jpnrBTHH yAX-COACH HEKELT ARBITER KEIZER NA VERLIES UNIEJ Cruij ff-stichting: milj oenenfonds voor Ajax-jeugd Olympisch perspectief bij damesjudo [VV '24 blijft in de race ÏËKRM I0MM RE DM WITTf] I HUIS UNTZl Meedoen Mühren uiterst onzeker Hiele mogelijk niet tegen Ajax NAC-interesse voor Rep en Van der Korput MAANDAG 11 ME11987 TRECHT - Dromend van Athene heeft Ajax de hationale titelkansen van zich afgeduwd. se Koerier. rEMEENTE 5AS VAN GEI ïidingsbesluiten Itftllf Prijs voor Rahn ste [hoog voor PSV Opsluiting Rookgordijn Vast I0NTENISSE ONTLOOPT DEGRADATIE Initiatief Verwachtingen Aangevoeld Arbiters staken in Griekenland OP AMATEUR-BASIS én vakje benutten, vertentie wordt in een e met het belangrijkste ondig. oonnummer in de n gemakkelijk en snel. )E ZIJKANT HET BEDRA( len. Voor toezending vu ent u f 3,50 extra te aling kunt u een groene we girokaart (dus géén j) insturen, ontvangt u een wij u echter f 4,— rening moeten brengen. aan Dagblad De Stem, da. ies., of inleveren op onze I ■00 UASCU Of AUTO HOKflt? GINNEKENWEG 21 BREDA 076-222488 HUREN VANAF 35.- PER DAG DESTF n onze speciale verslaggever [IJS - Wanneer in 1988 damesjudo in Seoel mpisch wordt gedemon teerd, is Karei Gietelink jyaalf jaar bondscoach. Lens zijn ambtsperiode be- eicde het door eigen (com- tercieel) belang gedreven vortschoolwereldje zijn positie enigmaal, na de suscessen bij Europese titelstrijd zou de .minnelijke Amstelvener Lelijk een aanstelling voor leven tegemoet moeten fet' twee keer goud en twee keer zilver beheersten de Ne derlandse judoka's de eerste fi naledag. Zondag werd daar twee keer brons aan toege voegd. Die score bracht de vol gelingen van Gietelink in het fictieve landenklassement op de tweede plaats achter de door 5000 fel meelevende landgeno ten gesteunde Francaises (drie keer goud en drie keer brons). Griste Irene de Kok vorig jaar in Londen (twee titels) vrijwel de volledige Neder landse medailleoogst op, in het Stade de Coubertin kreeg de 21-jarige Tilburgse concurren tie van gretige teamgenoten. Chantal Han reikte even hoog als wereldkampioene De Kok, die op de slotdag met een bron zen aanvulling toch weer voor de anderen onaantastbaar bleek. Chita Gross en Angeli- que Seriese gaven hun judo loopbaan een zilveren wending en Anita wan der Pas (brons) maakte tot haar niet geringe verbazing het halve dozijn vol. Gietelinks garde kan inmid dels bogen op een aantal jaren ervaring. Drie jaar geleden haalden De Kok (21) en Han (20) voor het eerst internatio nale prijzen. De gemiddelde leeftijd van zijn prijswinnares- sen is nog geen 21. De Kok liet zich na haar titelprolongatie ontvallen nog wel het nog wel een jaar of zes aan de top uit te kunnen houden. Als pas in 1992 het eerste echte damesjudo toernooi op het Olympische programma staat, lijken de perspectieven van Nederlands bondscoach met de langste staat van dienst op die termijn gunstig. 'Parijs' was het groot ste succes in de carrière van de coach. v Prijs incl. 6% Bij f 5.8 f 7.84 f 9.80 f11.77 f 13.73 f 15.69 C ruijff legt rookgordijn i(jor Ted van Leeuwen irie dagen voor de Europacup Il-finale tegen Lokomotiv ,oon Mieipzig was de felle inzet van FC Utrecht te veel voor het iprovisatie-elftal van Johan Cruij ff2-1. BV won met 2-0 in Groningen Tstaat vier wedstrijden voor It eind van de competitie twee Lnten en een beter doelsaldo for op Ajax. „Het is nog niet [gelopen", deed Cruijff opti- Istisch, „drie weken geleden lacht ik ook dat het voorbij Daarna verloor PSV vier inten in drie wedstrijden". n Sas van Gent, maakt-ld oaalde in art. 22 van deW| ing - bekend, dat de e vergadering van 23 dat: ordt voorbereid van het b )ine voor het perceel Poi )ine; rordt voorbereid van hel b ivllet voor een gebied in te Westdorpe. uiten liggen met ingang