UITBLAZEN Twijfel over inval Bluf! blijft w F Nagelscharen zaaien werkloosheid in Nepal [INISTER Groenen in Italië zijn in opmars mancien s< lantal WIR-i Spaans super-moeilijk examens even..L Stem com iv te klad in de kw Spontaan interview DE STEM DE STEM ACHTERGROND DONDERDAG 14 ME11987 jfffiTEM BINNENLAN HOE GEHEIM ZIJN GEHEIME STUKKEN? )EN HAAG - Het kabinet hd inden nooit gezegd dat er Jaarligt voor verbetering aarden van het overheidsi indere geluiden Or FACTOR VAN BELANG BIJ VERKIEZINGEN fotulen Examen-uitslagen I dinsdag 12 mei WIMKOCK EVEN was het 't sprek van de dag. koffie- en theekrans jes en zelfs aan de bitterta fel. De meest geciteerde zin: „Vertel jij nou'es hoe je op het idiote idee kwam om met mij te trouwen." Prins Bernhard tot wie die zin gericht was, speelde de wij ste en hield daarover zijn mond. Het was vooral het op treden van prinses Juliana dat de indruk versterkte dat we te maken hadden met een spon taan /ive-interview. Die diepe zucht aan het begin van de uit zending, direct na de koningin- nedagkermis voor het bordes van Soestdijk, alsof ze zeggen wilde: „hè hè, eindelijk effe zit- te". Dat was mooi geregisseerd. Mooi gespeeld trouwens ook. Het prinselijk paar begon met een dankbaar commentaar op de zojuist beëindigde huldi ging. „Overweldigend" was het geweest, zei de oude koningin. „Is dit live?", vroeg mijn vrouw toen het interview al even aan de gang was, „dan kunnen we nog wat meemaken met haar." Met tegenzin raakte ik er ook van overtuigd dat het om een live-uitzending ging, al zou het dan een unicum zijn. Het wa ren de kleren die voor mij de deur dichtdeden. Dezelfde jurk, hetzelfde pak als op het bordes. Leden van het koninklijk huis laten zich nooit, never, nimmer live interviewen. Een onschuldige verspreking kan al tot een politieke storm leiden. Vandaar mijn tegenzin om te geloven dat het live was. Aan de andere kant: zouden prinses Juliana en prins Bernhard zich laten verleiden tot het spelen van extra komedie, met als enig doel de kijkers het idee te geven dat ze naar een spontaan live interview zaten te kijken?. Dat kon ik me ook moeilijk voor stellen. De macht van de televi sie is groot. Veel van wat er ge beurt, gebeurt enkel bij de gra tie van de televisie, die niet zal rusten voordat het hele maat schappelijk leven in Nederland tv-amusement is geworden. Wat niet op de televisie te zien is bestaat niet en alles gebeurt zoals de televisie het wil laten zien. 'Soestdijk' had ik echter nog niet in de greep van die groeiende macht gewaand. Maar toch! Wat lees ik van morgen in de krant? Het inter view is zes dagen voor konin ginnedag al opgenomen. De zucht van Juliana en het ont- roerd-dankbare commentaar op de huldiging waren kome die, op aanwijzingen van de re gie. Ook had de regie gewild dat het prinselijk paar voor het interview dezelfde kleren aan trok die het later op koningin nedag op het bordes zou dra gen. Het 'spontane' interview was zorgvuldig gescreend door de Rijksvoorlichtingsdienst (RVD), die de wat merkwaar dige en nogal buiten de orde van het gesprek vallende vraag van Juliana naar Bernards drijfveren om met haar te trou wen, waarschijnlijk heeft laten zitten terwille van de 'spontani teit'. Nu we dit weten komt ook de uitgebreide en enigszins overtrokken filippica van de prinses tegen de pulppers in een wat ander daglicht te staan. De RVD moet haar kans schoon hebben gezien om eens flink uit te halen naar de rod delbladen. De oude prinses, de 'Moeder des Vaderlands' voor velen, die onder het uitroepen