s p E C 'CESSIES l GRENZEN. liggend in conditie blijven in fysiocenter imresRf DESTEM Nieuw anti-zonnebrandmiddel f.d. Poel, p |over. Ditrest- ilen, of u ruilt \t u er van uit- /an uw Ibiüal [liggen dan het icieringsvorm maken bij de Seat modellen. I om voor een I ïr maand in 'n )pen. Zo kunt en tegelijker- lere zaken. Bij- za. Een dagje in de watten en tegelijkertijd 'mooier, gezonder en fitter'. Tenminste, zo presenteert Fy-Tes zich. In Essen, net over de Belgische grens ligt het 'fysiocenter'. Werken aan je conditie, je gezondheid en je schoonheid onder één dak. Want dat is de nieuwe trend. Onze verslaggeefster werd nieuwsgierig en liet zich verwennen. Zij legde zich neer in een Amerikaanse gezondheidscabine, dook in het algenbad, broeide in aluminiumfolie, liet de voeten masseren, at een verantwoorde lunch, onderging gezichtsmassage en kreeg een nieuw uiterlijk. Rozig en om door een ringetje te halen, kwam ze terug. Maar ook nuchter: het is maar wat je er voor over hebt. TEGEN KANKER DOOR UV-STRALEN inde dijk, VRIJDAG 15 ME11987 2 S-SSv i Een lady day |in een algenbad Door Marja Klein Obbink O I". ft I ISwfenln I ilmlnlum folie Itfi I tegdoezelen. 1 Op de Ixhtergrond lm i^ondhelds- I cabine. m tien uur 's ochtends begint de kuurdag. Jacqueline Testers neemt me even apart. Zij runt samen met haar man de zaak. Jacqueline vertelt over het algenbad en wat een succes ze daarmee hebben. De algen die de afvalstoffen uit je lichaam verwijderen en de huid verstevigen en reinigen. „Goed voor vrouwen die te snel zijn afgevallen en oudere vrouwen waarvan de huid verslapt". Ze gebruikt termen als thalasso- en algotherapie, hydromassage en pakking. Het duizelt me. Laten we maar beginnen. Uitkleden en een witte badjas met slippers aan. Naar boven. In een apart kamertje staat de gezondheidscabine. Een veredelde sauna. „Wil je wat drinken?" Natuurlijk, een Spa-tje om in stijl te blijven. „En wat voor muziek wil je horen?" Jacqueline zet een cassette op en verwijdert zich discreet. TROPISCH Ik kleed me uit en stap in de cabine. Geen harde planken zoals in een gewone sauna, maar lekker zacht leer met hoofdkussentjes. Laat het nu maar komen. Langzaam wordt het warmer. Een heerlijke temperatuur. Jacqueline klopt op de schuiframen. Een blikje Spa met een glas. 'In het nisje zetten, zodat het op temperatuur blijft'. Ze wijst naar een kastje in de cabine waar schuifraampjes voor zitten. Het grote, zachte badlaken dat ze me aangeeft, kan in datzelfde kastje gehangen worden. 'Dan wordt-ie lekker warm'. Stoom dringt de cabine binnen. Op het moment dat het net te heet lijkt te worden, begint de douche te werken. Eerst druppels, later wat kleine straaltjes. Een tropische regenbui, die ik poedelnaakt over me heen laat komen. Hoe decadent. Na een paar minuten mengt de stoom zich met het water. Complete mist. Na 20 minuten, de temperatuur neemt af, stap ik uit de cabine op een zacht badmatje. Bij de spiegel liggen borstels en watjes om me even op te knappen. Met een tijdschrift duik ik weg in een stoel. Helemaal loom treft Jacqueline me daar aan. ALGENBAD Gewillig laat ik me meevoeren naar Paula, de masseuse. Zij stelt me helemaal gerust. Ze heeft het algenbad klaargemaakt. Met beide handen klem ik me vast aan de stangen als in het groene water 'golven' aanrollen. Een lekker gevoel. Twintig minuten moet ik blijven liggen. Opnieuw alleen. Maar Paula blijft in de buurt. Als ze me hoort hoesten, is ze meteen bij me. Ik heb er genoeg van, beetje benauwd. De druk werd te groot. De 20 minuten zijn dan ook bijna om.Even bijkomen in de lunchruimte. Niet lang, want het is tijd voor de 'pakking' met folie. Het komt erop neer dat je helemaal ingepakt wordt in de folie, met de bedoeling 'lekker te broeien'. Paula kijkt geïrriteerd naar de fotograaf, ik word onrustig. Dat merkt ze aan m'n temperatuur. Als