UITBLAZEN Akkoord van Parijs een 'historische doorbraak TTUT DÖNGE BOEREN ZIEK van deze LflNDBOUUPOUTtEK 1 Staatsgreep met tien man in toeristenparadijs 'Morele steun uit Brabant is belangrijk voor Djokja Nederlandse boer gaat er op vooruit Dood van een aas CVCÜ..L RIJKE LANDEN EENS OVER VRIJERE LANDBOUWMARKT MR. POERWOKOESOEMO ONTVANGT BRABANTSE VRIENDSCHAPSPENNING: DE STEM ACHTERGROND VRIJDAG 15 ME11987 .DE STEM. WIMKOCK HOOG en droog op de zolder rust, tus sen een paar hon derd andere Prisma-poc kets, meest detectives die in de jaren '50 en '60 ver schenen, een boek over de oorlogsbelevenissen van de jachtvlieger Bob Stan ford-TuckSpitfire-piloot bij de RAF tijdens de Slag om Enge land, in de bange zomer van 1940. Bob Stanford-Tuck is vo rige week, thuis in zijn eigen bed, op 70-jarige leeftijd overle den. Ik herinner me nog dat ik het boek niet uitgelezen heb. Dat lag bepaald niet aan een gebrek aan avonturen. Integen deel: Bob Stanford-Tuck had meer dan zijn portie gegeven én gekregen. Maar er was iets waardoor de held mij niet aan sprak. Te weinig glamour waar schijnlijk. Dat telde voor mij blijkbaar nog in die dagen als het om helden ging. Douglas Baderdie andere legendarische oorlogsheld van de RAF, daarentegen had wel glamour en zijn oorlogsbiogra fie is het eerste boek geweest - de verplichte schooUiteratuur niet meegerekend - dat ik in het Engels las. Het boek Reach for the Sky, geschreven door Paul Brickhill werd in '56 ver filmd met Kenneth More in de hoofdrol. Bader kwam meer tegemoet aan het stereotype van The Few („Zelden hebben zovelen zoveel te danken gehad aan zo weini gen" - Churchill over de Slag om Engeland-vliegers). Jonge Brit uit de betere kringen. Nau welijks opgeleid de Hurricane of Spitfire in om Duitsers neer te schieten. In werkelijkheid was Bader al wat ouder in 1940. Bij een vliegtuigongeluk in 1931 had hij beide benen verloren. Toen de oorlog uit brak vocht hij zich een weg naar de cockpit van een Spitfi re. Na een botsing met een Messerschmidt boven Frank rijk werd Bader krijgsgevangen gemaakt. Hij probeerde zo dik wijls te vluchten dat de Duit sers hem ten einde raad elke avond zijn prothesen afnamen. Douglas Bader overleed in 1982. Niet in bed, maar in een auto, tijdens de rit. Hartaanval. Ik was toevallig in Engeland en de BBC zond als 'in memoriam' een herhaling uit van een This is your Li/è-aflevering rond de persoon van Bader. Een van degenen die voor de opname waren opgetrommeld was Stan- ford-Tuck. De hierboven al aange haalde woorden van Churchill hebben al in 1940 van de Slag om Engeland een epos ge maakt. Ook in de nuchtere ana lyses van een Len Deighton, veertig jaar na dato te boek ge steld, blijft het beeld van een even heldhaftige als uitput tende verdediging overeind. De j= Slag om England, het enige wa- penfeit van 1940 dat althans de gj hoop op een toekomstige bevrij ding kon rechtvaardigen, was vooral een strijd van mensen: S vliegers, grondpersoneel en niet te vergeten fabrieksarbeiders, 1 waaronder veel vrouwen, die dag en nacht werkten om de 5 Spitfires te maken die de verlo ren gegane jagers moesten ver- vangen. iiiiiiiiimiiiiimiiiiniiiwiiiiwiiiiiiiiiiiwiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiwiiiiiiiimiiiii^ Een Spitfire maken ging sneller dan een jachtvlieger op leiden en het gebrek aan vlie gers werd in augustus en sep tember 1940 met het uur nij pender. Dat betekende voor het snel slinkende aantal overle venden dat ze voortdurend in actie waren. Als ze even niet vlogen zaten ze, met uitrusting om, op het vliegveld naast hun vliegtuigen. In deze hectische maanden onderscheidde Bob Stanford-Tuck zich als weinig anderen. Stanford-Tuck koos aan vankelijk voor de zee. Hij was zestien toen hij aanmonsterde op een koopvaardijschip. Maar al