Geen beslaglegging bij lerares uit Goes J. Tanghe wint kringvlucht uit Etampes Dertiende Arjaon feest in Breskens [GRENSGEMEENTEN VIEREN VIJFDEN JAAR VERBROEDERING KORT ZEEUWS :kend 'Het moet wel serieus blijven' MARKTEN 45.- VANWEGE PRINCIPIËLE WEIGERING OM 'DEFENSIEBELASTING'TE BETALEN \urchill Hotel I Terneuzenl Fietsdriedaagse |in Oostburg Bolfanaten Trofee Jeugd it op zoek naar een occa| kilometerstand Y in l elt u de Vraaglijn (020)1 ort bij welke Renault- I rs u de door u gezocltl ce service die u heel wall eters en telefoontjes I service waaruit opnieu'l uit zich sterk maakt voot| >nale Occasion Week virtfl dealers plaats vanaf mei. Kom kijken, rijv aten en profiteren, want I dens de Nationale Ocdj on Week ontmoet u de looiste occasions met este garanties en 't groots oordeel. ïdijk Zn. B.V., Industrieweg 8, 50-17751. verenigde spaarbank De Verenigde Spaarbank doet meer. SCHOLIEREN 'T ZWIN IN OOSTBURG BRIDGEN Praktijk Titelstrijd Succes Studie Bapaume Poolse jeugd op vakantie naar West-Zeeuwsch- Vlaanderen 'pgSTEM VAN ZEELAND 4 WüblMóüAü 13 Mtl ïyö/ T20 17 mei iet zeevruchten Edammerkaas :h rk |Van onze verslaggever POES/BREDA - Er wordt ,ln beslag gelegd op de in- ihoedel van Miriam van de RoTaard, die aan het Bouw- iluststraatje 25 in Breda loont. Deze lerares aan een cèolengemeenschap in iGoes heeft uit principe ge weigerd een bedrag aan de fensiebelasting te betalen en kreeg deze week de deur- iaarder op bezoek. Ujt onvrede met de plaatsing ,an 572 kernwapens in Neder- land hield Miriam van de Bo gaard vorig jaar een symbo lisch bedrag van 572 gulden in op haar loonbelasting. Het in gehouden geld stortte ze op de rekening van het vredesfonds van de Beweging Weigering Defensiebelasting (BWD). Om dat mevrouw Van de Boogaard nog geld terug kreeg van de be lastingen, stond ze uiteindelijk nog maar voor 65 gulden bij de overheid in het krijt. Na een aantal briefwisselin gen waarin werd aangedron gen het openstaande bedrag te betalen, verscheen de deur waarder bij mevrouw Van de Bogaard. Berend Benedict, de vriend van de defensiebelas ting-weigeraar, stond de deur waarder te woord. Benedict: „De deurwaarder vindt het niet nodig beslag op de spullen te leggen, omdat het bedrag eigenlijk niets voorstelt. De deurwaarder wil nu het geld innen bij de werkgever van mijn vriendin. Zij geeft les op scholengemeenschappen in Breda en Goes. Het geld wordt waarschijnlijk van haar salaris ingehouden". Hans Harmsen van de Bewe ging Weigering Defensiebelas ting afdeling Breda, was even eens aanwezig tijdens het be zoek van de deurwaarder. „Sommige mensen die tegen de plaatsing van de 572 kernwa pens zijn, betalen als protest minder belasting", vertelt Harmsen. „Je kunt bijvoorbeeld min der loon- en inkomstenbelas ting betalen, of je betaalt geen motorrijtuigenbelasting. Je kunt ook 'korten' op de ener gierekening van het gasbedrijf. Het ingehouden bedrag gebrui ken wij voor vredesdoelein den". Iels met champignons \lijke Kernhemmersa us met Bleufort boter p lijsfantasie 17 mei en tot 12 jaar halve prijs) liëteiten, ook voor er voldoende keus IfEMMEN lurchilllaan 700 |l. 01150-21120 |32 JB Terneuzen Ilex 55240 CHOT NL erste krulbolkampioenschap Van onze correspondente «ARDENBURG - Voor k eerst in de geschie denis houden de Belgi- Tche en Nederlandse trensgemeenten Mal- fcgem, St-Laureins, Pamme-Moerkerke en Jardenburg een krul- lolkampioenschap. wedstrijden worden rdeeld over drie buiten- "ngen. deelnemers treffen elkaar j 24 mei op de Eider gans in Aardenburg, zondag [juni op het sportterrein aan ([Smissestraat in St.