eentesecretarie, afdeling t zaken, voor een ieder ter in in werking op 15 mei 1967 I ei 1987 De burgemeester voorno J. Platschorre.4 11 Van onze sportredactie GRONINGEN - Tussen |e vraagprijs van Bo- sia Mönchenglad- ach voor Uwe Rahn en het bod van PSV gaapt nog een onoverbrug- aargat. V, dat met de speler tot overeenstem- l is gekomen over een Iriejarig contract, wil Bo- ssia vier miljoen gulden «talen als afkoopsom jzoor de twee seizoenen, die Rahn nog in Mön- jladbach moet spe- De Westduitse club «verlang elf miljoen. „Dat 's buiten alle proporties", telde manager Kees floegsma. „Wij hebben bedrag in onze ge lachten, maar zullen geen lekke dingen doen omdat vij nu toevallig zo veel |eld voor Gulfit zullen mtvangen". Cruijff schreef, volkomen ten onrechte, de nederlaag voor een groot deel op het conto van Jan Keizer. De Volendammer, de vervanger van John Blan- kenstein (die als stand-in voor Van Ettekoven dinsdag al Ajax-FC Groningen gehad had), had in de ogen van Cruijff de wedstrijd in Amster dams nadeel beslist „Een drama die man. Vorig jaar heb ik het er na PSV-Ajax al over gehad, Jan Keizer 'flikt' ons altijd. Zodra hij Ajax moet fluiten, is hij niet objectief meer. Zodra het bij ons begint te lopen, blaast Keizer af. Dan moeten er ineens vrije trappen genomen worden, de bal terug gelegd, kortom hij haalt altijd de snelheid uit het spel". „Voorafgaande aan de eerste goal, maakte Van Loen een overtreding. Dat is niet erg, het hoort bij het spel, maar dan moet hij ook niet tegen ons fluiten in soortgelijke gevallen. Tegen Blind wordt een straf schop gegeven, Witschge wordt nog zwaarder aangepakt en er mag doorgespeeld worden. Keizer marchandeert elke keer. En vooral voor jonge jongens is het dan moeilijk het hoofd erbij te houden. Die man fluit alles vanaf de middenlijn. Bosman roept iets en krijgt geel. Van Loen schopt Menzo opzettelijk in het gezicht en Keizer komt vanaf het middenveld aanwan delen. Straks mag hij nog een jaar extra fluiten ook. Ik moet er niet aan denken. Opsluiting, dat zou het beste zijn". Wie uit de woorden van Cruijff opmaakt dat Keizer Peter Boeve (links) in duel met Erik Willaarts, die voor FC Utrecht scoorde. Ajax op een geweldige manier benadeeld heeft, vergist zich. De Volendammer floot niet slechter dan hij normaal in de Nederlandse competitie pleegt te doen. „Bk is geen grond mij aan te vallen", meende de va derlandse toparbiter na afloop. „De druiven zijn kennelijk erg zuur voor Cruijff. Ik voel me niet aangesproken door hem. Zéker niet door hem. Integen deel". Het lijkt er dan ook meer op, dat Cruijff kort voor de Euro pacup-finale bezig is een rook gordijn te leggen. In de rust van de WK-finale van 1974 in München raakte hij - als speler - ook al in verbaal gevecht met een scheidsrechter, Jack Tay lor. Jaren later gaf Cruijff toe dat hij absoluut niets tegen de scheidsrechter gehad had, maar door het uitlokken van een rel het vastgelopen elftal had willen aansporen. Daar leek het gisteren weer op. Net als dinsdag tegen FC Groningen speelde Ajax sterk, uitstekend zelfs volgens Cruijff, maar die lofuitingen konden de spelers niet over de drempel van het scoren helpen. Met name Bosman had voor rust al vier opgelegde kansen gemist. „Maakt hij die", meende ook Cruijff, „dan krijgt Keizer ook geen kans". Behalve Bosman, die de finale in Athene vanwege een schor sing moet missen, zitten ook Van 't Schip en Rijkaard zo vast als een huis. Van de voet van de vermoeid ogende libero vertrekt geen behoorlijke bal meer. Bovendien had Cruijff zelf ervoor gezorgd dat niet het beste dat Ajax te bieden heeft gisteren de hobbelige grond van de Galgenwaard betrad. Mühren was vanwege een bles sure niet beschikbaar, maar de wel fitte Van Basten en Silooy moesten op respectievelijk de tribune en_ de reservebank plaatsnemen. „Ik wilde hen sparen", zei Cruijff. „Van Basten moet woensdag helemaal scherp zijn en aangezien ik dun in de ver dedigers zit, durfde ik het niet aan Silooy op Van Loen of Wil laarts te laten spelen. Tegen die twee spelen betekent veel kop- HSI r Peter Snelders f - HW '24 heeft via i 1-0-zege tegen Honte- .w een beslissingswed- afgedwongen tegen prrent Axel. Een zege ir de Hulsterse formatie f .mee moet hebben, Pt de over gehele wed- PJa bezien was die ploeg f' sterker dan Hontenisse. 