gauw raakte hij in de ban van de vliegerij. In 1935 nam hij dienst bij de RAF en leerde vliegen. Hoewel jonger hoorde hij, net als Bader, in 1940 dus tot de rijpere vliegers van de RAF. Tijdens de Slag om En geland werd hij een nationale beroemdheid van het soort waaraan een bedreigd volk zich geestelijk kan optrekken. Her haaldelijk verscheen hij op Buckingham Palace om onder scheiden te worden, zodat ko ning George VI hem ten slotte begroette als een oude bekende. Met 35 luchtoverwinningen was hij dan ook een echte 'aas'. Vier keer werd zijn eigen vlieg tuig uit de lucht geschoten en moest hij zich redden met de parachute. Hij was amper 25 toen hij in 1941 Wing Comman der werd en meerdere squa drons vliegtuigen onder zijn be vel kreeg. Op 28 januari 1942 leek voor Bob Stanford-Tuck de oorlog afgelopen. In de buurt van Boulogne werd hij door Duitse Flak neergehaald. Het was de vijfde keer dat hij een vliegtuig verloor, maar nu werd hij zelf ook krijgsgevangen ge maakt. Met respect overigens, want de Duitsers kenden hem. Zijn Duitse evenknie Adolf Galland tracteerde Stanford- Tuck op een uitgebreid diner met echte Schotse whisky. Na de oorlog werd Stanford-Tuck betrokken bij de ondervraging van de gevangen genomen Gal land. De beide 'azen' werden vrienden voor het leven. Begin 1945 wist Stanford- Tuck het krijgsgevangenkamp te ontvluchten en hij beëin digde de oorlog, strijdend aan de zijde van de Russen. Daama trok hij zich terug op het platte land om champignons en pad destoelen te kweken. Een dap per man met weinig glamour, maar een die meer dan zijn por tie had gegeven en gekregen. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans- hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. ©076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326 (alléén abonnementen). Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13,4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, ©01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, ©01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, bij vooruitbetaling te voldoen: 24,20 per maand; j 69,75 per kwartaal of 271,00 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor, Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 RankcolfltiPQ' Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. r~z - gpt "ti" y- _4U jyrov 4,''/ 'i I -. V A* Protest tegen het huidige landbouwbeleid. FOTO DE STEM/COR J DE BOER VOLGENS dr. A. de Zeeuw, directeur-generaal van het ministerie van Landbouw, zal de Nederlandse boeren een vrije landbouwmarkt beter overleven dan boeren in de meeste andere EG-landen. De Nederlandse landbouw heeft een goede structuur en is nu al sterker georiënteerd op de markt. Meer dan de helft van de Nederlandse pro- duktie wordt immers geëx porteerd. De Zeeuw sluit niet uit dat de Nederlandse boeren er zelfs beter van worden. Als je de steun voor de landbouw- produktie gaat verminderen, wordt de prijs op de markt op den duur gemiddeld hoger, zegt De Zeeuw. Die hogere prijs kan dan een compensatie vormen voor het verlies aan steun. Kun je goed concurreren op de we reldmarkt, zoals de Neder landse landbouw, dan kom je er uiteindelijk beter uit, rede neert hij. Hij voegt eraan toe dat die redenering natuurlijk alleen opgaat als alle landen de be scherming van hun landbouw in gelijke mate verminderen. Als dat niet gecoördineerd gebeurt, ga je ten onder. Ver mindering van produkties- teun kan niet zonder gelijk tijdige opening van de gren zen. Volgens De Zeeuw bestaat zowel in Europa als in de VS en Japan de situatie dat 20 procent van de boeren 80 pro cent van de landbouwpro- duktie en daarmee 75 procent van de steun voor zijn reke ning neemt. Dat zijn de boe ren die op een efficiënte ma nier werken. Met het verminderen van de produktiesteun