van een driewerf 'gemeen!' met de hand op de tafel slaat, daar bij gadegeslagen door miljoe nen tv-kijkers, is nogal wat an dere koek dan de zoveelste ver klaring van de RVD 'dat het niet waar is' en dat Story, Privé of Weekend er weer een potje van hebben gemaakt. Waarom eigenlijk dit boe renbedrog? En wie heeft er be lang bij? Welk belang had het prinselijk paar erbij het spel mee te spelen? Welk belang had de RVD erbij het paar te adviseren gehoor te geven aan het verzoek van de televisie om net te doen alsof het gesprek direct na de huldiging plaats had? Wat was het belang dat interviewster Maartje van Wee gen erbij had? Dat ze ten on rechte de reputatie verwierf dat ze een gesprek, naar het mij voorkwam voor minstens één van de deelnemers enigszins riskant, live in goede banen wist te leiden en te houden, wat inderdaad heel moeilijk is? Alleen het belang dat de te levisie erbij had is duidelijk. Die wil nu eenmaal professio nele hoogstandjes op een koop je. Die wil de werkelijkheid mo nopoliseren, vervalst en ver wrongen naar eigen, kijkcijfers opleverende maatstaven. Het medium is de boodschap. De kijker is de bedrogene. Die dacht dat hij zat te kijken naar een spontaan gesprek, maar het blijkt nu een vertoning te zijn geweest, zorgvuldig gere gisseerd en gecensureerd. De kijker die geamuseerd, verte derd, verwonderd en misschien ook wel wat onthutst heeft zit ten kijken en luisteren naar een voor hem/h^ar volstrekt nieuwe Juliana, mag zich nu af vragen wat de RVD misschien uit de opname van het gesprek heeft laten knippen. Een live-interview met het prinselijk paar zou iets bijzon ders zijn geweest en door zijn spontaniteit iets van waarde hebben toegevoegd aan de in houd van het gesprek, maar die toegevoegde waarde is nu ook weer niet van zo'n groot belang dat zij erbij gelogen moet wor den. De kijker, wie het ten slotte om de inhoud ging, zou het wel begrepen hebben. Voor hem/haar hoeft de televisie zich niet voor te doen als de electronische opvolger van het vlooientheater en andere ker- miskijkwerken. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. ©076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, ©01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41©236326 (alléén abonnementen). Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, ©01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62.4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, ©01650-37150. Postadres: Postbus 35,4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, ©01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, bij vooruitbetaling te voldoen: 24,20 per maand; 69,75 per kwartaal of 271,00 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Door Ad Burger MINISTER Korthals Altes (Justitie) heeft, in een de bat met de Tweede Kamer, niet kunnen overtuigen bij zijn pogingen om de poli- tie-inval eind april bij het Amsterdamse actieblad Bluf! te rechtvaardigen. De twijfel over de bedoelin gen van de inval bleef. De mi nister verdedigde met verve dat het hier ging om het ver volgen van lieden die staats geheimen geschonden had den. Een flink deel van de Ka mer hield er toch de indruk aan over dat de politie-actie werd ingegeven door de ge dachte dat nu eindelijk eens de gelegenheid bestond om de makers van het in politie- en justitiekringen zo verfoeide blad Bluf! aan te pakken. „Het is niet uitgesloten dat er met een zekere gretigheid is opgetreden", aldus PvdA'er Kosto. De feiten: eind april valt de Amsterdamse politie het red actielokaal van de actiekrant