1n de tweede helft kon 24 wat meer greep op [wedstrijd krijgen en Pt scoorde het toen ook f winnende doelpunt. •n en weer lopende clubbe- ders 'sierden' na rust de list »»n van ^et sportpark te Met regelmaat van de werd door nerveuze club- sen een ren naar de tele- ondernomen om naar de F van zaken bij de duels RCS en Biervliet - Koe- te informeren. Voor ploegen verliep het gun- g; Hontenisse blijft vierde- 'L on<tanhs verlies en j »al had ik het liever L„ ëozien. Dus dat we van- rs Kampioen geworden wa- L'"et ontspannen Rinus f8 van HVV'24 weten - dwingt dus een beslissingswed strijd af. Hontenisse opende het beste. Die ploeg had aan een gelijk spel voldoende om zeker te zijn - bij winst van Biervliet - van een beslissingsduel voor degra datie. Maar van die weten schap gingen de bezoekers niet uit en trokken al vanaf het eer ste fluitsignaal van de goed lei dende scheidsrechter Jan van Merode uit Zegge het initiatief naar zich toe. HW '24 moest in die fase met lede ogen toezien- hoe een feller Hontenisse het spel bepaalde. Het anders zo sterke HW '24-middenveld was niet thuis. „We weten dat HW '24 een technisch sterk middenveld heeft en daarom had ik de jon gens geadviseerd hen geen me ter ruimte te geven en fel op de man te spelen. Daar slaagden we lang in, alleen in de tweede helft lieten we het even schie ten", zei Hontenisse-trainer Willy Broekhoven na afloop. „Te nerveus. We waren veel te gespannen. Daardoor leden we veel balverlies en waren we niet in de wedstrijd. Op zich wel begrijpelijk in een duel waar zoveel vanaf hangt, maar dat hoeft niet te betekenen dat we geen agressie moesten to nen. In de rust heb ik daar op gehamerd en je kon zien dat we na rust wel de wedstrijd naar ons toe trokken", verklaarde trainer Rinus Zegers. De verwachtingen waren, zoals meestal bij een beslissingsduel, hoog gespannen. Maar zoals dat vrijwel altijd het geval is zijn dat wedstrijden die zelden flonkerend voetbal laten zien. HW '24 - Hontenisse maakte daarop geen uitzondering. Beide ploegen kregen wat kleine kansjes die evenredig verdeeld werden. De beste sco ringskans kreeg HW '24 in de tweede helft en die werd benut. Daarmee is de zege van de thuisploeg verklaard. Een cor ner van Theo Warrens werd door Carlo Blommaert bij de eerste paal doorgekopt en een instormende Peter van Eekelen kon bij de tweede paal afron den. Een fraai doelpunt uit het boekje. Dat gebeurde net in de fase dat HW'24 wat meer greep op het duel had. Daarna probeerde Hontenisse nog wel iets te forceren, maar Arno Zwegers van HW (rechts) komt te laat om een speler van Hontenisse af te stoppen. - FOTO WIM KOOYMAN de echte scherpte en overtui ging ontbraken. Een vrije trap van Harry Kint, die gepakt werd door HW '24-doelman Carlo de Decker, was het enige gevaarlijke wapenfeit in de slotfase. In de eerste helft kreeg Hontenisse kansjes via Guino Buysrogge en via de goede spelende Nol Morcus en kon HW '24 een paar maal ge vaarlijk opduiken, zoals bij een schot van Arno Zwegers. In het Hontenisse-kamp slaakte men een zucht van ver lichting toen de eindstand van Biervliet-Koewacht bekend werd. „Mooi, we hebben het ge red. Een pluim voor de jongens die de laatste vijf, zes wedstrij den aangetoond hebben een ploeg te vormen. Dat heeft ons behoud