destem de Ste: STRENGE NORMEN VOOR ISOLATIE KOMEN ISOVER GOED UIT HET P GEKUI BALANS ZATERDAG 16 MEM 987 e Etten-Leurse glaswolfabrikant Isover viert vandaag zijn 25-jarig bestaan. Dat gebeurt heel sobertjes, want na een decennium van reorgani saties, afslankingen en ontslagen, zou het niet kies zijn om een geldverslindend feest op poten te zetten. Isover is inmiddels in een rustige fase terecht geko men. De onderneming heeft over 1986 een aardige winst gedraaid en de directie heeft ondanks de terug lopende bouwactiviteiten en de lage energieprijs ver trouwen in de toekomst, omdat de isolatienormen voor nieuwe woningen strenger worden. Industrie Vertraging Burger Structuur Isover Saint-Roè\ dochter van een stevige moeèi Vredes wapen en is onmogelijk. Die wej nachtmerrie worden, omdat hij weet dat hij! enige logica." Germa| tionale Chileense mer" het Amsterdamse Vor ontspannen bij. Gaanc speuren die het tegeni in Nederland op uitnoc stituut voor Ontwikkel! het Humanistisch CK Doel van zijn bezoek gansiaties op de hoogt na het bezoek van pau: Korte zomer W E EKE E D Door Willem ReIJn De contouren van Isover blijven in drukwekkend. Uitgestrekt ligt de fabriek aan de A-58, de verkeersader van oost naar west en terug, op het industrieterrein van Etten-Leur, het plaatsje dat letterlijk onder de rook van Isover ligt. Er werken in de glaswolfabriek nog 320 mensen. Zij overleefden de aanslagen op de werkgelegenheid, die het gevolg waren van de terugval in de bouw, de versterkte concurrentie op de isolatiemarkt en auto matisering. Tien jaar geleden werkten er nog bijna achthonderd mensen en was de fabriek van grote betekenis voor de werk gelegenheid in omliggende dorpen als Hoeven, Oudenbosch, Willebrord en Et ten-Leur zelf. Nu heet het dat Isover in rustiger vaar water terecht is gekomen en heeft de fa briek zelfs een uitstekend 1986 achter de rug. De reorganisaties hebben de vaste kosten danig gedrukt, de nieuwe oven geeft dertig procent minder stookkosten en de aantrekkende economie heeft aan de in komstenkant voor het eerst sinds jaren de lippen van het Isover-management weer laten krullen. Commercieel directeur van Isover is J.M.H. Visbeen, die met het verkoopkan toor zetelt in Delft. Visbeen heeft een aar dige nevenfunctie: hij is voorzitter van de Stichting Komfort Optimalisering 'Skoop'. In die stichting zijn de fabrikanten en ver werkers van isolatiemateriaal in Nederland verenigd en Skoop adviseert de overheid gevraagd en ongevraagd over de mogelijk heden van energiebesparing door middel van woningisolatie. „Het woningbouwbeleid van de regering is van grote betekenis voor Isover", vertelt Visbeen. Het beleid is erop gericht om de aantallen te bouwen woningen in de ko mende jaren terug te brengen van 110.000 naar 60.000 in de komende vijf jaar. „Met zulke plannen leer je leven", zegt Visbeen. „De realiteit is dat in 1986 het aantal ge bouwde woningen groter is geweest dan gepland. Er is sprake van een hernieuwd elan van de economie. Door het aantrek ken van de economie is er een grotere doorstroming in de huursector en zijn er vijfduizend woningen meer gebouwd dan werd voorspeld". Een tweede belangrijke sector is de indu striële bouw. De aantrekkende economie heeft daar een sterke opleving van de bouw van fabrieken en kantoorgebouwen doen ontstaan. Het zijn vooral de kleinere bedrijven geweest die hebben geïnvesteerd. „Maar ook zijn er opvallend veel zieken huizen gebouwd, ondanks het terugdrin gen van het aantal bedden. Dat zijn voor ons zeer interessante projecten, omdat in ziekenhuizen erg veel isolatiemateriaal moet worden toegepast". Isover maakt 55 procent van de totale omzet 150 miljoen) in de woningbouw en 45 procent in de industriële sector. Vis been verwacht dat de woningbouw in de komende jaren zal verminderen, ondanks de meevaller in 1986. Het beleid is op min der woningbouw gericht dus dat zal ook wel gaan gebeuren, zo denkt hij. De com pensatie voor die ontwikkeling vindt Isover in twee andere trends: renovatie en vooral de nieuwe voorschriften die de overheid voor isolatie van nieuwbouwwo ningen heeft uitgevaardigd. „De overheid heeft eindelijk het licht op groen gezet voor betere isolatie", zegt Vis been. „Dat werd tijd, want de laatste wets- Met de normen