Bluf! binnen en neemt onder meer exemplaren in beslag van een speciale editie waarin een vertrouwelijk BVD-kwartaalverslag uit 1981 openbaar wordt ge maakt. Een dag later, op Ko ninginnedag, ligt de extra editie letterlijk op straat; be zoekers van de festiviteiten in de hoofdstad kunnen de spe ciale Blufl-uitgave, met daarin de gedateerde staats- Minister Korthals Al tes: .waarheidsvin ding geheimen van de Binnen landse Veiligheidsdienst, bij een marktkraampje kopen. De inval bij Bluf! is dus zijn doel voorbijgeschoten, zou je denken. Immers, de po litie heeft niet kunnen voor komen dat de gewraakte uit gave van Bluf! werd ver spreid. Een flink deel van het Nederlandse publiek en de media dacht er zo over; veel Kamerleden, zeker die van links, bleken in het korte in terpellatiedebat met de mi nisters Korthals Altes (Justi tie) en de onlangs weer op zijn post teruggekeerde Van Dijk (Binnenlandse Zaken) die mening eveneens toegedaan. „Gelet op het resultaat is de actie ongelooflijk dom", sprak PPR-woordvoerder Lank- horst Wolffensperger (D66) oordeelde dat door de inval en het daarna toch verschijnen van Bluf! de geloofwaardig heid van het justitieel appa raat danig was aangetast. „Justitie is de risée van een gedeelte van de pers en het publiek geworden", heette het in de woorden van Wolffen sperger. Kosto twijfelde er aan of het Openbaar Ministe rie met de inval wel zorgvul dig is opgetreden. En hoewel de coalitiepartijen op zich geen kwaad woord wilden horen over de inval (Het moet maar eens afgelopen zijn, klonk het in de woorden van WD'er Dijkstal door), vroe gen ook zij zich af waarom op Koninginnedag niet is opge treden toen het omstreden BVD-materiaal alsnog gepu bliceerd werd. Niks doel voorbijgeschoten, reageerde de minister van Justitie. Het doel was juist niet het voorkomen van het publiceren van BVD-gehei- men, het doel van de inval was 'waarheidsvinding': het vinden van bewijzen aan de hand waarvan tegen de ma kers van Bluf! een proces we gens schending van staatsge heimen kan worden aange- Van Es (PSP):..weinig onthullend spannen. En daarin, aldus Korthals Altes, lijkt het Openbaar Ministerie ge slaagd te zijn; momenteel wordt hard gewerkt aan de vervolging van de Bluf !-pro- ducenten. Maar zou het dan niet aar dig geweest zijn als, in het kader van die 'waarheidsvin ding', ook een tweede ver schijning van Bluf! voorko men was. Daarmee was de minister het volstrekt eens, maar de praktijk van alledag stond dat in de weg. Toen op Koninginnedag alsnog een editie van Bluf! werd uitge geven, stond vast dat de re dactie van dit blad voorzorgs maatregelen had getroffen om, in geval van een inval en inbeslagname van de oplage, op een andere plaats een tweede oplage te kunnen drukkea Stel dat de politie op Koninginnedag in Amster dam was overgegaan tot con fiscatie van de daar ver spreide exemplaren van Bluf!, dan hadden de makers zeker en met succes gepro beerd een derde keer hun krantje te slijten. Bovendien, aldus Korthals Altes, de inbe slagname van Bluf! op de drukke Koninginnedag in een 'licht ontvlambaar' Amster dam, had wel eens tot ern stige ongeregeldheden kun nen leiden. Een derde argu ment - Korthals Altes noemde het slechts terzijde - was dat veel mensen al van de inhoud van het bewuste Blufl-nummer hadden ken nisgenomen, omdat een aan tal dagbladen de inhoud had openbaar gemaakt in het ka der van de berichtgeving over de Bluf 1-inval. Dus viel het wel mee met het geheime karakter van de BVD-informatie, is de vol gende conclusie. Ze werd in