ecord-fl iog twee 'Liempde' in teken 'High tech farming' MODERNE ELEKTRONICA IN DE STRIJD TEGEN SUPERHEFFING 8^ [TIEK A] Filologie amusante «ïïSgr1 meer maar een zendertje Het onvermijdelijke risicJLs DE STEM EXTRA MAANDAG 11 ME11987 „Vroeger werd de slimste boerenzoon pastoor en de domste volgde zijn vader op. Ik denk dat dat vandaag de dag niet meer op zou kunnen gaan". Dosis per koe Metingen MEDISCHE RUBRIEK ÏDDELBURG - Bij at opstellen van een ■tteidsplan voor de jsterschelde moet de ïeepvaartfunctie irop staan en niet de ïtuur, de visserij en 1 recreatie. Kleine Stem fesSfl- PAPIER VOOR UW PEN Edith Stein Huisarrest leent |ang tenisse-3 tbalkampioen T48 LIEMPDE - 'High tech far ming'. Dat is het toekomst motto van de landbouw werktuigensector en daar mee ook de rode draad van de 32e Werktuigendagen die op 11,12 en 13 mei gehouden worden in Liempde. De land- en tuinbouw zal er die dagen massaal kennis nemen van nieuwste en toekomstige staaltjes van computertoepas singen in de agrarische sector. Rabo-topman drs. H. Wijffels nam de term „high tech far ming" in de mond tijdens de persconferentie voorafgaand aan de Werktuigendagen. De computer zal een belangrijk hulpmiddel zijn nu boeren en tuinders, ook wat hun machi nes betreft, vrijwel noodge dwongen het roer moeten om gooien. „Niet meer, maar be ter", zoals Wijffels het uidrukt. Tractoren en machines zijn er voldoende bij de onderne mers zelf en bij de loonbedrij ven, aldus Wijffels. Waar het op aan komt is dat de de ma chines verbeterd worden, waardoor de kwaliteit van het produkt verhoogd wordt en de kans op beschadiging van pro dukt, bodem en milieu kleiner wordt Als voorbeeld noemt Wijffels de toepassing van de computer in de melkveestal: het electro- nisch koeherkenningssysteem met daaraan gekoppeld de krachtvoerautomaten kennen we al, de melkmeter en de mel- krobot staan op het punt hun intrede te doen. Maar de com puter gaat ook mee naar de ak ker. Geavanceerde micro-elec- tronische meet- en regelsyste men worden meer en meer in gebouwd in tractoren en de werktuigen die er achter han gen. Op de monitor in de cabine ziet de boer wat hij doet. De computer heeft overigens zijn weg al gevonden in de land- en tuinbouw. Ruim 500 microcomputers worden er momenteel in de land- en tuin bouw al gebruikt bij het be drijfsmanagement Ons land kent verder al 4000 krachtvoer- computers in de melkveehou derij en in de glastuinbouw worden ongeveer 5000 klimaat computers toegepast De ruim 120.000 bezoekers die in Liempde verwacht worden na dat minister G. Braks vanmor gen de Werktuigendagen heeft geopend zullen zonder twijfel zorgen dat die aantallen de ko mende tijd stevig worden opge schroefd. Boeren met de computer Door Kees den Exter Hans Beenackers (22) is na een jaar op de Hogere Agrari sche School in Den Bosch en een opleiding aan de Mid delbare Land- en Tuinbouwschool in Breda gaan werken op het bedrijf van zijn ouders aan het Burgtesebaantje tussen Molenschot en Bavel. Met hem deed ook de com puter zijn intrede op het melkveebedrijf dat zijn ouders de afgelopen 25 jaar hebben opgebouwd. In de praktijk van alledag is op 11 R het bedrijf van de familie Bee- tr6CIl llfllSlGr nackers de computer minstens zo belangrijk als bijvoorbeeld de tractor. Hans Beenackers: „Sinds de melkquotering is de hoeveelheid melk die we mo gen produceren gelimiteerd en daarmee dus ook de inkomsten. Winst is dus alleen nog te halen op de kostenkant. In dat ver band heeft de computer zijn diensten al bewezen. Simpel