-Laureins 1 zondag 23 augustus op het Setbalveld in St.-Margriete. Ie wedstrijden beginnen steeds «14.00 uur. Wanneer het erg |Van onze correspondent PSTBURG - De Oost- trimformatie TIO budt van dinsdag 19 tot en jet donderdag 21 mei een tsdriedaagse in Oostburg. bijdag 22 mei is er een inhaal- pnd gepland. e afstand die per dag wordt fietst bedraagt dertig kilo- ter. De start is steeds om 145 uur bij het clublokaal van p, café De Tol aan de Nieuw- [aat, waar vanaf 18.00 uur fi worden ingeschreven. slecht weer is, wordt binnen een vervangende wedstrijd ge speeld. „Nu onze verbroedering vijf tien jaar bestaat, vonden wij dat deze nieuwe loot aan de Smokkelboom (door de ge meenten loopt ook de bekende Smokkelroute) niet mocht ont breken", zo motiveren de orga nisatoren hun plan. Initiatiefnemers voor dit krulbolevenement zijn de St.- Laureinse comitéleden Remi Coene en Richard de Coster. Reden voor dit kampioenschap zagen beiden in de vernieuwde groei en bloei van deze middel eeuwse sport, zowel in België als in Nederland. Als medewerkers/organisators kregen ze een aantal bolfana ten uit de grensgemeenten warm voor hun idee. Onder an dere Eugène Rijckaert van De Ware Vrienden uit Aarden burg. Om tegemoet te komen aan de organisatoren van de Zomertrofee, die hun evene ment meestal op zaterdag hou den, besloten ze om de drie bol lingen voor het kampioenschap van de verbroederde grensge meenten telkens op zondag te houden. „Wij willen met niemand concurreren. Samenwerking staat bij ons voorop", betoogt Remi Coene. „Wij hopen dan ook op deelname uit niet alleen de zes verbroederde grensge meenten, maar ook uit overig Zeeuwsch-Vlaanderen en zo'n zeven omliggende Belgische gemeenten." Het eerste krulbolkampioen schap van de verbroederde grensgemeenten kost de deel nemers een inleg van drie gul den vijftig (zestig Bfrs). Al het inleggeld kan teruggewonnen worden. Er wordt gespeeld in pelotons van drie boilers en en voor de samenstelling daarvan wordt geloot. Telkens is er ook een tweede bolling voor de eerst-afgespeelden. Er zijn twee puntentellingen: één voor het dag- en één voor het eind klassement. Bij het eindklassement zijn naast tien geldprijzen ook een gouden, zilveren of bronzen trofee beschikbaar voor de drie hoogstgeklasseerden. Bij het dagklassement krijgen de deel nemers één punt voor aanwe zigheid en één punt voor elk gewonnen spel. Verder wordt aan elke eerste deelnemer van Aardenburg, Groot Damme- Moerkerke, Groot Maldegem en Groot St.-Laureins en voor de eerste dame een speciale prijs of aandenken van de ge meente geschonken. „Wij willen vooral de jeugd sti muleren om kennis te maken met de krulbolsport en van Belgische zijde worden zelfs veel echtparen aan de startlijn verwacht," zegt Eugène Rijc kaert. „Wie geen eigen krulbol heeft mag er één lenen bij ons. Wij willen de verbroedering op speciale wijze in het zonnetje zetten." Na het verloop van de drie bollingen houdt het organise rende comité in september in St.