het debat onder meer getrok ken door PSP-Kamerlid Van Es. Die sprak in haar betoog van een 'licht beschimmeld stuk uit 1981', dat weinig ont hult. Alweer fout, reageerde nu minister Van Dijk (Bin nenlandse Zaken), verant- van x '.heel» woordelijk bewindsman vt het reilen en zeilen BVD. Kwaadwilligen nen, door middel van en combinatie van i uit het door Bluf! ceerde BVD-verslag, te weten komen over or; satie, werkwijze en i tieniveau van de veilig dienst Daarover wilde de nister, tot spijt van Van niet uitwijden; dan hij die kwaadwilligen i alleen maar een extra dienst] Van Dijk is wel bereid formatie te verschaffen o; het 'geheime' karakter BVD-stukken, maar wil alleen maar doen in de ten Kamercommissie veiligheids- en inlichl diensten. Daarin slechts de voorzitters vier grootste Kamerfra: PSP-eenlinge Van Es is persona non grata. „Ik alleen via publicaties die in Bluf! op de hoogte houden van de werkwijze de BVD", aldus Van Es. De hele discussie in de mer overziende, blijft de fel rond de politie-inval recht overeind Diegenen de geheimen hebben onthi worden om die reden volgd, maar er worden pogingen ondernomen om" blicatie in tweede insta van die geheimen tegen gaan. Het is zo iets ais dealer vervolgen omdat heroïne in omloop heeft bracht zonder na te gaa hij nog van dat spul in pakhuis heeft liggen. V4n onze Haagse redactie nEN HAAG - Foutparkeer- ders moeten harder worden PLgepakt. De wegsleepre- Eeling moet worden aange- dierpt- Ook moeten ge- centen overgaan tot het 'ebruik van wielklemmen. bat staat in het rapport van ambtelijk werkgroep, dat leren is aangeboden aan de «misters Korthals Altes (Jus- fcje) en Smit-Kroes (Verkeer). werkgroep had tot taak te lerzoeken of de huidige maa over De volga uitge moet voor pen laad- voord i vad I LAXMI Devi, een jonge vrouw in de Nepalese hoofdstad Kathmandu, haat nagelschaartjes. Voordat dit gereedschap zijn weg vond in Nepalese huis houdens trokken Laxmi Devi en de andere vrouwen van haar kaste van deur tot deur om de nagels van de hogere kasten te verzorgen. In ruil kregen ze voedsel, kleren en geld. Maar de Nagini's, zoals deze pedicures wordeq ge noemd, kunnen steeds moei lijker de eindjes aan elkaar knopen. „Het werk betaalt helemaal niet", zegt Nani« Chhori, een Nagini die nu als verkoopster werkt in een staatswinkel. Elke morgen gaat ze nog een paar klanten langs om haar pedicure te doen voor de winkel open gaat „De enige reden dat ik nog nagels knip is om een beetje extra te verdienen", legt Nani uit Haar man stierf negen jaar geleden en liet haar ach ter met vier kleine kinderen en een berg schulden. Laxmi Devi bevestigt dat nagelknippen geen geld op brengt „De meeste Nagini's van mijn generatie doen het werk nog steeds, omdat zij zo nen hebben die hen onder houden", meent ze. Laxmi heeft het vak van haar moe der en schoonmoeder geleerd, van wie ze ook de klanten heeft overgenomen. „Er is heel wat ervaring nodig voor je nagels kunt knippen zonder de klant pijn te doen of in je eigen vinger te snijden", aldus Laxmi Devi. Zij gebruikt een scherp ont leedmes om de nagels te knip pen. De botte kant van het mes is handig om de nagelrie men terug te duwen. Verder heeft ze een fijn poeder van baksteen om de nagels te po lijsten en tenslotte beschil dert ze de voeten met de tra ditionele rode verf, 'mahur' genaamd. Voor elke< klant trekt ze minstens twintig minuten uit, zodat Laxmi niet meer dan twee of drie gezinnen per dag kan behandelen. Hiermee verdient ze 15 Nepalese rupies (1,40 gulden). „Soms krijg ik nog