weg kun je zeggen dat de min dere koeien qua melkgift gelijk zijn gebleven, maar dat de goeie koeien met sprongen vooruit zijn gegaan. Voordat we de krachtvoer-computer gingen gebruiken leverden onze koeien maximaal 35 liter melk per dag, nu is dat opge voerd tot 45 en zelfs wel 50 li ter". Het dagelijkse kostje van koeien is opgebouwd uit twee elementen: basisruwvoer en krachtvoer. Het basis-ruwvoer is weer onder te verdelen in gras - uit de wei of uit de kuil - maïs en bierbostel, afval van de bierbrouwerij. Bij dat ruwvoer is nog geen sprake van een in dividueel 'dieet'. Hans Beenackers: „Dat gooien we in de goten en de koeien kunnen zoveel pakken als ze willen. Geef je te weinig, dan blijven ze loeien, geef je te veel dan laten ze het liggen als de magen gevuld zijn. Koeien zijn wat dat betreft net men sen. Genoeg is genoeg". Heel anders gaat het bij het krachtvoer, brokjes die alles bevatten wat nodig is om koeien gezond en de melkgift optimaal te houden. In de door- loop-melkstal waarin 365 da gen per jaar twee keer daags twaalf koeien gelijktijdig ge molken worden, krijgen alle koeien per dag 1,5 kilo brokjes, het basisrantsoen. Wat ze per dag nog meer krijgen aan krachtvoer is individueel be paald. En daarbij speelt de computer een belangrijke rol. Met behulp van de zenders om de koeiehalzen merkt het krachtvoerstation welke koe zich meldt voor een hap. Het station staat aangesloten op de computer. 's Lands grootste kruidenier heeft sinds kort 'boeren- melk' opgenomen in het zuivelassortiment. Friesche Vlag wil op zijn minst nostalgische gevoelens oproe pen in het STER-spotje met shotjes vol sappig gras en rammelende melkbussen. Die, zonder twijfel op grond van gedegen marktonderzoek ingegeven hang naar vroeger komt op een moment dat de melkbussen definitief naar de schroothoop zijn en de computer volop zijn intrede heeft gedaan als belangrijk beleids instrument voor de agrarische ondernemer. Clara 24 krijgt voortaan een door de computer afgepaste hoe veelheid krachtvoer. Clara heeft tegenwoordig geen halster meer om de kop, maar een zendertje aan de hals dat de krachtvoercomputer in het kantoor van de boer stuurt. Ofwel: de IBM in de strijd tegen de melk quotering. In de doorloop-melkstal waarin de koeien gemolken wor den, krijgen alle koeien per dag 1,5 kilo brokjes, het basis rantsoen. Wat ze per dag nog meer krijgen aan krachtvoer is individueel bepaald. En daarbij speelt de computer een be langrijke rol. In de loopstal, waarin de koeien gedurende de winter permanent staan en waarin ze ook in de zomer twee keer daags komen om gemolken te worden, vinden de koeien drie 'krachtvoerstations'. Met be hulp van de zenders om de koeiehalzen merken die sta tions welke koe zich meldt voor een hap. Het station staat aan gesloten op de computer. In de computer zit opgeslagen op hoeveel porties van 2 ons brok ken iedere koe per dag recht heeft Dat aantal porties is per koe individueel vastgesteld door de computer die zich, on der meer, baseert op de melk gift in de voorbije vier weken. Die melkgift is op zijn beurt weer afhankelijk van de condi tie van de koe en het moment waarop en het seizoen waarin de koe gekalfd heeft. Eens in de vier weken komt de melkschepper langs. Die be paalt het eiwit- en vetgehalte in de melk van iedere koe af zonderlijk én de hoeveelheid melk die een koe per dag geeft. Hans Beenackers: „Dat laat ste zou je ook nog dagelijks zelf kunnen meten en de gegevens ervan invoeren in de computer. Maar dat vergt een fikse inves tering en je krijgt gegevens waar je niet echt veel mee kunt doen". Hans Beenackers achter de computer: „Winst is dus alleen nog te halen op de kostenkant. In dat verband heeft de computer zijn diensten al bewezen.