'THE COLOR OF MONEY' MET PAUL NEWMAN Bloed en homo-erotiek in 'Caravaggio' Monique en Renée samen in film Franse kunst: elfduizend tulpen op de Keukenhof Finale van Leids Cabaret festival FILM VAN DEREK JARMAN OVER ITALIAANSE KUNSTENAAR 'EEN MAAND LATER KOMEDIE VAN JAN DONKERS VRIJDAG 8 MEI) SPEELFILMS OP Tl/ ZATERDAG ZONDAG MAANDAG WOENSDAG DONDERDAG 00K IN DE BIOSCOOP IpflSTEM 6IDS2 NEDERLAND 1 zz.oo DUITSLAND 1 DUITSLAND 2 Hoge prijs voor werk van Warho uske en Wiske: ambone DE STEM T2Z Biljarten om eer en grof geld Door Marjan Mes ZESENTWINTIG jaar geleden speelde Paul Newman zeer suc cesvol de rol van de professionele biljarter Fast Eddie Felson in 'The Hustler'. Een licht-criminele figuur die met opzet verloor zo lang het om kleine bedragen ging, maar zorgde dat hij zijn partij won wanneer er groot geld werd ingezet. In 'The Color fo Meney' zien we de licht grijs geworden en getekende Newman terug als Ed die. Biljarten doet hij zelf niet meer. Maar als hij een briljante jonge speler in de branie-achtige gedaante van Tom Cruise (uit 'Top Gun') ontdekt, slaat de oude hartstocht weer toe. Eerst komen zij als meester en leer ling tegenover elkaar te staan, maar later natuurlijk ook als rivalen. Dan telt de eer zwaarder dan het geld, waar het in deze film grotendeels om draait. De ouder geworden Eddie Fel son blijkt na ruim 25 jaar overigens nog steeds een marginaal bestaan te leiden. Hij fraudeert met whisky- merken in het café waar zijn vriendin (Helen Shaver) werkt. Daar ontdekt hij ook het jonge biljartgenie Vincent; een temperamentvolle knul met een goed karakter, die om het groene la ken heenloopt of hij ieder moment in disco-dansen kan losbarsten. De jon geman heeft niettemin een zeer rake manier van stoten, die Eddie onmid dellijk geld doet ruiken. Hij stelt hem danook voor om de kneepjes van het 'vals' spelen om geld te leren. Eigen lijk wil Vincent alleen maar goed bil- 9m Paul Newman en Tom Cruise als professionele biljarters in 'The Color of Money'. jarten en de held uithangen. Maar sa men met zijn mooie maar krengig- ambitieuze vriendin (Mary Elizabeth Mastrantonio) stemt hij er toch in toe om onder leiding van de grijze mae stro een reis langs obscure biljartza len te maken teneinde het 'pool-shar- king' onder de knie te krijgen. Eddie tracht de branie van de jongen in te tomen en hem psychologisch inzicht in zijn tegenstander bij te brengen. Zijn vriendinnetje dat hem met sex- onthouding dreigt als hij niet eerst wil verliezen om later zijn in verwar ring gebrachte tegenstander te kun nen verslaan, zet hem in haar eer zucht ook behoorlijk onder druk. In de enorme witte Cadillac van Eddie rijden zij gedrieën van stad tot stad. De jongen kan zich aanvankelijk moeilijk bedwingen om niet meteen zijn tegenstander af te maken en moet ook zijn menselijke gevoeligheid afleren. Maar al gauw krijgt hij de smaak van het grove geld te pakken en denkt hij Eddie niet meer nodig te hebben. Die krijgt zelf weer trek in het spel, maar moet constateren dat hij niets meer voorstelt. De afgunst en eer zucht gaan aan hem knagen en hij be sluit zijn fysiek te trainen, terwijl hij zich ook een bril laat aanmeten. Tij dens de pool-kampioenschappen in Atlantic City ontmoeten de twee mannen elkaar weer in een nu rivali serende situatie, die hen beiden in verlegenheid brengt. Fast Eddie Fel son blijkt zijn oude techniek weer he lemaal de baas. Martin Scorsese re gisseerde 'The Color of