minder", vertelt Laxmi. „Of ik krijg in plaats van geld een kilo rijst of groente." Een aantrekkelijk vooruit zicht voor de Nagini's zijn bruiloften of andere reli gieuze riten van de Hindoes. Daar krijgen ze cadeautjes, zoals kleren, voedsel en geld. Het Hindoeisme overheerst in Nepal en het nagelknippen hoort daarbij als zuiverings rite. Het Swasthani-boek schrijft voor dat de teenna gels geknipt moeten zijn voor elke religieuze handeling. Daarom is de Nagini on misbaar bij alle rites, van ge boorte tot dood, samen met haar man, van oudsher de barbier in de Hindoe-maat schappij. Ook als koppelaar ster is de Nagini van belang. Door haar werk staat ze op vertrouwelijke voet met al lerlei gezinnen. Maar tegenwoordig scha men de meeste Nagini's zich voor hun beroep. Nani Chhori heeft niemand in de winkel verteld dat ze een Nagini is. „Waarom zou ik het hun ver tellen om daarna vernederd te worden?" vraagt ze. Af en toe wanneer ze direct uit het werk naar een bruiloft moet verstopt ze haar gereed schapsdoosje in een grote tas. „Als ik vroeg weg moet zejl dat ik thuis nog werk ij" aldus Nani. Haar dochters houdi evenmin van het werk.J zijn allebei getrouwd meUl pits, maar doen alles lieij dan nagels knippen" zonen van Laxmi Devi i steeds dat ze op moet hoi met aan andermans voetecl zitten. Laxmi wil ermee di gaan „tot ik blind word",! ze. „Zo verdien ik ten wat zakgeld" Nani kan er zelfs i merries van krijgen word ik wakker en ve mezelf dat ik geboren ben| Napit", vertelt ze, „maariï dan denk ik er niet het bezoek aan mijn i klanten af te zeggen een soort verraad zijn. 1 slotte ben ik het aan hen\» plicht". (IPS) aani Data an ir onze Haagse redactie is slechts een mogelijke cijfer bonden een indruk te geven vi ver beide jaren waaraan gedacht Jat schrijft minister Van Dijk onlangs teruggekeerde mi- ter van Binnenlandse Za- in een brief aan de reede Kamer. Van Dijk is de 'de bewindsman die de Ka- :r om het hardst verzekert it er nooit iets is geboden: irder deden dat al premier ibbers en minister De Koning tijdelijke bewindsman op ienlandse Zaken). verzekeringen van de rege- zijn nodig omdat de cen- s van overheidspersoneel el andere geluiden laten ho- i Ze beroepen zich daarbij de notulen van het overleg It ze met De Koning hebben oerd Daarin melden de iden dat ze begrepen hebben t de minister 800 miljoen gul- biedt voor 1987 en 1988 sa- De minister weerspreekt op dat moment niet, zo kt uit de notulen. jaar^ dat opnij voor; duid Door Gerard Kessels DE milieubeweging die in veel andere landen al een respectabele geschiedenis achter de rug heeft, staat in Italië nog in de kinder schoenen. Het land dat zo rijk is aan na tuurschoon en historische ste den is net bezig het milieu te ontdekken. Aan de verkiezin gen volgende maand doen voor het eerst 'De Groenen' mee. Het is goed mogelijk dat de milieu-activisten voor een daverende verrassing zorgen. Niet uitgesloten wordt dat de Groenen 4 a 5 procent van de stemmen behalen. Dat lijkt niet veel, maar is het wel in een land waar de kiezers een traditioneel stemgedrag heb ben en niet snel veranderen. De andere partijen nemen de groene dreiging serieus. Christen-democraten, socia listen en vooral ook commu nisten, hebben alle moeite ge daan om vooraanstaande mi lieu-activisten op hun lijsten te krijgen. Op die manier ho pen ze de groene beweging de wind uit de zeilen te nemen. Aangenomen wordt echter dat de opmars van de Groe nen daardoor nauwelijks af geremd zal worden. Niet alleen de vervuiling van het water van zeeën en