-Laureins een huldiging. De kampioen en de andere laurea ten krijgen daar in aanwezig heid van him partner van de diverse verbroeideringscomité's en prominenten hun prijzen uitgereikt. (ADVERTENTIE) „02802 aston die u zoefcl s occasions lkom. vlax. te financieren bedrag: F WW in. te financieren bedrag F b.yw. uto's ouder dan 1983 zijn urtf! erd van de financieringsregeure- Als u vrij over uw spaargeld wilt kunnen beschikken en toch een hoge 'te zoekt, is onze Patentrekening een ideale spaarvorm voor u. Met de Patentrekening kunt u op elk gewenst moment zonder opzeg- ijn of opnamekosten over uw spaargeld beschikken. En u krijgt twee keer per jaar een hoge basisrente en in de meeste gevallen nog een extra premierente. Is uw saldo op 1 juni of 1 december minimaal dan ontvangt u deze extra premierente. In de tabel u zien dat met het stij- PATENTREKENING W Van uw saldo, ook de Sls"en premierente mee lrnen. Wilt u meer Jten over de Patentreke- PS Op het kantoor bij u e buurt vertellen ze u er ra§ meer over. SALDO VANAF BASIS- RENTE' RJ.) PREMIE- RENTE' RJ.) TOTALE RENTE' P.J.) Basis 23/« - 23/a Patent 1 2.500,- 3 1 4 Patent 2 5.000,- 3 Va V/a 4Vz Patent 3 10.000,- 3Vz 13/a 5V« Rentewijzigingen voorbehouden. Inlichtingen: Kantoren Breskens, tel. 01172-3310. Oostburg, tel. 01170-2313. - Ierneuzen, tel. 01150-13771 en 17815. Axel, tel. 01155-2689. Hulst, tel. 01140-16840. Het bridgen door leerlingen van 't Zwin in Oostburg gaat gepaard met decibels en een vrolijkheid, die je niet aan bridgetafels zou verwachten - FOTO WIM KOOYMAN Door Romain van Damme OOSTBURG - Even rijst het vermoeden dat we verkeerd zijn. Van brid gende mensen en hun om geving heb je immers een bepaald beeld. Fronsende wenkbrauwen, veel ge peins en weinig conversa tie. Een serene rust waarin je de hersenen bij wijze van spreken hoort kraken. Dat ligt in het 'bridgelokaal' van scholengemeenschap 't Zwin iets anders. Het bieden, een onderdeel van het brid gen, gaat gepaard met een vrolijkheid en decibels, die je wel in een disco verwacht, maar niet aan bridgetafels. Cees Sielhorst ziet het glimlachend aan. De foto graaf krijgt opdracht een ja rige deelneemster op de ge voelige plaat vast te leggen. Dat levert uiteraard de no dige hilariteit op. „Inderdaad zal het bij een bridgeclub wel iets rustiger zijn", zegt Cees Sielhorst, „maar ze zijn nu aan het bieden. Dat scheelt. Trouwens, het is ook een so ciaal gebeuren. Maar het moet wel serieus blijven". Cees Sielhorst is leraar na tuurkunde. Vijftien jaar ge leden kwam hij naar Oost burg. Toen al probeerde hij de scholieren warm te maken voor het bridgen. Maar dat mislukte. Er was echter geen sprake van afstel. Want na een tijdje lieten een aantal leerlingen die de kunst van het bridgen machtig waren, weten dat ze wel zin hadden om gezamenlijk eens de kaarten op tafel te leggen. Cees Sielhorst werd weer 'coach'. Samen met zijn vrouw is hij sinds vijf jaar vrijwel iedere vrijdag na schooltijd present. Half vier vrijdagmiddag. Voor de meeste middel bare scholieren hét sein om het weekend in te duiken. Dat geldt niet voor alle leerlingen van de scholengemeenschap 't Zwin in Oostburg. Een aantal van hen meldt zich rond dat tijdstip in een van de houten nood- lokalen in de Brede- straat. Daar liggen de speelkaarten klaar. Niet om een spelletje te joke ren of te pesten. Er wordt gebridged. Onder leiding van het echtpaar Siel horst dat de leerlingen de beginselen van dat toch niet gemakkelijke kaart spel bij brengt. Met suc ces. De Zeeuwse viertal- lenkampioen jeugd komt uit Oostburg. Op het Ne derlands