gebracht", aldus een gelukkige Broekhoven. In het eerste gezamenlijke titeltoernooi van dames en he ren bleek de oppositie uit Oost- Europea sterker geworden. In de Sovjet-Unie staat dames judo nog op een laag peil, maar Polen toonde met (goud, zilver en drie keer brons) aan de kloof snel te dichten. Zoals gebruike lijk waagt Oost-Duitsland - dat wel een landelijke club competitie kent - zich pas op de internationale mat als er hoofdprijzen kunnen worden verwacht. Voorlopig behoort Nederland tot de kleine groep naties die de dienst uitmaakt. VERVOLG OP SPORT 4 Van onze sportredactie UTRECHT - Johan Cruijff heeft de aanzet ge geven tot de vorming van een miljoenenfonds, waaruit in moeilijke tijd de jeugdopleiding bij Ajax wordt gefinancieerd. De Johan Cruijff-stichting, met Martinair-topman Schroder als voorzitter, heeft nu al een kapitaal van 2,8 miljoen gulden. De revenuen, lees rente, van dat geld worden aangewend om ten allen tijde de oplei ding van voetbaltalent in Amsterdam te garanderen. Veertien bedrijven hebben op voorspraak van Cruijff reeds het eenmalige sponsorbedrag van 200.000 gulden gestort Cruijff persoonlijk deed via zijn bedrijf Cruijff Sports BV eenzelfde donatie. Na het bekend maken van de plannen van de stichting hebben zich dit weekeinde nog meer bedrijven gemeld voor de sponsorspool, die een exclusief karakter wenst te houden. Cruijff, als technische man opgenomen in het stichtingsbestuur, dat onafhankelijk van Ajax ope reert, heeft geen streefbedrag in het hoofd. „Zo hoog mogelijk. Zo werk ik altijd", aldus de technisch direc teur van Ajax over de fondsvorming. duels en daarin loop je snel kans een blessure op te lopen". Cruijff liet dat nu over aan Rijkaard en de jonge Verlaat, de linksbenige libero van het tweede. Verlaat maakte in zijn eerste wedstrijd in Ajax 1 van dit seizoen een povere indruk. FC Utrecht had goed aange voeld dat Ajax geestelijk al in Griekse sferen zou vertoeven. Met Willaarts en Van Loen als enige spitsen en de andere ne gen spelers vaak ver terugge trokken werd het initiatief aan Ajax gelaten. Op vaak over dreven agressieve wijze joeg de ploeg van Nol de Ruiter de Ajax-spelers op. Vooral Fraser en Pattinama deden alsof op iedere tackle een premie stond en hun tegenstanders Bosman en Wouters werden door Keizer nauwelijks in bescherming ge nomen, ofschoon hij 22 keer te gen FC Utrecht floot, tegen ne gen maal tegen Ajax. De laatste tien minuten, na dat Ajax tot 2-1 was terugge komen, vormden een pakkende slotfase, waarin Witschge door Verrips gehaakt werd, Winter en Bergkamp ideale mogelijk heden om zeep hielpen en Van Loen Menzo opzettelijk in het gezicht trapte. Keizer dacht zelfs niet aan geel. Dat trok hij wel, toen Bosman protesteerde, omdat er na een corner voor buitenspel werd gevlagd en ge floten. De pechvogel moet nu ook al Ajax-Feyenoord van zondag missen. FC UTRECHT - AJAX 2-1 (1-0) - 42. Willaarts 1-0, 47. Plomp (straf schop) 2-0, 80. Bosman 2-1. Schei- drechter: Keizer. Toeschouwers: 17.000. Gele kaart: Bosman (Ajax). FC UTRECHT: Van Ede; Verrips, Plomp, Fraser, Pattinama en Van der Meer; Alflen, Kruys (De Kruijk) en Adelaar; Van Loen en Willaarts. AJAX: Menzo; Blind, Verlaat, Rijkaard en Boeve; Scholten (Si looy), Winter en Wouters; Van 't Schip (Bergkamp), Bosman en Witschge. Van onze sportredactie UTRECHT - Het is nog uiterst onzeker of Arnold Mühren overmorgen in de Europacup H-finale tegen Lokomotiv Leipzig zal spelen. De 35-jarige middenvelder heeft last van zijn achillespezen. Mühren kreeg er in de be kerwedstrijd tegen FC Gro ningen, afgelopen dinsdag, last van, maar speelde des ondanks zeventig minuten mee. „Ik ben te lang doorge gaan", aldus de Volendam mer, „maar dat is praten achteraf. Het ging toch om een belangrijke wedstrijd". Dinsdag