Waar het geld naar toe gaat IOOM AND feugd Rode Kruis LOgelijk in Axel tem ÏÏEUN YOOR PATER SWINNE IN KROTTENWIJK 21 /J»#; Mensen zonder Werk DUIVENSPORT Honden op examen in Hulst Jeugdsoos Warande slaat aan Schuttersterrein van Sint Jan is helemaal opgeknapt niet te lopen Iint-jansteen - Op PLAATSELIJK NIEUWS )ESTEM VAN ZEELAND 2 DONDERDAG 14 ME11987 t22 t in de krant. (JLST - Binnen een jaar tijd moet L minstens 10.000 op tafel komen tor de uitbreiding van de paro- üeschool in de krottenwijk La Paz de Colombiaanse havenstad Ba- jnquüla. Michelstadt Strijkstok laarvergadering lijk Moerschans [Steen kiest sportman en [vrouw 1987 *?ntle-exptoitatle Zieken krijgen boottochtje van Zonnebloem Machismo Doelen Avondvierdaagse in Sint-Jansteen Axel Clingt Hulst Lamswaarde Nieuw Namen van da BMW-dealer Garage VeriMvgge bv All ie at es iar ook als in brommer occasion op >p iets 's in de de dealer die ze telpt. ulst gaat Colombia helpen onze verslaggever L doel heeft het Hulster gemeentebe- Lr zich gesteld bij het op touw zetten [aneen Derde Wereldproject, dat op dins- lag 2 juni van start gaat. Bet geld is bestemd om het werk van pater Cy- Ejel Swinne uit Sint-Jansteen te ondersteunen, liè heeft in de wijk La Paz de zorg voor een pa- hie van zo'n vijftigduizend mensen. Onder lijs, gezondheidszorg en armoede zijn de pro blemen waarmee hij iedere dag geconfronteerd wordt. Bovenaan zijn prioriteitenlijstje staat de uitbreiding van de school. Die kan gerealiseerd worden door de aankoop van een nabijgelegen buurthuis. Daarvoor is tien mille nodig, maar uiteraard hoopt Hulst nog heel wat meer binnen te krijgen. Het slagen van het project hangt voor een groot deel af van het enthousiasme waarmee de Hul ster bevolking zich voor dit goede doel wil inzet ten. De gemeente geeft ondersteuning, verzorgt voorlichting en drukwerk en wil ook nog even tuele gemaakte arbeidskosten en zaalhuur beta len. Voorop staat de zelfwerkzaamheid van de inwoners. Inmiddels is onder voorzitterschap van wet houder P. Weemaes, die binnen B en W het be slissende duwtje heeft gegeven, een speciale werkgroep geformeerd. Daarin zitten vertegen woordigers uit de verschillende Hulster kernen. Die hebben zich als taak gesteld het project uit te dragen binnen hun eigen kern. Dat betekent onder meer verenigingen en scholen warm ma ken om activiteiten op touw te zetten. Daarnaast wil de werkgroep ook nog één grote activiteit voor de hele gemeente organiseren. De actie krijgt ook nog een internationaal tintje. Ook de Duitse zustergemeente Michelstadt wil meedoen om het project te doen slagen. Zelf heb ben ze uit de zusterstad geen missionaris in de Derde Wereld zitten en daarom is de samenwer king met het Hulster project een goede moge lijkheid om iets tastbaars aan ontwikkelings werk te doen. Michelstadt heeft al toegezegd evenveel geld te zullen geven als de opbrengst van de acties in Hulst. Het Derde Wereldproject wordt dinsdag 2 juni door acht Hulster ambtenaren per fiets symbo lisch naar Michelstadt gebracht. Voordat de ker- miskoers begint worden de moedige fietsers, waaronder wethouder W. Kayser, weggeschoten voor de 600 kilometer lange tocht. De bedoeling is dat ze daarmee alvast een aardig bedrag voor het project bij elkaar pedaleren. Bedrijven