iUDEI OOR AANKOOP PAND IN NOORDSTRAAT IN TERNEUZEN SSEN Veiling kostbare [wijn voor het dierenasiel jq NS WERl raad over acties Jeugd enthousiast op Rode kruis-dag gen kruisraketten B en W Terneuzen bieden 'zonnige' voorjaarsnota aan ItenreparatieI SCHIETINGEN INSTGEBITTEN Veel belangstelling voor leerlingen muziekschool DEN BER( 'THETlCUj /ijl u wacht PESTEM. VAN ZEELAND! MAANDAG 11 ME11987 IrNEUZEN - De stichting Porgy legs krijgt de gevraagde subsidie 15000 gulden om het gelijkna mige pand in de Terneuzense ordstraat aan te kopen, iminste, als de gemeenteraad daar i deze maand mee akkoord gaat. Zinvol J/erk voor |aarlijks kunnei| ^ND }f als startendel |eer mogelijk: }en. Want AV( i toelaten, waar| Jn. Voor iedere [gionale yilligers rondor avo' [Veiling Record ld naar uithoek] m drukke baan een rustig fiat, eveneens, j eenzaam. Dat in beseft, dat "di ïzelfde situatie eenzaam gevot Dekt, komt u we ude boeken ien, volleybal, eeiflogen weg f samen gezellig[_onzecorrespondente samen koken ie schoolkantine t de eenzaamheid r. De een pakt eet e vriendin, buurt en als u het nummer w op de achterzijdj ntrale nummer weg wijst naar d nformatieover< Dlaats. e wereld aai Aardenburgse jubilarissen FNV gehuldigd PLAATSELIJK NIEUWS Axel Clinge Huurders Volwassenen educatie vraagt 15 mille I. nr. 23 Istdorpe 01158-1280 T6 eld voor Porgy en Bess -onze verslaggever De stichting wil in het pand de activiteiten voortzetten van de overleden uitbater F. Koulen. Hij bouwde Porgy Bess uit tot een internatio naal bekend en gewaardeerd centrum van cul turele activiteiten. Vooral door het jaarlijkse Schelde Jazz Festival, maar ook door literaire evenementen en andere kleinschalige kunstui tingen Burgemeester en wethouders van Terneuzen be schouwen de activiteiten van de stichting Porgy Bess als een zinvolle aanvulling op het tot nu toe gevoerde gemeentelijk theaterbeleid. Name lijk het instandhouden en exploiteren van het Zuidlandtheater. Volgens B en W zit het er dik in dat wanneer de gemeente over de brug komt, ook de provincie en het regionale bedrijfsleven in de buidel zullen tasten. Als het initiatief mocht slagen, zo menen ze, ontstaat er een unieke voorziening die grotendeels door het par ticulier initiatief zal worden bekostigd. De stich ting wil het pand runnen met behulp van vrij willigers, op niet-commerciele basis. Hoewel B en W er geen halszaak van willen ma ken, verwachten ze wel dat de stichting de eve nementen op touw zet in samenspraak met de Schouwburgcommissie Terneuzen. Daarnaast zullen ze er bij de stichting op aandringen dat in ieder geval de eerste drie jaar geen zaalhuur in rekening wordt gebracht aan organisatoren van evenementen die met geld uit de gemeentekas worden gesubsidieerd. Als aan deze wensen te gemoet wordt gekomen, zo voegen B en W er nog aan toe, zal het effect van deze aanvulling op het huidige theaterbeleid maximaal zijn. trouwe HM de Koningin Van onze correspondent SRNEUZEN - De Ju- jorkamer Zeeuwsch- laanderen is zaterdag- iddag in hotel Au Port in Philippine een actie ten ate van het dierenasiel euwsch-Vlaanderen start. Een druk be- ïte wijnveiling en een ciale wijn, 'l'Ospice des ïaux', moeten tegen het eind van dit jaar 60.000 Jden in het laatje ge bracht hebben, let was zaterdag een grote dag voor de kleine huisdieren in Zeeuwsch-Vlaanderen. het derde lustrum te vie- en had de Juniorkamer, een gezellige