Money' nogal vlak en voorspelbaar. Paul Newman weet door zijn aanwezigheid in de film kracht te geven, maar in zo'n half-crimineel milieu zou je toch meer gevaar verwachten en een mor sige entourage. Die ontbreken, terwijl ook het (Amerikaanse) biljartspel niet bijster spannend in beeld is gebracht. De veelbelovende aanwezigheid van de vriendinnen van de twee mannen krijgt later in de film niet of nauwe lijks een vervolg. Van een filmer als Scorsese (Taxi Driver, Raging Buil) had je anders verwacht, al blijkt de film door zijn vlotte competitiesfeer en de vrolijk er op los stotende Tom Cruise nu al een commercieel succes in ons land. The Color of Money' van Mar tin Scorsese draait in Cünésol 1 in Breda. LISSE (ANP) - Met het project '11.000 tulpen' van de Franse kunstenaar Daniel Buren in een uithoek van de uitbundig bloeiende Keukenhof in Lisse is de kunstmanifestatie 'Vice Versa' gestart. De komende twee jaar zullen Nederland en Frankrijk onder dit motto beeldende kunst gaan uitwisse len. Deze maand beginnen bij veer tien musea en andere culturele instellingen in elf steden en dorpen in ons land nog eens achttien exposities met werk van zestien andere Fransen. Volgend jaar staan soortgelijke manifestaties met werk van Nederlanders op het pro gramma van musea in tien ste den in het gebied van de Rhofte en de Alpen. Kenmerk van de onderne ming is dat museumdirecteu ren uit beide landen hun keuze hebben gemaakt voor een ex positie van werk van een bui tenlander. Er wordt dan ook geen algemeen beeld gegeven van de stand van de heden-' daagse beeldende kunst. Dat zei Marie-Claude Jeune deze week in Lisse waar zij sprak als adviseur van de regionale directie van Culturele Zaken LEIDEN (ANP) - In de Leidse schouwburg heeft op 16 mei de fi nale van het negende Leids Cabaretfestival plaats. De finalisten zijn 'Truus gaat uit wandelen' (Esther Ha- geraats, Raldi Lange- reis en Harmien Slier), het duo 'Verreck Pleijsier' (Marcel Ver reck en Paul Pleijsier) en 'Domi en de Basbar- toets' (Dominique En- gers en haar begelei dingsgroep). De jury bestaat uit Ank Groot (cabaretière en do cente speltechniek), René Penders (oud-directeur De Kleine Komedie) en Karei Verdonschot (thea terrecensent). In de voor ronden had zij de keus uit negen groepen. van de genoemde Franse regio die tevens een en ander heeft gecoördineerd. De reeks evenementen kan alleen door samenwerking worden verwezenlijkt. Het idee ervoor is ontstaan, gerijpt en voorbereid in kringen van Ne derlandse museumdirecteuren en conservatoren. Ze waren vo rig jaar op bezoek bij hun col lega's in Frankrijk. De overhe den waarderen het initiatief en steunen de uitwisseling. Behalve in Lisse worden so lotentoonstellingen gehouden in Haarlem, Rotterdam, Delft, Amsterdam, Den Haag, Mid delburg, Zwolle, Otterloo, Den Bosch, Groningen en Breda. In Amsterdam wordt ook nog een selectie getoond van Franse vi- deoprodukties. Deze werken laten zich, evenals de exposi ties, niet voegen in een be paalde stroming en gaan even min uit van vaststaande ideeën over kunst. Het tweede deel van 'Vice Versa' is volgend jaar te zien in onder meer Lyon, Grenoble, Saint-Etienne, Bourg-en-Bres- se, Villeurbanne, Saint-Priest, Roanne, Valence en Romans. De kunstenaar Daniel Buren had al eerder werk in ons land tentoongesteld, met name in 1976 in het Van Abbe-museum in Eindhoven. Toen al kwam bij hem het idee op met bloe men een werkstuk uit te voe ren. Het kwam er