- foto s de stem/johan van gurp Belangrijker nog dan de hoe veelheid melk zijn de maande lijkse metingen van de melk schepper als het gaat om de percentages eiwit en vet in de melk, want die zijn bepalend voor de uitbetaling aan de boer. De vet- en eiwitgehalten zijn te beïnvloeden met de hoeveel heid krachtvoer die de koeien krijgen. En vooral daarom speelt de computer een belang rijke rol bij de rantsoenering van de koeien. Hans Beenackers: „We heb ben daarmee wel eens geëxpe rimenteerd, een paar koeien gewoon ongelimiteerd kracht voer gegeven. Dat is alleen maar duur, de mest wordt er dunner van en voor de kwali teit en de hoeveelheid van de melk betekent het niets. Ook dat geeft aan hoe belangrijk de computer voor ons is". Hij rela tiveert zijn eigen opmerking overigens onmiddellijk: „Eigenlijk is het natuurlijk een dood ding. Ik noem het wel eens een heel dure kladbloc. Hij rekent alleen sneller dan ik én hij maakt geen fouten". In de 'kladbloc' zitten verder alle mogelijke gegevens van alle koeien van Beenackers: produktiecijfers over een lan gere periode, de dagen waarop de koeien gedekt zijn en ge kalfd hebben enz. Oneindige, koele cijferreeksen die zich echter door Hans Beenackers laten lezen als een roman en die hem óók soms tot de conclu sie brengen dat een koe toe is aan zijn laatste, enkele reis, richting abbatoir. De aanschaf van de computer bleek nog niet zo simpel. „Een tractor kopen is gemakkelijker. Je blijft vaak bij je oude merk en je kent natuurlijk heel goed de specifieke eisen die jouw be drijf stelt aan die tractor. Met een computer ligt dat helemaal anders. Iedere dorpssmid ging bij wijze van spreken compu ters verkopen. We zijn eersl eens rond gaan kijken bij colle ga's, maar dat had alleen tol gevolg dat we een hele stoel dealers en vertegenwoordigers over de vloer kregen. Uiteinde lijk hebben we zelf de keus dar maar gemaakt. Aan wat ik of school heb geleerd had ik in dii verband niet zo veel. Op schob is me wat duidelijker geworder hoe een computer werkt, maai een programma in elkaar zet ten kan ik bijvoorbeeld niet". Door Jan Paalman Er is iets raars met medi sche fouten. Iedereen vindt dat dokters geen fouten mogen maken, maar ieder een kan op zijn vingers na tellen dat in het ingewik kelde medische bedrijf on herroepelijk fouten worden gemaakt. In de Tijd van een week geleden kwam de hemato- loog prof. dr. C.A.M. Haanen daar rond voor uit Het opmerkelijke was dat hij niet de beschuldigende vinger uitstak naar blunde rende collega's, maar royaal een hand in eigen boezem stak. Zo had hij eens bij een patiënt een tu mor Vergeten', hoewel de röntgenoloog hem daarop had gewezen. Toen de pa tiënt zich een jaar later weer meldde was het te laat. „Dat was natuurlijk een uiterst pijnlijke erva ring. Eerlijk gezegd heb ik het de patiënt niet durven vertellen. Hij is later helaas aan die tumor overleden. Natuurlijk heb ik onmid dellijk maatregelen geno men om zoiets in de toe komst te voorkomen." Haanen vertelde dit ver haal op een congres, dat de Nijmeegse Faculteits Ver eniging -dat is een club van medische studenten - onlangs hield. Daar waren meer medische horrorsto- ries te horen, en ook hoe je dit soort vermijdbare fou ten kunt voorkomen. Nu is het rare dat je zelfs ver mijdbare fouten nooit hele maal kunt