PROF. ASMUSSEN STUDEERT OP VEILIGER TRANSPORT Ti nESTEM GIDS 2 V NEDERLAND 1 „Het wegvervoer is verouderd. In wezen is de vrachtwagen net zo ouder wets als de koets. Met dit verschil: als de koetsier in slaap viel, wist het paard de weg naar huis te vinden. Bij de chauffeur van de vrachtwagen ligt dat even anders". Interesse NEDERLAND 2 sl M XI BELGIE NED 2 Ingrepen Bakkie Onding Concurrentie Zoeken Registratie Winst Hersenletsel Glamour Weerstand DUITSLAND 1 Suske en Wiske: A 'Vrachtwagen zo ouderwets als de koets' Kooiconstructie, kreukelzone, autogordel, vangr^~ In een moderne auto kan de indruk ontstaan dat bestuurders en overige inzittenden niet veel met: kan gebeuren. Dat is tot op zekere hoogte ook z0 Totdat u in de achteruitkijkspiegel een vrachtwa gen ziet. Dat kan de 'dooddoener' zijn. Aan de TH in Delft houdt prof. Eric Asmussen zich bezig met onderzoek naar de veiligheid van het vrachtver- keer. Hans Bos zocht hem op in zijn Delftse werk- kamer. Van de hooggeleerde heer moet de cabine een cockpit worden. 20.28 Vlucht naar de hel In vier delen brengt de TROS j,et waargebeurde avontuur 'Vlucht naar de hel' op het scherm. De nu bijna tachtig jaar oude Duitse piloot Hans gertram beleefde in 1932 sa men met zijn boordwerk tuigkundige Adolph Klaus- mann een dramatische tocht Op 14 mei 1932 vertrekken Bertram en Klausmann met een Junker watervliegtuig vanuit Soerabaja naar Dar- wjn in Australië. Door een vliegende storm boven de Ti mor Zee zijn ze gedwongen een noodlanding te in aken langs de onherbergzame kust van Noordwest-Australië. Door Hans Bos Prof. ir. E. Asmussen: „Een vrachtwagen is ook qua inrichting een onding". Prof. ir. Eric Asmussen (63), verbonden aan de vak groep Verkeerskunde van de Delftse Technische Uni versiteit, is een fervent zee zeiler. Die vrijetijdsbeste ding blijkt van grote in vloed op het wetenschap pelijk onderzoek aan de wal. Op zee is de communi catie en de navigatie een stuk beter geregeld dan op het vasteland. Asmussen: „Mijn taak in Delft is het losmaken van gedachten". Een vrachtwagen veroorzaakt per gereden kilometer vijf keer zoveel doden onder andere weggebruikers als de perso nenauto. Vrachtwagens hebben een grote massa en rijden vaak met een hoge snelheid. Perso nenauto's zijn veel kwetsbaar der, ondanks alle veiligheids voorzieningen. Botst de ene personenwagen tegen de an dere dan is de lichamelijke en materiële schade vaak nog te overzien. Is er een vrachtwa gen of autobus bij betrokken, dan is de kans op ernstig letsel, dodelijke afloop of blijvende invaliditeit vele malen groter. Voor de inzittenden van de personenauto, wel te verstaan, want de chauffeur van vracht wagen of autobus komt er meestal ongedeerd vanaf. Zelfs bij lage snelheden is een aan rijding met een vrachtwagen vaak al dodelijk. 400 van de jaarlijkse 1600 verkeersdoden in ons land vallen bij ongeval len waarbij een zwaar voertuig betrokken is. Aparte rijstroken voor het zware vervoer? Met dit plan kwam de Delftse hoogleraar prof. ir. Eric Asmussen enkele jaren geleden al in de publici teit. Destijds viel bijna ieder een over hem heen. Toch is op veel plaatsen sindsdien de 'bus baan' ingevoerd, al heeft daar bij niet louter het veiligheids aspect, maar ook de snelheid van het openbaar vervoer een rol gespeeld. Prof. Asmussen heeft sindsdien niet stilgezeten. Inmiddels is de politieke inte resse voor zijn ideeën gewekt en regelmatig wordt hij ge vraagd zijn toekomstvisies te ontvouwen. „Vanuit gezichtshoeken als veiligheid, ruimtegebrek, ener giegebruik, lawaai en lucht verontreiniging is het goede renverkeer zeker niet optimaal. Er zijn sterke aanwijzingen dat, zonder ingrijpen, het vrachtverkeer