steeds niet van tot 'Vice Versa' mogelijk heden bood. Scene uit 'Caravaggio'. Van onze filmredactie HOEWEL in Berlijn bekroond met de Zilveren Beer vertoont de door en door kunstmatige film 'Caravaggio' van de Engelse kunstschilder/filmer Derek Jarman nauwelijks een dra matisch overtuigend filmverhaal. Zijn beschrijving in fragmentarische beelden van het leven van de Ita liaanse renaissance-kunstenaar Ca ravaggio (1573-1610) moet het vooral hebben van fraai gearrangeerde ta bleaux-vivants, die geïnspireerd zijn door het opmerkelijke clair-obscur op de schilderijen van Caravaggio. Homo-erotische esthetiek en geweldda digheid spelen een belangrijke rol in Jar- man's 'postmodernistisch' kunstwerk, waarin vreemde anachronismen opdui ken in een barokke omgeving, zoals een rekenmachientje en verkeerslawaai. Kennelijk heeft hij willen wijzen op het universele karakter van de grote kunst. Caravaggio werd beroemd door zijn dra matische belichting en de onconventio nele wijze waarop hij heiligen durfde af te beelden. Onder zijn verzamelaars be vonden zich de medici, de hertogen van Mantua en Karei I van Engeland. Hun schitterende omgeving wordt - vanwege het drukken van de kosten - slechts gesuggereerd door middel van draperieën en een enkel voorwerp. Dat levert niet zelden prachtige beelden op. Mooie jongens, onschuldige herderskna pen en bizarre fantasieën. Caravaggio schijnt de herenliefde te zijn toegedaan geweest, alhoewel daarover weinig ze- - FOTO HUNGRY EYE kerheid bestaat. In ieder geval ver moordde hij een van zijn modellen, de prijsvechter Ranuccio Tommasoni, die hij in de film bemint, maar die zijn zwangere vriendin, met wie hij het even eens houdt, heeft gedood. Bloederige taferelen worden niet ge schroomd. Het 'levensverhaal' wordt in flashbacks getoond. In het begin zien we een van malariakoorts ijlende kunste naar stervende weggevoerd worden. Daarna volgt een lang niet altijd begrij pelijk relaas over diens gewelddadige le ven, waarvan kenners beweren dat het door Jarman werd misbruikt. 'Caravaggio' van Derek Jarman draait van 7 tot en met 13 mei in Filmhuis Concordia, op 21 mei in Filmhuis Roosendaal, 22 mei in Film huis Oosterhout en 23 mei bij Film liga 't Schouw in Dongen. Van onze filmredactie IN Amsterdam zijn de opnamen begonnen voor de film 'Een maand later', een kome die met twee vrouwen, die worden ge speeld door Monique van de Ven en Renée Soutendijk. Het verhaal is gebaseerd op een toneelstuk van Jan Donkers. Nouchka Renée Soutendijk en Monique van de Ven in 'Een maand later'. - fotoanp van Brakel, bekend van 'Een vrouw als Eva' en 'Van de koele meren des doods', heeft de regie en schreef het scenario sa men met Ate de Jong en Jan Donkers. De twee vrouwen hebben problematische rela ties achter de rug en besluiten 'van leven te rui len'. Een Amerikaanse filmmaatschappij heeft de wereldrechten gekocht van 'Een maand later' voordat er nog één milimeter was gedraaid. In Nederland gaat de film op 10 september van dit jaar in première. Buffet froid (Frankrijk 1979, Ned. 2, 20.17 uur). Zwar medie over drie merkwaardige vrienden: een werklj vrouwenmoordenaar en een politiecommissaris, rard Depardieu, Bernard Blier en Jean Carmet. Splav Meduza (Joegoslavië 1980, Ned. 2, 23.15 uur), j Joegoslavische film bij de VPRO over een reizend gezelschap in de jaren twintig. Odds against tomorrow (USA 1959, Did. 1,00.30 uur), gen politieman ophol. Thriller van Robert Wise met] Ryan en Harry Belafonte. The long duel (Engeland 1967, Did. 2,20.15 uur). Avon film over de opstand van een Indiase stam tegen he: koloniale gezag. Met Yul Brynner en Trevor Seven days in may (USA 1964, Did. 3 WDF, 22.30 uur) plot van hoge Amerikaanse militairen, die een staat voorbereiden. Film van John Frankenheimer me: Lancaster en Kirk Douglas. The male animal (USA 1942, België 1, 16.00 uur) Fonda als professor, die zich meer zorgen maakt o» krante-artikel, dan over zijn vrouw. 