rivieren en het verstikkende stadsverkeer hebben de Ita lianen bewust gemaakt van de bedreigingen waaraan hun omgeving blootstaat Aan de opkomst van de Groenen heeft vooral de discussie over de kernenergie na de ramp van Tsjernobyl bijgedragen. Italië moet verreweg het grootste deel van zijn energie importeren. De dure olie-im port is een van de hoofdoorza ken van het steeds verder op lopen van de toch al giganti sche staatsschuld De cata strofe van Tsjernobyl heeft de discussie over de kernenergie die al jaren in Italië gevoerd wordt, in een stroomversnel ling gebracht Terwijl de christen-demo craten voorstander blijven van voorzichtige uitbreiding van het aantal centrales, heb ben de linkse partijen, die vóór Tsjernobyl nog verdeeld waren, zich nu massaal tegen de kernenergie gekeerd. De consequente houding van de Groenen tegen kernenergie zal bij de verkiezingen echter vruchten afwerpen. Zeker nu kernenergie een van de be langrijkste thema's van de verkiezingsstrijd is geworden. Door de regeringscrisis is im mers het geplande referen dum over de toekomst van de kernenergie komen te verval- lea Het conflict tussen chris ten-democraten en socialisten spitste zich met name toe op het al dan niet houden van het referendum. De organisatie van de Groenen stelt nog niet veel voor. De partij is tot nu toe niet veel meer dan een sa menraapsel van actiegroepen die ter gelegenheid van de verkiezingen de krachten ge bundeld hebben. De samen stelling varieert van comité's tegen de jacht tot groepen die in het geweer komen tegen dierproeven. Geen wonder dat de Ita liaanse Groenen dezelfde ver schijnselen van interne ver deeldheid vertonen als hun Duitse vrienden. Zelfs de deelname aan de verkiezingen is omstreden. Een grote groep vindt het zinloos om vie het parlement te proberetij te veranderen en pleit t meer buitenparlementair^ ties. Verder zijn er de p eerder wat conservatj Groenen, die grote hebben met de voori van de milieuorganisaties I een politieke voorkeur vm| communisten hebben. De opzet van de ven zingscampagne vertoont il kenmerken van het amail risme dat de beweging tot| toe eigen is. Het hoofd' tier van de Groenen in I is vrijwel onbereikbaar (j dat er slechts drie telefa nen zijn. Zegge en twee betaalde krachten 1» de verkiezingscampagne ruggegraat van de bewef zijn de duizenden vrij® gers die in het hele land de partij in touw zijn. s notulen van het overleg zul- een grote rol gaan spelen in it advies dat de commissie Ibeda nog deze maand uit- ■engt over het conflict Al- moet zich nameljjk uit- eken over de vraag of het wieg over 1987 op een fat- prat daai kabfl aan 800 Maa (die hetl zijn twij| men te vd Door Frits Stommels Moeilijk tot super moeilijk was de spontane reactie van vwo- en havo-kandi daten wat betreft het exa-, men Spaans op de laatste examendag. Hier was de uitdrukking 'de laatste loodjes wegen het zwaarst' wel zeerop zijn plaats. Voor vwo Spaans was met name de tekst 'La voz a ti ro- bada' over het nasynchronise ren van films voor de televisie erg moeilijk. Een van de op merkingen was dat dit exa men in vergelijking met dat van vorig jaar moeilijker was. Dè tekst 'Negocio en la tumba' over het leeghalen van graven van oude Peru-cultu- ren werd als leuk en interes sant ervaren. Ook de korte tekst 'La piedra de la locura' over een 'gek' die eigenlijk niet zo gek is ging wel. Docente mevrouw Timmer mans van de dag/avondscho lengemeenschap Craneveldt vond de teksten zeker niet ge makkelijk, maar ook weer niet extreem moeilijk. Zij vond wel dat het