KT )PER, Aardappelboeren in geldproblemen :sse-a [OOR BEZUINIGING BESTEM Weerman Willy f :X) ilEKENHUIZEN MOGEN WEL ZELF APPARAAT AANSCHAFFEN IO-ers Fel verzet tegen komst van nertsfokkerij in Hontenisse ■8 12032036 HAD'T KUNNEN IEZEN IN.. Zeelandbrug: meer auto's, hogere tol Wapens gestolen uit schietsportcentrum Nieuw aanzien voor deel van binnenstad Terneuzen meer dan ;vert donker uw partner in transport DE FEUTER BRESKENS GAAT FAILLIET |eN HAAG - De provincie Zeeland kan voorio- zijn plannen voor een computertomograaf [ergeten. Staatssecretaris Dees van Volksge- jondheid heeft althans geen geld voor nieuwe Eroslijn| antrum van Hulst ras jergunning |uc. Batterink aar directie aid-Holland Perspectieven derlijke kans voor SÜIVOOR JE EIGEN STUK VAN NEDERLAND M DUBIEUZE ADVERTENTIE VAN OUD-BURGEMEESTER LÖCKEFEER Uitkleden Begrip Plaatsen deuren sluis Hansweert moeilijk karwei Nieuwe topman Dow Chemical ZATERDAG 16 ME11987 SLOOP VAN DIVERSE PANDEN DE STEM VANZEELAND Lv. de heer pus 1193, )AAL. CHOONDIJKE - Veel fest-Zeeuws-Vlaamse («ren zitten in financiële roblemen. Ze hebben geld jed, variërend van en- ,ele tienduizenden guldens L vele tonnen, van aardap- Veihandel De Feijter Bres- ins bv. Het bedrijf ver- jert in surséance van be ng en gaat binnenkort liet _n honderd boeren uit de re- ióhebben nog geld tegoed van linggeven jng/Training Idering fg mogelijk, naai 20 uur per week) bepaalde omstandighe- j igavond. bst-Brabant, studierich- het bedrijf. Gisteren kregen ze tijdens een bijzondere vergade ring in Schoondijke van be windvoerder mr. H. den Hol lander te horen dat het bedrijf zo goed als zeker failliet gaat De huisbank van De Feijter, de NMB, is bereid een boedelkre diet te verstrekken zodat het bedrijf nog één of twee maan den aardappelen kan sorteren. Voor de andere handelsacti viteiten wil de bank echter geen krediet meer verstrekken zodat het zeer moeilijk wordt om de aardappelen, die in de koeling liggen, te exporteren. Het risico is zeer groot dat bui tenlandse schuldeisers beslag laten leggen op de aardappelen zodra ze de grens over zijn. Vertegenwoordigers van de landbouworganisaties ver wachten niet dat er boeren failliet zullen gaan doordat ze geen geld meer krijgen van De Feijter. „Wel zitten er nu velen zonder contant geld", aldus J. Ramondt, voorzitter van de West-Zeeuws-Vlaamse afde ling van de CBTB. Hij ver wacht dan ook dat flink wat boeren een extra lening moeten afsluiten bij de bank, 'terwijl ze toch al vaak een zware hypo theek hebben'. T27 Den Hollander hoopt een ge gadigde te vinden die het fail liete bedrijf wil overnemen. Die moet dan wel zo'n vijf mil joen gulden neertellen voor de gebouwen en materialen. „We streven er naar het bedrijf te behouden voor de streek", al dus de bewindvoerder. Waar schijnlijk zal bij overname niet al het personeel een nieuwe baan krijgen. Zie verder pagina Zeeland 4 een geld voor CT-scanner Lonze Haagse redactie I-scanner. |j wil de scanners wel van de lijst van dure voorzienin- i schrappen. Op termijn kunnen de Zeeuwse zieken- :endan zelf een apparaat kopen. jssenpoor. ieren, pes 50 cent per minuut. «r een full-time baan. \0 apoth.ass. aan: J. Kok, P. Polder- hulsartsen, Zeeburg l EHUUR eid aanwezig vername oreca-papieren >s zal zeer binnenkort de ad- sorganen in de gezondheids- g vragen