in de toekomst op het gebied van de verkeers veiligheid probleemgebied nummer één gaat worden. Als r 20.00 Het recht van de sterkste "™V Be Amerikaanse tv-film 'Het recht van de sterkste', die de KRO vanavond uitzendt, is het verslag van een unieke rechtszaak uit de jaren ze ventig. Op een regenachtige nacht denken twee politie agenten in Boston een vluchtauto te zien, die bij een roofoverval werd gebruikt Ze schieten de chauffeur dood. Het is de ziekenhuis- employé James Bowden, va der van twee kinderen. Bij een gerechtelijk onderzoek wordt vastgesteld, dat de agenten uit zelfverdeding handelden, maar de weduwe van James Bowden neemt daar geen genoegen mee. Het vrachtverkeer wordt in de toekomst op het gebied van de verkeersveiligheid probleemgebied nummer één. FOTO DE STEM/BEN a men zich realiseert hoe belang rijk het vrachtverkeer is voor onze economie, en dat het er in feite de slagader van is, dan rest de vraag: wat kunnen we er aan doen?" Het probleem. Een vrachtwa gen is een zwaar voorwerp, met een lange remweg, dat niet sta biel is, altijd wint, waar je aan alle kanten onder kunt schie ten. Veel botsingen bij perso nenauto's worden verhinderd door noodmanoeuvres. Bij vrachtwagens en autobussen kunnen de chauffeurs derge lijke ingrepen wel vergeten. Onbekende factor van door slaggevend belang is de chauf feur. Dat is iemand die door gaans zestig tot zeventig uur per week werkt onder tijds druk en daardoor vaak ver moeid de 'loodzware moorde naar' op de weg moet houden. Uit talrijke onderzoeken blijkt dat aan het rijtijdenbesluit nauwelijks de hand gehouden wordt, c.q. kan worden gehou den. Een vrachtwagenchauf feur moet in veel gevallen on der moeilijke omstandigheden rijden. Sneeuw, regen of zware windstoten: de lading moet op tijd, en liever nog eerder, te be stemder plaatse worden afgele verd. Een vergelijking met de trein bestuurder valt in het nadeel uit van de vrachtwagenchauf feur. De machinist is via een draadloze verbinding met het 'zenuwcentrum' verbonden en op de hoogte van alle storingen, vertragingen en onregelmatig heden. De treinbestuurder is, in tegenstelling tot zijn collega op de weg, niet belast met allerlei logistieke zaken als laden, los sen, inklaren en ga zo maar door. In het gunstigste geval heeft de man op de vrachtwa gen een 'bakkie' waarmee hij zich kan onderhouden met veelal onbekende collega's. Asmussen: „Een vrachtwagen chauffeur heeft een waanzin nig zware taak en het is ons een raadsel dat er relatief nog zo weinig ongelukken gebeuren. Een vrachtwagen is ook qua inrichting een onding. De ge zondheid van chauffeurs laat al op relatief jonge leeftijd te wensen over. Bij een vracht wagen kost ruimte geld. De slaapruimte is dus klein en de cabines kort. Bij de 'topsleep- ers' wordt de chauffeur zelfs naar de 'eerste etage' verban nen. Er is niet eens ruimte voor veiligheidsvoorzieningen als bij voorbeeld kreukelzones. Het is een ongezond beroep en dat heeft gevolgen voor de ver keersveiligheid. En dan heb ik het nog niet eens over de so ciale belasting van het week- eindhuwelijk bij chauffeurs op het internationale transport". FOTO JACQUES PEETERS Waar zit nu de flessehals? Het transport is een marginale eco nomische sector met lage win sten en een moordende concur rentie. Veilige oplossingen die de kosten verhogen zijn dus bij voorbaat onbespreekbaar. Een strakke planning van de ritten is daarnaast geboden omdat de transporteur anders zichzelf uit de markt prijst. Het hand haven van cao-regelingen en wettelijke voorschriften is daarnaast vrijwel niet te doen. Onlangs bracht Asmussen een bezoek aan de vrachtwa- genbeurs in de Amsterdamse RAI. Asmussen: „Een zogehe ten kort-koppelsysteem