bijeen- jmst, gekozen voor een id-raising project Dat aarbij het oog viel op het ierenasiel in Terneuzen was iet verwonderlijk. Het door ïn vrijwilligers gerunde masiel bevindt zich in bouwvallige staat en iuwbouw is dringend ikelijk. Bovendien is et dierenasiel tot stand ge- men op initiatief van de lende service-clubs in Zeeuwsch-Vlaanderen. jaterdagmorgen om elf uur fed de actie gestart met een jijnveilig. De Juniorkamer er in geslaagd zo'n 140 Ifaliteitswijnen, waaronder 's een aantal uit de collec ties van Franse wijnboeren, bij elkaar te brengen. Alle wijnbezitters hadden hun wijn voor dit goede doel gra tis ter beschikking gesteld. Veilingmeester J. Zegger uit Antwerpen opende de veiling van oude en bijzondere wij nen met het voorlezen van de algemene voorwaarden. Ver volgens kwamen in een rap tempo de diverse kavels on der de hamer. Grote partijen werden per fles en met de keur verkocht Dit hield in dat de koper de andere fles sen voor hetzelfde bedrag kon kopen. Bij kavel 47 kwam de eer ste krachtmeting tussen de veilingmeester en het pu bliek. Een Rothschild 1967 bleek gewild en mr. Zegger wist met rappe tong de prijs op te drijven tot 150,-. Meer interessante wijnen volgden. Twee Sautemes grand cru 1933, 180 gulden, goed be dacht, een hamerslag en de koop was een feit Wanneer de wijn goed van de hand ging liet de veilingmeester Bello, een speelgoedhondje, een vreugderondje maken over de tafel. Notaris Van Stee hield intussen een oogje in het zeil. Even leek het pu bliek verzadigd. Tien flessen Chambertin gingen weg voor slechts 55 gulden. „Kom men sen," verzuchtte Zegger, „melk kost duurder." De laatste 20 kavels waren alle bijzondere wijnen. Een Er werd grif enkele tientallen tot honderden guldens betaald voor de 'dierbare' Grand Crus, die veilingmeester J. Zeg ger onder de hamer bracht FOTO WIM KOOYMAN dieren uitgedoste kelners serveerden witte en rode wijn, waarna de aanwezigen konden proeven en een toast werd uitgebracht op de het welslagen van de actie. Chateau d'Yquem 1969 Ier crus Auternes werd ingezet op 500 gulden en ging weg voor 200 gulden. Een Chateau Pétrus 1980 Pomerol bleek het paradepaardje van de veiling te zijn en bracht het recordbedrag van 300 gulden op. „Zeeuwen zijn etiketten- kopers," verzuchtte de vei lingmeester na afloop. Pim Broekhuysen bedankte na mens het dierenasiel alle ge vers en kopers die hun 'dier bare' wijnen afgestaan had den. Gedeputeerde Ron Bar- bé startte vervolgens de wijnverkoopactie. Twee als A r iwnt Jn, SEND AAL - Het Progressief Regionaal Overleg gaat [e. Maar wal UW «raden over nieuwe, lokale acties tegen de komst van uisraketteh in Woensdrecht. Hier wordt woensdag 13 "120.00 uur over vergaderd in missionair college Mill i Roosendaal. ize verslaggever Progressief Regionaal eg, het PRO, is een sa- erkingsverband voor ng, scholing en actie in ider van een linkse poli- £T - De verkoop afgeschreven boe- die zaterdag in de iotheek van Hulst 'd gehouden, liep als sneltrein. de deuren om 9.30 'pen gingen, dromden allen belangstellen- naar binnen. De boe leren deze keer niet 'els uitgestald maar op de vloer in de lezaal. 