wat zij vinden van In voornemen om de scanner I', langer als een speciale [orzierung te betitelen, de adivesorganen Dees uien en de bewindsman de aatregel doorzet, mogen zie- nhuizen zelf scanners kopen, lis ze daar zelf het geld voor [krengen. s heeft gisteren bekend ge- ikt een aanvraag voor een delijke vergunning voor een [■scanner in een ziekenhuis (Apeldoorn af te wijzen. Dat tahuis heeft een tijd lang scanner in gebruik gehad, i mocht dat apparaat niet jn onze verslaggever [RGEN OP ZOOM - Ir. Jc Batterink te Bergen op p, bij Rijkswaterstaat lektleider van de Oes- pm, is met ingang van 1 t benoemd tot hoofd pro- Meling wegenbouw bij [directie Zuid-Holland fRijkswaterstaat. Batterink is negen jaar pro pte van de Oesterdam - Hij ontwierp onder- l~ -e liftsluis in deze dam, |te de bezuinigingen werd meer gebruiken omdat de noodzakelijke vergunning ont brak. Dees laat weten dat hij geen vergunning zal geven, omdat dan ook verzoeken uit andere regio's, waaronder Zee land, gehonoreerd moeten wor den. Hij zegt daarvoor geen geld te hebben. De scanner is een duur appa raat, dat per onderzoek onge veer 100 kost De kosten van de specialist komen daar nog bij. Voor onderhoud is per jaar nog eens tussen dé anderhalf en twee ton nodig. Dees vindt dat te duur. De staatssecretaris sluit met zijn beslissing aan op een Kroonuitspraak van verleden jaar. De Kroon oordeelde toen dat het Apeldoornse ziekenhuis geen 'recht' op een CT-scanner heeft. Wel heeft Dees de weg geopend voor meer scanners in de toe komst, als de CT-scanner niet langer op de lijst van dure voorzieningen staat Vooral voor Zeeland opent dat per spectieven. In deze provincie heeft een sponsoringsactie voor de scanner, die bijna 3,5 mil joen kost, ruim zes ton opgele verd. Het apparaat werd Zeeland feitelijk al toegezegd door Dees' voorganger Van der Reijden, maar een hardnekkig me ningsverschil over de exploita tie verhinderde tot nu toe dat de daad bij het woord werd ge voegd. Gedeputeerde W. Don, die zich van het begin af aan sterk heeft gemaakt voor de to- mograaf, dreigde eerder dit jaar dan ook met een beroeps zaak als het besluit voor Zee land alsnog negatief zou uit vallen. (ADVERTENTIES) Alles voor de vereniging Handelshuis St.-Antonius Grensweg 18, Baarle-Nassau Tel. 04257-9264 of 9364 nwerking met de StichtinS ins het leerlingwezen voo i/an minstens 20 uren P6' ngen in de regio Zeeland- taar aan de school. DL ZEELANP v onderwijs 6457 IOSPITAAL IESL0TEN? ttntj» »Waai| IK WIL EEN ABONNEMENT OP DE KRANT VOOR M'N EIGEN STUK VAN NEDERLAND k eerste 2 weken ontvang ik de krant gratis Pas daarna betaal ik Somatische afschrijving a d 23,20 Kwartaal per acceptgirokaart ad 69.75 kr automatische afschrijving ad 67.95 (Voorkeur aankruisen) Tel ^"onummer Plaats fcttbon lfl open envelop (zonder postzegel) naar Dagblad De Stam Antwoordnr 112, 4800 VB Breda Een blik in een van de nertskooien in een fokkerij Van onze verslaggevers KLOOSTERZANDE - De Stichting Anti Bont Comi té heeft fel protest aange tekend tegen de plannen van J. van Hoof uit het Brabantse Gemert die een nertsfokkerij wil beginnen aan het Mispad in Kui taart, een kleine kern van de gemeente Hontenisse. Bij het gemeentebestuur van Hontenisse is een formeel be zwaarschrift ingediend. Woensdag 20 mei vindt om 10.00 uur een hoorzitting