kampioenschap werd een 'Zwin-paar' tweede. De zaterdagcom petitie leverde eveneens winst op. eten?' maakt duidelijk dat er in dit geval geen sprake is van een liefhebber. Zeventien leerlingen telt het bridgeklasje nu. Drie vol wassenen, onder wie een oud-collega, completeren het gezelschap. „Volgens mijn weten is dit de enige middel bare school in Zeeuwsch- Vlaanderen waar in een der gelijk verband gebridged wordt", meent Cees Sielhorst. „Bridgen voor de jeugd komt in deze regio weinig voor. Wel voor de volwasse nen. Dat floreert. Alleen in Oostburg zijn er al twee clubs. Maar voor de jeugd is er inderdaad veel minder. Toch wordt dat door de brid gebond gestimuleerd. Elke provincie heeft iemand die zich daarmee bezighoudt. In Zeeland is dat Van Geel. Op drie zaterdagochtenden in de maand wordt er een jeugd- competitie gehouden in Mid delburg. Er is een Zeeuwse titelstrijd voor paren en voor viertallen. Daar doen we dus aan mee", vertelt Sielhorst. Met het nodige succes. Want de Oostburgse jeugd doet het niet slecht. Zo eindigde een viertal bij een landelijke bij eenkomst hoog. Het volgen van centrale trainingen in Utrecht was de beloning. Dat werkt natuurlijk stimule rend. Al heeft het niet tot gevolg gehad dat de jeugd van 't Zwin zich massaal stortte op het bridgen. Niet iedereen voelt zich aangetrokken tot het spelletje. Dat blijkt wel als bij het betreden van de school gevraagd wordt waar het bridgelokaal is. Het ant woord 'Bridgen? Kun je dat Zeventien scholieren die bridgen op een aantal van duizend. „We beginnen pas vanaf de derde klas", zegt Cees Sielhorst corrigerend, „dan praat je over 500 leer lingen. Aan het begin van elk schooljaar gaan we de klas sen langs. Dan vestigen we de aandacht op onze activi teiten. Het loopt nu lekker. Ja, als de kinderen uit een gezin komen waar veel ge kaart wordt, scheelt dat wel. Dat werkt stimulerend". De eerste lessen worden gegeven door Cees Sielhorst zelf. „Na een half uur zijn ze al aan het bridgen. Je leert het in de praktijk". Mevrouw Sielhorst houdt zich bezig met de gevorderden. Bridgen is niet het gemakke lijkste kaartspel. Eerst moet er geboden worden, daarna wordt er afgespeeld. Het lijkt daarom voor de hand te lig gen dat het bridgen een kaartspel is voor leerlingen die zich goed thuisvoelen in de exacte vakken. Maar vol gens Cees Sielhorst hoeft dat geen voordeel te zijn. „Bridgen kan wel een goede invloed op de studie hebben", vindt hij, „het ver eist concentratievermogen. Je traint constant je geheu gen. Er zit een soort kansbe rekening in. Het trekken van conclusies bij het bieden, speelt een belangrijke rol. Dat alles kun je gebruiken voor je studie". Maar wat volgens Cees Siel horst nog belangrijker is, is het sociale element. „Het is een sociaal spel. Schaken doe je alleen. Als je verliest, kun je niemand een verwijt ma ken. Bij het bridgen ben je niet alleen. Je hebt altijd een partner. Je moet het samen doen. Je ziet het, het is hier bepaald geen saaie bedoe ning. Iedereen heeft er lol in. Dat moet ook, maar nog maals, het moet wel serieus blijven. Het zou trouwens leuk zijn als er ook op andere scholen bridgeteams gefor meerd worden. Dan kan er bijvoorbeeld een competitie voor scholen opgezet worden. En dat kan dan weer tot ge volg hebben dat de belang stelling groeit". Filmtoernee AH... Afrika in Zeeland MIDDELBURG - De 'film toernee' AH....Afrika