Pinochet lijkt uit op nieuwe termijn 'HET PAUSBEZOEK HAD BETER GEKUND, MAAR DE BALANS IS POSITIEF' ZATERDAG I r\ I16MEI 198712b DE STEM >r Saint-Rock iter van stevige moeder fen oorlog tegen Pinochet winnen is onmogelijk. Die weg is gesloten, want het zou een nachtmerrie worden. Pinochet wil juist een oorlog, omdat hij weet dat hij die kan winnen. Oorlog is zijn enige logica." German Molina, secretaris van de na tionale Chileense mensenrechtendommissie, zit er in het Amsterdamse Vondelhotel op het eerste gezicht ontspannen bij. Gaandeweg vallen symptomen te be speuren die het tegendeel doen vermoeden. Molina is in Nederland op uitnodiging van het Humanistisch In stituut voor Ontwikkelingssamenwerking (HIVOS) en het Humanistisch Overleg Mensenrechten (HOM). Doel van zijn bezoek is regerings- en particuliere or- gansiaties op de hoogte stellen van de situatie in Chili na het bezoek van paus Johannes Paulus II in april. Korte zomer Schokkend Niet genoeg Krachten bundelen CHILI IN DE BAN VAN VERKIEZINGEN Verondersteld P Verzet Lange weg Handen vrij /isbeen op nieuwe toepassa wol. In de laboratoria word! een manier om de struct™ „o te veranderen, dat het ra» kan vasthouden in plaats vai glaswol op die wijze zou kw behandeld, ziet Isover groti tuinbouw om gewassen en. is niet orgineel. Concui eeft de weg gewezen doe >r dit doel aan te wenden» reel succes mee. De voordela se van telen zijn groot: er kal niveaus worden geteeld en 4 .kten en besmetting van 4 nS- de vraag op of Isover t eft gemist. Het brengt nu wl in het Franse moederbedn| and, maar blijft met de marlt ver in de schaduw van Roch het is niet zo erg om eens e voorop te lopen", zegt wood stappen. Volgens Visbeen is S i 'natuurlijk evenwicht' tusse* nten. Visbeen: „We lopen ir achter. Maar ik geloof dalri ermijn wij ook hier zo'n vijiDj de markt zullen pakken". Saint-Roch produceert twee1 n: glaswol, bekend van de die worden aangebracht ffl" j ten en in muren, en ér ig procent van de net glaswol bereikt. Het1 eft een kwart van de isdte®; in handen en zette in 1W ïiljoén om. Dat was 20 mn- j E »r, 320 werknemers, is "f1 t van de Öelósche glaspro®' 1 lint-Rocb, dat op haar h""11 jeel uitmaakt van de Saint Gobain. Dat concern] over 1985 een omzet va« 1 iljard. De multinationalheel I »st, waarvan de helft batte» ijle J bedrijf ontplooit activiteit® ien landen. De aard van® alen varieert van houtver* t tot metaalindustrie, van I trie van glaswoi tot lint008" j knoop aan mijn jas a r mijn paard beslaat, dan ff wat in hem te zien. Door Jan Bouwmans „Als mij na mijn terugkeer in Chili iets overkomt, stel ik u verantwoordelijk", zegt German Molina lachend bij ons afscheid. Maar de lach is opgelegd: hij beseft dat het riskant is wat hij doet. Neemt generaal Pinochet wraak voor alle openlijke protesten en aantijgingen te gen zijn bewind tijdens het pausbezoek? De heer Molina vindt deze vraag moeilijk te beantwoorden. Hij bevestigt het geval van ernstige mishandeling vorige week van de 25-jarige arbeider Mario Mejias, die de paus had geïnformeerd over de misstanden rnzijn land. Molina's mensenrechtencom- 1 missie is bovendien nog een ander geval bekend, namelijk van een vrouw die een zelfde rol tijdens het pausbezoek heeft ge speeld en wier kinderen tijdens het spelen rond de woning door mensen in burger werden belaagd en bedreigd. Maar of het de eerste uitingen zijn van I een georgansieerde wraakactie? Molina: „Het is nog te kort na het pausbezoek. We hebben niet genoeg informatie om van een nieuwe tendens te kunnen spreken. Ik ben welbezorgd. We moeten deze gevallen zeer serieus nemen. Want het is zeer gevaar lijk." De onderdrukking is na het bezoek van de s niet duidelijk merkbaar toegenomen, zegt de heer Mofina. Niet dat hem dit ge rust stelt. „We beleven in Chili een korte zomer, ledereen weet dat die niet zal du ren. We hebben geen enkel bewijs dat de regering haar gedrag ten aanzien van de mensenrechten zal veranderen. Integen deel, de feiten wijzen in een andere rich- 'ig. Naar buiten toe zal de regering een 1 onder gezicht gaan vertonen door zich in verklaringen en uitspraken voorstander 'oor democratie en mensenrechten te to wn. Maar haar gedrag en methoden zullen """ewijzigd blijven en de rechten van de isn zullen met erkend worden. Wat Pi nochet alleen maar goed kan en dus ook »wt, is onderdrukken." Dat Molina