheiden". Het eerste deel van de trilo gie, 'Het Begin', loopt van de pre-Colombiaanse tijd tot 1700. Het Begin valt in twee delen uiteen. In het eerste deel, 'Eer ste Stemmen' geheten, biedt Galeano een fraaie selectie van Indiaanse scheppingsverhalen en beschrijvingen van de flora, fauna en de cultuur van het hele continent. 'Eerste Stem men' eindigt met de profetische aankondiging van de misère die de Indianen vanaf 1492 te wachten staat: „De vrouwen die zingen en de mannen die zingen en allen die zingen zul len over de wereld worden ver- strooid...Niemand zal ontko men, niemand zal ontsnap- pen...Er zal veel ellende zijn in de jaren van het rijk van de hebzucht. De mannen zullen slaven worden. Het gelaat van de zon zal bedroefd zijn...De FOTO PIET DEN BLANKEN wereld zal ontvolkt raken, hij zal klein worden en ontluis terd." (Een letterlijk citaat uit het boek Chilam Balam). Het tweede deel, dat de schrij ver 'Oude Nieuwe Wereld' noemt, opent in 1492 met de eerste reis van Columbus over de duistere zeeën. „Zij (de zee lieden) kijken naar de sterren, zoeken God, maar de hemel is al even ondoorgrondelijk als deze nimmer bevaren zee. Zij luisteren naar het gebulder van de zee, mare nostrum, moeder zee, hese stem die de wind ant woordt in zinnen van eeuwige verdoemenis, mysterieuze trommen die vanuit de diepten hun gedreun omhoog zenden. Zij slaan een kruis en willen bidden en stamelen: 'Vannacht vallen wij van de wereld, van nacht vallen wij van de we reld'." Het tweede deel eindigt in 1700 in Madrid: „Karei II beeft en ijlt, de uitpuilende ogen rooddoorlopen. Hij is een brokje geel vlees dat tussen de lakens vlucht, terwijl ook de eeuw vlucht en zo de dynastie eindigt die de vervovering van Amerika heeft volbracht". De tussenliggende bladzij den geven een beeld van die verovering en het défilé van conquistadores als Cortés, Pi- zarro en Lope de Aguire en In diaanse leiders als Montezuma en Tupac Amaru. Het allesoverheersende thema in de verhalen is na tuurlijk geweld, Spaanse wreedheid en Spaanse goud zucht. Sporadisch komt een 'goede Spanjaard' ten tonele. Galeano heeft een prachtig boek geschreven De boeiende, meeslepende vertelstijl, de rijke en veelzeggende anecdo tes, dit alles maak Kroniek van het vuur tot een magistraal werk. Galeano's grote kracht is dat hij in kleine fragmenten een stuk verleden zo bont en volmaakt mogelijk tot leven weet te wekken. Hij claimt daarbij voor zichzelf alle vrij heid, hij bepaalt van welke kant hij de geschiedenis be kijkt, sociologisch, historisch, folkloristisch en noem maar op. Daarbij ontstaat een beeld van het verleden, 'herschapen' ver leden vooral, zo gaaf en duide lijk, dat het een heldere een heid blijft. En al is de materie gecompliceerd, de Kroniek blijft een populair boek. De menselijke aspecten worden nergens bedolven onder statis tieken of andere wetenschap pelijke verhandelingen. Kort om, het boek heeft grote kwali teiten, het is origineel in zijn benadering en veelzijdig in zijn aanpak. Eduardo Galeano: 'Het Begin, Kroniek van het vuur 1'. Uit. Novib Van Gennep Amster dam, prijs 49,50. Door Wim van Leest Yoga is het hippe jaren '60- etiketje ontgroeid. Neder land telt enige tienduizen den serieuze yoga-beoefe- naren tegenwoordig en de boekhandels hebben volop vakliteratuur voor handen. Yoga is echter niet iets dat je zo maar even uit een boekje leert. De door de auteur beoogde houdingen worden aan de hand van plaatjes maar al te makke lijk verkeerd gedaan. Je zou het kunnen