hij zich verwijdert, gaat het beter. Prompt doezel ik weg. Weet niet of ik geslapen heb. Als de pakking eraf gaat, zie ik de zweetdruppels op m'n lichaam. Moet wel wat onsjes kwijt zijn.Dan een koude douche om op te kikkeren. Terug naar Paula voor de massage en het insmeren met olie, of iets wat erop lijkt. Van top tot teen rozig. AANDACHT Tegen half een is de tafel voor de lunch gedekt. Er is wel degelijk rekening gehouden met m'n komst. Er zit geen andere bezoeker en Jacqueline wil de maaltijd met me gebruiken. Ze steekt meteen van wal. Hoe zij en haar man het gat in de markt ontdekten. Haar man is fysio-therapeut. Ze hadden vroeger een praktijk in Sint-Willebrord. Voor één patiënt staat precies 23 minuten. Daarvoor moetje 18,50 betalen. Hier kost een dag, afhankelijk van de dingen die je wilt doen, 125 tot 200 gulden. Mijn kuur, genaamd 'lady day' kost 200 gulden. Jacqueline: „Maar wat krijg je daar niet voor? Je bent hier geen nummer, je krijgt alle aandacht. Gemiddeld komen erzo'n 25 mensen per dag. Vrouwen alleen, meestal de 'wat beter bedeelden', maar ook in groepjes. En natuurlijk ook mannen. Vaak zakenlui, die even een sauna-tje met een massage tusendoor pikken, 's Avonds ligt de grootste drukte in het fitness centrum op de bovenverdieping". AMERIKAANS Eigenlijk is dit centrum op Amerikaanse leest geschoeid, vervolgt ze. Het heeft grote toekomst. De mensen gaan geld uitgeven voor hun gezondheid. „Het para-medische. En alles onder één dak. Hier kan iedereen terecht voor geestelijke en lichamelijke In Amerika Is een nieuw antl- zonnebrandmlddel ontwikkeld. Het Is een droog poeder, bestaande uit een microscopisch kleine sponsachtige substantie. Het beschermt de menselijk huid de gehele dag tegen de schadelijke, I huidkanker verwekkende werking van de ultraviolette zonnestralen. Het produkt, dat ongeveer over een jaar op de markt komt, geelt zo'n twaalf uur lang bescherming, ook tijdens het zwemmen omdat het waterafstotend Is. Het Is bekend dat door zich bloot te stellen aan ultraviolette straling een verhoogd risico op het krijgen van huidkanker bestaat. Het maakt niet uit of dat komt van zonlicht of van zonnebank-hemel etcetera. Scheikundige Sergio Nacht, directeur van de onderzoeksafdeling van Advanced Polymer, die het middel heeft ontwikkeld, onthulde dat het geheim van het nieuwe middel Is gelegen In miniem kleine plastic sponsjes, leder sponsje heeft 250.000 porleën. De sponsjes worden gedrenkt in vloeibaar zonblocmiddel dat In de loop van de dag zijn werking blijft behouden omdat de drager van het middel zich beweegt en Iedere beweging het zonbloc uit de poriën van de spons doet komen. Volgens Nacht kan het poeder worden toegevoegd aan vele vloeibare cosmetische middelen, zoals bodymllk, oogmake-up en aftershave lotion. Het middel wordt niet door water weggespoeld en moet met zeep worden verwijderd. Inmiddels zijn er onderhandelingen op gang met verschillende cosmeticabedrijven die het nieuwe middel in de toekomst op de markt zullen gaan brengen. verzorging". Ik ben het er niet helemaal mee eens. Waar zit de psycholoog dan? Jacqueline wordt even stil. Vertelt het tegen Paula, de schoonheidsspecialiste, die binnen komt lopen. Er zit wei iets in, maar ze gaan er niet op door. Jacqueline buigt het gesprek in de richting van de laser-therapie. Ze hadden vorige week een open dag waar een chirurg toonde wat je er allemaal mee kunt doen. Weghalen van wratten en moedervlekken bijvoorbeeld. Het is alleen zo'n vreselijk duur apparaat en er moet ook een echte chirurg aan te pas komen om het te bedienen. We praten nog even over het effect van de kuren. Het komt er tenslotte op neer, zegt ze, dat je ook van binnen 'in orde moet zijn'. „Je schiet er niks mee op om elke week het bad in te duiken, als je psychisch in de problemen zit". Ze laat me nog even de hydro