DE STEM SHOW VAN MINI EN MAXI GOED ONTVANGEN Montreux: uitgebouwde videoclips 'Gelukkig dat mijn vader de doodstraf kreeg' Van Jackie Wilson tot Jackie Wilson rc Dallas jubileert zonder Pam E1 NCRV beschuldig TROS van pirater Turken bekritiser jury Songfestival KINDEREN VAN EX-NAZI'S AAN HET WOORD IN DUITSE TV-DOCUMENTAIRE T2 MONTREUX - Mini en Maxi hebben de spits moeten afbijten van het 27ste Gouden Roos Festi val van Montreux. Hun ingekorte versie van 'Het Concert' zal het moeten opnemen tegen nog 32 anderen inzendingen uit 27 landen. Performers Speurtocht Onverschillig VEERTIG JAAR ROCK-MUZIEK TE BOEK GESTELD )E STEM GIDS 2 x3ALLA^ 16.05 BELGIE NED 1 UITSLAND 2 „Ik denk dat Gorbatsjov vrijwillig afstand zal doen van het partijlei- derschap in maart 1996, als hij de 65- Jarige leeftijd bereikt heeft". Martin Walker, Journalist te Moskou DINSDAG 12 MEI li. Door Jan Koesen Al eens eerder heeft dit merkwaardige duo, dat muziek brengt met clowneriën en zonder een gesproken woord, zich met andere artisten in Montreux moeten meten. Dat was in 1983 toen ze hoog in de Top 5 eindigden. Hoewel het nog absoluut te der te brengen. Ook Rudi Car- vroeg is om iets te voorspellen over de kansen van het tweetal op de begeerde prijs voor het beste tv-entertainment, was het al duidelijk aan de reacties van publiek en jury dat Mini en Maxi hoog zullen eindigen. Hun ster rijst gestaag, niet al leen in Nederland en Duits land, maar zelfs in het Verre Oosten. Ze hebben in het verle den al diverse malen interna tionale prijzen gewonnen. In 'Het Concert' worden Mini en Maxi begestaan door het Nederlands Studenten Orkest met dirigent Louis Stotijn, die het wel heel zwaar te verduren krijgt. Veel van de Montreux-pro- gramma's zijn niet echt origi neel. Het zijn vooral uitge werkte of aaneengeregen vi deoclips, die ondanks electroni- sche acrobatie op den duur do delijk vervelend zijn. 'Het Con cert' van Mini en Maxi valt hier en in elk geval niet in on- rell wil met zijn bij de ARD en WDR gemaakte Tagesshow reiken naar de Roos. Daarmee is het aantal Nederlandse deel nemers - in hoeverre je Rudi nog een Nederlander mag noe men - wel bekeken. Rudi's Tagesshow is al se dert 1985 zeer populair in de Bondsrepubliek en Carrells re cente strapatsen met de ayatol lah Khomeiny, waarbij Neder land en Duitsland de gram schap van Iran verwierven, zullen er zeker voor zorgen dat zijn programma meer dan de verplichte aandacht zal krij gen. De 33 programma's worden er in zeven dagen doorgejast. De juryleden zijn verplicht om elk programma te bekijken, in totaal vijftien uur. Ze zijn daartoe als kardinalen in een conclaaf ingesloten, uiteraard royaal voorzien van verversin gen en andere versterkingen. Verdere kandidaten zijn on- Mini en Maxi. dermeer een special van Carol Burnett, 'Wetten da|3' (in Ne derland gepresenteerd door Jos Brink) en opmerkelijk veel werk uit Scandinavië en het Oostblok. Niet alleen de tv heeft zich; meester gemaakt van de mon daine plaats aan het meer van Genève, maar ook kampioenen uit de wereld van rock en pop. Spandau Ballet, UB 40, Kim Wilde, Cock Robin, Duran Du- ran, Erasure, Boy George, Communards, Bob Geldof, Nel en Kim en Paul Young zullen zich met nog dertig andere per formers meten in een vierdaags festival waarover ongetwijfeld bijzondere platen en cd uit zul len voortkomen. Het gros van de tv-program- ma's die dingen naar de Roos (in goud, zilver en brons uitge voerd) zal overigens de Neder- - foto anp landse buis niet bereiken. Jaarlijks worden er immers uit de gehele wereld 30.000 pro gramma's aangeboden en tv- entertainment heeft de eigen schap merkwaardig eenvormig te zijn. Zo brengt een land als Polen een showprogramma met vervaarlijke punkers en westerse glitter, waar waar schijnlijk geen arbeider uit Warschau naar mag kijken. Het programma ademt niets