en middenstanders wordt gevraagd de sportieve- lingen te sponsoren, door voor iedere wegge trapte kilometer een bedrag beschikbaar te stel len. Ook hoopt de werkgroep dat zoveel mogelijk geïnteresseerde inwoners willen sponsoren. De werkgroep hoopt het project in september volgend jaar te kunnen afsluiten. In 1989 wordt uitgebreid gerapporteerd over de acties om te laten zien wat er met het geld is gebeurd. Wet houder P. Weemaes benadrukt dat er geen cent aan de beruchte strijkstok zal blijven hangen. Er worden geen organisatiekosten gemaakt die ten laste komen van de binnengekomen giften. Al het ingezamelde geld wordt persoonlijk over handigd. B onze verslaggever IEL - De afdeling Axel van het Nederlands Rode Kruis 1 de mogelijkheid bezien om in Axel een Jeugd Rode nis van de grond te krij gen. maat 31 t/i»])| fan onze verslaggever ULST - De buurtvereni- in de Hulster wijk lerschans houdt van- bond (donderdag) de jaar- Ikse ledenvergadering. ]at gebeurt in zalencen- Tiffany in Hulst om jhtuur. jntraal staat de vraag hoe de reniging met zo weinig mo to geld zoveel mogelijk ac- pteiten kan blijven organise- sinds 1981 bedraagt de frlijkse contributie een mtjeper gezin en dat wil het Istuur zo houden, aldus secre ts Roy Bosch. n dat bestuur zijn overigens geen paar vacatures. Wijk- iwoners die belangstelling jbben kunnen via telefoon- ner 16958 contact opne- (en methet secretariaat. Momenteel is ongeveer de Ift van de wijkbewoners lid h de buurtvereniging. Ofwel de sportschol an topmateriaai Bedot pan onze correspondente Pjdag 15 mei wordt pij de voetbalvereni- ing Steen bekend wie fij de jeugd sportman [en sportvrouw van het laar zal zijn. fijdens het seizoen is Tjauwkeurig bijgehouden We de meeste trainingen Kzocht en de beste pres- faties leverde. Op de sportavond van Wijdag moet tenslotte nog S® spelencireuit worden pgewerkt. Ook die resul- pten tellen mee voor het pidklassement. be avond begint voor pupillen om 18.30 uur I «m Prijsuitreiking is om I, our in de kantine. pnioren en dames begin- P® om 19.00 uur en daar- P'i wordt de prijsuitrei- Pg verwacht om 21.00 [Uur Moren Nwen, Hulst en Goes, psen en telefoon- prs op pagina 2. ""ysujaen: 12.30/13,3Q.17 oo uur. fectie Rein van der mi? chef), Joep loeien, Emile Calon, Fjn van Damme, Ton fe°ri). CorJ.de |raFetenkDeii,EU9ène |e'burg: Jan Jansen. rieur Zeeland: |nu. Privé tel. 01150- Verschillende activiteiten, ge richt op het basis- en voortge zet onderwijs, moeten daartoe de eerste aanzet geven. De afdeling bestaat veertig jaar en wil die mijlpaal aan grijpen om het werk van het Rode Kruis onder de aandacht van de bevolking te brengen. Een bijzondere doelgroep is de jeugd. „Immers, wie de jeugd heeft, heeft de toekomst", aldus de afdeling. Zo worden tussen 9 en 27 mei in de scholen in de kernen Axel en Zuiddorpe mobiele tentoon stellingen ingericht. Deze ten toonstelling geeft een algemene indruk van de wijze waarop het Rode Kruis internationaal werkt. „Na de zomervakantie wordt deze activiteit geëvalueerd en afhankelijk van het resultaat wordt nagegaan of Axel rijp is voor een Jeugd Rode Kruis", aldus de afdeling. Een tweede actiepunt uit het jubileumjaar programma is de Rode Kruis spellendag op zaterdag 23 mei in het zwembad 't