vermij dea Haa nen trof maatregelen tegen zijn black out, maar hij, en niemand niet, kan garande ren dat hij in de toekomst niet een andere onbegrijpe lijke blunder maakt. Er is zelfs een natuur kundige wet die zo'n garan tie onmogelijk maakt. Dat is de beroemde 'tweede hoofdwet van de thermody namica'. Ik zal u de ones thetische formule besparen, maar de wet komt er op neer dat bij elke overdracht van informatie de ruis, de chaos en de misverstanden toenemen. Een bekend ge zelschapsspelletje is op dit principe gebaseerd. Iemand schrijft een boodschap op een papiertje, geeft die fluisterend aan zijn buur man door, die vertelt het weer aan zijn buurman en zovoort, en de laatste in de rij maakt het doorvertelde bericht bekend. Dat is bijna altijd lachen, gieren en brullen, want de boodschap is meestal lachwekkend verminkt. De hoofdwet van de thermodynamica heeft dan met ruis, wanorde en misverstand, toegeslagen. Nu wordt in het zieken huis ontzettend veel door verteld. De patiënt vertelt zijn verhaal, de dokter ver taalt dat verhaal in medi sche termen, schrijft het een en ander op in het me dische dossier, leest die ge gevens bij gelegenheid weer terug, er komen an dere dokters aan te pas die ook weer papiertjes invul len, de verpleging maakt ook de nodige paperassen vol, er is voortdurend over leg, en elke keer kan de ruis toeslaan. De som van misverstan den kun je beperken wat je maar wil, maar tot nul re- 12 MAANDE duceren kun je die nooit. We willen het vai niet voor waar hebb maar de conclusie is onvejj mijdelijk: als je je overg aan de zorgen van het disch bedrijf dan loop je ;i tijd een bepaald risico, risico kan klein zijn, het is er wel. Het congres in NijmegJ was tamelijk uniek, wj, de medische stand is altt tamelijk lichtschuw weest als het over eigen|j| len ging. Bovendien is een enorme vooruitga Alleen door openhartig kim je wat aan dit pj bleem doen. Maar of publiek door al die op hartigheid zich ook veifo gaat voelen, dat waag ifcj betwijfelen. Ik denk eerder het omgekeerde beurt: het onverblo noemen van de risico's vj het medische bedrijf, zalf angst voor dat risico toenemen. Ga maar na. We 1« langer en gezonder welke eerdere genen» ook, en nooit eerder voelt we ons zo bedreigd. Vri wisten we van niks en den we nog onbekoi zondigen, maar nu kei we de risico's. Van zonlic barbecuen en koff ii krijg je kanker, van vrijj krijg je aids of andere len, te veel stress is goed, te weinig stress is al niet goed, de kans op gehandicapt kind is 2 100, kortom, je kunt heil gek niet verzinnen of hel| met risico's besmet. Het vervelende bijna niemand die risit koelbloedig kan inschal Grote rampen of s] laire missers maken vervaarlijker indruk -jen optelsom van kif rampen. Zo is een van de bevolking er overtuigd dat vliegen vaarlijker is dan aut den. Dat is niet het autorijden is 20 keer vaarlijker. Maar zelfs dat weet, dan voel je jij het vliegtuig toch niet maal op je gemak, voorbeeld. Roken vei zaakt 17.000 doden per jij Een ramp. Maar oi deze catastrofe zich in reeks van weinig sj laire minirampjes volt maakt dit minder int dan pakweg de ramp iF60'11 de doelstelling en uit- die veerboot. Welnu, medische („Vrouw overlijdt door gissing chirurg", arts wegens grove f( bij zwangerschap") spectaculair en uiterst dia-geniek, want geen kerder schandaal dan medisch schandaal. Die! men dus in de krant, et| hoort het ook. Maar oi ze zo spectaculair zijn, bijna vergeten dat het dische bedrijf ook wel iets goed doet. Verkoop, leasing, verhuur, set pan