20.000 Leagues under the sea (USA 1954, Ned. 1, is,j]| Het bekende avontuur van Jules Verne in de s{ Walt Disney-verfilming. James Mason als de sinisie pitein Nemo. Zivot je lep (Joegoslavië 1985, Ned. 2,22.21 uur). Laats uit de Joegoslavische cyclus van de VPRO. Op eenv plek een trein tot stilstand, waarna de passagiers ui het plaatselijk café begeven. Make way for tomorrow (USA 1937, Did. 1, 15ii| Wrang drama van Leo McCarey over een bejaarde in financiële problemen. Ca peut pas être l'hiver on n'a même pas eu d'été (t 1980, Did. 2, 23.45 uur). Oudere vrouw, die haar leve haar man en acht kinderen opofferde, komt plots leen te staan. Setouchi shonen yakyu dan (Japan 1984, Did. 1,23 ïl Film waarinJapanse kinderen op verschillende wijiel pitulatie van hun land en de Amerikaanse bezetting ven. The prisoner of Zenda (USA 1978, Did. 2,19.30 uur),5 rond Peter Sellers, die als troonopvolger van Rurits zijn broer in de gevangenis wordt gegooid. The Trojan women (USA 1971, Did. 2,22.55 uur). Vert van de tragedie van Euripides met o.a. Katherineftj Vanessa Redgrave en Irene Papas. Mikis Theodora! poneerde muziek Heaven can wait (USA 1977, Ned. 1,21.52 uur), van Warren Beatty, die zelf hoofdrol vertolkt. Alsvi lukte football-speler wordt hij terug naar de stuurd, omdat hij te vroeg overleed. Meivin and 4 (USA 1980, Did. 2,22.40 uur). Komedie over Mei vin D die beweert ooit Howard Hughes een lift te hebbend De multimiljonair zou hem later in zijn testament! bedacht. Met Paul Le Mat, Jason Robards en Maij| burgen. Rita Ritter (W.-Duitsland 1983, Did. 3 WDF, 22.30 ui| nig succesvol scenarioschrijver met een mislukt In idealiseert zijn vroegere geliefde. Die Sehnsucht der Veronika Voss (W.-Duitsland li 23.00 uur). Het trieste levensverhaal van een vn vierde filmster, die nu verslaafd is. Film van ner Fassbinder. Kansas City confidential (USA 1952, Did. 3 WDF, 2)1 Harde actiefilm over een ontslagen politieman, wraak de perfecte bankoverval pleegt. U Ice station Zebra Met de avonturenfilm Ice station Zebra' naar het ge lijknamige boek van Alistair MacLean, sluit de TROS haar vrijdagavondpro- eramma af. Het geheime me teorologische station Zebra op de Noordpool wordt plot seling door brand verwoest. Omdat Zebra niet via de lucht te bereiken is, krijgt de Amerikaanse atoomonder- seeër Tigerfisch met James ferraday als commandant ipdracht een kijkje onder het poolijs te gaan nemen. Dan blijkt, dat de Russen ook be langstelling voor het station hebben. Leven of theater iver de in 1942 omgekomen luitse kunstenares Charlotte Salomon maakte Frans eisz in 1981 de prachtige 'Charlotte'. Vanavond irengt de IKON een film van ,ees Hin over Charlotte Sa lomon, waarin vrijwel uit- Juitend met haar beelden en jaar teksten is gewerkt. 'Le iven of theater* is de titel van ;de film, waarin de teksten /orden gesproken door Ton ,utz en Catrien Bruggecate. iarlotte Salomon schil- lerde haar visie op haar :ugd in Berlijn, haar fami- haar omgeving en ten- ilotte zichzelf. 