is op maandag 18 en dinsdag 19 mei te zien in Zeeland. Het twee daagse programma wordt dan afgedraaid in het film huis Meccano in Middelburg, dit in samenwwerking met het Centrum voor Ontwikke lingssamenwerking Zeeland (COSZ). Er zijn dertien films en documentaires te zien die 'Afrika's rijke verscheiden heid' tonen. AH...Af rika is een initiatief van de Nationale Commissie Ontwikkelingssa menwerking (NCO), die het programma afdraait in zes Nederlandse steden. Het programma in Middel burg is verdeeld in verschil lende blokken zodat iedereen aan zijn trekken kan komen. Van 13.00 tot 15.00 uur mikt men vooral op het voortgezet onderwijs. De positie van de Afrikaanse vrouw staat cen traal in de namiddag en op dinsdagochtend, wanneer er ook kinderopvang is. Speel films, die mikken op een bre der publiek, staan tenslotte voor 's avonds op het pro gramma. De toegang is gratis. 'Contactraad' houdt congres in Middelburg MIDDELBURG - De Lande lijke Contactraad, een instel ling die zich in gemeenten be zig houdt met lichamelijke opvoeding, sport en recreatie, houdt op donderdag 14 mei en vrijdag 15 mei het jaarlijkse congres in Middelburg. Op de eerste dag staat in de Schouwburg een aantal inlei dingen op het programma, onder andere van de Zeeuwse recreatie-gedeputeerde J. Ventevogel en directeur R. Adriaansens van de Provin ciale Planolgoische Dienst. Vrijdag maken de ongeveer 250 deelnemers in twee groe pen uitstapjes naar Zeeuwse attracties als Neeltje Jans, de Roompot en het Veerse Meer. Aardappel termij nmarkt Amsterdam AMSTERDAM, 12 mei - In Bintje 50mm, oogst 1986, werden 92 con tracten verhandeld voor levering mei bij een prijs van 17,70 tot 16,40 per 100 kg. De stemming qas flauw. In Bintje 50mm, oogst 1987, werd 1 contract verhandeld voor levering november bij een prijs van 23,00 en 73 contracten levering april tegen 28,00 tot 27,60. De stemming was voor november kalm en voor april prijshoudend. Van onze duivensportmedewerker OOSTBURG - De kring West- Zeeuwsch-Vlaande ren/Walcheren hield met een deelname van 1633 oude duiven een kringconcours vanuit Etampes. Winnaar werd een jaarlingduif van J. Tanghe uit Oostburg, met een gemiddelde snelheid van 1250,93 meter per minuut. Tanghe won ook de eerste aan geduide serie van twee duiven, heeft-wie-heeft en de eerste extra prijs. 2. P. Ras, Groede; 3. M. de Ja ger, St.-Kruis; 4. P. Theune en zoon, Vlissingen, winnaars van de eerste onaangeduide serie van twee duiven; 5. J. Donze, Breskens; 6. J. Lecluyze, Bier vliet, winnaar van de eerste koningspoule; 7. G. Dusarduijn, Groede; 8. M. Jaspers, Middel burg; 9. G. Tanghe, Sluis; 10. C. van Belois, Biervliet. De eerste hoofdprijs werd gewonnen door C. de Putter uit IJzendijke met de 14e prijs. Strijd in Vrede Groede, 253 duiven, 1167,58 mpm: 1. A. Ekkebus, 2 en 3. L. van De Wege NS, 4,8 en 10. G. Dusarduijn, 5. A. Hendriks, 6. A. Wille en co, 7. D. Aarnoutse en zoon, 9. mevrouw Scheele. Nog Sneller Breskens, 270 duiven, 1148,07 mpm: 1,5 en 6. G. van Drie en zoon, 2. A. Cornelis en zoon, 3. M. de Reu, 4. gebroeders Pijcke, 7. J. Boeije, 8. J. Donze, 9. J. Notebaart, 10. Iz. de Kruyter. Hoop Biervliet, 257 duiven, 1147,33 mpm: 1,4 en 8. Herman de Dobbe- laere, 2,6 en 9. J. Lecluyze, 3. P. Dingemanse, 5. Ch, de Graaf, 7. J. du Puy, 10. C. van Belois. De Snelvliegers Oostburg, 229 dui ven, 1114,89 mpm: 1. en 10. M. Buysse, 