■NMARK! r 51 Volop belangstelling voor Zeeland's grootste kaartleesrit in Zaamslag RETOUR Geslaagde 'Dag van de verpleging' Sluiskil ORGANISERENDE KOY MIKT OP OUDERS EN BEDRIJFSLEVEN IN BIJNAl TEN! 75 d ïvangenisstraf voor ;euws-Vlaamse helers Laatste bewoners vertrekken binnenkort Drie weken cel voor 'schrik aan jagen' Avondvierdaagse en Pinkslertocht bij AW Bram de Meijer ;RK- en PLANTEN 3 LESTE POLITIERAPPORT LEURENFILM Ponton-race Terneuzen nu op 3 juni PLAATSELIJK NIEUWS POLITIERECHTER MIDDELBURG ng maand pE STEM VAN ZEELAND 3 WOENSDAG 13 ME11987 speciaal imengestelde ngen. echtspositie lopambtenaar streeks ministerie opent Tractaatweg EN KEN EK -LAMGESTRAAT Spektakel Zweten Veiligheid Sponsors Jubileumnacht Brand in schuur Auto aangereden Westdorpe Peren Foto's Herinnering g de foto Dieleman spaarkaart Axelsestflt Terneuzen Tel. 01150-1792? 'ruidsreportage - Portret hnische reportage Schoolfoto's - Groepsfoto's T16 Van onze correspondent SLUISKIL - In het St. Eli sabeth ziekenhuis te Sluis kil is gistermiddag voor de derde keer de 'dag van de verpleging' gevierd. De or ganisatie was in handen yan de ziekenomroep ZOR. ■De dag van de verpleging' is «en jaarlijks feest dat gehou den wordt op de geboortedag van Florence Nightingale, een Engelse die geldt als de grond legster van de ziekenverple ging. Het was gezellig druk in het ziekenhuis cafetaria, waar het feest plaatsvond. Vele zie ken woonden samen met vrien den, kennissen en familie de middag bij. Om ook de overige patiënten in de gelegenheid te stellen van deze middag te genieten, zond de ziekenomroep ZOR het vol ledige programma rechtstreeks uit via de radio. De 150 aanwezigen genoten zichtbaar van het programma waarin optraden Theo en Sandra uit Heerle en Eddy Ford en Anja Monteny, beide uit Vlissingen. Zij bezorgden niet alleen de zieken een onver- getelijke middag, maar ook het verplegend personeel. Halver wege de middag werden de aanwezigen verrast met een kopje koffie met gebak, terwijl later op de middag ook nog frisdrank werd aangeboden door de ziekenomroep. Amy Benjaminsz, secretaris van de ziekenomroep, zei ge weldig blij te zijn met de on ontbeerlijke hulp van de vele vrijwilligers, gastvrouwen, verpleegkundigen en de civiele en technische dienst. „Zonder deze mensen", zei ze, „kan zo'n middag gewoonweg niet wor den georganiseerd. Wij zijn blij dat we deze middag weer op al deze mensen konden rekenen".. Ook Irene Ensink, voorzitter van de ziekenomroep, was te vreden over deze derde 'dag van de verpleging'. Onderwij sdag in Sas van Gent Van onze verslaggever SAS VAN GENT - De Katholieke Onderwijs Vakorganisatie (KOV) houdt woensdag 20 mei een groot opgezette onderwij sdag in de Vlaande- renhal in Sas van Gent. De KOV mikt daarbij niet alleen op een grote opkomst van onderwijzend personeel, maar vooral op ouders en het bedrijfsleven. loemisten uit de ■gen we op de markt assortiment Ouders kunnen die dag een kijkje nemen in de onderwijs- keuken en kennismaken- met verschillende onderwijsmetho den. In drie zalen houden spre kers zich bezig met actuele za- De organisatie verwacht honderden belangstellenden. Een drietal sprekers, waaron der rector A. Cosijn van de St. Janseniusscholengemeenschap in Hulst, behandelt de proble matiek van de basisvorming in het onderwijs, waarbij de be zuinigingen en de kansen voor en slechte leerlingen centraal staan, 's Middags is er sie over dat onderwerp. ir niet meer, dus loop larkt en we maken er dag van. Noordstraat 101 met de artikelen gewoon nd. Stoop, secretaris van de KOV, spreekt in een andere taal over de rechtspositie in het onderwijs, een gebied waarin mensen door de overvloed lanhet regels het spoor bijster jjn geraakt. Over datzelfde inderwerp houdt C. Konings de iele dag een spreekuur waar nensen met vragen terecht linnen. m i icv-iit. i #l waarna bat 101 i/. 