plaats. De stichting vraagt ook de plaatselijke bevolking zich tegen de komst van de fokke rij te verzetten. In een huis- aan-huis verspreide brief wordt opgeroepen protest aan te tekenen bij het gemeente bestuur. Gisteren hadden reeds twintig inwoners aan dat verzoek voldaan. De Stichting Anti Bont Co mité ontdekte onlangs dat de aangeboden grond (1 Vi ha groot) voor de fokkerij, eigen dom is/was van W. Locke- feer, oud-burgemeester van Aardenburg. In het blad 'De Pelsdierenfokker' liet Locke- feer een advertentie opne men. Daarin is te lezen dat de gemeente de hinderwet- en bouwvergunning al afgege ven had. „Absoluut niets van waar. Wij hebben de handen nog volledig vrij", zegt A. Kessen, burgemeester van Hontenisse daarover. „Wij hebben gezegd dat we de normale procedure afwachten. De vergunningen zijn nog niet afgegeven". „Hier in de gemeente zijn Te koop: Ooit ZeeuwB Vlaanderen, 1 V« ha. pachtvrlj. Gemeente heeft bouw- en hlndarwetverg. voor nieuwbouw pelsd fokkerij toegezegd. Voor enelle besll» «ere bel: 01177- e Deze advertentie werd door oud-burgemeester Locke- feer van Aardenburg in het blad De pelsdierfokker ge plaatst. pamfletten van de Stichting verspreid", vervolgt de bur gemeester. „We hebben onge veer twintig bezwaren bin nen gekregen. Als een groot deel van de bevolking bezwa ren heeft tegen de vestiging, moeten we daar als gemeente rekening meehouden". Mevrouw Van Hoof wilde niet al te veel zeggen over de plannen om in Kuitaart een pelsdierenfokkerij te bouwen. Wel liet ze weten dat de ver koper, Lockefeer, met geen woord repte over de reeds verleende vergunningen. „Die advertentie ken ik niet. Die heb ik nog nooit gezien. Hoe we met de verkoper in contact gekomen zijn, hoef ik u niet uit te leggen", liet ze boven dien weten. W. Lockefeer zelf was gisteren voor commen taar niet bereikbaar. Van Hoof wil zijn fokkerij in Oost-Zeeuwsch-Vlaande- ren vestigen omdat de ge meente Gemert heeft besloten dat er geen nieuwe fokkerijen meer mogen komen. Bedoe ling is in Kuitaart meer dan zesduizend dieren 'onder te brengen'. Twaalfhonderd moederdieren en driehonderd reuen die regelmatig borg staan voor zo'n vijfduizend nakomelingen. Die worden na Het Anti Bont Comité waarschuwt voor overlast die het bedrijf met zich mee kan brengen in de vorm van stank, aantrekken van onge dierte en vervuiling -via de mest van de dieren- van het milieu. Bovendien is de stich ting op morele en ethische gronden scherp gekant tegen het kweken van dieren voor de bontindustrie. Het Mispad ligt tussen Kuitaart en Terhole. Aan de dijk zelf wonen weinig wen sen. Er staan enkele boerde rijen, onder meer een var kensfokkerij en een vakan tiehuisje. Dat huisje is eigen dom van een familie uit Dor drecht die verschrikt rea geerde op het nieuws. Als de pelsdierenfokkerij gebouwd mag worden, staat het huisje op 130 meter van de kooien. Volgens de Stichting zullen vooral de bewoners van de Notendijk last van stank krij gen. De Stichting zegt verder wel begrip te kunnen opbrengen voor de problemen die agra riërs op dit moment hebben. Voor hen is het moeilijk het bedrijfsinkomen op peil te houden. „Maar wanneer dit gat gevuld wordt met inkom sten uit het fokken van pels- dieren, lijkt ons dat een onge wenste ontwikkeling. Wie weet hoeveel aanvragen er nog volgen voor het opzetten van