vergelijken met le ren auto rijden met behulp van een boekje. Ook dat zal weinig nut hebben. Toch zijn er wel boekjes die voor de leek op yoga-gebied en zeker voor de beoefenaar heel bruikbaar zijn. Zo'n boekje is bijvoorbeeld 'Het Zonnegebed, een serie yoga- oefeningen voor iedereen' van Swami Sivananda. In dat boekje draait het om een enkele yoga-oefening: het zogenoemde zonnegebed, ook bekend als de zonnegroet. Dat zonnegebed is een reeks van houdingen, waarvan binnende diverse yoga-stromingen tal van interpretaties bestaan. Si- vanandas versie bestaat uit twaalf houdingen. Zoals het behoort legt hij daarbij vooral de nadruk de op de ademha ling. Swami Sivananda beweert dat regelmatige praktisering van het zonnegebed zo'n beetje het middel is tegen allerlei li chamelijke en geestelijke kwa len. Wie zich een beetje in yoga verdiept heeft, weet dat daar op zijn minst een kern van waarheid in schuilt De hou dingenreeks van het zonnege bed spreekt alle spiergroepen in het lichaam aan. Bovendien neemt het lichaam door de in tensieve buikademhaling veel zuurstof en dus veel energie op. Ook al hang je dus geen yoga-theoriën aan, dan nog kun je met een gerust hart aan deze oefening beginnen. Je wordt er minimaal een stuk le niger van. Naast een uitleg van "het zonnegebed bevat Sivanan- das boekje ook nog een inlei ding over concentratie en me ditatie en wordt erin ingegaan op de filosofische principes van yoga. Het boekje besluit met 100 Eiforismen, waarin over het we zen van menszijn in het alge meen en yoga in het bijzonder gefilosofeerd wordt Genoemde toevoegingen zijn aardig om te lezen als je om een stuk theorie achter de yoga-oefeningen ver legen zit. 'Het zonnegebed' is al met al een aardig boekje met een zonder meer voor iedereen aan te bevelen yoga-oefening. Enige minpuntje is het feit dat in het boek de diverse hou dingen van het zonnegebed steeds op andere pagina's staan. Zeker in het begin, als je de oefening aan het instuderen bent, is dat heel onhandig. Be ter zou het zijn geweest als de oefening in zijn geheel op een bijgevoegd vel of poster had gestaan. 'Het oosten' doet het de laatste jaren weer heel goed bij ons in het westen. In de medische we reld en dan vooral in de hoek van de natuurgenezers heeft men de blik gericht op China om te zien wat daar op het ge bied van acupunctuur gebeurt. Onder de alternatieve gene zers in ons land zijn er inmid dels een groot aantal die zich bezig houden met acupuntuur of aanverwante drukpunt- massage. Gewerkt wordt dan met een Chinese wetenschap die al duizenden jaren oud is en die in China een hoge graad van verfijning heeft bereikt Acupunctuur is ruwweg ge zegd een syteem dat er van uit gaat dat zich in ons lichaam energiestromen bewegen. Ziek tes of andere ongeregeldheden uiten zich volgens de acupunc tuur in ons lichaam in de vorm van blokkades van die energie stromen. Acupunctuur en aan verwante drukpunt-massages zijn er op gericht die blokkades op te heffen. Het boek 'Chinese massage- therapie' gaat zeer uitgebreid in op de huidige stand van za ken in China met betrekking tot acupunctuur en massage in China. Het boek dat als onder titel '24 Oosterse massage technieken verzameld door westers geschoolde Chinese artsen'. 'Chinese massage-the rapie' is een leerboek dat in China dagelijks wordt gebruikt en is daarom zeker voor artsen of genezers die zich met Chi nese geneeskunde bezighouden, aan te bevelen. De geïnteresseerde leek kan via dit boek op een kennis ne men van technieken die heel bruikbaar zijn voor zelfmedi catie. 