01150-18846 p de geraniummarkt. an onze verslaggever ■ERNEUZEN - De plaats- ervangend directeur-ge- van het ministerie an Verkeer en Waterstaat, v. dr. C. Oomen, opent op 5 uni officieel de Tractaat- Dit is de dan nieuwe erbinding tussen Gent en erneuzen. 'plechtigheid' begint om tOO uur in de Burgerzaal van etTerneuzens stadhuis waar wel Oomen als Terneuzens 'gemeester C. Ockeloen een lrdje spreken. Daarna gaat !t met een bus naar het kruis- d Sparkspolder, waar de ictaatweg richting Gent be- t, waar de openingsndeling latsvindt. Vervolgens wordt ïs gezet richting Axel waar gemeester A. Hack het ge- ithap tenslotte ontvangt en 'preekt. Van onze verslaggever TERNEUZEN - De aanvan kelijk op bevrij dagsdag ge plande pontonrace op de kolk in Terneuzen wordt nu gehouden op woensdag 3 ju ni. Wegens de te slechte weersom standigheden kon begin mei de wedstrijd geen doorgang vin den. Het Internaat voor schip- persjeugd Koningin Juliana in Terneuzen, die de wedstrijd heeft voorbereid, wil de wed strijd houden tussen 13.00-16.30 uur, zodat kinderen die eventu eel deelnemen aan de Avond vierdaagse die dan gehouden wordt, hieraan ongehinderd kunnen deelnemen. perpi i sortering tegen scherpe prijzen. en kweken |Ui onze correspondente DDELBURG - Drie mannen uit Zeeuwsch-Vlaanderen Men dinsdag voor de politierechter in Middelburg op ^huldiging van heling van een deel van de goederen die 'eerder veroordeelde V. uit Sas van Gent had gestolen. -12.00 uur -13.00-18.00 uur 'gesloten. TELEFOON 01154-1468 lm en dan had hij dit samen Fen met de 30-jarige me- rw C.van K. eveneens uit »an Gent en ook haar zaak werigens bij verstek) behandeld. feiten waren de vrouw lasw gelegd. Zo zou zij in k samen met V. ingebroken peen in een bedrijf in Ter- •«en waar een grote hoe- jaeia schilderijen en een re- ™aciune werden buitge- liri ander bedrijfs- stal ze diezelfde maand h^ tapparaat en in [5™? in Sas van Gent een 1 vj'heid handgereedschap. L„. Werd veroordeeld tot «gevangenisstraf van twaalf L waaryan acht weken |Va„a™elÜk met een proef- 11sn twee jaar. |t jj-jarige R.R. uit Sas van Kreeg een gevangenis- epgelegd van zes weken an de helft voorwaarde- van 500 gul- I Mt hij in de periode ja- C. van Overbeek, voorzitter van de KOV, is de derde inlei der. Hij heeft het over de zin en onzin van het lidmaatschap van een bond voor onderwij zend personeel. Veel mensen zijn niet georganiseerd en ve len hebben hun lidmaatschap opgezegd in de tijd dat hun in komen achteruitging en de werkloosheid toenam. Uitgevers onderwijsorganisa ties en -instellingen, leveran ciers van schoolmateriaal en grote bedrijven uit de kanaal zone die met het onderwijs te maken hebben vullen 1400 vierkante meter expositiehal met stands. Daarnaast zijn er de hele dag doe-activiteiten met computers. Zowel in de ochtend als 's middags treedt schrijver em performer Tom Lanoye op met een cabaretvoorstelling. De KOV verwacht dat deze 'Belgi sche Gerrit Komrij' tijdens de pauzes voor een aangename onderbreking van de dag zal zorgen. Bezoekers kunnen vanaf 9.30 uur in de Vlaanderenhal te recht. Het programma is om- 15 uur afgelopen, waarna het 