2. A. Risseeuw sr, 3,6 en 9. J. de Lijzer, 4. P. Boekhout, 5. C. van Leeuwen, 8. J. Rieteco sr. De Getrouwe Duif Cadand, 284 duiven, 1148,44 mpm: 1,5 en 8. J. van de Plasse, 2 en 7. J. Kools, 3. A. Mabelis, 4. W. Goossen, 6. A. de Putter, 9. I. Goossen, 10. A. Fre- mouw. De Bonte Duif Aardenburg in sa menspel met De Grensvliegers Eede, 158 oude duiven, 1159,02 mpm: 1,4 en 7. Ph. Rammelaere, 2. O. de Vriend, 3. J. van Ommen, 5. E. Rijckaert, 6. L. Mathijs, 8.9 en 10. W. Standaard en zoon. Met 125 jaarlingen, 1143,2 mpm: 1 en 3. O. van Queckelberghe, 2 en 10. M. de Smet, 4. N. d'Hondt, 5. Ph. Ramme laere, 6. J. van Ommen, 7. L. Ma- thiis. 8. H. Cocquit. 9. A. Breijaert. Steeds Sneller IJzendijke, 375 dui ven, 1175 mpm: 1. H. Dellaert, 2. M. Mornout, 3,4, en 5. M. Rodts, 6 en 8. I. de Cocq, 7. A. Noteboom, 9. H. Baute, 10. A. du F»uy. VZV Hoofdplaat, 441 duiven, 1154,11 mpm: 1. J. Temmerman, 2. E. Temmerman-dorp, 3 en 9. H. Ca- lon, 4. W. de Ruijsscher, 5 en 8. Poorter-Pijcke, 6. A. de Poorter en zoon, 7. W. Maas 10. combinatie Den Hamer. De Reisduif Breskens, vanuit Bre- teuil 122 duiven, 1524,56mpm: 1 en 8 A. Ribbe, 2 en 4. R. Daansen, 3. R. Versavel, 5. J. Reinhout, 6. J. van de Lijke, 7 en 9. J. J. de Meester, 10. P. de Jonge. Recht voor Allen Sluis, Bapaume met 110 duiven, 1126,59mpm: 1,3 en 8 F. Baas en zoon, 2 en 10 Coppens- Focke, 4. P. Groosman, 5 en 6 P. Pi- laet, 7 en 9 Combinatie Van Dam- me-Verheule. BRESKENS - Achttien Poolse kinderen, uit War schau en de industriestad Katowice, brengen in augustus een vakantie door in West-Zeeuwsch-Vlaan deren. De Caritasbesturen van de pa rochies in de regio hebben hier voor het geld bijeengebracht. De kinderen worden naar Nederland gebracht door de stichting Een hart voor Polen uit Nijmegen. De stichting zorgt ervoor dat de voor West- Zeeuwsch-Vlaanderen be stemde kinderen in Vlissingen arriveren. Vandaar worden zij opge haald door de negen gastgezin nen die de kinderen gastvrij onderdak bieden. Zij worden twee aan twee gehuisvest in verband met mogelijke taal problemen. Zoals bekend heeft in 1985 ook al een groep Poolse kinderen een vakantie doorge bracht in Breskens. Van onze verslaggever BRESKENS - Vandaag wordt, voor de dertiende keer al weer, het traditionele Arjaonfeest gehouden in Breskens. Het allereerste feest was een cadeau van pastor Omer Gielleit aan - de Breskense jeugd ter gelegenheid van zijn zilveren priesterjubi leum. In de loop van de tijd is het Arjaonfeest een niet meer weg te denken evenement in het vissersdorp geworden. De jeugd kan f naar hartelust zijn speelsheid botvieren in een spelcircuit met zo'n vijftien spelen en even traditioneel wordt het feest besloten met een smulpartij Om de dag financieel mogelijk te maken zijn enkele acties in Breskens gehouden en werden 1.500 loten verkocht. Prijzen in de loterij zijn beschikbaar gesteld door lokale kunstenaars. Ook stelde het plaatselijk bedrijfsleven prijzen beschikbaar voor het Rad van Avontuur. Een en ander vindt plaats met behulp van een kleine zeventig vrijwillig(st)ers. Het festijn wordt om 13.30 uur geopend door een lid van het Oostburgse college van B en W. In verband met de Europacup-finale van Ajax begint het Rad van Avontuur al te draaien om 18.30 uur, gelijktijdig met het stok- broodbakken. Tevens wordt dan de uitslag van de loterij bekend gemaakt.

de Stem | 1987 | | pagina 17