van Polen uit, op enkele zinnen Door Raoul van den Booren „Ik ben blij dat mijn vader de doodstraf heeft gekre gen. Het moet verschrikke lijk zijn om gezond van geest en lichaam de dood tegemoet te zien. Maar hij heeft het verdiend." „Mijn vader heeft in de oorlog gedaan wat hij dacht dat ge daan moest worden. Het was een kwestie van vreten of zelf gevreten worden. Ik kan hem dat niet kwalijk nemen. Zo is het leven nu eenmaal." Bovenstaande uitlatingen zijn twee reacties van kinderen van enkele vooraanstaande na- tionaal-socialisten uit de Tweede Wereldoorlog. In totaal zeven van dergelijke dochters en zonen komen aan het woord in de WDR-documentaire 'Tus sen Haat en Liefde' die donder dag 14 mei wordt uitgezonden (Dld.l, 20.15 uur). Een reportage die nogal wat voeten in aarde heeft gehad en in Duitsland al vóór de uitzending voor de no dige beroering heeft gezorgd. De Keulse filmmaker Heribert Schwan begon al in 1981 met de voorbereidingen voor zijn do cumentaire. Aanleiding was een film over bondspresident Richard von Weizsacker wiens vader in Neurenberg terecht stond voor oorlogsmisdaden. Hierna ging Schwan op zoek naar meer kinderen van ver oordeelde nazi's. Hij zocht met name naar zoons en dochters van vaders die betrokken zijn geweest bij de moord op tien duizenden mensen. Het werd een moeizame speurtocht. Schwan: „Van de zestig mensen met wie ik ge sproken heb was slechts een handvol bereid voor de camera te verschijnen. Vooral de kin deren die met de ideologie van hun vader gebroken hebben, wilden met ons praten. Helaas is dat maar een klein deel. De meeste anderen verontschuldi gen de gruweldaden van hun vaders of ontkennen zelfs de door hun gepleegde misdaden." Van de zestig mensen die hij voor zijn programma sprak vond Schwan er uiteindelijk zeven bereid al dan niet her kenbaar op het scherm hun zegje te doen. Allereerst is dat de dochter van Martin Bor- mann, de invloedrijke secreta ris van Hitier. Zij praat koel over haar vader, die zij niets kwalijk neemt. „Hij deed wat het beste was." Ook Wolf Rüdiger Hess, de zoon van Hitiers plaatsvervan- Wolf Rüdiger Hess (links) bezoekt zijn vader in de Span- dau-gevangenis: „Mijn bekende naam is altijd een voordeel geweest". - fotoap ger, verdedigt zijn vader die nog altijd in Spandau gevan gen zit. „Tot op de dag van van daag heb ik alleen maar voor deel van mijn bekende naam," aldus Hess ie overigens maar Af gril Z6ÏI zeer kort aan het woord komt. „Het is gewoon onmogelijk om lang naar alle onredelijkheid van die man te luisteren", meent Schwan. De kleinzoon van jeugdleider Von Schirach wordt tweemaal per dag aan gesproken op zijn beladen ach ternaam. Het laat hem onver schillig. „Ik kan mijn opa daar voor niet haten." De meest felle tegenaanval komt van de zoon van 'Polen slachter' Hans Frank. Met dui delijk afgrijzen bekijkt hij een foto van zijn vader. „Ik betreur alle nazi-kinderen van wie de Door Dirk Vellenga 'Rock and Roll' bestaat ruim veertig jaar. Hoe is het mogelijk dat deze muziek steeds nieuwe generaties aanspreekt, zich ver nieuwt en tegelijk regelmatig te ruggrijpt naar de wortels? Het vooraanstaande Amerikaanse blad Rolling Stone heeft drie auteurs aan het werk gezet om de rijke roek- historie te reconstrueren en daarin lijnen te ontdekken. Het boek 'Rock of Ages' bestaat uit drie delen, de jaren vijftig (en daar voor), de jaren zestig en de jaren ze ventig (en daarna). Het eerste deel, geschreven door Ed Ward, is het aar digste, mogelijk omdat die periode ver weg en afgesloten is. Het is ook de periode waarover betrekkelijk weinig is geschreven. De jaren zestig zijn door alle wetenschappen belicht en de jaren zeventig liggen nog zo dicht achter ons dat groepen en stro mingen nog vaak niet op hun juiste waarde geschat kunnen worden. Het gedeelte over de 'Fifties' be slaat al 250 pagina's, een