'kopers' graaiden in mum van tijd de ste exemplaren eruit 'm half elf bleek er de voorraad romans, °r- en studieboeken weinig meer over te We.. ^langstelling tijdschriften was mnder groot bibliotheek ruimt op manier de boeken die ■hreven zijn op. De sdigde of oudere ex- ren worden op- aangeschaft of moderner uitgaven mgen. De verkoop de oude boeken is de meeste abonnees Jgelegenheid om een 1 tegen een meer dan Prijsje te bemachti- iet de Stichting Ideële Reclame tiek in Noord-Antwerpen en West-Brabant. Op een vorige bijeenkomst van het PRO is de wens geuit het vredesvraagstuk meer ac- tiegericht te gaan bekijken, wellicht als aanloop voor lokale activiteiten of een gezamen lijke Belgisch-Nederlandse ac tie in Woensdrecht Als aanzet tot een gedach- tenwisseling hierover zal Ar- naud Kiers uit het Groningse Blij ham een inleiding houden over onder meer burgerlijke ongehoorzaamheid en juridi sche acties. Ook wordt er een füm getoond. Aansluitend wordt er gediscussieerd onder leiding van Bert Vermeiren uit Antwerpen. Van onze verslaggever AARDENBURG - In gast hof De Jonge Leeuw in Aar denburg zijn drie trouwe le den van de Bouw- en hout bond FNV gehuldigd. Leon de Hon kreeg voor zijn 50 jaar lidmaatschap uit handen van districtsbestuurder Henk Lenting de gouden speld met robijn en een envelop met in houd. Voor Aimé Ballegeer en Herman de Ruyscher, beiden 25 jaar lid van de vakbond, was er een zilveren speld en een tin nen kandelaar. De echtgenotes kregen een bloemetje. Zowel de districtsbestuurder als afdelingsvoorzitter R. Maenhoudt hadden lovende woorden voor de drie trouwe vakbondsleden. Van onze correspondente HULST - Meer dan 200 jonge mensen hebben geno ten van het speltoernooi en de EHBO-opdrachten tij dens de Provinciale jeugd- Rode kruisdag, die zaterdag gehouden werd in Den Dul- laert in Hulst. Ook de Rey- naerttocht die de deelne mers door de binnenstad voerde werd, mede door het prachtige weer, een succes. De activiteiten waren opgezet door de plaatselijke afdeling in Hulst in samenwerking met het Belgische jeugd-Rode kruis. De provinciale dag kreeg daardoor een internationaal tintje. Uit België deden 16 groepen mee en Zeeland leverde 18 groepen. De wedstrijd bestond uit drie onderdelen. Zo moesten de deelnemers EHBO-opdrachten uitvoeren op A- of B-niveau, zoals het spalken van een ge broken onderarm, het helpen bij een flauwte of de verzor ging van een verstuikte enkel. Een uniek onderdeel was het speltoernooi waarin de jeug dige helpers geconfronteerd werden met problemen van an deren. Hierdoor werden ze ge traind in de onderdelen sociale activiteiten en internationaal begrip. Zo kon de geïnteresseerde bezoeker zien hoe een straat werd aangepast voor gehandi capten en hoe een rampenset werd samengesteld. Deze on derwerpen werden met behulp van spelmateriaal samenge steld en vormden een ludieke onderbreking, die duidelijk in de smaak viel. De Reynaert- tocht was een combinatie van een vossenjacht en speurtocht. De wandelroute werd door groepen, die bestonden uit Bel gen en Zeeuwen, gelopen. De organisatie was na afloop bijzonder tevreden. „De deel nemers waren enthousiast en de medewerking was gewoon fantastisch", verklaarde Riet Mahu, de algemeen coördina trice. Zij had ook veel lof voor de 80 vrijwilligers. „De inzet was groot, ieder droeg zijn steentje bij en als het enthou- Een jeugdige EHBO'ster verbindt een 'gewonde'. - FOTO WIM KOOYMAN siasme bij de jeugd zo overdui delijk is, dan kun je alleen maar concluderen dat de toe komst er voor het Rode Kruis rooskleurig uitziet", aldus Riet Mahu. Het evenement werd met een wervelende show door de Vlaamse groep 'Santeboetiek' besloten. Tijdens