Plaatje in Axel. Met de organisatie van de spellendag hebben zich de zwemverenigingen De Otters en De Zwemclub Koewacht, Scouting Axel en de jeugdafde ling van W Axel belast. Deel nemers moeten zich tussen 13.00 en 16.00 uur te melden. De prestaties worden op een deel nemerskaart genoteerd. Bij in levering van de kaart krijgen de kinderen een herinnering. Onderdeel van het spelpro- gramma vormen recordpogin gen plankhangen en een lucht- beddenrace. Van onze correspondente HULST - Zieken en bejaar den in Oost Zeeuwsch- Vlaanderen krijgen de ko mende dagen van de Zonne bloem een vaartochtje aan geboden met de boot De Scheldevallei. Vrijdag 15 mei vertrekt de boot vanaf Perkpolder met mensen uit Hulst, Graauw, Sint-Jan steen, Clinge en Heikant. De reis is volledig verzorgd en aan boord is deskundig personeel aanwezig. Het orkest The Oldt Timers zorgt voor de muzikale noot. Oud-schipper Broeckaert geeft tijdens de reis uitleg over de vaarroute en wat er onder weg allemaal te zien. Verder is er een verloting en is gelegen heid om souvenirs van de Zon nebloem te kopen. Zaterdag waagt de Zonne bloem Hontenisse zich op de Westerschelde en maandag ko men de zieken en bejaarden uit Vogelwaarde en omgeving aan de beurt voor een vaartochtje. De krottenwijk La Paz in de Colombiaanse havenstad Baranquilla Van onze verslaggever HULST - Het geld dat het komend jaar in Hulst wordt ingezameld komt ten goede aan het werk van pater Cyriel Swinne in de krottenwijk La Paz in de Colombiaanse ha venstad Baranquilla. Samen met twee andere pa ters, onder wie Jos Serrarens uit Lamswaarde en twee Ne derlandse vrijwilligsters probeert pater Swinne de on geveer vijftigduizend paro chianen bewust te maken van de mogelijkheden van een betere toekomst. B. Holla uit Sint-Jansteen, lid van de Hulster werk groep, heeft begin dit jaar het leven in de wijk met eigen ogen aanschouwd. „Eigenlijk", zegt hij, „is het een beetje een combinatie van een ouderwetse missie post en modern ontwikke lingswerk. De keuze die in Hulst is gemaakt om juist dit project aan te pakken is zeer terecht". De wijk La Paz is een van de vele krottenwijken rondom de stad Baranquilla aan de Caribische kust. De stad telt 1,5 miljoen inwoners en een derde daarvan leeft in krottenwijken. De wijk waar pater Swinne werkt, bestaat al meer dan twintig jaar. Ar moede, ondervoeding, werk loosheid, ziekten en onveilig heid bepalen het dagelijks le ven. Er ligt geen waterlei ding, geen riolering en de wegen zijn niet verhard. Huisartsen laten zich er niet zien en ook op het gebied van onderwijs zijn de mogelijk heden onvoldoende. Slechts een klein deel van de mannen heeft vast werk. Als ze geluk hebben, krijgen ze het minimumloon van 18.000 pesos - 225 - maar de kosten van noodzakelijke le vensonderhoud bedragen al leen al 25.000 pesos per maand. Sommige vrouwen Pater Sivinne hebben een slecht betaald bijbaantje en velen staan er alleen voor. Omdat manlief moeder en kroost de rug heeft toegekeerd of omdat de echtgenoot er meerdere ge zinnetjes op na houdt. Daarmee is meteen ook een van problemen aangestipt, het 'machismo'. De man heeft alle recht, mag zich alles per- miteren, moet zijn manne lijkheid op alle terreinen steeds kunnen bewijzen. De rol van de vrouw is