waar door de ruimte tussen aanhan ger en oplegger beter benut wordt, is ondanks de hoge prijs zeer gewild. Er kunnen meer pallets worden meegenomen. Een beschikbaar anti-blok- keersysteem voor vrachtwa gens is daarentegen onver koopbaar. Veiligheid levert geen geld op. Het leeft niet en het levert niet". De elektronica vormt volgens Asmussen de oplossing voor alle problemen. Om te begin nen moet de vrachtwagen een communicatie- en een naviga tiesysteem krijgen. Vanuit een centraal punt wordt aan de vrachtwagen informatie ver strekt over routes. „Het is toch belachelijk dat veel vrachtwa- 400 van de jaarlijkse 1600 verkeersdoden in ons land vallen bij ongevallen waarbij een zwaar voertuig betrokken is. - FOTO ANP gens leeg rondtoeren. De chauffeur moet naar een tele foon zoeken om aan zijn baas te vragen of hij nog ergens iets moet oppikken". Wat dat betreft is de profes sionele scheepvaart voor As mussen een lichtend voorbeeld op het gebied van communica tie en navigatie. Elektronische oplossingen kosten vrijwel niets als ze in grote oplages ge maakt kunnen worden. Philips werkt al enige tijd aan het Ca- rin-systeem, een toonbeeld van moderne navigatie dat op dit moment aan de TH in Delft wordt onderzocht. Op een com pact-disc staat het gehele we gennet van Europa. Het kan eventueel gecombineerd wor den met de RVI, de Radio Ver- keers Informatie, zodat de chauffeur de meest actuele ge gevens krijgt over files, ver keersdichtheid of wegomlei- dingen. Nog een stap verder staat de besturing van de gang van zaken vanuit één centrale computer. In de vervoerssector dient al lereerst gezorgd te worden voor een deugdelijke registratie van het beroepsgoederenvervoer. Door concurrentie en afkeer van administratie zijn er wei nig officiële gegevens beschik baar. Dat maakt het plannen van vervoersstromen er niet gemakkelijker op. Een sluitend datasysteem is volgens Asmus sen absoluut noodzakelijk. Tot slot dient de vrachtwa gen te worden uitgerust met een 'ongevalvermijdingssys- teem'. In EG-verband wordt daar al aan gewerkt. Het gaat hierbij om wat bij treinen 'ATB' wordt genoemd, een 'in telligente' aanpassing van de snelheid, de Elfstand tot het vol gende voertuig en ga zo maar door. Een chauffeur wordt dan onmiddellijk gecorrigeerd als hij een fout maakt. De laatste stap is die naar automatische besturing van het voertuig. Dit biedt op de lange afstand zeer veel winst, zowel wat de capaciteit van de weg als de veiligheid betreft. Rijstroken kunnen veel smaller worden, volgafstanden worden kleiner. Inhalen wordt onmo gelijk, maar stiptheidsbeheer- sing lijkt voor een logistiek systeem belangrijker dan snel heid. De centrale vraag in deze hele opzet is volgens Asmussen hoe je de politieke wil achter dit plan krijgt. „We moeten de verantwoordelijke mensen be wust maken van de mogelijk heden. De elektronica is zo ver, de vraag is nu wat de alterna tieven zijn. De kosten gaan ook in dit geval voor de baat uit. Het is een beetje Big-Brother- achtig, maar niets doen kost doden. Verkeersonveiligheid kost de wereld jaarlijks tien miljard. Hoeveel heeft de mens voor een dode over? Iedereen kent de aantallen, maar bijna niemand de namen die erbij horen. Voorop staat dat deze opzet in ternationaal doorgevoerd moet worden. De haalbaarheid? Op basis van fundamenteel onder zoek moeten we uitvissen welk effect het zal hebben op de vei ligheid. Ook zal een dergelijk systeem door zowel onderne mer als chauffeur aanvaard dienen te worden. Kijk naar de valhelm. 