voor Isolatie Is Iets merkwaardigs aan de hand. De overheid schrijft minimum-normen voor, maar wij Nederlanders zien dat minimum vrijwel automatisch als maximum. - FOTO'S ISOVER Isover is weer gezond wijziging stamt van 1975, net na de eerste oliecrisis dus. Wij hebben als Stichting Komfort Optimalisering (SKOOP) jaren lang voor een betere isolering van wonin gen gepleit. Vergeleken met bijvoorbeeld Denemarken, Duitsland en Frankrijk he pen wij ver achter. Wij zijn er ook laat mee begonnen. Voor de oliecrisis van 1973 stond er in Nederland feitelijk een boete op isoleren, want je kon er de woning- bouwsubsidie mee verspelen". Met het normeren van isolatie is iets merkwaardigs aan de hand. „De overheid schrijft minimum-normen voor", zegt Vis been. „Maar Nederlanders zien die mini mum-norm vrijwel automatisch als maxi mum-norm. Zo van: als de overheid dat zo voorschrijft, zal het wel voldoende zijn". De subsidieverordeningen hebben in de af gelopen jaren de verscherping van de nor men vertraagd. De overheid wilde de bouwkosten van woningen zo laag moge lijk houden en extra isolatie verhoogde juist die kosten. Na jarendurende polemie ken heeft de regering nu toch voor een be tere isolatie gekozen. Visbeen heeft gecon stateerd dat de lagere energieprijzen, een gevolg van de ingezakte dollarkoers en de lagere olieprijzen, de burger minder ener- giebewust hebben gemaakt. Dat valt overal te zien: er wordt weer harder gere den, de thermostaat gaat een graadje hoger en particulieren investeren een stuk min der in de isolatie van hun woning. „Voor de nieuwbouw maakt het niet uit, die moet toch voldoen aan de officiële nor men", zegt Visbeen. „Het nationale isola tieprogramma van de laatste tien jaar gaat ook gewoon door. Tweeënhalf miljoen wo ningen zijn in die tijd geïsoleerd. Dat was een unieke zet van de overheid, dat ge tuigde van durf. Vooral de eenvoudig te isoleren woningen zijn zo aan bod geko men. Er valt nog genoeg te doen, maar het gaat daarbij om de moeilijke sector: oudere woningen in de randstad bijvoor beeld". „Wel vind ik dat ten opzichte van de particulieren een jo-jo-politiek met de hoogte van de subsidies is gevoerd. Dan was het 35 procent van de isolatiekosten, dan 30 procent, dan weer 25 procent. Dat geeft onzekerheid bij de particulier. Daar naast zijn er de indianenverhalen over de problemen met isolatie. Zo zou er vocht in de muren ontstaan. Nou, dat is onzin. Wel is het zo dat langer bestaande vochtproble- men dan pas goed aan het licht kwamen, maar niet door de isolatie, maar omdat er al vanaf de bouw een constructiefout in die huizen zat". Hoe de burger over isolatie denkt, is ont zettend belangrijk voor de isolatiebedrij ven. Niet zozeer door het geld dat de bur ger zelf in isolatie steekt, als wel omdat de burger een grote stem heeft in de isolatie programma's van woningbouwcorporaties. „Wij kennen geen gedoogplicht: woning bouwverenigingen' kunnen particulieren niet verplichten mee te doen. Dat betekent dat wanneer in een blok huizen drie huur ders weigeren mee te doen, een heel pro ject niet door kan gaan omdat het onren dabel wordt. Dat zien we de laatste twee jaar, dat steeds meer mensen zeggen: nou, de gasrekening stijgt toch niet meer of is zelfs gezakt, we wachten er maar even mee. Juist daarom vind ik het van moed getui gen dat de overheid in deze tijd heeft be sloten om de isolatienormen te verhogen". Visbeen zegt dat de behoefte aan isola tie nog steeds groot is. De voorzitter van Skoop wijst op de drie voordelen van iso latie: een lagere gasrekening, meer woon comfort en als derde, steeds belangrijkere factor in de tijd van zure regen, een ver minderde uitstoot door huishoudelijke ver branding. Mochten deze drie goede argumenten in de discussie niet altijd winnen, dan kan een snerpende vrieskoude oostenwind wel eens helpen. „We hebben deze winter op gemerkt dat de natuur vermag, wat de overheid niet kan. Door de scherpe koude in januari en februari is er toen tijdelijk een enorme vraag ontstaan naar isolatie materiaal. De verkopen via de doe-het- zelf-zaken verdubbelde ten opzichte van vorig jaar, toen het ook wel koud was, maar de koude binnen niet zo voelbaar was. De bouw lag plat, maar via die weg verkochten we even veel als anders. Onze