'onderwijscafé' opengaat, waar ouders, onder wijzend personeel en andere bezoekers in een informele sfeer van gedachten kunnen wisselen. De laatste bewoners van de verpleegstersflat bijeen. Van onze verslaggever SLUISKIL - Nog heel even is de verpleegstersflat van het Sint Elisabethzieken- huis in Sluiskil bewoond. Creatief therapeute Monica Lammers, stagiare Manfred van Kerckhoven (hij studeert voor medisch biologisch ana list) en leeriingverpleegkun- dige Sjaak Augustines zijn de laatste bewoners. Over enkele weken sluiten ook zij definitief de voordeur van hun onderko men in die verpleegstersflat. Monica trekt in bij kennissen, Manfred gaat terug naar Goes en Slaak heeft elders een flat gevonden. Maar de sluiting van de flat gaat vooral mentrix mevrouw Van Weelen aan het hart Ze - FOTO DE STEM/CORJ. DE BOER heeft de boel daar tien jaar on derhouden en is voor de bewo ners 'de moeder van het huis'. Weliswaar is haar binnen het ziekenhuis een andere baan aangeboden, maar daaraan wordt toch niet zonder enige weemoed begonnen. nuari tot en met augustus van het vorig jaar gestolen goede ren van zijn plaatsgenoot had geheeld. Het ging hierbij om een fiets, een scheerapparaat, een fototoestel, een bromfiets en een rekenmachine, tewijl hij bovendien eenmaal zelf op pad was gegaan wasrbij hij uit een auto een kentekenbewijs had gestolen. De 22-jarige J. van B. uit Hulst kreeg twee weken opge legd waarvan een week voor waardelijk omdat hij een ste reo-installatie en een boorma chine had geheeld. Een derde man uit Sluiskil kon de politie rechter ervan overtuigen dat hij niet geweten had dat de boormachine en een slijpma chine van diefstal afkomstig waren. Hij had de spullen van V. gekregen als aflossing van een schuld, aldus de man, waarna politierechter mr. Ver meulen tot vrijspraak conclu deerde. Van onze correspondent ZAAMSLAG - Op het Plein in Zaamslag wordt zaterdag om 20.01 uur het startschot gegeven voor de kaartleesrit 'De Nacht van Zaamslag'. Voor de twintigste keer inmiddels. De rittensport is nog steeds gezond in Zeeuwsch-Vlaan deren. De belangstelling voor de Nacht van Zaamslag reikt verder dan de regio zelf. Tal rijke cracks uit Noord-Bra bant, Limburg, Gelderland en de beide Hollanden ver schenen in het verleden aan de start.Equipes uitgerust met het modernste materiaal, die kwamen om te winnen. Want er werd niet eerst 100 of 200 kilometer voor niets gereden, voor aan de echte rit begonnen kon worden. Om het andere jaar telt de Nacht van Zaamslag ook mee voor het RAC-zuid-kam- pioenschap. Dat is in 1987 niet het geval, maar ondanks dat blijft de animo groot en gelet op het aantal voorin schrijvingen dat de laatse weken binnenkwam bij het ZEVAC-secretariaat, zal ook de vierde lustrumrit zeker een groot aantal deelnemers in wedstrijd brengen. De organiserende Zeeuws- Vlaamse Automobielsport Club (ZEVAC) is er al vanaf eind vorig jaar mee bezig om ook dit jaar weer voor een spektakel te zorgen. De 'Nacht' heeft dan ook een naam hoog te houden, want het is nog steeds de grootste kaartleesrit in Zeeland. Het al jaren aanhoudende succes is volgens de ZEVAC-voor- zitter aan verschillende fac toren te danken. achter ons staan, waardoor het inschrijfgeld vrij laag ge houden kan worden er een aantrekkelijke prij zentafel samengesteld kan worden. Een ander punt dat meettelt is het feit dat de Nacht van Zaamslag de enige nachtrit in de wijde omgeving is. Een nachtrit brengt altijd een avontuurlijke sfeer met zich mee en aangezien vrijwel