25 jaar geleden leek het verplicht dragen van een valhelm een utopie, nu praat niemand erover. Op dit mo ment lijkt het dragen van hel men door fietsers nog een toe komstbeeld; in Australië doet dertig procent van de fietsers het, al zijn het de verkeerde helmen. Geen gekke zaak. Ze ventig procent van de dodelijke letsels bij fietsers is hersenlet sel". Behalve een 'andere' vracht wagen, voorlopig onvervang baar vanwege de mogelijkheid om ergens vlak voor de deur te komen, lijkt een 'andere' chauffeur geen overbodige luxe. De huidige chauffeur is een serieus iemand met een se rieus beroep, die zich bewust is van zijn verantwoordelijkhe den. Een kleine manager, ver gelijkbaar met een scheepska pitein of een piloot, die zich be zighoudt met laden, lossen, na vigeren, onderhoud en admini stratie. Door een historisch on verklaarbare misvatting heeft het beroep van kapitein en pi loot de nodige glamour, terwijl ook de bijbehorende salarissen dat van een vrachtwagen chauffeur ruim overtreffen. De toekomstige chauffeur heeft meer een commercieel-organi- satorische en logistieke functie. staat volgens Asmussen <l buiten de bebouwde kom. Irl stad is een te grote flexibfil vereist. Een vrachtwajl chauffeur blijft noodzakelijif krijgt hij er wellicht in de komst een automatische p bij. Het beroep dient bovertl te worden opgewaardeerd :f een grotere aantrekl kracht te krijgen. 20.55 Er was eens In het verre westen In feite is het hele probleem terug te brengen tot de essen- S]ntclge tie: de kosten per kilometer. Door uitgekiende toepassing van elektronica zijn die kosten nog verder terug te brengen. Het gaat om hoge investerin gen, die echter op den duur grote maatschappelijke bespa ringen opleveren. Een geavanceerd communica tie- en navigatiesysteem zoekt de 'weg van de minste weer stand'. Elektronica wint het al tijd van de mens, vooral als het om intelligente systemen gaat, die rekening kunnen houden met veranderende omstandig heden. Maar waarom dan niet met een het hele verkeer geautoma tiseerd? Die mogelijkheid be- _/aarnaast dienen onderaf én chauffeur de huidige omstandigheden niet te zelfsprekend en onverandei te vinden. Asmussen: een gepasseerd station, het hele probleem zou g deels te voorkomen zij weest door vrachtverkeer opj weg te scheiden van persoi verkeer. Speciale vracht gen- en autobusbanen zo» op den duur veel zijn geweest. Nu zijn gen berekend op vracht keer. Neem alleen al de slijt De BRT brengt vanavond de bekende western 'Once upon a time in the West', waarin regisseur Sergio Leone het Amerikaanse wilde westen met Italiaanse ogen bekijkt Het verhaal speelt in 1870 in Kansas. De spoorwegmaat schappij in de persoon van de dictatoriale Morton wil een nieuwe lijn aanleggen. Een landeigenaar zet hem echter de voet dwars. Morton laat de man en zijn drie kinderen door een groep huurlingen onder leiding van de gewe tenloze Frank vermoorden. 23.40 Kennwort 777 De slijtage die het wegdek een vrachtwagen van èL ton ondervindt bij een hobtf j. ^e Chicago «mes beert een oncrewnne 2?KfL i°fï. als bij een personenauto duizend kilo". Als nachtfilm brengt de ARD vanavond de boeiende thril ler 'Call Northside 777', een van de beste films van Henry Hathaway. James Stewart speelt de hoofdrol van de journalist McNeal die door rijn baas op een verhaal looft de moeder van een elf jaar geleden veroordeelde Moordenaar 5000 dollar belo- j>ing uit, als iemand haar kan helpen haar zoons onschuld, te bewijzen. flwr een onderlmi Moord dot de beten w; tlheer bedden reeblt tb nerfem iMereenwerhikleedhmfer m werd rerbitterd 09 si 11 sl 14 ki T 14 ec th 16 16 17 11 U m di Pi 18 B 1! 1! 2t 2C SE di M SI 2? 22 D D 23 m Ofi l" tebje eneen Je brei tnofn, i7 m iumbone Een geavanceerd communicatie- en navigatiesysteem is de oplossing voor de probltfl het vrachtvervoer. - fotojaco^I

de Stem | 1987 | | pagina 22