tref je dus vooral deze groep. Dat kan volgens De Zeeuw omdat bij deze boeren de draagkracht het grootst is. Zij kunnen vol gens hem best met iets min der toe. De andere 80 procent van Dr. A. de Zeeuw - FOTO ANP veelal kleinere boeren kan dan in de nieuwe situatie, in dien nodig, een beroep doen op het vangnet van de inko menssteun. Voor Nederland is de verhouding overigens niet 20-80 procent, maar eerder 35-65 procent, aldus De Zeeuw. Door Pieter-Dekkers EEN historische door braak. Zo noemt de Neder landse minister van Fi nanciën Ruding het woensdag in Parijs be reikte akkoord over libe ralisering van de land bouw in de wereld. En dr. A. de Zeeuw, top ambtenaar van het depar tement van Landbouw, ge looft zelfs dat de Neder landse boeren straks zul len profiteren van het ver dwijnen van overheids subsidies. De ministers van Financiën van de 24 rijkste industrielan den, verenigd in de Organisa tie voor Economische Samen werking OESO, tekenden woensdag een verklaring, waarin ze plechtig beloven hun landbouwbeleid te zullen hervormen. Daarbij zal het afschaffen van subsidies en het verdwijnen van extra hef fingen op buitenlandse land bouwprodukten centraal staan. Dat is ongetwijfeld een grote stap vooruit. Want juist het beschermen van de eigen landbouw door het garande ren van minimum-prijzen, gekoppeld aan forse subsidies (Europese Gemeenschap) en het belasten van buitenlandse landbouwprodukten (Ver enigde Staten) is er oorzaak van dat steeds opnieuw han- delsoorlogen uitbreken. Bovendien heeft dat beleid de Europese Gemeenschap aan de financiële afgrond ge bracht, terwijl de landen uit de Derde Wereld geen kansen krijgen op de wereld-voedsel- markt. Het subsidiëren van de eigen landbouwprodukten en het beschermen van boeren tegen buitenlandse concur renten heeft er ook toe geleid dat de pakhuizen boordevol onverkoopbare landbouwpro dukten zitten. Elk jaar steken de regeringen van de rijke in dustrielanden ruim 200 mil jard gulden in landbouwsub sidies. Om nog maar te zwij gen over de kosten van het bewaren van de enorme land- bouw-overschotten. Er is eigenlijk geen enkele economische reden meer te bedenken om de landbouw te beschermen tegen de werking van de vrije markt. Iedereen is het er wel over eens dat het huidige beleid heeft gefaald en dat de bakens derhalve moeten worden verzet. Overigens is het te vroeg om nu al hosanna te roepen. Op de OESO-conferentie mo gen de industrielanden dan wel hun goede voornemens hebben uitgesproken, straks zal moeten blijken in hoe verre ze die toezeggingen in de praktijk zullen brengen. Over de liberalisering van de landbouwmarkt zal de ko mende tijd in eerste instantie verder worden onderhandeld op de GATT-conferentie. Dat is het wereldforum waar de Algemene Overeenkomst in zake Tarieven en Handel (GATT) wordt vernieuwd. De OESO-ministers hebben in Parijs beloofd dat ze het onderhandelingsklimaat in de GATT-ronde niet verder zul len verslechteren door han- delsbeperkende maatregelen te nemen. Maar of dat de ko mende maanden inderdaad in de praktijk wordt gebracht valt nog te bezien. (Zo hebben de VS en Canada al tegen maatregelen in het vooruit zicht gesteld voor het geval de EG het plan om oliën en vet ten extra te belasten, doorzet). Bovendien zijn de ministers het onderling minder hart grondig met elkaar eens dan de slotverklaring van Parijs doet vermoeden. Zo is West- Duitsland slechts na lang aar zelen akkoord gegaan, maar onder de voorwaarde dat er binnen de Europese Gemeen schap nog een fel robbertje zal moeten worden gevochten over de prijs die betaald moet worden en door wie. De Westduitsers zijn met hun sterke, op export gerichte industrie vanzelfsprekend een groot voorstander van een vrije markt. Maar tegelijker tijd wordt de bondsregering geconfronteerd