examen niet zo is toegespitst op jeugdigen, maar meer op volwassenen. Wel opgewekte vwo-leer- lingen waren er gisteren na het muziek-examen. Dat was, aldus docent Van Rossum uit Ede, al jaren niet meer voor gekomen. Het was volgens hem een aardig examen dat goed getimed naar een einde liep. Het laatste half uur was de spanning van de ketel. Met kennis alleen waren de leerlingen er echter niet. Ze dienden ook over veel vaar- digheid te beschikken. Aan de orde was naast orgelwerk van J.S. Bach en een romantisch kunstlied ook een nummer van de popmusicus Bruce Springsteen. Bij Russisch voor vwo was het hard werken geblazen. Slechts één leerling was een kwartier voor tijd klaar. Vol gens docente mevrouw drs. M. van Brink van de Alexander Hegiusscholengemeenschap in Deventer zijn er onvol doendes gevallen. De eerste tekst ging over iemand die op het punt staat een bundeltje interviews met Tolstoj uit te geven. De tweede leuke en niet zo moei lijke tekst ging over een we tenschappelijk Poolstation gevestigd op een stuk drij vend ijs. Een volgende tekst betrof een ingezonden brief over de in Rusland enorm po pulaire dichter en zanger Vy- sotski. Het is een knorrig stukje van een Russische dame die vindt dat de dich ter/zanger wordt overge waardeerd. De vierde tekst was een niet zo leuke over het verband tussen klimaat en gezondheid en de laatste tekst ging over Dal, die een leven lang heeft gewerkt aan een verldarend woordenboek van het Rus sisch. Hij had geen tijd om daarnaast nog andere dingen te doen behalve dan het in elkaar timmeren van kistjes om zijn materiaal kwijt te kunnen. De eerste reactië van de kandidaten Spaans bij havo was: heel moeilijk. Ook de lange teksten hadden niet zo mee gezeten. De eerste tekst 'La vuelta al mundo en una goleta' over een reis rond de wereld in een schoener was nog wel aardig gevonden. Helemaal niet gemakkelijk waren de teksten 'Cruzada contra los desnudistas en Ga- licia' over een kruistocht te gen bloteriken én een inter view met filmregisseur José Luis Garci. Bij dit laatste ver haal was met name de vraag stelling vervelend Ook havo had de tekst over het leeghalen van graven van oude Peru-culturen. De havo- kandidaten vonden dit lange verhaal heel moeilijk om te doem Het Russisch voor havo be stond uit vijf teksten, oplo pend in moeilijkheidsgraad De eerste ging over de scha ker Kasparov en de leerlingen vonden het een aardig lees bare en goed te maken tekst Dat vond ook de docente me vrouw Vos uit Amsterdam. Andere teksten betroffen het fietsverkeer in de Sovjet- Unie, waar bijna geen fietsen rijden en een tekst over inter views met bijzondere perso nen. Deze tekst had ook vwo. Daar werd hij aangemerkt als moeilijk, terwijl de havo leerlingen deze tekst goed hebben gemaakt. Naast een aardige tekst over vrouwenproblematiek was er een ingezonden brief aan een krant over het gebrek aan voorzieningen binnen Russische dorpen. Een vrij pittige maar aardige tekst, al dus docente en leerlingen. Het examen Spaans voor lbo en mavo c/d bestond uit een communicatief gedeelte met korte teksten, vaak ver gezeld van een plaatje, en en kele langere verhalen. Vol gens de c-leerlingen was het communicatieve gedeelte wel te doen. Bij de teksten hielpen de vragen soms goed op weg en soms werkten ze, aldus do cente L. Willems van de Ser- viam-mavo in het Zuidlim burgse Eijsden, alleen maar verwarrend. Op zich waren het wel aardige teksten. De eerste ging over de dochter van Julio Iglesias die naar een kostschool in Enge land gaat en de tweede