onze verslaggever ULST - De aanval op het wd ipperen in Hulst gaat vandaag jjn voorlaatste dag in. Als de vij ■rs het volhouden, kan morgen/ >gen uur de champagne ontkurk jn hebben ze er 100 uur achter flip [tten en worden hun namen bij ge: jst gerenommeerde Guinness book of De vijf begonnen hun poging in de Smidse vrijdagochtend om acht li reglementen mag er na ieder uur nuten pauze worden gehouden. E ■s werden afgelopen weekeind ext >r de grote publieke belangstelen •richtingen. Of het nu uit solidar it grote dorst, maar één aanmoedigt! Scfo i onze verslaggever Sociaal-Economische sultatiegroep (SECG) de provincie adviseert, dat in een commen- jr op de provinciale nota, ïrin het doel en de uit- ïgspunten van zo'n be splan op een rijtje zijn SCG juicht het toe dat er integraal beleids- en be- splan voor de Wester- blde wordt opgesteld, maar met toenemende teleur- de nota doorgewor- De consultatiegroep it dat de economische as- In De Kleine Stem van 11 april jl is het een en ander verschenen over Suriname waarmede ik niet eens kan zijn. De tekst suggereert dat de afgebeelde kinderen Hin doestanen zijn doch zij lij ken er niet op. Een Hindoes taan heeft sluik haar, geen krulhaar en zeker geen Af- rokapsel. Ondanks hun fa milienaam (Matabadal) lij ken deze kinderen op creo len, hun voornamen zijn ook niet typisch Hindoestaans. Het Phagwafeest is niet te vergelijken met het Paas feest, misschien eerder nog met Nieuwjaar. Men draagt daarbij geen witte kleren in Suriname tenzij incidenteel. Men besprenkelt elkaar met een paarsrode vloeistof, de laatste jaren wordt ook wel andersgekleurde poeder voor dit doel gebruikt. Nu de roti!! Het in uw krant afgedrukte recept lijkt nergens op. Roti is en kelvoud en geen meervoud. Een roti wordt gemaakt van deeg en niet d.m.v. beslag. Het beleg van een roti wordt bereid met een speciaal soort kerrie z.g. massala- kerrie en bestaat uit vlees en groente, soms samen met aardappel. Als vlees wordt vaak kip gebruikt en als groente meestal 'kouse band', een soort uit zijn krachten gegroeide groene boon. Wat uw verslaggever als roti presenteert lijkt meer op een raar soort pan- nekoekje met tostibeleg. Een roti zonder kerrie heb O OÊ 0061 \h») OKO* 1^0^' ik nog nooit gezien. Altijd gaarne tot uw dienst (bv. met een juist rotirecept - niet zo gemakkelijk te ma ken overigens). Paramaribo, J. Lamers In De Stem van 30 april merkte dr. Hamburger op: laten we niet vergeten, dat kardinaal De Jong in 1942 als de enige katholiek van formaat in Europa zijn stem heeft verheven tegen het onrecht van de joden vervolging". Wellicht zullen sommige, oudere lezers hierbij tevens van oordeel zijn geweest, dat ook een niet-katholieke, vader landse kerk zich enigermate het verwijt kon aantrekken, at in deze opmerking aan het adres van de Katholieke Kerk in het algemeen en van het Vaticaan in het bij zonder, lag verscholen. De kwestie is, dat op 11 juli 1942 de gezamenlijke Nederlandse kerken bij Seyss Inquart telegrafisch protesteerden tegen de jo dendeportaties. Hierop is namens de rijkscommissaris toegezegd, dat joden die vóór 1 januari 1941 tot een christelijke kerk behoorden^ niet zouden worden wegge voerd. Hiermee niet tevre den, besloten de kerken het bewuste telegram op zondag 26 juli 1942 elk voor zich openbaar te maken door voorlezing vanaf de kansel. Hiervan heeft de Neder landse Hervormde Kerk echter afgezien en haar zijn daarover later ook uit eigen kring zware verwijten ge maakt. Maar naar mijn me ning heeft de Hervormde synode