'Chinese massage-thera pie' is een zeer helder boek werk. De Chinese samenstel lers hebben er voor gezorgd dat het boek gevrijwaard is geble ven van de in de soortgelijke uitgaven nog wel eens hinder lijk aanwezige waas van ge heimzinnigheid. Het gaat hier om vakliteratuur die desalniet temin voor de gewone man leek zeer goed te lezen is. Onze cultuur is rijk aan tekens. Als ze op een verkeersbord staan dan begrijpen we ze wel, maar wanneer het gaat om sterren of kruizen dan weten we vaak al niet meer wat hun oorspronkelijke betekenis is geweest. Graficus Rudolf Koch zet in zijn 'Het boek der tekens' di- Yoga: je wordt er op z'n minst leniger van. - FOTO DE STEM/CORJ.DE BOER verse tekens en symbolen uit onze westerse beschaving op een rij en geeft daarbij een be knopte omschrijving van hun oorspronkelijke betekenis. Dat is een aardig vertrekpunt voor een interessant boek, maar Koch is in zijn beschrijvingen helaas zo beknopt gebleven dat je in veel gevallen nauwelijks iets wijzer wordt We verne men in 'Het boek der tekens' vaak nog wel van waar het te ken of symbool stamt, maar het waarom ervan wordt vaak am per aangestipt. De titel van het boek wordt zodoende onrecht aangedaan, want in plaats van een goedgedocumenteerde vraagbaak is het niet meer dan 'Eten boek met tekens'. Swami Sivananda: 'Het zon negebed'. Uitg. De Driehoek, prijs 17,90. 'Chinese Massage-therapie', samengesteld door mede werkers vtm het Anhui Uni versiteitsziekenhuis in Chi na. Uitg. De Driehoek, prijs ƒ45,00. Rudolf Koch: 'Het boek der tekens'. Uitg. De Driehoek, prijs 24,50. Door Dirk Vellenga De Amerikaanse schrijver Edgar Lawrence Doctorow beschrijft in zijn romans de nabije historie op detail leerde en daardoor leven dige wijze. In 'Ragtime' be handelde hij het New York van het begin van deze eeuw en in 'Duikermeer' de strijd van de vakbonden in de Amerikaanse depressie. Zijn laatste boek 'De We reldtentoonstelling' (The World's Fair) tast heel nauwkeurig het dagelijks leven af in de jaren dertig in de Bronx, het bekende stadsdeel van New York. Voor een groot deel heeft Doc torow uit zijn eigen jeugd kun nen putten. De hoofdpersoon heet net als de schrijver Edgar en werd geboren in 1930 (Doc torow zelf in 1931) en ook de fa milie-achtergronden zijn ver gelijkbaar: de grootouders zijn uit Rusland gevluchte joden. De kleuter Edgar beziet de grote wereld uit kinderper spectief, maar Doctorow heeft hem ook het vermogen gegeven de gedragingen van volwasse nen te doorzien. Zijn vader is een flierefluiter die een mu ziekwinkel drijft, maar ook gokt en overal te laat ver schijnt. Moeder is punctueel en E.L. Doctorow. - FOTO DE HARMONIE zorgzaam, maar het onveran- woordelijke gedrag van haar man maakt haar steeds ver drietiger. Edgar is verteller, af en toe vallen zijn moeder Rose en zijn broer Donald in om hun deel van de werkelijkheid toe te lichten. De Bronx (gelegen tus sen Kennedy Airport en Man hattan) wordt zichtbaar ge maakt: de straten, de winkels, de bussen, de levensmiddelen. De muziekhelden van toen pas seren de revue, de invloed van radio en film wordt heel pre cies weergegeven. De Wereldtentoonstelling in Flushing Meadow in New York is dé gebeurtenis in het leven van de jongen. Om een gratis kaartje te winnen schrijft Ed gar een opstel over het thema 'De Typisch Amerikaanse ^Jon gen'. Dat kaartje wint hij, maar de hoofdprijs gaat aan hem voorbij, omdat hij niet hele maal Amerikaans is. Hij