dit optreden, dat bestond uit dans en voor- drachtjes in cabaretvorm, werd ook op grappige wijze de uit slag bekend gemaakt. De win nende groepen kregen een be ker en de groepsleden ieder een medaille. Uitslag: het speltoernooi werd gewonnen door Zuid Beveland Oost 2. Bij het on derdeel EHBO-A ging de Belgische groep uit Balen met de hoogste eer strijken, en voor de EHBO-B-op- drachten bleek Graauw 2 het er het beste vanaf ge bracht te hebben. ROMMELMARKT - De Praat-In Axel houdt 20 mei de jaarlijkse rommelmarkt in de foyer van De Halle. De verkoop is van 9.30 tot 12.30 uur. Grote hoeveelheden kle ding en gebruiksartikelen zijn het hele jaar verzameld en gaan voor schappelijke prijzen van de hand. De hele opbrengst is bestemd voor een goed doel. Wie nog iets op te ruimen heeft kan bellen naar de Praat-Ia BRIDGE - Bridgeclub Axel speelde de zesde wedstrijd van de voorjaarcompetitie in De Halle. Uitslag A-groep: 1. dames Kock-Pel en heren Bisschop-De Maagd, 3. heren Scheele-De Block. B-groep: 1. mevrouw Hoek-de heer Koek, 2. echtpaar Huis man, 3. mevrouw Van Himschoot-de heer Van der Heyden. C-groep: 1. de heer en mevrouw Geilleit, 2. echtpaar David, 3. me vrouw Dekker-de heer Ar- noldi. D-groep: 1. dames Van Leeuwe-Geilleit, 2. dames Van Bundere-De Koning, 3. dames Hame link-De Vries. SPELENMIDDAG - In ge meenschapshuis Malpertuus hield de Algemene Bond voor Ouderen een spelenmiddag. De deelnemers konden aan 21 spelen meedoen, verdeeld over drie ronden. Uitslag he ren: 1. A. Wijnacker, 2. P. Ras, beiden Clinge; 3. F. Kegels, Heikant. Dames: 1. L. Buyze, 2. L. Boonman, beiden Clinge; 3. J. Heyman, Koewacht. HENGELEN - Voor de eerste keer dit seizoen trok hengel sportvereniging De Clingse Hengelaars naar de Wester- schelde in de buurtschap Kruispolder om te vissen op zout water. De vangst was bij het begin van de wedstrijd goed, maar door het opko mende water werd het steeds minder en op het laatst werd zelfs niets meer gevangen. Uitslag: 1. Danny Betram, Clinge 164 centimeter; 2. George de Geest, Clinge 159; 3. René Bertram, Clinge 142; 4. Marcel Kegels, Verrebroek 139; 5. Leon de Blijzer, Clinge 137 centimeter. 'S-HEERENHOEK - Zaal De Korenbeurs, bejaardenschieting, 26 schutters: eerste hoge en derde zijvogel: M. Nijsten, Vrije Schutters; tweede hoge vogSl: Ch. Korstanje, Doel naar Hoger; eerste zijvogel: C. van de Dries, Soranus; tweede zijvogel: E. Rentmeester, Willem Teil; vierde zijvogel: N. Schouwenaar, Juliana; grootste aantal (6): H. de Jonge, Soranus; vliegende vogel: mevrouw Korstanje, Doel naar Ho ger. De volgende schieting is dinsdag 12 mei. Van onze verslaggever TERNEUZEN - Burgemeester en wethouders van Terneu zen hebben de gemeenteraad een 'zonnige' voorjaarsnota kunnen presenteren. Zoals de vlag er nu bij hangt, kan de betrekkelijk gezonde financiële positie van de gemeente worden gehandhaafd. Hoewel ze verwachten dat de algemene uitkering uit het ge meentefonds nog wel wat jaartjes zal teruglopen, vinden B en W deze inkomstenderving niet onoverkomelijk. Immers, het verlies kan worden opge vangen met het rentevoordeel door het vervroegd aflossen van 'dure' geldleningen. Fikse ombuigingsoperaties, zoals in 1985 en 1986, zitten voorlopig dan ook niet in de pen. Mocht onverhoopt toch de nood aan man komen, dan kan het tarief van de onroerend goedbelasting altijd nog een flink stuk omhoog. Wettelijk mag de