massage zien. Moet ik even proberen. In een enorme badkuip een waterstraal met een druk van twee atmosfeer op de benen gericht. Goed tegen cellulitis, oftewel sinaasappelhuid. Ik moest eens weten hoeveel vrouwen daar last van hebben. De straal heeft zo'n kracht dat hij op de plaats waar gespoten wordt, diepe putten veroorzaakt. Daar kan geen massage-borstel tegenop. GEWRIEMEL Het is tijd voor de voetzoolmassage. Het lekkerste van alles. Gewriemel aan je voeten en tenen, gebaseerd op acupunctuur. Een bepaalde plek op je voet correspondeert met een van de organen. Sommige plekken doen pijn. Ook die ene op de zijkant van m'n voet, die correspondeert met de rug. Of ik wel eens rugklachten heb, vraagt masseuse Paula. Klopt. Het steekt eveneens op een plek die correspondeert met de luchtwegen. M'n allergie. Het wordt eng, ze weet alles van me. Ze lijkt wel een medicijnman. Paula lacht: „Ik stel alleen maar een diagnose, dit is geen medicijn. De Chinezen deden het al. Ik kan wel activeren. Stel dat je een trage darmwerking hebt, dan wil een voetzoolmassage wel eens helpen". 's Middags wordt het gezicht onder handen genomen.De schoonheidsspecialiste, ook een Paula, neemt me mee naar boven. Daar ligt een vrouw te slapen onder een speciaal soort masker, een 'sponsor'-masker. Na een uitgebreide gezichtsmassage krijg ik ook zo'n masker op. Tintelt lekker. Val weer in slaap. Na een klein halfuurtje trekt Paula het eraf en toont hoe de oneffenheden in m'n gezicht erin staan afgedrukt. Haar collega gaat me opmaken. Zoals ik het wil, niet te opvallend. Het resultaat is verbluffend: kleuren die de ogen een prachtig accent geven. En felle mascara, die ik nooit durfde te gebruiken. Blijkt dus toch te kunnen. Ik voel me mooi. DOLLYDOT Om kwart voor vijf de afspraak bij de kapper. Dat hoort er allemaal bij: de 'finishing touch'. Een kapster vraagt hoe ik het wil hebben. Uitbundig roep ik 'Dolly Dotl', waarom ook niet. Een lekkere grote, wilde bos. Na het wassen wordt het haar geföhnd, met de losse hand en daarna getoupeerd. Alweer sta ik versteld: nog nooit zo'n mooie grote haardos gehad. Trots neem ik afscheid. Met zwevende tred naar buiten. Heb het idee dat iedereen naar me kijkt. Bij thuiskomst de reactie dat ik inderdaad op een Dolly Dot lijk, maar dat ik er dan wel andere kleren bij aan moet trekken. Dat valt tegen. 'Maar toch zie ik er prachtig uit, hoor'. M'n maag rammelt. Ik val dankbaar aan. Rode kool en aardappels met jus, gehakt en appelmoes. Hoe zondig, maar lékkerDe volgende dag zit het haar een stuk platter. Is alleen in model te houden met haarlak en daar heb ik een hekel aan. Maar de huid blijft mooi roze. Ik zit er weer gewoon bij. Niemand ziet nog dat ik twee dagen geleden zo mooi ben gemaakt. Tweehonderd gulden is veel, maar niet té veel, als je ziet wat je er allemaal voor krijgt. Liggend jezelf laten verwennen voor tweehonderd piek. Je voetzolen laten masseren om de last van het leven kwijt te raken. En je hoeft er niets voor te doen. Niks joggen of je lam trappen op een racefiets. Nee, liggend je lijf in conditie laten brengen. Oké, geen luxe voor iedereen, maar toch. Hel algenbad. Twintig minuten In groen water met rollende golven. Masseuse Paula blijft In de buurt FOTO'S DE STEM/ DICK DE BOER WËÈMÊÈ SPORTIEF EN ZACHTAARDIG J5 pk. Van 0 tot 100 in 11-4 seconden en een top van ondde175 km/u. Goed voo j litsende prestaties en toen »ez insvriendelijk verbruik. De Integra staat klaarvoo twee proefritten: Eén met e één zonder uw gezin. HONDA' )1140-14485. Ook op het gebied van geurtjes schijnt er een gat te zijn in de 'mannenmarkt'. Zo heeft tennisgigant Björn Borg zijn naam verbonden aan een assortiment after shave, eau de toilet en zeep. De namen van de twee 'geurlijnen'zijn Björn Borg en Björn Borg 6-0. De fabrikant omschrijft de geur als 'fris, sportief en kruidig'. Die