met opstan dige boeren, die de concurren tie met het buitenland steeds moeilijker aankunnen eni halve zijn aangewezen steun vanuit Bonn. En die. krijgen, want de achten van bondskanselier Kohl staat voor een belangrijk/ uit boeren. Vandaar dat de Wesft sers op de OESO-top i bedongen dat er straks" spraken per produkt land gemaakt moeten Bonn is verder voorstaj* van het wegwerken van landbouwoverschotten vermindering van de l_ bouwgronden en niet door1 staken van de subsidies. EG-landbouweommissa,- Andriessen ziet wat Boni1 treft de bui dan ook har 'Er zijn', aldus Andri 'binnen de EG landen die het leven nog erg moei' kunnen maken'. Geluk voor de welwillende EG-k den dan, dat op het kir van de landbouw binnen EG unaniem genomen k ten niet meer verplicht zijn De ministers van de 241 den hebben elkaar in Pj beloofd nu eerst hun ei 'achterban' rijp te maken» liberalisering van de 1 bouwmarkt. En ook dat geen eenvoudige zaak Want niet alleen Bonn) te maken met een agrarische lobby. In Parijs hebben de in ters wel met elkaar i ken dat een geheel vrije' bouwmarkt gepaard gaan met maatregelen boeren schadeloos te Want bij een vrije markt ien de prijzen van veel 1 bouwprodukten gezien enorme aanbod eerst fors' len. Die steun moet echter' gekoppeld worden van sl die tot overproduktie leidt Wordt het akkoord van? rijs inderdaad gevolgd! een akkoord binnen de E pese Gemeenschap en ver gens in de GATT, dan i de ontwikkelingslanden' flink van kunnen profit: Nu worden de arme 1 nog te vaak het slacht van handelsbelemmen1 die het afzetten van hun; dukten in de rijke lar aanzienlijk bemoeilijkt Door Peter de Leeuw FIJI is de naam van een eilandengroep in de Stille Oceaan. Bij het horen van die naam denken de meeste mensen aan parel witte stranden en wui vende palmbomen: een tropisch paradijs in een blauwe wereldzee. Dat klopt ook wel; Amerika nen, Australiërs en Nieuw- zeelanders plegen op Fiji- eilanden vakanties te vieren. Ook is bekend dat soldaten uit dat land behoren tot de troe penmacht van de Verenigde Naties in Libanon en de Si- naï-woestijn; voor hen de an dere kant van de wereld. De eilandenstaat heeft bijna zijn hele leger naar het Midden- Oosten gestuurd. Bijna..., want de achtergebleven troe pen op het eilandenrijk 'tus sen' Australië en Zuid-Ame- rika zijn verantwoordelijk voor de staatsgreep die daar gisteren is gepleegd. Luitenant-kolonel Sitiveni Rabuka heeft in de hoofstad Suva zonder bloedvergieten de macht overgenomen van premier Timoci Bavadra. Die laatste en leden van zijn pas gekozen regering zijn vervol gens ontvoerd. Tien militairen bestormden het parlement. Na hun ge slaagde greep naar de macht vroeg Rabuka bij de gouver neur-generaal van Fiji, die de Engelse kroon vertegenwoor digt - de eilanden zijn een voormalige Britse kolonie en tegenwoordig lid van het Ge menebest - erkenning van de 'militaire' regering. Achtergrond van de op stand zou de toegenomen spanning zijn tussen de twee belangrijkste rassen in het land: Fijiërs en Indiërs. Bij de algemene verkiezingen vorige maand is een eind gekomen aan het bewind van de Al liantie Partij onder leiding van Ratu Sir Kamisese Mara. Die partij is in handen van de oorspronkelijke bewoners van Opstandelingenleider Si tiveni Rabuka. - FOTO AP de archipel, de Fijiërs. De andere bevolkingsgroep - de Indiërs - vindt haar oor sprong in India. Daar werden aan het einde van de vorige eeuw mensen geronseld om te gaan werken op de suikerriet plantages op de eilanden in de Stille Oceaan. Bekend is dat de twee be volkingsgroepen weliswaar niet vijandig tegenover elkaar staan maar toch wel geschei den gemeenschappen vormen. Bijna alle winkels op de eilanden worden gedreven door Indiërs. Zo ook de profij telijke zaken waar rijke toe risten hun boodschappen doen. Daarentegen