schrijft in zijn opstel over de Amerikaanse Jongen: „Als hij een jood is moet hij dat zeg gen". Hij schrijft zijn verhaal, na dat hij bedreigd is door katho lieke jongens uit een andere buurt. Dan beseft hij dat niet alle mensen zijn als hij. Er heeft een tijd een jiddisch spre kende oma in huis gewoond, maar Edgar zag daar niks bij zonders in. Het jood-zijn wordt meer benadrukt als de oorlog nadert. Edgars vader heeft de linkse sympathieën overgeno men van zijn eigen vader en waarschuwt regelmatig voor de gevaren die uit Duitsland komen. De wereld wordt groter en de jongen ziet het bewijs daarvan op de wereldtentoon stelling. Het boek van E.L. Doctorow lijkt een regelrechte autobio grafie, maar de werkelijkheid is veel gecompliceerder. „Zet feiten en leugens bij elkaar en zie wat het oplevert: de waar heid", zei de schrijver vorig jaar in een interview in De Tijd. „Of ik mijn materiaal nu uit de geschiedenis haal of uit mijn herinnering, dat doet er niet toe". Doctorow ziet verbeelding als een vorm van kennis: fan tasie is ook samengesteld uit feiten, al zijn het veronder stelde feiten. Hij zegt: „Ik maak handig en slim gebruik van mijn eigen ervaring én van die van anderen. Er is heel wat verzonnen in 'De Wereldten toonstelling'. En het is mijn taak ervoor te zorgen dat je het verschil tussen de waarheid en de verdichting niet ziet". Dat verschil zie je inderdaad niet in dit sobere, maar toch subtiel vertelde verhaal. De kleine details en de onopval lende gebeurtenissen vertellen een groot, opvallend verhaal. Steeds houdt Docotorow uit zijn ooghoeken de sociale con text in de gaten. Zijn boeken zijn bestsellers, maar hij wordt in Amerika door velen gezien als een linkse schrijver. Zelf ontkent Docotorow poli tieke voorkeuren. Over zijn vak is hij echter heel duidelijk: „Het is de taak van de schrijver de mythen uit het verleden te reconstrueren, anders worden ze vaag, onbruikbaar, hypo criet en een middel om te do den". E.L. Doctorow: 'De Wereld tentoonstelling'. Uitg. De Harmonie, prijs 39,90. L) oor Muriël Boll 'En toen kwam Jacob' van Kirsten Boie lijkt in de verste verte niet op 'En toen kwam Tjeerd' (van Sanne van Ha- velte) dat jaren geleden ver slonden werd door meisjes die toen nog bakvissen of teena gers heetten. Het gaat wél over verliefdheid, maar Jacob heeft geen brede schouders, geen kin a la Dick Bos en' rookt geen pijp; Jacob is een baby waardoor alles bij Nel- leke thuis verandert. Nelleke is twaalf jaar en zij vertelt het verhaal. Die baby vindt ze het ergste nog niet, hoewel... 'Mama, een baby. En dat op haar leeftijd!' De grootste verandering is dat mama gaat werken en papa voor een jaar huisman wordt. Een werkende moeder gaat nog wel, maar een vader die het huishouden draaiende houdt, geeft problemen want zo goed lukt het niet. En dan zijn er ook nog Nelleke's eigen problemen. Ze is voor het eerst verliefd, op Olivier en Nelleke is er zeker van dat hij ook op haar is, maar eer lijk gezegd merkt ze er niets van. Zelfs met een nieuw kapsel, parfum en heupwie gen lukt het niet om Oliviers aandacht te krijgen, maar het lukt vast wel als Nelleke met Olivier in het voetbalelftal mag spelen. Ze komen in de finale, helaas schiet Nelleke in eigen doel: einde droom. Het ergste is dat haar vrien din Olivier heeft ingepikt, toch gaat Nelleke aan het eind mild en vergevensgezind door het leven. Er is geen echt happy end, volgens haar, maar broertje Gijs plast niet meer in bed, papa bouwt blokketorens met Jacob en mama