middelste benaming is misschien wat ongelukkig gekozen als het om lekkere geurtjes moet gaan. De flesjes hebben een ribbelmotief dat doet denken aan de grip van een tennisracket. Ook Ted Lapidus heeft zich op de mannengeur gestort met Lapidus Pour Homme. Die fabrikant heeft eveneens bloemrijke pogingen gedaan om de geur te omschrijven: 'de sensualiteit van ruwe metalen, de rijkdom en puurheid van goud, geschikt voor de moderne, elegante doch zachtaardige man'. SNOWWASHED ONGEVAARLIJK Een onderzoek van TNO heeft uitgewezen dat snowwashed, rock- en goldwashed jeans niet gevaarlijk zijn voor de gezondheid. Het onderzoek werd verricht naar aanleiding van geruchten als zou bij voorbeeld snowwashed jeans kankerverwekkend zijn. Volgens het vezelinstituut van TNO zijn de wilde verhalen, die in Nederland maar ook in West-Duitsland de ronde doen, uit de lucht gegrepen. De bleekmiddelen die gebruikt worden om jeans van diverse bleke kleuren te voorzien zijn niet kankerverwekkend. VARIO-BOX Een uitgekiende gouden versiering voor een parelketting is de zogenoemde Vario-box. Het is een soort doosjes dat op verschillende manieren om de parels geklemd kan worden. De Vario-box kan gebruikt worden als extra versiering van een parelsnoer, maar ook om van een collier een parelarmband te maken. Met deze box is het ook mogelijk om van een lang snoer een fraai dubbelsnoer te maken. SNEL BRUINEN Ideaal van velen. Bruin worden, bruin blijven. En dat kén zonder rode hoofden en verbrande schouders. Verstandige zonaanbidders overkomt het niet. Het fenomeen van de beschermingsfactoren leert de persoonlijke veiligheidsmarge kennen. Alle zonnecosmeticamerken hebben ze in huis, van factor 2 tot 15 of meer. Behalve beschermen doen de nieuwste zonnemiddelen nog meer. Ze activeren de pigmentvorming. In relatief korte tijd bruin worden is zo mogelijk. De Nederlandse biochemicus drs. Hans Schreuder -zelf in het bezit van een zon-gevoelige huid- ontwikkelde een Biodermal UV-plus Crème waarmee vooral gezicht, hals, decolleté in korte tijd precies voldoende UV- straling opvangen. Zonder dat het gevaar voor de huidconditie oplevert. Want de crème bevat dezelfde oliën en vetten die in de huid voorkomen. En bovendien melamine-pigmentstof, die onder invloed van het licht -en ook bij een bewolkte hemel- de huid sneller doet kleuren. Tegen de veelvoorkomende zon-irritatie als vochtblaasjes -vaak een gevolg van het 'afsluiten' van de poriën met bij voorbeeld een dikke olie, waardoor de huid niet meer kan uitzweten- heeft Biodermal ook een veelbeproefd middel ter voorkoming alswel kalmering van de kwaal: Derma-Gel. Een hypo- allergene, verkoelende gel met een verzachtende werking. MANNEN DRAGEN MEER SIERADEN Na de toenoemde interesse voor cosmetica door mannen neemt ook de belangstelling voor sieraden toe. De Nederlandse juweliers kunnen die opkomende trend voor herensieraden al goed merken, zo meldt de Federatie Goud en Zilver. Manchetknopen en dasclips zijn eigenlijk altijd een uiting geweest van mannelijke ijdelheid. En dat komt nu weer terug. De sieraden voor mannen zijn sober en strak van lijn. De uitvoering is fors en stevig. Het goud mag gezien worden, zij het niet te opvallend. Daarom zijn de sieraden vaak licht bewerkt en mat. BEENMODE Beenmode lijkt ook voor de zomer een trendsetter te worden. Geen bloem- en kantmotieven zoals in de winter, maar afbeeldingen van een meeuwtje, pijltje of strikje. Ook panty's voorzien van bij voorbeeld flockprints oftewel een dessin dat is aangebracht met een heel fijn schuim. Zelfs de categorie steun- en massagepanty's volgt het modebeeld op de voet. Ze waren er al in verschillende materialen en kleuren, waardoor ze voor het oog niet van gewone panty's te onderscheiden waren. Ze zijn er nu ook voorzien van bij voorbeeld lengtestrepen.

de Stem | 1987 | | pagina 17