voor zijn eigen veiligheid niet alles kan zeggen, valt op te maken uit de manier waarop hij antwoord geeft op de "nag of para-militaire steunpilaren van t bewind soms ongevraagd, buiten de machthebbers om op eigen houtje strafex- "edities houden. Hij vraagt slechts te kij- «aar de logica. De enige logica van de gevallen als van Mario Mejias is dat er een groepen Chilenen is die zich verplicht voe len mensen als hij aan te pakken om wat ze gezegd hebben tegen de paus. „Wie het zijn, weten we niet. Maar het is onmogelijk dat oppositiegroepen zoiets doen. Het moeten regeringsgezinden zijn. De rege ring is de enige dre de middelen heeft om aan molesteringen een eind te maken. Ze doet echter niets, legt alleen maar verkla ringen af. Nog nooit in de geschiedenis heeft Chili een regering gehad met zoveel macht als de huidige. Is het dan niet verba zingwekkend wanneer de machthebbers zeggen: wij kunnen niets tegen deze groe pen doen om hen te stoppen. Dat is op zijn minst vreemd." Naar Molina's taxatie is het bezoek van de paus voor Pinochet schokkend geweest. Het heeft de generaal onzeker gemaakt. „Pinochet gaat de macht niet houden. Dat is nu zeker zegt hij vol overtuiging. Mo lina blijkt overigens alle kaarten voor de toekomst van zijn land te zetten op de kracht van de hoop die het volk van Chili heeft. Meer dan eens zegt hij: „Wij hebben kansen voor de toekomst, want wij hebben hoop." Hij verwart die hoop ovengens ab soluut niet met optimisme: „Wij zijn niet optimistisch, wij hebben hoop." Men moet waarschijnlijk Chileen zijn om de werke lijkheidswaarde van deze uitspraken te kunnen schatten, want in westerse ogen lijkt deze hoop meer weg te hebben van il lusie. German Molina hamert echter op de beeldvorming die door het pausbezoek is ontstaan en die voor Chili van een niet te onderschatten gewicht is. „We applaudise- ren niet voor alles wat de paus gedaan heeft. Hij verscheen met Pinochet op het balkon van het Modenapaleis en dat was heel moeilijk te verteren. Maar dat is niet het enige dat de paus heeft gedaan. Niet wat hij gezegd heeft, is zelfs het belangrijk ste geweest, maar wat hij iedereen toe stond om te vertellen. Pinochet moest het slikken dat mensen uit allerlei marginale bevolkingsgroepen konden vertellen over armoede, gebrek aan waardigheid, het moeten verduren van onderdrukking en martelingen. En de paus heeft de hele op positie ontvangen, van communisten tot rechtse oppositiegroepen. Het grootste probleem m Chili is dat de regering altijd burgers van rechten uitsluit om wat ze denken. Er is een artikel in onze constitu tie dat bepaalt dat een persoon, die gelooft ®erm^n Molina: „We beleven In Chili een korte zomer, ledereen weet dat die I ilen**1 c,uren- We hebben geen enkel bewijs dat de regering haar gedrag ten aan- I w "an de mensenrechten zal veranderen.- foto anefo We applaudlseren niet voor alles wat de paus gedaan heeft HIJ verscheen met Pinochet op hel balkon van het Modenapaleis en dat was heel moeilijk te verteren.- foto epa Chili leeft van hoop in de klassenstrijd, buiten de wet staat, geen burger meer is. De paus ontving deze buiten de wet geplaatsten en dat is voor de beeldvorming in Chili enorm belangrijk geweest. Het pausbezoek had beter ge kund, maar al met al is de balans positief." Het pausbezoek heeft een stuk openheid in Chili gebracht, maar jaag je daar Pinochet mee weg? Molina: „Openheid alleen is niet genoeg, maar het is nog moeilijk om nu te zeggen wat we met deze nieuwe mogelijk heid moeten doen. In elk geval moeten we in het land weer een brede eenstemmig heid kweken om een redelijke uitweg uit de crisis te vinden. Het is een diepe en brede crisis: politiek, sociaal en vooral moreel. Op grond van die eenstemmigheid moet de democratie weer opgebouwd worden en moet een manier gevonden worden om Pi nochet te stoppen in zijn plan tot aan zijn dood aan de macht te blijven. Hebben we reële kansen? Ja, die hebben we, want we hebben hoop. Zonder hoop kun je niets. Maar het is geen ijdele hoop. In Chili wil 90 procent van het volk verandering; daar van liggen bewijzen op tafel. Maar is het voldoende dat er vrije verkiezingen ko men? En is een overwinning van de oppo sitie voldoende overtuigend voor het leger om de macht over te dragen? Ik denk dat Een kenmerk van het pausbezoek aan Chili: terwijl de paus een mis op draagt levert de