boek op zich (het hele boek bevat 620 bladzijden). Ed Ward gaat ver terug in de histo rie, ongeveer tot de Burgeroorlog en meldt dat rond 1952 het grondwerk voor de rock-muziek was gedaan, de middelen waren er, er moesten al leen nog teenagers komen. In 1955 barstte het op verschillende fronten los. Ook de zeer jonge geïnteresseer den komen, waarschijnlijk tot hun verrassing, bekende namen tegen. In 1957 besloot de zanger van Billy Ward and the Dominoes op de solo toer te gaan. Zijn naam was Jackie Wilson. Samen met Berry Gordy, platenhandelaar in Detroit, schreef hij het nummer 'Reet Petite'. Wilson bereikte daarna grote populariteit, Gordy werd de stichter van het Mo- town-imperium, maar 'Reet Petite' werd pas na dertig jaar een echte hit. Annie Mae Bullock was het verle gen meisje dat Ike Turner op het po dium haalde om zijn muziek wat meer power te geven. Hij vond dat zijn eigen vrouw, Bonnie, te tam was geworden. Annie Mae werd Tina Turner en, in tegenstelling tot Ike, staat ze er nog steeds. Ben E. King zette na 'Save the last dance for me' een punt achter zijn verbintenis met de Drifters en ging zijn eigen weg. Leiber en Stoller be werkten voor hem het oude gospel nummer 'Stand by me' en een rock- classic was geboren. Op dit moment staat King weer op de hitlijsten. Paul Simon doet nog steeds goede zaken met zijn elpee 'Graceland', maar aan het eind van de jaren vijfig was hij al actief als zanger (in he duo Tom and Jerry, met Garfunkel) en componist, onder de schuilnaam Jerry Landis. Hij maakte onder meer 'Red Rubber Ball' van The Cyrcle. Ben E. King foto s archief de stem Jackie Wilson De jaren vijfig eindigen met de bi zarre capriolen van producer Phil Spector, die in 1961 al 'lang haar' droeg! De Sixties komen we binnen via de Californische surfers en de folk-muziek en dan belanden we voor de eerste keer in Engeland, bij de Beatles. De jeugd in de VS ervaart de Britse invasie als een ware revo lutie. Het Amerikaanse antwoord komt aarzelend. Als de Byrds 'Mr. Tambourine Man' opnemen, worden alleen hun stemmen en de 12-string gitaar van McGuinn gebruikt. Stu dio-musici doen de rest: Larry Knechtal speelt bas, Hal Baline drums en Leon Russell gitaar. In het boek betekent de dood van grootheden als Al Wilson (van Can ned Heat), Jimi Hendrix, Janis Jop- lin en Duane Allman het einde van de jaren zestig. In de jaren zeventig gaan we weer naar Engeland: David Bowie, Rod Stewart, Roxy Music. De geschiedenis eindigt bij Live Aid en de supersterren van de jaren tachtig, Michael Jackson, Bruce Springsteen en Prince. 'Rock of Ages' is Ameri kaans, ook de rol van vermaarde dj's als Alan Freed en Dick Clark wordt belicht. Engeland levert twee maal een belangrijke bijdrage, Nederland komt in het geheel niet voor. Ach terin staat een nauwkeurig register zodat het boek ook nog dienst kan doen als encyclopedie. Ed Ward, Geoffrey Stokes en Ken Tucker: 'Rock Of Ages. The (Rolling Stone) History Of Rock and Roll'. Uitg. Rolling Stone Summit Books, importeur Van Ditmar, prijs 48,50. A' - Y f w* Service A na die in die scheermesachtige taal worden uitgesproken. Voor de rest kon de show zo uit studio 4 van Hilversum komen. Naar landseigen werk en iden titeit wordt niet getaald. Je kunt ook zeggen: Anno 1987 is televisie-amusement van Patagonië tot de Zee van Irkoetsk precies hetzelfde. Tv schijnt in de praktijk geen mu ren tussen landen te slechten, maar zich te overgieten met technisch vlak geweld. Je moet dus wel van bijzondere klasse zijn om in deze kermis der ij- delheid een onvergetelijke in druk na te laten. Behalve 'Montreux' zijn er andere plaatsen waar andere categorieën aan de orde komen, zoals drama, documentatie en jeugdwerk. Montreux is echter het gou den kalf waar de tv-wereld om danst omdat vrijblijvend vaak onbenullig amusement een warm plaatsje heeft in de har ten van de meeste televisie-kij kers. Tot die programma's die tot dusverre de meeste indruk hebben gemaakt, behoren 'Het Concert' van Mini en Maxi, de Zweedse kruising tussen Monty Python en Farce Majeu re, The Price, en het spektakel ballet Fire and Ice uit Enge land, een fantastische show op het ijs waarbij het Romeo en Julia-gegeven opnieuw ge stalte krijgt in geliefden uit de ijs en vuur wereld. 