iedereen wel een beetje aan getrokken wordt door het avontuur, is het succes van deze rit misschien ook ge deeltelijk daaraan te dan ken." Het organiseren van een der- gelijk evenement brengt veel werk met zich mee. De uit zetters, Monnie IJsebaert, Hans Haselager, Bennie Lootens en Eric van Hoey, zaten eind vorig jaar al in de auto om voor de eerste keer globaal een traject te bepa- lea Het uitzetten is een vrij precies werk, want met de kwaliteit van de rit valt of staat de gehele organisatie. Bennie Lootens: „Belang rijk is dat de rit voor ieder een te rijden is. Een A- of B- klasser kan je nog wel eens flink laten zweten, maar een toerklasser (dikwijls iemand die één of twee ritjes op een jaar rijdt) mag je het niet te moeilijk maken. Daarom zet ten we een goed duidelijke route op kaart, waarbij toch de ruimte open blijft om wat foutjes te maken." „In de eerste plaats hebben we een vaste groep sponsors Het blijft echter niet alleen bij het uitzetten. Naast de vier uitzetters is er nog een groep van ruim 20 man bezig om alles in goede banen te leiden. Een wedstrijdsecreta riaat moet worden bemand, vergunningen moeten wor den aangevraagd, de in schrijvingstafel moet worden bemand, net als de rekenka mer, de controleposten enzo voorts. Ook wordt een tech nische controlecommissie an- gesteld, die erop toeziet of de deelnemende voertuigen wel aan de veiligheidseisen vol doen. Veiligheid staat namelijk voorop bij de organisatoren. „Alleen met een goedge keurde auto ben je er toch nog niet Aangezien de deel nemers tussen de 120 kilome ter in de toerklas en 160 kilo meter in de A-klas af moeten leggen en het een nachtrit is, is het logisch dat men ver moeider zal worden als tij dens een dagrit. De gemid delde snelheid is daarom laag gehouden, 20 30 kilometer per uur en tussen de twee trajecten in is een pauze in gelast van een uur. Een voor deel wat wij als organisatie daarbij hebben is dat bij de meeste deelnemers de Olym pische gedachte hoog in het vaandel staat. Meedoen is be langrijker dan winnen en daardoor blijft het gezellig en houdt men zich over het algemeen aan onze instruc ties", legt IJsebaert uit. Eén van deze instructies is het bezorgen van overlast aan derden zoveel mogelijk te beperken, want, zo vindt de organisatie: „Het moet voor iedereen een prettige nacht blijven, ook voor die genen die gewoon van hun nachtrust willen genieten." Omdat het dit jaar de twin tigste keer is dat de Nacht van Zaamslag wordt verre den en daarmee min of meer en jubileumnacht is, is er ex tra aandacht besteed aan de prij zentafel. Heieen Roe- landt, secretaresse van de ZEVAC en samenstelster van de prijzentafel: „Voor het eerst hebben we dit jaar voor alle klassen een wisselbeker. Daarnaast zijn er door di verse Zeeuws-Vlaamse auto dealers merkenbekers en merkenprijzen geschonken, waardoor we samen met de normale bekers een aantrek kelijke prijzentafel op kon den bouwen. Verder kan iedere toerklasser zich in de prijzen rijden en is er voor iedere deelnemer een herinnerings standaard. We kunnen dus goed voor de dag komen, wat voor het grootste gedeelte te danken is aan de sponsors. Het is goed dat zo'n grote groep de rittensport en de ZEVAC een warm hart toe draagt, anders zou de Nacht van Zaamslag in deze vorm nooit haalbaar zijn." Om 20.01 uur precies gaat zaterdag de eerste deelnemer op het Plein in Zaamslag van start. Nadat alle Zeeuws- vlaamse gemeenten zijn aan gedaan, zullen de laatste equipes rond zes uur zondag morgen het finishdoek