een nertsen- of vossen- farm?". Men doet dan ook een klemmend beroep op de ge meenteraadsleden van Hon tenisse alles in het werk te stellen de komst van pelsdie- renfokkerijen in Hontenisse tegen te gaan. Van onze verslaggever MIDDELBURG - De Zee landbrug heeft vorig jaar aanzienlijk meer tol opge bracht dan in 1985. De op brengst steeg met 7,8 pro cent tot ƒ8.549.634, zo blijkt uit het jaarverslag van de Zeeuwse Brugmaatschap- pU- Het betere resultaat - heel wat beter dan men had geraamd - is voor een deel het gevolg van een tariefswijziging. De be langrijkste factor is echter de toename van het vervoersaan bod. In 1986 passeerden 5,3 pro cent meer motorvoertuigen de brug dan in het jaar daarvoor. Het totale aantal kwam daar mee uit op 2.778.672. De Zeelandbrug pikt zo een graantje mee van het landelijk sterk toegenomen autoverkeer, al blijft de ontwikkeling achter bij die op de belangrijkste autosnelweg door Zeeland, de A58. De meeropbrengst van de Zeelandburg wordt verder voor een deel teniet gedaan door de tegenvallende onder houdskosten, die 2,5 ton boven de raming uitkwamen. Van onze verslaggever HANSWEERT - Geplaagd door de straffe wind heeft Grootint. uit Zwijndrecht gisteren in het in aanbouw zijnde sluizencomplex in Hansweert in het Kanaal door Zuid-Beveland twee stalen deuren van 15 bij 25 meter geplaatst. Door de wind duurde het in- hangen van de deuren, die per stuk 300 ton wegen, wat langer dan gepland. Om elf uur gister morgen werd een deur ge plaatst, omstreeks drie uur 's middags nog een. Donderdag middag was er ook een deur in- gehangen. Over een paar maanden ar riveert de vierde en laatste deur in Hansweert. In novem ber wordt de oostsluis in Hans weert operationeel, een half jaar later de westsluis. Rest dan nog de omleiding van het Kanaal door Zuid-Be veland bij Wemeldinge, welke klus in '93 klaar moet zijn. Van onze verslaggever TERNEUZEN - Met ingang van 1 december 1987 wordt F. P. Popoff benoemd tot opvolger van P. Oreffice als president en chief executive officer van The Dow Che mical Company. Popoff is een oudgediende bij deze multational. Hij trad in dienst in 1959 en is sinds mei 1985 vice-president. De huidige president is te vreden over deze benoeming. „Zijn kwaliteiten en ervaring maken hem uitermate geschikt ons te leiden in een wereld waarin de concurrentie toe neemt", zo zei hij. De IJsheiligen zijn verjaard en van het toneel verdwenen. Dat merken we vandaag al, maar zeker morgen. Het was afgelopen week bar en boos. Donderdag bracht een golfvormige storing zelfs een massief regengebied waaruit ge middeld zo'n 13 mm. viel. De maxima lagen 's middags op 12,13 graden en dat moet volgens de tabellen toch 18,7 graden zijn. Er komt verbetering. De computerkaarten geven voor de eerste helft van de nieuwe week verbetering. Vanaf dinsdag wordt het rustiger en ook warmer weer. De kans op nachtvorst wordt dan wel iets groter. Het nu aangebroken weekeinde bengt ons vandaag nog een enkele bui, maar die heeft niet de hevigheid van de afgelopen dagen. Misschien dat er op sommige plaatsen nog een enkele hagelbui voorkomt en ook een minieme kans op onweer blijft. Morgen krijgen we duidelijk meer zon en vrijwel geen neer slag. de temperatuur kan dan ook stijgen van het weekgemid- delde van 12,13 graden naar 15 tot 16 graden en dat is