25Ö~EPISOÖ£" beroemdste kapper ter [rereld is Alexandre de Paris, j verzorgde onder meer de ;eis van koningin Bea- Margaret Thatcher en kbeth Taylor. Catherine zocht hem op in Parijs 1 vanmiddag vertelt hij in jice Salon over zijn erva- gen met prominente figu- Het salonprobleem gaat Etmaal over stelende kinde- n. Verder zijn in de studio Adopteerde kinderen uit [jverse landen te gast, die aten over hun verlangen voorgoed naar hun ge- örteland terug te keren. it A Feest op Southfork: v.l.n.r. Patrick Duffy, Bel Geddes, Linda Gray, Larry Hagman, Shereejl son en David Salzman, president van Lorimar Ttl «gmar valt een beetje uit de in deze nieuwe tijd, de zelfbewuste scho rre laat zich door niemand de wijs brengen. Over 16-jarige Dagmar zendt IKON de driedelige Duitse Dagmar' uit. In de eer aflevering leert de kijker lagmar nader kennen. Het lisje is bijzonder actief. Ze :mt deel aan acties voor de es beweging en de Groe- Op school ligt ze voort- end overhoop met haar ikundeleraar, een cyni- 1e dertiger. NOS 09.30 slechtl 13.00 slechtl AVRC 14.30 (herh 16.05 enSezl 17.30 17.46 18.30 1 Basic 19.00 19.05 stripn 19.30 20.00 2028 Hoog afgeld 21.42 22.30 1 cone Oost viool;! 23.15 I Bou 23.30 21.00 Labyrint vader niet de doodstraf heeft gekregen. Zij zijn nog lang geestelijk vergiftigd door de opvattingen van hun ouders." Stelling tegen hun vaders nemen ook de dochters van SS- leider Wolfram Sievers en Vic tor Brack. De interviews wis selt Schwan af met historisch filmmateriaal over de misdadi gers. 'Tussen Haat en Liefde' is niet de enige film die dezer da gen in Duitsland over de oorlog wordt vertoond. Het is wel een reportage die een voor veel Duitsers zeer herkenbaar on derwerp behandelt en veel emoties zal losmaken. Waar schijnlijk daarom geeft Schwan een zeer sobere, inge houden documentaire gemaakt. Zelf zegt de maker over zijn film: „Het is niet mijn bedoe ling een nieuwe groep slachtof fers van de nazi-tijd op te voe ren. Dat zou in geen verhou ding staan tot de échte slacht offers van de volkerenmoord. Ik wil alleen laten zien hoe in de gezinnen van ex-nazi's wordt omgesprongen met het verleden. Die manier staat mo del voor het verdringen van de oorlogstijd zoals dat in Duits land nog steeds op grote schaal gebeurt." NEW YORK (UPI) - Medewerkers en spelen 'Dallas' vierden dit weekend het feit dat de 25S-| zending van deze tv-serie werd opgenomen, fi uitbundig gefeest, hoewel de serie dit seizoen i problemen is gekomen'. Wat dit seizoen voor 'Dallas' begon als een akelige diet tot een nachtmerrie uitgegroeid. In 1985 werd de ain Bobby Ewing, gespeeld door Patrick Duffy, gedood e een grote schep zand begraven want Duffy wilde zi gels uitslaan. Dat ging niet door en met de serie gi ider de titel 'Discretie ver niet zo goed, dus besloot men Bobby terug te halen. kerd' brengt het BRT-pro- Om dat te doen moest men een heel jaar scto imma 'Labyrint' een docu- waarin de andere figuiren om Bobby rouwden. intaire over de contactar- maar één manier om het jaar te schrappen: alles es lede van deze moderne tijd droom laten zijn. de commercie. De mo- Pat Ewing, de treurende weduwe van Bobby, ging me techniek heeft echter ochtend van de dag waarop ze zou hertrouwen, douci uwe methoden gevonden, wie zag ze staan? Bobby. ardoor de menselijke con- Dit jaar besloot Pam, gespeeld door Victoria Pr: iten hersteld kunnen wor- dat ze er genoeg van had. Lorimar, de makers van 5 