onderge schikt. De gezinnen zijn groot, mannen hebben vaak een hele harem en het schaarse geld gaat menig maal op aan drank. De vrou wen moeten maar zien dat ze het kroost opvoeden, van eten voorzien en onderwijs laten volgen. Maar dat-on derwijs is in de krottenwij ken uiterst gebrekkig. Is er al een schooltje dan ligt het om de haverklap plat door sta kingen, terwijl de kwaliteit van het onderwijs laag is. Pater Swinne heeft in zijn parochie al heel wat bereikt. Samen met de mensen zijn verschillende projecten ont wikkeld. Zo ook een school voor lager en middelbaar on derwijs, die nu het zevende jaar ingaat. Daar doen de leerlingen niet alleen kennis op, maar wordt ook getracht ze een kritische geest bij te brengen. Hoewel de school officieel erkend is, houdt de regering de knip dicht. De school functioneert alleen op de bijdragen van ouders en steun van de parochie. Er is niet eens genoeg geld om on derwijzers het minimun loon te betalen. Juist voor die school wil het Derde Wereld project in Hulst zich inzetten. Behalve meer ruimte is er ook veel materiaal nodig en vooral geld om de onderwij zers een rechtvaardig loon te kunnen betalen. Pater Swinne kan nog wel meer goede doelen bedenken. Zo is er de door veertig vrij willigers gerunde parochie bibliotheek waarvoor amper financiën zijn en het paro chiële gezondheidscentrum. Dat wil men graag uitbrei den met een zaaltje voor uit gedroogde kinderen. Boven dien is grote behoefte aan een wijkverpleegster. Sport- en recreatiemogelijkheden zijn er in La Paz al helemaal niet. De wijkbewoners willen graag een trapveldje aanleg gen. Mankracht om het werk te doen is er genoeg, geld om het materiaal te kopen, ont breekt. Pater Swinne stelt overi gens nadrukkelijk dat men er bij alle activiteiten in de wijk van uitgaat dat niet de buitenlanders, maar de be volking zelf de eigen situatie moet veranderen. „Hetgeen we kunnen en moeten doen, is voorwaarden scheppend, bezig zijn, een duwtje geven, animeren, begeleiden, onder steunen in zwakte, versto ting, wanhoop". Van onze correspondente SINT-JANSTEEN - Van 9 tot en met 12 juni houdt de Evenementencommissie van de Stichting De Wa rande in Sint-Jansteen de jaarlijkse avond wandel vierdaagse. Dat gebeurt in samenwerking met de Nederlandse Wandel sportbond. Er wordt gewandeld in een mooie bosrijke streek en ook wordt af en toe een stukje pol der meegenomen. Deelnemers kunnen kiezen tussen 5 of 20 kilometer stap pen. Ze kunnen zich laten in schrijven in De Warande op 9 juni en op de andere dagen om 18.30 uur. De start is telkens om 19.00 uur. De kosten bedragen voor de avondvierdaagse ƒ4,25 en wie maar één dagje wil meelopen betaalt 1,50. Van onze verslaggever TERNEUZEN - Vrijwilli gers van het Projekt Men sen Zonder Werk in Ter- neuzen houden morgen, vrijdag 15 mei, een gezellige avond voor haanlozen. Zij zijn samen met hun partners vanaf 19 uur wel kom in het Ontmoetings centrum Ruim Baan in de Nieuwstraat. Onder de titel 'avondje uit' is er onder andere een modeshow door cursisten van de naaicursus van het project. Disc-jockey Her man zorgt voor de muzikale omlijsting. SOOS - De soos voor alleen staanden van Axel en omge ving houdt zaterdag 16 mei een gezellige avond in De Vlaschaerd te Koewacht, aanvang