Lieve Heer kan alles, hebben wij hier toen gezegd". Eén koude winter brengt echter nog geen lente voor de isolatiemarkt. Want structu reel gezien gaat het met de sector, ondanks een leuk jaartje, nog niet echt goed. De prijzen van isolatiemateriaal liggen nog een stuk te laag vergeleken met de topjaren 1977-1978. Oorzaken zijn de verminderde bouwactiviteiten, de verminderde belang stelling van de particulier en de scherpe concurrentie van schuimproducenten en andere minerale wolfabrikanten. Visbeen schat dat de schuimfabrikanten nu onge veer veertig procent van de isolatiemarkt in handen hebben, de minerale-wolprodu- centen vijftig procent en de 'diversen' tien Erocent. De positie van Isover is dat het edrijf een kwart van de hele isolatiemarkt denkt te bedienen. Directeur Visbeen ziet de toekomst van Isover niet als zorgwekkend. De strengere isolatienonnen verruimen de markt. Daar naast hoopt Visbeen op nieuwe toepas gen van glaswol. In de laboratoria» gezocht naar een manier om de stnit van glaswol zo te veranderen, dat het J teriaal water kan vasthouden in plaats! afstoten. Als glaswol op die wijze zoukf nen worden behandeld, ziet Isover f kansen in de tuinbouw om gewasstt glaswol te telen. Het idee is niet orgineel. Conor Rockwool heeft de weg gewezen steenwol voor dit doel aan te wendc| heeft er erg veel succes mee. De vot van deze wijze van telen zijn groot: al op meerdere niveaus worden geteeld kans op ziekten en besmetting «aal grond is gering. We werpen de vraag op of Isovetl boot niet heeft gemist. Het brengt ut Cultilène van het Franse moedert) naar Nederland, maar büjft met den dekking nog ver in de schaduw van Ri wool. „Ach, het is niet zo erg om eens| keertje niet voorop te lopen", zegt voerder Verstappen. Volgens Visb zoiets als een 'natuurlijk evenwicht'I) de concurrenten. Visbeen: „We lopen J derdaad wat achter. Maar ik geloof dil de langere termijn wij ook hier zo'mjl procent van de markt zullen pakken". Isover Saint-Roch produceert t artikelen: glaswol, bekend vnn dekens die worden aangebracht der daken en in muren, en gl« 1 Negentig procent van de wordt met glaswol bereikt. Hetb drijf heeft een kwart van de jsoir" markt in handen en zette in 1 f 150 miljoen om. Dat was 20« joen méér dart het jaar daarvoor. Isover, 320 werknemers, is e dochter van de Belgische e cent Saint-Roch, dat op 1 onderdeel uitmaakt van de 1 gigant Saint Gobai». Dat Kaalde over 1985 een omzet f 23 miljard. De multinational bijna honderdvijftigduizend tt in dienst, waarvan de helft 1 Frankrijk. Het bedrijf ontplooit activM in zestien landen. De aard vffl® activiteiten varieert van hout king tot metaalindustrie, produktie van giaswol tot 1' flessen. of, als dat beeld u niet bevalt, buigen als Engelse butlers bij het aanvaarden van hun ont slag. De lepels van Gelier bui gen als de halzen van grazende zwanen. Alsof een onzichtbare loodgieter met een onzichtbare bunsenbrander met een onzicht bare blauwe vlam aan het werk Uri Geiler. Dat is de man die lepels kan buigen met laserstra len uit zijn brein. De lepels nei gen als paaskaarsen voor de vlammende poorten van de hel, Ik heb het Gellerisme van ho ren zeggen; ik heb de grote ar tiest nooit aan het werk gezien. Ik reageer op dit soort fenome nen met een onverschrokken, koppig ongeloof. Dat zit in mijn aard. Ik geloof niet veel en ik geloof bijna niets dat ik niet kan zien. En aangezien ik visueel ook al niet erg sterk in mijn schoenen sta, geloof ik dus maar bar weinig. Jammer, maar waar. Hoongelach weerklinkt dan ook in de holle zalen van mijn ziel bij het lezen (in Newsweek) dat de Amerikaanse senator Claybome Peil de illusie koes tert dat Uri Gellers speciale kwaliteiten wellicht in dienst kunnen worden gesteld van het streven naar vrede en veiligheid in de wereld. Claybome Peil is een veteraan in de Amerikaanse Senaat; hij werkt daar aan zijn vijfde termijn van zes jaar. Hij heeft Uri Gelier vorig jaar in Londen ontmoet, op voor spraak van prinses Michael van Kent, die op een breed front iets van haar leven probeert te ma ken. Pell is tot schreiens toe be zorgd over de kernwapenarse- nalen in de wereld en een drei gend Armageddon, waardoor alles op aarde niet alleen krom trekt, maar ook uit elkaar valt. Claybome Peil vond dat Uri