bestaan de strijdkrachten voor ongeveer negentig procent uit Fijiërs. Overigens vormen de Indiërs de meerderheid. Er wonen ruim 700.000 mensen op de 332 Fiji-eilanden. Die beslaan ge zamenlijk eenzelfde opper vlakte als de helft van Neder land. De afgezette premier Bava dra - zelf een Fijiër - be noemde in zijn 28 leden tel lende regering 19 Indiërs. Dat tot ongenoegen van de oor spronkelijke bevolkingsgroep. Die protesteerde dan ook te gen de regering van Bavadra. Het land, dat in 1970 onaf hankelijk werd van Engeland, kent een democratische tradi tie, de verschillen tussen de twee groeperingen ten spijt. Verkiezingen zijn er altijd zonder onregelmatigheden verlopen. Ook toen vorige maand de Alliantie Partij het veld moest ruimen voor een coalitie van Labour en de door Indiërs geleide Nationale Fe deratie Partij leek er geen vuiltje aan de lucht. Amper een maand later is de eerste staatgreep in de Stille Zuidzee een feit. De Fij i's hebben dus de primeur. Als er al sprake moest zijn van een opstand in de Pacific dan werd die eerder verwacht in een ander eilandenrijk in dat gebied, namelijk bij de buren van de Fiji's: de eilandenstaat Vanuatu. Daar immers willen Libiërs voet aan de grond krijgen en meren regelmatig Russische schepen aan. Alleen die gegevens bestempelen Vanuatu al tot politiek onrus tiger dan de Fiji's. Van de nieuwe Fiji-pre mier Bavadra werd aan ander beleid verwacht. Maar dan vooral op binnenlands gebied. Bavadra won de verkiezingen met een programma dat op de eerste plaats voorzag in de strijding van de werkte op de eilandengroep - procent van de eilanders: geen werk. Daarnaast staat hij l als een voorstander van kern wapen vrije Stilte i zee. Hij schaart zich zoal de ideeën van Australië Nieuw-Zeëland. In het verleden dan ook gezegd de Nieu*: landse premier David 1 als zijn politieke voorbe zien. Australië en Nieuw-! land zagen in Bavadra democratisch medestant hun streven naar een! wapenvrije Pacific, nog dient als nucleaire p: tuin bij uitstek. Zowel Australische als Nieu. landse regering hebben! weten de opstand in SiM te keuren. Rassentegenstellingen verplaatsing van een pit het internationale ml schaakbord? Het één sluii ander niet uit. Door Mathieu Kothuis IN DE PERSKAMER van het provinciehuis in Den Bosch zit hij er in zijn bruine regenjas bij als een sjofele, oude, maar bijzon der levendige man. Alleen de handgesneden houten krokodil die hij als een kleinood voor zich op tafel legt, verraadt zijn aanzien in Indonesië. De krokodil vormt het uiterlijke teken van de titulatuur KPH vóór zijn naam. We spreken met de pangeran van de kraton (paleis) van de sultan van Djojakarta; een eretitel voor een man met bij zondere verdiensten. Mr. Soedarisman Poerwo- koesoemo (73), oud-burge meester van Djokjakarta, is deze weken op bezoek in Ne derland. Gisteren bezocht hij Noord-Brabant om zich, als adviseur van de sultan van Djokjakarta, op de hoogte te stellen van het planologisch beleid in deze provincie. Bij die gelegenheid kreeg hij uit handen van commissaris van de koningin mr. F. Houben de Noordbrabantse vriendschap spenning, een erepenning van de commissaris. Toch blijkt uit de loop van het gesprek dat zijn planolo gische interesse slechts een klein deel vormt van het doel van zijn Nederlandse reis. 1 Mei jl. bezocht Poerwokoe- soemo de stokoude oud-pre mier Willem Drees. Met 25 rode rozen, 25 witte anjelieren en andere geschenken kwam Poerwokoesoemo getuigen van de goede banden tussen beide landen. Maar dit bezoek betekende méér. Immers, Drees was de minister-presi dent die het licht op groen zette voor de tweede politio nele actie op Java én voor het bombardement (op 19 decem ber 1948) op Djokjakarta, de bestuurszetel van de vrije Re publiek Indonesië. Poerwo- koesoemo's bezoek