wordt bekeken of Mühren, die gisteren tegen FC Utrecht rust kreeg, fit genoeg is. Een pijnstillende injectie zag hij niet zo zittea „Nou, ik ben er in elk geval geen voorstander van". John Bosman, die ge schorst is voor de finale, zal ook Ajax-Feyenoord van zondag moeten missen. Hij kreeg van Keizer een gele kaart, zijn derde, na protes- tereu „Ik zei alleen; 'Hoe kun je nou voor buitenspel fluiten man'. Maar ach, dit kon er nog wel bij. Het is een pechseizoen. Wij kun nen bij Keizer sowieso niets goed doen. Die benadeelt Ajax altijd. Door dat stomme lachje wekt hij bo vendien altijd irritaties op. Maar wat praat ik, als ik twee keer scoor, is er niets aan de hand". De selectie van Ajax voor Athene: doel: Menzo en De Haan; veld: Blind, Verlaat, Rijkaard, Winter, Boeve, Si looy, Scholten, Wouters, Müh ren, Tiainen, Bergkamp, Van 't Schip, Van Basten en Witschge. ATHENE (Rtr) - De Griekse voetbalcompetitie is zondag lam gelegd door een staking van de scheidsrechters. De arbiters weigerden in actie te komen uit protest tegen de plannen de bond van schei- drechters minder bevoegdhe den te geven. Deze bond schrijft voor welke arbiter naar een bepaalde wedstrijd gaat. De voetbalbond zou zich hiermee in de toekomst moeten belasten. ROTTERDAM (ANP) - Het doel in De Kuip voor het supportersvak-S is dit seizoen een ongelukkige plaats voor keepers. Na het 'polletj es-incident' met de PSVer Van Breukelen had zijn concurrent voor Oranje zondagmiddag pech. De Feyenoorder Joop Hiele liep tegen Fortuna een schou derblessure op bij zijn eerste actie. In de vierde minuut verwerkte de drievoudig international de bal na een schot van Boessen tot corner. Daarbij belandde hij ongelukkig op de linkerschouder. Hiele, die werd vervangen door de in de eredivisie oner varen achttienjarige Ricardo de Jongh, werd ogenblikke lijk naar het Sint-Franciscusziekenhuis in de Maasstad gebracht om een foto van de kwetsuur te laten maken. Vol gens chirurg Van de Bosch van Feyenoord is het gewricht tussen het sleutelbeen en de schouder gekneusd. Van de Bosch zei, dat het is onzeker of Hiele op tijd fit is voor de wedstrijd van zondag in het Olympisch Stadion tegen Ajax Van onze sportredactie SCHIEDAM - De kans be staat dat Michel van der Korput en Johnny Rep vol gend seizoen voor het Bre dase NAC uitkomen. Beide spelers zijn door het NAC-bestuur benaderd met de vraag of zij op amateurbasis tot de gelederen willen toetre den. Ook heeft NAC belangstelling voor RBC-spits Henk Vos, die eigendom is van PSV en die volgens PSV-manager Ploegsma ook volgend seizoen te huur is. Volgens Frans Derks, de technische man binnen het be stuur van NAC^taat echter nog niets vast. „Van der Korput heeft zijn zaken met FC Köln nog niet kunnen afwerken, de procedure van wel of niet vol ledig afkeuren loopt nog. En Rep.tja, dat ligt er aan hoe de rest van deze competitie verloopt Misschien kunnen we hem gebruiken als smaakma ker voor het publiek. Duidelijk moet namelijk zijn dat we geen centen hebben om ook maar iets te kopen. Voor Van der Korput zouden we een ideale mogelijkheid kunnen scheppen om af te trainen. En mocht dan blijken dat hij binnen de selec tie meekan, dan zouden we wel gek zijn als we geen beroep op hem deden". Aan de andere kant neigt het NAC-bestuur ook naar volle dige verjonging. Vast staat dat De Schepper, Van Eenennaam (trouwens al vertrokken), Flight en Bannon niet voor contractverlenging in aanmer king komen. Tevens twijfelt men nog over het aanhouden van Jan Formannoy. Derks: „We zijn er nog niet helemaal uit. Misschien kiezen we inder daad voor de jeugd. Dan moe ten we volgend seizoen geheel als jaar van de opbouw zien en waarschijnlijk pijn lijden. Maar de namen Van der Kor put en Rep zeggen toch ook veel

de Stem | 1987 | | pagina 9