gemeente de burgers voor maximaal ruim 7 miljoen gulden plukken. Met de huidige tarieven zit men daar nog 1,6 miljoen onder. Toch zullen huurders van wo ningen volgend jaar heel wat meer belasting moeten betalen dan nu. Dat heeft te maken met een op til zijnde wetswijziging, die bepaalt dat de maximale tariefverhouding tussen eige naren en gebruikers 3 2 mag zija Uitgaande van eenzelfde belastingopbrengst betekent dit dat huurders, die nu 2,25 gulden betalen voor iedere 3.000 gulden die hun woning waard is, voortaan 3,10 gulden kwijt zijn. De huisbazen zullen aan zienlijk tevredener zijn, want zij zakken van 5,30 naar 4,50 gulden per iedere 3.000 gulden waarde. In de voorjaarsnota komen B en W tot de conclusie dat de te rugloop van bouwactiviteiten zijn dieptepunt nu heeft gepas seerd. De bouwgrond in de ver schillende uitbreidingsplannen loopt zeer redelijk. Biervliet en Sluiskil maken daarop een uit zondering. Maar door herver kaveling wordt getracht ook daar de bouwactiviteiten te sti muleren. Ook de verkoop van grond op het industrieterrein Driewegen zien B en weer wat zonniger te gemoet. In het nabije verleden lag dat anders. Er was vorig jaar een injectie van 1,4 miljoen gulden uit de gemeentekas no dig om de grondprijzen aan vaardbaar te houden. Om de exploitatie van het industrie terrein sluitend te krijgen, moet per jaar gemiddeld voor 800.000 gulden grond aan de man worden gebracht. B en W hebben er goede hoop op dat dit bedrag de komende jaren ge haald wordt. Van onze verslaggever MIDDELBURG - Het pro ject PBVE (Primaire Be roepsgerichte Volwassenen Educatie) in Zeeuwsch- Vlaanderen wil van de pro vincie een subsidie van 15 mille in de aanloopkosten van dit project. De PVBE is een nieuwe rege ling, waarin de al bestaande projecten Beroeps Kwalifice rende Educatie, cursussen Jeugdige werklozen en lascur sussen zijn ondergebracht. Doel is het scholen van mensen met lage, verouderde of onvol ledige opleiding, om ze zich een betere plaats op de arbeids markt te laten verwerven. In de voorlopig opgerichte stuurgroep zijn ruim tien Zeeuwsvlaamse organisaties vertegenwoordigd. Gedepu teerde Staten hebben in prin cipe wel oren naar het subsi dieverzoek. Zij willen het geld putten uit het potje voor bij zondere voorzieningen. Van onze correspondente AXEL - De belangstelling voor de prestaties van leerlingen van de Zeeuwse Muziekschool in Axel was bijzonder groot. Meer dan 300 belangstellenden waren naar het cultureel centrum 'de Halle' gekomen. Directeur Anton de Kort vond dit verheugend „Voor de leer lingen is de steun in de rug van het thuisfront erg belangrijk", hield hij de aanwezigen voor. Hij benadrukte ook het belang van dergelijke evenementen. Voor het optreden vrijdag avond lag de nadruk op het sa menspel. De toeschouwers kon den verschillende instrumen ten beluisteren. Voor toekom stige leerlingen van de muziek school dus een uitgelezen kans om de keuze van instrument wat te vergemakkelijken. Er was dan ook veel jeugd onder het publiek dat genoot van de voordracht van de jeug dige muzikanten Naast een en kel solistisch optreden (piano, blokfluit en slagwerk) kwamen een strijkorkest, klarinet-en semble, dwarsfluitgroep, ac cordeonkwintet en een blok fluit-ensemble voor het voet licht Zowel beginners als meer gevorderden kregen op die ma nier de kans om op te treden voor een groter publiek.

de Stem | 1987 | | pagina 7