aan Drees betekende daarom méér dan zo maar een gebaar tussen twee oude betrokkenen. „Ik heb geen haatgevoelens meer", zegt Soedarisman Poerwokoesoemo. Een uiteenzetting van het doel en het resultaat van zijn bezoek aan Noord-Brabant moet nog even wachten. Mr. Poerwokoesoemo wil nog zo veel uit het verleden verdui delijken. Daags na de afkondiging van de eerste politionele aktie, op 22 juli 1947, werd Poerwo koesoemo door de republiek Indonesië benoemd tot burge meester van Djokjakarta. Hij bleef in die functie tot '66. De Nederlanders bezetten delen van Sumatra, West- en Oost- Java. De op Midden-Java ge legen republikeinse hoofdstad Djokjakarta werd nog even ongemoeid gelaten. Neder land, inmiddels onder sterke internationale druk om tot onderhandelingen met de re publiek te komen, vreesde te zeer buitenlandse repercus sies. Rond de jaarwisseling van '48-'49 volgde echter de tweede politionele aktie waarbij heel Java werd bezet, inclusief de republiek Indone sië op Midden-Java. De lei ders, Soekarno en Hatta wer den gevangen gezet en Poe- wokoesoemo dook onder. Vanuit de kraton van de sul tan werd het Indonesische verzet tegen de Hollanders gecoördineerd. „De Hollan ders hebben het hoofdkwar tier van het verzet nooit ge vonden, temeer omdat de kra ton door hen als 'immuun ge bied', onaantastbaar gebied, was verklaard", aldus Poer wokoesoemo. Internationaal was de druk op Nederland om de republiek Indonesië te erkennen al vrij wel onhoudbaar geworden. Terwijl de regering in Den Haag in januari van '49 nog vrijwel zeker leek van de overwinning op de republi keinse verzetsstrijders, nam de internationale druk op Ne derland even sterk toe als het Indonesische verzet in en rond Djokjakarta. Op 1 maarl bereikten de guerilla-aanval- len (onder leiding van de hui dige president Soeharto als commandant van de 'Weher- kreise' Djokjakarta) een hoogtepunt. Soedarisman Poerwokoesoemo zat nog on dergedoken in de kraton waar hij inlichtingenwerk ver richtte. Waarom deze uiteenzetting van de historische feiten?. Soedarisman Poerwokoesoe mo: „Als je alle feiten nog eens op een rijtje zet zie je dat er zoveel mogelijkheden en kansen zijn gemist om tot een goede afloop van de betrek kingen tussen onze landen te komen". Uiteindelijk kwam het pas op 1 mei '63 zover. Na de (via de Verenigde Naties en vooral de VS afgedwongen) regeling van de kwestie Nieuw-Gui- nea, kon pas gesproken wor den van een normalisering van de betrekkingen tussen beide landen. Soedarisman: „Welk volk in de wereld kent de Indonesiërs eigenlijk?. Dat zijn niet de Amerikanen, niet de Japanners maar de Neder landers. Er is een sterke band tussen Indonesië en Neder land die moet worden aange haald". En dat verklaart meteen het belangrijkste reisdoel van Soedarisman Poerwokoesoe mo. De culturele banden moe ten worden hersteld. Geen land ter wereld heeft zoveel kennis en wetenschap over de Javaanse cultuur in huis als juist Nederland. Als studen ten aan de Islamitisch: versiteiten in Indonesii bestudering van het Jat culturele erfgoed naai buitenland worden ges' gaan ze niet naar (waar de belangrijk mitische universiteit, Ahram, is gevestigd maar naar Leiden en IK» Als adviseur van c van Djokjakarta, rectf een kleine particuliere versiteit in Djokjakarta- man met invloed in z en vele contacten in land, hoopt mr. So Poerwokoesoemo aan versteviging van die cl banden bij te kunnen d De provincie Noord-B' kan daar volgens heme- langrijk steentje aan»1 gen. De streekplannen den- en Noordoost-B' zijn een voorbeeld f planologische opbouwt gebied rond Djokjakal kan de provincie Noor» bant in de toekomst helpen bij de opbouw J» kale bibliotheken in1 bied rond Djokja. Mr- risman: „Maar alle®; morele steun uit N<x bant is voldoende voor»-

de Stem | 1987 | | pagina 2