23.25 California Split liott Gould en George Se gal spelen de hoofdrqllen in pe filmkomedie 'California jSplit' op het eerste Duitse, harlie Waters en Bill enny hebben niet veel ge- peen, maar hun passie voor vedden en gokken brengt hen tot elkaar. Samen be proeven ze hun geluk in po kerclubs en op de renbanen ran Los Angeles. Met een Jein bedrijfskapitaal rijden i tenslotte naar Reno, waar hun grote slag willen Haan. Pulverdampf in Casa Grande 'De Naam van de Roos' van Jean-Jacques An- naud is geprolongeerd in Grand Theater in Breda. Duistere horror-story ge baseerd op het boek van Umberto Eco, zich afspe lend in een middeleeuws Noorditaliaans klooster waar moord en perversie welig tieren. Sean Con- nery speelt de Engelse Franciscaan en geleerde William van Baskerville die met een leerling de moorden oplost en de fi losofische werken redt, die in een labyrintische bibliotheek zijn wegge stopt. Gelijktijdig wordt een proces gevoerd tussen de rijke officiële kerk en de Franciscanen die be zitloosheid voorstaan. Een tweederangs film met een slecht uitgewerkt scenario en een dubieus soort spanning. 'Platoon' van Oliver Stone draait door in Ca sino 1 in Breda. Vele ma len bekroonde film over de belevenissen van een Amerikaans peloton in fanterie in de oorlogshei van Vietnam. Ongero- mantiseerd, documentai- re-achtig drama met uit stekend gefilmde oor logshandelingen. 'Iris' van Mady Saks blijft in Cinesol 2 in Breda en ook in Roxy 2 in Bergen op Zoom, De Ko ning van Engeland in Hulst en Luxor in Ter- neuzen. Met Monique van der Ven als vee-arts in een bizarre mengeling van thriller, streekroman en vrouwenfilm. 'Over the Top' van en met Sylvester Stallone wordt nog steeds ver toond in Cinesol 3 in Bre da, Roxy 1 in Bergen op Zoom, Luxor in Terneu- zen en De Koning van England in Hulst. Een simpele vrachtwagen chauffeur wint in de liefde van zijn zoontje door o.a. te winnen bij de wereldkampioenschap pen armworstelen. 'Crocodile Dundee' is nog altijd niet weg te branden irj Casino Breda, City 2 in daal en Cinem'ï in Bergen op Zoom pel vertier Australische Paul Hogan. 'Children of a God' gaat door in 3 in Breda. Met Matlin en William als ontroerend paar; zij doof en negen te praten, spraakleraar di niet zover kan kri) The Golden blijft in Casino 4 i da, City 1 in Roos en De Koning van land in Hulst. Met Murphy als redde, een mysterieus W» Tibet in een avontt hocus pocus en effecten. 'No Mercy", de misdaadfilm met Krabbé en Richard draait in Centraal Geertruidenberg nem'actueel 1 in - op Zoom. De Nobel lu Etten-Leur en Cit! Roosendaal brenge' Fly', een gru* eigentijdse vrsie v klassieke horrorfü NEW YORK (UPI) schilderij van de overleden poparties Warhol heeft op eet in New York ruim gulden opgebractj meer is dan ooit werk van zijn hai taald. Het schilderij uit 1! car crashing 19 door een Zwitserse delaar gekocht vooi, gulden, bijna het di1 de voorheen hoogste een Warhol, 770.0(X Andy Warhol is op t in New York overledi let ZDF sluit de vrijdag- rond af met de western lunfighters of Casa Gran s'. Na de Amerikaanse Bur- sroorlog is bandiet Joe Day- "u' van plan de grootste iefstal van het Wilde n te plegen. 15.000 run- moeten de Mexicaanse :ns worden overgebracht voor harde dollars ver- sht. Dit vee hoopt Joe bij "ar te krijgen door zijn V.fVn over te halen hun vee B^hcrn onder te brengen, zo- 4 hij de dieren tegen ben kan beschermen.

de Stem | 1987 | | pagina 18