al een be hoorlijke verbetering. U hebt trouwens de cijfers van de maand april nog te goed. April kunnen we globaal omschrijven als een vrij zonnige, dro ge, maar frisse maand. Normaal regent het in die maand 53 mm, vorig jaar was dat 57 mm. en nu slechts 23 mm. Volgens de statistieken moet april 158 uur zonneschijn brengen, vorig jaar was dat slechts 104 uur en de afgelopen 30 april-dagen werden 171 uren zonneschijn opgetekend. De temperaturen zijn ook interessant. Normal kent april een gemiddelde van 9,8 graden, vorig jaar was het warm met 16,4 en nu werd het 11,9 graden. De warmste dag was 24 april toen de 23,6 graden werden bereikt. De koudste was 3 april met nau- welijks 3 graden. Ik al eerder een vergelijking gemaakt tussen het weerbeeld nu en 19 jaar geleden in 1968. In dit jaar werden ook in april uitersten gemeten. Op 20 april werd het 27,8 graden en acht da gen daarvoor vroor het 's nachts 4,3 graden. Is de voorbije periode extreem te noemen? Beslist niet! En kele weerspreuken, al meer dan honderd jaar oud, wijzen in deze periode reeds op de IJsheiligen en minder goed weer. Nog ter herinnering: weet u dat het een week geleden op zaterdag nog 21 graden werd? Het verschil in temperatuur in de nacht van zaterdag op zondag was maar liefst 15 graden, van 21 naar 6 graden. Laten we nu eens kijken wat de weerspreuken zeggen. 'Is het weer op Sint-Gregorius (23 april) dol, dan'kruipt de vos reeds uit zijn hol. Maar is het schoon en zonder vlagen, dan schuilt hij nog veertien dagen.' 'Regen voor 8 uur is niet van langen duur.' RILLAND (ANP)-Bij een sportschietcen- trum in Rilland zijn vrijdagmorgen tien pistolen en een revol ver uit een afgegren delde kast gestolen. De diefstal moet volgens de politie vrijdagochtend na drie uur gepleegd zij n. Van de dader(s) die via een kapotgeslagen raam het sportcentrum bin nenkwamen, ontbreekt ieder spoor. De gestolen wapens vertegenwoordigen een waarde van 15.600. Van onze verslaggever TERNEUZEN - Als de plannen voor ingrijpende verande ring van het zogenaamde Arsenaalgebied doorgaan, zal de noordkant van de Terneuzense binnenstad een totaal an der aanzien krijgen. Voor het zover is, zal er flink gesloopt moeten worden. Zo is bij voorbeeld een ontsluitingsweg gepland op de plaats van de voor malige Marechausseekazerne in de Nieuwstraat. Ook het voormalige concertgebouw in de Arsenaalstraat zal er aan moeten geloven, evenals verschillende panden in de Niéuw- straat en aan de kop van de Noordstraat. Daar zijn nu onder meer hotels, een doe-het-zelf zaak en een fotozaak gevestigd. Die zullen plaats moeten maken voor een 1400 vierkante meter grote C&A winkel. De kledinggigant presenteert zich in het plan samen met Blok ker en Albert Heyn als ABC-combinatie. Die twee hebben vesti gingen op het oog op het tegenovergelegen terrein. Door de bouw van de AH-winkel moet het huidige parkeerterrein verdwijnen. Aan de achterkant van beide zaken komt er evenwel ruimte bij voor 95 auto's. In totaal krijgt Terneuzen er bij doorgaan van het plan 4200 vierkante meter winkelruimte bij. Daarnaast staan er achten veertig woningen op het programma, onder meer boven AH. Of de plannen zullen worden gerealiseerd hangt af van de ABC-combi natie. De verwachting is dat die over enkele maanden de knoop doorhakt.

de Stem | 1987 | | pagina 17