acht uur. Tussen door wordt bingo gespeeld en een loterij gehouden. De mu ziek wordt verzorgd door het orkest The Williams. BEDEVAART - De Katho lieke Bond voor Ouderen af deling Clinge maakt vrijdag 15 mei de jaarlijkse bede vaart. Dit keer is de bede vaart naar de Belgische plaats Oostakker. Om 13.00 uur wordt vanuit Clinge ver trokken, nadat de pelgrims op de bekende plaatsen zijn in gestapt. OUD PAPIER - De voetbal club HW'24 haalt zaterdag weer oud papier op. Dit keer kan de ophaalploeg vanaf 9.00 uur verwacht worden in de wijk Moerschans, Nieuw- Hulst en de Vogelbuurt. ROMMELMARKT - Op de basisschool de Oostvogel wordt zaterdag 16 mei een rommelmarkt gehouden. Aanvang 13.30 uur. Met de opbrengst wordt een diapro jector voor de school aange schaft. HENGELEN - De voetbalver eniging Hulsterloo hield een hengelwedstrijd in de Ooster- schelde. In totaal werd 76.57 meter vis gevangen door de 19 deelnemers. Uitslag: 1. M. Vermeirssen, 2. P. de kindt, 3. A. de Block, 4. R. Sturm, 5. G. van Ecken. KAARTING - In zaal Du Commerce werd een punten- kaarting gehouden. Uitslag: 1. K.de Bie-G.Strooband, 2. G. Verhulst-J. Vermeirssen, 3. C. de Winckel-W. Schelfhout. TERNEUZEN - De postduiven vereniging De Eendracht te Ter- neuzen hield met 429 duiven een wedvlucht vanuit Bapaume, hoogste snelheid 1177,58 meter per minuut. 1. Joh. Zegers, 2 en 8. A. Verpoorte en zoon, 3 en 7. J. de Hamer, 4 en 5. J. de Smit, 6. F. van Hecke, 9. G. van Houdt, 10. P. de Blaey. Verwachting Axel, 297 duiven, 1189,4 mpm: 1,3,7,9 en 10. P. de Poorter, 2. J. van Bellen, 4. D. Dieleman, 5. C. de Feijter-Vink, 6. B. Liplijn, 9. M. Dieleman. Eerlijk Vreest Niemand Stoppel dijk, 129 duiven, 1140.3 mpm: 1 en 5. J Boeijkens, 2. B. Burm, 3. J. van de Bulck, 4. Th. Pauwels, 6 en 8. J. de Brouwer, 7. Th. Boogaert, 9. A. Pardon, 10. R. Duerinck. De Reisduif Sluiskil, 171 duiven, 1166,81 mpm: 1. P. Claes, 2,5 en 8. combinatie Klerck-Dhaene, 3. gebroeders Visser, 4. A. Bouchaut en zoon, 6. A. de Caluwé, 7. H. de Feber, 9. J. Dane, 10. J. Picavet. Moet Moed Vooruit Boschkapel- le, 118 oude duiven, 1160,76 mpm: 1,6 en 10. D. Dobelaar, 2 en 5. Th. van Vlieberghe, 3. J. Stallaert, 5. L. Kerckhaert, 7 en 8. Th. Dobbe laar, 9. Jos de Klerk. Met 100 jaarlingen, 1140,32 mpm: 1. Jos de Klerk, 2,4 en 8. A. Wauters, 3 en 6. L. Kerckhaert, 5. J. Stallaert, 7. R. Herman, 9. J. Cappendijk, 10. F. Dobbelaar De Reisduif Philippine, 297 dui ven, 1173,18 mpm: 1 en 7. A. van de Bossche, 2,3 en 5. A. Ramme- loo, 4 en 10. W. Lauret, 6. combi natie Wiskerke, 8. E. en L. Bree- poel, 9. F. Roegiest. De Vrede Sas van Gent, 292 dui ven, 1141,32 mpm: 1 en 7. Th. van Zeele, 2 en 8. G. Snelders, 3 en 5. R. van de Berghe, 4. J. van Op- Van onze verslaggever HULST - Tien honden heb ben meegedaan aan het I. P. O-examen - internatio naal africhtings program ma - bij de Dobermann Kringgroep Zeeuws Vlaan deren. Allereerst trokken de kandida ten naar de speurvelden nabij Hulst. De honden uit de I. P. O.