in De Braakman passeren. Zo spoedig mogelijk daarna worden de prijzen uitgereikt. „Er gaan wel eens enkele stemmen op om, net als bij vele nachritten in Brabant, de prijsuitreiking de vol gende avond te houden. Dat is inderdaad gemakkelijk voor een rekenkamer, maar bewust zien wij er nog steeds van af. Rond een Nacht van Zaamslag hangt nu eenmaal een hele aparte sfeer. Als je de prijsuitreiking gaat schei den van de rest ben je gelijk de sfeer en de gezelligheid kwijt en dat willen we niet. Het moet namelijk in de eer ste plaats gezellig blijven, zo wel voor, tijdens als na de rit", betoogt IJsebaert. De inschrijving is inmid dels in volle gang en de ZE VAC hoopt - net als vorig jaar - op ruim honderd deel nemers. Inschrijven is moge lijk bij het wedstrijdsecreta riaat twintigste Nacht van Zaamslag, Dick Henderikse, Hoogendijkstraat 6 te Hulst en op de wedstrijddag zelf vanaf 18.30 uur in het start bureau, dat gevestigd is bij auto- en motorbedrijf De Putter, Plein 29 te Zaamslag. SLUIS - Aan de Praatvlieg- weg is bij de heer G.J.A.F. dinsdagmorgen omstreeks 04.10 uur brand uitgebroken in zijn landbouwschuur. De brand werd door een voorbij ganger H. ontdekt. Deze alar meerde de brandweer van Sluis die snel ter plaatse was. Deze kon een belendende schuur nathouden om uit breiding te voorkomen. De schuur ging echter in de vlammen op. F. had van de brand niks bemerkt, eerst toen de brandweer met loeiende sirenes zijn landbou wer! op kwam rijden ont waakte hij. Omtrent oorzaak en schade is nog niets bekend. F. is wel tegen brand verzekerd. PHILIPPINE - Aan de Strandgaper is de gepar keerde auto van W. ter T. uit Hoofdplaat aangereden en beschadigd. De veroorzaker reed na de aanrijding echter door en liet geen naamkaartje achter. FIETS-IN - De werkgroep Stuurgroep Ontwikkelings Samenwerking (SOS) hield évenals vorig jaar in samen werking met onderwijs krachten van de basisschool een fiets-in voor de Derde Wereld. Meer dan honderd deelnemers, waaronder onge veer dertig volwassenen, lie ten zich 's avonds bij de sportvelden inschrijven voor deelname. Voor het vertrek werd door de jeugdige fiet sers het bedrag neergeteld dat sponsors aan hen hadden betaald voor dit doel. De ove rigen moesten een rijksdaal der startgeld betalen. De net to-opbrengst was groter dan algemeen werd verwacht: achttienhonderd gulden. VASTENACTIE - De Vasten actie heeft in Westdorpe 2.317,49 opgebracht. Het plaatselijke Charistasfonds legde ƒ682,51 bij, zodat aan het landelijk Vastenactieco mité een bedrag van 3000,- kon worden overgemaakt. Van onze correspondente MIDDELBURG - Gijzeling en poging tot doodslag, zo luidde de beschuldiging aan het adres van de 30-jarige G.T. uit Borssele dinsdag voor de politierechter in Middelburg. „Maar", bracht zijn raadsman daar tegenin, „eigenlijk is het niet meer dan een storm in een glas water. T. had zich op 11 mei vorig jaar weer eens geërgerd aan schoolkinderen, die de peren in zijn boomgaard aan de over kant van de weg maar niet met rust konden laten. De afstand Goes - 's Gravenpolder werd (en wordt nog steeds aldus T.) door de fietsende schooljeugd dikwijls bij de boomgaard on derbroken voor het innemen van leeftocht. Ook het elf-jarig jongetje en zijn jongere zusje deden dat die dag en de eigenaar pikte dat niet langer. Woendend stormde hij naar buiten, greep de jon gen beet en sleurde hem de auto in om, zo zei T., samen met het kind bij de politie aangifte te doen van diefstal van zijn peren. Halverwege de rit naar