over de vrijgezel van Burgos, die op zoek is naar een vrouw om zo een leeglopend dorp van de ondergang te redden. Ook een vierde tekst lag in die sfeer en handelde over de bliksemhuwelijken van Til- lon, op dit gebied een concur rent van Las Vegas. Hier wa ren de vragen moeilijk. In te genstelling tot een tekst over een hond die zijn meester heeft gered. Daar waren de vragen weer een steun voor de leerlingen. Spaans op d-niveau had ook de tekst over de vrijgezel van Burgos. Verder was er onder andere een moeilijke tekst over Middeleeuwse pel grims en een tekst over een succesvolle jonge basketbal- speelster. De laatste tekst was, aldus de docente, wel te maken. Een groot aantal leerlingen van het lmo was bij het exa men verkoopbevordering bin nen de helft van de tijd klaar. De meeste vragen waren dan ook niet moeilijk voor een goed voorbereide leerling. Het ging vooral om kennis en veel minder om inzicht in de exa menstof. De laatste twaalf van de zestig meerkeuzevragen wer den gesteld aan de hand van een praktijksituatie in een su permarkt, waarbij onder an dere de beste verkoopzone in de winkel aan de orde was. LMO-C Reclame: l.d; 2.d; 3.b; 4.c; 5.a; 7.b; 8.d; 9.a; lO.b; ll.d;l 13.c; 14.a; 15.b; 16.c;i 18.a; 19.c; 20.d; 21.b; 23.d; 24.a; 25.a; 26.b; 28.c; 29.d; 30.d; 31.c; 33.c; 34.c; 35.c; 36.c; 38.a; 39.b; 40.b; 41.c; 43.c; 44.a; 45.d LBO-C/MAVO-C schappijleer l.c 2.d; 4.b; 5.c; 6.c; 7.d; 8.b; lO.a; ll.c; 12.b; 13.c; 15.b; 16.b; 17.d; 18.c; 20.c; 21.c; 22.b; 23.c; 25.d; 26.b; 27.f; 28.b; 30.a; 31.c; 32.C; 33.c; 35.d LBO-D/MAVO-D schappijleer l.b; 2.b; 4.d; 5.b; 6.c; 7.c; 8.c, lO.b; ll.d; 12.d; 13.c; 15.c; 16.d; 17.c; 18.d; 20.c; 21.d; 22.b; 23.e; 25.d; 26.b; 27.d; 28.c; 30.d; 31.b; 32.b; 33.f; 35.d KV-JV Kinderver»! en -opvoedingl.a; 4.d; 5.d; 6.c; 7.d; 8.a lO.c; ll.a; 12.d; 13.c| 15.d; 16.b; 17.a; 18.di 20.d; 21.c; 22.b; 23.b; 25.a26.c; 27.c; 28.c; 30.b; 31.b; 32.a; 33.CI 35.d; 36.d; 37.c; 38.c; 40.d; 41.a; 42.b; 43.a; 45.d; 46.c; 47.b; 48.c; 50.a HAAG (ANP) - Vis- schepen, vangstquota E vee zijn met ingang van 'dag uitgesloten van t-premie. Dat heeft itssecretaris Koning van ancien woensdag be- idgemaakt. maatregel is onmiddellijk 1 kracht om te voorkomen /issers of boeren op de val- tot investeringen over- i. Vorig jaar gebeurde dat irote schaal toen was aan- indigd dat de WIR voor lesgevende bedrijven zou i verdwijnen. e WlR-beperking geldt J en kustvisserssche- tee voor 30% of meer wor- om seri en i een] in bou] gen van n rn.ond belijden en in de prak i. maar in de politiek zijn die niet gi itiÈÉfl®0 lo9'ca- Dat blijkt weer een; punaigen over de twee-tasenstruct' pa specialisatie of proefschrift - 01 r^°nclusie is vernietigend: we t| 'E1 ,de laatste plaats veroorzc van minister Deetman. i JT!an kan met zo'n conclusie ei ^at houden of de hele zaak te JSL?'n' als we ons tenminste iel fan'Lvan he1 Wetenschappelijk d En hooggestemde verwachting! E" nT de econoom Pais, is vl lL. vo°rnaamste doelstellingen vl "w Kwaliteit, meer studierendem Piahrlh verre van gehaald. Alleen limilf maar dat is nogal wiedt "mieten invoert. 1 r ZOr9eliik is dat de kwalite: de jL?'n _de geluiden daarovei en knm? appe''ike vaardigheq Zónder r?mp op ons af- ,nest is het gesteld m> in in??' De minister heeft destijc feten L t.w'^d geslagen. Gevolg: 1 i. Hiur ,s fe mager om aan èar ,„Wre®kt zich het bezuinigin lankm vertrouwen heeft ge janismen van de markt. 'lanoer2rterw®9in9 van de twee-f hoekt* m' et ''I'd echter nog 11 '°eksteen van de toekomstigesa j

de Stem | 1987 | | pagina 2