werkt. Het is het verhaal van een gewoon gezin dat op een aar dige manier met elkaar om gaat en dat is precies het aan trekkelijke van dit boek. Nel leke vertelt eerlijk over de onderlinge irritaties die ook weer verdwijnen, omdat ze van elkaar houden. Boie heeft een goed inzicht in kinderzie len; papa mag bijvoorbeeld niet met Nelleke over de piaswekker van Gijs praten ook al bedoelt hij het goed. En als dekbedbij ten niet meer helpt en Nelleke in huilen uit barst, loopt mama gelukkig de kamer uit al zou ze willen troosten. Eten goed geschreven verhaal, vlot met onderkoelde humor, maar absoluut niet oppervlakkig, dat uitstekend vertaald werd door Simone Kramer. 'De trimbaan' is het nieuwste boek van Imme Dros, één van onze beste jeugdboeken schrijvers, en gaat ook over verliefdheid. Van Filip die zestien is, maar in de eerste twee hoofdstukken is hij pas De omslagtekening t 'De trimbaan', gemaakt door Joep Bertrams. Diana kennen, een Surinj meisje waar oma zo ha deel over heeft. Ze w;4 echte vrienden, maatl Diana later een vrij heeft, is Filip jaloers,* denkt dat hij op 1 is. Diana legt hem uit vrienden blijven vriendjes komen en i Over verliefdheid „Dan kan je aan niets arj denken, je zou hem de] dag willen zien, als hij a is wacht je op hem, a is, ben je bang dat hij J weggaat... Je zou he liefst willen opeten." Filip: „Blij dat ij vriendje niet ben krijgt veel vriendi maar hij laat het t 'aan' zijn. Hij blijft t wer tot hij na een t verwarring en opstandig zichzelf laat gaan en oi dat hij van Rogier houii| vriend met wie hij i vallen trimbaan opkt lip staat in tweestrijd,'] zij n homoseksualiteit t accepteren en wordt j heel gelukkig door. sode komt pas ais jt| grootste deel van heth gelezen hebt en danv eens duidelijk waarom!] altijd een beetje naastq Over homoseki schrijven voor kindc niet gemakkelijk, een knappe schrijfstifl vindt zij er juiste toonf In sterke dialogen en insj nende beelden voel j derhuidse emoties. Zuive| met veel liefde laat Dros zien hoe aarzelend, kwetsbaar, j voor emoties en opscl over seks. Wie nog i denken dat echte literati! jeugdboeken niet bestaat] dit boek. Naar mijn idee] jeugdliteratuur van di| venste plank! Kirsten Boie: 'En toentl Jacob'. Uitg. Ploegsmai ƒ21.50 Imme Dros: 'De trim! Uitg. Van Goor, prijs 2 vier en zes jaar. Deze hoofd- goedkope ver stukken zijn essentieel voor het verhaal, je leert Filip ken nen als een kleuter die ver langend het leven verwacht, als een cadeau, en helaas spoedig merkt dat dat be hoorlijk kan tegenvallen. Op zijn zesde jaar laat hij zich niet meer kennen en houdt op in Sinterklaas te geloven. Hij wil niet meer uitgela chen worden, want bespotte lijk zijn is erger dan betrapt worden bij stelen of spieken. Filip leert zichzelf aan niet te laten merken wat er in hem omgaat; bij emoties telt hij tot twintig of herhaalt de ta fel van elf, jaartallen of rijtjes. Zijn oudere broer Geert is veel gemakkelijker in de omgang dan de cynische Filip die zijn omgeving on barmhartig observeert. Op de lagere school leert Filip 'Literatuur op de ma] het thema van de acft uitgeverij Meulenholfl teren is gestart. Vijftq ken zijn door deze i rij in een nieuw jasji ken en tegen een lal weer in de handel gebrl Het zijn 'In de bovenH J.M.A. Biesheuvel, 'M'J m'n duifje' van Ro 'Het bloedend hart' lyn French, 'Naar de t> Ik niet' van Renate BuW en 'Honderd jaar een®] van Gabriël Garcia I" Het laatste kost 16,9( stevier 14,90. Daarnaast verspreid] lenhoff de mini-pocket Ir tuur op