het politiebureau bedacht T. zich en via een omweg bracht hij het kind naar huis. Het zusje had intussen thuis ver teld hoe haar broertje was ont voerd en ook een rij-instruc teur was getuige geweest van de 'ontvoering' waarvan hij de politie op de hoogte stelde. Behalve T. en zijn raadsman was ook politierechter mr. Ver meulen ervan overtuigd dat hier geen sprake was geweest van een 'gijzeling' in de zin van de wet en hij sprak hem van dit feit dan ook vrij. Anders lag dat met de ge beurtenis op 14 juli, toen T. vanachter het raam van zijn woonhuis opnieuw geconfron teerd werd met vreemde 'vo gels' in zijn boomgaard. Ditmaal waren dat een vader, zijn echtgenote, een dochter en een kleinkind. De kersebloesem in volle bloei had de vader ver leid tot het maken van foto's op korte afstand, maar ook dat was voor T. een vorm van aan tasting van zijn eigendommen. Opnieuw stormde de man naar buiten en in de vechtpartij die daarop ontstond belandden de vader en T. in de sloot langs de weg. Vervolgens stapte de woendende eigenaar in zijn auto om 'met vol gas' op de va der in te rijden. Deze kwam bo ven op de motorkap terecht. Ook hier hield T. vol dat hij beslist niet de bedoeling had gehad de man omver te rijden, maar wel om de mensen 'schrik aan te jagen'. De politierechter meende echter dat wel degelijk een poging was gedaan het slachtoffer 'zwaar lichamelijk letsel toe te brengen'. Ze nam wel aan dat T. geen 'poging tot doodslag' had ondernomen. Voor de argumenten van de raadsman om ook op dit punt tot vrijspraak te komen bleef mr. Vermeulen ongevoelig. 'T. zal zijn problemen voortaan op een andere manier moeten op lossen', vond ze en ze veroor deelde hem tot een gevangenis straf van drie weken, waarvan een week voorwaardelijk, met een proeftijd van twee jaar. Van onze verslaggever TERNEUZEN - de Avondvierdaagse Vereniging Bram de Meijer in Teneuzen houdt van 1 tot en met 4 juni weer de jaarlijkse avondvierdaagse. Iedere avond klinkt om 18.00 uur het startsein voor de wan delaars bij sporthal 't Zwaantje. Zij kunnen kiezen uit drie afstanden: 5, 10 en 15 kilometer. Deelnemers kunnen zich het beste vantevoren bij de vereniging opgeven, om lange wachttijden op de eerste avond te voorkomen. De medische verzorging is in handen van het Rode Kruis. De gemeentepolitie van Terneuzen zal als vanouds de drukke oversteekplaatsen bewaken, daarbij geassisteerd door de padvinders en verkenners van de Karei Doormangroep. De laatste avond zijn er vier mu ziekkorpsen paraat om de wandelaars in te halen voordat ze hun medaille krijgen: De Vliegende Hollander en Show band Irene uit Terneuzen, Showband De Zwaluw uit Sluiskil en drumband W. Beu- kelszoon uit Biervliet. De op vang is aan het parkeerterrein aan de Zuiderparklaan. De laatste dag is er tevens een lo terij. Twee dagen later, pinksterza- terdag 6 juni, is er voor de ze vende keer de Pinkstertocht. De kantine van de sporthal 't Zwaanlje is de startplaats. De afstanden zijn 5,10,15 en 40 ki lometer. Bij de controleposten zijn verfrissingen te verkrijgen en ook bij de Pinkstertocht is het Rode Kruis paraat. Iedere deelnemer ontvangt een herin nering en groepen van meer dan 11 personen krijgen een groepsherinnering. De tocht vindt plaats onder auspiciën van de Zeeuwsch^ Wandel sport Bond en de Nederlandse Federatie van Volkssport. De starttijden variëren. Bij 40 ki lometer van 9 tot 9.30 uur, bij 15 kilometer van 9 tot 13 uur en bij 10 en 5 kilometer van 9 tot 14 uur.

de Stem | 1987 | | pagina 15