politie slag met beto gers. Een priester probeert tussen beide te komen. - foto epa beide vragen positief beantwoord kunnen worden, maar onze sociale en politieke kracht moet wel versterkt worden. We moeten ons gedragspatroon veranderen. Wij hebben in Chili op een vriendelijke ba sis eenheid in verscheidenheid nodig. In enkele jaren moet duidelijk zijn of dit lukt, want er is nog maar weinig tijd meer. Op de kalender van Pinochet staan in 1989 presidentsverkiezingen met hem als enige kandidaat." Het leger. Niemand in Chili kan daar om heen. En zonder het leger kan er niets. „Alle Chilenen, inclusief het leger, moeten voor de toekomst zorgen", zegt Molina dan ook zonder reserve. „Alle Chilenen moeten hun krachten bundelen om de offi ciële kalender van Pinochet gewijzigd te krijgen. Wij nemen aan dat het leger zijn houding wijzigt, wanneer het tot de slot som komt dat Pinochets plan onmogelijk is uit te voeren. Het leger van houding te laten veranderen is niet alleen een pro bleem van dialoog. De militiairen moeten voelen dat de grote meerderheid van het volk radicale verandering wil. De wijziging moet ten minste bestaan in vrije verkiezin gen met voor alle partijen gelijke toegangs mogelijkheden tot pers, radio en televisie, geheime stemming, meerdere kandidaten met meerdere programma's. Koestert Molina ten aanzien van het le ger geen illusies? „Pinochet", zegt hij, „heeft met zijn verkiezingsplan problemen in het leger geschapen. Daar moet gebruik van worden gemaakt. De problemen in het leger liggen nog niet scherp, we moeten realistisch zijn. Maar we moeten druk blij ven uitoefenen en dat gaat niet met toe spraken. We moeten alle sectoren van de maatschappij mobiliseren en mensen ertoe brengen openlijk tot uitdrukking te bren gen dat ze verandering willen. Of het pausbezoek aan Chili duurzame effecten zal hebben, is volgens de secreta ris van de 'Comisión Chilena de Derechos Humanos' (CCDH) nog niet echt te zeg gen. Daarvoor is de tijd sinds het bezoek nog te kort geweest. „Het zal van het volk afhangen wat de echte effecten van het pausbezoek zullen zijn. De boodschap van de paus voor Chili bestond uit drie ele menten: 'Verzoening in waarheid en ge rechtigheid'. Hoe verstaan we deze ele menten om uit onze crisis te komen. Heel belangrijk wordt de bijeenkomst van de Chileense bisschoppen op 21 mei, waarop ze het pausbezoek zullen evalueren. Als de bisschoppen besluiten door te gaan met het zoeken van een uitweg en de oppositie zou tegeüjk met een concreet plan komen, dan is het pausbezoek uitstekend geweest." German Molina toont enige vrees dat zijn land in dit deel van de wereld een slechte naam heeft gekregen. Zijn slot woorden klinken enigszins gelaten: „Chili is geen onmogelijk land. Wij hebben hon derdjaar democratie gehad. Wij waren een voorbeeld in Latijns-Amerika. Wij hebben de kracht in ons om een democratie te zijn." Ik heb hem alle geluk van de wereld toegewenst. s. rtaat generaal Augusto Pinochet kandidaat in de presidentsverkiezingen? Of heeft een andere militair meer kansen? En hoe zijn de perspectieven van de machthebber als een verdeelde oppositie wel mee mag doen? Hoewel de volksstemming over het presi- pas in 1989 plaats heeft, is het onderwerp het gesprek van de dag. Zowel critici als medestanders van het bewind maken zich op voor de krachtmeting. Ge ruchten dat de 71-jarige generaal zich op maakt voor een nieuwe termijn nemen toe. Zijn campagne zou over enkele weken be ginnen. Het debat over de stembusgang kreeg een nieuwe impuls met het bezoek vorige week van John Galvin, generaal van het xn Panama gelegerde zuidelijk commando van het Amerikaanse leger. Galvin liet zich opmerkelijk mild uit over de junta. De Amerikaan prees zonder omwegen de in spanningen van het generaalsbewind voor de verkiezingen. De linkse Democratische Volksbewe ging, een coalitie van socialisten, commu nisten en anderen, noemde zijn uitlatingen zelfs een belediging voor onze nationale waardigheid. „Het is duidelijk dat het le- ger het land naar een volledige democratie wil leiden", stelde de bevelhebber. Hij verdedigde verder het verbod op communistische en andere marxistische partijen. De enige opmerking van Galvin die als kritisch uitgelegd kon worden, was zijn constatering dat de regering niet alle noodzakelijke en voldoende stappen heeft genomen voor normale