de markt', dat] een rijksdaalder kost -1 belichten verschillende] vers het fenomeen de handel en de kriti PANDA'S komen alleen nog maar in China voor en worden ernstiger bedreigd dan altijd werd gedacht. Om ze te redden worden er in de Chinese bossen ze brapaden aangelegd. De dieren planten zich bijna niet meer voort doordat ze steeds verder uit elkaar zijn gejaagd door de mensen Ze leven nu vaak in nog maar kleine groepjes van tien en daar moet maar net een panda bijzitten waar je op valt. Om de geïsoleerde pan da's makkelijker met elkaar in contact te laten komen, gaat het Chinese ministerie van bosbouw samen met het Wereld Natuur Fonds spe ciale looppaden aanleggen die de uit elkaar gedreven beertjes weer bij elkaar moe ten brengen. Boeren die grond moeten afstaan voor deze zebrapaden, kunnen er gens anders een nieuw stuk grond krijgen. Vijftien jaar geleden leefden er nog 1300 panda's in China, nu zijn het er nog maar 800 a 1000. Volgende week komen er twee panda's op bezoek in De Beekse Bergen. Daar is op het safariterrein een speciaal pandahuis gebouwd. De pan da's zullen drie weken te be kijken zijn en de opbrengst is voor een wetenschappelijk pandafokcentrum. Net als de andere reizende panda-am bassadeurs hebben deze pan da's vrouil het Depd brend en lij] dere 1 op lel dol op daar i kilo 1 daaro] HilvaJ Fran bambi krijge dage kookti kinder en slal De i vijf gemad Op éél tempej dere bank over i zullenl Klaus Barbie. „WILT u uw leerlingen deze maand één uur lesge ven over de racistische wetten uit 1942 Dat heeft de Franse premier Chirac aan alle geschiedenis leraren gevraagd. In 1942 be gonnen in Frankrijk de Jo denvervolgingen en werd het verplicht om de gele davids ster te dragen. De premier voeg het juist u omdat deze week in Frankrijk het proces tegen de oorlogsmisdadiger Klaus Barbie is begonnen. Chirac hoopt dat scholieren door de lessen gaan nadenken over de Tweede Wereldoorlog en de rechten van de mens. Barbie was in de oorlog het hoofd van de Duitse Gestapo in Lyon en kreeg de bijnaam slager van Lyon'. Door hem zijn joden, ook kinderen uit oen tehuis, en verzetsmensen opgepakt, gemarteld en naar conceri stuurd eerder maart li via. Pas 1 de Boli| bie aa| en nu twintiJ voerde geldig I niet misdad den. Da terechtT gen da vervolg verzet] ning. wat nieuwa enkele I wel ba verhorl Barbie zet, ma van vea ïuske en Wiske: De 11, L i mtju,,'e dom Jullit uiten 111 nel... of beentje dot ik jullie rru 1 te na net iH rerteió neb ~c9i 'tfr-M Ed van de Elsken: 'Jong Nederland'. Uig. Bert Bak ker, prijs 19,90. Fotoboek over de 'adorabele rotzak ken 1947-1987'. Typerende kiekjes van jongen mensen in Nederland van na de oorlog, gemaakt door Van der Elsken, de man het juiste oog voor het alterna tieve. Met nozems, provo's, hippies, krakers, harde criminelen en andere op vallende straatfiguren. Dr. Peter J. Smith: 'De Aarde'. Uitg. Elsevier, prijs 72,50. Derde deel in am bitieuze serie over natuur wetenschappen, na 'Het heelal' en 'De mens'. In dit rijk geïllustreerde boek idmbone H»n'. Uitg. Het - ijs 39,90. Delaa U /-/EQ wordt informatie over geofysica, bod® de, oceanografie, W gie, klimatologie en" rologie. D.H. Lawrence: Noon' Prijs man van Lawrence delijk volledig 'n landse vertaling, van het manuscri pas in 1972 gevo# jaar na de dood1 schrijver. Veria 1M A. Schalekamp. F. Köhnen: flee'1 bijzondere groente! ten'. Uitg. Van prijs 29,90. Derde serie 'Een streling' tong'. Xi LlChfrPiMS B£ - GtN£ HODIé/J

de Stem | 1987 | | pagina 30