terecht de kwade kans te groot geacht, dat door openbaarmaking van het telegram de Duitsers een voorwendsel zou wor den gegeven om hun toezeg ging ten gunste van de ge doopte joden terug te ko men. Hoe schamel die toe zegging overigens ook was. Nadien zijn in totaal on geveer 300 katholieke joden weggevoerd (en omge bracht). Uitdrukkelijk als wraak voor de herderlijke brief, waarin de bisschop pen de tekst van het tele gram aan de rijkscommis saris hadden opgenomen. Verreweg de meeste protes tantse joden zouden zijn ge spaard gebleven. Ook die van protestantse kerken als de Gereformeerde Kerken, waar voorlezing eveneens had plaatsgevonden. Het is bekend, dat kardinaal De Jong zich tot aan zijn dood bittere verwijten heeft ge maakt over de onderschat ting van de Duitse wraak zucht. Dat is wellicht de tra giek geweest in het leven van deze waarlijk grote fi guur. Breda, Dr. E. Schierebeeks Een gevangene kost de ge meenschap ƒ450 per dag. Bovendien kan men een winkeldief, tasjesrover, fietsendief, een autokraker of een jeugdige vandaal niet bij moordenaars en heroïne- handelaaren stoppen. De gevangenissen die nu even tueel bijgebouwd worden zijn uiteraard bestemd voor de zware gevallen die nu nog op hun celstraf moeten wachten. Invoering in ons straf recht van huisarrest voor fietsendieven e.d. is dus een goed idee van CDA Tweede Kamerlid Hennekam. De voorzieningen die daarvoor nodig zijn, zijn relatief erg goedkoop. Als de veroor deelde zich niet aan zijn huisarrest houdt, is dat strafbaar en verdwijnt hij dus voor langere tijd in een echte gevangenis. Enige vindingrijkheid bij de bestrijding van de crimi naliteit is toch wel gewenst. Waarom laat men in Am sterdam autokrakers en winkeldieven wegens ge brek aan celruimte al na 10 minuten weer hun gang gaan. Overdag kunnen er toch wel meer gevangenen in een cel. Kruisland, L. Nelen Iets minder belegen dan de vraag over de kip en het ei is de vraag: Is Fries een taal of een dialekt? Beide opvattingen hebben hun felle verdedigers en voor het behoud van uw popula riteit (if any) in Friesland kun u het best vluchten in een antwoord als: Fries is een streektaal. U hebt dan het woord 'taal' gebruikt en ook het woord 'streek'. De Dikke Vandaal definieert het woord dialekt als 'de bi- zondere taal van een streek'. Even warrig als dit antwoord, maar wel een new-comer op de antwoor- denmarkt is: Allebei! De reaktie op dit even onver wachte als onbevredigende antwoord is natuurlijk een wrevelig: Wat nou, allebei? Hoe kan nou Fries zowel taal als dialekt zijn. Licht dat eens toe! Ok, dat gaan we hier proberen. Vóór mij ligt het Friestalig weekblad 'Frysk Frij' van 13 desimber 1986, met op de voorpagina een beschouwing over de feestmaand December. Zin één luidt: Foar de iene sil desimber de moanne wêze fan geselliehheid en waarmte, wylst in oaren- ien it allegear mar kalde drokte neamt, dér 't mar sa gau mooglik van foarbij- gien wurde moat. Hier hebt u toch weinig moeite mee, neem ik aan, vooral als u het hardop in het Brabants kunt vertalen. Ik bedoel: Foor dun eejne zal desem- ber de maond weze fan ge zelligheid en werrumte, terwijl nun naandre 't maor kouwe drukte noemt, woar ge maor zo gauw mogeluk oan vorbij mot gaan. Als wij nou de stelling huldi gen: Zo lang je alleen maar de klinkers verandert en de rest nagenoeg in takt laat, hebben we te doen met dia lekt. Zo zijn 'werremte' en 'waarmte' beide dialektvor- men van het ABN warmte. Het blijft dialekt ook al sjoemel je nog zo drastisch met de klinkers