verkiezingen. Officieel loopt Pinochets ambtstermijn in maart 1989 af. De legertop moet dan de enige kandidaat aanwijzen voor de verkie zingen, aldus de grondwet uit 1980 die na een vergelijkbare procedure werd aangeno men. Dat zou opnieuw Pinochet kunnen zijn. De nieuwe president wordt aange steld voor een periode van acht jaar. Twee weken geleden kwam het ministerie van planning met een economisch meerja renplan, dat veronderstelt dat de huidige regering tot het einde van de eeuw blijft zitten. De oppositie, van uiterst links tot rechts, zag hierin een slinkse poging van de generaal om de continuiteit van zijn be wind te garanderen. Alle heilige koeien van de afgelopen dertien jaar economisch beleid zijn in het plan vastgelegd: particulier eigendom, de rominente rol van de staat in het bedrijfs leven, het belastingstelsel en de wisselvoet. Maar in het regeringskamp heerst aller minst overeenstemming over Pinochets kandidatuur. Dat bleek uit het bondige commentaar van ex-minister van planning, generaal Francisco Ramirez, die zelf werkte aan het voorstel. „Het plan streeft niet de herverkiezing van Pinochet na maar de voortzetting van de huidige rege ring." Ramirez is na bescheiden hervor mingen van het kabinet twee weken gele- le den staatssecretaris op buitenlandse zaken geworden. Maar de leider van de regerende Partij van Nationale Renovatie (Parena), Ricardo Rivadeneira, keert zich openlijk tegen Pi nochets kandidatuur. Volgens Rivadeneira geniet de president niet de unanieme steun van het leger. Met een minder bezoedelde kandidaat zou het bewind mogelijk stevi ger in het zadel komen te zitten, aldus de redenering. Het bezoek van de paus in april heeft twijfels over de wenselijkheid van zijn herverkiezing aangewakkerd. Met name binnen de luchtmacht is het verzet groeiend. Het bezoek van de paus lijkt voor een toenadering tussen kerkleiding en staat te hebben gezorgd. Pinochet decoreerde aartsbisschop Juan Francisco Fresno drie weken geleden. En de kardinaal accep teerde het weekeinde erop een uitnodiging van luchtmachtchef Fernando Matthei voor een bezoek aan de militiare basis op i de Zuidpool. De kerk schaarde zich de laatste tijd aan de zijde van de oppositie. De oppositie wil verkiezingen waaraan meer partijen mee kunnen doen. In maart kondigde een co mité van veertien prominente tegenstan ders van links tot rechts een campagne voor een vrije stembusgang aan. Maar de partyen hebben nog een lange weg te gaan. Zij worden verscheurd door interne strijd en worstelen nog steeds met het probleem van de kiezersregistratie en de Wet op de Politieke Partijen. De in ja nuari aangenomen wet biedt de legale sta tus in ruil voor registratie van leden bij re geringsinstanties. De verplichte registratie van kiezers is tegelijkertijd aangenomen. De christendemocraten, de grootste par tij in Chili, hebben met opzet hun aanhang met aangemoedigd zich op te geven bij een kiesbureau. Zij wachten daar vermoedelijk mee tot na de partijvergadering in juni, waar nieuwe leiders moeten worden geko zen. De Radicale Partij, een van de oudste politieke groepen, scheurde begin deze maand na interne problemen. Op 3 mei or ganiseerde de PR tegelijktijdig twee confe renties: een van de gematigden en een van de linksen. Tegelijkertijd woedt de discussie over hoe de regering het best bestreden kan worden, voort. De communisten, de tweede electorale macht, zijn met andere linkse krachten voor alle vormen van ver zet. Zij weigeren zelfverdediging van de bevolking en vormen van geweld af te wij zen. De secretaris-generaal van de commu nistische partij, de in ballingschap levende Luis Corvalan, noemde de verklaringen van de christendemocraten over vrije ver kiezingen bijvoorbeeld een stap achteruit vergeleken met eerdere eisen tot onmiddel lijk aftreden van Pinochet. De eigen problemen slokken de oppositie zo op, dat de president zijn handen vrij heeft voor zijn eigen campagne. Volgens het onafhankelijke dagblad La Epoca is hij daarmee al druk bezig. La Epoca schreef dat militairen zijn opgeroepen om zich de komende maanden in te schrijven voor de stembusgang. Pinochet zou de verkiezin gen kunnen uitroepen wanneer vijf van de 8,5 miljoen kiesgerechtigden zich hebben ingeschreven. De grondwet noemt geen datum. Daarmee zou de generaal de oppo sitie een slag voor zijn. (IPS)

de Stem | 1987 | | pagina 27