Gelier iets meer met zijn spe ciale krachten moest doen en hij introduceerde hem bij de Ame rikaanse wapenonderhandelaar Max Kampeiman. Volgens Gei ler was er tijdens die ontmoe ting een geanimeerd gesprek over de vraag, hoe de Sovjets er toe gebracht zouden kunnen worden de kernwapens in Europa tot nul te reduceren. Geiler stond daar met zijn psychische pokerface bij en dacht er het zijne van. In fe bruari van dit jaar werd Geiler uitgenodigd op het Ameri kaanse onderhandelingsbureau in Genève, waar ook Yuli Vo- rontsov, de chef van het Sowjet- onderhandelingsteam, ver scheen. Na het buigen van enig tafelzilver begon Geiler, op eigen houtje, de Sowjet-onder- handelaar te bombarderen met psychische krachten. Doel was het nul-idee in de kop van de Rus te plaatsen. En zie: de volgende dag kwam het opmerkelijke ontwa peningsvoorstel van Gorbats- jov. Volgens Gelier was er in het hoofd van Vorontsov iets feno menaals gebeurd. Uri belde on verwijld en in staat van grote opgewondenheid Kampeiman op; „Max", zo vroeg hij, „denk je echt dat ik dat gedaan heb?" Kampeiman: „Absoluut niet". Niemand, ook Claybom Peil niet, had Uri Geiler opdracht gegeven voor deze psychische 'Mission Impossible'. Moet hij nu naar Margaret Thatcher ge zonden worden om het bewape ningsijzer van deze lady te bui gen? Mijn advies is Uri op af stand te houden. Er van .afgezien dat hij zeer wel voor de Israëlische geheime dienst zou kunnen werken zie ik psychische specialisten, die op doemen uit Het Zwarte Gat van Veronica, straks op de stoep zit ten bij minister Van den Broek. Door angst en nood gedreven gaat Neil Kinnock straks zijn verkiezingsstrategie halen bij mijn oude Londense vriendin Kim Tracy, die in een vroeger bestaan als dochter van een Pharao levend werd begraven en, als hoogtepunt van een an dere incarnatie, in de middel eeuwen in Frankrijk als heks werd verbrand. Voor psychische kinese, levitatie van kernwapens en dansende tafels is in de ho gere diplomatie geen plaats. Gelier buigt lepels. Als hij met zijn geesteüjke laserstralen een knoop aan mijn ji mijn paard beslaat, i wat in hem te zien. E Door Jan Bouwmans „Als mij na mijn terugkeer in Chili overkomt, stel ik u verantwoordelijk", German Molina lachend bij ons afscl Maar de lach is opgelegd: hij beseft dd riskant is wat hij doet. Neemt generaal Pinochet wraak alle openlijke protesten en aantijgmgd gen zijn bewind tijdens het pausbe;f De heer Molina vindt deze vraag mo te beantwoorden. Hij bevestigt het i van ernstige mishandeling vorige wee» de 25-jarige arbeider Mario Mejias, <r paus had geïnformeerd over de missta in zijn land. Molina's mensenrechten^ missie is bovendien nog een ander bekend, namelijk van een vrouw diel zelfde rol tijdens het pausbezoek heef! speeld en wier kinderen tijdens het sp; rond de woning door mensen in bu werden belaagd en bedreigd. Maar of het de eerste uitingen zijnj een georgansieerde wraakactie? Mol „Het is nog te kort na het pausbezoek! hebben niet genoeg informatie om van» nieuwe tendens te kunnen spreken. Ik: wel bezorgd. We moeten deze gevallen serieus nemen. Want het is zeer aevi lijk." 6 1 De onderdrukking is na het bezoek va. paus niet duidelijk merkbaar toegenorl zegt de heer Molina. Niet dat hem dij mst stelt. „We beleven in Chili een kl zomer. Iedereen weet dat die niet zaï| ren. We hebben geen enkel bewijs d: regering haar gedrag ten aanzien va- mensenrechten zal veranderen. Intel deel, de feiten wijzen in een andere i| ting. Naar buiten toe zal de regering! ander gezicht gaan vertonen door ziel verklaringen en uitspraken voorstar voor democratie en mensenrechten tei nen. Maar haar gedrag en methoden zul ongewijzigd blijven en de rechten vaij mensn zullen met erkend worden. Wat! nochet alleen maar goed kan en dus i doet, is onderdrukken." Dat Molina voor zijn eigen veilig, niet alles kan zeggen, valt op te maken. manier waarop hij antwoord geeft of yrang of para-militaire steunpilaren net bewind soms ongevraagd, buiten!) machthebbers om op eigen houtje straf Pedities houden. Hij vraagt slechts tel en naar de logica. De enige logica van gevallen als van Mario Mejias is dat er] I Molina: „We beleven In *'ent? duren- We hebben geen enk an rie mensenrechten zal veral l

de Stem | 1987 | | pagina 26