als de Frie zen doen met sparregroen, dat bij hen 'spjirregrien' heet of met 'openluchtspel' dat ze 'iepenloftspul' noe men. De 'ch' gaat hier op de Duitse toer: Die Luft, maar dat is heel gewoon. Ook in Engeland wordt de ch een f (Ik lach I laugh). Die eer ste zin bewijst dus dat Fries een dialekt is net als het Brabants. Je krijgt pas een taal als niemand buiten dat taalgebied weet wat hij hoort of leest Akkoord? Ok! Een paar regels verder in datzelfde artikel staat: Kloften winkeljenden minsken op ekstra keapj ü- nen. Zegt het u wat? Waar hebben ze 't over? Keapj ü- nen spreek uit: kèapjoenen. Kunt u nog keapj oenen jaen dan mee! Welnee! Keapjünen zijn koopavon den. Een tussenvorm, een overgangsvorm, immers keap is dialekt voor koop, maar jün is een woord uit de Friese taal voor avond. Het artikel staat echter vol dialektzinneljes als bijv. Yn novimber begjint it al. Op 5 desimber is it wol stil yn Ljouwert. By it stasjon is it tsien kear sa rstisch as oars tien keer zo rustig als an ders. Puur dialekt, toch, evenals: Faak kin deselde auto mear as ien kear waarnommen wurde, ofte wel: Vaak kan dezelfde auto meer als een keer waargenomen worden. Puur dialekt, maar wat denkt u van: FreedtejCirs binne de winkels yn in bulte plakken van njoggen oere ta iepen? Iets met Freek de Jong die met z'n bulten bleef plakken i een winkel? Nou, nee,] precies. Freedtejün is i dagavond en dan zijnl hoop winkels open tot ij toe. Zou het toch een< zijn? Probeer het nog zet uw taaltanden in zin: Twa opslüpen fa reitsje mar net ütsjoej in etalaazje mei fr sunder guod en dat yn j net elts hert foar it kuif libben hat docht blike ien fan 'e gj alpen opj muorre yn yn in nenstêdstrjitsje: Ku ken dat oek yn de fr# Etalage haalt u er ui' ook nog kuituur en fnj maar voor de rest W een tolk nodig die v# vertaalt: Twee grietjes raken maar] uitgekeken op een et met damesondergoed e' in 1986 niet iedereen heeft voor het kult ven blijkt uit de kret (graffiti) op een nu® een nauw straatje binnenstad: Kuituur, dat ook in de frituur? dus, maar dan ook bants een taal! Breda en Tilburg vraag gesteld worden:] leke nonterik eetiejen] sun affeseerplangeskel ballemont? VerTAAl'J maar in het Nederland flo&t ipunten te weinig aan- 't krijgen. „Wij betreuren h. te meer omdat ook in de staat dat de Westerschelde :heepvaartroute de econo- slagader en de be- voorwaarde is voor de iggende zeehavens en in- leterreinen". ens de SECG wordt te veel accent gelegd op handha- herstel en ontwikkeling i de natuurfunctie, de visse- en recreatiefunctie. „De epvaartfunctie wordt taan hooguit nevengeschikt 'BaktMet name is de pas- in het verkeerde keelgat noten, waarin de nota stelt neuwe industriële- en zee- nactiviteiten moet worden 'ogen tegenover de ont- slingsmogelijkheden van tdere functies, ^benadering", zo meent «waarin een zo we lke functie wordt miskend Bovendien wordt losge- rt van de ontwikkelingen I zeenavens en op de indus- prreinen (de bestemming Be scheepvaart), kan naar mening niet de basis zijn [of leiden tot, een integraal en beheersplan voor de a-schelde". :G vindt dat in de hoofd- ïihng en uitgangspunten - ang van behoud en ver sbouw yan de scheep- mmcue, in samenhang 'e ontwikkelingen in de I ens en op de industrie ën, prioriteit moet krij- 'aarmee de consultatie- overigens niet wil zeggen ut onbeperkt' ten koste functies mag gaan. 'STERZANDE - Het SnVanVVHo„tenisse npioen geworden van de «eland in de tweede haalde zijn titel door hun wedstrijd tegen het

de Stem | 1987 | | pagina 4