- klassen 1 en 2 speurden vol doende punten bij elkaar. In de klasse 3 geraakte één hond het spoor bijster. Op het trainingsveld bij Walsoorden werd na de mid dag het onderdeel appel afge werkt en vervolgens het man- werk. Dit niet alleen onder het kritisch oog van de keurmees ter, maar ook onder heel wat publieke belangstelling. De punten: I. P. O. 1: De Bl ij zer Hulst, 226, Luteijn Ter- neuzen, 259, mevr. De Beider Verrebroek, 235, Wille St. Niklaas 252 en Block Rockanje 145 punten, klasse 2: Adriaan- sen Verrebroek 255, De Smet Clinge 253 en Van Drunen Clingw 249. Klasse 3: Hage naars Stekene 279 en Peersman Antwerpen 154. Maximaal kon den 300 punten gehaald wor den. Voor een certificaat zijn minstens 220 punten nodig. pen, 6 en 9. R. de Caluwé, 10. J. de Puy. Volharding Westdorpe, 126 oude duiven, 1143,39 mpm: 1. gebroe ders Audenaerd, 2 en 3. W. de Fouw en zoon, 4 en 5. A. van Pae- mel, 6. C. van Acker, 7 en 9. René Kwikkelberghe, 8. Ko d'Hert, 10. P. Baecke. Met 85 jaarlingen, 1143,65 mpm: 1. E. Doolage, 2. W. de Fouw en zoon, 3. H. van de Veeke, 4 en 5. C. van Acker. Eerst de Beste Schoondijke, 258 duiven, 1123,65 mpm: 1. J. de Poorter, 2,3 en 6. J. Dhont, 4,5 en 10. A. de Wever en zoon, 7. J. Pijc- ke, 8. J. Temmerman, 9. A. Lu teijn. De Zeeuw Goes, 660 duiven, 1122,92 mpm: 1. A. Mulders, 2. C. Meuwese, 3 en 5. C. van de Broek, 4. J. Steenhard, 6,7,9 en 10. P. Schrijver, 8. W. de Witte. Concoursbond Zuid-Beveland, 3134 duiven, 1149,17 mpm: 1. Ph. Steketee en zoon, Yerseke; 2. J. Blom, Hansweert; 3. R. Pekaar, Yerseke; 4. R. de Koster, Kwa- dendamme; 5. C. Steenhard, Goes; 6. A. Kil jr, Kapelle; 7. A. Neve, Krabbendijke; 8. J. Zand straat, Hansweert; 9. C. Hermes, Lewedorp; 10. C. Zegers, Kapelle. Concourscombinatie West-Zuid- Beveland, 808 duiven, 1135,63 mpm: 1 en 9. C. Steenhard, Goes; 2. C. Hermes, 3. G. Steenbakker, beiden Lewedorp; 4. D. Rijk, Heinkenszand; 5. P. Oele, Oude- lande; 6. G. van Strien, Wol- phaartsdijk; 7 en 10. M. de Jonge, 8. J. van Maldegem, beiden Hein kenszand. Eendracht Maakt Macht Terneu- zen, vanuit Breteil, 300 duiven, 1504,59 mpm: 1. A. Simonse, 2 en 5. A. van Hoeve, 3,4 en 6. gebroe ders Scheele, 5. De Bruijne- Ze gers, 8. P. de Vos, 9. D. Deurwaar der, 10. P. Zegers. (ADVERTENTIE) Industrieweg 37 4538 AG Terneuzen Telefoon Ó1150-81000 Van onze correspondente SINT-JANSTEEN - De be langstelling voor de jeugd soos in de Warande inSint- Jansteen is groeiende. Waren er de eerst keer 65. jon geren, vrijdagavond kwamen tachtig jongelui naar de Wa rande. Na afloop bleek dat de jeugd zich ook nu weer prima had geamuseerd. Zo werd enthou siast meegedaan aan activitei ten als topbiljarten, tafelten nissen, sjoelen, pieken en an dere spelen. Ook voor de disco was grote belangstelling. De laatste jeugdsoos voor de va kantie is op vrijdagavond 3 juli. Van onze correspondente SINT-JANSTEEN - Na zo'n half jaar met man en macht gewerkt te hebben, kan de schuttersvereniging St. Jan vrijdag 15 mei een grootse openingsschieting houden op het vernieuwde terrein achter café Sport te Sint-Jansteen. Tevens zijn de wippen voorzien van een elektrische installatie en is de verlichting op het ter rein verbeterd. Een feit dat de schutters willen vieren bij de eerste schieting met honderden gulden extra aan prijzen. De avond begint om 19.30 uur. Zaterdag 16 mei wordt op hetzelfde terrein een konings- schieting gehouden, die om 13.00 uur begint. Donderdag avond 21 mei is de tweede schieting voor het kampioen schap om 19.30 uur.

de Stem | 1987 | | pagina 15