Labyrint onderzocht er slaagden er niet in haar met geld terug te halen, dusi i aantal, zoals de contact een nieuw probleem. reaus, die sinds de jaren Pam, sinds negen jaar de verpersoonlijkte deugdi 'entig het koppelen aan de las', zal er waarschijnlijk op gruwelijke wijze uitst nputer overlaten, video- Het meest waarschijnlijke scenario zal zijn dat ze itactbureaus, speciale te- verminkt wordt in een vreselijk ongeluk. Principal maakt op het ogenblik haar eerste televii na de serie: 'Mistress', waarin ze op alle verkeerde[i de liefde zoekt die ze tot aan zijn dood kreeg ra vriend. „Victoria weg. Ik kan niet geloven dat ze haar het) ten gaan. Het is niet goed. We zouden de integriteit 20.15 show graag in stand houden", zei Larry Hagman, J.R. Ewmg. t ZDF brengt vanavond di und die Rache der En- bten', een zwarte komedie Christian Rateuke en iter Hallervorden. De tste speelt maar liefst ze- rollen in het stuk. Ban- Ir Gustav Bölleman is tot i laatste ademtocht een le sblij mens geweest. Hij is 92-jarige leeftijd over heeft het plaatsvervangend hoofd van de NCRV' gelaten uitalteSi- Piet van Tellingen, deze omroep van piraterij delen van het land ko- digd. oonlijnen en de televisie. Didi und die Rache HILVERSUM (ANP) - In een open brief aan Het zit de NCRV dwars dat de TROS binnenkort met een eigen sportprogramma op Ra dio 1 wil beginnen, terwijl de christelijke omroeporganisatie al bijna 20 jaar een sportpro gramma op Radio 3 heeft. Volgens Van Tellingen 'ge draagt de TROS zich als een pi raat die maling heeft aan de traditie van ons omroepbestel'. Hij vraagt de TROS op te hou den met 'deze zinloze en kost bare oorlog tegen de NCRV'. „De TROS wil zijn luistercij fers opkrikken en daarbij hei ligt het doel blijkbaar alle mid delen", zo meent Van Tellingen. Eerder al had de NCRV ne gatief gereageerd op het voor nemen van de TROS toen dit bekend werd gemaakt tijdens de persconferentie over het zo- merprogramma van deze om roep. Toen zei de NCRV dat zij het besluit van de TROS diep betreurde, vooral omdat de beide programma's elkaar een n familieleden aange- wmd, die denken van oom uur overlappen, maar itav iets erven Maar roep met bevreesd was ens j,et van concurrentie. ament worden de sezich- De NCRV richt zich I steeds !a £n de gez,ch sportprogramma met» het amateurvoetbal. Vi lingen vreest dat er zek.e ungen vreesi.ua I ei i toppers in de zaterdags; IS KB Btl IS KB' Df veel kostbare doublures optreden. De TROS wijst de ging van piraterij vans „Radio 1, ook al zijn wij, de huidige opzet niet mee, is in onze visie fieke sport- en infoi der. Gezien het mende aanbod van s] werpen in het weekei dio en televisie, menen wij op Radio 1 ook programma moeten verzorgen". Dat li daarbij een rol door de woordvoerster midden gelaten. Op 1! gadert de prograi natiecommissie voor het plan van de TROS. ANKARA (AFP) - Semra Ozal, de vrouw van de pr< Turkije; heeft de jury van het Eurovisiesongfestival he tiseerd, omdat de Turkse bijdrage aan het festival Brussel puntloos op de laatste plaats eindigde. „Wij hebben de Europeanen geërgerd door (in april) maatschap van de Europese Gemeenschap aan te vrag® bang van ons en daarom hebben zij ons op de laatste pW' aldus een boze mevrouw Ozal. De Turkse zangeres Seyya Taner reageerde in gelijk dingen. „Het was niet mijn liedje dat werd beoordeeld maar het was Turkije. Het was een puur politieke sterA Het dagblad Milliyet schreef gisteren: „,Het is verkef,' onderstellen dat 19 landen - Griekenland en Cyprus sta* ditioneel tegen Turkije - ons onsympathiek zouden vij getuigt van een complex. Indien een land laatste wort zangwedstrijd doet dat niets af aan zijn geloofwaardig!* als de leiders van dat land de uitslag op twijfelachtige 'preteren door te zeggen dat niemand van ons houdt, wij onszelf pas belachelijk".

de Stem | 1987 | | pagina 16